ناهنجاری ها

ناهنجاری دندانی و فکی و بی خوابی

ناهنجاری دندانی و فکی و بی خوابی

ناهنجاری دندانی و فکی به حالتی گفته می شود که در آن دندان ها و فک بالا و پایین بیمار در حالت غیر استانداردی نسبت به یکدیگر قرار می گیرند. در این ناهنجاری، دندان ها به صورت مرتب و متناسب در کنار یکدیگر قرار نمی گیرند و بیمار مشکلات مختلف دهانی، گوارشی و تنفسی را متحمل می شود. این وضعیت می تواند در کیفیت خواب بیمار تاثیرگذار باشد و حتی منجر به بی خوابی بیمار شود.

بی خوابی به حالتی گفته می شود که بیمار علی رغم خستگی فیزیکی، نمی تواند در هنگام شب و تاریک شدن هوا، بخوابد. این حالت بی خوابی می تواند در اثر بیماری های روانی و فیزیکی مختلفی ایجاد شود. مشکلات تنفسی یکی از عواملی می باشد که می تواند در بی خوابی بیمار تاثیر داشته باشد. قبلا از این ارتباط بین ناهنجاری دندان و فکی و بی خوابی را توضیح دهیم لازم است با انواع آپنه خواب آشنا شوید.

ارتباط ناهنجاری فکی و بی خوابی

انواع بی خوابی یا آپنه خواب

انواع بی خوابی یا آپنه خواب را به سه دسته کلی تقسیم می کنیم:

 • آپنه انسدادی خواب (OSA): این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که راه هوایی پشت گلو از نظر جسمی مسدود شود. این انسداد باعث توقف موقتی تنفس می شود.
 • آپنه خواب مرکزی (CSA): این مورد زمانی اتفاق می افتد که مشکلی در سیستم مغز برای کنترل عضلات درگیر در تنفس وجود دارد که منجر به تنفس کندتر و کم عمق و توقف موقتی تنفس می شود.
 • آپنه خواب مختلط: هنگامی که بیمار همزمان OSA و CSA دارد، از آن به عنوان آپنه خواب مختلط یا آپنه خواب پیچیده یاد می شود.

حال می توانیم دریابیم که یک تنفس صحیح و بدون انحراف تا چه حد می تواند در کنترل و درمان بی خوابی موثر باشد. این در حالی است که بسیاری از مشکلات و ناهنجاری های فکی و دندانی منجر به انحراف تنفس و اختلال در تنفس صحیح می شوند.

ارتباط ناهنجاری دندانی و فکی و بی خوابی

همان طور که گفته شد، هر دو عامل ناهنجاری دندانی و فکی و بی خوابی به هم مرتبط بوده و بر هم تاثیر می گذارند. تاثیر ناهنجاری دندانی و فکی بر بی خوابی به این گونه است که ناهنجاری فکی با ایجاد مشکلات تنفسی در بیمار، منجر به بروز کمبود اکسیژن و در نهایت بی خوابی می شود. وقتی بیمار نمی تواند به طور صحیح نفس بکشد، مدام از خواب بیدار شده و به بی خوابی مبتلا می گردد.

همچنین خود بی خوابی باعث عدم کارایی فرد در صبح روز بعد و مشکلات روحی روانی می شود . عمل خوابیدن، علاوه بر استراحت ارگان ها باعث افزایش  قدرت ایمنی بدن می شود. همچنین بیمارانی که در خواب دندان قروچه می کنند علاوه بر این که دچار پوسیدگی و ساییدگی دندان ها می شوند از درد فک و دندان نیز رنج می برند. این بیماران به دلیل درد ایجاد شده بر اثر دندان قروچه نیمه شب از خواب بیدار می شوند و خواب با کیفیتی ندارند.

درمان ناهنجاری دندانی و فکی مرتبط با بی خوابی

ابتدا لازم است که بیمار به یک متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه کند. ارتودنتیست بعد از بررسی و معاینه وضعیت فک و دندان بیمار علت ناهنجاری را تشخیص می دهد. اکثر بیمارانی که دچار بی خوابی مرتبط با ناهنجاری فکی می باشند دارای فک بالای کوچکی می باشند. در این مواقع ارتودنتیست یک دستگاه ارتودنسی متحرک برای اکسپند یا باز کردن فضای فک بالا تجویز می کند. همزمان با درمان کوچکی فک بالا مشکل تنفسی بیمار نیز بر طرف می شود و بیمار شاهد درمان بی خوابی نیز خواهد بود.

به طور کل ناهنجاری های دندانی و فکی که منجر به باز ماندن دهان و یا ایجاد اختلال در تنفس صحیح می شوند نیازمند درمان با روش های اصولی ارتودنسی می باشند. در این صورت بیمار می تواند همزمان با بدست آوردن زیبایی و تناسب چهره بر مشکل بی خوبی و آپنه خواب نیز فائق آید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “ناهنجاری دندانی و فکی و بی خوابی

 1. Avatar پریسا گفت:

  سلام. نزدیک 20روز نواحی چشم کنار چشم. وپشت فک بالام درد میکنه. وبه شدت عصبی و کسل شدم. 22سالمه هنوز دندون عقل در نیوردم. ولی یسال پیش از دندون پایینم عکس میگرفتم متوجه شدم دندون عقلم داخل لثم رشد کرده. اینا میتونه علائم دندون عقل باشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان و فک شما انجام گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *