ارتودنسی

چگونگی اکسپوز یا نمایان کردن دندان ها

چگونگی نمایان کردن دندان ها

نمایان کردن دندان یا همان اکسپوز دندان، به روشی گفته می شود که در آن دندان های نهفته موجود در لثه ها از طریق روش هایی مانند درمان ارتودنسی اصلاح می شوند. در عمل اکسپوز دندان، فضای خالی میان دندان ها با هدایت رشد و جا به جایی دندان نهفته پر می شود و علاوه بر اصلاح نحوه چینش دندان ها در دهان، از جا به جایی دندان های دیگر به دلیل وجود فضای خالی در بین آنها و ایجاد به هم ریختگی دندانی جلوگیری می نماید.

قبل از توصیف نحوه اکسپوز دندان، توضیحات مختصری در مورد نهفتگی دندان و علت های آن ارائه می کنیم و سپس در مورد نحوه نمایان کردن دندان ها صحبت خواهیم کرد.

نهفتگی دندان چیست و اکسپوز دندان چه تاثیری بر آن دارد

نهفتگی دندان به حالتی گفته می شود که دندان در اثر وجود عوامل مختلف از جمله عدم وجود فضای کافی برای رشد و قرار گیری در محل خود، رشد نکرده و در داخل بافت لثه باقی می ماند. یکی از شایع ترین این حالت ها، نهفتگی دندان عقل می باشد.

عوامل مختلفی می توانند باعث ایجاد نهفتگی دندانی شوند. از عوامل ژنتیکی تا کشیدن زود هنگام دندان های شیری و به هم ریختگی دندانی حاصل از آن، همه از جمله این موارد هستند. برای درمان نهفتگی دندان، بهترین و موثرترین کار، انجام عمل نمایان کردن دندان یا اکسپوز دندان می باشد.

در این عمل، دندان نهفته و رشد نکرده که در داخل فضای لثه ای فرد می باشد، از طریق جراحی جزئی و با استفاده از روش های ارتودنسی، اکسپوز یا نمایان می شود.

نمایان کردن دندان نهفته

اکسپوز دندان چگونه انجام می شود و چه کاربردی دارد

برای اکسپوز دندان و نمایان کردن دندان، متخصص ارتودنسی از روش ارتودنسی استفاده می کند. اگر فضای کافی برای قرار گیری دندان در محل خود وجود نداشته باشد، ابتدا این فضا با ارتودنسی فراهم می شود.

سپس با استفاده از یک عمل جراحی جزئی و سرپایی، بافت لثه که بر روی دندان قرار دارد برداشته می شود تا بدنه دندان قابل رویت شود. پس از برداشت بافت لثه، از روش های ارتودنسی برای جا به جایی و افزایش سرعت رشد دندان استفاده می شود. در این حالت نیرویی که از طریق ارتودنسی به دندان وارد می شود، باعث نمایان شدن دندان و قرار گیری آن در محل مورد نظر می شود.

از اکسپوز دندان برای افزایش سرعت رشد و اصلاح دندان استفاده می شود. در برخی موارد، دندان نهفته در محل بافت لثه دچار انحراف می شود در نتیجه برای اصلاح جهت گیری آن و همچنین جا به جایی دندان به محل مورد نظر خود، از روش اکسپوز دندان استفاده می شود.

در برخی موارد بسیار نادر، دندان نهفته به صورت متصل به استخوان فک باقی مانده است. برای اکسپوز دندان در این گونه موارد، ابتدا باید اتصال استخوانی دندان برداشته شود.

گاها نیز پیش می آید که در حین نمایان کردن دندان، دندان مورد نظر دچار چرخش و تغییر شکل می شود. در این حالت متخصص ارتودنسی باید سریعا مشکل را شناسایی کند و روش درمانی مناسبی برای آن به کار گیرد.

نتیجه نهایی عمل نمایان کردن دندان

در حین عمل نمایان کردن دندان، تغییرات گاها وسیعی بر روی بافت لثه و دندان انجام می شود. این تغییرات گاها بر روی ظاهر دندان نیز اثر می گذارد. اما در حالت کلی اگر متخصص ارتودنسی و بیمار وظایف خود را به درستی انجام دهند، مشکل نهفتگی دندان فرد به طور کامل برطرف می شود و فرد دندان های مرتب و منظمی در دهان خود خواهد داشت.

در برخی اوقات علت نهفتگی می تواند شلوغی بیش از حد دندان ها یا نیافتادن دندان های شیری و یا حتی کوچک بودن اندازه فک ها باشد. برای نتیجه بخش بودن عمل نمایان کردن دندان، در درجه اول حل این مشکلات نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

برای حفظ نتایج اکسپوز دندان و برای ممانعت از بازگشت آن به حالت اولیه یا تغییر شکل دندان، از دستگاه ارتودنسی متحرک ای به نام ریتینر دندان استفاده می کنند. ریتینر مانع از خراب شدن نتیجه عمل می شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

4 دیدگاه برای “چگونگی اکسپوز یا نمایان کردن دندان ها

 1. Avatar ملیحه گفت:

  سلام دکتر، دختری 33ساله هستم ک در چند سال اخیر متوجه شدیم ک دندان نیش م شیری هست و دندان دائمی در پشت دندان مانده، حدود 9ماه پیش دندان شیری ام افتاد، الان یک ماه است ک طبق سفارش اکثر دکتر های شهرستان سبزوار ارتودنسی کرده ام، ولی هیچ تغییری هنوز در باز شدن فضا برا رشد دندان دایمم ایجاد نشده، ممکن است دچار مشکل بشوم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما باید این مشکل را با متخصص معالج خود مطرح کنید در غیر اینصورت با وقت قبلی به مطب مراجعه کنید تا بعد از معاینه کلینیکی دندان و فک، مورد پیش آمده را برایتان توضیح دهم که دندان دائم در قوس قرار می گیرد یا خیر.

 2. Avatar Mostafa گفت:

  سلام پسر 10 ساله ام جراحی اکسپوز دندان 1را انجام داده و دارای ارتوی متحرک میباشد .در حال حاظر دندان کاملا رویت میشود و بافت لثه کنار رفته .آیا باز هم نیاز به سیم و براکت و گذاشتن ارتوی متحرک هست یا نه .چون داخل ردیف دندان ها نیست دندان نهفته ای که دیده میشود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید معاینه شود. بعد میتوان پاسخ دقیق را داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *