ارتودنسی متحرک

مراقبت از ارتودنسی متحرک

مراقبت از ارتودنسی متحرک

همانطور که می دانید ارتودنسی دارای دوره درمان طولانی است. محافظت و تمیز کردن همیشگی ارتودنسی یکی از وظایف بیماران است. ارتودنسی ثابت معمولا مشکلات بیشتری ایجاد می کند و نگهداری از آن سخت تر است. به همین دلیل اکثر مردم ترجیح می دهند از ارتودنسی متحرک استفاده کنند. با این حال تصمیم استفاده از ارتودنسی متحرک یا ثابت بر عهده متخصص ارتودنسی است. اگر شما در حال استفاده از ارتودنسی متحرک هستید لازم است نکات خاصی را برای مراقبت از این نوع ارتودنسی ها رعایت کنید.

زمانی که از ارتودنسی متحرک جدید استفاده می کنید در ابتدا احساس عجیب و غریبی خواهد داشت و ممکن است برای چند روز اول به طور واضح صحبت نکنید. نگران نباشید، هر گونه ناراحتی و مشکلات گفتاری از بین می رود و بعد از مدتی مشکل خاصی بابت استفاده از ارتودنسی نخواهید داشت. البته اگر مشکلات غیر عادی داشتید حتما با متخصص برجسته ارتودنسی خود در میان بگذارید. اگر ارتودنسی متحرک شما دقیقا مناسب شما نباشد روند درمان به مشکل خواهد خورد.

پلاک ارتودنسی متحرک

چه زمانی باید از ارتودنسی متحرک استفاده کنید؟

شما باید تمام وقت از جمله در زمان خوردن از ارتودنسی متحرک خود استفاده کنید. باید عادت کنید که تمام طول روز و شب و در هر حالتی در خانه، محل کار، مدرسه یا حتی تخت خواب ارتودنسی متحرک را در دهان خود نگهدارید. این کار الزامی است به این دلیل که دندان ها تحت فشار مداوم تغییر حالت می دهند و اگر شما ارتودنسی را از دهان خود خارج کنید ممکن است نتیجه در نهایت رضایت بخش نباشد.

این مسئله را جدی بگیرید. زمانی دوره درمان موفق خواهد بود که در طی مدت طولانی دندان ها وضعیت ثابتی داشته باشند. متحرک بودن ارتودنسی به این معنا نیست که شما می توانید هر وقت که دوست داشتید از آن استفاده کنید. متحرک بودن ویژگی مثبتی است اما درست از این ویژگی استفاده کنید.

استفاده از ارتودنسی متحرک در زمان ورزش

متخصص ارتودنسی باتجربه پیشنهاد می کند در ورزش های پر برخورد برای مدت کوتاهی ارتودنسی را از دهان خود خارج کنید. معمولا متخصص ارتودنسی خوب به شما دستور خواهد داد حداقل 22 ساعت در روز از ارتودنسی خود استفاده کنید. برای ورزش کردن و غذا خوردن باید دستگاه  ارتودنسی متحرک از دهان خارج شود. در این مدت ارتودنسی شما باید در کیف مخصوص قرار داده شود. نگهداری در دستمال کاغذی یا در محیطی غیر از کیف مخصوص می تواند باعث آسیب های زیادی به ارتودنسی شما شود.

تصویر یک خانم با در دست داشتن دو نوع ارتودنسی متحرک

بهداشت و نگهداری پلاک های متحرک

در طول درمان ارتودنسی و دندان ها مرتبا باید تمیز باشند. بعد از هر وعده غذایی باید ارتودنسی را از دهان خارج کنید و به خوبی با مسواک تمیز کنید. دندان های خود را هم باید مسواک کنید. رعایت این نکته بسیار مهم است. باقی ماندن قطعات غذا می تواند باعث بیماری های دهان دندان و حتی آسیب به ارتودنسی شوند. در هنگام این کار ارتودنسی متحرک خود را در محل مخصوص قرار دهید. دقت کنید بهترین و امن ترین مکان برای ارتودنسی درون دهان شماست پس محل قرار گرفتن ارتودنسی متحرک خود را به خوبی پاکیزه کنید. بعد از پاکسازی کامل دوباره ارتودنسی را در دهان خود قرار دهید.

شکسته شدن دستگاه ارتودنسی متحرک

ارتودنسی و براکت های آن شکننده هستند و همیشه باید با دقت مورد توجه قرار گیرند. اگر مشکلی در ارتودنسی شما وجود دارد با متخصص برجسته ارتودنسی خود صحبت کنید. اگر لازم باشد وقت بگیرید تا برای تعمیرات و تنظیمات به کلینیک مراجعه کنید. دقت کنید سعی نکنید به صورت دستی تغییری در ارتودنسی خود ایجاد کنید. اگر احساس تنگی می کنید احتمالا دندان های شما در حال تغییر حالت هستند و برای تنظیم مجدد ارتودنسی  متحرک خود باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. متخصص ارتودنسی باتجربه تنها کسی است که می تواند مشکلات احتمالی ارتودنسی و دندان ها را تشخیص دهد و اجازه دارد تغییرات لازم را اعمال کند

مسلما هزینه تعمیرات احتمالی رایگان نخواهد بود. پس برای کاهش هزینه ها سعی کنید بیشتر از ارتودنسی متحرک خود مراقبت کنید. در رژیم غذایی خود دقت کنید تا از مواد غذایی که آسیب آفرین هستند، مانند مواد غذایی چسبنده، ترد و سفت که می توانند باعث تغییر در حالت دندان ها و ارتودنسی شوند، پرهیز کنید. با این که در ارتودنسی متحرک مشکلات کمتر از حالت ثابت است اما مشکلات دیگری مانند شکستن دستگاه ارتودنسی ، گم شدن دستگاه ، عدم تطابق دستگاه با مخاط دهان وجود دارد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *