ارتودنسی

مزایای ردیف کردن دندان ها با لیزر

مزایای ردیف کردن دندان ها با لیزر

امروزه یکی از روش های نوین ارتودنسی و دندانپزشکی به منظور کاهش خونریزی، درد و التهاب لثه، ارتودنسی با لیزر یا ردیف کردن دندان ها با لیزر می باشد. این روش سبب افزایش سرعت کارایی و درمان نیز می شود. از آنجا که لیزر ظرافت بالایی دارد و سوپرتین است، از آسیب به بافت های مجاور جلوگیری می کند. کار با لیزر با دقت و تمرکز بالایی انجام می شود. متخصص ارتودنسی به ویژگی های تاثیرگذاری چون طول موج، قدرت و همچنین زمانبندی قدرت دستگاه تسلط کافی داشته دارد. در ارتودنسی و ردیف کردن دندان ها با لیزر از لیزرهای co2،  لیزر دیود و لیزر اربیوم استفاده می کنند.

ردیف کردن دندان ها با لیزر چگونه انجام می شود؟

در ارتودنسی و ردیف کردن دندان ها با لیزر، می توان از لیزر برای برداشتن بخشی از بافت لثه استفاده کرد. زیرا در برخی موارد ارتودنتیست تشخیص می دهد بخشی از بافت لثه بیماران لبخند لثه ای برداشته شود. همچنین متخصص ارتودنسی به منظور بهبود روند درمان ارتودنسی و افزایش پیشرفت درمان ارتودنسی، اقدام به اصلاح شکل ظاهری لثه می‌نماید. همچنین از لیزر می توان برای چسباندن براکت های ثابت ارتودنسی بر روی دندان ها کمک گرفت.

مزایای ارتودنسی با لیزر

مزایای ارتودنسی و ردیف کردن دندان ها با لیزر

اولین و مهمترین مزیت ارتودنسی و ردیف کردن دندان ها با لیزر کاهش مدت زمان درمان با کمک لیزر می باشد. یکی از وسایل  مورد استفاده، در ارتودنسی  فرز دندانپزشکی می باشد که ممکن است در حین کار سبب ایجاد ترک های ریزی بر روی دندان شود. با جایگزین کردن لیزر به جای فرز دندانپزشکی می توان از بروز آسیب و ترک بر روی دندان ها جلوگیری کرد.

لیزر یکی از بهترین جایگزین ها جهت استفاده از فرز دندانپزشکی می باشد و می توان بافت های سخت را با کمک لیزر  با ظرافت برداشت.

درد و خونریزی در روش ارتودنسی و ردیف کردن دندان ها با لیزر وجود ندارد. بنابراین ایمنی این روش بسیار بالا می باشد. همچنین لیزر برای تشخیص پوسیدگی های دندانی نیز کاربرد دارد. (در مراحل ابتدایی ارتودنسی ممکن است پوسیدگی هایی برای دندان رخ دهد و متخصص ارتودنسی با استفاده از لیزر می تواند این پوسیدگی ها را تشخیص دهد).

با استفاده از لیزر می توان باکتری هایی که داخل ریشه دندان و حتی زیر لثه می باشند را حذف نمود. به همین دلیل لیزر کارایی درمان ارتودنسی و ترمیم دندان را افزایش می دهد.

بافتی که جراحی با لیزر بر روی آن انجام شده است، نسبت به سایر روش های ارتودنسی در این روش زودتر بهبود یافته و ترمیم می یابد. لیزر دارای دقت بالایی می باشد، در نتیجه سبب افزایش کنترل و دقت دندانپزشک جهت برش می شود.

لیزر ترس و استرس از درمان ارتودنسی را کاهش می دهد. بیمارانی که ترس و استرس ناشی از ارتودنسی دندان را دارند، در روش ارتودنسی و ردیف کردن دندان ها با لیزر می توانند با خیالی آسوده تر مورد درمان قرار گیرند.

استفاده از لیزر برای بافت سخت قبل از شروع درمان ارتودنسی

پس از انجام معاینات لازم توسط متخصص ارتودنسی بر روی بیمار، ممکن است مواردی چون جرم گیری دندان ها، برطرف کردن پریدگی ها، شکستگی ها، ترک ها و پوسیدگی های دندان به بیمار توصیه شود. با استفاده از لیزرهای بافت سخت می توان به منظور برداشتن و تراشیدن بخش هایی از دندان که آسیب دیده اند (مخصوصا مینای دندان) استفاده نمود. در نتیجه ارتودنسی با لیزر می تواند روند بهبودی و درمان را سرعت بخشد.

لیزر و ترمیم لثه

ردیف کردن دندان ها با لیزر و ترمیم بافت لثه

این مورد یکی از مهمترین و قابل توجه ترین مزایای ارتودنسی و ردیف کردن دندان ها با لیزر به حساب می آید و از بروز مشکلاتی چون ایجاد خونریزی، التهاب لثه، عفونت و دردهای دندان و لثه جلوگیری می کند. در ناحیه تحت جراحی با لیزر بهبودی و ترمیم لثه تسریع می شود.

سوالات متداول ردیف کردن دندان ها با لیزر

1-آیا در ارتودنسی دندان، استفاده از لیزر روشی ایمن می باشد؟

یکی از ایمن ترین روش های ارتودنسی که ارتودنتیست ها نیز آن را تایید می کنند، ارتودنسی با لیزر می باشد. زمانی که بیمار برای ارتودنسی با لیزر مراجعه می کند، متخصص ارتودنسی به صورت کامل بیمار را با روش کار لیزر در ارتودنسی و ایمن بودن آن آشنا می کند.

2-آیا ارتودنسی و ردیف کردن دندان با لیزر، محدودیت سنی دارد؟

ارتودنسی و ردیف کردن دندان با لیزر هیچ محدودیت سنی ندارد و هر زمانی که می خواهید، می توانید برای ترمیم و اصلاح دندان های خود به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. جالب است بدانید که بیشتر بیمارانی که ارتودنسی انجام می دهند، افراد بزرگسال می باشند. هر چند که بهتر است درمان ارتودنسی از کودکی و نوجوانی آغاز شود.

3-ارتودنسی و ردیف کردن دندان با لیزر چه مدت طول می کشد؟

در روش ارتودنسی و ردیف کردن دندان با لیزر، مدت زمان درمان نسبت به سایر روش ها سریع تر می باشد. البته لازم به ذکر است که مدت زمان درمان به میزان ناهنجاری های فک و دندان، همکاری و مراقبت بیمار، سن بیمار و … نیز بستگی دارد و به طور متوسط ممکن است بین 15 تا 20 ماه طول بکشد.

4-یک متخصص ارتودنسی ماهر به جز لیزر از چه امکانات دیگری برای درمان ارتودنسی بهره می برد؟

یک متخصص ارتودنسی ماهر در صورت نیاز از تمامی روش ها و متدهای روز دنیا برای یک درمان ارتودنسی موفق بهره می برد. استفاده از مینی اسکروها، مینی ایمپلنت ها، دستگاه های متحرک ارتودنسی جدید و سیستم TADs. می تواند در حین درمان ارتودنسی کاربرد داشته باشد.

5-آیا استفاده از لیزر در دندانپزشکی و ارتودنسی جنبه تبلیغاتی دارد؟

استفاده از لیزر منجر به تسریع روند درمان های دندانپزشکی و ارتودنسی و صرفه جویی در زمان می گردد. لیزر به دلیل به حداقل رساندن خونریزی و آسیب به بافت دهان و دندان منجر به کاهش دوره نقاهت بعد از درمان می گردد. بنابراین استفاده از لیزر در دندانپزشکی و ارتودنسی جنبه تبلیغاتی ندارد. و این روش فعلا در مراکز تحقیقاتی انجام می شود. ذکر این نکته ضروری است که ما در ابتدای کار با لیزر هستیم و تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است تا بتوان به طور روتین این کار در مطب انجام شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *