اطلاعات عمومی دندانپزشکی

مواد دندانپزشکی

مواد دندانپزشکی

دانستن اسامی مواد دندانپزشکی به شما کمک می کند تا درک بهتری از درمان های دندانپزشکی و درمان های ارتودنسی که دندانپزشکتان برای شما انجام می دهد داشته باشید به علاوه برای درک بهتر مطالب این سایت نیز کمک کننده است در ادامه این اسامی را می خوانید و توضیح مختصری درباره هر یک از آنها آورده شده است.

اسامی مواد دندان پزشکی

تمباند Temband

تمباند یک سیمان موقت جهت چسپاندن قطعات ترمیم کننده بوده و همچنین نامحلول در بزاق دهان است. تحمل فشار ناشی از جویدن ار خصوصیات این سیمان می باشد. تمباند ها داری قوام مناسب جهت جاگذاری کامل و آسان bridge,crown, Restoration می باشند.
مشخصات فنی : زمان گیرش پس از اختلاط طول های مساوی از دو خمیر 2 تا 4 دقیقه می باشد و تغییرات در دمای محیط و رطوبت نسبی زمان کاربری را تغییر میدهد.

تمباند دندانپزشکی

دورالیت

ماده قالبگیری با پایه زینک اکساید و اوژنول
دورالیت یک ماده قالبگیری برای بافت های نرم بوده و ویژگی آن برای قالبگیری از دهان بیماران فاقد دندان می باشد.خمیر تهیه شده از این ماده قالبگیری،دارای روانی مناسب جهت ثبت جزئیات از محل قالبگیری است و به همین علت ماده مناسبی جهت تهیه قالب های اختصاصی می باشد. هربسته حاوی یک تیوب خمیر بیس به وزن 140گرم یک تیوب هاردنر به وزن60گرم همراه با
PADمشخصات فنی : زمان اختلاط: 30 ثانیه

دورالیت برای دندانپزشکی

ایرالژین

ایرالژین یک ماده قالبگیری عالی برای تهیه مدل ها و قالب ها با توانای بالا برای ثبت جزئیات و دارای الاستیسیته بالا می باشد و در دو نوع بسته بندیعرضه میگردد:

  1. ایرالژین معمولی:بسته بندی در فویل آلومینیومی
  2. ایرالژین سوپر:بسته بندی درظروف پلی پروپیلن که دارای قابل نگهداری به مدت طولانی می باشد.

مشخصات فنی:

  • زمان اختلاط : 30 ثانیه
  • زمان کاربری: 1دقیقه و 15 ثانیه
  • زمان گیرش: 2 دقیقه و 30 ثانیه

ایرالژین برای دندانپزشکی

کاویزول

ماده پر کننده موقت است. کاویزولی ماده ای با قوام خمیری است که در اثر تماس با بزاق دهان سخت میشود. بنابرایـن برای ترمیم موقت حفره های دندان در فواصل جلسات آماده سازی دندان توصیه میگردد.

ترکیب کاویزول

حاوی زینک اکساید ،زین سولفات، کلسیم سولفات و رزین می باشد.

مشخصات فنی :

کاویزول در تماس با بزاق بعد از 20ثانیه سخت شده و بعد از 3 ساعت قابلیت تحمل فشار معمول جویدن را دارد.

کاویزول برای دندانپزشکی

خمیر پروفیلاکسی

خمیر پروفیلاکسی(خمیر جرم گیر) است. این ماده برای پاک کردن و صیقل دادن دندان ها در نظر گرفته شده که در جلسات مراجعه بیمار برای اقدامات پیشگیری کننده معمولا استفاده میگردد.قدرت تمیز کنندگی این ماده حداکثر بوده و سایش سطح دندان ها حداقل میباشد.

پودر زینک اکساید و اوژنول

این پودر با اوژنول ترکیب میشود و ترکیب حاصل خاصیت ضد درد دارد و به عنوان پانسمان و همچنین به عنوان آستر در زیر مواد ترمیمی غیر کا مپوزیتی به کار می رود

اوژنول

اوژنول به عنوان مسکن در دردهای خفیف دندانی مصرف می شود همچنین با پودر زینک اکساید ترکیب شده ماده حاصل اثر پانسمان کنندگی دارد.

پودر کلسیم هیدروکساید

این پودر در معالجه کانال ریشه مصرف می شود و اثر آن به علت خاصیت باکنری زدایی در عاج های پوسیده است. کلسیم هیدروکساید با آب مقطر یا سرم فیزیولوژی ایجاد خمیری می کند که به راحتی در کانال ریشه جریان می یابد و به اسانی با شست و شوی کانال از آن خارج میگردد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *