دندان پزشکی ترمیمی

مراقبت از روکش دندان حین درمان ارتودنسی

مراقبت روکش دندان حین ارتودنسی

در بسیاری از موارد نیاز است شما دندان های خود را روکش کنید در این حالت شما باید بدانید که مراقبت از روکش دندان تا چه اندازه بر روی سلامت و ماندگاری روکش و حتی دندان زیر آن تاثیر دارد. پس از مشاوره با متخصص ارتودنسی مجرب و بررسی وضعیت دندان ها حتی ممکن است نیاز به روکش دندان های سالم گردد. برای مثال ارتودنتیست بیان می کند که به دلیل ضعیف شدن بافت استخوانی دندان ها باید حتما عمل روکش دندان صورت گیرد تا در طول دوران زندگی و غذا خوردن، آسیبی به دندان ها وارد نشود. این روش در واقع حفاظی بر روی دندان ها خواهد بود که دندان طبیعی شما را از تخریب و پوسیدگی بیشتر کمک می کند.

البته در سال های اخیر روکش دندان از جنبه های زیبایی  هم اهمیت پیدا کرده است. یکی از روش هایی که به ترتیب و نمای زیبایی دندان ها کمک می کند، روکش دندان است. گاها بیمار دندان های مرتب و یکدستی دارد ولی  از زیبایی دندان های خود راضی نیست. حال دلیل این نارضایتی می تواند کوچک بودن دندان ها، نداشتن فرم مناسب و.. باشد. در این موارد نیز  پیشنهاد هر متخصص ارتودنسی مجرب کمک گرفتن از عمل روکش دندان است. اما نباید فراموش کرد که عدم مراقبت از روکش دندان نه تنها از نظر درمانی بلکه از نظر زیبایی نیز عوارضی را به دنبال خواهد داشت.

نگهداری های روکش دندان

نکات مهم در مراقبت از روکش دندان:

باور غلطی که در میان بیماران وجود دارد این است که روکش دندان می تواند به طور کامل از دندان های طبیعی محافظت کند در صورتی که به گفته ارتودنتیست ها کوچکترین کوتاهی در مراقبت از روکش دندان منجر به آسیب به بافت دندان و از بین رفتن روکش می شود. لذا بعد از عمل روکش دندان باید به چند نکته توجه داشت:

  • تا 6 ماه بعد از روکش حتما باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا شرایط سلامت و وضعیت قرار گیری روکش را بررسی نماید. ممکن است در زمان قرار دادن روکش دندان این عمل به درستی صورت نگرفته باشد و غذا در زیر روکش جمع شود. یا این که ممکن است بیمار به جنس روکش دندان حساسیت داشته باشد. هر متخصص ارتودنسی خود را موظف می داند تا 6 ماه وضعیت بیمار را کنترل نماید.
  • مسواک و نخ دندان برای دندان هایی که روکش می شوند را فراموش نکنید. اگر بین دندان طبیعی با دندان روکش شده غذایی باقی بماند نه تنها می تواند در زیر روکش دندان نفوذ کند بلکه به دلیل تجمع میکروب ها و آنزیم های گوارشی، بافت لثه آسیب خواهد دید که نهایتا باعث پوسیدگی دندان می شود. از طرفی در صورتی که روکش دندان مسواک نشود بعد از مدتی جرم گرفته و باید تعویض گردد. استفاده از دهان شویه حداقل تا چند مرتبه بعد از عمل روکش دندان فراموش نشود. بافت لثه در مورد این دندان ها به شدت حساس شده و مستعد حمله میکروب ها خواهد بود.
  • تغذیه شما بعد از روکش دندان به ویژه در ماه های اول بر روی سلامت روکش تاثیر می گذارد. به هیچ عنوان مواد غذایی سخت را با دندان روک شده نخورید. متخصص ارتودنسی مجرب خود را موظف می داند که به بیمار در این مورد هشدار بدهد. حتی جویدن غذا در ماه اول بعد از عمل روکش دندان نیز باید با احتیاط انجام گرفته و در هفته اول غذایی با این دندان خورده نشود.
  • به هر حال این امکان وجود دارد که روکش دندان لق بشود. هر چند ارتودنتیست ها باید دقت داشته باشند تا این عمل بادقت و مهارت بالا انجام شود ولی گاهی کوتاهی بیمار در مراقبت از دندان روکش شده منجر به لقی روکش دندان می شود. در این مورد شما نباید خودتان اقدام به محکم کردن روکش دندان نمایید زیرا شما تخصص کافی نداشته و ممکن است به بافت لثه خود آسیب بزنید. توصیه هر متخصص ارتودنسی مجرب این است که به محض بروز هر گونه مشکل در روکش دندان باید به متخصص مراجعه کنید.
  • حتما تا چند روز بعد از عمل روکش دندان بافت لثه را بررسی کنید. سیاه یا قرمز شدن لثه نشان دهنده وجود مشکلی در قرار دادن روکش دندان است. سریعا به متخصص خود مراجعه کرده و مشکل را گزارش نمایید.
دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *