اطلاعات عمومی دندانپزشکی

وارنیش فلوراید

وارنیش فلوراید

دندانپزشک ممکن است به شما توصیه کند که برای جلوگیری از پوسیدگی دندان درمان های فلوراید تراپی را در مطب دندانپزشک اطفال انجام دهید. این کار را می توان سالانه 2 تا 4 بار انجام داد. تعداد درمان ها به سلامت دندان های کودک شما بستگی دارد.  لثه ها و دندان های سالم برای سلامت کلی کودک شما مهم هستند

متخصصان دندانپزشکی اطفال و ارتودنتیست برای استفاده از وارنیش فلوراید آموزش دیده اند زیرا به دلیل حساسیت های مربوط به کودکان دندانپزشک بزرگسالان ممکن است نتواند به خوبی این عمل را انجام دهد. اگر کودک شما در سنین پایین به دندانپزشک مراجعه می کند، همانطور که آکادمی اطفال آمریکا توصیه کرده است، ممکن است وارنیش فلوراید در مطب دندانپزشکی برای او استفاده شود.

وارنیش فلوراید به چه معناست؟

وارنیش فلوراید یک درمان دندانپزشکی است که می تواند به جلوگیری از پوسیدگی دندان، کاهش سرعت تخریب دندان ها، یا جلوگیری از بدتر شدن آن ها کمک کند. وارنیش فلوراید با فلوراید ساخته می شود، ماده معدنی است که می تواند مینای دندان (پوشش خارجی روی دندان) را تقویت کند. به خاطر داشته باشید که درمان با وارنیش نمی تواند به طور کامل از ایجاد پوسیدگی در دندان جلوگیری کند. فلوراید تراپی با وارنیش به بهترین وجه زمانی می تواند در جلوگیری از پوسیدگی هنگامی که کودک مسواک می زند و مقدار مناسب خمیر دندان را با فلوراید استفاده می کند، به طور مرتب از نخ دندان استفاده می کند، به طور منظم از دندانپزشکی مراقبت می کند و یک رژیم غذایی سالم دارد.

وارنیش فلوراید چیست

آیا وارنیش فلوراید بی خطر و ایمن است؟

وارنیش فلوراید ایمن است و توسط دندانپزشکان و پزشکان در سراسر جهان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان استفاده می شود. فقط باید دندانپزشک مقدار کمی فلوراید را استفاده کند و فلوراید نباید توسط کودک بلعیده شود. این ماده به سرعت سفت می شود و بعد از 4 تا 12 ساعت کودک می تواند مسواک بزند.

برخی از مارک های وارنیش فلوراید دندان ها را زرد نشان می دهند. برخی مارک های دیگر نیز باعث کدر به نظر رسیدن دندان ها می شوند. با این حال، بعد از مسواک زدن لاک فلوراید، رنگ دندان های کودک شما به حالت طبیعی برمی گردد. البته لازم است بدانید وارنیش خوراکی نیز وجود دارد که  بیشتر کودکان طعم و مزه آن را دوست دارند.

وارنیش فلوراید در قسمت بالا و کناره های هر دندان با یک برس کوچک مالیده می شود. این ماده چسبناک است اما به محض تماس با بزاق سفت می شود. کودک شما ممکن است وارنیش سفت شده را با زبان احساس کند اما قادر به لیس زدن وارنیش نیست.

هنگام وارنیش زدن کودک صدمه ای نمی بیند. با این حال، کودکان خردسال ممکن است قبل یا حین عمل هنوز گریه کنند. خوشبختانه مسواک زدن روی وارنیش فقط چند دقیقه طول می کشد. همچنین استفاده از وارنیش در هنگام گریه کودک ممکن است راحت باشد زیرا دهان او کمی باز خواهد بود. ممکن است از شما خواسته شود کودک خود را در آغوش خود نگه دارید تا دندانپزشک بهتر بتواند کار خود را انجام دهد.

آیا وارنیش فلوراید امن است

مراقبت بعد از وارنیش فلوراید

فرزند شما می تواند بلافاصله پس از استفاده از وارنیش فلوراید، غذا و نوشیدنی بخورد. اما فقط به کودک خود غذا های نرم و غذاهای سرد یا گرم (نه داغ) یا مایعات بدهید. حداقل 4 تا 6 ساعت مسواک یا نخ دندان نکشید. دندانپزشک ممکن است به شما بگوید برای مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن تا صبح روز بعد صبر کنید. از فرزندتان بخواهید هنگام شستشوی دهان آب موجود در دهان را خارج کند به یاد داشته باشید که مراحل سلامتی دندان عبارتند از:

  • مراجعه منظم به دندانپزشکی که برای معالجه کودکان خردسال آموزش دیده است.
  • دریافت مقدار کافی فلوراید.
  • مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم.
  • درست غذا خوردن.

آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کند نوزادانی که در معرض خطر پوسیدگی زودرس دندان قرار دارند باید برای معاینه دقیق و پیشگیری در اوایل 6 ماهگی و حداکثر 6 ماه پس از رویش دندان اول یا 12 ماهگی به دندانپزشک مراجعه کنند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *