اطلاعات عمومی دندانپزشکی

هرگز از دندانپزشک به عنوان تهديد استفاده نکنيد

هرگز از دندانپزشک به عنوان تهديد استفاده نکنيد

هرگز از دندانپزشک برای ترساندن کودک خود استفاده نکنید و کودک را با دندانپزشک تهدید نکنید. این عمل غلط نه تنها موجب افزایش اضطراب کودک در هنگام معاینه می شود بلکه منجر به ترس کودک از دندانپزشکی حتی در بزرگسالی می گردد.

ترس از دندانپزشک کودک منجر می شود که کودک برای انجام معاینات دوره ای دندانپزشکی اجتناب کند. همین امر منجر می شود که پوسیدگی ها و ناهنجاری های دهان و دندان کودک در مراحل اولیه شناسایی نشود. حتی زمانی که ناهنجاری ها عارضه دار می شود و با درد و پوسیدگی دندان و دفرمگی خود ر نشان می دهند کودک همچنان به دلیل ترس و نگرانی از دندانپزشکی از مراجعه به دندانپزشکی امتناع می کند.

در صورتي که تا زمان بروز پوسيدگي صبر کرده ايد، باز هم به جنبه هاي مثبت مراجعه به مطب دندان پزشکي اطفال اشاره کنيد. به فرزندتان توضيح دهيد که دندان پوسيده بايد ترميم شود و دندان پزشک مي تواند از بروز مشکل مشابه براي ساير دندان ها جلوگيري کند. وعده ي دادن يک پاداش مورد علاقه پس از جلسه ي معاينه مي تواند به جاي ايجاد ترس و هراس، آنها را در انتظار رفتن به مطب مشتاق نگه دارد.

گفتن جمله ي «اگر به همين روش ادامه دهي، دندان پزشک بايد تمام دندان هاي تو را بکشد» براي ممانعت از خوردن شيريني توسط فرزندتان يا شکستن مقاومت وي براي مسواک زدن بسيار آسان است. اما استفاده از دندانپزشک به عنوان تهديد تنها اضطراب کودکتان را در طول معاينات افزايش مي دهد. اين اضطراب به کل دوران بزرگسالي وي منتقل مي شود و عادات بهداشت دهان و دندان وي را تحت تاثير قرار مي دهد.

اقدامات لازم قبل از مراجعه به دندانپزشک کودکان

دندانپزشکی را برای کودک خود انتخاب کنید که کار با بچه ها را به خوبی بداند. دندانپزشکی که محیطی دلپذیر برای کودکان ایجاد کرده است و اسباب آرامش کودکان در محیط دندانپزشکی را محیا کرده است گزینه مناسبی برای مراجعه می باشد.

در هنگام معاینه در کنار کودک خود باشید و اگر اسباب بازی محبوبی دارد آن را به همراه خود ببرید تا عروسک یا اسباب بازی خود را در آغوش بگیرد.

همچنین می توانید قبل از مراجعه به دندانپزشکی با کودک خود دندانپزشکی بازی کنید. با ملایمت با او بازی کنید و از جملات مثبت و محبت آمیز استفاده کنید. در بازی می توانید ابتدا از یک عروسک برای معاینه کمک بگیرید و سپس به کودک خود بگویید که آیا او نیز می خواهد معاینه شود.

حتی شما هم می توانید به عنوان بیمار نقش بازی کنید و از کودک خود بخواهید که شما را معاینه دندانپزشکی کند.

اثرات ترس از دندانپزشکی از کودکی تا بزرگسالی

در بسیاری از موارد دیده شده است که کودکانی که در کودکی از دندانپزشکی می ترسند در بزرگسالی نیز برای مراجعه به دندانپزشکی رغبتی ندارند. همین امر باعث می شود دندان های این بیماران در مراحله وخیمی قرار بگیرید و سپس بیمار به دندانپزشک مراجعه کند. بوی بد دهان و پوسیدگی دندان عمیق و حتی از دست دادن دندان از جمله عوارضی است که کودکان و بزرگسالان این گروه با آن مواجه می باشند.

رابطه کودکان با ارتودنتیست

برخی از کودکان دچار ناهنجاری های فکی و دندانی از جمله فاصله بین دندان ها یا به هم ریختگی دندان ها می باشند. این کودکان لازم است که رابطه خوبی با متخصص ارتودنسی خود داشته باشند. زیرا درمان ارتودنسی این کودکان ممکن است تا 2 سال طول بکشد و نیازمند مراجعه های منظم به ارتودنتیست باشند. بنابراین از ارتودنتیست یا دندانپزشک به عنوان تهدید کودک استفاده نکنید. زیرا کودک با این احساس ترس و اضطراب کنار نخواهد آمد و دوره درمان ارتودنسی را به پایان نمی رساند. به علاوه این ترس و اضطراب در هنگام مراجعه به دندانپزشکی می تواند در بزرگسالی مشکلات روحی مختلفی را برای کودک ایجاد کند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *