دانستنی های ارتودنسی

پستانک ارتودنسی چیست و چه ویژگی دارد؟

پستانک ارتودنسی چیست و چه ویژگی دارد

فک و دهان نوزادان بسیار شکل پذیر است و این موضوع در شکل گیری فک و دندان آن ها در کودکی و بزرگسالی تاثیر فراوانی خواهد داشت. از همین رو تغذیه و نحوه استفاده نوزدان از اهمیت زیادی برخوردار است. پستانک ارتودنسی یکی از ابزار هایی است که برای جلوگیری از به هم ریختگی دندان ها و مشکلات فک نوزاد در آینده طراحی شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

پستانک ارتودنسی چیست؟

پستانک ارتودنسی وسیله ای مشابه نوک سینه های مادر است که در قسمت پایین پهن و در قسمت بالا گرد است. این پستانک ها به گونه ای طراحی می شوند که با فک و کام در حال رشد نوزاد تطابق پیدا کرده و و شکل آن را در بهترین حالت نگه می دارد. سر پستانک ارتودنسی در حین مکیدن توسط نوزاد پهن می شود و کاملا سینه مادر را برای کودک تداعی می کند. این نوع پستانک ها فشار وارد شده به لثه ها و دندان های در حال شکل گیری کاهش داده و کنترل می کند و از ایجاد مشکلاتی چون اپن بایت یا اوربایت پیشگیری می کند.

تصویر دو عدد پستانک ارتودنسی نارنجی و کرم

پستانک های ارتودنسی

ویژگی پستانک های ارتودنسی

پستانک ارتودنسی دارای منفاذ هوا می باشد تا هوا به راحتی از آن عبور کند. این پستانک ها انعطاف پذیر هستند و به راحتی با شکل دهان و فک نوزاد تطابق پیدا می کند و فشاری زیادی به آن ها وارد نمی کند. جنس این نوع پستانک ها اغلب از جنس سیلیکون می باشد که بدون بو و مزه می باشد و نسبت به لاتکس مقاوم تر است. علاوه بر موارد فوق، پستانک های ارتودنسی به هیچ عنوان قطعات ریز و جداشونده ندارند که باعث خفگی نوزاد نشود.

مزایای استفاده از پستانک های ارتودنسی

برخی از مزایای استفاده کودک از پستانک های ارتودنسی شامل موارد زیر می شود:

 • بهبود شکل فک.
 • کمک به سالم رشد کردن دندان ها.
 • ایجاد آرامش در کودک.
 • کاهش فشار دردناک در گوش نوزاد در طول پرواز.
 • استفاده از پستانک همچنین در سال اول زندگی نوزاد می تواند از وقوع سندروم مرگ ناگهانی جلوگیری کند.

معایب استفاده از پستانک های ارتودنسی

استفاده از پستانک ارتودنسی در کودکان ممکن است علاوه بر مزایای گفته شده، معایبی نیز داشته باشد، از مهم ترین معایب مکیدن پستانک می توان موارد زیر را نام برد:

 • دردناک شدن نوک سینه مادر به دلیل استفاده نکردن کودک از آن و انسداد مجاری شیر.
 • به هم خوردن عادات شیر خوردن نوزاد.
 • ایجاد وابستگی بیش از حد به پستانک.
 • ایجاد اختلال در فک و بیرون زدگی دندان ها در صورت استفاده بیش از حد.
 • ایجاد مشکل در فرم لب ها.
 • به هم زدن فرم و تناسب چهره در صورت استفاده طولانی مدت از پستانک.
 • اختلال در تکلم نوزاد در دراز مدت.

سوالات متداول پستانک ارتودنسی چیست و چه ویژگی دارد؟

1-تفاوت پستانک ارتودنسی و پستانک معمولی چیست؟

پستانک های معمولی طراحی ساده ای دارند که می تواند باعث تغییر شکل دهان و فک شده و در آینده احتمال ایجاد مشکلات دهان و دندان را افزایش دهند، اما پستانک ارتودنسی با طراحی خاص و مناسب دهان و فک نوزاد ساخته شده تا از مشکلات دهان و دندان در آینده نیز جلوگیری کند.

2- بهترین سن برای شروع استفاده نوزاد از پستانک ارتودنسی چه زمانی است؟

بهترین زمان برای عادت دادن نوزادان به پستانک ارتودنسی بین 6 ماه تا 1 سال پس از تولد نوزاد است، چرا که پیش از این زمان کودک در حال عادت کردن به عمل مکیدن شیر از سینه مادر است و ممکن است مکیدن پستانک باعث گیج شدن نوزاد و ایجاد اختلال در شیر خوردن نوزاد شود.

3-چگونه نوزادم را به استفاده از پستانک ارتودنسی عادت دهم؟

ابتدا بهتر است چند بار پستانک را در دهان کودک بگذاریم تا کودک خود به مکیدن آن عادت کند. در صورتی که علاقه ای به مکیدن پستانک نداشت، نباید آن را به زور در دهان کودک قرار داد. در زمان گرسنگی برای عادت دادن کودک به مکیدن پستانک، نباید پستانک را در دهان نوزاد قرار داد. ابتدا کودک را سیر کنید. در زمان هایی که کودک نیاز به آرام شدن دارد می توانید به او پستونک بدهید تا به تدریج به مکیدن پستانک عادت کند.

4-تا چه سنی کودک باید از پستانک ارتودنسی استفاده کند؟

بهترین سن برای گرفتن پستانک از کودک، حدود 2 سالگی کودک می باشد. بهتر است پیش از اینکه دندان های کودک شروع به رشد کنند استفاده از پستانک را متوقف کنید تا مشکلی برای دندان های کودک پیش نیاید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *