ناهنجاری ها

مشکل به هم ریختگی دندانی

مشکل به هم ریختگی دندانی

مشکل به هم ریختگی دندانی، یکی از مشکلات شایع در بین اکثر افراد و به خصوص نوجوانان و جوانان می باشد که باعث ایجاد مشکلات جسمی و روحی فراوانی برای فرد می شود.

همه افراد به دنبال لبخندی زیبا هستند و نظم و ترتیب دندان ها می تواند تاثیر فراوانی بر روی لبخند شما داشته باشد. مشکل به هم ریختگی دندانی، علاوه بر اینکه سلامت دهان و دندان های شما را به خطر می اندازد، باعث می شود تا شما از ظاهر لبخند خود رضایت نداشته باشید و کمتر بخندید.

به هم ریختگی دندانی چیست

به هم ریختگی دندانی به عدم تناسب بین چینش دندان ها گفته می شود که معمولا در اثر مشکلات دندانی و فک ایجاد می شود. اگر اندازه دندان ها و فک ها با هم متناسب نباشد، به منظور جبران فضای مورد نیاز، دندان ها دچار شلوغی یا به هم ریختگی دندانی می شوند. عوامل ژنتیکی و همچنین عوامل و عادت های بد دوران کودکی، می تواند باعث به هم ریختگی دندانی در فرد شود. گاها به دلیل نقص مادرزادی فک، دندان ها ممکن است از حالت طبیعی خود خارج شوند و یا در اثر شلوغی و به هم ریختگی دندانی، فک ها از وضعیت عادی خود خارج شوند.

آندربایت اورجت دندانی

انواع به هم ریختگی دندانی

دندان ها در حالت طبیعی باید به گونه ای باشند که فاصله آنها از یکدیگر مناسب باشد و دندان های بالایی کمی از دندان های پایین جلوتر باشند. اگر هر کدام از این شرایط، برقرار نباشد، یکی از انواع به هم ریختگی دندانی ممکن است اتفاق بیافتد.

در حالت کلی، انواع شلوغی دندانی عبارتند از:

 • جلوآمدگی یا پروتروژن دندان های بالا (اورجت): در این حالت، دندان های جلوی فک بالا رو به سمت بیرون رشد می کنند.
 • فاصله دار بودن دندان ها: در این حالت فاصله میان دندان ها بیش از حالت عادی است.
 • فشردگی بیش از حد دندان ها به یکدیگر: فضای کافی برای رشد همه دندان ها در فک وجود ندارد و دندان ها به هم فشرده می شوند.
 • انحراف خط میدلاین: اگر خط مرکزی بین دندان های جلو در فک بالا با خط مرکزی دندان های جلویی فک پایین منطبق نباشد، انحراف خط میدلاین اتفاق می افتد.
 • اوربایت افزایش یافته: در حالت اوربایت افزایش یافته دندان های جلویی فک بالا ، دندان های جلویی فک پایین را می پوشانند.
 • اوپن بایت: در این حالت، هنگام روی هم قرار گرفتن دندان های عقبی، یک فضای خالی بین دندان های جلویی ایجاد می شود و دندان های جلو به طور کامل روی هم قرار نمی گیرند.
 • کراس بایت: در حالت کراس بایت، یک یا چند دندان بالا، به طور مناسب روی دندان پایین قرار نمی گیرد.
 • آندربایت: در این حالت، دندان های جلویی و پایین، جلوتر از دندان های جلویی و بالا قرار می گیرند.
 • چرخش دندانی: در این وضعیت، دندان فرد از حالت طبیعی خارج شده و می چرخد.

مال اکلوژن ها

انواع کلاس بندی به هم ریختگی دندانی

انواع کلاس بندی به هم ریختگی دندانی

 • کلاس 1

در  کلاس 1 به هم ریختگی دندانی، دندان‌های آسیاب بالا و پایین به طور صحیحی روی هم قرار دارند، اما دندان‌ها در حالت کلی یا شلوغ بوده و یا زیادی از یکدیگر فاصله دارند.

 • کلاس 2

در این حالت دندان‌های آسیاب پایین به طور کامل روی دندان‌های آسیاب بالا قرار می‌گیرند، اما به سمت عقب جهت گیری می کنند، که باعث به عقب کشیده شدن چانه می شود.

 • کلاس 3

در این کلاس، دندان‌های آسیاب پایین بسیار جلوتر از دندان‌های آسیاب بالا هستند. این وضعیت باعث جلو ‌آمدن فک و دندان‌های جلویی پایین و ایجاد وضعیت کراس بایت می‌شود.

تشخیص مشکل به هم ریختگی دندانی

برای تشخیص به هم ریختگی دندانی و برای تعیین نوع و کلاس به هم ریختگی، باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. ارتودنتیست با استفاده از عکس های رادیولوژی و تعیین قالب، مشکل دندان های شما را تشخیص می دهد.

درمان مشکل به هم ریختگی دندانی

برای درمان مشکل به هم ریختگی دندانی، از درمان های ارتودنسی مانند بریس استفاده می کنند. استفاده از پروتزهای دندانی مانند ونیر، روکش، بریج یا دندان مصنوعی نیز می تواند برای درمان این مشکل مورد استفاده قرار بگیرد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

42 دیدگاه برای “مشکل به هم ریختگی دندانی

 1. Avatar ماتیلدا گفت:

  سلام اقای دکتر من یک دندان لترال سمت چپم غایب است، و دندان های سنترالم تقارن خط میانی با دندان های فک پایینم ندارن، دندان سنترال چپم کاملا به سمت چپ کشیده شده و دچار پیچیدگی شده و کوتاه تر بنظر میرسه ، بنظرتون قابل درمانه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

   1. Avatar مدینه گریوانی گفت:

    سلام
    من دخترم ۱۰ ساله می خواستم ببینم دندونای دخترم نا مرتبه هزینه مرتب کردن دندوناش چقدر میشه
    ممنون

    1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

     سلام لطفا از مطب وقت معاینه ارتودنسی بگیرید. هزینه ارتودنسی بعد از معاینه مشخص می شود. معاینه اولیه هزینه ای ندارد.

 2. Avatar Maede گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید ببخشید اقای دکتر من بیست سالمه و در فک بالام یکی از دندان های اصلیم که کنار نیش هست روی دندان نیشم دراومده و دندان نیشم پشت اون هستش میخواستم ببینم با ارتودنسی درست میشه؟؟ و اینکه باید عکس داشته باشم از دندان هام ؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.
   می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 3. Avatar اصغر گفت:

  سلام‌اقای‌دکتر،بچه‌ ‌من۱۲ سال‌دارند‌وبدلیل‌استفاده‌ارقطره‌اهن‌ایراتی‌دندونهاش ‌پوسیده‌شد‌والان‌هم‌کج‌وکوله‌وبعضی اضافه‌داخل‌دهنشون‌دارند‌من‌درشهرهی‌مرزی‌غربم‌بنظرشمابایدچکارکنم‌.لطفا‌راهنمایی‌‌‌کنید.ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نماید. برای مرتب سازی و درمان احتیاج به درمان ارتودنسی هست. فرزند شما از نظر سن بهترین سن برای درمان ارتودنسی را دارد.
   در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 4. Avatar متینه گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید، من ۲۷ سالمه و فک پایینم به سمت راست انحراف داره و بعضی وقتا خیلی درد میکنه و توی خواب فکم یک حالت قفلی داره و دندان های تخت فک بالا همشون پوسیده و شکسته و فقط ریشه در لثه مانده میشه راهنمایی کنید که چه کاری باید اول انجام بدم؟ باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در خصوص فک به متخصص فک و صورت مراجعه شود.

 5. Avatar جنت گفت:

  سلام آقای دکتر.
  بنده خانم ۳۳ ساله هستم که دندونام به هم ریختگی داره، به نظرتون تو این سن دیر نیست، اگه ارتودنسی کنم نتیجه ی خوبی می گیرم؟ ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله امکان پذیر است.با سلام.. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 6. Avatar مهدی گفت:

  من‌۲۲ سالم‌ هست ‌وبرای درمان ناهنجاری داندان هام‌ علاقه ای به کشیدن دندان ندارم درمان بدو‌ن‌ کشیدگی امکان داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. همیشه برای درمان ناهنجاری ها لازم نیست دندانی کشیده شود. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه شوید. در هنگام معاینه نوع دستگاه ، طول درمان ، روش درمان اعم از درمانهای ثابت ، متحرک ویا جراحی ویا غیره به شما گفته می شود. می توانید برای گرفتن وقت قبلی با شماره تلفن مطب 22011892 تماس بگیرید.

 7. Avatar امیر گفت:

  سلام و خسته نباشید اقای دکترمن جراحی دو فک انجام دادم الان حدودا دوهفته ست و الان دندان هام روی هم نمیاد با ارتودنسی حل میشه.اصلا روی هم قرار نمیگیره و قبل عمل پیش ارتودنسیت میرفتم و میرم،

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جهت معاینه فک به متخصص جراح فک و صورت معالجتون مراجعه کنید.

 8. Avatar علی گفت:

  سلام اقای دکتر جمیلیان
  من 19 سالمه و دندان هام ردیف است اما دندان های بالا سمت راست مقداری به سمت داخل امده اند و باعث انحراف کم فک من شده اند و وقتی در جای درست فک ام را قرار میدهم بر روی هم قرار نمگیرند همچنین دندان های جلو پایین هم مقدار خیلی کمی جلو تر هستند که احتمال زیاد میدهم بخاطر نا مرتبی دندان ها باشند نه جلو بودن فک میخواستم بدونم این مقدار از بی نظمی درمانش چقدر طول میکشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید معاینه کلینیکی انجام شود. شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. تا پس از معاینه راهنماییهای لازم حضوری داده شود.

 9. Avatar علی گفت:

  سلام اقای دکتر آیا در سنین 25 الی 30 سال هم امکان جابجایی و به هم ریختگی زیادتر دندان های جلو وجود داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . بله . در ای سن هم می توان ارتودنسی ثابت انجام بدهید. باید معاینه کلینیکی انجام شود. نیمه اول اردیبهشت ماه برای گرفتن وقت قبلی با شماره تلفن مطب 22011892 تماس بگیرید.

 10. Avatar مجتبی گفت:

  سلام اقای دکتر من 28 سالمه و سه دندان عقل نهفته دارم. دندون هام از اول به هم ریخته است ولی احساس می کنم یک ساله که بیشتر به هم ریخته ایا اون دندان های عقل باعث به هم ریختگی شده؟
  مشکل من به هم فشردگی دندان هاست.
  الان وقت مناسب برای ارتودنسی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله می توان ارتودنسی برای شما انجام داد. از لحاظ فشار دندان عقل باید معاینه کلینیکی انجام شود تا بتوان پاسخ داد. اوایل اردیبهشت ماه با شماره تلفن مطب 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 11. Avatar Aida گفت:

  سلام آقای دکتر من یه دختر 16 ساله هستم به خاطر ناهنجاری دندانهام به دکتر مراجعه کردم و گفتن که با ارتودنسی ثابت یک سال و نیم طول درمان داره ولی من میخوام از براکت های سرامیکی استفاده کنم تا ارتودنسی دندانهام دیده نشه اگه از براکت های سرامیکی استفاده کنم حدودا چقدر طول درمانمه متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام با دیدن رادیوگرافی ها و مغاینه کلینیکی دندانهای شما و نوع ناهنجاری می توان برای مدت زمان دقیق اظهار نظر کرد.

 12. Avatar زیبا گفت:

  سلام کودک من دو سالشه و فک بالاییش جلو هست چه زمانی برای درمان اقدام کنم و بدون عمل جراحی درمان میشه یا خیر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام میتوانید از این لینک کمک بگیرید

 13. Avatar فاطمه گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  جناب دکتر میخواستم بپرسم حدود هزینه های ارتودنسی ثابت به شدت و قلت نابهنجاری مربوطه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام بله به ناهنجاریهای دندان بستگی دارد.

 14. Avatar Tajik گفت:

  سلام وقت بخیر آقای دکتر من 5سال پیش دندان هام رو ارتودنسی کردم ولی بعدازارتودنسی ثابت حدودشش ماه باید پلاک متحرک استفاده می‌کردم که متاسفانه کامل استفاده نکردم الان دندونام به حالت قبل برگشته هست. بازباید پلاک ثابت استفاده کنم؟؟؟ به دلیل ریزبودن دندونام تو خندیدن فک بالام کاملا میافته بیرون اونم درمان داره؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر این می بود که شما از دستگاه ارتودنسی متحرک برای ریتینر استفاده می کردید . برای مشکل باقمانده نیاز به ارتودنسی ثابت دارید

 15. Avatar علی گفت:

  سلام وقت به خیر . ممنون می شوم بگویید درمان ارتودنسی ثابت چند سال طول می کشد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان ارتودنسی ثابت دو سال طول می کشد.

 16. Avatar ف ر گفت:

  سلام دکتر
  من ۳۰ سال دارم و فک بالای جلو است. آیا اگر من ارتودنسی انجام دهم نتیجه میدهد و دوباره به حالت اول او برنخواهد گشت؟
  و چی مدت زمان پروسه طول خواهد کشید؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   علت جلو بودن فک باید مشخص شود تا بتوان درمان مناسب را پیشنهاد داد. بدون معاینه نمی توان نظر قطعی داد.

 17. Avatar محمد گفت:

  سلام آقای دکتر وقت شما بخیر من ۴۶ سالمه فک بالای من ی خورده جلو هست و دندونای جلویی فک پایینی نا مرتب می باشد در ضمن بعضی مواقع موقع ادای بعضی کلمات را بد طور ادا میکنم آیا با ارتودنسی مشکل حل میشه؟ ظاهر صورتم موقع بسته بودن دهانم خوبه. آیا در پایان ارتودنسی قیافه صورتم زشت خواهد شد یانه؟ .متشکرم جناب دکتر

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام درمان ارتودنسی علاوه بهبود سلامت دندان ها ظاهر را استاندارد تر و زیباتر می کند. مشکل نامرتبی دندان ها با ارتودنسی رفع خواهد شد. برای جلو بودن فک باید تحت معاینه قرار بگیرید تا بتوان روش درمانی مناسب را پیشنهاد داد.

 18. Avatar مینا گفت:

  باسلام و احترام .
  بمشکل به هم ریختگی دندانها با ارتودنسی ثابت حل می شود یا متحرک

  باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. مشکل به هم ریختگی دندانها با ارتودنسی ثابت قابل درمان است

 19. Avatar امیر گفت:

  باسلام و احترام .
  بنده ۳ماه قبل جرم گیری دندان انجام دادم با روش سونیک و در نهایت کامپوزیت ونیر جهت مرتب شدن فضاهای خالی بین دندانی .
  در این ۳ماه بعضا با مشکلی گه به شدت به نظرم به TMJمربوط است مواجه هستم.
  احساس به نوعی قفل شدن و محدود شدن حرکت دندان ها و همچنین در محل مفصل گیجگاهی هم احساس سنگینی و درگیر بودن می نمایم..
  ایا این موضوع به کامپوزیت انجام شده مربوط می شود؟

  راهنمایی نمایید.
  باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ممکن است مربوط به پرکردگی دندان باشد شا بهتر است توسط یک متخصص مربوط به TMJ مهاینه شوید. من به شما اقای دکتر امیر سیف الدینی را پیشنهاد می نماییم.

   1. Avatar مینا گفت:

    سلام وقت بخیر آقای دکتر برای مکیدن انگشت بیمار باید چند سالگی مراجعه کند

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام. برای مکیدن انگشت بیمار باید در 5 سالگی مراجعه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *