ارتودنسی

مهار مشکلات ارتودنسی

مهار مشکلات ارتودنسی

مهار مشکلات ارتودنسی را می توان به دوره های قبل و بعد از ارتودنسی تقسیم کرد. نحوه قرارگیری دندان ها موجب پیدایش مشکلات نامتعارفی نظیر مشکلات بهداشتی دهان و دندان خواهد شد، چرا که تمیز نگهداشتن دندان ها و رعایت بهداشت آن ها در این شیوه دشوار می­ باشد. نامناسب بودن شیوه قرارگیری دندان ها نسبت به یکدیگر علاوه بر ایجاد ظاهری نامناسب، مشکلاتی نظیر پوسیدگی دندان ها، مشکلات لثه ای، مشکل در عمل جویدن و بلع، سردرد، احساس درد در ناحیه گردن و مفاصل فکی گیج گاهی را در پی دارد.

استفاده از ارتودنسی ضمن این که ظاهری زیبا و لبخندی رویایی را به فرد هدیه می­دهد، بیماری های دهانی ناشی از به هم ریختگی دندان ها را بهبود داده و به افزایش طول عمر دندان ها کمک می­کند. فارغ از مشکلات بعد از ارتودنسی، این عمل فواید بسیار زیادی را برای بیمار به ارمغان می آورد.

وجود مشکلاتی نظیر ناهنجاری های زیر در بیمار، وی را نامزد انجام ارتودنسی خواهد کرد:

 • اور بایت: این ناهنجاری زمانی رخ می­دهد که دندان های فک بالا همپوشانی زیاد و غیر طبیعی بر روی دندان های فک پائین دارند.
 • آندر بایت: در این ناهنجاری، دندان های فک پائین به طرز چشمگیری جلوتر از دندان های فک بالا قرار می­گیرند.
 • کراس بایت: در این دسته از ناهنجاری ها، دندان ها به طور مناسب بر روی هم قرار نمی­گیرند. این مشکل به ویژه در هنگام جویدن غذا قابل مشاهده است.
 • اپن بایت: این ناهنجاری زمانی رخ می­دهد که خط میانی دندان های فک بالا و فک پائین هم راستا نمی­باشند.
 • فاصله در میان دندان­ها: گاهی از دست دادن یک یا چند دندان موجب به وجود آمدن فضای خالی زیادی در دهان خواهد شد.
 • شلوغی دندان ها: گاهی عدم رشد مناسب دندان ها در فضای دهان، موجب قرارگیری تعداد غیر استانداردی دندان در یک ردیف و شلوغی آن­ها می­شود.

مشکلات بعد از ارتودنسی

علم ارتودنسی با کمک بریس های ثابت و متحرک به درمان اختلالات موجود در فک پرداخته و زیبایی ظاهری وی و نیز اعتماد به نفس از دست رفته اش را باز خواهد گرداند.

مشکلات بعد از ارتودنسی

سال های متمادی است که به منظور مرتب و صاف نمودن ناهنجاری های دندانی، از درمان ارتودنسی با کمک براکت های فلزی و غیرفلزی استفاده می­شود. اگرچه با استفاده از این براکت ها می­توان دندان ها را به محل درست خود سوق داد و به آن ها نظم بخشید، اما اگر این روش درمان به درستی انجام نشده و یا مراقبت های لازم از آن به عمل نیاید، مشکلات بعد از ارتودنسی گریبان گیر فرد خواهد شد.

گفتنی است که درمان ارتودنسی به خودی خود نه تنها مشکلی را برای سلامت فرد به دنبال نخواهد داشت بلکه منجر به حفظ سلامت و زیبایی دندان ها نیز می شود. اما اگر بیمار پس از انجام درمان ارتودنسی توصیه های ارتودنتیست را جدی نگرفته و همچنین بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکند، مشکلات بعد از ارتودنسی ظهور کرده و وی را خواهند آزرد.

مثال هایی از مشکلات بعد از ارتودنسی

 • پوسیدگی و تحلیل لثه: از جمله مشکلات بعد از ارتودنسی که در اثر عمل نکردن به توصیه های ارتودنتیست و نیز عدم رعایت بهداشت دهان و دندان در فرد ظاهر می­شود، پوسیدگی و تحلیل لثه می­باشد. متقاضیان انجام ارتودنسی باید آگاه باشند که قرار گیری براکت ها و پلاک ها در دهان، رعایت بهداشت دهانی را مشکل تر می­کند. بنابراین عدم دقت و تمرکز کافی بیمار در رعایت بهداشت، زمینه تحلیل لثه را فراهم خواهد نمود.
 • درد و شل شدن دندان­ها: احساس درد در دندان ها و نیز شل شدن آن ها از دیگر مشکلات بعد از ارتودنسی می­باشد. این دسته از مشکلات به راحتی و با استفاده از داروهای مسکن و ضد التهاب کنترل شده و رفع می­شوند.
 • زردی دندان ها: یکی از آزار دهنده ترین مشکلات بعد از ارتودنسی، بد رنگ شدن و زردی دندان ها می­باشد. علت وقوع این مشکل این است که بهداشت در زیر براکت ها به طور کامل انجام نشده و همین امر به مرور موجب زرد شدن دندان ها خواهد شد. این مشکل نیز با استفاده از سفید کردن دندان ها به سادگی قابل درمان می­باشد.
 • احتمال بازگشت درمان: از دیگر مشکلات بعد از ارتودنسی، احتمال بازگشت درمان می­باشد. در صورتی که فرد دستور متخصص مبنی بر استفاده منظم از بریس ها بعد از درمان ثابت را نایده بگیرد، احتمال برگشت درمان وجود خواهد داشت.
 • کوتاه شدن ریشه ها: از شایع ترین مشکلات بعد از ارتودنسی، کوتاه شدن ریشه ها و تحلیل آن ها می­باشد. 3 تا 5 درصد افرادی که ارتودنسی انجام می­دهند، از کوتاه شدن ریشه ها رنج می­برند. با مراجعه به بهترین متخصص ارتودنسی می توانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید.
 • پدید آمدن لکه های سفید رنگ روی سطح دندان: از جمله مشکلات بعد از ارتودنسی که در اثر عدم رعایت بهداشت در دراز مدت رخ می­دهد، ظهور لکه های سفید رنگ روی دندان ها می­باشد. این دسته از مشکلات بعد از ارتودنسی هنگامی رخ می­دهد که باکتری های مضر موجود در دهان غذاهای باقی مانده در لا به لای براکت ها را به اسید تبدیل کرده و این اسید به مینای دندان آسیب می­رساند.
دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *