اطلاعات عمومی دندانپزشکی

کشیدن دندان عقل و درد

کشیدن دندان عقل و درد

درد، تورم و ناراحتی که پس از کشیدن دندان عقل به وجود می آید، بخشی طبیعی از روند بهبود است. چقدر طول می کشد درد دندان عقل آرام شود؟ مدت زمان ریکاوری دندان چقدر طول می کشد؟ چه زمانی می توانید هویج و خوراکی های جویدنی را مثل قبل بجوید؟

ضرورت کشیدن دندان عقل

معمولا اگر دندان عقل یا مولر سوم تا سن ۲۱، ۲۲ سالگی رویش پیدا نکرد دیگر رویش نخواهد یافت و به صورت دندان نهفته باقی می مانند.

دندان‌های نهفته Impacted Teeth دندانهایی هستند که دیگر توان رویش ندارند. این قبیل دندان‌ها ممکن است به ضایعات خطرناکی تبدیل شوند. این دندان‌ها باید حتما با روش جراحی خارج شوند و بهتر است این کار تا سن زیر ۳۰ سالگی انجام شود چون در سنین ۱۷، ۱۸ تا ۳۰ سالگی فرایند التیام زخم سریع‌تر و بهتر صورت می گیرد. در این سنین بیمار توان بدنی بیشتری دارد و عوارض و خطرات جراحی کمتر خواهد بود. فرض کنید ما یک بیمار مسن داریم که ممکن است مشکلات قلبی، فشار خون، دیابت و غیره داشته باشد، استخوانش ضعیف‌تر است و زخم‌هایش دیر‌تر خوب می‌شوند. گر چه در این موارد نیز جراحی توسط متخصص مجرب می تواند انجام شود ولی بهتر است برای انجام این عمل در سنین پایین تر و تا قبل از 30 سالگی اقدام شود.

علائم و عوارض درد دندان عقل

درد دندان عقل در زمان کشیدن

انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کند که افراد قبل از سن 20 سالگی دندان های خود را بررسی کنند تا از وضعیت رشد و یا پوسیدگی دندان عقل خود آگاه شوند. در صورت لزوم، یک دندانپزشک خبره یا جراح دهان و فک و صورت ماهر می تواند زمان مناسب کشیدن دندان عقل را مشخص نماید. در صورت مناسب بودن شرایط متخصص می تواند مولرهای نهایی را در یک جراحی سرپایی تحت عمل قرار دهد. در حالی که روند جراحی و کشیدن دندان عقل معمولا با بی حسی موضعی انجام می شود، بیمار درد و ناراحتی احساس نمی کند. اما احتمال دارد درد و ناراحتی بعد از جراحی بروز کند و این زمانی است که اثر داروی بی حسی از بین رفته است. درست از زمانی که کار کشیدن دندان عقل تمام می شود دوره ریکاوری بعد از جراحی آغاز می شود.

مراقبتهای بعد از اعمال جراحی دندان

بعد از اعمال جراحی دندان به نکات زیر توجه کنید:

• لطفا این موارد را تا یک هفته و هر روز یک بار مرور نمائید.
• گاز استریل در ناحیه جراحی شده را تا 4 ساعت محکم با دندانهایتان فشار دهید.
• بعد گاز را به آرامی برداشته، دهان را با آب سرد بشوئید و آبمیوه خنک یا بستنی میل کنید.
• سعی کنید شب بعد از عمل و مخصوصا در 4 ساعت اول بعداز جراحی کمتر صحبت کنید.
• تا دو روز امکان نشت کمی خون از ناحیه وجود دارد که بزاق را قرمز میکند.
• تا دو روز از نوشیدن با نی مکیدن و تف کردن خودداری نمائید.
• تا دو روز از انجام کارهای سنگین و پایین انداختن سر خودداری کنید.
• تا دو روز از مصرف غذا های داغ خودداری نموده، غذاهای سرد یا ولرم میل کنید.
• تا دو روز از انجام نرمش، ورزش و رفتن به استخر یا سونا خودداری کنید.
• تا دو روز دخانیات استفاده نکنید و در هفته اول پک های سبک بزنید.
• سعی کنید با زبانتان محل جراحی را لمس نکنید و با بخیه ها تماس نداشته باشید.
• حتما وعده های غذایی خوب و مغذی و نیز بین وعده های مقوی و مایعات زیاد استفاده نمائید.
• بهتر است غذای مصرفی نرم باشد و از چیپس و آجیل و مواد مشابه استفاده نشود.
• اگر احساس کردید بخیه ها باز شده اند، مشکلی به وجود نخواهد آمد.
• شب بعد از عمل و شب بعد از آن، هنگام خواب سر خود را کمی بالاتر قرار دهید.
• رعایت بهداشت دهان در یک هفته اول پس از جراحی بسیار بسیار مهم میباشد.
• از فردای عمل مسواک کل دهان به غیر از ناحیه جراحی شده انجام شود.
• شب بعد از عمل مسواک نزنید و دهان خود را با سرم شستشو قبل از خواب بشوئید.
• از فردای عمل دهانشویه کلر هگزیدین و بنزیدامین را هر هشت ساعت یکبار استفاده نمائید.
• می توانید محل جراحی شده را با سرنگ حاوی دهانشویه کلرهگزیدین با فشار آرام بشوئید.
• داروهای خود را طبق دستور دندانپزشک و دقیقا راس ساعت میل کنید.
• بیست و چهار ساعت کیسه یخ روی صورت به مدت ده دقیقه و فواصل زمانی ده دقیقه بگذارید
• دو روز بعد از عمل کمپرس گرم و مرطوب روی صورت به مدت بیست دقیقه و فواصل زمانی بیست دقیقه بگذارید
• امکان تورم صورت و کبود شدن آن وجود دارد، که با استفاده از کیسه آبگرم رفع میگردد.
• احتمال محدودیت باز شدن دهان وجود دارد، که با استفاده از کیسه آبگرم رفع میگردد.
• تا حدود یک هفته بوی دهان شما مطلوب نخواهد بود و امکان احساس طعم بد وجوددارد.
• اگر تورم یا درد دندان از روز چهارم بعد از جراحی افزایش پیدا کرد ، حتما تماس بگیرید.
• اگر داروهای دیگری به جهت مشکلات پزشکی دیگر مصرف میکنید طبق رژیم قبلی ادامه دهید.
• جهت برداشتن بخیه ها یک هفته پس از عمل مراجعه نمایید.

در صورت داشتن سوال و مشکل میتوانید با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

کشیدن دندان عقل

درد دندان عقل بعد از کشیدن

بعد از کشیدن دندان عقل مقداری تورم طبیعی خواهد بود. مقداری خونریزی ممکن است بعد از جراحی بروز کند که باید مراقب باشید در دهانتان باقی نماند و با دهانشویه ای که دندانپزشک معالج شما تجویز می کند ناحیه را تمیز کنید و از دستکاری بخیه جراحی و ناحیه جدا خودداری کنید.

برای درد بعد از کشیدن دندان عقل نمی توان مقیاس دقیقی را تخمین زد اما بسته به دو عامل اساسی قابل پیش بینی است:

آستانه تحمل درد افراد: بسته به فیزیولوژی افراد مختلف میزان تحمل درد از فردی به فرد دیگر متفات خواهد بود. برای مثال افرادی هستند که حتی یک مسکن ساده بعد از جراحی استفاده نمی کنند و معتقد هستند که درد ناچیزی دارند و نیاز به مصرف مسکن نیست در این میان افراد دیگری نیز هستند که آستانه تحمل درد بسیار پایینی دارند که نه تنها تحمل درد جراحی دندان عقل برای آنها قابل تحمل نیست بلکه یک سر درد ساده را نیز نمی توانند تحمل کنند.

اگر شما جزو این گروه هستید از دندانپزشک خود درخواست کنید که یک مسکن مناسب برای شما تجویز کند که در ساعات اولیه بعد از کشیدن دندان عقل جهت تسکین درد و التهاب ناحیه مصرف کنید تا قبل از اوج گرفتن درد آن را کنترل کنید.

وسعت جراحی: انواع مختلف جراحی و کشیدن دندان عقل با یکدیگر متفاوت است و مسلما هرچه وسعت کار بیشتر باشد بیمار درد و التهاب بیشتری را تجربه خواهد کرد که دندانپزشک با تجویز مسکن مناسب این وضعیت را کنترل می کند.

دندان عقل نهفته که باید کشیده شود

ریکاوری بعد از کشیدن دندان عقل

در چند روز اول بعد از عمل، نباید غذاهای جامد، الکل، قهوه، نوشابه یا نوشیدنی داغ مصرف کنید. مدت زمان بهبودی دندان های عقل، 3 تا 4 روز است، اگر چه ممکن است تا یک هفته طول بکشد.

با انجام یک سری اقدامات ساده که در قسمت مراقبت های بعد از عمل جراحی دندان ارایه شد، می توانید طول دوره ریکاوری را به حداقل برسانید. معمولا استفاده از پک یخ برای کم کردن التهاب، پرهیز از فعالیت های شدید بدنی که ممکن است منجر به خونریزی مجدد محل دندان عقل شود و استفاده از دهانشویه مخصوص یا محلول آب و نمک می تواند در این زمینه مؤثر باشد.

کشیدن دندان عقل و ارتودنسی

گاهی برای شروع درمان ارتودنسی فضای کافی برای مرتب کردن و چیدمان دندان ها در دهان وجود ندارد. در این مواقع متخصص ارتودنسی برای ایجاد فضای مناسب، با بررسی دقیق وضعیت دندانها اقدام به کشیدن تعدادی از دندانها می نماید. کشیدن دندان عقل یکی از گزینه ها برای باز کردن فضای مورد نیاز برای شروع و ادامه درمان ارتودنسی می باشد. این دسته از بیماران به طور معمول دارای فک کوچکی هستند و دندان های آنها دچار عارضه نامرتبی و شلوغی دندان ها شده است. متخصص ارتودنسی با کشیدن دندان های عقل در طرفین فضای کافی را در قوس دندانی ایجاد می کند. سپس با کمک دستگاه های ارتودنسی دندان ها را حرکت می دهد. بدین ترتیب با کشیدن دندان عقل و ارتودنسی دندان ها مرتب می شوند.

توجه داشته باشید که دندان هایی که نامرتب هستند و به دلیل عدم فضای کافی بر روی یکدیگر می افتند بیشتر در معرض خطر پوسیدگی دندان  می باشند.

عوارض کشیدن دندان عقل

کشیدن دندان عقل با توجه به وسعت و عمق جراحی و همچنین سن و شرایط جسمی بیمار عوارض مختلفی می تواند داشته باشد. دندانپزشک با در نظر گرفتن مجموعه این عوامل اطلاعات دقیق تری در مورد عوارض کشیدن دندان عقل به بیمار می دهد. ولی بطور کلی می توان گفت این عوارض به دو دسته عوارض کوتاه مدت و عوارض بلند مدت تقسیم می شوند.

عوارض کوتاه مدت

کشیدن دندان عقل مانند هر جراحی دیگری یک سری عوارض کوتاه مدت مثل خونریزی، تورم، کبودی و درد دارد که به مرور برطرف می‌شوند. در این موارد و در صورت نیاز معمولا داروهای مناسب مسکن درد یا ضد التهاب توسط دندانپزشک تجویز می شود.

عوارض بلند مدت

یکی از عوارض مهم در جراحی دندان مولر سوم یا عقل پایین آسیب دیدن عصب فک پایین یا عصب زبان Lingual nerve است. در این حالت ممکن است به دلیل مجاورت ریشه دندان عقل با این اعصاب، لب یا نوک زبان بیمار دچار بی‌حسی شود. البته معمولا دندانپزشک قبل از جراحی احتمال وقوع چنین حالتی را با بیمار در میان می‌گذارد. به هرحال اگر آسیب دیدگی عصب شدید نباشد این شرایط معمولا از چند روز تا چند هفته بهبود می‌یابد. آسیب دیدگی‌های شدید دیر‌تر بهبود می‌یابند و ممکن است حس لب بیمار مثل روز اول نشود ولی معمولا بیمار به آن عادت خواهد کرد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

812 دیدگاه برای “کشیدن دندان عقل و درد

 1. Avatar مرضیه گفت:

  سلام اقا دکتر دندون عقل سمت چپ فک بالا کشیدم وهمون سمت چی فک پایین دندون هفتم کشیدم الان هنوز بعد چهار روز وقتی چیزی می خورم درد شدید نزدیک گوشم ورم می کنه طوری حس می کنم گوشم از این تورم می خواد پاره بشه چکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر محل دندان کشیده شده هنوز درد دارد. باید توسط دندانپزشک معالج معاینه صورت بگیرد. ممکن است از ریشه دندان در هنگام کشیدن باقی مانده باشد.

 2. Avatar آرمیتا گفت:

  سلام آقای دکتر الان 22 سال سن دارم فقط یکی از دندان های عقل من نیمه رویش کرده باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. احتمالا دندان های عقل دیگر شما بصورن نهفته است. که با تهیه رادیوگرافی می توان از وضعیت دندان های عقل مطلع شد.

 3. Avatar صالحی گفت:

  درود دندون عقل سمت چپ پایینم را کشیدم بعد یک هفته درد کشیدن رفتم دکترم که کشیده بود گفت پیوره زده پانسمان کرد دگزاهم زدم درد امد اروم شده اما نمیدونم داخلش یه چیز سفید سفت

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید بعد از سه الی پنج روز مشکل برطرف شده باشد. اگر درد هنوز ادامه داشت باید معاینه انجام گردد.

 4. Avatar تاحیک گفت:

  سلام خسته نباشید اقای دکتر من حدود ۱۰ روز پیش دندون عقل کاملا نهفته با جزاحی کشیدم و الان درد نمیکنی ولی وقتی اب سرد یا فشار ب دندون ۷ و ۶ میاد درد میگیرن ایا اون دندون ها باید اعصب کشی بشن هیچ پوسیدگی ندارن بعد از جراحی انگار از طریق لثه اب ب ریشه اون دندونا میرسه و درد میگیرن عادیه ایا؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان 6 و 7 باید توسط دندانپزشک معاینه شود در صورت نیاز باید ترمیم گردد. اطلاعات بیشتر مراجعه به پوسیدگی دندان

 5. Avatar آنا گفت:

  سلام جناب دکتر ، ٥روز پیش دندان عقل نهفته از قسمت راست پائين رو کشیدم
  اما متاسفانه با وجود مصرف داروی مسکن نوآفن و قرص آموکسی همچنان درد دارم و تموم دهان و زبانم زخم شده و گوشمم به شدت درد داره، با مصرف مایعات شیرین هم تموم دهانم وحشتناک درد میگیره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر درد محل جراحی دندان عقل هنوز ادامه دارد و کمتر نشده توصیه می شود به متخصص معالج جهت معاینه مراجعه نمایید.

 6. Avatar ریحان گفت:

  سلام من ۴ روز پیش دندان عقل بالا سمت راست رو بدون جراحی کشیدم اما هنوز در فک بالا وپایین احساس درد دارم.مخصوصا دندان‌های کناری همان دندان عقل کشیده شده آیا مشکلی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. یکی دو روز بعد از کشیدن دندان عقل درد طبیعی است ولی اگر بیشتر از چهار روز درد ادامه دارد به دندانپزشک معالج جهت معاینه مراجعه شود.

 7. Avatar مریم گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من ی روز پیش دندون عقل فک پایینمو کشیدم الان بعد ی روزو خورده ای زیر گلوم متورم شده و کلا لبم بی حسه به شکلی ک ی سری کلماتو نمیتونم راحت بگم
  این طبیعیه یا به دکتر مراجعه کنم
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بی حسی بعد از کشیدن دندان عقل از بین می رود. زمان طولانی بی حسی باقی نمی ماند.

 8. Avatar یاسی نوری گفت:

  سلام من 24 سالمه و دندان عقلم هنوز رویش نکرده است. باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. با مراجعه به دندانپزشک و تهیه رادیوگرافی از دندان می توان وضعیت دندان عقل را متوجه شد. احتمالا دندان عقل شما بصورت نهفته است.

 9. Avatar شهمیر گفت:

  سلام اقای دکتر من یک هفته پیش دندان عقل فک پایین چپ کشیدم ولی هنوز درد شدید دارم که مسکن ارام نمیکنه دوباره رفتم پیش دنداپزشک گفت که نه درای ساکه شده نه علائم عفونت داره عکس مجدد از دندان گرفتم دکتر دید چیکار باید کنم به چه متخصص دندان مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر درد هنوز ادامه دارد باید به دندانپزشک معالج مراجعه نمایید تا دندان های مجاور را نیز معاینه نماید. سپس تشخیص درمان مناسب داده می شود.

 10. Avatar مهدی گفت:

  آقای دکتر سلام.
  بنده دو روز پیش دندان عقل فک پایین سمت چپ رو کشیدم روز اول درد شدیدی داشت و مسکن زیاد اثر نداشت اما الان دردش کمتره و مسکن مصرف نمیکنم.اما کمی فک و گلوم درد میکنه و در زمان بلعیدن گلوم درد میکنه.دلیلی چی میتونه باشه.گاهی درد به گوشم هم میزنه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. تا چند روز بعد از کشیدن دندان عقل معمولا درد طبیعی است. در صورتیکه درد ادامه یافت بایستی جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

 11. Avatar سرگل گفت:

  سلام خسته نباشید جند روزه دندون عقلم خراب شده و شب ها دردش دو برابر میشه بنظرتون بکشمش یا پرش کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید توسط دندانپزشک معاینه گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 12. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر،من ۵ روز پیش دندان عقل سمت چپ در فک بالا و یکی هم با فاصله یک دندان قبل اون رو کشیدم و از اون موقع سردرد دارم آیا طبیعی هستش وباید چکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. خیر، ربطی به دندان شما ندارد.

 13. Avatar مهدیه گفت:

  با سلام من پریروز دندان عقل بالا و پایین سمت راست را جراحی کردم
  فرداش که از دهانشوی استفاده کردم جای بخیه احساس سوزش میکنم فقط در فک پایین
  علت چی میتونه باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بعد از 24 ساعت از جراحی می توان با دهانشویه کلر هگزیدین هر هشت ساعت یکبار دهان را شستشو داد.

 14. Avatar محمد گفت:

  سلام اقای دکتر ببخشید من دندون اخر فک پایینو که یکی میگه شماره ۷ یکی میگه دندون عقل . الان بعد از چند ساعت اصلا ّّنمیتونم آب دهن قورت بدم دکتر میگه امپول دگزا یا بتامتازون ولی فوبیای امپول دارم چکار میتونم کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شماره 8 دندان عقل است. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک تعداد دندان های انسان

 15. Avatar صدرا گفت:

  سلام آقای دکتر من دوروزپیش دندان عقل بالاست چپ روکشیدم هرچه مسکن استفاده میکنم آروم نمیشه بعداحساس درد در فک میکنم خیلی اذیت میشم آیا خوب میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دو الی سه روز اول درد طبیعی است. ولی اگر بعد از آن درد ادامه داشت. باید توسط دندانپزشک معالج معاینه انجام شود ممکن است در هنگام کشیدن دندان عقل از ریشه دندان در فک باقیمانده باشد.

   1. Avatar کارن گفت:

    سلام آقای دکتر،من ۵روز دندون عقلمو کشیدم دندانپزشکم به من آنتی بیوتیک داده ولی من مشکلی ندارم باید داروها زا تمام کنم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. بله، در صورت درد بعد از کشیدن دندان عقل مسکن را میل نمایید. باید آنتی بیوتیک را کامل استفاده نمایید. تا دوره درمان کامل شود.

 16. Avatar ماندانا خلیلی گفت:

  سلام جناب دکتر من دندان عقل چپ فک بالا و پایین دیروز کشیدم. روز اول و دوم خیلی درد می کرد ولی الان اوکیه و درد ندارد. مشکلی نداره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر دردی ندارید. محل دندان عقل روبه بهبود است جای نگرانی نیست.

 17. Avatar پویا گفت:

  سلام.وقتتون بخیر.شیش روز پیش دندان عقل پایین سمت چپ رو کشیدم .چند روزه که دندان شماره شیش پایین سمت چپ ، یعنی دوتا دندان قبل از دندان عقلی ک کشیدم ی مقدار درد میکنه .جوری ک وقتی فشارش میدم بهتر میشه . این دندون رو چن سال پیش پرکردم .علتش میتونه از کشیدن دندون عقل باشه یا خیر ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. محل دندان کشیده شده شماره شش شما درد دارد. باید معاینه شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود. ممکن است در هنگام کشیدن دندان از ریشه باقیمانده باشد. با معاینه قابل تشخیص است.

 18. Avatar ناهید گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر ،بنده یک هفته س دندون عقل کاملا نهفته ی فک پایین رو جراحی کردم ،و امروز روز ۸ ام میشه ،نمیدونم چرا ولی نخ بخیه از کنار دندون آسیای کوچیک وارد شده (غیر از بخیه های ناحیه ی جراحی)،ورم صورتم تموم شده ،جز همین سمت آسیای کوچیک که درد هم داره و همزمان با دردش گوش و شقیقه هم درد میگیره. نخ ها هم قابل جذبن.
  دارو ها سر موقع خورده میشه و از نظر مسواک و دهانشویه هم خیلی حساسم .
  علت این درد چی میتونه باشه ؟؟خود دکتر گفتن تا ده روز باید صبر کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بدلیل اینکه متخصص شما در جریان جزئیات درمان شما هست. تا ده روز صبر کنید، اگر درد ادامه داشت برای معاینه به متخصص معالج مراجعه نمایید.

 19. Avatar جهان گفت:

  عرض سلام و ادب خدمت آقای دکتر
  بتده دو روز پیش دندون عقل دو طرف فک پایین رو کشیدم ولی نمیدونم چرا بخیه نزدن. تا یک روز بعدش کلی خونریزی داشت و درد شدید. و یه نکته اینکه همون روز صبح که از خواب بیدار شدم احساس کردم داخل گوشم مایع جمع شده از گوش پاکن استفاده کردم گوش پاکن خونی شده بود.به نظرتون به گوشم آسیبی وارد شده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. کشیدن دندان عقل ربطی به خون داخل گوش شما ندارد.

 20. Avatar صابری گفت:

  سلام من امشب دندون عقل پایین سمت راست رو کشیدم ولی درد خیلی شدید و متداوم دارم به حدی که با مصرف مسکن هم آروم نمیشه و فقط با نگه داشتن آب سرد روی اون ناحیه درد آروم میشه، لطفا راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر درد بعد از کشیدن دندان عقل هنوز ادامه دارد و با مسکن برطرف نشد باید به متخصص معالج مراجعه نمایید. از محل دندان عقل معاینه انجام گردد. ممکن است از ریشه دندان در ناحیه باقیمانده باشد.

 21. Avatar موسی گفت:

  سلام آقای دکتر .من دندون عقل بالا سمت چپ کشیدم که البته ریشه عمیق و زمان کشیدن دندان بالا بود بعد از این که از مطب دکتر خارج شدم گلو درد و گوش درد شدیدی گرفتم به طوری که آب دهانم هم نمیتوانم ببلعم ! محل کشیده شده دندان درد نداره. دلیل گلو درد چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. تا سه روز درد در محل دندان کشیده شده طبیعی است. اگر بیشتر ادامه داشت به متخصص معالج جهت معاینه مراجعه شود. درد گلو ممکن است بعلت پخش عفونت در آن ناحیه باشد. اگر درد گلو یک دو روز دیگه ادامه داشت به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید برای شما آنتی بیوتیک تجویز خواهد شد.

 22. Avatar ریحانه گفت:

  سلام آقای دکتر من دندان عقل نهفته دارم الان به گوشه اش فقط دراومده دکتر گفتن باید جراحی سخت انجام بشه و خیلی درد دارم .یک هفته دیکه جشن عروسیمونه آیا جراحی انجام بدم یا نه بعد عمل دندونم درد میاد با خیر ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید شرایط دندان عقل شما بررسی گردد. بهتر است با دندانپزشک معالج که دندان شما را ویزیت کرده مشورت نمایید. بهر حال بعد از کشیدن دندان عقل مراقبت لازم است.

 23. Avatar دلیله گفت:

  سلام من دندان عقلم را کشیدم الان دو ساعتی میشه؟ هنوز خونریزی دارم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. تا دو ساعت بعد از کشیدن دندان روی محل دندان کشیده شده باید گاز استریل گذاشته شود و کمپرس یخ استفاده کنید.

 24. Avatar حامد گفت:

  باسلام. دو هفته پیش دندون عقل فک پایینم را کشیدم و بعد از ان برای کشیدن بخیه مراجعه کردم. دو روز قبل کشیدن بخیه ها متوجه شدم قسمت انتهایی استخوان فکم از زیر لثه بیرون زده (مربوط به جای بخیه نیست) و قسمت لثه ملتهب و دردناک است, برای کشیدن بخیه ها که رفتم و موضوع را با دکتر مطرح کردم و معاینه کردم گفت فک در حال استخوان سازی است و این موضوع طبیعی است و پس از مدتی این استخوان بیرون زده جذب می شود. می خواستم از خدمتتان جویا شوم ایا این موضوع طبیعی است؟ باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ممکن است بعد از کشیدن دندان، کناره های استخوان لبه تیز داشته باشد که همراه با التهاب و درد است و طبیعی است. بمرور زمان جذب می گردد و مشکلی بوجود نمیاید. ولی اگر در هنگام کشیدن دندان، از ریشه باقی بماند حتما باید باقیمانده ریشه خارج گردد.

 25. Avatar پیمان گفت:

  سلام دو روز پیش دندان عقلم را کشیدم مشکلی ندارم. دندانپزشک مسکن و آنتی بیوتیک بهم دادند باید استفاده نماییم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر دندان درد ندارید مسکن استفاده نکنید. ولی آنتی بیوتیک را که دندانپزشک برای شما تجویز شده را طبق دستور میل نمایید.

 26. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشین، سه روزه که دندان عقل چپ پایین رو کشیدم که بعدش دچار سردرد شدید و متداوم شدم باوجود مصرف مسکن و چرک خشک کن، ایا این طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. این درد طبیعی نیست. باید به یک متخصص جراح فک و صورت مراجعه کنید و از ناحیه دندان کشیده شده عکس تهیه شود. ممکن است ریشه دندان شکسته باشد و در محل باقی مانده باشد که سبب درد و ناراحتی می گردد.

 27. Avatar عقیق گفت:

  سلام آقای دکتر من یک هفتس دندان عقل پایین سمت راست رو کشیدم دقیقا بعد از از بین رفتن بی حسی درد من شروع شده تا الان بسیار درد ناک هست به حدی که داخل گوشم تمام فک سمت راست و بالا و پایین مدام درد میکنه و حتی از خواب راحت عاجزم لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید توسط دندانپزشک معالج معاینه انجام شود. ممکن است در هنگام کشیدن دندان از ریشه دندان باقیمانده باشد که باعث درد و ناراحتی شده.

 28. Avatar داود گفت:

  سلام آقای دکتر’ وقتتون بخیر’ با تشکر و سپاس فروان بابت پاسخ دهی و راهنمایی های شما’ بنده به مدت ۳ روز که دندان عقل پایین سمت چپم را جراحی کردم و کشیدم’ به علت اینکه دندانم ریشه قوی داشت به سختی کشیده شد’ بعد از کشیدن همون سمت چپ صورتم ورم کرد و ورمش در روز دوم کمتر شده اما فکم باز نمیشه’ راهنمایی میفرمایید چه اقدامی باید انجام بدم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ورم از روز سوم کمتر می شود. از روز دوم کمپرس گرم بزارید. اگر درد دارید می توانید مسکن استفاده کنید. در صورت تجویز آنتی بیوتیک توسط متخصص معالج می توانید میل نمایید. تجویز آنتی بیوتیک یا عدم تجویز بستگی به صلاحدید دندانپزشک معالج دارد.

 29. Avatar سلطانی گفت:

  باسلام و احترام. جناب دکتر عزیز، برای بیرون آوردن دندان عقل نهفته به چه متخصصی مراجعه نمایم که به مشکل بر نخورم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای خارج کردن دندان عقل نهفته بهتر است به متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید.

 30. Avatar سارا گفت:

  با سلام
  یک هفته هست که دندان عقل فک پایین سمت راستم رو کشیدم. و بعد از اون قسمتی از چانه و لب سمت راستم بیحس هست. دگزا و نوروبین و لیزر کم توان دریافت میکنم. ولی حس برنگشته. تا چه زمانی این بیحسی ادامه داره و ممکن هست دایمی باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در حین کشیدن دندان عقل شما به عصب آن ناحیه صدمه وارد شده است. حس آن ناحیه فک آسیب دیده معمولا بعد از چهار یا پنج ماه این حس بر میگردد. روز یک عدد قرص ب کمپلکس میل کنید و توسط یک متخصص جراح فک و صورت برای ویزیت مراجعه نمایید.

 31. Avatar سعید گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر. ببخشید بعد از جراحی دندان عقل فک پایین یه طرف سر و گوشم دردمیکنه آیا طبیعیه؟لطفا راهنمایی بفرمایید.ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در یکی دو روز اول بعد از جراحی دندان عقل طبیعی است. ولی اگر درد ادامه داشت باید به متخصص معالج مراجعه نمایید تا معاینه و بررسی انجام گردد.

 32. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر برای جراحی دندان عقل بهتر است به متخصص جراح مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. امروزه تمامی درمان ها به طور تخصصی انجام می شود بهتر است برای درمان به یک متخصص جراح فک و صورت مراجعه کنید.

 33. Avatar سارا گفت:

  سلام، من ١ هفته هست که دندون عقل سمت راستم بالا و پایینش رو رفتیم کشیدیم. دهنم را هنوز، بیشتر از ١-٢ سانتیمتر نمیتونم باز کنم، طبیعی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، به دندانپزشک معالج خود جهت معاینه مراجعه نمایید.

 34. Avatar مرضیه گفت:

  سلام روزتون بخیر
  دیروز دندون عقلم رو کشیدم از دیروزه همون سمتی که دندون عقلم رو کشیدن گلوم از داخل متورم شده و یکم آب دهنم رو به سختی قورت میدم آیا این تورم طبیعیه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. چند روز بعد از جراحی دندان عقل درد و گلو درد طبیعی است. ولی اگر درد ادامه داشت باید نزد دندانپزشک معالج جهت معاینه مراجعه نمایید.

 35. Avatar ثریا گفت:

  سلام دندون عقل پایین سمت راست رو جراحی کردن و کشیدن دقیقا یک ساعت بعد طرف راست گلوی من به شدت درد میکنه علت چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. سه الی پنج روز بعد از جراحی دندان عقل، درد طبیعی است ولی اگر بیشتر زمان برد باید به متخصص معالج جهت معاینه مراجعه نمایید.

 36. Avatar عطا روشن گفت:

  سلام آقای دکتر سه تا از دندان های عقل من رویش کردن آیا باید کشیده شود یا خیر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر فضای کافی برای رویش دندان وجود دارد و فشار به دندان های وارد نکرده است لزومی برای کشیدن دندان عقل نیست. توصیه می شود به دندانپزشک مراجعه نمایید تا پس از معاینه راهنمایی های لازم به شما داده شود.

 37. Avatar محدثه گفت:

  سلام امروز صبح دو تا دندان عقل سمت چپ را کشیدم
  گلویم شدیدا می‌سوزد، چی کار کنم سوزش از بین بره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید علت سوزش گلو مشخص بشه. بهتر است با آب نمک ولرم غرغره کنید. اگر سوزش گلو ادامه داشت به پزشک مراجعه شود.

 38. Avatar زینب گفت:

  با سلام و احترام. آقای دکتر سوالی داشتم. من دندان عقل سمت چپ پایینم نیمه نهفته و مقداری از دندان باقی مانده و متاسفانه دندان کناری را کج کرده و به جلو منحرف کرده است. از یازده سالگی ارتودنسی کردم و تاکنون نیز پشت دندان هایم سیم های ارتودنسی را دارم.اما دندان کج شده سیم را ندارد. میخواستم بدانم آیا ممکن است نیاز به کشیدن دندان داشته باشم؟ چون دوتا از دندان های پایین و یک دندان نهفته و سالم بالا را که جزو دندان های نیش هستند کشیده ام. آیا باز هم نیاز به کشیدن دندان یا دندان عقل هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای جواب قطعی باید دندان ها معاینه و وضعیت درمان ارتودنسی بررسی گردد. دندان نیمه نهفته را می توان با درمان ارتودنسی به قوس دندانی هدایت کرد. در معاینه تشخیص داده می شود، ممکن است لازم باشد که دندان عقل نیمه نهفته کشیده شود.

 39. Avatar امینی گفت:

  سلام وقت بخیر،من یک روز پیش دندان عقل پایین سمت راست کشیدم زمان تزریق آمپول بی حسی دندان جلوم درد گرفت انگار ریشه درد گرفت الان هم دهنم رو باز و بسته میکنم دندان جلویی ریشه ش درد میگیره ،آیا طبیعیه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کشیدن دندان عقل ربطی به درد دندان جلویی شما ندارد. جهت معاینه دندان ها به دندانپرشک مراجعه نمایید.

 40. Avatar فرزانه گفت:

  سلام خسته نباشید اقای دکتر و تشکر بابت وقتی که میزارین جواب میدین
  من 39 سالمه شهرستان هستم دندون عقل سمت راست بالا رو کشیدم الان 8 روزی میگذره یهو دو روزه گلوم سمت راست درد گرفته موقع بلع غذا یا اب دهن درد میگیره موقعی که بیحسی تزریق میکرد یکی بالا زد یکی پایین این پایینیه سختم شد انگار حس کردم یک چیزی تا گلوم فرو رفت علتش از چی میتونه باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سه الی چهار روز بعد از کشیدن دندان عقل درد طبیعی است. ولی اگر درد ادامه دارد بهتر است جهت معاینه به دندانپزشک معالج خود مراجعه نمایید.

 41. Avatar طیبه حسینی گفت:

  سلام. آیا جراحی دندان عقل خیلی سخته و درد دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. انواع مختلف جراحی دندان عقل با یکدیگر متفاوت است و مسلما هرچه وسعت کار بیشتر باشد بیمار درد و التهاب بیشتری را تجربه خواهد کرد که جراح متخصص با تجویز مسکن مناسب این وضعیت را کنترل می کند.

 42. Avatar مهدی گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  من دیروز صب دندون عقلم رو کشیدم بجز درد و خونریزی، بلع دردناک هم دارم جوری که حتی اب دهانم رو سخت قورت میدم.
  ممنون میشم راهنماییم کنین.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. یکی دو روز بعد از کشیدن دندان عقل درد طبیعی است. در صورتیکه درد پیدا کرد باید جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک معالج جهت معاینه مراجعه نمایید.

 43. Avatar محمد گفت:

  سلام آقای دکتر،من دیشب دندون عقل پایین سمت راستم رو حراحی کردم و درآوردم،منتها بعد ازاون مشکل بلع دارم و درد شدیدی هنگام قورت دادن حتی آب دارم،چکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تا چند روز بعد از جراحی دندان عقل درد طبیعی است. این درد مانند گلو درد حس می شود. اگر درد ادامه پیدا کرد باید جهت معاینه و بررسی نزد متخصص معالج خود مراجعه نمایید.

 44. Avatar محمد گفت:

  سلام. درد تورم لوزه بعد کشیدن دندون طبیعی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کشیدن دندان باعث تورم لوزه نمی شود.

 45. Avatar سامان گفت:

  سلام اقای دکتر 6 روز پیش دندون عقل سمت چپ بالا رو کشیدم درد هنوز درد دارم و دهنمو نمیتونم باز کنم باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد در محل دندان عقل کشیده شده هنوز ادامه دارد. باید به دندانپزشک معالج مراجعه نمایید تا معاینه انجام گیرد. ممکن است ریشه دندان در هنگام کشیدن دندان باقی مانده.

 46. Avatar انیس گفت:

  سلام آقای دکتر. من از حدود یک سال پیش درد بسیار بسیار شدیدی در سمت راست صورتم دارم طوری که وقتی دردم شروع میشه احساس میکنم تمام دندانهای سمت راستم درد میکنه. یکسال پیش به دندان پزشک مراجعه کردم و تمام دندانهام رو ترمیم کردم اما دردم خوب نشد. به متخصص اعصاب مراجعه کردم و ام آر آی شدم و مشکلی نداشتم. متخصص اعصاب گفتن علت درد صورتم نورالژی تری ژمینال هست. هیچ مسکنی به جز مورفین و پتدین درد رو کاهش نمیده و هرشب حدود یک ساعت درد شدیدی رو تحمل میکنم. به نظرتون درد نورالژی تری ژمینال ارتباطی با دندان عقل میتونه داشته باشه؟ چون دندان عقل نهفته در سمت راست دارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممکنه یکی از دندان های شما به عصب رسیده و دندان دردناک شده است. که با معاینه کلینیکی و بررسی رادیوگرافی دندان مشخص می شود. باید عصب کشی دندان و درمان ریشه انجام گردد. یا می تواند از دندان عقل باشد. اگر دندان عقل نهفته داشته باشید باید خارج گردد.

 47. Avatar سحر گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  من دو روز پیش دو تا دندون عقل بالام که نهفته بود کشیدم.سمت چپ مشکلی نداره اما سمت راست صورتم ورم کرده و عضلات صورتم درد میکنه به نسبت دیروز هم ورمش بیشتر شده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگرصورت شما بعد از سه الی چهار روز بعد از کشیدن دندان عقل بیشتر شد. جهت معاینه به متخصص معالج خود مراجعه نمایید.

  2. Avatar عطی گفت:

   سلام آقای دکتر من یکسال پیش دندان نهفته عقل سمت چپ فک پایینم جراحی کردم،بعد از چند ده روز که شروع به خوردن غذای جویدنی کردم متوجه شدم فکم صدای تق نق میده، و دردی نداشتم، الان بعد از یکسال همان سمت در قیمت چانه و لثه و روی گونه ها به مدت یکهفته درد دارم، میشه راهنمایی کنید که مشکل چیست؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    باسلام. باید دندان شما توسط دندانپزشک معاینه تا تشخیص درمان مناسب داده شود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک TMGآنچه که از مفصل فکی گیجگاهی نمی دانید؟ و بیماریهای مفصل فکی گیجگاهی

 48. Avatar پریسا گفت:

  سلام وقت بخیر
  آقای دکتر من 5 روز پیش دندان عقل پایین سمت چپ جراحی کردم ، دکتر برام نوافن و آنتی بیوتیک تجویز کردن
  جای دندانم خیلی درد نداره فقط 7-8 ساعت که از ساعت مسکن میگذره گوشه گردنم سمت چپ به قدری در میکنه که نمیتونم تکون بدم گردنمو
  معمولا هم از خواب ه بیدار میشم بیشتر میشه این درد میخواستم ببینم این ربطی به عفونت دندون عقلم داره ؟ تا زمانی که قرص هام تموم بشه طبیعیه ؟
  البته بهمم گفتن دندون عقلم نزدیک عصب صورتم هست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. معمولا بعد از پنج روز از جراحی دندان عقل نباید درد داشته باشید و مسکن میل نمایید. در صورت وجود درد باید به متخصص معالج مراجعه نمایید تا معاینه و بررسی گردد.

   1. Avatar حسن گفت:

    سلام آقای دکتر
    22 سالمه و دندون عقل فک پایین چپم تقریبا یه سالی میشه نیمه نهفته در اومده ولی تا تقریبا یک یا دوماه پیش اصلا درد نداشت، ولی از همون موقع درد هاش شروع شده، قبلا ها فقط چند ساعت دردش میموند، ولی الان 2 روزه که مرتب درد داره و موقع قورت دادن آب دهان دردش تشدید میشه، باید جراحی کنم یا صبر کنم و میتونه به خاطر ورم لثه باشه؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. دندان عقل شما بصورت نیمه نهفته است. چند روز یکبار درد می گیرد. ممکنه تا یک هفته هم درد بگیرد و دوباره درد ساکت شود. این درد بصورت چرخه ادامه پیدا می کند. بهتر است این دندان خارج شود.

 49. Avatar رضا گفت:

  سلام آقای دکتر ، من حدود ۱۴ روز پیش جراحی دندان عقل فک پایین سمت چپ انجام دادم ، الان هیچگونه درد و تورم ندارم ؛ فقط در‌ این مدت گاهی اوقات احساس میکنم در نواحی دندان کشیده شده غذا یا مواد غذایی گیر کرده ولی هر چقدر هم نگاه‌ میکنم هیچی نیست ضمنا با آب نمک هم شستشو میدم.
  این طبیعی هست ؟ باید چه کاری انجام دهم؟
  ضمنا بخیه هم جذبی بوده که الان ظاهرا اون قسمتی که من میبینم جذب شده ؛ مربوط به اون نمیشه؟
  با تشکر از شما.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید معاینه کلینیکی از محل دندان عقل جراحی شده انجام گیرد. تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 50. Avatar کامیار گفت:

  سلام،بنده دندان عقل فک پایین سمت چپ رو با جراحی کشیدم،ولی الان بعد از یک ماه و پانزده روز دندان انتهایی (یعنی دندان چسبیده به دندان عقل قبل از کشیدن) با خوردن مایعات سرد و گرم و حتی غذا خوردن درد عصبی داره به شدت.
  مشکل از چیه؟خودش رفع میشه راه های درمان چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه شود و رادیوگرافی تهیه گردد. از علائم پوسیدگی دندان است. ممکن است نیاز به عصب کشی و درمان ریشه داشته باشد.

 51. Avatar پگاه گفت:

  سلام دکتر متاسفانه من قبل از تعطیلات دندان عقل پایین چپ رو کشیدم یعنی سه روز پیش از فرداش متوجه یه استخوان سفید کنار همون نقطه لثم شدم ولی انگار طبیعیه اما یه درد شدید پارم که دقیق نمیفهمم کجاست یعنی اب‌دهنمم قورت میدم عذاب میکشم انگار ته زبونمه واقعا خیلی بد تر از گلو درد هست دکتر هم تا دو روز دیگه بسته هست چیزه خطرناکیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانپزشک باید برای شما مسکن تجویز کرده باشد میل نمایید. باید معاینه از محل دندان کشیده شده انجام گیرد. گاهی درد می تواند بدلیل ماندن ریشه در هنگام کشیدن دندان در لثه باشد.

 52. Avatar محسن گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر.
  بنده حدود ۴ روز پیش جراحی دندان عقل انجام دادم و الان درد و تورم ندارم اما روی بخیه ، یک قسمت مثل گوشت اضافه یا ماده غدایی سفید رنگ وجود داره ؛ مشکلی نیست و طبیعیه؟
  و اینکه چند روز بعد از جراحی میتونم این ناحیه رو مسواک بزنم؟
  با تشکر از شما..

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد و ناراحتی ندارید مشکلی نیست. محل جراحی شده را آرام با دهانشویه کلروهگزیدین بشویید. تا چند روز نباید محل جراحی شده را مسواک بزنید.

 53. Avatar رضا گفت:

  سلام آقای دکتر ، اگر دندانهای عقل سمت چپ فک پایین و فک بالا کشیده شوند ؛ حتما لازم هست که بعدا دندانهای سمت راست فک پایین و بالا هم کشیده شوند؟ یا مشکلی به وجود نمی آید؟
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، کشیدن دندان عقل سمت راست ضرورت ندارد.

 54. Avatar مهسا گفت:

  سلام آقای دکتر من ۲ روز پیش دندان عقل سمت چپ پایین جراحی کردم و به توصیه دکتر مصرف به موقع آنتی بیوتیک و شستشو با آب نمک انجام می‌دهم و ورم صورت کمتر شده و دهانم بهتر میتونم باز کنم و غذای آبکی مصرف میکنم فقط میخاستم بپرسم این روند چقدر ادامه داره و کی میتونم غذای جامد مصرف کنم و حفره ای که ایجاد شده خودبخود جوش میخوره؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سه الی پنج روز رعایت کنید. بهتر است جویدن مواد غذایی را از دندان های سمت راست استفاده نمایید.

 55. Avatar محمد گفت:

  سلام آقای دکتر.
  ببخشید من از کشیدن دندان عقل خیلی میترسم ، خواستم بپرسم شما برای اینکار در شهر تهران جراح معرفی میکنید یا اینکه در کلینیک خودتان انجام میشه؟
  کشیدن ، توسط متخصص باید انجام بشه؟
  چون ترس زیادی دارم ، بنظرم دکتر با تجربه و ماهر باشند ،‌راحتتر میشه.
  با تشکر از شما.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، در کلینیک بنده، کشیدن دندان عقل توسط متخصص جراح فک و صورت انجام می گیرد. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 56. Avatar سمیرا گفت:

  سلام من نه روزه دندان عقل سمت راست پایین رو کشیدم اما درد طاقت فرسایی دارم که دیگه از تحملم خارجه.گوش و حلق و سرم و دندانهام تا جلو تیر میکشه.آموکسی سیلین و مترونیدازول میخورم مسکن دیگه جواب نمیده.صورتم ورم نداره. دکترم از قبل کشیدن دندان بهم گفتن که روی عصب قرار داره و ریشه کجی هم داره.حتی بهم گفتم احتمال داره تا مدتی دهن و لب بی حس بمونه.من چه کار کنم درد شدید دارم که دیگه نمیتونم تحمل کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانپزشک معالج باید به شما علاوه بر آنتی بیوتیک مسکن نیز تجویز کرده باشد. مجدد بعد از دو روز جهت معاینه نزد دندانپزشک معالج مراجعه نمایید.

 57. Avatar سعید گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر ؛ ببخشید کشیدن یا جراحی ساده دندان عقل ، تفاوتی داره که توسط متخصص صورت بگیره یا دندانپزشک عمومی؟
  در کلینیک شما توسط متخصص انجام میشه یا خیر؟
  با تشکر.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. امروزه تمامی درمان ها به طور تخصصی انجام می شود. بهتر است برای جراحی دندان عقل به یک متخصص جراح فک و صورت مراجعه کنید که با مهارت خاص، جراحی انجام گردد. در کلینیک بنده نیز جراحی دندان عقل توسط متخصص جراح فک و صورت انجام می شود.

 58. Avatar احمد گفت:

  سلام آقای دکتر من چندساله پیش دندون عقل سمت راست روجراحی کردم احساس میکنم که از اون موقع به بعد دهانم بوی بد گرفته به نظر شما چکار کنم خیلی اذیتم راستش

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بوی بد دهان دلایل متفاوتی دارد. باید بررسی و معاینه انجام گردد. ممکن است در اثر ایجاد محل تجمع باکتری ها در منافذ لوزه‌ها تشکیل می‌شوند. یا عوامل عفونت دندان یا التهابات مزمن در بینی، سینوس‌ها و گلو که موجب ترشحات پشت حلق می‌شود، مشکلات گوارش و معده باشد.

 59. Avatar فرزانه گفت:

  باسلام
  دندان عقل فک پایینم به عصب رسیده بود که تصمیم گرفتیم بکشیم،خیلی سخت و ریشه های بسیار قطوری داشت و دکتر بعد از کشیدن بخیه کردن،بعد از گذشت ۱۰ روز همچنان درد داشتم و مسکن هم چندساعت آرومم میکرد.مجدد مراجعه کرد و عکس گرفتن ولی چیزی باقی نمانده بود،دکتر بخیه هارو کشیدن و داخل آنرا تمیز کردند و دارو گذاشتن الان ۲روز میگذره وخیلی بددرد دارم واقعا دیگه از درد همش سردرد شدید دارم و با مسکن هم برطرف نمیشه ،باید چیکار کنم؟آیا طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در صورتی که ریشه ای باقی نمانده و عفونتی ایجاد نشده باشد جای نگرانی نیست. معمولا به این حالت “حفره ی خشک” میگویند و حدود یک هفته تا ده روز این درد ادامه دارد و روز به روز درد شما کاهش خواهد یافت.

 60. Avatar محمد اعتصام گفت:

  سلام پنج روز دندان عقل پایینم کشیدم جاش درد میکنه به خصوص بعد غذا خوردن،امروز گوشم هم درد گرفته اموکسی سیلین ومترونیدازول هم مصرف میکنم ،دردش خیلی بیشتر میشه ژلوفن هم میخورم تا چند ساعتی ارومش میکنه ولی باز درد میگیره ،من خیلی دندان کشیدم تاحالا اینطوری نشده بودم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این طبیعی نیست. بعد پنج روز از کشیدن دندان عقل شما درد داشته باشید. بهتر است معاینه و رادیوگرافی از محل دندان انجام گیرد.

 61. Avatar مرادی گفت:

  سلام چندروز پیش دندون عقل سمت چپ پاین کشیدم الان عفونت کرده قرض اما کسی سیلین مترو نیدازول ونوافن می خورم اما دردش خیل شدید چه مسکنی بخورم که آرو مبشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام شود. ممکن است در هنگام کشیدن دندان از ریشه دندان عقل باقی مانده و باعث عفونت دندان شده است.

 62. Avatar مهسا گفت:

  سلام .من ی هفته هست که به دلایلی دندون نیش بالا سمت راست رو کشیدم تا ایمپلنت کنم .از وقتی که دندونمو با جراحی در آورده دندون بغلیم خیلی ناجور درد میکنه و اطراف لثم زخم شده . به همون دکتر مراجعه کردم گفت دندون بغلی به عصب رسیده . درد دندون بغلیم بلافاصله بعد از اتمام بی حسی کشیدن شروع شده . امکان داره با کشیدن این دندون دندون بغلیم آسیب دیده باشه . اخه مطمئنم دندون بغلیم خراب نیست . دردشم از همون زخمه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان کناری دندان نیش معاینه و عکس رادیوگرافی بررسی گردد. تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 63. Avatar مریم گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر ؛ من ۵ روز پیش جراحی دندان عقل نهفته انجام دادم؛ از دو روز پیش سردرد دارم؛ دائمی نیست ؛ وقتی که سرم رو حرکت میدم یا خم میکنم یا راه میرم احساس فشار و سنگینی توی سرم دارم؛ دیروز رفتم پیش دندانپزشکم گفتن که محل جراحی مشکلی نداره؛ فشارم روی ۱۰ بود که گفتن احتمالا بخاطر فشار پایینه ؛ سرم قندی نمکی زدم اما فرقی نکردم؛ بنظر شما سردردم بخاطر جراحی میتونه باشه؟ ضمنا آموکسی سیلین و مترونیندازول و ژلوفن هم مصرف میکنم؛ پیشاپیش ممنون از راهنماییتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این مشکل شما ربطی به جراحی دندان عقل ندارد. با تایید متخصص معالج شما در جراحی دندان عقل مشکلی نیست. عفونتی هم وجود ندارد. احتمالا فشار خون شما پایین بوده است. باید در روزهای آینده بهتر شوید.

 64. Avatar سما آشنا گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  یه سوال داشتم
  من ۴روز میشه که دوتا دندون عقل پایینو جراحی کردم
  دردم رو به بهبوده ولی دندونامو نمیتونم بزارم روهم ،هیچی هم نمیتونم بجوام بخورم فقط مایعات ، ایا این بخاطر ورم لثه هست موقتیه یا همیشه همینجور میمونه؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. 5 الی 6 روز درد و ورم بعد از جراحی دندان عقل طبیعی است. اگر درد ادامه داشت. برای معاینه به متخصص معالج مراجعه نمایید. باید معاینه انجام گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 65. Avatar کامران گفت:

  سلام .بنده جراحی دندان عقل انجام دادم ولی حدود ۷ روز گذشته گلو درد دارم به حدی که اب خوردن هم اذیتم میکنه گوش درد چیکار باید انجام بدم ؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر بعد از یک هفته هنوز درد ادامه دارد. توصیه می شود برای معاینه به پزشک مراجعه نمایید تا پس از معاینه دندان و گلوی شما، تشخیص درمان مناسب داده شود.

  2. Avatar ابوالفضل گفت:

   باسلام.دیروز رفتم کلینیک تامین اجتماعی برای کشیدن دندون عقل بالا سمت راست
   اولش دکتر گفت برات بدون درد میکشم اما حدود ۱۰ دقیقه از همه جهات دو دستی به دندون و فکم فشار وارد کرد و در آخرم گفت ریشه دندونت محکمه در نمیاد برات دارو میزنم برو ۱۰ ریز دیگه بیا و بهم آموکسی سیلین و مترونیدازول داده
   از دیشبه دردی دارم و مدام خونریزی و سر درد و حالت تهوع دارم
   ممنون میشم ازتون راهنماییم کنید دکتر

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام بهتر است به یک متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید. از محل دندان رادیوگرافی تهیه شود. ممکن است دندان شکسته شده باشد. تاج از ریشه جدا شده و باعث درد در آن ناحیه گردیده.

 66. Avatar سحر گفت:

  سلام آقای دکتر ،من سه روز پیش دندان عقل پایین سمت چپ رو کشیدم ،دندانم ریشه های کج داشت و به سختی تونستن برام بکشن، خیلی اذیت شدم .از اون روز هم تا به الان که سه روز میشه درد در ناحیه دندان عقل و فک و سر درد دارم مسکن هم زیاد می خورم .به نظر شما طبیعی هست و تا کی ادامه داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد از کشیدن دندان تا سه روز طبیعی است ولی اگر ادامه پیدا کرد برای معاینه به دندانپزشک مراجعه نمایید.

   1. Avatar کیمیا گفت:

    سلام من 15 سالمه فکم درد میکنه نمتونم کامل بازش کنم میگن برای دندون عقله باید بکشمش؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. رویش دندان عقل در سنین 17 الی 21 سالگی است. به یک دندانپزشک مراجعه نمایید تا پس از معاینه تشخیص درمان مناسب داده شود.

 67. Avatar مهفام گفت:

  سلام اقای دکتر، من دندون عقلم فک پایینم رو چهار روز پیش کشیدم اما هنوز گلو درد دارم ایا نیاز مراجعه هست؟ یا طبیعی ست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد سه یا چهار روز بعد از کشیدن دندان عقل طبیعی است. ولی اگر درد بیشتر از ادامه داشت باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا معاینه انجام گیرد و تشخیص درمان مناسب داده شود.

 68. Avatar فاطمه گفت:

  سلام وقت بخیر،من دیروز دو تا دندان عقل جراحی کردم و امروز توی گلوم یه حالتی هست ولی درد نیست،یکمم تک سرفه دارم و تازه دوز سوم واکسن کرونای آسترازانکا زدم،در حال استفاده از چرک خشک کن هستم و دکتر دوتا آمپول دگزامتازون برام نوشتن
  خواستم ببینم حالت گلو و تک سرفه هام بخاطر کشیدن دندان هم هست یا نه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد ازجراحی دندان عقل تا چند روز بعد از جراحی معمولا طبیعی است. اگر درد ادامه داشت جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک معالج خود مراجعه نمایید. تک سرفه ربطی به جراحی دندان عقل ندارد. این روزها بدلیل شیوع بیماری امیکرون اگر تک سرفه و گلو درد داشتید حتما به پزشک مراجعه نمایید.

 69. Avatar نرگس گفت:

  سلام من الان حدود یک هفته میشه دندان عقلمو کشیدم اما خیلی درد دارم کل فکم درد میکنه چیکار کنم هر چی مسکن میخورم فقط چند ساعت ساکتش میکنه بعد درد میکنه اصلا شبا نمیتونم از شدت دردش بخوابم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گیرد. گاهی ممکن است علت درد بدلیل باقی ماندن ریشه دندان در حین کشیدن دندان باشد که با معاینه دندان و رادیوگرافی از محل دندان قابل تشخیص است.

 70. Avatar ندا گفت:

  باسلام آقای دکتر من ۱۳ روز پیش جراحی دندان انجام دادم و بخیه کردن… اما از همان روز خیلی درد داره و حتی مسکن هم که میخورم تاثیر نداره… عکس هم گرفتم اما گفتند مشکلی نداره ممنون میشم راهنماییم کنید چکار کنم😔🙏🏻

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد ازجراحی دندان عقل تا چند روز بعد از جراحی معمولا طبیعی است. در صورتیکه درد ادامه یافت بایستی جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

 71. Avatar علیرضا گفت:

  سلام و خسته نباشید
  درد هنگام لمس دندان کناری دندان عقل پس از جراحی طبیعی است؟ بعد از گذشت 4 روز

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد پس از جراحی دندان عقل تا چند روز بعد از جراحی معمولا طبیعی است. در صورتیکه درد ادامه یافت باید جهت معاینه و بررسی نزد متخصص معالج خود مراجعه نمایید.

   1. Avatar حامد گفت:

    سلام جناب اقای دکتر الان 4 هفته هستش دندان عقل سمت راست پایین را کشیدم. سه چهار روزی هست دندان های بالا شروع به درد گرفتن کردن هر چیزی که بوخورم درد میگیرن ایا ربطی به جراحی دندان پایین دارن

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. ربطی به دندان عقلی که یکماه پیش کشیده شده ندارد. احتمالا دندان پوسیده دارید. باید توسط دندانپزشک معاینه شود. تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 72. Avatar بهمن گفت:

  سلام، آقای دکتر جمیایان، من دندان هام مرتب هست و نیاز به درمان ارتودنسی ندارم بهتر است در چه زمانی دندان عقل را بکشم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در بعضی افراد بدلیل کمبود فضا در رویش دندان عقل باعث می گردد تا دندان های مجاور دندان عقل فشار وارد کند و کج رویش کند. گاهی سبب گیر غذایى و پوسیدگى دندان عقل و دندان جلویى ‌آن می‌شود. به همین دلیل اگر درمان ارتودنسی ندارید بهتر است در همان اوایل رویش دندان، دندان عقل کشیده شود. تا باعث صدمه به دندان های جلویی نشود.

 73. Avatar پریسا گفت:

  سلام .من حدود ۱ ماه نیم قبل دندون عقل فک پایین سمت راستمو کشیدم بشدت پوسیده بود .بعد از کشیدن حدود یکهفته درد میکرد و بعد خوب شد حالا بعد ۱ و نیم ماه ،۳ شب هست که از درد محل دندون عقلی که کشیدم بیدار میشم بقدری درد دارم که میخوام گریه کنم .این طبیعیه بعد ۱ماه و نیم ؟یا ممکنه دندون فک بالام که شکسته و به عصب رسیده درد اون به فک پایینم زده باشه ؟باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 74. Avatar یک نفر گفت:

  باسلام من حدود ۶ روز پیش دندون عقل پایین سمت راست رو کشیدم تا سه روز اول ورم داشت بعد کم کم بهبود پیدا کرد روز پنجم دردهای عجیبی شروع شد طوری که انگار یک میخ تو محل جراحی فرو میکنن قرص های انتی بیوتیک هم مصرف کردم یه دونه های سفیدی رو محل جراحی دیده میشه.آیا این دردها طبیعیه ضمنا من روزهای اول راحت میتونستم فکم رو حرکت بدم و غذا بخورم اما الان غذا خوردن خیلی سخت شده و هروقت فکم رو حرکت میدم دندونم درد میگیره.راه حل چیه جناب دکتر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از محل دندان کشیده شده رادیوگرافی تهیه گردد. ممکن است در هنگام کشیدن دندان، از ریشه دندان در فک باقی مانده است که باعث عفونت و درد شده است.

 75. Avatar مجتبی گفت:

  آقای دکتر من پنج ساعت پیش دندون عقلم رو جراحی کردم.
  موقعی که اومدم خونه اصلا نمی تونم آب دهنم رو قورت بدم به دلیل درد زیاد گلو
  به نظرتون وسیله دندانپزشکی با گلوم برخورد و زخم کرده یا دلیل دیگه ای داره
  تشکر بابت مطلب مفیدتون
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد ازجراحی دندان عقل کاملا مانند گلو درد حس می شود و تا چند روز بعد از جراحی معمولا طبیعی است. در صورتیکه درد ادامه یافت حتما جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک معالج خود مراجعه نمایید.

 76. Avatar محمد گفت:

  با سلام من یک هفته پیش دندان عقلم رو کشیدم ولی دکتر بخیه نزد و گفت نیازی نیست ورم زیادی داشت ولی به ندرت کمتر شد الان بعد از یک هفته احساس میکنم یک غده ایجاد شده که وقتی دست میزنم درد هم میگیره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 77. Avatar نوشین گفت:

  سلام. من ۶روز پیش دندان عقل پایین را کشیدم. بسیار ریشه های بلندی داشت و به سختی تونستن بکشنش. تا الان بسیار درد تحمل کردم ولی الان یک روز است که دهنم اندازه ای که بتونم غذا بخورم یا بجوم هم باز نمی شود و فقط می توانم مایعات بنوشم. آیا طبیعی هست این وضعیت؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، اگر درد هنوز ادامه دارد. توصیه می شود به دندانپزشک معالج مراجعه نمایید تا پس از معاینه تشخیص درمان مناسب داده شود.

 78. Avatar نسیم گفت:

  سلام و عرض ادب، آقای دکتر من دندان عقلم پوسیده بود ومن متوجه نشدم تا اینکه کم کم خرد شد و ریخت، الان فقط ی تیکه ازش باقیمانده، خواستم بپرسم از خدمتتون که باتوجه به پوسیدگی دندانم آیا برای کشیدنش نیاز به جراحی هست یا همین ی تیکه باقیمانده هم بدون جراحی میشه کشید؟ ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بستگی به شرایط و موقعیت دندان دارد. به دندانپزشک مراجعه نمایید تا معاینه از دندان عقل انجام گردد، سپس تشخیص درمان مناسب داده شود.

 79. Avatar تینا گفت:

  سلام،خسته نباشید
  حدودا نزدیک یک هفته دندون عقل سمت چپم که نهفتس درد میکنه بعد از مراجعه به دندانپزشک گفتند که ریشه دندان هنوز به طور کامل تشکیل نشده ،و احتمال جراحی کمه
  آیا با وجود تشکیل نشدن کامل ریشه نمیتونم جراحی کنم؟چون درد خیلی اذیتم میکنه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این مورد ریشه دندان عقل در عکس قابل مشاهده است. به شما توصیه می شود که به یک متخصص جراح فک و صورت در این زمینه مراجعه نمایید.

 80. Avatar مینا گفت:

  با سلام من سه شب پیش دندون عقل سمت راست بالایی رو بعلت درد شدید کشیدم .بعد از اینکه از کلینک برگشتم صدام گرفته بود الانم گرفتگی صدام اوکی نشده دلیلش چی میتونه باشه؟ مرسی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر محل دندان عقل کشیده شده درد و ناراحتی ندارد مشکلی نیست و جای نگرانی ندارد. گرفتگی صدا ربطی به کشیدن دندان عقل ندارد.

 81. Avatar سارا گفت:

  سلام آقای دکتر
  من ۱۲ روز پیش جراحی دندان عقل پایین انجام دادم. هنوز به شدت درد دارم. عکس تهیه کردم هیچ چیزی از دندان باقی نمانده. جراحی هم بدون بخیه بوده. باید چی کار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حتما به متخصص معالج یا متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید تا معاینه انجام شود و تشخیص درمان مناسب داده شود.

   1. Avatar ماریا گفت:

    سلام.من ۵ روز پیش جراحی دندان عقل نهفته انجام دادم و در محل جراحی هیچ دردی ندارم.اما از روز چهارم دندان های همون سمت جراحیم تا دندون جلو گاهی تیر میکشن و درد میگیرن به طوریکه شب از خواب بیدار میشم.مسکنم مصرف میکنم تاثیری نداره.قبلاهم وقتی به دندان عقلم فشار میاوردم دندانهای دیگم درد میگرفتن.آیا مشکلی وجود داره و لازمه به پزشک مراجعه کنم یا طبیعیه؟ صورتم هم ازهمون روز اول ورم کرد که تاالان ورمش خیلی کمتر شده ولی داره کبود میشه.طبیعیه؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اگر درد هنوز ادامه دارد باید، محل دندان معاینه و رادیوگرافی تهیه شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 82. Avatar فاطمه گفت:

  سلام آقای دکتر، من الان دوروزه دندان عقل پایین سمت راست کشیدم. هر سه ساعت ژلوفن و استامینوفن 325 یک در میان، هر 8ساعت هم آموکسی سیلین میخورم حتی کتورولاک زدم، زمانی که درد شروع میشه غیر قابل تحمله امانمو بریده چیکار کنم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد ادامه دارد جهت معاینه از محل دندان عقل کشیده شده انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 83. Avatar مسعود گفت:

  سلام آقای دکتر. من از کشیدن دندان و ایمپلنت خیلی ترس دارم. ایا داروی بیهوشی هست که در حین جراحی شخص بیمار بیهوشی بیشتری نسبت به امپول بی حسی داشته باشه.ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای کشیدن دندان اگر بی حسی به خوبی انجام گیرد شما هیچ دردی را احساس نخواهید کرد.

 84. Avatar سارینا گفت:

  سلام جناب دکتر ممنون از راهنمایی های شما در خصوص کشیدن یا نکشیدن دندان عقل. اطلاعات بسیار ارزشمند و مفیدی را به ما دادید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود بر شما.

 85. Avatar مارال گفت:

  سلام و وقت بخیر خدمت شما
  من پنج ماه پیش دندون عقل سمت راست فک پایینو جراحی کردم بعضی مواقع گوشم حالت گزگز داره و یه خورده تیر میکشه جای جراحی دندون هم بعضی وقتا درد حس میکنم که دائمی نیست میخواستم بپرسم ایا مشکلی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است از محل دندان عقل کشیده شده معاینه کلینیکی انجام گیرد.

 86. Avatar فاطمه گفت:

  سلام وقت بخير
  من امروز دندان عقل پايينم رو كشيدم در دوران شيردهي هستم دكتر اموكسي سلين تجويز كردن و الان خيلي درد ميكنه چكار كنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد دندان عقل بعد از سه روز ادامه داشت به متخصص معالج جهت معاینه محل دندان مراجعه نمایید.

 87. Avatar پریا گفت:

  سلام آقای دکتر من حدود ده روزه دندون عقل سمت چپ پایین و بالا رو جراحی کردم.الان حدود دوروزه سمت چپ گیجگاهیم درد می‌کنه به صورت ضربانی.میتونه از جراحی دندون عقل باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، می تواند از جراحی باشد باید از آن ناحیه عکس تهیه شود. شاید عفونت پخش شده باشد یا ریشه دندان در هنگام کشیدن باقی مانده باشد.

 88. Avatar فاطی گفت:

  سلام دکتر ببخشید من ۸ روزه دندون عقل پایینمو کشیدم خیلی درد میکنه گوشم گلوم پیش دکترم رفتم پانسمان کردن ولی خوب نشدم برای تسکین دردم از شیاف دیکلوفناک استفاده میکنم درد امونمو بریده نمیتونم بخوابم چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از محل دندان کشیده شده رادیوگرافی تهیه شود. ممکن است در حین کشیدن دندان از ریشه دندان باقی مانده یا عفونت در آن ناحیه وجود دارد.

 89. Avatar شیوا گفت:

  سلام اقای دکتر من ۲۰ سالمه و دندان عقل پایینم نصفش یکماه پیش دراومد ولی الان دیگه رشد نمیکنه و فضای کافی برای رشدش وجود داره خواستم ببینم امکان داره نیمه نهفته باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این دندان به صورت نیمه نهفته خواهد بود. غذا بین دندان و لثه باقی می ماند و چند وقت یکبار درد و تورم خواهید داشت. درمان این شرایط کشیدن این دندان است.

 90. Avatar مهزاد گفت:

  سلام اقای دکتر من دیروز دندون عقلمو فک پایین کشیدم جون از درد میترسم ۳ تا کدئین و یه قرص خواب خوردم که دردم نیاد حالا اصلا حالم خوب نیست دندون درد ندرم ولی بدن درد دارم نکنه کرونا گرفتم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. قبل از کشیدن دندان لزومی نداشته است که مسکن میل نمایید. برای کشیدن دندان دندانپزشک از بی حسی استفاده می کند.

 91. Avatar مرجان آراميان گفت:

  سلام آقای دکتر من در قسمت پایین فکم دندون عقل نهفته دارم که بطور وحشتناکی درد میکنه و بعد از مراجعه به دندانپزشک و گرفتن عکس سه بعدی گفتن که روی عصب قرار داره و بعد از جراحی صد در صد عصب از بین میره؟ درمان دیگه ای وجود داره؟ مثلا بشه روی دندون رو تراشید تا ریشه رشد کنه و از عصب دور بشه؟ کمکم کنید نه طاقت تحمل درد رو دارم نه میتونم ریسک جراحی رو قبول کنم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خانم آرامیان گرامی باید رادیوگرافی دیده شود و معاینه کلینیکی انجام گردد تا بتوان اظهار نظر قطعی را داد. بهتر است شما به یک متخصص جراح فک و صورت باتجربه مراجعه نمایید.

 92. Avatar نگین گفت:

  سلام جناب دکتر، خسته نباشید، عذر میخوام یک سوال داشتم، آیا درد کشیدن دندان عقل بیشتره یا بقیه‌ی دندان ها؟ هر سایتی که جستجو میکنم هیچکس در مورد این مطلب صحبت نکرده، ممنون میشم که جوابشو بهم بگید🙏🏻🙏🏻🙏🏻

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بی حسی تزریق می گردد. درد هنگام کشیدن بستگی به موقعیت، وضعیت و ریشه دندان دارد.

 93. Avatar شیما کلانی گفت:

  درود و عرض ادب،وقت بخیر. آقای دکتر ممکن هست خواهش کنم راهنمایی کنید. در صورت کشیدن دندان عقل درد و ناراحتی تا چند روزادامه دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. معمولا 3 الی 4 روز درد بعد از کشیدن دندان عقل وجود دارد.

 94. Avatar فهیمه گفت:

  سلام من ۵روز دو دندان عقل فک پایین همزمان کشیدم یکی از دندان ها نهفته بود و روی عصب قرار داشت از ۳ساعت بعد جراحی گلو درد و گوش درد شدید دارم و همچنین دندان های جلو فک پایین و چانه ام حالت سری داره و درد میکنه و دهنم نمیتونم باز کنم میخواستم بدونم این عادیه؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد ازجراحی دندان عقل کاملا مانند گلو درد حس می شود و تا چند روز بعد از جراحی معمولا طبیعی است. در صورتیکه درد ادامه یافت بایستی جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

 95. Avatar احسان گفت:

  درود و خسته نباشید به شما من سه روزه دندون عقلم رو کشیدم اما قسمتی از ریشه ی دندون هنوز تو فکمه و دکتر گفته بعد از فروکش کردن تورم باز برم واسه کشیدن بقیش این ریشه از اونجایی که تو فکه ایا طبیعیه که بدون عمل بکشمش ؟ و از اونجایی که نزدیک عصب هستش مشکلی واسم پیش نمیاد ؟ خواهشا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. متخصص یک کمی از لثه را کنار میزند و ریشه دندان مانده را حارج می کند. رادیوگرافی باید تهیه شود. به متخصص باتجربه مراجعه نمایید.

 96. Avatar رضا گفت:

  سلام وقت بخیر .کشیدن دندادن عقل حین جراحی درد دارد ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با مراجعه به یک متخصص دندانپزشک خوب و با انجام بی حسی در هنگام کشیدن دندان، درد نخواهید داشت.

 97. Avatar على گفت:

  سلام دكتر من فردا ميخوام دندون عقلمو بكشم هنگام باز كردن لثه درد نداره ؟ چون من خيلى ميترسم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با زدن بی حسی برای کشیدن دندان درد نخواهید داشت.

 98. Avatar ملبحه گفت:

  سلام وقت بخیر اقای دکتر
  من ۸ روز هست که دندون عقلمو جراحی کردم و بخیه خورده با وجود گذشت چند روز هنوز درد دارم نمیتونم تحمل کنم نوافن استفاده میکنم.جای بخیه هم یه حفره کوچولو داره که غذا داخلش گیر میکنه.این روند بهبود و درد طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد بعد از جراحی عقل هنوز ادامه دارد باید نزد متخصص معالج مراجعه شود تا محل دندان جراحی شده معاینه گردد.

 99. Avatar صانعی گفت:

  سلام دکتر جان.امروز ۶ روز از کشیدن دندان عقل پایین سمت چپم میگذره.جراحی نسج سخت داشتم.درد در محل و دندانهای همان ردیف تا دندان جلویی دارم.گوش و گلویم هم در صورتی که مسکن نخورم درست مثل روز اول درد میکنه.بخیه هامو جذبی زدن برام.علت این درد چیه.خسته شدم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر شما هنوز محل کشیدن دندان درد دارید بهتر است به دندانپزشک معالج مراجعه شود. باید معاینه از محل دندان انجام گیرد. گاهی درد بخاطر عفونت یا ماندن ریشه دندان در هنگام کشیدن دندان است.

 100. Avatar دیبا گفت:

  سلام من الان ۸ روز شده که دندان عقل نهفتم رو جراحی کردم دیروزم بردم تا بخیه ها رو بردارن ولی هنوز در قسمت جراحی درد دارم و این درد به دندان های مجاورشم انتقال پیدا کرده البته دردش کم هست ولی میخواستم ببینم مشکلی وجود داره ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد 5 الی 8 روز بعد از کشیدن دندان عقل طبیعی است. بیشتر از آن باید معاینه کلینیکی از دندان عقل انجام گیرد.

 101. Avatar مسعود گفت:

  سلام جناب دکتر، من دندون عقل فک پایین سمت راستم شدت درد زیادی داره، نهفته هم نیست و کامل مشخص هست اما میترسم جراحی لازم باشه و از عوارض بعد از کشیدنش هم استرس دارم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید،تشکر از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید توسط متخصص دندان عقل شما معاینه گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 102. Avatar م.توکلی گفت:

  سلام وقت بخیر
  من 20 سالمه و ارتودنسی کردم و الان براکت هارو برداشتم و پلاک دارم. موقع ارتودنسی توی عکس ها دکتر گفت دندونی برای کشیدن وجود نداره اما الان بعد سه سال احساس میکنم زائده ای کنار دندون آسیاب فک بالام هست. میخواستم بدونم ممکنه باعث جا به جایی دندونام بشه و اینکه چون درد ندارم باز باید کشیدن یا جراحی اقدام کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید توسط متخصص ارتودنسی دندان های شما معاینه گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

   1. Avatar گیسو گفت:

    سلام من ۵ روز دندون عقل پایین سمت چپ رو کشیدم خیلی درد دارم روش حالت عفونت شده دردشم حالت سوزن سوزن زدنه ریشه دندونم خیلی بلند بود و گفتن رو عصبه الان باید چیکار کنم دکترم تهرانن خودم شهریار الان باید برم پیششون و نشون بدم یا عادیه

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اگر دندان عفونت کرده باید آنتی بیوتیک توسط دندانپزشک به شما داده شود.باید محل دندان معاینه شود.

     1. Avatar مهدی گفت:

      سلام دکتر وقتتون بخیر ببخشید من پنجشنبه صبح دندان عقلمو کشیدم الان از دیروز یه دردی تو ناحیه گوش سمت دندان کشیده شدم دارم
      انگار از داخل بهش فشار میومد و توی خود گوشمم احساس درد و فشار دارم
      به نظرتون طبیعه؟

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. یک دو روز بعد از کشیدن دندان عقل درد طبیعی است. ولی بیشتر خیر.

 103. Avatar میلاد گفت:

  باسلام بنده دیروز غروب دندان عقلم رو کشیدم قسمت پایین اما الان قسمت چانم ولبم هنوز احساس میکنم سر هستش انگار هنوزه سری آمپول در نیامده ایا طبیعه تر خدا راهنمایم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.خیر، اگر این سری تا الان ادامه دارد طبیعی نیست به دندانپزشک معالج جهت معاینه مراجعه نمایید.

   1. Avatar عرفان گفت:

    سلام من ۱۵ ساله هستم و دندان عقل پایین سمت چپم به دندان جلویی کمی فشار وارد میکنه و دندونم به نظر نهفته هست آیا در این سن معقول هست که دندونم رو بکشم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. این دندان شماره 7 شما است. دندان عقل در سن 17 الی 21 سالگی رویش می کند.

 104. Avatar حمید رضا گفت:

  سلام اقایه دکتر بنده امروز رفتم دندانپزشک به من گفتن که دندون عقل نهفته داری و باید جراحی بشه بنده هنوز دردی رو حس نمیکنم و ۱۹ سالم هست و‌ من بشدت از جراحی میترسم و میدونم واقعا درد داره این پروسه
  ایا امکان هست که بنده بیهوش باشم تا دردی را حس نکنم در هنگام جراحی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص و جراح حاذق مراجعه نمایید با بی حسی هیچگونه دردی احساس نمی شود.

 105. Avatar مسعود صحت گفت:

  با سلام حدود 10 روز پیش دندان عقلم رو که آسیب دیده بود کشیدم ولی با گذشت حدود ده روز هنوز درد دارم آیا طبیعی هست یا نیاز به اقدام داره ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد دندان بعد از ده روز طبیعی نیست. بهتر است رادیوگرافی تهیه گردد ممکن است از ریشه دندان باقی مانده باشد.

 106. Avatar ماه گفت:

  سلام
  مادر من ۷ روز است که دندان عقل پایین سمت چپ رو کشیدن و هنوز درد دارن درد به گوش و فک و گلو میزند باید چیکار کنن ؟
  ممنون میشم جواب رو بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد از کشیدن دندان عقل کاملا مانند گلو درد حس می شود و تا چند روز بعد از کشیدن دندان عقل معمولا طبیعی است. در صورتیکه درد ادامه یافت بایستی جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

 107. Avatar فهیمه گفت:

  سلام من دندان عقل سمت چپم نصفش خراب شده بود وبعد عکس مشخص شد که ریشه ی دندون به عصب لب رسیده، دکتر جراحی کردن خدا روشکر مشکلی پیش نیومد ولی بعد 7 روز که بخیه رو کشیدم حالا درد شدیدی در استخوان فک و گوشم احساس مسکنم که دردش به فک بالا هم درگیر کرده میخاستم بدونم طبیعی این موضوع یا ممکن عفونت به استخوان رسیده باشه دکتر که گفتن طبیعی و چیزی تجویز نکردن

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   اگر از دندان عکس تهیه شده است و مشکلی وجود ندارد نگران نباشید. در صورت تشدید درد در ناحیه مجدد به جراح معالج مراجعه کنید.

  2. Avatar فاطمه گفت:

   سلام من سه روز پیش دندان عقلم رو کشیدم . الان تو درد شدید توی لثه دارم و همینطور کل دهنم گرمی زده . چطوری خلاص بشم ؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. درد کشیدن دندان عقل سه الی پنج روز طول می کشد و طبیعی است. اگر درد تا الان ادامه دارد به دندانپزشک معالج مراجعه کنید.

 108. Avatar خدیجه گفت:

  سلام اقای دکتر من دندان عقل بالا سمت چپ را کشیده ام و دوازده روز است دردش به فک و گوش میزند و ارام نمیشود و مسکن های قوی مصرف کردم لطفا راهنمایی کنید

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام لازم است که از ناحیه عکس تهیه شود و سپس تشخیص نهایی اعلام شود.

 109. Avatar عاطفه گفت:

  سلام،من جراحي عقل كردم، دو هفته هست كه گذشته، مشكلي كه دارم اينه كه جاي خالي دندان عقل كشيده شده، مثل يك حفره ، داره همش مواد غذايي رو قايم ميكنه كه اصلا با مسواك و دست قابل بيرون اومدن نيست و به شدددت ازار دهنده هست
  چه بايد كنم؟ راه حلي وجود داره كه بتونم جلو اين قضيه رو بكيرم؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام به دندانپزشک معالج خود یا یک دندانپزشک متخصص جراحی ماهر مراجعه کنید. شما نیاز به جراحی مجدد دارید.

 110. Avatar گلاره گفت:

  سلام من امروز دندان عقلم را كشيدم بيشتر از درد دندان درد گلو اذيتم ميكنه بايد چكار كنم؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام روزانه چند بار آب و نمک غرغره کنید و به دندانپزشک معالج خود نیز اطلاع دهید تا در صورت نیاز برای شما داروی مناسب تجویز کنند.

 111. Avatar فاطمه گفت:

  سلام. من آبسه بعد ازجراحی دندان عقلم حتی با خورذن دارو خوب نشده. چیکار کنم. درستش اینه ک دکتر چی بگه

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام ممکن است این درد تا دو روز ادامه داشته باشد. در صورت تشدید درد با دندانپزشک معالج خود تماس بگیرید.

 112. Avatar لیلا گفت:

  با سلام
  من دندان عقل پایین سمت راستم جراحی داشتم ولی بعد از جراحی احساس گلو درد و تورم زبان دارم آموکسی ۵۰۰ و استامینفون مصرف میکنم ولی با این حال شدیدا بلعیدن غذا برایم سخته آیا با گذشت زمان بهتر میشه یا به پزشکم مراجعه کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد ازجراحی دندان عقل کاملا مانند گلو درد حس می شود و تا چند روز بعد از جراحی معمولا طبیعی است. در صورتیکه درد ادامه داشت باید جهت معاینه و بررسی نزد متخصص معالج خود مراجعه نمایید.

 113. Avatar گل اقاقیا گفت:

  سلام آقای دکتر ، میخواستم بپرسم عوارض داروی بی حسی تا چه زمانی در بدن است و اقدام به بارداری در آن ماه اشکال دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در دوران بارداری رایوگرافی دندان و مواد بی حس کننده که پیش از انجام امور دندان پزشکی استفاده می شود برای سلامت بارداری و جنین ضرر دارد. در دوران بارداری معمولا بدن خانم ها نسبت به انواع محرک ها بسیار حساس تر از گذشته می شود.

 114. Avatar سمیرا گفت:

  من دندون عقل بالا سمت چپم ۲روز پیش کشیدم ،الان خیلیییییییییییییی درد دارم ،همون دندون های کناریش درد می‌کنه و دندون های پایین سمت چپم هم که پر و روکش شدند چند ماه پیش هم درد میکنه،چیکار کنم ؟؟؟اشکمم رو در اورده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از محل کشیدن دندان عقل انجام گردد. گاهی درد می تواند به علت باقی ماندن ریشه دندان در هنگام کشیدن دندان باشد.

   1. Avatar مریم گفت:

    سلام من دندون عقل فک پایینم رو دیروز کشیدم ولی امروز متوجه شدم مقداری از ریشه هنوز داخل فکم مونده آیا نگران کننده است و باید کاری انجام بدم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بله، باقی ماندن ریشه باعث عفونت و درد می شود. با تهیه رادیوگرافی به وجود ریشه دندان در فک می توان پی برد.

 115. Avatar نرگس محجوب گفت:

  سلام من دندون عقل سمت چپ پایینم ودیروز ظهر کشیدم دردش یکم بهتر شده اما دهنم و که باز میکنم تا مایعات بخورم خون میاد دکتر جراح فک بود ولی کل لثه و بخیه نزده و دندونم خیلی عمیق بود و چسبیده به عصب میخواستم بدونم طبیعیه یا بخاطر اینکه کامل بخیه نخورده اینجوری شده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد از جراحی دندان عقل کاملا حس می شود و تا چند روز بعد از جراحی معمولا طبیعی است. نگران نباشید.

 116. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من 16 سالمه و می‌خوام ارتودنسی کنم دکتر گفته دوتا دندون باید بکشم و یا اینکه نکشم ولی بعد ارتودنسی کمی دندون هام جلو میاد من نمیدونم چیکار کنم خیلی میترسم دندون هامو بکشم ارتودنسی کنم ؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 117. Avatar هلیا گفت:

  سلام. من 12 سالمه و یک دندان شبیه آسیاب در فک بالا سمت چپم داره در میاد. ممکنه دندان عقل باشه؟ بعضی وقتا پوست داخلی لپم رو اذیت میکنه.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رویش دندان عقل از 17 الی 21 سالگی شروع به رویش می کند. این دندان در حال رویش دندان عقل نیست.

 118. Avatar رها گفت:

  سلام خسته نباشید من دندون عقل فک پایینم نیمه نهفته بود و دندون کناریش که قبلا پرشده بود کنارش گوشت اضافی دراومده که کوچیک و بزرگ میشه اما درد نداره بااینکه دندون عقلم رو دراوردم هنوز وجود داره و دکتر دندانپزشکی که مراجعه کردم گفتن باید این دندونتم ب‌کشی میخواستم ببینم هیج روش درمان دیگه ای بدون اینکه دندون پرشده ام رو که درد هم نداره وجود نداره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 119. Avatar مهین گفت:

  سلام اقای دکتر من ۶روزه دندون عقل پایین سمت چپ کشیدم تاالان درد دارم و فکم خیلی اذیته چکارکنم خوب شم گوشم هم خیلی اذیته

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر تا الان هنوز درد بعد از کشیدن دندان عقل ادامه دارد به دندانپزشک معالج خود مراجعه نمایید. گاهی درد دندان بعلت ماندن ریشه در موقع کشیدن دندان در فک می باشد.

 120. Avatar مونا ابراهیمی گفت:

  عرض سلام و خسته نباشید
  من ۳۵ سال دارم تقریبا ۶ روز پیش دندون عقل بالا سمت چپم رو کشیدم قبلش عکس گرفتم و هیچ دندون خرابی نداشتم آنتی بیوتیک مصرف کردم و قرقره ی آب نمک و دهانشویه انجام دادم ولی الان بازم درد دارم که تقریبا شدیده با توجه به اینکه ریشه ی دندونم بیش از حد سفت بود و خیلی به سختی در اومد آیا طبیعیه این درد؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد از کشیدن دندان عقل در 3 الی5 روز طبیعیه. ولی اگر درد ادامه داشت به دندانپزشک معالج برای معاینه مجدد دندان مراجعه شود.

 121. Avatar نگار گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من هفته ی پیش یکی از دندان های عقلم و کشیدم و بعد از یه هفته با اینکه از روز بعد از جراحی مسواک میزدم و از دهانشویه استفاده میکردم الان انگار دندان هام جرم گرفته در صورتی که ۱ ماه قبل جراحی جرم گیری کرده بودم به نظر شما ارتباطی داره و باید چیکار کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جرم دندان ربطی به کشیدن دندان عقل شما ندارد.

 122. Avatar مرتضی شاه حسینی گفت:

  سلام. آقای دکتر ویدیو شما در آپارات در خصوص کشیدن یا نکشیدن دندان عقل بسیار آموزنده و مفید بود. ممنون از زحمات و آموزش خوبتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از توجه شما. سلامت و تندرست باشید.

 123. Avatar ملیکا گفت:

  سلام من 22 سالمه و الان واقعا نمیدونم دندان عقلم را بکشم یا نه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر شما قصد درمان ارتودنسی دارید در خصوص کشیدن یا نکشیدن دندان عقل خود با یک متخصص ارتودنسی خوب مشورت کنید.

 124. Avatar علی گفت:

  سلام من دندون عقلمو کشیدم اون جا که کشیدن بخیه زدن یکم بازه و داخلش یچیز قهوه ای معلوم نیست چیه بنظرتون چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. و دستکاری نکنید. مشکلی نیست.

 125. Avatar عبدالله گفت:

  سلام خسته نباشید من دیروز دندان عقلم کشیدم بدون جراحی ایا جاش بخیه میخواد یا نه دکتر گفت نمیخواد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانپزشک معالج شما حتما درست و دقیق کار کشیدن دندان را انجام داده اند.

 126. Avatar ریحانه گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  مادر من یک دندان عقل پوسیده داشتند که به سختی کشیدنش و الان بعد از 9 روز مانند روز اول درد دارند و جای دندان کشیده شده حفره بزرگی میباشد که بعد از 9 روز هنوز ترمیم نشده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از محل دندان کشیده شده انجام گیرد. گاهی درد بعد از کشیدن دندان بعلت باقی ماندن ریشه در فک می باشد. اگر درد زیاد است و هنوز ادامه دارد به دندانپزشک معالج مراجعه کنید.

 127. Avatar رامتین گفت:

  سلام خسته نباشید، بنده دندون عقل پایین سمت چپ رو کندم بدون جراحی، و چیزی که بعد چند ساعت متوجه شدم دندون های جلوییم قسمت پایین عقب و جلو شده!! کج شده متاسفانه، دلیلش چی میتونه باشه؟! قبل اینکه دندون عقل رو بکشم همه سالم و صاف بود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گیرد. در هنگام معاینه دندان راهنمایی های لازم داده می شود.

 128. Avatar منيژه گفت:

  سلام ، من سه هفته پيش دندان عقل سمت راست رو جراحى كردم ، و جراحى حدود يك ساعت طول كشيد ، حالا خودم كه نگاه ميكنم همون قسمتى كه جراحى شده اندازه جاى همون دندان فرورفتگى كمى وجود داره كه بخيه هم روش مشخصه ، ايا اين فرورفتگى باقى ميمونه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. محل دندان عقل ترمیم و درست می شود. ولی اگر بخیه کشیدنی است بهتر است در هنگام معاینه با متخصص معالج مشورت کنید.

 129. Avatar افسون گفت:

  سلام من دوهفته میشه دندون عقل پایین رو بدون جراحی کشیدم درد ندارم خوب شده اما به اندازه یه نخود کوچیک جای دندان سوراخه وغذا میره داخل ک اذیت کنندس؟🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از محل دندان معاینه کلینیکی انجام گردد. تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

   1. Avatar امیر گفت:

    سلام وقت بخیر مرسی آقای دکتر از وقتی که می گذارید و سوالات ما را پاسخ می دهید. ممنون و سپاسگزارم.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. درود و سپاس از حسن توجه شما.

 130. Avatar نظام آبادی گفت:

  سلام و وقت بخیر
  چند روز بعد از جراحی دندون عقل میتونیم مثل قبل غذا بخوریم؟ مثلا پلو و… و اینکه گاهی حس میکنم ذره ای از غذا در اون گودی ایجاد شده باقی مونده و خارج نمیشه نگرانم موجب عفونت بشه.ممنون میشم راهنمایی م کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد و مشکلی در محل جراحی دندان عقل ندارید حدودا یک هفته تا ده روز باید مراقبت های کامل امجام گردد و بهداشت رعایت شود.

 131. Avatar مژگان گفت:

  سلام دندان عقل سمت چپ بالا را کشیدم ۶ روز گذشته تمام دندانهای سمت چپم درد میکند و روزی دوتا بروفن ۴۰۰ برای درد میخورم ایا این طبیعی است ؟دندانم را بدون جراحی کشیدم و هنوزم یه کوچولو حفره اش باز است

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر هنوز بعد از کشیدن دندان عقل درد دارید به متخصص معالج خود مراجعه نمایید تا معاینه کلینیکی انجام گردد.

 132. Avatar مریم گفت:

  سلام من پنج روزه دندان عقلمو ک نهفته جراحی کردم ولی هنوز درد دارم فکم سقف دهانم بخیامو لثم درد میکنه حتی بعضی اوقات حس میکنم همه دندونام باهم درد میکنه علتش چیه؟طبیعیه ایا؟انتی بیوتیک و مسکن و دهانشویه هم مصرف میکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد ازجراحی دندان عقل تا چند روز بعد از جراحی دندان عقل معمولا طبیعی است. در صورتیکه درد ادامه یافت بایستی جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

 133. Avatar مریم گفت:

  سلام. من دندون عقلم در حال رشد هست و در قسمت فک درد دارم. ممکنه این درد ها هم به خاطر دندون عقل باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، در بعضی افراد رشد دندان عقل با درد همراه است که این درد کوتاه مدت است و ساکت می شود.

 134. Avatar الهه گفت:

  سلام من چندروزپیش دندون عقل فک پایین سمت راستم رو کشیدم دقیقا روز بعدش دوتا دندون بقلش یعنی ۶و۷ که عصب کشی و پرکرده بودم درد میکنه نبض داره دندونم دلیلش چی میتونه باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گیرد. می تواند درد از باقی ماندن ریشه دندان عقل در فک باشد . یا عصب کشی درست و خوب انجام نگرفته که با تهیه رادیوگرافی از دندان می توان تشخیص داد.

 135. Avatar زهرا شهیدی گفت:

  سلام وقت بخیر. آقای دکتر من 9 روز پیش جراحی سختی رو برای دندون عقلم داشتم طوری که دکتر دندون رو چن تیکه کرد و بیرون کشید الان بعد9 روز و کشیدن بخیه ها همون درد رو دارم و مدام مسکن میخورم ورم صورتم خوابیده ولی دردش همونه اصلا کم نمیشه و خیلی عصبیم میکنه. پزشک هم میگن بهتر میشه ولی نشده ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد ازجراحی دندان عقل درد زیادی حس می شود و تا چند روز بعد از جراحی معمولا طبیعی است. باید حتما مسکن میل کنید. در صورتیکه درد ادامه یافت بایستی جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

 136. Avatar الهام گفت:

  باسلام اقای دکتر من چن روز پیش دندون عقل بالای سمت چپ رو بعلت پوسیدگی کشیدم البته جراحی نشد فقط کشیدنی ساده بود تا امروز متوجه شدم ک یه ذره از دندونم ک انگار شکسته جاش مونده چیکار کنم یعنی ممکنه دندون عقلم حین کشیدن شکسته باشه باید چکارکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 137. Avatar ناهید گفت:

  سلام.
  برای جراحی و کشیدن دندون عقل به متخصص فک و صورت مراجعه کردم، دندونم عفونت داره و درد زیادی داره، از ایشون پرسیدم قبل از جراحی نیاز به مصرف دارو و رفع عفونت هست که ایشون فرمودند نیازی نیست و باید عامل عفونت رو سریع از بین برد، آیا این صحیح هست و بعدا موجب گسترش عفونت نمیشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. برای جراحی دندان عقل توسط متخصص فک و صورت اقدام گردد.

 138. Avatar سارا گفت:

  سلام وقت بخیر ، من دندان عقلم کشیدم بعد از یک هفته درد دارم ، جای دندانم حفره هست ، نظرتون طبیعی هست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بغد از یک هفته غیر طبیعی است. به دندانپزشک معالج مراجعه کنید. ممکن است از ریشه دندان باقی مانده باشد.

 139. Avatar حیدری گفت:

  بعد از گذشت چهار از کشیدن دندون عقل نهفتم که خیلی هم سخت بود و درد داشت حالا تورم تا حدودی کاهش پیدا کرده و یکهو گوش درد شدیدی گرفتم در همون سمتی که دندونمو در اوردم و گاهی و هم سردرد به نظرتون باید به پزشک مراجعه کنم یا طبیعیه؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 140. Avatar محمد گفت:

  سلام دکتر . من دندون عقلم در اومده کج در اومده بعد دکتر گفته نیاز ب جراحی داره . ۱۹سالمه . بعد خاستم بمینم میشه کلان بیهوشم کنه جراحی کنه من خیلی میترسم از درد دندون کشیدن…؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص با تجربه و خوب مراجعه کنید. با بیحسی براحتی جراحی انجام می شود.

 141. Avatar leoN گفت:

  سلام وقت بخیر
  آقای دکتر من 1 ماه پیش از فک پایین سمت چپ دندون عقلم رو کشیدم و بعد از گذشت این مدت هنوزم صورتم کمی ورم داره
  ظاهرا طبق گفته پزشک کمی بیشتر استخوان رو برداشتن و چند بار توی این مدت مراجعه کردم و گفتن مشکلی نداره و خوب میشه …
  به نظر شما مشکل جدی هستش یا باید منتظر بمونم تا خودش خوب شه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اظهار نظر باید معاینه کلینیکی انجام گردد. رادیوگرافی دیده شود.

 142. Avatar مانیان گفت:

  سلام. آقای دکتر من ۳ شب پیش دندون عقل پایین و بالای سمت راستمو کشیدم. الان حس میکنم دندون های کناریش یکم درد میکنه و تیر میکشه. گلومم موقع قورت دادن آب دهانم درد میگیره. توی جای دندون عقل پایینی هم یه چیز سفیدی رو میتونم ببینم که نمیدونم چیه. الان مشکل جدی ای هست که برم دکتر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود تا بتوان اظهار نظر کرد.

 143. Avatar ساغر گفت:

  سلام من دندان عقل سمت راست پایین را جراحی کردم یک هفته از این جراحی و کشیدنش میگذره ولی موقع باز کردن دهنم مفصل اون قسمتی ک گفتم درد میکنه مثل سمت چپم نیست ک چندمدت پیش جراحی کرده بودم باز کامل باز نمیشه نگرانم موقع باز کردن مثل روزای عادی نیست درد داره و چندوقت دیگه هم عصب کشی دارم ایا جای نگرانی نیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . برای پاسخ صحیح باید معاینه کلینیکی انجام گردد.

 144. Avatar بهداد گفت:

  سلام آقاي دكتر من دو روز پيش ٤تا دندون عقلم را پيش جراح فك دراوردم ولي الان بوي بد و عفونت از دهانم خارج ميشود سمت راست پايين دندانه نحفته بود و نسبت به طرف ديگرم تورم و درد بيشتري دارم آيا اين بوي بد طبيعيست؟ تا چند روز اگر اين بو ازبين نرفت ميتواند خطرناك باشد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. احساس تلخی دهان و بوی ناخوشایند تا چند روز بعد از کشیدن دندان طبیعی است. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک کشیدن دندان

 145. Avatar علیرضا گفت:

  با سلام. آقای دکتر من دندان عقلم سمت چپ فک بالا و پایین یکی دو ساله گوشه اش سیاه شده و یکبار هم کمی درد گرفت. الان چند روز هست من غدد لنفاوی سمت چپ گردنم بزرگ شده و هر چی دارو هم خوردم خوب نمیشدم. آزمایش خون و … هم اوکی بود. فقط کم گلو درد که بیشتر ناشی از فشار همین غده بود داشتم و روی زبانم هم بار های سفید خطی میزد. سابقه آلرژی و سینوزید و انحراف بینی هم دارم. امشب همان دندان عقل بالا شروع کرده به درد گرفتن؟ آیا میتونسته عامل ورم غده لنفاوی و عفونت روز زبان همین بوده باشه؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 146. Avatar شیوا گفت:

  سلام من بعد کشیدن دندان عقلم که نهفته نبود فکم صدا میده خصوصا موقع هوای سرد و صبحا و موقع خوردن غذا من باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 147. Avatar زینب گفت:

  سلام. آقای دکتر بسیار سپاسگزارم از پاسخگوییتون. کاش همه دکترا من شما پاسخگو بودن.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس بر شما.

 148. Avatar مامان شکوه گفت:

  سلام. ببخشید من از توی عکسی که از دندونام گرفتگم مشخص شد که دندون عقلم سمت بالا راست، پوسیده شده . دکتر معتقده که کشیده بشه. ولی خودم هیچ دردی ندارم. حتما باید کشیده بشه؟ اگر نکشم چه اتفاقی میفته؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان پوسیده را باید درمان کنید وگرنه به ریشه میرسد و عصب کشی لازم است. اگر دندانهای شما درمان ارتودنسی نیاز ندارد و دندان پوسیده را طبق نظر دندانپزشک می توان کشید.

 149. Avatar کامیار گفت:

  سلام آقای دکتر خواستم از مطالب خوب و کامل سایت بخصوص این مقاله تشکر کنم.🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. متشکرم .

 150. Avatar کامیار گفت:

  سلام آقای دکتر بنده 25 سال سن دارم.سه روز پیش دندون عقل فک پایینم رو کشیدم .دندان بصورت کامل در اومد بعد از چند ساعت خونریزینم تموم شد و الان هم زخمهای دهانم تا حدودی التیام پیدا کرده اما میخواستم از جناب عالی سوال بپرسم که چرا درد گلوم اینقدر زیاده نمیتونم به راحتی هیچی بخورم یا بنوشم زیر چانم بشدت درد میکنه و از همه بدتر 3دندان کناری اون هم بعضی وقت خیلی درد میکنه آیا این دردها طبیعیه ؟چرا دندون های اطرافش درد میکنه
  با تشکر از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد ازکشیدن دندان عقل کاملا مانند گلو درد حس می شود و تا چند روز بعد طبیعی است. در صورتیکه درد ادامه داشت باید برای معاینه و بررسی به دندانپزشک خود مراجعه نمایید

 151. Avatar علی گفت:

  1) 8 روز از کشیدن دو دندانم می گذرد ولی با وجود مصرف آنتی بیوتیک و مسکن با دستور پزشک هنوز بعد گذشت این 8 روز هنوز شدید درد می کند و دردش نبض دار می باشد آیا این درد طبیعی است؟
  به دندان پزشک خود مراجعه نمودم حاضر به عکس جدید opg نشدند و گفتندطبیعیه ولی دردش بسیار شدید است.
  2) آیا مراکز رادیولوژی بدون نسخه opg می گیرند؟
  لطفا شما راهنمایی کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی و رادیوگرافی تهیه شود. دندانپزشک معالج شما باید این مشکل را با معاینه و دیدن رادیوگرافی برطرف کنند.

 152. Avatar افسون گفت:

  سلام آقای دکتر از برنامه خوب و آموزشی شما در شبکه 2 سیما بسیار سپاسگزارم. شما بهترین متخصص ارتودنسی هستید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درود و سپاس بر شما.

 153. Avatar پرنیان گفت:

  سلام آقای دکتر از مطالب خوب سایت شما تشکر می کنم. شما بهترین سایت را در بین متخصصان دندانپزشکی دارید. شما بهترین متخصص ارتودنسی هستید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس از توجه شما. سلامت و تندرست باشید.

 154. Avatar مریم گفت:

  سلام اقای دکتر . شما بهترین متخصص ارتودنسی هستید و مطالب سایت شما عاااالیه.🙏🙏🙏🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس و درود بر شما

 155. Avatar هدی گفت:

  سلام آقای دکتر. من ۵ روزه دندون عقلم رو جراحی کردم. درد و ورم کاهش پیدا کرده. اما یکم ذوغ ذوغ میکنه طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . مشکلی نیست. جراحی دندان عقل شما رو به بهبودی است.

 156. Avatar علیرضا گفت:

  سلام آقای دکتر، من 15 سالمه دندان های عقلم در امده این غیر طبیعی نیست؟
  چند دندان خراب هم دارم که باید پر کنم اول دندان های عقلم را در بیارم یا… یا فرقی نمیکنه

  ممنون میشم توضیح بدید🌹

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان عقل از سن 17 سالگی رویش می کند. به یک دندانپزشک برای معاینه و ویزیت مراجعه کنید.

 157. Avatar رضا گفت:

  سلام آقای دکتر. من 2 روز هست که دندان عقلم رو جراحی کردم و طبق تجویز پزشک آنتی بیوتیک مصرف میکنم. الان متوجه شدم لثه دندان آسیایی آخر نزدیک محل جراحی سفید شده. علت چی میتونه باشه و آیا طبیعیه یا باید نگران باشم؟(همچنان در ناحیه جراحی درد شدید دارم)

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام 3 الی 5 روز بعد از جراحی صبر کنید در صورتیکه درد ادامه یافت بایستی جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک خود مراجعه نمایید. برای متوجه شدن اینکه ریشه باقی مانده است باید رادیوگرافی تهیه شود.

 158. Avatar محمدرضا گفت:

  سلام. من 3 روز هست که دندان عقل پایین سمت راستم رو کشیدم. دندان به صورت افقی در اومده بود و خیلی هم درشت بود. بعد از سه روز همچنان درد در ناحیه جراحی دارم. درد گاهی اوقات باعث سر درد میشود. ممکن است که ریشه دندان جا مانده باشد؟ اگر جا مانده باید نیاز به جراحی مجدد دارد؟ زمان مناسب برای گرفتن عکس مجدد چه موقعی است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد ازجراحی دندان عقل 3 الی5 روز بعد از جراحی معمولا طبیعی است. در صورتیکه درد ادامه یافت بایستی جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک خود مراجعه نمایید. برای متوجه شدن اینکه ریشه باقی مانده است باید رادیوگرافی تهیه شود.

 159. Avatar علیرضا گفت:

  سلام.من opgگرفتم از دندان های عقلم.دوتای پایین جراحی داشت.ولی دکتر یدونه از اونهارو بدون جراحی در اورد.البته درد داشتم موقع کشیدن.الانم درد دارم.آیا مشکلی ندارع دندانی که جراحی داشته رو بدون جراحی در اورده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. من شرایط دندان عقل شما و رادیوگرافی دندان عقل شما را ندارم تا بتوانم در این خصوص اظهار نظر کنم.

 160. Avatar امید گفت:

  سلام جناب دکتر من دندون عقلم رو کشیدم ولی روز بعد احساس ضعف در بدنم دارم و سردرد و کمی استخوان درد ایا ربطی دارد به کشیدن دندان عقل

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، ربطی به کشیدن دندان عقل ندارد.

 161. Avatar علی گفت:

  سلام آقای دکتر، بنده تقریبا یک هفته میشه که دندون عقل پائین رو کشیدم و بعد دچار شدن به حفره ی خشک دندان و کلی درد که هنوزم درد دارم الان احساس میکنم که قسمت داخلی لثه کنار زبان چیزی به سفتی استخوان بیرون زده میخواستن بدونم آیا در این قسمت استخوانی وجود داره که در اثر کشیدن دندان عقل بیرون بزند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود ممکن در هنگام کشیدن دندان از ریشه دندان باقی مانده باشد.

 162. Avatar پریسا گفت:

  سلام من یه دندان عقل نهفته در فک بالا داشتم یکم عمیق هم بود که جراحی و خارجش کردم همون شب از بینیم یکمی خون اومد الانم بعد سه روز بازم از همون سمت بینی یکم خون اومد دلیلش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر محل جراحی درد و خونریزی ندارد مشکلی نیست.

 163. Avatar سعید نجفی گفت:

  سلام آقای دکتر
  من دندان عقل فک پایینی مو کشیدم ولی موقع کشیدن یه قسمتی کوچیکی از دندونم در فکم موند…..دکتر به من گفت به مرور زمان خود به خود اون یه قسمته در میاد……میخاستم ازتون بپرسم آیا اگه در نیاد واسم مشکل ساز نمیشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تکه دندان باقی مانده باعث درد و عفونت می شود. باید توسط متخصص و جراح فک و صورت خارج شود.

 164. Avatar امیر گفت:

  سلام خسته نباشید آیا کشیدن دندان عقل کار درستی است؟ ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، نباید بدون دلیل دندان عقل را کشید. یا باید فضا نباشد یا پوسیده باشد و…

 165. Avatar فرحان گفت:

  با عرض سلام و وقت بخیر

  آقای دکتر من 4 روز پیش دندون عقل پایین سمت چپ رو درآوردم. روز بعدش به طور وحشتناکی ورم کرد و به طور وحشتناکی استخوان فکم درد میکرد.
  دردش الان کمتر شده و با دو تا مسکن تو روز حل میشه. ورمش هم کم شده ولی اون قسمتی که ورم داره سفت شده. ورم به حدی هست که هنوز بعد از چهار روز نمیتونم دندونام رو روی هم بذارم و لپم بین دندونام هست و فقط میتونم غذا رو قورت بدم. این سفت بودن ورم و این فرایند طبیعیه؟

  ممنون از وقت و توجهتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد سه الی پنج روز ادامه داشته باشد طبیعی است . اگر درد بیشتر طول کشید نزد دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید.

 166. Avatar محمدرضا گفت:

  سلام دکتر جان . من 7روز دیگه تاریخ اعزام به سربازیمه .
  چند ماهه گلوم ورم داره و درد میکنه.دکتر عکس او پی جی نوشت واسم و گفت احتمالا از دندون عقل باشه .
  با شرایط من چیکار کنم دردم قابل تحمل تر شه تا بعد اموزشی درمانش کنم .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اطلاعاتی که راجب دندان خود دادهاید ناقص است. بهر حال برای دادن پاسخ درست به شما دندان عقل شما باید معاینه انجام شود. به دندانپزشک مراجعه کنید.

 167. Avatar متین گفت:

  سلام آقای دکتر
  وقتتون بخیر
  من روز دوشنبه دندان عقلم را کشیدم و الان با گذشت ۴ روز تورم بسیار زیاد و درد شدیدی در گلو دارم. در حدی که حتی نوشیدن مایعات هم برایم بسیار سخت و دردآور است.
  دکتر معالجم می گوید طبیعی است. اما من حتی نمی توانم سوپ بخورم. اندکی هم تب دارم.
  باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   درد بعد ازجراحی دندان عقل کاملا مانند گلو درد می باشد و تا چند روز بعد از جراحی معمولا طبیعی است. در صورتیکه درد ادامه یافت باید جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

  2. Avatar متین گفت:

   خیلی ممنون آقای دکتر
   واقعا لطف کردین. ممنون
   یک سوال دیگه هم داشتم
   کمپرس آب گرم بزارم بهتره یا آب سرد؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام . بیست و چهار ساعت اولیه بعد از کشیدن دندان عقل کمپرس سرد استفاده شود.

 168. Avatar اسماعیل گفت:

  سلام دکتر جان.
  دندون عقل بالا رو کشیدم، کنارش یه تیزی مونده، به دکتر مراجعه کردم، گفت استخوان فکه و مشکلی هم نداره.
  نظر شما چیه، باعث مشکل در آینده نشه؟
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام شود سپس می توان اظهار نظر کرد.

   1. Avatar اسما گفت:

    سلام خسته نباشید .
    دندان عقلم به شدت درد میکنه پوسیده و قسمتی از دندان هم رویش گوشت گرفته اما نمیدونم دندان عفونت کرده یا نه ؟و دندانم نیاز به جراحی داره ؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید به متخصص مراجعه کنید و معاینه کلینیکی انجام گردد. تاتشخیص درمان داده شود.

 169. Avatar رومینا گفت:

  سلام جناب دکتر، ضمن تشکر بابت توضیحات مفید وجامعتان
  سوالی از خدمتتون داشتم.
  من ۳ روز پیش یکی از دندان های عقلمو به توصیه پزشک معالج کشیدم و الان ۳ روزه علاوه بر تورم و کبودی صورت، گلو درد شدید هم دارم، اول گمان کردم سرماخوردگیست اما از علائم سرما خوردگی تنها گلو درد را داشتم و دارم، و این درد با شدت گرفتن درد دندانم، اوج میگیرد مخصوصا در ساعات پایانی روز. سوالم اینست آیا ارتباطی میان این دو درد وجود دارد و اگر جواب بله است، چه راهی برای رفع آن پیشنهاد میکنید؟
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد بیشتر از سه الی چهار روز بعد از کشیدن دندان ادامه داشت نزد دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید. نباید درد بیشتر از این ادامه داشته باشد.

 170. Avatar ویدا صادقی گفت:

  سلام جناب دکتر
  من از دندون عقلم عکس گرفتم وچون نزدیک به عصب بود گفتن باید پیش جراح فکوصورت برم الان تقریبا دوساعته از کشیدنش میگذره واسه درد ژلوفن بهم دادن خوردم بی فایده دندون عقل سمت چپ پایین کشیدم ولی فک بالا سمت چپ یکی از دندون ای آخرم از درد داره فشار میاره رو بقیه من چیکار کنم ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 171. Avatar Zahra گفت:

  ببخشید من دندون عقلمو سمت چپوکشیدن بعد الان طرف دیگه یعنی سمت راست بااینکه قبلا دندون عقلمو جراحی کردن قسمت عقل سمت راستم دردگرفته علتش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. به این شکل بدون معاینه نمیتوان اظهار نظر کرد.

   1. Avatar مونا گفت:

    سلام اقای دکتر وقت بخیر.
    من برای ارتودنسی باید دو تا دندون از فک بالا و دو تا از پایین بکشم.خیلی استرس دارم .میخواستم بپرسم کشیدن دندون عقل درد داره؟بعضیا میگن حتی با بی حسی هم کشیدن درد داره.برا همین فعلا از ارتودنسی منصرف شدم.ممنون میشم راهنماییم کنید

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اگر میخواهید درمان ارتودنسی انجام دهید دندان عقل را نکشید . در درمان ارتودنسی جا برای دندان عقل باز خواهد شد. حتما برای کشیدن دندان عقل با متخصص ارتودنسی مشورت کنید . می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 برای تعیین وقت قبلی تماس بگیرید. حضورا راهنمایی خواهید شد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ها زمان مناسب کشیدن دندان عقل و کشیدن یا نکشیدن دندان عقل

 172. Avatar علی گفت:

  سلام من دندان عقل پایین سمت چپ خودم را کشیدم هفته اول تورم فک چپ داشتم ولی بعد از 8 ماه احساس میکنم کمی تورم باقیمانده توی صورتم باقیمانده و کمی صورتم نامتقارن شدگی احساس میکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای پاسخ دقیق باید معاینه کلینیکی انجام شود. بدون معاینه نمی شود راه حلی را پیشنهاد داد.

 173. Avatar نیلوفر گفت:

  سلام من یکی از دندان های عقل پایینم ریشه اش رو عصب قرار گرفته و الان پوسیده شده و دکتر گفته باید جراح فک جراحی کنه اما ممکنه اون طرف صورتت حس شو برای همیشه از دست بده… این منو خیلی عصبی کرده تو این جور جراحی ها درصد این اتفاق چقدره؟ آیا همه دچار این مشکل می‌شوند!؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. و رادیوگرافی بررسی گردد سپس می توان در این خصوص اظهار نظر کرد.

 174. Avatar رضا گفت:

  با سلام. ۵ روز پیش دندان عقلمو کشیدم هنگام کشیدن یه ریشه شکست بعد با مصیبت درش آوردن. الان بعد ۵روز با ژلفون دردمو تسکین میدم.خونریزی نداره ولی درد امونم رو بریده.علتش چی میتونه باشه.ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دو یا سه روز بعد از کشیدن دندان درد ادامه داشت به دندانپزشک معالج مراجعه کنید . ممکنه از ریشه دندان باقی مانده باشد.

 175. Avatar حسين قنبري گفت:

  سلام دكتر
  من الان ٤ روز هست دندان عقل سمت چپ پايين (دندان ٨) رو كشيدم،طي اين چند روز خيلي درد دارم،دكتري كه دندان رو كشيد گفت شايد ي ذره از ريشه مونده شده باشه نترس خودش جذب استخوان دندونت ميشه…همش اسرار داشت عكس بعد از جراءي نگيرم،امروز عكس گرفتم ديدم ريشه اش مونده بنظرتون بايد چكار كنم خيلي درد دارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص معالج خود مراجعه کنید و باید ریشه مانده در لثه خارج شود.

 176. Avatar دریا گفت:

  سلام.دو روز پیش دندون عقل فک بالا سمت راست رو جراحی کردم درد مث گلو درد دارم طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . درد بعد ازجراحی دندان عقل کاملا مانند گلو درد حس می شود و تا چند روز بعد از جراحی معمولا طبیعی است. در صورتیکه درد ادامه یافت بایستی جهت معاینه و بررسی به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

 177. Avatar لاجوردی گفت:

  سلام آقای دکتر،خسته نباشید. من ۱۸ سال دارم و تحت درمان ارتودنسی هستم. تو کامنت هاتون فرموده بودید که بهتره بعد از اتمام ارتودنسی دندون عقل کشیده بشه و همچنین دندان ها به صورت موازی از هردو تا فک کشیده بشن. من در این خصوص یه مقدار نگران شدم چون دکتر ارتودنسی بنده هفته پیش به من گفتند دوتا دندان عقل فک بالا رو در حین ارتودنسی بکش. میشه لطفا راهنمایی کنید که الان چیکار کنم؟ ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، برای کشیدن دندان عقل بهتر است با متخصص ارتودنسی مشورت کنید. حالا من شرایط دند انها و رادیوگرافی دندانهای شما را نمیدانم .در حال حاضر شما تحت درمان متخصص لرتودنسی مغالجتان هستید.

 178. Avatar شاهین گفت:

  سلام دکتر
  باید دندان عقل را حتما کشید ؟چون در انتهای دهان هست و بلااستفاده است.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است قبل از کشیدن دندان عقل با متخصص ارتودنسی مشورت کنید.گاه بیمارانی هستند که دندانهای نامرتب و شلوغی دارند. متخصص ارتودنسی با کشیدن دندان های عقل در طرفین فضای کافی را در قوس دندانی ایجاد می کند.

 179. Avatar ناصر گفت:

  سلام اقای دکتر ممنون از راهنمایتون قبل از کشیدن دندان عقل می توانم جهت مشورت به متخصص ارتودنسی مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، خیلی خوبه . قبل از کشیدن دندان عقل با متخصص ارتودنسی مشورت کنید. شاید برای درمان ارتودنسی نیازی به کشیدن دندان عقل نباشد.

 180. Avatar Nazanin گفت:

  سلام آقای دکتر من دیروز دندون عقلمو کشیدم بعد از دوساعت گاز استریلو برداشتم با نمک شستشو دادم دهنمو یکم غذا خوردم یه کوچولو غذا رو جویدم بعد با چایی هم شتشو دادم امروز پاشدم کلی لپم ورم کرده و درد میکنه به نظرتون مشکلی برام پیش اومده عفونت کرده یا طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندانپزشک معالج شما باید تشخیص بدن. ممکنه در موقع کشیدن دندان عقل از ریشه دندان باقی مانده باشد.

 181. Avatar قاصدک گفت:

  سلام من 4 روزه دندون عقل فک پایین سمت راست رو جراحی کردم تا دو روز ورم داشت الان ورمش کم شده اما قسمت دندون جراحی شده سفت شده و ورم کرده و یه کوچولو دردم داره نه درحدی که نشه تحمل کرد ایا این ورم و سفت شدگی طبیعی است?

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 182. Avatar سمیرا گفت:

  با سلام من ۱۲ روز پیش جراحی دندان عقل داشتم که به صورت نیمه نهفته بود به شدت اذیت شدم الان آنچنان درد دارم ۲ بار به دندانپزشک مراجعه کردم و او پی جی گرفتم مشکلی هم نبوده خیلی اذیتم این درد طبیعیه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد ازجراحی دندان عقل تا چند روز (تا یک هقته) بعد از جراحی معمولا طبیعی است. در صورتیکه درد ادامه یافت بایستی جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

 183. Avatar زهرا گفت:

  باسلام
  ببخشید آقای دکتر من امشب دندان های عقل سمت راستم را کشیدم دندان بالایی خراب بود اما دندان پایینی سالم بود
  آیا بهتر نبود که یکی دندان های کرسی ام که خراب و پرکرده بودند به جای دندان عقلم می کشیدم تا دندان عقلم جایش را به. دندان کرسی ام بدهد؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، درستش این بود که دندان پر کرده یا پوسیده کشیده میشد. در برنامه های تلویزیونی و در سایت بنده عرض کرده ام قبل ازکشیدن دندان عقل با متخصص ارتودنسی مشورت کنید.نظر متخصص ارتودنسی درباره زمان کشیدن دندان عقل مهم است. مراجعه به این لینک زمان مناسب کشیدن دندان عقل

 184. Avatar نازنین گفت:

  سلام من چند ساعته دندون پایین سمت راست رو جراحی کردم اینقد درد دارم ک نمیتونم تکون بخورم مسکن تزریقی رو سر شب زدم مسکن خوراکی هم الان و سر شب خوردم اینقد درد دارم ک حس میکنم الان فکم داره از جا کنده میشه چیکار کنم گوشمم خیلی درده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. باید دارو های دندانپزشک معالجتون را سر ساعت میل نمایید.

 185. Avatar علی گفت:

  سلام
  من دندان های پایین جلو، نا مرتب شده(یکی جلو امده دیگری عقب ولی از کنار و به یک دیگر چسبیده اند) که معمولا ارتودنسی باید کرد. دندان عقل های من هم کل رشد ‌کرده و چند وقت یک بار درد میگیرد و زود خوب میشود.آیا با کشیدن دندان عقل دندان های ردیف جلو مرتب میشود؟(به جای خود باز میگردد؟)

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه شوید. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 186. Avatar علی گفت:

  من دو روز جراحی و کشیدن دندان عقل نهفته داشتم درد خفیفی دارم با کمی تورم صورت اما گوشم بی حس هست و موقع لمس انگار گوش خودم نیست بی حسی گوش طبیعی است ؟؟انکار مثلا قیمت خارجی گدشم امپول بی حسی زده باشند ایا طبیعی این جریان ؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد از جراحی دندان عقل کاملا مانند گلو درد حس می شود و تا چند روز بعد از جراحی معمولا طبیعی است. در صورتیکه درد ادامه یافت بایستی جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

 187. Avatar مبینا رضایی گفت:

  سلام ب من گفته شده برای ارتودنسی باید چهار تا از دندون هامو بکشم و من دوتا عقل نهفته دارم فضای فکمم کم هست به تازگی متوجه فشار بیش از حد شدم و فهمیدم ک دندون عقلم هست سوال من اینه ک ایا لازمه ک دندون اسیابمم بکشم ؟؟ مشکلی برای انجام ارتودنسی ایجاد نمیکنه؟؟ (دندان اسیابم عصب کشی شده )

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. لازم به ذکر است حتما می بایستی در انتخاب متخصص ارتودنسی خود دقت فراوان کرد زیرا ارتودنتیست تاثیرات بسزایی در انجام زیبایی دندانهای شما دارد .

 188. Avatar Amir گفت:

  سلام . باید حتما دندان عقل را کشید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، قبل از کشیدن دندان عقل با متخصص ارتودنسی مشورت کنید.

  2. Avatar ابوذر گفت:

   سلام آقای دکتر وقت بخیر، بنده امروز دندان نهفته عقل را جراحی کردم، درد زیادی دارد. داروهام را هم دارم استفاده می کنم. چیکار کنم؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. درد بعد ازجراحی دندان عقل کاملا مانند گلو درد حس می شود و تا چند روز بعد از جراحی دندان عقل معمولا طبیعی است. در صورتیکه درد ادامه یافت بایستی جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

 189. Avatar حیدر گفت:

  سلام یک هفته هست که دندون عقل ام رو کشیدم . در حال حاضر سمتی که دندون عقل ام رو کشیدم کل لثه هاش درد می کنه .تا کی ادامه دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. داروهاتون را استفاده کنید. درد 3 الی 5 روزبعد از کشیدن دندان عقل طول میکشه .

 190. Avatar حبیب گفت:

  سلام.دوروزه که درفک پایین سمت چپ کمی احساس دردمیکردم ولی الان ازشدت دردنمیتونم بخوابم ونصف شب بیدارشدم شمامیگین بایدچکارکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما به عصب کشی نیاز دارد به متخصص ریشه مراجعه شود.

 191. Avatar روح اله گفت:

  سلام .من یه هفته ست دندون عقل فک بالا رو به دلیل اینکه نصف دندونم پوسیده وشکسته شده بود مجبور به کشیدنش شدم اما الان احساس میکنم ریشه دندونم کامل بیرون نیومده وبازبونم حسش میکنم وبه چشم هم پیداست یه ذره بهش گیر دادم یه ذره ازش در آوردم اما بیش از اینا وجود داره لطفا راهنمایی کنید .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممکنه ریشه دندان عقل مانده باشه به دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید .

 192. Avatar علی گفت:

  سلام دکتر
  دندان عقلم کشیدم را جراحی کردم، درد میکنه الان سه روزه میگذره ولی دردش کم نشده، آیا طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   درد بعد ازجراحی دندان عقل کاملا مانند گلو درد حس می شود و تا چند روز بعد از جراحی معمولا طبیعی است. در صورتیکه درد ادامه یافت بایستی جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

 193. Avatar پیمان گفت:

  سلام جناب دکتر من مدت یک ساله که گلو درد دارم و کم کم لثه و دندان های اخر شروع به درد کرد دکتر تشخیصش این بود که ریفلاکس معده باعث این دردها میشه هرچی دارو میخورم بی فایدست این گلو‌درد احیانا میتونه از نکشیدن دندان های عقل باشه یا شاید عفونتی از داخل داشته باشه دندان ها؟ من ۳۱ ساله هستم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. بدون معاینه کلینیکی نمیتوان اظهار نظر کرد.

 194. Avatar شادی گفت:

  سلام جناب دکتر
  آقای دکتر دکتر عقلم داره در میاد و یکم کج شده و فشار به دندان کناری میاره دندانپزشک عمومی رفتم گفت بهتره بکشی ولی من انجام ندادم . خاستم نظر شما را بپرسم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید معاینه کلینیکی انجام شود. شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. تا پس از معاینه راهنماییهای لازم حضوری داده شود. اگر فضا وجود نداشته باشد و فشار دندان عقل باعث کجی و پوسیدگی دندانهای مجاور می شود باید کشیده شود.

 195. Avatar پوریا گفت:

  سلام دکتر خسته نباشین. من هر ۴ دندون عقلم رو کشیدم به تازگی البته بدون احتیاج به جراحی چون کاملا رشد کرده و بیرون اومده و سالم بودن ولی باعث نامرتب شدن بقیه دندونام شده بودن . میخواستم ببینم چه مدت زمان میبره که دندونام مرتب بشن ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر بود قبل از کشیدن دندان عقل با متخصص ارتودنسی مشورت می کردید. با شماره تلفن 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید تا پس از معاینه کلینیکی راهنمایی شوید. باید ارتودنسی ثابت انجام شود.

 196. Avatar محمود اصغری گفت:

  سلام روز بخیر جناب دکتر من ۶ روز پیش دندون عقل پاین سمت چپمو کشیدم وهنوز درد داره و زده به دندون جلوم رفتم دکتر میگه طبیعیه موقع که میخوابم درد نداره ولی بیدار میشم دردش کلافم میکنه مسکنم جوابگو نیس چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . درد دندان 3 الی 5 روز طبیعی است. اگر بیشتر از این شد به دندانپزشک معالج جهت معاینه مراجعه شود.

 197. Avatar عادله گفت:

  سلام خسته نباشید دندان عقلم فک پایین سمت چپ داره درمیاد کمی ازش دراومده الان 2روزه درد میکنه نمیتونم دهانم رو کامل باز کنم دردمیگیره باید چیکارکنم از جراحی هم میترسم تاحالا اصلا دندانپزشکی نرفتم واینکه بچه4ماهه دارم ایامیشه کاری کرد برای دندونم باید کشید یانه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جهت معاینه به دندانپزشک مراجعه شود . اگه فضای کافی برای رویش داشته باشد و فشار به دندانهای کناری نیاورد احتیاج به کشیدن نیست.

 198. Avatar Hesel گفت:

  سلام من دیروز دندان عقلم رو کشیدم اون اوایل دردش خیلی زیاد بود ولی الان دردش کمتر شده اما فک سمت چپ پایینیم( همون محل کشیدن دندونم) میخوام دهنمو باز کنم درد میگیره و یکمم گلو درد دارم
  میخواستم بدونم فکم تا کی اینجوری؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد تا 3 الی 5 روز طبیعی است در غیر اینصورت به دندانپزشک معالجتون جهت معاینه مجدد مراجعه کنید.

 199. Avatar وحید گفت:

  سلام و خسته نباشید. آقای دکتر دندان عقلم را بکشم یا قبل از کشیدن جهت ارتودنسی به مطب جنابعالی مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله حتما قبل از کشیدن دندان عقل با متخصص ارتودنسی مشورت کنید.

 200. Avatar محمدرضا گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من دندان عقل سمت چپ از بالا رو جراحی کردم و سه روز اول مایعات خوردم الان حس میکنم بهتر شدم آیا میتونم ورزش رو شروع کنم آیا باید حتما یه هفته شود یا بستگی به بدن داره که سریع جوش بخوره جای جراحی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است بعد از یک هفته ورزش را شروع کنید

 201. Avatar مهناز گفت:

  سلام ممنون از اطلاعاتتون اقای دکتر
  من چهارتا دندون عقلام در اومدن و یکیشون انگار توش خالی شده جدیدا و گاه و بی گاه درد میگیره و به گوشمم میزنه
  و فکر میکنم که دندونای کناریشم بخاطر وجوده دندون عقلم دارن میپوسن ولی خیلی میترسم که برم بکشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از حسن توجه شما. باید دندان شما معاینه شود. اگر باعث پوسیدگی دندان کناری بشود . باید دندان عقل را کشید.

 202. Avatar س.ق گفت:

  با سلام. بنده دندان عقل خود را کشیدم که فک جوش شده بود. شدت پاره گی لثه زیاد بود و تا انتهای دهانم خون مردگی و کبودی زیادی ایجاد شده! در حالت معمولی که دهانم بسته ست دردی ندارم ولی در همگام قورت دادن درد زیادی تا داخل گوشم اخساس میکنم! آیا این قضیه طبیعی هست؟امروز روز چهارم پس از جراحی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد بیش از سه روز ادامه داشت و یا درد کمتر نشده بود به دندانپزشک معالجتون جهت معاینه مراجعه شود.

 203. Avatar نویان گفت:

  سلام دکتر..ایا دندان عقلی که افقی در فک قرار دارد را باید کشید ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   دندان عقلی که افقی در فک قرار دارد را باید کشید

 204. Avatar سینا گفت:

  بسیار سپاسگزارم از لطفتون. انشالله همیشه موفق و سلامت باشید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. خوشحالم که می بینم مطالب سایت اموزنده بوده و برای بیماران مفید است

 205. Avatar سینا گفت:

  سلام اقای دکتر.من باید جراحی فک پایین انجام بدم منتهی دکترم گفتن باید اول دندان عقل کشیده بشه بعد جراحی فک انجام شود.میخواستم بدونم چه مدت طول میکشه بعداز کشیدن دندان عقل جراحی فک شروع بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. من توصیه می کنم کشیدن دندان عقل را بعد از جراحی انجام دهید . اگر بخواهید دندان عقل را ابتدا بکشید درمان جراحی حتما باید 6 ماه بعد باشد. در ضمن اول باید ارتودنسی انجام دهید بعد جراحی فک در غیر اینصورت نتایج درمان رضایت بخش نیست.

   1. Avatar سینا گفت:

    اقای دکتر درمان ارتودنسی شده ام.فک بالا کامل باز نشد حدود نیم سانتی متر از فک پایین عقب تر هست.متخصص فک و صورت فرمودند دندان عقل فک پایین باید کشیده شود و بعد از دو ماه که لب شکری هست و به دلایلی ضربه ای به قسمت فک بالا وارد نشود جراحی فک پایین انجام پذیرد.لطفا راهنمایی کنید ممنونم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام
     اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی فکی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است . مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندانها ، وضعیت فکین ، نیمرخ بیمار ، میزان شلوغی دندانها ، وضعیت رادیوگرافی بیمار و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه رایگان است.

     1. Avatar ‌mina گفت:

      سلام اقای دکتر من دندان عقل سمت چپ بالا و دایین کشیدم همراه با درد دندانم ، گلو درد خیلی بدیم دارم ، یه مقدار از ماده ی بی حسی قورت دادم و بعد جراحی اینجوری گلودرد گرفتم این طبیعیه؟

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      درد بعد از جراحی دندان عقل کاملا مانند گلو درد حس می شود و تا چند روز بعد از جراحی معمولا طبیعی است. در صورتیکه درد ادامه یافت بایستی جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

 206. Avatar علی گفت:

  سلام آقای دکتر من امروز دندون عقل کشیدم و بعد از برداشتن گاز استریل متوجه شدم ی بخش از دندون کنار اون دندان شکسته که قبلا سالم بود آیا امکان داره که دندانپزشک موقع کشیدن دندان باعث این اتفاق شده باشه
  ممنون میشم راهنمایی کنید.
  سپاس

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . با معاینه کلینیکی از دندان میتوان اظهار نظر کرد. به این شکل در فضای مجازی نمیتوان پاسخ داد.

 207. Avatar حسام گفت:

  سلام آقای دکتر
  همسر من مدت ۵ روز است دندان عقل پایین و بالایی را باهم کشیده است. دندان پایین فوق العاده بزرگ بود و در هنگام کشیدن مدت زمان زیاد و درد زیادی را همسرم متحمل شد. هم اکنون پس از این مدت درد فوق العاده شدیدی دارد به نحوی که هر ۸ ساعت باید مسکن قوی بخورد. می ترسم فک او آسیب دیده باشد لطفا راهنمایی بفرمائید.
  ضمنا دندانپزشک بخیه نکرده است.
  باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ممکن است در محل کشیدن دندان ریشه باقی مانده باشد باید از دندان عکس گرفت وبه یک متخصص جراح فک مراجعه کرد

 208. Avatar علی گفت:

  سلام…با عرض خسته نباشید… دندان عقلم را دکتر گفته باید کشیده بشه . من بخاطر درد و ناراحتی می تونم اینکار را انجام ندهم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با توجه به موقعیت دندان عقل در پشت دهان، بسیار مستعد ابتلا به گیر کردن ذرات غذایی و پلاک در اطرافشان هستند. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک زمان مناسب کشیدن دندان عقل

 209. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من دندان عقلم تازه در اومده و یکی از دندانهای اسیابم هم خرابه به هم گفتن میشه دندان عقل تو به جای دندان خرابت گذاشت واقعا راسته عوارضی نداره؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید دندان شما معاینه شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. حضورا راهنمایی خواهید شد.

 210. Avatar تیباسی گفت:

  سلام آقای دکتر،من دو روز پیش دندان عقل نیمه نهفته فک پایین سمت چپ را جراحی کردم،درد خیلی شدیدی به صورت مداوم در ناحیه شقیقه سمت چپ سرم وجود داره،آیا طبیعی هست؟با تشکر از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد تا سه الی چهار روز طبیعی است اگر بیشتر شد به دندانپزشک معالجتون مراجعه کنید.

 211. Avatar زهره گفت:

  سلام آقا دکتر
  من سه روز پیش دندان عقل فک پایین سمت چپ ام کشیدم تاهنوز ورم اش خوب نشده آیا طبیعی؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام دو الی سه روز طبیعی هست ولی اگر بیشتر شد به دندانپزشک معالجتون مراجعه کنید.

 212. Avatar رونا گفت:

  سلام اقای دکتر من ۳۱ ساله هستم و ازسال گذشته دندون های فک بالا و پایین رو ارتودنسی کردم الان حدود ۲ماه هست که انتهای سمت راست فک بالا دندون عقل در اومده وسرش از لثه بیرون زده ،درد شدید ب همراه تورم و قرمزی لثه دارم ب حدی که اگر خمیازه بکشم اشکم در میاد شما چ پیشنهادی میدید ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جهت معاینه به متخصص ارتودنسی معالج خودتون که ماهانه ویزیت می شوید مشورت کنید.که آیا باید دندان کشیده شود یا خیر.

 213. Avatar زهرا گفت:

  سلام
  جناب دکتر دندان عقل من فشار به دندان کناری آورده و باعث کج شدن دندان شده باید دندان عقل را بکشم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . جهت معاینه به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید . اگر لازم باشد با ارتودنسی اصلاح می شود. البته باید فضا و فکین شما بررسی شود. بعد جواب قطعی داده می شود.

 214. Avatar زهرا گفت:

  سلام
  من 14 سالم است و الان در کتار اخرین دندانم یک بادکردگی وجود دارد الان این عکس رادیدم متوجه شدم که شبیه مال دندان خودم است با توجه به این ویروس و باز نبودن مطب ها چه کار کنم و اینکه باتوجه به اینکه فکم خیلی کوچک است چه کار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . زمانی که احساس می کنید دندان عقل شما در حال در آمدن است می توانید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید و در مورد کشیدن یا حفظ دندان مشورت کنید. و ایشان با دیدن رادیوگرافی دندان به شما پاسخ می دهد. و در مورد کوچکی فک شما هم راهنمایی لازم داده می شود.

 215. Avatar الهام گفت:

  سلام
  من دندان های عقل بالا و پایین سمت راست را کشیده ام. آیا برای جلوگیری از عدم قرینگی فک باید دندان های سمت چپ هم کشیده شود؟
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . خیر ، اگر دندان سالم هست . مشکلی ندارد و فشاری به دندان کناری نمی آورد بهتر است نگه داشته شود.

 216. Avatar امين ميلاد گفت:

  سلام من ١هفته دندانهاي عقل طرف چپمو كشيدم هيچ مشكلي ندارم فقط درد كه نميزاره بخابم چيكار كنم! با ژلوفن و ديكنوفنكاك دردمو اروم ميكنم!عكس گرفتم ريشه هم نمونده ! از درد دارم ميكيرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام بعد از سه الی پنج روز باید درد شما برطرف شود . باید رادیوگرافی تهیه و با دقت بررسی شود . تا علت درد مشخص گردد.

 217. Avatar Nomonia گفت:

  بعد تو این تایم که کرونا هست من نمیتونم برم دندون پزشکی باید چی کار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مدتی تحمل کنید اوایل اردیبهشت ماه به یک متخصص فک و صورت مراجعه کنید .

 218. Avatar Nomonia گفت:

  سلام خسته نباشید من ۱۹سالمه و درد کمی در اخر لثه پایینم احساس میکنم و انگار میخاد درندون در بیاد برای همین میترسم دندون عقل باشه و اینکه تو خانواده ما هیچکس دندون عقل نداشته یعنی من باید جراحی کنم ؟ اصلا امکان اینگه دندون درست در بیاد وجود داره یا اصلا بیرون نیاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . این درد برای دندان عقل شما هست . به یک متخصص فک و صورت مراجعه کنید. باید رادیوگرافی تهیه شود که تشخیص داده شود که باید کشید یا خیر ؟

 219. Avatar سروري گفت:

  با سلام من حدود يه ماه پيش تو يه روز هم دندون عقل قسمت بالا سمت چپ رو كشيدم و هم پايين همون قسمت يه دندونمو عصب كشي و پر كردم .تو يه روز .از اون موقع شب ها كل دندونام و فك درد ميكنه .روزها دردش كمتره .شب هابيشتر .مثل اينكه همه دندونام دردميكنن و سرد و گرم ميشن .بيشتر همون قسمت چپ.ميشه كمك كنين

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید معاینه کلینیکی انجام شود . دندانی را که عصب کشی کردید بهتر است به دندانپزشک معالجتون مراجعه کنید . و ایشان با دیدن رادیو گرافی مجدد دندان شما تشخیص علت درد را بدهند.

 220. Avatar فرانک گفت:

  سلام
  ممنون از مطلبتون.
  من دندان عقل پایین سمت راست را دو سال و نیم پیش کشیدم، دندان را شکستند و تکه تکه از فک خارج کردند، خیلی هم دوران بهبودش طول کشید حدودا سه ماه زمان برد. بعدش دیگه خوب بود، تا اینکه الان جای همان دندان کشیده شده درد میکند، البته وقتی زبان را فشار میدهم درد میکند. ممکن است که قسمتی از ریشه در فک باقی مانده باشد؟
  در زمانی که دندان را میکشیدند چندین بار عکس گرفتند و مطمئن شدند ریشه باقی نمانده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید دوباره از آن محل دندان رادیو گرافی تهیه شود . با دیدن رادیوگرافی می توان علت درد را تشخیص داد.

 221. Avatar امیر گفت:

  سلام من شیش روز پیش دندان عقل پایین سمت چپ را جراحی کردم به گفته پزشک جراحی بافت سخت بود
  ولی الان بعد از گذشت شیش روز دهانم کامل باز نمیشه و از بیرون که محل جراحی دست میکشم سفته میخواستم بدونم آیا این ها طبیعیه یا نه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . افراد مختلف میزان تحمل درد از فردی به فرد دیگر متفات خواهد بود. برای مثال افرادی هستند که حتی یک مسکن ساده بعد از جراحی استفاده نمی کنند و معتقد هستند که درد ناچیزی دارند و نیاز به مصرف مسکن نیست در این میان افراد دیگری نیز هستند که آستانه تحمل درد بسیار پایینی دارند که نه تنها تحمل درد جراحی دندان عقل برای آنها قابل تحمل نیست بلکه یک سر درد ساده را نیز نمی توانند تحمل کنند.اگر شما جزو این گروه هستید از دندانپزشک خود درخواست کنید که یک مسکن مناسب برای شما تجویز کند که در ساعات اولیه بعد از کشیدن دندان عقل جهت تسکین درد و التهاب ناحیه مصرف کنید تا قبل از اوج گرفتن درد آن را کنترل کنید.

   1. Avatar لاله گفت:

    سلام آقای دکتر من چند روزی است دندانم موقع فشار دادن،غذا خوردن و باز کردن دهان درد میگیرد چه کنم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 222. Avatar عاطفه گفت:

  سلام دکتر من در فک پایین دندان عقل نهفته داشتم عمل جراحی کردم اما الان یک ماه گذشته خیلی کم هنوز هم تورم دارم با قسمت دیگر صورتم مشخص نیست اما دست که میگذارم و فشار میدهم تورم اندک حس میکنم به دکتر جراحم گفتم و گفت این مدل فک شماست و گفت چیزی نیس درست میشه حالا واقعا چیزی نیست یا ممکنه موقع جراحی به فک من صدمه وارد کرده باشد!
  متشکرم لطفا پاسخم را بدهین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . من بعد از دیدن رادیوگرافی از محل دندان عقل جراحی شده می توانم این مشکل شما را تشخیص دهم. شما میخواستید از متخصصتان بعد از جراحی رادیوگرافی را ببینند و صحت جراحی را تایید کنند.

 223. Avatar علی گفت:

  سلام. وقت بخیر
  همسرم دندان عقل بالا رو بروش جراحی خارج کردن براش الان ده روز میگذره اما لثه ی سه دندان کناری دندان عقل جراحی شده بی حس باقی مونده. لطفا راهنمایی بفرمایید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام جراحی دندان عقل بعد از 3 الی 5 روز درد باید برطرف شود و نباید بی حسی در لثه دندانهای کناری باشد، بهر حال به متخصص معالجتان مراجعه نمایید.

 224. Avatar مهسا میرعزیزان گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  جناب آقای دکتر من ۳۲ سال دارم و دوس دارم دندان هام مرتب بشه
  اکثر پزشکها ناامیدم کردن ولی افرادیو میبینم که حتی سنشون از من بالاتره و ارتودنسی کردن
  آیا بنظر شما من میتونم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام البته می توانید باید دندانهای شما معاینه شود و رادیوگرافی های شما دیده شود برای گرفتن وقت قبلی با شماره تلفن مطب 22011892 تماس حاصل فرمایید.

 225. Avatar محبوبه گفت:

  سلام ببخشید من یک دندان وترمیمی داشتم که بدون روکش بوده و حالا شکسته و دکتر گفتن باید روکش بشه نظر دکتر اینه که دندان عقل کنار دندانی که باید روکش شود را بکشم ولی دردی در دندان عقلم ندارم آیا با این شرایط باید دندان عقلمو بکشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام پاسخ این سوال را از دندانپزشک معالجتون بخواهید . من الان شرایط دندان شما را نمیدانم . رادیو گرافی دندان شما را ندارم . فقط این را یادآور می شوم که دندان را تا حدالامکان باید حفظ کرد.

 226. Avatar سارا گفت:

  سلام من یک ماه پیش دندان عقلم را که کاملا پنهان و خوابیده بود را جراحی کردم، بعدازاون مشکلی نداشتم، تااین چند روز اخیر که به محض خوردن مایعات یه ربع بیست دقیقه دردمیگیره بعد دوباره خوب میشه،باوجوداینکه آب خیلی سرد وچایی خیلی داغ نمیخورم، به نظرتون مشکل ازکجاست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام احتمالا از دندان دیگر شما می باشد باید دندانهای شما توسط دندانپزشک معاینه شود.

 227. Avatar محبوبه گفت:

  سلام وقتتون بخیر باشه. من جراحی بینی انجام دادم تاریخ ۱۶تیر بعد یک ماه دندان عقل در فک. بالا شروع به درد کرد چه زمانی میتونم دندان رو. بکشم. من استرس بالایی دارم. و دوره قبل که دندان عقل پایین رو کشیدم چهار سال پیش یک هفته خونریزی داشت دندانم. ممنون میشم من رو راهنمایی کنید. تا استرسم کم بشه. و دندان. رو. بکشم تا دردش قطع بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام شما باید به متخصص جراح فک و دندان مراجعه نمایید.

 228. Avatar اميرحسين گفت:

  سلام
  اقاي دكتر ٤روز از عمل دندان عقل من گذشته ولي هم چنان درد دارم مراجعه كردم به پزشكم ميگه دردش بخاطره عفونت قبله درد فوق العاده وحشتناكيه غير قابل تحمل نظر شما چيه؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . درد جراحی دندان عقل 3 الی 5 روز طول می کشداگر بیشتر از این شد به متخصص معالجتون مراجعه نمایید.

 229. Avatar طه افضلی گفت:

  سلام استاد بزرگوار و صبور

  بنده دو دندان عقل پایینم هر دو نهفته کامل وخوابیده هستند که یکی رو در سن 25 سالگی کشیدم با توجه به اینکه من به درد حساس نیستم زیاد و مقاوم هستم در 9 ساعت اول بعد از تمام شدن بیحسی به قدری درد کشیدم که احساس مکردم قلبم از ضربان می ایسته گاهی . حالا برای کشدن دومی هم به شدت میترسم میخواستم بنده رو راهنمایی کنیید که چ کنم البته تصورم این هست که جراح خوبی نداشتم . و آیا اینکه دندان خورد بشه درد کمتری داره تا ایینکه کامل بیرون اورده بشه ؟ تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . برای جراحی دندان عقل دومی بهتر است به یک متخصص جراح فک و صورت با تجربه و ماهر مراجعه نمایید.

 230. Avatar مریم گفت:

  سلام افای دکتر. یک ماه بیشتره دندون عقل پایین سمت راست رو کشیدم غذا میخورم مخصوصا نوشیدنی جای دندون عقل درد میاد در حدی که دندونهای کنارش هم درد میگیره گوش همون سمت که دندونم کشیدم درد میکنه خصوصا موقع سرما لطفا راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . با دیدن رادیوگرافی دندان شما و معاینه کلینیکی اظهار نظر می توان کرد.

 231. Avatar آرزد گفت:

  سلام جناب دکتر جمیلیان
  من سه ماه بود قسمتی از فک پایین درست زیره دندان پنج درد میکرد ولی جدی نبود تا اینکه ده روزه صورتم ورم کرد و کلا نا متقارن شد سمت راست صورتم نزدیک بیست تا دکتر رفتم دادانپزشک که گفتن دندان عقل هست پوسیدگی داره ولی دکتر فک و صوزتس گفتن گرفتگی عضلات ماهیچه صورتت هست حالا من چند وقته دارو مصرف میکنم نه تنها التهاب صورتم کم نشده ولی بیشترم شده ده روزه آنتی بیوتیک هم خوردم تا التهاب کم بشه برای کشیدن دندان عقل ولی التهاب کم نشده فعلا میشه منو راهنمائی کنید این علائیم برای دندان عقل یا یا اسپاسم فک یا هر چی که میتونه باشه چون ظاهره درستی دیگه ندارم و واقعا چون درمان نمیشه دیگه درهای امیدم بسته شده لطفا راهنماییم کنید خواهش میکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با دیدن رادیوگرافی ، شرایط فیزیک ،فکی و دندانی می توان اظهار نظر کرد.توصیه می کنم به یک جراح متخصص باتجربه و ماهر مراجعه کنید.

 232. Avatar حسین گفت:

  سلام اقای دکتر دو روز دندان عقل سمت راستم جراحی کردم درد شدید در فک پایینی گوش دردو گلو درد هم دارم لطفا راهنماییم بفرماید که چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . درد سه الی پنج روز طبیعیه ولی اگر بیشتر شد به متخصص معالجتون مراجعه کنید شاید از ریشه دندان باقی مانده باشد که با گرفتن عکس از محل دندان قابل تشخیص می باشد.

 233. Avatar پریا گفت:

  با سلام
  من دندان عقل پایینم رو 12 روز پیش کشیدم که به سختی کشیده شد (فک جوش بود) با اینکه بدون جراحی بود ولی بخیه خورد زخمم، تا سه روز بعدش درد بسیار شدیدی داشتم که مجبور بودم هر سه ساعت یکبار نوافن بخورم و با این حال درد ازبین نمیرفت فقط از شدتش کم میشد، روز چهارم دکتر دید و گفت قسمتی از استخوان بیرون مانده است و باید مجدد جراحی شود، که برام تراشیدش و روش لثه کشید و دوباره بخیه زد، بعد از جراحی دوم احساس سوزش شدید روی لثه داشتم که بعد از چند روز ازبین رفت، الان مجدد تیزی یک استخوان را کنار لثه ام حس میکنم و قابل دیدن هست ولی حس درد ندارم فقط کمی میسوزه،
  آقای دکتر من الان باید چکار کنم؟
  من خیلی درد کشیدم و اذیت شدم خواهش میکنم کمکم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . برای تشخیص دقیق باید رادیوگرافی تهیه شود . شما حتما مجدد به متخصص معالجتون مراجعه کنید.

 234. Avatar ftme گفت:

  سلام آقای دکتر؛من دیروز دندون عقلم فک پایین سمت راست رو جراحی کردم دکتر بدون بخیه ول کرد و یه باند گذاشت؛گلو درد خیلی شدیدی دارم در حدی که نمیتونم اصلا تکون بدم گردنم رو؛نمیدونم دیگه چیکار کنم؛ممنون میشم جواب بدین♡

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما باید تحت نظر متخصص معالجتون باشید.

 235. Avatar سمیرا گفت:

  سلام اقای دکتر من یک هفته گذشته از کشیدن دندون عقل نهفته ام ولی هنوز هم درد دارم میزنه به سرم و یردرد میگیرم یکبار به دکتر مراجعه گفردم گفتن لخته خون از دست دادم بخاطر همینه باید برم بخیه رو بکشن و پانسمان کنن خیلی میترسم از دردش حتما باید اینکارو انجام بدم؟تحمل کنم آیا خوب نمیشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود، تا دقیقا بشه علت رو تشخیص داد. شما به دندانپزشک معالجتون مراجعه کنید .

 236. Avatar پریا گفت:

  سلام من دندان عقل پایینم رو پیش جراح فک و صورت جراحی کردم و الان ده روزه گذشته و بخیه هاشم کشیدم و احساس درد ندارم و تورم صورت هم ندارم و محل زخم هم خوب شده فقط مشکلم اینه اطراف دندان هفت یعنی دندان اخرم که کنار محل جراحی است متورم شده و بخش انتهایی دندان هفتم رو پوشش داده و امکان مسواک زدن بخش انتهایی دندان هفتم به خاطر چسبیدن لثه ام نیست.در واقع محل جراحی دندان عقلم متورم شده و چسبیده به دندان هفتم و دندان هفتم از قسمت خارجیش نمیتونم مسواک بزنم چون لثه ام یا داخل دهنم چسبیده بهش .علتش چی میتونه باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام با معاینه می توان اظهار نظرکرد.

   1. Avatar پریا گفت:

    متاسفانه پزشکم معاینه نکرد.و دستیارش هم بخیه رو کشید و گفت چیز مهمی نیست ورم کرده و خوب میشه!!جالبه که بعضی پزشک ها بعد از جراحی افتخار نمیدن یه معاینه ساده کنن ببینن اصلا بیمار مشکل داره یا نه !! تا هفته بعد برای معاینه میرم فقط الان خواستم بدونم این مشکل احتمال داره از چی باشه؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . با معاینه دندان شما می توانم اظهار نظر کنم.

 237. Avatar مليكا گفت:

  سلا.ببخشيد من الان دو روزه دندان عقلمو با جراحى درآوردم و هر دستوريم دكتر گفتن انجام دادم الان كناره هاى جاى جراحى سفيد شده.ممكنه عفونت باشه يا عاديه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام اگه بیش ار سه الی پنج روز گذشته باید یک رادیوگرافی تهیه شود و به دندانپزشک معالجتون مراجعه کنید.

 238. Avatar نغمه گفت:

  سلام وقت بخیر. من دندون عقل فک پایین سمت راست رو سه روزه کشیدم الان دوروزه چندتا از دندونای فک پایینم خیلی درد داره و با مسکن خوردن هم آروم نمیشه باید چیکار کنم؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد بیش از سه الی پنج روز بعد از کشیدن دندان ادامه داشت . باید رادیوگرافی تهیه شود . به متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید.

 239. Avatar سارا گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید
  من ۲سال پیش دندون عقلم رو کشیدم
  ولی الان چند وقته هر از گاهی جای اون دندان کشیدم درد میکنه
  وقتی اون دندون رو کشیدم چرا درد میکنه
  چیکار باید کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید ازمحل دندان رادیوگرافی گرفته شود . ممکن است دندان کشیده شده ریشه اش باقی مانده و شما درد دارید.

 240. Avatar فرشته گفت:

  سلام من دوبار برای کشیدن دندون عقل سمت چپ پایین دکتر رفتم هربار بعد از بی حسی وقتی دکتر میخواد دندون رو بکشه خود دندون درد میکنه ودردش خیلی شدیده نمیشه من باید چه کار کنم دندونم هیچ عفونتی هم نداره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . شما دندانپزشک خود را عوض کنید و به یک جراح متخصص فک و صورت مراجعه کنید . اگر آن ناحیه بی حس بشه شما قطعا دردی برای کشیدن دندان نخواهید داشت.

 241. Avatar نسرین گفت:

  سلام اقای دکتر ببخشید من دندون عقلم قسمت فک پایین سمت راست تقریبا عمودی ولی کاملا نهفته بود مدتی که لثله ام به حدی متورم شده نمیتونم دهنمو درست ببندم و قسمتی از گوشت صورتم به خاطر تورم زیاد مدام میاد زیر دندونم از طرفی کمی پایین تر از دندونم حس میکنم زیادی بزرگ شده از اونجایی که دندون درست کردنای من همیشه دردناک بوده جراتم رو برای جراحی از دست دادم میشه داروی بهم بگین که ورم دندونمو کم کنه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان عقل اگر نیمه نهفته باشد . ممکن است چند وقت یکبار محل دندان باد کند و متورم شود. باید عکس گرفته شود. بهتر است شما به یک متخصص حراج فک و صورت با تجربه مراجعه نمایید.

   1. Avatar پريسا گفت:

    با سلام
    دوهفته پيش دوتا از دندونهاي عقل رو جراحي كردم. با وجود گذشتن دوهفته هنوزم صورتم نسبتا متورم هست. ايا اين تورم طبيعي هستش؟ البته به نسبت روزاي اول خيلي بهتر شده

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. معمولا بعد از پنج الی هفت روز تورم و درد برطرف می شود.اگر برطرف نشده باشد بهتر است رادیوگرافی تهیه شودو به جراح متخصص فک و صورت مراجعه نمایید

 242. Avatar محمد گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  من دیردز دندان عقلم که نهفته بود و سمت راست و فک بالایی بود رو کشیدم
  از دیروز احساس درد تو بعضی دندانهام میکنم
  مخصوصا دو تا دندان جلویی فک بالا
  ایا بعد خوابیدن ورم و دوران نقاهت این درد هم خوب میشه؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. معمولا دندان عقل نهفته بعد از جراحی سه تا پنج روز التهاب و درد را دارد و به مرور کم خواهد شد. اگر بعد از این مدت درد ادامه داشت به یک متخصص جراح فک و صورت باتجربه و ماهر مراجعه نمایید.

 243. Avatar اکرم گفت:

  سلام آقادکترخسته نباشیدمن دندون اخرم سوراخ شده رفتم دندان پزشک گفتن بایدبری بکشی ایامن دندان عقلم جراحی میکنن یابه راحتی کشیده میشود ازدندون پایین ۳تاکرسی دارم دندون اخری یکی میگفت عقله یکی میگفت عقل نیس بایدعصب کشی کنی من خیلی میترسم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . تا جای که ممکن است دندان را نباید کشید . باید رادیوگرافی تهیه شود. بهتر است به یک متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید.

 244. Avatar شیدا گفت:

  سلام خسته نباشید. من در فک پایین یک دندون عقل نهفته دارم که چند سال پیش دکتر به من گفت این دندون نزدیک عصب لب هست و فعلا لازم نیست جراحی بشه و باید تحت نظر باشه. از طرف دیگه من فکم مشکل داره و نایت گارد استفاده میکنم و مدتی هست که فکم اصلا کامل باز نمیشه. در واقع خیلی کم باز میشه. حدود دو هفته است که حس میکنم دندون عقلم درد میکنه و بخصوص در حین جویدن درد شدیدی داره. سوال من این هست که اگر لازمه این دندون جراحی و خارج بشه، با مشکل باز نشدن دهنم چطور این جراحی صورت میگیره؟ و اینکه خطر آسیب به عصب لب رو چکار باید کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما در حین جویدن درد دارید بنظر می رسد دندان عقل به سمت جونده نزدیک شده است (ممکنه قسمتی خارج از لثه و قسمتی داخل لثه باشد) بسمت قوس دندان آمده و فشارش از روی عصب برداشته شده است. بهتر است دندان با جراحی خارج گردد. شما به یک متخصص جراح فک و صورت با تجربه مراجعه نمایید.
   و اگر دهان شما به اندازه ای باز شود که برای متخصص دید کافی وجود داشته باشد این کار انجام پذیر است.