دندان پزشکی ترمیمی

مقایسه دندان های مصنوعی و ایمپلنت دندان

مقایسه دندان مصنوعی و ایمپلنت دندانی

این که در طول دوران زندگی شما مجبور شوید  به هردلیلی دندان های خود را بکشید یک واقعیت غیر قابل انکار است. در این زمان استفاده از دندان های مصنوعی و یا ایمپلنت دندان دو راهکاری هستند که برای پر کردن فضای خالی در داخل دهان به کار گرفته می شوند. زمانی که بیمار برای کشیدن دندان  و یا بعد از این مرحله به ارتودنتیست مراجعه می کند، یک متخصص ارتودنسی مجرب خود را موظف می داند که هم در مورد استفاده از دندان مصنوعی و هم درمورد ایمپلنت دندان اطلاعاتی را در اختیار بیمار قرار دهد تا براساس برتری هر کدام و همچنین براساس هزینه ای که می تواند تقبل نماید بهترین روش را انتخاب کند.

دندان مصنوعی

اهمیت کاربرد دندان مصنوعی و ایمپلنت دندان

ارتودنتیست ها معتقد هستند که به هیچ عنوان نباید در فک انسان جای خالی دندان وجود داشته باشد و دلایل این توصیه متعدد است:

 • زمانی که دندان کشیده می شود استخوان فک هر لحظه مستعد ساییدگی است و اگر این فضای خالی پر نشود، استخوان و بافت لثه به حدی تحلیل می روند که نه تنها در آینده استفاده از دندان های مصنوعی و ایمپلنت دندان سخت می شود بلکه به مرور زمان به بافت دندان های کناری هم آسیب خواهد زد.
 • از طرف دیگر دندان های انسان این قابلیت را دارند که در طول دوران زندگی جابجا شوند. به همین دلیل است که ارتودنتیست ها برای عمل ارتودنسی محدودیت زمانی قرار نمی دهند. حال اگر دندانی کشیده شده و این فضا پر نشود دندان ها شروع به حرکت کرده و حتی نظم دندان های شما نیز بهم خواهد ریخت.

تفاوت دندان های مصنوعی و ایمپلنت دندان

اما برای استفاده از هر کدام از روش های دندان مصنوعی و ایمپلنت دندان ابتدا هر متخصص ارتودنسی خود برای بیمار قیاسی انجام داده و سپس تصمیم نهایی را به عهده خود بیمار خواهد گذاشت. با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله تفاوت های میان این دو روش را بیان خواهیم کرد. مهمترین تفاوت هایی که بین روش دندان های مصنوعی و ایمپلنت دندان وجود دارد عبارتند از:

 • اولین و بارزترین تفاوت، قابلیت حرکت دندان هاست. دندان های مصنوعی متحرک هستند و می توان از دهان خارج نمود و هین مسئله برای اغلب افراد زیاد جالب نیست. اما ایمپلنت دندان ثابت بوده و دندان داخل فک پیچ خواهد شد البته امروزه به کمک روش هایی می توان دندان های مصنوعی را به روی لثه ها چسباند اما حالت بدی را داخل فک ایجاد می کند.
 • با توجه به این که دندان های مصنوعی بر روی فک قرار می گیرند لذا خوردن غذا باعث فشار دندان ها به لثه می شود. در نتیجه فک تحلیل رفته و باید بعد از چند سال این دندان ها تعویض گردند. چرا که استخوان فک تغییر ساختار خواهد داد. اما این مشکل در مورد عمل ایمپلنت دندان وجود ندارد. ارتودنتیست ها بیان کرده اند که به دلیل پیچ شدن ایمپلنت داخل فک و جوش خوردن آن به استخوان فک، این دندان همانند دندان های دیگر شده و مشکلی به وجود نخواهد آمد.
 • اما یکی از مواردی که هر متخصص ارتودنسی مجرب ذکر خواهد کرد، بحث هزینه دندان هاست. هزینه ایمپلنت دندان بیشتر از دندان های مصنوعی خواهد شد لذا اگر از نظر مالی انتخاب روش برای شما اهمیت دارد بهتر است به این مسئله توجه داشته باشید.
 • از نظر زیبایی نیز مسلما ایمپلنت دندان خیلی بهتر از دندان های مصنوعی است. قالب دندان های مصنوعی بر روی فک قرار می گیرد در نتیجه لب ها کمی برآمده می شود. اما در کاشت ایمپلنت دندان این مشکل وجود ندارد. همان گونه که بارها ذکر کرده ایم قرار است عمل ایمپلنت دندان از طریق پیچ شدن دندان داخل فک انجام شود در نتیجه با دندان های طبیعی در یک سطح قرار می گیرد.

شباهت های دندان های مصنوعی و ایمپلنت دندان

مهمترین و اصلی ترین شباهت میان این دو روش، جنس دو دندان است که هر دو مصنوعی هستند منتهی نحوه کارگذاری با هم تفاوت دارد.

توجه داشته باشید هم دندان های مصنوعی و هم ایمپلنت دندان نیاز به مراقبت دارند در غیر این صورت بعد از مدتی جرم گیر شده و به بافت لثه آسیب خواهد رسید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “مقایسه دندان های مصنوعی و ایمپلنت دندان

 1. Avatar حجت بخشی گفت:

  سلا م آقای دکتر دندان مصنوعی بهتر است یا ایمپلنت؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از لحاظ ظاهر و زیبایی ایمپلنت دندانی بهتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *