دانستنی های ارتودنسی

آیا کشیدن دندان عقل برای ارتودنسی یک الزام است

آیا کشیدن دندان عقل برای ارتودنسی ضروری است

به عقیده عموم مردم دندانهای عقل هنگام رویش به سایر دندان‌ها نیرو وارد می‌کنند و این نیرو باعث حرکت دیگر دندان ها شده و در نهایت باعث نامرتبی و به هم ریختگی دندانها می‌شود.

با این حال پژوهش‌های اخیر نشان داده است که در این مورد اغراق شده و عامل اصلی بهم ریختن دندان های پیشین فک پایین در سنین حدود ١٨ تا ٢٠ سالگی که اتفاقا همزمان با رویش دندان‌های عقل می‌باشد، رشد افتراقی و مقطعی فک پایین نسبت به فک بالا در جهت جلو می‌باشد. این امر موجب می‌شود که دندان‌های فک پایین برای اینکه در رابطه‌ی طبیعی با دندان‌های بالا باقی بمانند تحت تاثیر تغییر بالانس نیروهای وارده از بافت‌های نرم اطراف، به سمت زبان حرکت کرده و به اجبار در یک قوس کوچکتر قرار بگیرند که این خود باعث بهم ریخته شدن آنها می‌گردد.

به این ترتیب نقش دندان‌های عقل در به هم ریختن دندان‌ها کمرنگ‌تر شده، ولی به عنوان یک راهکار عملی می‌توان گفت در صورتی که دندان‌های عقل دارای فضای کافی برای رویش بوده و در زاویه و موقعیت مناسب و درست رویش نمایند و در تماس مناسب با دندان مقابل باشند و بیمار نیز مشکلی در آن ناحیه نداشته باشد نیازی به بیرون آوردن آنها نیست و می‌توانند به عنوان یک دندان نرمال مورد استفاده باشند اما اگر این دندانها موقعیت مناسبی نداشته و نهفته یا نیمه نهفته باشند، یا مشکلاتی نظیر التهاب لثه و غیره برای بیمار ایجاد کرده باشند بهتر است اقدام به بیرون آوردن آنها صورت گیرد. البته به طور معمول وجود دندان‌های عقل تداخلی با درمان ارتودنسی نداشته و لزوما کشیدن دندان‌های عقل قبل از انجام درمان ارتودنسی ضروری نیست و می‌توان در حین درمان ارتودنسی و یا پس از انجام آن اقدام به کشیدن آنها نمود.

موقعیت دندان عقل

آیا کشیدن دندان عقل موجب فاصله بین دندان ها می شود

هرچه دندان ها در شماره های عقب تر قرار می گیرند میزان تاثیر آنها بر فاصله دندان ها کمتر می شود. بدین ترتیب نمی توان گفت با کشیدن دندان عقل که در شماره های انتهایی دندان ها قرار دارند منجر به فاصله افتادن در بین دندان ها می شویم. به طور معمول فاصله بین دندان ها یا شلوغی دندان ها از یک سری اصول کلی پیروی می کند. افرادی که دندان های شلوغ دارند الزاما رویش دندان عقل در آنها منجر به ایجاد این ناهنجاری نشده است. دندان های شلوغ می تواند بر اثر تعدد دندان ها باشد. یا بیمار فک کوچکی دارد با دندان های بزرگ که این دندان های بزرگ در دهان و فک کوچک به دلیل فضای کم نمی توانند به طور مرتب کنار یکدیگر قرار گیرند. و یا برعکس گاهی بر اثر تعداد کم دندان ها یا همان عارضه دندان های میسینگ یا دندان های غایب فاصله بین دندان ها را مشاهده می کنیم. در اینجا نیز می بینیم که غیبت دندان عقل تاثیر چندانی بر ظاهر ردیف و مرتب دندان ها ندارد. ویا بیمار فک و دهان بزرگی دارد با دندان های ریز هر چند که دندان غایبی ندارد اما دندان ها با فاصله کنار یکدیگر قرار می گیرند و بهترین روش برای مرتب کردن این دندان استفاده از ارتودنسی و نزدیک کردن این دندان ها به یکدیگر است هرچند که دندان عقل وجود داشته باشد یا خیر.

ایکس ری دندان عقل

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *