مقالات عمومی ارتودنسی

نحوه عملکرد دستگاه های ارتودنسی

پلاک های ارتودنسی متحرک در رنگ ها و اشکال مختلف

اگر تصمیم به درمان ارتودنسی گرفته اید یا یکی از نزدیکان شما قصد ارتودنسی دارد، بی شک آگاهی از نحوه عملکرد دستگاه های ارتودنسی برای شما جالب توجه خواهد بود. قبل از هر اقدامی متخصص ارتودنسی شرایط شما را بررسی می نماید و در صورتی که تشخیص دهد مشکل شما با درمان ارتودنسی قابل حل است، از این دستگاه ها برای درمان شما بهره می گیرد.

نحوه عملکرد دستگاه های ارتودنسی بسیار متنوع است و هر یک بر اساس شرایط بیمار با هدف مشخصی استفاده می شوند. اساس عملکرد دستگاه های ارتودنسی بر محور وارد کردن نیرو به دندان ها و فک و بدین ترتیب جا به جایی تدریجی و آهسته است.  این جا به جایی به قدری آهسته است که ممکن است برای شما نا محسوس باشد. البته در صورتی که قرار باشد فضای خالی دندان ها که حتی ممکن است با تشخیص متخصص کشیده باشید، با درمان ارتودنسی پر شود، ممکن است این جا به جایی برای شما محسوس تر باشد.

دستگاه های ارتودنسی قرار گرفتن دندان ها نسبت به یکدیگر و ناهنجاری های فک را نیز اصلاح می نمایند. در ملاقات های منظمی که با متخصص خود دارید، این دستگاه ها برای مرحله بعدی تغییرات، فعال می شوند تا کاملا آهسته و معمولا طی مدت 2 سال، فرایند درمان شما کامل شود.

دستگاه های ارتودنسی

نقش براکت ها درعملکرد دستگاه های ارتودنسی

نحوه عملکرد دستگاه های ارتودنسی با وارد کردن نیرو و جا به جایی تا حصول نتیجه مورد نظر است. یکی از مهم ترین قسمت  دستگاه های ارتودنسی براکت ها هستند، براکت ها که ممکن است فلزی یا سرامیکی باشند، براکت ها به دندان چسبانده یا باند می شوند و نگه دارنده سیم های ارتودنسی هستند. سیم های ارتودنسی، معمولا سیم هایی فلزی هستند که دندان ها را به محل مورد نظر هدایت می کنند.

برای جلوگیری از طولانی شدن درمان و حصول بهترین نتیجه لازم است تا به توصیه های متخصص ارتودنسی توجه نمایید تا از شکستن براکت ها جلوگیری شود. همچنین ملاقات های منظم برای تنظیم طول سیم های ارتودنسی ضروری است. ممکن است متخصص ارتودنسی از الاستیک ها نیز برای درمان استفاده نماید. الاستیک ها که به براکت ها و سایر دستگاه های ارتودنسی بسته می شوند، نوارهای کوچک کشی هستند که به دندان ها فشار می آوردند تا بهتر جا به جا شوند.

دستگاه  Herbst

یکی از پارامتر های مهم در انتخاب و نحوه عملکرد دستگاه های ارتودنسی وضعیت فک و وجود ناهنجاری فک می باشد. ممکن است متخصص ارتودنسی تشخیص دهد که بیمار دارای ناهنجاری فک می باشد .اگر فک پایین بیمار عقب باشد با  دستگاه هربست می توان فک پایین را به جلو هدایت کرد  . هربست فک پایین را به جلو رانده و در هدایت دندان های فک بالا به سمت عقب تاثیرگذار است. دستگاه  هربست که معمولا همراه با براکت ها استفاده می شود، در درمان فک پایین رشد نیافته موثر است. این دستگاه ممکن است بر اساس شرایط بیمار به تنهایی نیز مورد استفاده قرار گیرد. معمولا بیماران در سن نوجوانی از این دستگاه استفاده می نمایند و می تواند مانع از جراحی فک در بزرگسالی آنان شود.

توسعه دهنده کام
ارتودنسی با توسعه دهنده کام

دستگاه های ارتودنسی توسعه دهنده کام یا Palatal Expander

دستگاه های ارتودنسی از نوع توسعه دهنده کام بر اساس ایجاد فضا در کام بالا است به نحوی که دندان های بالا و پایین به راحتی با یکدیگر جفت شوند. استفاده از این دستگاه گام بزرگی در داشتن یک لبخند زیبا محسوب می شود. البته تمامی بیماران برای درمان به توسعه دهنده کام نیاز ندارند. در هر بار تنظیم و فعال نمودن، این دستگاه فشار ملایمی را به فک بالا وارد می نماید. در صورتی که متخصص ارتودنسی تشخیص دهد برای درمان به این دستگاه نیاز دارید، ممکن است فقط در بخشی از مدت زمان درمان از آن استفاده نمایید.

نگه دارنده یا ریتینر ها

ریتینر ها از جمله دستگاه های مهم ارتودنسی هستند. نحوه عملکرد دستگاه های ارتودنسی به صورتی است که در طول مدت درمان به صورت فعال دندان ها و فک را جا به جا می نمایند اما لازم است پس از حصول نتیجه مطلوب، با ثابت نگه داشتن دندان ها و فک تلاش شود تا لثه ها و سایر اجزا را با تغییرات سازگار نمود. ریتینر ها این مسئولیت را بر عهده دارند. بنابراین از جمله دستگاه های مهم ارتودنسی محسوب می شوند. ریتینر یا نگه دارنده ها، انواع مختلفی دارند که نوع مناسب درمان شما توسط متخصص ارتودنسی پیشنهاد می شود.

در صورت نیاز به درمان ارتودنسی، حتما ارتودنتیست معالج شما مشاوره های لازم در خصوص روش مورد استفاده و نحوه عملکرد دستگاه های ارتودنسی را به شما ارائه خواهد نمود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

3 دیدگاه برای “نحوه عملکرد دستگاه های ارتودنسی

 1. Avatar زهرا گفت:

  سللم . وقت بخیر. من ۲۷ سالمه و فک بالام سمت چپ دندان نیش کمی به بیرون متمایل شده و دندان قبل از نیش کمی به سمت داخل رفته .و درکل دندانهام بهم فشرده هستن طوری که دندانهای آسیاب دقیقا در یک ردیف نیستن و مشخصه فضای کافی نداشتن. فرم فکم هم طوری هس که فک بالا کمی روی فک پایین قرار میگیرد ایا برای ارتودنسی هردو فک باید ارتودنسی شود! و آیا ارتودنسی باعث تغییر تمام دندانها و فرم فک میشود؟! و چقدر زمان میبرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

  2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *