رادیوگرافی سفالومتری از مبانی تا تصویربرداری سه بعدی

کاربرد دیجیتال از تمپلیت تناسبی فصل18

کاربرد دیجیتالی آنالیز تمپلیت

دانلود در انتهای فصل
ارتودنسی در سالیان اخیر به علت تکنولوژی دیجیتال تغییرات چشم گیری را به خود دیده است. تمامی بخشها تحت تاثیر این پیشرفتهای تکنولوژی واقع شده اند که از دستگاههای دیجیتال با قابلیت سفالومتریک (Pan / cephs) و نرم افزار تصویر برداری، تا سیستم های مدیریت می باشد. اکنون می توان سفالوگرامهای لترال را به صورت دیجیتال تریس کرد و اندازه گیریها را به روشی کاملاً متفاوت به دست آورد. حتی مدلهای دیجیتالی، در تشخیص و طرح درمان مفید می باشند و با یک کلیک mouse قابل دستیابی هستند. تصویر برداری دیجیتال و نرم افزارهای مربوط به آن بسیاری از بخشهای ارتودنسی را تحت پوشش قرار داده است. با اینکه همه ی ارتودنتیست ها از این روش استفاده نمی کنند اما بسیاری می توانند از کاربردهای تکنولوژی دیجیتال سود ببرند. تمپلیت تناسبی جاکوبسون1 که در تشخیص در جراحی ها از آن استفاده می شود به شکل دیجیتال در آمده است. این بخش به طرز استفاده آن می پردازد.

میزان اعتبار

یک مطالعه گذشته نگر برای تعیین مفهوم دیجیتال شدن تمپلیت تناسبی انجام گرفت. تمپلیت متوسط با، یک برنامه image-processing ( تصویر برداری Dolphin) اسکن شده و به فایل JPEG تبدیل شد. تصویر اصلی توسط یک خط کش 100 میلی متری برای کالیبره کردن اسکن شد. تمپلیت متوسط به مقدار 5% و 10% بزرگنمایی شد تا تمپلیت های بزرگ و فوق العاده بزرگ به دست آیند و بالعکس تمپلیت میانگین 5% کوچکتر شد تا تمپلیت کوچک یه دست آید. این اندازه ها با تمپلیت های شفاف حقیقی هم خوانی داشت. به منظور حفظ صحیح تناسب خط کش 100 میلی متری کپی شد و به هر تمپلیت اضافه شد. سپس تمپلیت ها برای مشاهده بزرگنمایی یا کوچک شدن یکنواخت و متناسب بر هم سوپرایمپوز شدند (شکل 1-18). هنگامیکه تمپلیت ها وارد سیستم شدند، به صورت دیجیتالی تریس شدند و سپس بایگانی شدند.
برای سنجش اعتبار آنها، تمپلیت دیجیتال شده با 15 بیمار جراحی ترکیب شدند(شکل 2-18). برای شروع، سفالوگرامهای لترال اولی و آخری بر روی sella-nasion در sella، سوپرایمپوز شدند. اگر هر دو تریسینگ ها در nasion تلاقی نداشتند، نمایانگر رشد ویا ایرد بزرگنمایی بود. اگر به علت رشد بود، تفاوت ها توسط تنظیم خط کش بر روی اولین تریسینگ دیجیتال شده تصحیح می شوند؛ و اگر به علت خطای بزرگنمایی بود تفاوت ها از تریسینگ دیجیتال شده که بزرگنمایی شده بود حذف می شدند. هنگامیکه نازیون بر روی اولین و آخرین تریسینگ ها تلاقی می کرد، تمپلیت ها مجدد سوپرایمپوز می شدند و تمپلیتی که انطباق بهتری بر تریسینگ ها داشت، انتخاب می شد. در صورت نیاز، با تغییر اندازه خط کش بر روی تریسینگ دیجیتال شده تمپلیت را می توان تنظیم کرد.
با کمک free-form، تمپلیت ها در اطراف sella چرخانده می شدند تا بهتر با شکل اسکلتی بیمارهم خوانی داشته باشند. اگر بیمار hyperdivergent یا hypodivergent بود تریسینگ اطراف sella چرخانده می شد تا مندیبل در آن جهت بچرخد . فک پایین و پلان اکلوزال به عنوان مبدأ استفاده می شدند. سپس سوپرایمپوز تریسینگ ها با استفاده از عملکرد add-on تهیه در نرم افزار Dolphin اندازه گیری می شدند . این عملکرد محورهای x وy را از نقطه سلا تولید می کند وسپس فاصله سفالوگرامهای اولی و آخری از تمپلیت را اندازه می گیرد. نقاط انتخاب شده برای آنالیز نقطه A، نقطه B لبه برنده انسیزور فک بالا، لبه برنده انسیزور فک پایین و پوگونیون بودند. این یافته ها برای تعیین ارزش تمپلیت آنالیز شدند.
نتایج این مطالعه نشان داد که تغییرات بر روی 15بیمار جراحی هم جهت با تمپلیت بود. (شکل 3-18) اندازه تریسینگ های نهایی نسبت به موارد اولیه نزدیک تر به تمپلیت بودند. با اینکه ارزش تمپلیت ها محسوس است اما این اندازه گیریها هیچ ارزش تشخیصی برای ارتودنتیست ندارند. مشاهده تمپلیت، سوپرایمپوز شده بر روی تریسینگ سفالومتریک دیجیتال شدهء اولیه به ارتودنتیست در ارزیابی نیاز به جراحی کمک میکند و سپس می توان تمپلیت را در درجه بندی و کالیبره کرد. آسانی استفاده از تمپلیت دیجیتال شده کمک بسیاری به ارتودنتیست ها خواهد کرد.

استفاده از تمپلیت

استفده از نسخه ی دیجیتالی تمپلیت تناسبی نیاز به تغییراتی در روش های پیشنهاد شده ی پیشین دارد. با اینکه این تغییرات بسیار ساده هستند اما برای استفاده از تمپلیت برای اهداف تشخیصی و طرح درمان ضروری می باشند. به عنوان مثال استفاده از نقطه ی میانی بین sella و نقطه ی (mid-S-J) J ممکن نمی باشدزیرا نرم افزار موجود قادر به تعیین این نقطه نیست. به منظور رفع این مشکل از sella به عنوان نقطه ایی استفاده می شود که سوپرایمپوز بر روی آن انجام می شود. این کار به متخصص اجازه می دهد تا با روشهایی که پیشتر توضیح دادیم اندازه قاعده جمجمه بیمار را تخمین بزنند . همچنین اجازه می دهد که با چرخش تمپلیت شکل اسکلتی بیمار تخمین زده شود . ناهنجاریهای اسکلتی معمولاً نیاز به درمان جراحی دارند؛ اینگونه نا هنجاریهای اسکلتی هنگامیکه تمپلیت با تریسینگ سفالومتریک سوپرایمپوز می شود به خوبی قابل تشخیص می باشد. تمپلیت همچنین در تعیین نوع جراحی مفید می باشد . به عنوان مثال هنگامیکه تمپلیت بر روی تریسینگ قرار داده می شود، می توان به آسانی مشاهده کرد که Impaction فک بالا برای رسیدن به هدف مناسب است یا اینکه جلو آوردن فک پایین مناسب تر است. محدودیت استفاده از sella به عنوان نقطه مبدأ در واقع این مرحله را ساده تر می کند.

نتیجه گیری

قابلیت دستیابی به تمپلیت با فشردن یک دکمه و دستکاری آن با یک کلیک mouse مراحل را برای ارتودنتیست بسیار ساده تر می کند. قابلیت دستکاری تمپلیت تا با تریسینگ بیمار مطابقت کند آنرا تبدیل به مورد مفیدتر می کند. استفاده از تمپلیت دیجیتال دیگر یک معضل نیست همچنین طرح درمان با استفاده از تمپلیت دیجیتال شده به راحتی انجام می شود و می توان با نشان دادن آن به بیمار برای آموزش استفاده کرد چون که نشان دادن لزوم جراحی به بیمار ساده تر از توضیح و بیان آن است.
در دنیای دیجیتال امروز، وسایل بسیاری به کمک ارتودنتیست ها آمده اند، و پیشرفتهای بسیاری صورت گرفته است. به منظور تسهیل این پروسه، نسخه های دیجیتال شده تمپلیت در CD-Rom همراه این کتاب آمده است.
دانلود فصل هجدهم از کتاب رادیوگرافی سفالومتری از مبانی تا تصویربرداری سه بعدی (كاربرد ديجيتال از تمپليت تناسبي)

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *