دندان پزشکی ترمیمی

پر کردن دندان

پرکردن دندان

پر کردن دندان یا ترمیم دندان یکی از انواع درمان های دندان پزشکی است، که برای بازگرداندن زیبایی و کارایی دندان استفاده می شود. پر کردن دندان برای ترمیم پوسیدگی دندان ،شکستگی دندان، خوردگی های جزیی دندان و آسیبهای سطحی دندان مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از عوارض عادی پوسیدگی دندان، از بین رفتن مینای دندان است، که سبب افزایش حساسیت دندان می شود، پر کردن دندان در بسیاری ازموارد به طور قابل ملاحظه ای می تواند این عارضه را درمان کند. اما در بعضی موارد با توجه به نوع عارضه شاید نیاز به درمان های اضافی دیگر نیز باشد.

انواع مختلف پر کردن دندان

در صورتی که بیمار نیاز به پر کردن دندان داشته باشد، گزینه های بسیاری برای انتخاب نوع پر کردن دندان پیش رو دارد، اما دندانپزشک با توجه به محل دندان هزینه و پوشش بیمه به بیمار کمک خواهد کرد که بهترین گزینه را انتخاب کند. انواع مواد پر برای پر کردن دندان را در ادامه توضیح می دهیم. انواع مواد پر کننده دندان بر اساس میزان پوسیدگی و موقعیت و کارایی دندان توسط دندانپزشک یا متخصص ترمیمی انتخاب می شود.
پرکردن کامپوزیت دندان

پر کردن دندان با کامپوزیت

هم رنگ بودن مواد پرکننده کامپوزیت با رنگ دندان و مشخص نبودن دندان پرشده یکی از دلایل محبوبیت فراوان آن است. مواد کامپوزیت دندان اگرچه قیمت بالایی ندارند ولی معمولا پس از 5 سال نیاز به تعویض دارند، همچنین این مواد مانند مواد فلزی با دوام نیستند .کامپوزیت نسبت به امالگام گرانتر و در مقابل طلا بسیار ارزان تر است. برای دندان های جلویی پر کردن دندان با کامپوزیت هم رنگ دندان بیشتر توصیه می شود. پر کننده های کامپوزیتی بسیار قوی و مستحکم هستند حاشیه و اطراف دندان را محکم و متراکم می پوشانند. آنها بسیار سخت هستند و یک پر کننده کامپوزیت در جای مناسب می تواند چندین سال دوام داشته باشد. قیمت خرید مواد کامپوزیتی بیشتر از آمالگام است بنابراین، پر کردن کامپوزیت کمی گرانتر از پر کردن آمالگام است، از سوی دیگر تکنیک استفاده از  کامپوزیت پیچیده تر است و قراردادن آنها  زمان بیشتری می برد.

پرکردن دندان با آمالگام نقره ای

آمالگام نقره ایی می تواند کیفیتی مشابه جنس طلا ولی با هزینه ایی کمتر برای شما به صرفه تر باشد. اما بسیاری از مردم ظاهر آن را دوست ندارند. همچنین، آمالگام نقره ایی می تواند در اثر انبساط و انقباض نسبت به مواد پر کننده ی دیگر اثراتی چون شکستگی دندان شما را در پی داشته باشد. بنابراین پر کردن دندان با آمالگام  معمولا توصیه نمی شود به خصوص برای دندان های جلویی که نمای بیشتری در صورت دارند.

پر کردن دندان با طلا

پر کردن دندان با طلا بادوام و غیر خورنده است، معمولا تا 15 سال دوام دارد،خیلی از مردم با توجه به اینکه پر کردن با طلا می تواند حدود 10 برابر هزینه بیشتر نسبت به امالگام نقره داشته باشد، ترجیح می دهند دندان را با طلا پر کنند. پر کردن دندان با طلا به بیش از یک جلسه نیاز دارد.

پر کردن با مواد سرامیکی

جنس مواد سرامیکی اغلب پرسلن است، مواد سرامیکی زیبا و بادوام هستند، اما به علتی که ممکن است بعد از مدتی ناهموار شود، بر روی آنها یک پوشش قرار می دهند. این مواد برای پر کردن تمام انواع دندان ها، چه دندان های جلویی و چه دندان های عقبی توصیه می شوند. زیرا علاوه بر استحکام زیبا نیز می باشند و هیچ کس متوجه پر کردنی دندان بیمار نمی شود.

آینومترهای شیشه ای

این مواد معمولا کمتر از ۵ سال عمر می کنند، اما می توانند انتخاب خوبی برای کودکان باشد زیرا دندان آنها هنوز در حال تغییر است. همچنین آنها می توانند فلوراید تولید کنند، که می تواند به پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک کند. نگهداشتن دندان شیری کودکان تا زمان مناسب بسیار مهم است و این مواد برای پر کردن دندان های شیری نیز توصیه می شوند.

پرکردن دندان

آیا پر کردن دندان خطرناک است؟

در جواب این سوال که آیا موادی که در پر کردن دندان استفاده میشود برای سلامتی مضر است یا خیر باید گفت، تا به حال مشکل خاصی گزارش نشده بنابراین تا زمانیکه صنعت مواد دندانی جایگزین جدیدی معرفی کند استفاده از این مواد توصیه میشود.شستشو دهان و دندان پس از پرکردن ،تا حدود بسیار زیادی ترکیبات مضر مواد را از بین میبرد،در صورتی که بیمار تا 30 دقیقه بعد از پر کردن دندان مواد غذایی مصرف نکند ،مشکل خاصی به وجود نخواهد آمد.

هزینه پر کردن دندان

به طبع هزینه پر کردن دندان وابسته به نوع پر کردن دندان است، مسلما پر کردن دندان با طلا نسبت به امالگام گرانتر هست،همچنین قیمت پر کردن با مواد کامپوزیتی به علت پیچیده تر بودن فرایند کاری و مواد گران قیمت تیر نسبت به امالگام گران تر است،

بنابراین هزینه پر کردن دندان به عوامل مختلفی وابسته میباشد:

 • موقعیت دندانی که پر کردن بر روی آن انجام میشود
 • متد استفاده شده توسط دندانپزشک
 • بیمه بیمار
 • میزان پوسیدگی دندان

ماندگاری پر کردن دندان

انتظار میرود دندان های پر شده با امالگام به طور متوسط تا دوازده سال دوام داشته باشد، این عدد برای مواد کامپوزیتی معمولا 5 تا 7 سال است، ماندگاری روکش دندان تا حد زیادی به رعایت بهداشت دهان و دندان بستگی دارد.

سوالات متداول پرکردن دندان

1-چه مدت طول می کشد تا پرکردن دندان انجام شود؟

فاکتورهای زیادی وجود داردکه می تواند تعیین کند چه مدت طول می کشد تا دندان پر شود. از جمله اندازه حفره یا شکستگی، محل قرارگیری آن، نوع دندان، میزان پوسیدگی.

2-چندتا دندان را بطور همزمان  در یک جلسه می توان پرکرد؟

در واقع تعداد دفعات پرکردن برای شما در یک جلسه بستگی به میزان پوسیدگی در دندانها و قدرت تحمل بیمار در باز نگه داشتن دهان خود دارد. درحقیقت، اگر بیمارچند حفره درهمان ناحیه (مثلاً در سمت راست بالای دهان خود) قرار داشته باشید، دندانپزشک می تواند به طور همزمان چند دندان را پر کند.

3-آیا پرکردن دندان دردناک است؟

درهنگام پرکردن بعید است چیزی احساس کنید. با تزریق بی حسی بیمار در هنگام پر کردن احساس درد نخواهد داشت.

4-آیا پر کردن دندان به تزریق نیاز دارد؟

برای اطمینان از اینکه هیچ دردی احساس نکنید دندانپزشک، دندان و اطراف آن را بی حس می کند. آنها یا از ژل موضعی یا بی حسی موضعی استفاده می کنند که از طریق تزریق انجام می شود. این تزریق مانند یک سوراخ کوچک است. بعضی از دندانپزشکان برای راحتی بیشتر شما از گاز اکسید نیتروژن استفاده می کنند که به آنها گاز خنده نیز گفته می شود.

5-چگونه می توان فهمید که پر کردن من نیاز به تعویض دارد؟

علائمی که نشان میدهد پرکردن شما ممکن است نیاز به جایگزینی داشته باشد.عبارتند از: پر شدگی ترک خورده باشد ، دندان شما دردکند، هنگام نوشیدن نوشیدنی های سرد احساس درد کنید، پرکردن قدیمی شما تغییر رنگ داده باشد و پرکردن شما از بین رفته باشد.

6-آیا در صورت داشتن پرکردگی می توانم دندانهایم را سفید کنم؟

مواد پر کننده دندان و مواد کامپوزیتی رزین مورد استفاده در ترمیم های دندانی (تاج، روکش، اتصال، پل) سفید نمی شوند.

7-مواد پرکردگی دندان تا چه مدت دوام دارند؟

پر کردن طلا با طولانی ترین زمان، از 15 تا 30 سال، دوام دارند. پرکننده های آمالگام می توانند از 10 تا 15 سال دوام داشته باشند ولی پرکردن دندان با رزین کامپوزیت کمتر از پرکردن با آمالگام دوام دارند .

8-از چه موادی برای پرکردن دندان استفاده می شود؟

انواع پرکننده های دندان شامل طلا، آمالگام نقره (ترکیبی از جیوه، نقره و سایر فلزات) و مواد کامپوزیتی است.

9-پرکردن موقت دندان ایمن است؟

پرکردن موقت قرار نیست دوام داشته باشند. آنها معمولاً ظرف 1 ماه می افتند، شکسته یا فرسوده می شوند. حتماً با دندانپزشک خود تماس بگیرید تا پرکننده موقت شما با پرکننده دائمی تعویض شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

147 دیدگاه برای “پر کردن دندان

 1. Avatar ناهید گفت:

  سلام، آیا دندان عقل را ترمیم کنیم بهتر است یا کشیدن آن به صلاح است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید توسط دندانپزشک معاینه شود سپس تشخیص درمان مناسب داده می شود. اگر برای درمان ترمیم نیاز باشد بهتر انجام گردد.

 2. Avatar حاجی گفت:

  سلام خداقوت
  ۳ ماه پیش دو دندان کنار هم پر کردم و قسمت کنار دندان ها که ب هم چسبیده هست هم با امالگام ترمیم و پر شده
  از همون موقع یه صدای قژ قژ میده دندان ها یکش بیشتر از اون یکی
  امکانش هست درست پر نشده باشه یا اینها چون به هم برخورد دارن این صدارو میده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بین دو دندان باید فضای مناسب برای کشیدن نخ دندان وجود داشته باشد.

 3. Avatar ایراهیم گفت:

  سلام خسته نباشید دندانپزشک دو تا از دندان های سطحی من را با ماده سیاه ( نقره ) پر کرده خیلی ناراضی ام چون به زیبایی ام خیلی لطمه زده اگه این دندان ها رو دوباره بدم دندانپزشک خالی کنه و با ماده سفید پر کنه کار اشتباهی انجام دادم ؟؟ اصلا این رنگ رو دوست ندارم و کلا فکم داغون شده چون دندان های جلو است

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اصولا دندانپزشکان از پر کننده همرنگ دندان یا کامپوزیت که برای دندان های جلویی که مسئله زیبایی در آنها از اهمیت بالاتری دارد استفاده می کنند. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک پرکردن دندان با آمالگام یا کامپوزیت

 4. Avatar وحید گفت:

  با سلام‌ و احترام
  آقای دکتر من دندان ۶ پایین چپ بدلیل دندان قروچه ظاهرا ،یک حفره ایجاد شده بود که بعد از مراجعه به دندانپزشک ترمیمی با ماده کامپوزیت پر شده اصلا قبلش درد نداشت این دندانم ولی در حال حاضر بعد از یک هفته از پر شدن در هنگام جویدن و چسبیدن دو فک احساس برق گرفتگی درد در دندانم دارم آیا طبیعی درد بعد یکهفته یا نیاز به عصب کشی هست ممکنه دکتر با تراشیدن دندان به ریشه نزدیک شده باشن ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان شما به عصب رسیده و به عصب کشی دندان درمان ریشه نیاز است.

 5. Avatar سوسن احمدی گفت:

  سلام، دندان های پرشده را می توان تعویض کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در صورت نیاز، دندانپزشک دندان های پرشده را می تواند خالی و سپس با آمالگام یا کامپوزیت پرکند. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک پرکردن دندان با آمالگام یا کامپوزیت

 6. Avatar سحر عزیزی گفت:

  سلام یکی از دندونامم حدود ۸ سال پیش پر کردم و پرکردگیش نزدیک عصبه ودکتر گفته پر کردگی نیاز به تعویض داره ولی چون نزدیک عصبه اگه خالیش کنم میرسه به عصب
  راهی هست که دندونم عصبکشی نشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به یک متخصص باتجربه مراجعه نمایید. گاهی پرکردگی کنار دندان شکسته می شود و نیاز است که پرکردگی دندان تعویض گردد بهتر است اینکار انجام شود.

 7. Avatar امیر محمد گفت:

  پرکردن دندان در دوران داشتن براکت های ارتودنسی امکان پذیر است

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله، امکان پر کردن دندان در طول درمان ارتودنسی وجود دارد و مشکلی نیست.

 8. Avatar میترا گفت:

  سلام اقای دکتر پرکردن دندان با چه موادی بهتر است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بهتر است تشخیص پرکردن دندان با مواد ترمیمی دندان (آمالگام یا کامپوزیت) را به متخصص خود بسپارید.

 9. Avatar آرتین گفت:

  سلام آقای دکتر آمپول بیحسی دندانپزشکی درد دارد؟
  بدون استفاده از ژل یا اسپری
  فکر کنم دردش به انداره ای باشه که بشه تحمل کرد بدون ژل بیحسی یا اسپری بی حس کننده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دوست عزیز آمپول بیحسی درد ندارد فقط اگه به قسمت کام دهان زده شود یکم درد جزئی احساس خواهد شد. اینهم بستگی به آستانه درد شما دارد.

 10. Avatar سیدمهدی گطعاوی گفت:

  سلام اقای دکتر من دندام عصب کشی کردم دکتر گفت ۵ روز دیگر پر میکنم. ایا برای پر کردن دندان از امپول بی حس کنندن استفاده میکند

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. پر کردن دندان نیاز به بی حسی ندارد. دندانی که عصب کشی و درمان ریشه شده دندانی هست که دیگر حس ندارد.

 11. Avatar الناز امیری گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید من تقریبا ۵ روز پیش عصب کشی کردم اما بعد سه روز خیلی درد داشتم به طوری که دردم با مسکن خوب میشد تا اینکه به دکتر مراجعه کردم گفت مشکلی نداره باید پر بشه برام پرش کرد اما دندونم هنوز درد داره آقای دکتر به نظر شما نیاز به ترمیم دویاره داره یا نه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر در معاینه کلینیکی دندان عصب کشی شما، مشکلی ندارد. ممکن است دندان های مجاور دجار پوسیدگی شده است. با معاینه دقیق از دندان شما می توان تشخیص درمان مناسب را داد.

 12. Avatar هانیه گفت:

  سلام اقای دکتر آیا دندان شیری کودکان را پر می کنند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بنا به تشخیص دندانپزشک و با توجه به موقعیت دندان و سن کودک تصمیم گیری می شود.

 13. Avatar کوروش گفت:

  درود بر شما.آیا سه دندان در کنار هم که نیاز به ترمیم‌ دارد ، آیا یکسره ترمیم کردن سطح آن کار حرفه ایی یا یک کار اشتباه است؟. چند سال پیش ۳ دندان خانمم بصورت یکسره سطح آن ترمیم شد حتی نمیشد نخ دندان کشید و زود بر اثر شکستگی بین‌شان باز شد و مجددا نیاز به ترمیم پیدا کرد چون زیر آن پوسید . آیا کار دندانپزشک غیر حرفه ایی بوده است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندانپزشک هر دندان را جداگانه ترمیم و با ماده پرکردگی دندان را پر می کند.باید بین دندان ها، نخ دندان رد شود.

 14. Avatar کاشف گفت:

  سلام , دندان شش و هفتم رو به صورت سطحی با امالگام پر کردم با وجود اینکه یک ماه میگذره ولی هنوز نسبت به مایعات سرد و گرم حساس هست و در حین جویدن مقداری درد داره به دکتر خودم مراجعه کردم گفت مشکلی نیست و فقط حساسیت هست و خودش خوب میشه, ایا دکترم رو عوض کنم یا همچنان منتظر بمونم که حساسیت رفع بشه , ایا امکان داره که با وجود سطحی بودن , پرگردگی رو خوب انجام نداده باشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر حساسیت کم است جای نگرانی نیست خودش خوب می شود. اگر حساسیت زیاد است، یعنی پرکردگی نزدیک عصب دندان است. باید به یک متخصص ریشه مراجعه نمایید. سپس عصب کشی و درمان ریشه انجام شود.

   1. Avatar کاشف گفت:

    سلام اقای دکتر , درد دندان من فقط در حین جویدن غذاهای سفت و خوردن مایعات سرد و گرم هست و غیر اینها دردی حس نمیکنم آیا این مقدار درد رو باید منتظر بمونم خودش خوب بشه . خود دکتر هم بهم گفت , ترمیم سطحی هست , یعنی جای نگرانی نیست؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. پوسیدگی دندان برداشته می شود و دندان با ماده پرکردگی پر می شود.

 15. Avatar زهرا گفت:

  سلام دکتر من دندون هفت پایین راستمو پر کردم اما الان خیلی درد میکنه با خوردن غذا که حتی دماش نه کمه نه زیاد مشکل چیه؟
  به دندان پزشکم گفتم عصب کشی لازمه گفت نه و فقط پوسیدگیش عمیقه و ترمیم کرد اما خیلی با خوردن غذا درد میگیره چکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. می تواند پوسیدگی دندان باشد. باید دندان هفت فک پایین و دندان های مجاورش را معاینه و بررسی کرد تا بتوان تشخیص درمان مناسب داد.

 16. Avatar سالومه گفت:

  سلام آیا دندان های آسیا را برای زیبایی می شود با کامپوزیت پر کرد؟ که سیاه نباشد.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای دندان های عقب که برای جویدن سطح بیشتری در تماس است. همچنین مقاومت بیشتر از آمالگام استفاده می شود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک پر کردن دندان با آمالگام یا کامپوزیت

 17. Avatar آرو گفت:

  سلام دکتر
  من دوتا دندون آخرم از فک پایین رو 6 سال قبل پر کردم با مواد نقره ای… سال قبل تخریب شدن و پر کردم دوباره ولی تو یک مدت کوتاه باز آسیب دیدن
  پر دومم با مواد سرامیکی بوده فکر کنم چون همرنگ دندانم شده
  الان باز میتونم پر کنم؟ برای ارتودنسی بیشتر نگرانم که یک وقتی بگن دیگه پر نمیشه و باید بکشی و مصنوعی بزاری

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. آمالگام، گزینه مناسبی برای ترمیم دندان های خلفی است. زیرا مقاومت بالا و استحکام بیشتری نسبت به مواد همرنگ دندان دارد. دندانی که پر شود یا عصب کشی گردد نیز می تواند تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک آیا می توان دندان عصب کشی شده را حرکت داد.

 18. Avatar علیپور گفت:

  سلام ببخشید من دندونام ترمیم سطحی نیاز دارن وبه عصب نرسیدن فک کنم پیش کدام متخصص دندانپزشکی باید برم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک دندانپزشک خوب و مطمئن ضمنا مرکز قابل اطمینان از نظر بهداشتی مراجعه نمایید.

 19. Avatar مسعود گفت:

  سلام استاد دندان من عصب کشی شده فقط پر کردن مونده آیا بی حسی نیاز هستش؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دوست عزیز اگر عصب کشی و درمان ریشه به اتمام رسیده و فقط دندان لازم است با آمالگام ماده پر کردگی پر گردد. نیازی به بی حسی دندان نیست.

 20. Avatar امیر گفت:

  سلام خسته نباشید من یکی از دندان هام خیلی خراب شده و خیلی ام شکسته ایا میشه درستش کرد ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک دندانپزشک مراجعه نمایید. باید معاینه کلینیکی انجام گیرد. پس از معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود.

 21. Avatar سجاد گفت:

  سلام خسته نباشید…
  من دوتا سوال داشتم:
  اول اینکه من چهارتا از دندونای جلوییم فقط سوراخ شده ولی سیاه نشده فقط سوراخ شده ایا ترمیم کامپوزیت میخواد؟؟
  دوم اینکه ترمیم چهار دندون جلویی رو تو یک جلسه میشه انجام داد؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، دندان های جلویی با ماده همرنگ دندان پر می شود. بستگی دارد به میزان پوسیدگی دندان اگر پوسیدگی جزیی باشد می توان انجام داد. ولی بهتر است ترمیم در دو جلسه انجام گردد.

 22. Avatar انوشه گفت:

  سلام و وقت بخیر
  عذر میخوام ، متاسفانه بدلیل ناآگاهی و عجله سفر کاری ، در یک روز با اختلاف ۱۰ ساعت دندون ۶ بالا رو نزد یک پزشک پر کردم و غروب همون روز دندون یک بالا، در همون ردیف را نزد پزشک دیگری عصب کشی
  ، در حال حاضر دندان ۶ که پر شده به شدت دردناک هست ، لطفا راهنمایی بفرمایید آیا احتمال از دست دادن ریشه آن وجود دارد و چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم ، از استرس قلبم فشرده شده که بخاطر عجله اینقدر احمقانه رفتار کردم ، و قبل از اقدام به پزشک معالج اطلاع ندادم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جای نگرانی نیست. بهتر است در حال حاضر به یک متخصص ریشه مراجعه کنید.

 23. Avatar مونا گفت:

  سلام ۴ روزه دندون ۵ و ۶ فک بالام رو پر کردم ولی هنوز احساس‌درد مبهم دارم نمیدونم لثه هامه یا دندونم ی حس بدی دارم کلا تو ناحیه سمت راست فک بالام علت چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی دندان شما کامل و درست انجام نشده است. دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد. به متخصص ریشه مراجعه نمایید. با تهیه رادیوگرافی صحت عصب کشی دندان و درمان ریشه تشخیص داده می شود.

 24. Avatar الهه گفت:

  سلام از پاسال یه غده یک سانتی زیر فک سمت چپم حس میکردم وقتی دست میزدم تا اینکه ماه پیش، کنار دندان آسیاب همان سمت باد کرد و یه برآمدگی خیلی سفت ایجاد شد. فشارش که دادم ترکید و لخته خون ترشح کرد. بعد یک هفته دوباره باد کرد و سفت شده. مشکل چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص ریشه مراجعه نمایید. باید معاینه شود. ممکن است کیست دندان باشد. اگر کوچک باشد یا عصب کشی عفونت خارج می گردد. اگر کیست بزرگ باشد باید جراحی انجام دهید.

 25. Avatar ساریه گفت:

  سلام
  ببحشید من یکی دو تا از دندونام به طور سطحی خراب شده یعنی هنوز سوراخ نشدن فقط سطح دندونم سیاه شده که اونم خیلی خیلی کمه فقط چندتا لکه ی کوچیک هستش می خواستم بدونم برای پر کردنش نیاز به عصب کشی هم داره ؟ و اینکه اگر با کامپوزیت پرش کنم زود از بین نمیره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک دندانپزشک مراجعه نمایید تا براساس میزان پوسیدگی دندان، درمان لازم انجام گیرد.

 26. Avatar ساقی گفت:

  سلام و خسته نباشید
  از آنجایی که عمر مواد پرکننده دائمی نیست و زمانی باید تعویض شوند ، اگر عمق پرکردگی قدیمی زیاد باشد آنوقت پرکردگی جدید می‌تواند باعث حساسیت و یا درد شود ؟
  (این را در صورتی گفتم که ماده پرکننده جدید از جنس ماده پرکننده قدیمی باشد)

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر عمق پرکردگی دندان زیاد باشد برای تعویض پرکردگی باید کل مواد برداشته شود. حتی اگر پوسیدگی هم باشد باید پوسیدگی هم برداشته شود. بنابراین به عصب دندان نزدیک می شود و باعث حساسیت دندان می گردد. تا جای ممکن سعی می گردد عصب دندان باز نشود تا نیاز به عصب کشی نباشد.

   1. Avatar ساقی گفت:

    حتی اگر دندان نپوسیده باشد ولی عمق پرکردگی قدیمی زیاد باشد (اما مشکلی ایجاد نکرده باشد) پرکردگی جدید می‌تواند منجر به عصب کشی شود؟
    ببخشید اینقدر می‌پرسم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. در حین انجام برداشتن پوسیدگی دندان و یا ماده پرکردگی سعی بر اینست که عصب دندان باز نشود. این در مرحله عمل مشخص می شود.

 27. Avatar زیبا گفت:

  سلام. برای پر کردن و عصب کشی همیشه دندان را بی حس می کنند؟ یا بستگی به شرایط بیمار دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای عصب کشی دندان و پر کردن دندان، بی حسی توسط دندانپزشک معالج انجام خواهد شد.

 28. Avatar باران گفت:

  سلام من یه سری لکه های ریز کوچک روی دندونم دارم و اصن سوراخ نشده دندونم ایا نیاز به دندانپزشکی هست یا تو خونه با مسواک زدن و استفاده از دهان شویه میتوان ان رو درمان کرد و اصن درد ندارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به دندانپزشک مراجعه نمایید تا پس از معاینه تشخیص درمان مناسب داده شود.مسواک زدن برای پیشگیری الزامی است.

 29. Avatar سامان گفت:

  سلام دکتر من 4تا از دندانهای آسیایی ام شکسته شده از فروردین 1400 تا الان 2تا پر شده(شکسته) و2تا سالم بوده که شکسته شده .بخاطر کرونا به دندانپزشک مراجعه نکرد هام .2 دوز واکسن سینوفارم را هم زده ام احتمال بیمار شدنم براثر کرونا با مراجعه به دندانپزشک شهرستان چند درصده چون واکسن سینوفارم فقط5%ایمنی ایجاد میکنه.لطفا راهنمایی بفرمایید .باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با رعایت پروتکل های بهداشتی و یک مرکز دندانپزشکی تمیز و قابل اطمینان برای درمان دندان خود مراجعه نمایید.

 30. Avatar علی ش گفت:

  سلام دکتر ببخشید مزاحمتون میشم…من دندان پایینم را عصب کشی کردم و پانسمان کرد ودکترگفتن جلسه بعد پرش میکنم وفقط پرکردنش مانده من از تزریق امپول به شدت میترسم تو عصب کشی با امپول بیحس کردن دکتر حالا میخوام بدونم توجلسه دوم هم که میخوان پانسمان را بردارن و مواد درونش پرکنند با امپول بیحسی میزنن؟لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.بله، برای اینکه احساس درد و ناراحتی نداشته باشید. بی حسی زده می شود.

 31. Avatar سیما گفت:

  سلام
  جناب دکتر دندان شماره ۷ رو با امالگام پر کردم بعد از یک ماه ونیم جدا شده محل پرشدگی کنار لثه(کلاس۵) بود، بعد از مراجعه مجدد به من گفتن باید نصف دندان شما رو بتراشیم مجددا پر کنیم!!! راه دیگری ندارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید پوسیدگی دندان کاملا برداشته شود، سپس دندان با آمالگام پر گردد.

 32. Avatar محمد جواد گفت:

  سلام
  من رفتم به یک کلنیک تحت قرار داد عصب کشی مرحله اول رو انجام دادش بعد گفتش تحت قرار داد نیستیم
  ایا مرحله دوم رو حتما باید اون دکتر انجام بده؟ یا میشه دکتر دیگ بدم انجامش بده ؟ ایا مشکلی پیش میاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، میتواند اصولا ریشه دندان را متخصص ریشه پر می کند و تاج دندان توسط متخصص ترمیمی انجام می شود.

 33. Avatar آرمینا گفت:

  سلام وقتتون بخیر؛ بنده سال ۹۷دندون ۶سمت راست پایین رو با کامپوزیت پرکردم و مدتی پس از پرکردگی که از دندونام عکس گرفته بودم، متوجه سایه ای درون دندون ۶ شدم که دکتر بنده فرمودند حفره کوچکی درون پرکردگی افتاده و برای اطمینان خاطر دوباره پرکردند با همام مواد قبلی(کامپوزیت) مدتی درد بسیار شدیدی داشتم که متوجه شدم دندان ۶ عفونت کرده است و عصب کشی کردن برام میخواستم بپرسم علت عفونت این دندان آن هم پس از دو بار پرکردن در طی سه سال به چه علت بوده است؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. قبلا عصب کشی خوب و کامل انجام نشده است. عفونت بطور کامل برطرف نشده است.

 34. Avatar ریحانه گفت:

  سلام. از نظر شما با توجه به پیشرفت مواد کامپوزیتی باز هم امالگام جلو هست؟ من بین امالگام و کامپوزیت موندم امالگام رنگ ناخوشایند داره و کامپوزیت هم مقاومت نداره البته اینجور ک میگن! نظر شما چیست؟ اگر سر وقت کامپوزیت را تعویض کنیم به غیر ان مشکل دیگری ندارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مواد پرکننده آمالگام به خصوص برای سطح جویدن دوام بیشتری دارند. پرکردگی های سفید ضعیف تر از پرکننده های نقره ای هستند و ممکن است به مدت طولانی دوام نداشته باشند. ولی پرکردگی کامپوزیت یک گزینه جذاب است. زیرا می تواند از نزدیک با رنگ دندان های شما مطابقت داشته باشد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک پرکردن دندان با آمالگام یا کامپوزیت

 35. Avatar پوریاقانع گفت:

  سلام آقای دکتر من دندون عقل پایین وبالاروکشیدم وچون دندون۷هم یه مقدار ضعیف شده بود
  هنگام کشیدن اون دوتا دندون شکست.الان خیلی درد داره
  دکترمیکه عصب کشی لازمه‌وروکش‌میخواد.امامن‌هزینشوندارم.میگه‌که‌چون‌دندون‌۷هستش نباید بکشیش
  نظرشماچیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر امکان ترمیم دندان وجود دارد بهتر است دندان را نگهدارید. اگر دندان کشیده شود باید جایگزین آن ایمپلنت شود که هزینه بالاتری را دارد.

 36. Avatar احسان گفت:

  سلام جناب آقای دکتر.من دندان آسیاب کوچک دوم از فک بالا قسمت فکر میکنم قسمت تاج دندانم شکسته.به هیچ وجه نمیخوام دندانم رو بکشم و میخواستم ببینم آیا امکان پر کردن داره یا هر امکانی جز کشیدن هست؟ متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک متخصص مراجعه نمایید باید از ریشه دندان رادیوگرافی تهیه گردد. تا وضعیت ریشه دندان بررسی گردد. سپس تاج دندان را می توان با ماده پرکردگی درست کرد.

 37. Avatar محمد گفت:

  سلا دکتر وقتتون بخیر
  یکی از دندان های پشتی من پوسیدگی خفیفی داشت که بردم دکتر و دکتر گفت که باید ترمیم بشه و بنده هم قبول کردم که ترمیم کنه. نوع ترمیم بنده از نوع امالگام بود. مشکل اصلی بنده از اون جایی شروع شده که وقتی ترمیم انجام شد متاسفانه شب اش اون مواد و فلزی که دکتر با اون دندان من رو ترمیم کرده بود افتاد و الان میخواستم بدونم راه چاره ی بنده در این رابطه چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک دندانپزشک باتجربه مراجعه نمایید. تا دندان شما را بطور کامل و دقیق بررسی و با ماده پرکردگی آمالگام پر نمایید.

 38. Avatar جواد گفت:

  با سلام
  دندان آسیای اول که دیواره ی قدامی و اکثر دیواره ی داخلی آن شکسته است امکان پر کردن وجود دارد؟
  اگر نه چیکار باید بکنم نمی خوام دندانو بکشم؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام شما باید معاینه شوید. اگر پوسیدگی دندان در حدی باشد که با پر کردن درمان نشود به شما روکش دندان توصیه می شود و کشیدن دندان توصیه نمی شود.

 39. Avatar نگین گفت:

  سلام
  پر کردن دندان بدون بی حسی روندی طبیعی است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای انجام پر کردن دندان ابتدا پوسیدگی برداشته می شود سپس با ماده پرکردگی دندان پر می گردد که اینکار با بی حسی انجام می گیرد.

 40. Avatar ایمان گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من دندان آسیاب خرآب شده کرم خورده اندازه یک دانه برنج است و داخل دندان هست چیزی نیست که شکسته شده باشدم نگاهش میکنم معلومه سیاهه ، میخام بروم پُر کنم ولی بخاطر کرونا خیلی میترسم میخام انشالله ماه رمضان بروم که حد اقل خلوت باشه مطب دکتر .
  میخام از شما بپرسم تا این یک ماهه چکار کنم؟ یعنی چه خمیردندانی یا چیزی؟ به دندانم بزنم که پوسیدگیش بیشتر نشه که به عصب دندانمم نرسه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نحوه مسواک زدن مهم تر از نوع خمیر دندان است. بعد از هر وعده غذایی مسواک و نخ دندان فراموش نشود.

 41. Avatar نفس گفت:

  سلام . من دندانم رو قراره پز کنم و بعدش میخوام ارتودنسی کنم . مقدار پر شدگی کمی زیاده در حد متوسط . آیا مشکلی پیش نمیاد چون میخوام ارتودنسی کنم؟؟؟و یک سوال دیگه داشتم که آمالگام مقاوم تر و بهتر از مواد کامپوزیتیه برای پر کردن؟؟و یک سوال دیگه داشتم اینه که الان مواد خوب برای پر کردن دندان در ایران با توجه به شرایط کشور وارد میشه؟؟؟؟ممنون میشم پاسخ بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پر کردن دندان برای انجام درمان ارتودنسی هیچ مشکلی را بوجود نمی آورد. آمالگام برای دندان های عقب که فشار بیشتری وارد می شود انجام می گردد. بله، مواد خوب برای پر کردگی وجود دارد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک پرکردن دندان با آمالگام یا کامپوزیت

 42. Avatar حسن گفت:

  سلام دکتر ؛ وقت بخیر
  من دندون هام رو با امالگام پر کردم و در کنار مسواک زدن از دهانشویه بدون الکل هم استفاده میکنم.
  استفاده از دهان شویه باعث از بین رفتن مواد پرکردنی و کاهش عمر مواد امالگام نمیشه (امالگام رو در خودش حل نمیکنه)؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر دهانشویه روی ماده پر کردگی دندان (آمالگام) تاثیری ندارد.

 43. Avatar هانیه گفت:

  سلام آقای دکتر من دندون هام ارتودنسی میتونم دندون 7 پر کنم؟؟
  و اینکه روی دندون 4 پایین یه خال خیلی ریز سیاه شده هیچ روشیبه غیر از پر کردن نیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، می توانید دندان شماره 7 را اگر پوسیدگی دارد ترمیم و دندان پرشود.

 44. Avatar رضا گفت:

  ضمن عرض سلام و وقت بخیر یک سوالی که ذهن منو مشغول کرده این هست که من 3 سال پیش یک بار دو دندان جلوی فک بالایم را با کامپوزیت پر کرده ام و سوال من این است که بعد از پایان عمر کامپوزیت آیا دوباره آن را با کامپزیت پر خواهند نمود؟ اگر نه اگر با آملگام پر شود دندان سیاه دیده نمی شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مواد پرکننده آمالگام برای دندان های آسیا که دوام بیشتری دارند استفاده می شود. پرکردگی های سفید ضعیف تر از پرکننده های با آمالگام هستند و ممکن است به مدت طولانی دوام نداشته باشند. ولی پرکردگی کامپوزیت یک انتخاب مناسببرای پرکردگی دندان های جلو هست. برای اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک پرکردن دندان با آمالگام یا کامپوزیت

 45. Avatar یاسین گفت:

  سلام من میخوام جرم گیری کنم اما شنیدم باعث شل شدن دندان ها و حساس شدنشون میشه حالا نمیدونم چیکار کنم خیلی از دندونام مراقبت میکنم اما نمیدونم چرا بازم پوسیدگی پیدا میکنند میشه راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام اگر جرم گیری دندان توسط یک متخصص خوب و با تجربه انجام بشه مشکلی پیش نمیاد.

 46. Avatar غزل گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱۹ سالمه علی رغم رعایت بهداشت کافی متاسفانه ۱۳ دندان پرشده دارم با ماده ی امالگام خواستم بگم اگه خوب محافظت بشه ممکنه بیشتر از ۲۰ سال ماندگاری داشته باشه؟؟ و اینکه با وجود این همه دندان پرشده ارتودنسی مشکلی نداره سپاس از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان شما خوب و درست پر شده باشد با آمالگام و رعایت بهداشت دهان و دندان ماندگاری طولانی خواهد داشت. دندان پر شده هم می تواند تحت درمان ارتودنسی باشد هیچ مشکلی وجود ندارد.

 47. Avatar Mahsa گفت:

  سلام علیکم دکتر وقت شما بخیر خدا قوت
  ببخشید من برای ارتودنسی دندان مراجعه کردم،ولی فرمودند که باید تمام دندانهای خراب پر شود و دندانهای عقل نهفته خارج شود و بعضی از دندانها هم کشیده شود .
  و انجام همه اینها خیلی زمانبر هست و وقت من بشدت کم ، اول از همه دندان هایی که گفته بودند را کشیدم ، به نظر شما باتوجه به زمانبر بودن مشکلی ایجاد نمیشود دکتر ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ترمیم و پر کردن دندان مناسب بوده است. ولی در خصوص کشیدن دندان بنده اظهار نظر نمیکنم. باید معاینه کلینیکی انجام دهم تا بتوانم شما را راهنمایی کنم.

   1. Avatar محمدمهدی پارسای ظریف گفت:

    سلام دکتر برای پرکردن دندان شکسته که قبلا پر کردم که یک تیکه دندان به ریشه وصل بود بعد دکتر قبلی دندان را تراشید یزره بعد مراحل پر کردن را انجام داد درد نداشت از امپول بی حسی استفاده نکردم دوباره برم بتراشم دوباره پر کنم درد داره یا نه از امپول استفاده میشه یا نه دوتا دندان خرگوشی بالا

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید از آمپول بی حسی استفاده شود تا درمان براحتی انجام گیرد.

 48. Avatar محسن محمدی گفت:

  سلام اقای دکتر من میخوام دندانمو فقط با طلا پر کنم نه با امالگام سیاه یا زنگ زده یا کامپوزیت شکننده فقط و فقط با طلا !! ایا خود شما ایا کسی در ایران این خدمات را انجام میدهد؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بنده منخصص ارتودنسی هستم و درمان های ارتودنسی را انجام میدهم. کار پرکردن دندان را انجام نمیدهم و اطلاع از اینکه همکارانی که دندان را با طلا پر کند، ندارم.

 49. Avatar فاطی گفت:

  سلام ببخشید من دندونم رو برا امالگام پر کردم و دکترم اینقدر دندون رو تراشید که یه لایه نازک فقط جداره اون رو تشکیل میداد الان جداره ها دارن تکه تکه میشکنن و می افتن
  برای ترمیم باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حتما پوسیدگی داشته و دندانپزشک متخصص بادقت و اصولی اینکار را کرده. اگر مقدار پرکردگی زیاد است بهتر است در آخر روکش شود.

 50. Avatar پانی گفت:

  یا سلام آقای جمیلیان من 10 سالمه و تا بحال دندانم را پر نکردم آیا دردداره؟ یا خیر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . برای پر کردن دندان بی حسی زده می شود و شما احساس درد نمیکنید.

 51. Avatar هما گفت:

  با سلام خدمت دکتر جمیلیان
  دندانی که پر شود تا چند سال باقی می ماند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پر کردن دندان با آمالگام حدود 12 الی 13 سال دوام دارد.

 52. Avatar علی گفت:

  با سلام خدمت دکتر جمیلیان پر کردن دندان با آمالگام و یا کامپوزیت در قیمت هم تاثیری دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، پر کردگی با کامپوزیت بدلیل پیچیده تر بودن فرایند کار گرانتر است نسبت به پر کردگی یا آمالگام.

 53. Avatar محسن گفت:

  سلام خدمت دکتر جمیلیان، خواستم بپرسم من دندون خودمو پر کردم اول دکتر عصب کشی کرد و بهم دارو داد گفت یک هفته بعد بیا برای پر کردن/ولی دوستم توی یک روز هم عصب کشی کرده هم پر کرده، حالا کدوم کار بهتره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. معمولا عصب کشی و پر کردن دندان در دو جلسه انجام می شود. در بعضی موارد که دندان یک کاناله باشد و عفونت نداشته باشد در یک جلسه می توان دندان را عصب کشی و پر کرد. بستگی به شرایط بیمار، موقعیت، رادیوگرافی و معاینه کلینیکی دارد. نمیتوان این توضیحات را در یک یا دو جمله گفت من برایتان خلاصه وار عرض کردم.

 54. Avatar امیرحسین گفت:

  سلام دکتر وقت بخیر، من میخوام ارتودنسی انجام بدم بعد دندون شماره ۲ بالا پوسیده شده و نیاز به عصب کشی و پر کردن داره میخواستم بپرسم میشه عصب کشی و پر کردن رو حین ارتودنسی انجام داد یا بتره قبلش انجام بشه،اگر قبلش انجام بشه برای روکش کردنش حین ارتودنسی مشکلی ایجاد نمیکنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. می توانید جهت قبل ازدرمان ارتودنسی و یا در حین درمان ارتودنسی عصب کشی را انجام دهید ولی روکش دندان بهتر است بعد از درمان ارتودنسی انجام شود.

 55. Avatar آرزو گفت:

  سلام آقای دکتر دندان های جلو را میشه با مواد سفید پر کرد یا خیر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، دندانهای جلو را با مواد سفید پر می شود.

 56. Avatar آزاده گفت:

  سلام آقای دکتر دندان پر شده باید حتما روکش شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر مقدار پر کردگی زیاد باشد برای محافظت از شکستگی دندان بهتر است روکش انجام شود.

 57. Avatar علی گفت:

  با سلام
  در دندان های آسیابی وقتی یک طرف از دیواره دندان شکسته شده باشد آیا امکان پر کردن وجود دارد؟ بنده تا به حال دو بار دندان اقدام به پر کردن نمودم ولی هر دو بار آمالگام شکسته و فیلینگ از دندان خارج شده است.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باشلام. به متخصص با تجربه مراجعه کنید دندان باید پرشود و برای محافظت بیشتر باید دندان را روکش کرد.

 58. Avatar شیرین گفت:

  سلام وقتتون بخیر من در حال حاضر ارتودنسی انجام دادم میتونم پرکنم دندونام یا بعد از اتمام ارتودنسی پرکنم آسیبی نمیزنه بهشون؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، می توانید پر کنید. مشکلی نیست.

 59. Avatar محمدعلی گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید برای پر کردن دندان مثلا با امالگام بی حسی با امپول نیاز است؟ کلا بی حسی استفاده می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . برای تراشیدن دندان و پر کردن برای اینکه درد احساس نشود باید از بی حسی استفاده شود.

 60. Avatar نیلوفر گفت:

  سلام اقای دکتر
  دندان پر شده تا چند سال دوام دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پر کردن دندان با آمالگام به طور متوسط تا دوازده سال دوام داشته باشد. حتما در این مدت باید بهداشت نیز رعایت شود.

 61. Avatar کیان گفت:

  با سلام و احترام
  برای پر کردن دندان های جلو عصب کشی هم لازمه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نمام دندانها دارای عصب می باشند در صورتیکه پوسیدگی به ریشه رسیده باشدعصب کشی لازم است.

 62. Avatar موسی گفت:

  سلام پرکردگی با آمالگام چند سال می ماند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان های پر شده با امالگام به طور متوسط تا دوازده سال دوام داشته باشد تا حد زیادی به رعایت بهداشت دهان و دندان بستگی دارد.

  2. Avatar نازنین گفت:

   سلام آقای دکتر من کنار دندون جلوم اندازه ۱ میلی متر ساییده شده اما دردم ندارم آیا نیاز به بی حسی هست و درد داره و مراحل چجوریه ساییده میشه یا به ریشه هم ربط داره

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. باید توسط دندانپزشک دندان و ریشه دندان معاینه شود. سپس قبل از انجام درمان توضیحات و راهنمایی های لازم به شما داده می شود. اگر ساییدگی یا لب پریدگی دندان جلویی باشد با کامپوزیت ترمیم می شود.

 63. Avatar علی گفت:

  آقای دکتر امکان داره دندان شماره 3 را با ماده سیاه پر نکنند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندانهای جلو را اصولا با ماده پر کردگی سفید پر می کنند. دندانهای آخر را با آمالگام ( ماده سیاه رنگ) پر می شود.

 64. Avatar Skayp گفت:

  سلام خدمت جناب جمیلیان عزیز خواستم بپرسم دندون پر کردن درد داره ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   دندان پرکردن در صورتی که بی حسی زده شود درد ندارد

 65. Avatar محسن گفت:

  سلام . دندانها به چه مادهای پر می شوند

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندانهای جلو با کامپوزیت و دندانهای عقب با ماده امالگام و یا کامپوزیت پر می شوند.

   1. Avatar میترا گفت:

    سلام جناب دکتر جمیلیان عزیز ایا برای پرکردن دندانهای جلو باید از املگام استفاده کرد ؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام.
     خیر . چون امالگام رنگ نقرهای دارد برای پر کردن دندانهای عقب به کار می رود و برای دندانهای جلو باید از کامپوزیت استفاده کرد

  2. Avatar فاطمه گفت:

   سلام آقای دکتر خسته نباشید میگم من ی چند سالی میشه که ی نقطه کوچک روی دندون پنج پاییینم هست و به دکترم نشون دادم و گفت چیز خاصی نیست باید چیکار کنم؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    باسلام. باید شش ماه یکبار برای معاینه دندان به دندانپزشک مراجعه نمایید که اگر مشکلی داشت یا پوسیدگی دندان بود اقدامات بعدی انجام گردد. اطلاعات بیشتر مراچعه به این لینک معاینات دوره ای دندانپزشکی

 66. Avatar علی گفت:

  سلام یک سال پیش یک دندان زیر پر کردیم الان ورم کرده وگوش درد می کند. سمتی که دندان پر کرده ایم باد کرده است.لطفا راهنمایی بفرمائید. ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اباید رادیوگرافی تهیه شود. برای این دندان عصب کشی باید انجام شود. به متخصص ریشه مراجعه شود.

 67. Avatar نیما گفت:

  سلام پر کردن دندان با مواد سفید بهتره یا سیاه من ارتودنسی هم قراره انجام بدم چند وقت بعد از پرکردن میتونم درمان ارتودنسی را شروع کنم. ممنون که جواب می دهید.

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   مواد سفید از لحاظ زیبایی بهتر است و بعد از پرکردن دندان می توانید درمان ارتودنسی را آغاز کنید.

  2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. پرکردن با ماده سفید یا سیاه بستگی به نوع دندان ، مقدار پوسیدگی، حجم کلی ماده پردگی و غیره دارد. بلافصله بعد از اتما م پرکردگی می توان ارتودنسی را شروع کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *