رادیوگرافی سفالومتری از مبانی تا تصویربرداری سه بعدی

پیش بینی سفالومتری تا چه حد قابل اطمینان است فصل24

قابلیت اطمینان سفالومتری

تکنولوژی ارتودنسی همانند بسیاری رشته های دیگر در حال پیشرفت سریع می باشد. براکتهای pretorqued و preangulated از اندازه ها و طرحهای متفاوت موجود می باشند ، براکتهای سرامیک monocrystalline و polycrystalline به عنوان جایگزینی زیبا برای براکتهای متالیک به بازار آمده اند، و سیم های نسل جدید خم کردن سیم برای درمان را حذف کرده اند. روشهای سفالومتریک که در تشخیص و درمان استفاده می شود ، به خوبی در انجام مطالعات رشد در خدمت محققین بوده اند. خطاهای مطالعات رشد به علت سوپرایموزیشن لندمارک های آناتومیک بعده ها توسط استفاده از مارگرهای متالیک ابتدا در حیوانات و سپس در انسانها حذف شدند. مطالعات اخیر بر روی انسانها با استفاده از تکنیکهای مشابه اطلاعات مربوط به رشد کرانیوفاسیال را بهبود بخشیده اند.
موج بعدی پیشرفت با ورود کامپیوترها صورت گرفت. قابلیت نگهداری، بازیافت و و پردازش اطلاعات به محققین کمک بسیاری به عنوان یک ابزار تحقیقاتی کرد. دیجیتال کردن فیلم های سفالومتریک که در فصل 5 به طور مفصل توضیح داده شده است جایگزین پروسه وقت گیر تریسینگ و مقایسه با اندازه گیری های متوسط جمعیتی شد . videoimaging به متخصصین و بیماران اجازه داد تا تغییرات بافت نرم نیم رخ براثر جراحی یا درمان را مشاهده کنند. با تغییر دادن تصویر بافت نرم بر روی مانیتور می توان تغییرات پیش بینی شده دندانی و اسکلتی را بر روی تصویر سوپرایمپوزکرد و آنرا مشاهده و ارزیابی کرد. امروزه، ارتودنتیست های بسیاری از نرم افزارهای کامپیوتری برای تشخیص و طرح درمان استفاده می کنند، همچنین مشکلات ذخیره سازی و انبار کردن آنها کاهش یافته است. اعتبار سفالومتری دیجیتال نسبت به نوع سنتی به خوبی نشان داده شده است. تکنولوژی جدید تصویربرداری این اجازه را داده است که با استفاده از دوباره فرمت کردن CT scan یک بیمار زنده بتوان تصویر 33 بعدی جمجمه او را مشاهده کرد. برخی تکنولوژیها قابلیت اضافه کردن بافت پوست را نیز دارند. بعلاوه ، برخی برنامه ها اجازه می دهند پوست و استخوان برداشته شود تا بافت زیرین مانند ضایعات مغزی به خوبی مشاهده شود.
با اینکه بسیاری دندانپزشکها در مطب های خود به استفاده از کامپیوتر روی آورده اند ، وجود کامپیوتر هنوز گاهی اوقات برای برخی بیماران نامانوس است و در آنها ایجاد تنش می کند . تکنولوژی کامپیوتری استفاده های فراتری در دندانپزشکی دارند . به عنوان مثال پیشرفتهای تکنولوژیکی اجازه آنالیز حرکت فک پایین در 3 بعد در فضا را می دهد و می توان از تصویربرداری کامپیوتری برای پیش بینی نتایج درمانی در دندانپزشکی زیبایی استفاده کرد . سیستم های دیگر برای استفاده در دندانپزشکی شامل طرح درمان کامپیوتری در ارتودنسی و جراحی فک و صورت، اندازه گیریهای پریودنتال کامپیوتری، occlusal reading، رادیوگرافی افتراقی، visioradiography، طراحی و ساخت به کمک کامپیوتر CAD/CAM، سونوگرافی، میوگرافی و سیستم های تشخیصی الکترونیک، تصویربرداری دیجیتال و دیجیتالی کردن 33 بعدی با کمک امواج صوتی می باشد. هر چند سرعت بالای پیشرفت تکنولوژی کامپیوتری از سرعت توسعه نرم افزار، خصوصاً برای دندان پزشکان فراتر رفته است. بنابراین این سؤال باقی می ماند: با تمامی اطلاعات وتکنولوژیهای وجود آیا می توان رشد آینده در بیماران را، به نحو بهتری پیش بینی کرد؟
دانلود فصل بیست وچهارم از کتاب رادیوگرافی سفالومتری از مبانی تا تصویربرداری سه بعدی انتشارات شایان نمودار

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *