ارتودنسی ثابت

مراحل ارتودنسی ثابت

مراحل ارتودنسی ثابت

ارتودنسی یکی از روش های زیبا سازی و ترتیب دهی به دندان هاست که بسیاری از ناهنجاری های موجود در این زمینه را از بین خواهد برد. ارتودنسی ثابت اثرات خود را طی مدت یک و نیم تا دو سال بر روی دندان ها هویدا می سازد. هر چه میزان ناهنجاری ها بیشتر باشد مسلما زمان بیشتری برای طی کردن مراحل ارتودنسی ثابت جهت به وجود آمدن نظم مورد نظر در قرارگیری دندان ها سپری خواهد شد.

دندان های مرتب شده با ارتودنسی ثابت

جلسه مشاوره، معاینه و ارزیابی دندان ها

از اولین مراحل ارتودنسی ثابت دندان جلسه مشاوره ای است که با متخصص ارتودنسی برقرار خواهد شد. طی این مشاوره معمولا بیمار دغدغه های خود را بیان کرده و در مورد مزایا و معایب روش انتخابی با ارتودنتیست به بحث و گفتگو می پردازد. معاینه و ارزیابی ارتودنتیست طی مراحل ارتودنسی ثابت توسط بررسی ناهنجاری موجود در ترتیب دندان ها و ناهنجاری های احتمالی فک و صورت انجام خواهد شد. معاینه شامل عکس برداری از دندان ها و ارائه یک طرح درمانی دقیق برای بیمار می باشد.
برای اینکه ارتودنتیست بتواند طی مراحل ارتودنسی ثابت به صورت دقیق در مورد نحوه درمان تصمیم گیری نماید با استفاده از عکس های OPG قرار گیری ریشه های دندان و موقعیت آن ها را مورد سنجش قرار می دهد. هنگامی که یک برنامه درمانی دقیق ارائه داده می شود هزینه ارتودنسی ثابت نیز مشخص خواهد شد.

راهنمایی بیمار در رعایت بهداشت دهان و دندان

یکی از مراحل ارتودنسی ثابت قبل از اینکه بریس ها روی دندان ها قرار داده شود، آموختن شیوه صحیح مسواک زدن و رعایت بهداشت دندان هاست که تا پایان یافتن مراحل انجام ارتودنسی به بیمار کمک می کند از هرگونه پوسیدگی و برجای ماندن باقی مانده غذا ها روی دندان ها جلوگیری به عمل آید.

دختری در حال مسواک زدن با ارتودنسی ثابت

تنظیم بریس ها بر روی دندان ها

طی مراحل ارتودنسی ثابت دندان تنظیم بریس ها نیازمند مدت زمان بیشتری خواهد بود. در این مرحله ارتودنتیست بر روی هر یک از دندان ها یک براکت قرار می گیرد. براکت ها توسط یک سیم نگهدارنده بر روی دندان ها قرار می گیرند. با توجه به تشخیص پزشک و ناهنجاری های موجود ممکن است ارتودنتیست تشخیص دهد که از کش ارتودنسی نیز جهت اثرگذاری بیشتر در ارتودنسی استفاده شود.

برنامه ریزی برای مراجعات منظم

پس از اینکه ارتودنسی ثابت انجام شد حال ارتودنتیست برای اینکه پیشرفت و نحوه تأثیر ارتودنسی را تحت کنترل قرار دهد، جلسات منظمی را برنامه ریزی می کند تا بیمار مراجعه کند. میزان حرکت کردن دندان ها به طور کامل مدیریت می شود و در صورت لزوم نیرو هایی برای تجدید یک فشار جدید برای حرکت صحیح دندان ها اعمال خواهد شد.

خروج بریس و استفاده از نگهدارنده

در مراحل پایانی ارتودنسی ثابت، ارتودنتیست بریس ها را از دندان ها خارج خواهد کرد. سپس بیمار باید جهت معاینه دندان و انجام جرم گیری های لازم به دندانپزشک رجوع کند. خارج نمودن بریس ها مدت زمان زیادی به طول نمی انجامد. یکی از بهترین اتفاقاتی که در این برهه زمانی می افتد مقایسه نمودن عکس دندان ها قبل و بعد از مراحل ارتودنسی ثابت است.

بعد از خروج بریس ها و انجام جرم گیری های لازم از نگهدارنده جهت قرارگیری دندان ها در وضعیت جدید و منظمی که پیدا کرده اند، استفاده خواهد شد. بعد از پایان مراحل ارتودنسی همچنان مراجعات باید ادامه داشته باشد.
استفاده از نگهدارنده ها بدین منظور است که دندان ها ثباتی دائمی را بدست آورند. به طور طبیعی یک ارتودنتیست طول درمان ارتودنسی را حدود 2 سال در نظر خواهد گرفت. مراحل ارتودنسی ثابت با تمام دقت و ظرافت لازم برای بیمار انجام می شود و در نهایت وی دندان هایی زیبا، درخشان و منظم بدون هیچگونه ناهنجاری خواهد داشت. اگر کار ارتودنسی ثابت و یا متحرک به درستی و اصولی توسط متخصص با تجربه ارتودنسی انجام شود بازگشت نخواهد داشت.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *