بهداشت در ارتودنسی

همه چیز درباره مسواک برقی

دندانپزشک خانم در دستش مسواک برقی نگهداشته است

همه می دانیم که روش مسواک زدن دارای اهمیت بسزایی می باشد و وارد آوردن فشار نامناسب بر روی دندان و لثه سلامت آن ها را در معرض خطر قرار می دهد. گرچه یک مسواک ساده هم می تواند به شما در رعایت بهداشت دهان و دندان هایتان کمک کند اما اولویت با انتخاب مسواک برقی است. آنها با حرکت آسان و سرعت بالا و منظمی که دارند نقش مهمی را در رفع جرم و پلاک های دندانی ایفا می کنند.

نحوه استفاده از مسواک های برقی

برای استفاده کردن از مسواک برقی باید آن را بر روی آخرین دندان قرار داده تا به آهستگی به سمت جلو حرکت نماید. بهتر است که سر مسواک در زاویه ای هفتاد درجه با لثه قرار گیرد. در استفاده از این مسواک ها نیازی به اعمال فشار و یا حرکت دادن سر مسواک نیست چرا که خود آنها به طور خودکار نظافت دندان ها را انجام می دهند.

انواع مسواک برقی

مسواک برقی بیشتر برای چه افرادی کاربرد دارد؟

بیماران ارتودنسی اولین گزینه هایی می باشند که بیش از سایرین به مسواک برقی نیاز دارند. گزینه بعدی افرادی هستند که نمی توانند با مسواک های معمولی قسمت های بین دندان های خود را کاملا تمیز و پاک کنند. گرچه طبق تحقیقات انجام شده مسواک های معمولی و برقی هر دو به یک میزان سطوح بین دندان ها را پاکسازی می کنند. اما نکته مهم اینجاست که شما نمی توانید فشاری ثابت و منظم را بر روی مسواک معمولی وارد نمایید. شما ممکن است خسته و خواب آلود باشید و فشار خیلی کمی به مسواک معمولی وارد کنید و یا تمرکزی بر روی حرکت و نظم حرکت مسواک بر روی دندان ها نداشته باشید. اینجاست که برقی بودن آنها بسیار کارآمد است.

گزینه بعدی کودکان هستند که با استفاده از مسواک های برقی بیشتر می توانند دندان های خود را تمیز نگه داشته و از حضور پلاک ها جلوگیری نمایند. استفاده از مسواک های برقی برای کودکانی که هنوز دارای مهارت و تجربه کافی برای نظافت کامل دندان ها را ندارد و همچنین برای کودکان کم توان کاربرد زیادی دارد.

مزایای مسواک برقی چیست؟

مسواک های برقی ممکن است افراد را بیشتر به بهداشت دهان و دندان تشویق کند و وسیله ای باشد که بیشتر بهداشت دندان خود اهمیت دهند، زیرا کار با آن ها ساده تر بوده و از لحاظ ظاهری نیز زیباتر و جذاب تر هستند. در اینجا به بعضی از مزایای مسواک برقی اشاره می کنیم.

یک بچه در حال مسواک زدن دندان هاش با مسواک برقی

بالا رفتن سرعت مسواک زدن

سرعتی که یک مسواک برقی در تمیز کردن دندان ها دارد هیچگاه با مدلهای معمولی قابل مقایسه نیست. برس آنها سریعا جرم ها و پلاک ها را از میان دندان ها جدا نموده و سطح آن را کاملا تمیز می کند.

مسواک زدن آسان

مسواک زدن با مسواک های برقی بسیار آسان و راحت است و فرد نیازی ندارد سعی زیادی کند تا دندان ها و محیط دهان را تمیز کند. تنها باید مسواک را با زاویه درست بر روی سطوح دندانی قرار داد تا نظافت دندان ها انجام شود.

افرادی که در ناحیه دستان دچار معضلاتی از جمله وجود درد و ورم مفاصل هستند، و افراد کم توان می توانند با استفاده از یک مسواک برقی به راحتی نظافت و پاکیزگی دندان های خود را حفظ کنند.

نظافت عمقی دندان ها

طبق تحقیقاتی که بر روی نحوه عملکرد مسواک های برقی انجام شده است محققان دریافته اند که حرکات ارتعاشی چرخشی مسواک های برقی سبب نظافت عمقی دندان ها و فضای مابین آن ها شده است. در این مسواک ها پرز های آن تمامی نواحی دندان ها و شکاف بین آن ها را تحت پوشش خود قرار خواهد داد و این یکی از بهترین مزایای مسواک برقی بشمار می رود.

حذف لکه های دندان

با توجه به اینکه امروزه خوراکی های متنوعی مورد استفاده افراد جامعه قرار می گیرد و قهوه، نوشابه، چای و سایر نوشیدنی های کافئین دار سبب ایجاد لکه های دندانی می شود. استفاده از مسواک برقی نقش مهمی در تمیز کردن دندان ها و رفع این لکه ها دارد. در واقع سرعت و قدرت مسواک های برقی می تواند خیلی ساده تمامی لکه ها و رنگ های چسبیده به دندان را از بین ببرد. و از زردی دندان ها جلوگیری می کند

خوشبویی دهان

همانطور که می دانید بوی بد دهان به علت وجود باکتری ها و پلاک های درون محیط دهان است و استفاده از یک مسواک مناسب سبب نظافت و رفع این پلاک ها خواهد شد. یکی از مزایای مسواک برقی اینست که حتی می تواند انتهایی ترین نقطه درون دهان را کاملا تمیز کند بطوریکه هیچ اثری از وجود باکتری و پلاک مشاهده نخواهد شد. در نتیجه اگر تمایل دارید تا همیشه دهانی خوشبو داشته باشید می توانید با تهیه یک مسواکی برقی به هدف خود دست یابید.

ارتودنسی و مسواک برقی

یکی از مراحل مهم در درمان ارتودنسی مراقبت صحیح از براکت ها و رعایت بهداشت دهان و دندان است. به همین دلیل متخصص ارتودنسی توصیه می کند برای رعایت کامل بهداشت دهان و دندان از مسواک برقی استفاده کنید. حضور سیم ها بر روی دندان های افرادی که ارتودنسی کرده اند سبب می شود تا نتوانند پس از آن به طور صحیح و کامل پلاک و جرم های بین دندان ها را تمیز کنند، در نتیجه باقی مانده های غذایی در ناحیه پشتی براکت ها باقی می ماند.

یک مسواک برقی ضربات زیادی را در هر دقیقه برای تمیز نمودن جرم ها و آلودگی ها به دندان وارد می کند تا هیچ اثری از آن ها باقی نماند. لذا استفاده از آنها برای این دسته افراد ضروری است چرا که هم دارای حسگر فشار می باشند و هم برس هایی نرم و مخصوص برای تمیز نمودن دندان های ارتودنسی شده دارند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *