عصب کشی و مشکلات لثه

پر کردن دندان

پرکردن دندان

پر کردن دندان یا ترمیم دندان یکی از انواع درمان های دندان پزشکی است ، که برای بازگرداندن زیبایی و کارایی دندان استفاده میشود.
پر کردن دندان برای ترمیم پوسیدگی دندان ،شکستگی دندان ، خوردگی های جزیی دندان و آسیبهای سطحی دندان مورد استفاده قرار میگیرد.
یکی از عوارض عادی پوسیدگی دندان ،از بین رفتن مینای دندان است ،که سبب افزایش حساسیت دندان میشود،پر کردن دندان در بسیاری ازموارد به طور قابل ملاحظه ای میتواند این عارضه را درمان کند.اما در بعضی موارد با توجه به نوع عارضه شاید نیاز به درمان های اضافی دیگر نیز باشد.

انواع مختلف پر کردن دندان

در صورتی که بیمار نیاز به پر کردن دندان داشته باشد،گزینه های بسیاری برای انتخاب نوع پر کردن دندان پیش رو دارد، اما دندانپزشک با توجه به محل دندان ،هزینه و پوشش بیمه به بیمار کمک خواهد کرد که بهترین گزینه را انتخاب کند.
پرکردن کامپوزیت دندان

کامپوزیت:

هم رنگ بودن مواد پرکننده کامپوزیت با رنگ دندان و مشخص نبودن دندان پرشده یکی از دلایل محبوبیت فراوان آن است. مواد کامپوزیت دندان اگرچه قیمت بالایی ندارند ولی معمولا پس از 5 سال نیاز به تعویض دارند، همچنین این مواد مانند مواد فلزی با دوام نیستند .کامپوزیت نسبت به امالگام گرانتر و در مقابل طلا بسیار ارزان تر است.

طلا:

پر کردن دندان با طلا بادوام و غیر خورنده است ،معمولا تا 15 سال دوام دارد،خیلی از مردم با توجه به اینکه پر کردن با طلا میتواند حدود 10 برابر هزینه بیشتر نسبت به امالگام نقره داشته باشد،ترجیح میدهند دندان را با طلا پر کنند. پر کردن دندان با طلا به بیش از یک جلسه نیاز دارد.

آما لگام نقره ای:

امالگام نقره با هزینه ای کمتر از طلا اما کیفیتی مشابه با طلا میتوانید یکی از بهترین گزینه ها باشد، اما به علت ظاهر نامناسب اکثر مردم آن را دوست ندارند،امالگام نقره در اثر انبساط و انقباض میتواند باعث شکسته شدن دندان شود.

سرامیکی:

جنس مواد سرامیکی اغلب پرسلن است ، مواد سرامیکی زیبا و بادوام هستند ،اما به علتی که ممکن است بعد از مدتی ناهموار شود، بر روی آنها یک پوشش قرار میدهند.
پرکردن دندان

آیا پر کردن دندان خطرناک است؟

در جواب این سوال که آیا موادی که در پر کردن دندان استفاده میشود برای سلامتی مضر است یا خیر باید گفت، تا به حال مشکل خاصی گزارش نشده بنابراین تا زمانیکه صنعت مواد دندانی جایگزین جدیدی معرفی کند استفاده از این مواد توصیه میشود.شستشو دهان و دندان پس از پرکردن ،تا حدود بسیار زیادی ترکیبات مضر مواد را از بین میبرد،در صورتی که بیمار تا 30 دقیقه بعد از پر کردن دندان مواد غذایی مصرف نکند ،مشکل خاصی به وجود نخواهد آمد.

هزینه پر کردن دندان

به طبع هزینه پر کردن دندان وابسته به نوع پر کردن دندان است، مسلما پر کردن دندان با طلا نسبت به امالگام گرانتر هست،همچنین قیمت پر کردن با مواد کامپوزیتی به علت پیچیده تر بودن فرایند کاری و مواد گران قیمت تیر نسبت به امالگام گران تر است،

بنابراین هزینه پر کردن دندان به عوامل مختلفی وابسته میباشد:

 • موقعیت دندانی که پر کردن بر روی آن انجام میشود
 • متد استفاده شده توسط دندانپزشک
 • بیمه بیمار
 • میزان پوسیدگی دندان

ماندگاری پر کردن دندان

انتظار میرود دندان های پر شده با امالگام به طور متوسط تا دوازده سال دوام داشته باشد، این عدد برای مواد کامپوزیتی معمولا 5 تا 7 سال است، ماندگاری روکش دندان تا حد زیادی به رعایت بهداشت دهان و دندان بستگی دارد.

سوالات متداول پرکردن دندان

1- چه مدت طول می کشد تا پرکردن دندان انجام شود؟

فاکتورهای زیادی وجود داردکه می تواند تعیین کند چه مدت طول می کشد تا دندان پر شود. از جمله اندازه حفره یا شکستگی، محل قرارگیری آن، نوع دندان، میزان پوسیدگی.

2- چندتا دندان را بطور همزمان  در یک جلسه می توان پرکرد ؟

در واقع تعداد دفعات پرکردن برای شما در یک جلسه بستگی به میزان پوسیدگی در دندانها و قدرت تحمل بیمار در باز نگه داشتن دهان خود دارد. درحقیقت، اگر بیمارچند حفره درهمان ناحیه (مثلاً در سمت راست بالای دهان خود) قرار داشته باشید، دندانپزشک می تواند به طور همزمان چند دندان را پر کند.

3- آیا پرکردن دندان دردناک است؟

درهنگام پرکردن بعید است چیزی احساس کنید. با تزریق بی حسی بیمار در هنگام پر کردن احساس درد نخواهد داشت.

4- آیا پر کردن دندان به تزریق نیاز دارد؟

برای اطمینان از اینکه هیچ دردی احساس نکنید دندانپزشک، دندان و اطراف آن را بی حس می کند. آنها یا از ژل موضعی یا بی حسی موضعی استفاده می کنند که از طریق تزریق انجام می شود. این تزریق مانند یک سوراخ کوچک است. بعضی از دندانپزشکان برای راحتی بیشتر شما از گاز اکسید نیتروژن استفاده می کنند که به آنها گاز خنده نیز گفته می شود.

5- چگونه می توان فهمید که پر کردن من نیاز به تعویض دارد؟

علائمی که نشان میدهد پرکردن شما ممکن است نیاز به جایگزینی داشته باشد.عبارتند از: پر شدگی ترک خورده باشد ، دندان شما دردکند، هنگام نوشیدن نوشیدنی های سرد احساس درد کنید، پرکردن قدیمی شما تغییر رنگ داده باشد و پرکردن شما از بین رفته باشد.

6- آیا در صورت داشتن پرکردگی می توانم دندانهایم را سفید کنم؟

مواد پر کننده دندان و مواد کامپوزیتی رزین مورد استفاده در ترمیم های دندانی (تاج، روکش، اتصال، پل) سفید نمی شوند.

7- مواد پرکردگی دندان تا چه مدت دوام دارند؟

پر کردن طلا با طولانی ترین زمان، از 15 تا 30 سال، دوام دارند. پرکننده های آمالگام می توانند از 10 تا 15 سال دوام داشته باشند ولی پرکردن دندان با رزین کامپوزیت کمتر از پرکردن با آمالگام دوام دارند .

8- از چه موادی برای پرکردن دندان استفاده می شود؟

انواع پرکننده های دندان شامل طلا، آمالگام نقره (ترکیبی از جیوه، نقره و سایر فلزات) و مواد کامپوزیتی است.

9- پرکردن موقت دندان ایمن است؟

پرکردن موقت قرار نیست دوام داشته باشند.آنها معمولاً ظرف 1 ماه می افتند، شکسته یا فرسوده می شوند. حتماً با دندانپزشک خود تماس بگیرید تا پرکننده موقت شما با پرکننده دائمی تعویض شود.

 

 

 

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

25 دیدگاه برای “پر کردن دندان

 1. Avatar نیما گفت:

  سلام پر کردن دندان با مواد سفید بهتره یا سیاه من ارتودنسی هم قراره انجام بدم چند وقت بعد از پرکردن میتونم درمان ارتودنسی را شروع کنم. ممنون که جواب می دهید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   مواد سفید از لحاظ زیبایی بهتر است و بعد از پرکردن دندان می توانید درمان ارتودنسی را آغاز کنید.

  2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. پرکردن با ماده سفید یا سیاه بستگی به نوع دندان ، مقدار پوسیدگی، حجم کلی ماده پردگی و غیره دارد. بلافصله بعد از اتما م پرکردگی می توان ارتودنسی را شروع کرد.

 2. Avatar علی گفت:

  سلام یک سال پیش یک دندان زیر پر کردیم الان ورم کرده وگوش درد می کند. سمتی که دندان پر کرده ایم باد کرده است.لطفا راهنمایی بفرمائید. ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اباید رادیوگرافی تهیه شود. برای این دندان عصب کشی باید انجام شود. به متخصص ریشه مراجعه شود.

 3. Avatar محسن گفت:

  سلام . دندانها به چه مادهای پر می شوند

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندانهای جلو با کامپوزیت و دندانهای عقب با ماده امالگام و یا کامپوزیت پر می شوند.

   1. Avatar میترا گفت:

    سلام جناب دکتر جمیلیان عزیز ایا برای پرکردن دندانهای جلو باید از املگام استفاده کرد ؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام.
     خیر . چون امالگام رنگ نقرهای دارد برای پر کردن دندانهای عقب به کار می رود و برای دندانهای جلو باید از کامپوزیت استفاده کرد

 4. Avatar Skayp گفت:

  سلام خدمت جناب جمیلیان عزیز خواستم بپرسم دندون پر کردن درد داره ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   دندان پرکردن در صورتی که بی حسی زده شود درد ندارد

 5. Avatar علی گفت:

  آقای دکتر امکان داره دندان شماره 3 را با ماده سیاه پر نکنند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندانهای جلو را اصولا با ماده پر کردگی سفید پر می کنند. دندانهای آخر را با آمالگام ( ماده سیاه رنگ) پر می شود.

 6. Avatar موسی گفت:

  سلام پرکردگی با آمالگام چند سال می ماند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان های پر شده با امالگام به طور متوسط تا دوازده سال دوام داشته باشد تا حد زیادی به رعایت بهداشت دهان و دندان بستگی دارد.

 7. Avatar کیان گفت:

  با سلام و احترام
  برای پر کردن دندان های جلو عصب کشی هم لازمه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نمام دندانها دارای عصب می باشند در صورتیکه پوسیدگی به ریشه رسیده باشدعصب کشی لازم است.

 8. Avatar نیلوفر گفت:

  سلام اقای دکتر
  دندان پر شده تا چند سال دوام دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پر کردن دندان با آمالگام به طور متوسط تا دوازده سال دوام داشته باشد. حتما در این مدت باید بهداشت نیز رعایت شود.

 9. Avatar محمدعلی گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید برای پر کردن دندان مثلا با امالگام بی حسی با امپول نیاز است؟ کلا بی حسی استفاده می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . برای تراشیدن دندان و پر کردن برای اینکه درد احساس نشود باید از بی حسی استفاده شود.

 10. Avatar شیرین گفت:

  سلام وقتتون بخیر من در حال حاضر ارتودنسی انجام دادم میتونم پرکنم دندونام یا بعد از اتمام ارتودنسی پرکنم آسیبی نمیزنه بهشون؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، می توانید پر کنید. مشکلی نیست.

 11. Avatar علی گفت:

  با سلام
  در دندان های آسیابی وقتی یک طرف از دیواره دندان شکسته شده باشد آیا امکان پر کردن وجود دارد؟ بنده تا به حال دو بار دندان اقدام به پر کردن نمودم ولی هر دو بار آمالگام شکسته و فیلینگ از دندان خارج شده است.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باشلام. به متخصص با تجربه مراجعه کنید دندان باید پرشود و برای محافظت بیشتر باید دندان را روکش کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *