ارتودنسی متحرک

مدت زمان ارتودنسی متحرک

مدت زمان ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک یکی از روش های درمان ناهنجاری ها و بی نظمی های دندان است که با توجه به امکان خارج کردن پلاک ها از دهان، افراد زیادی ترجیح می دهند درمان خود را با این روش ارتودنسی پیش ببرند. فرض کنیم که شما به یک مهمانی دعوت هستید و وجود پلاک های ارتودنسی در دهان برای شما آزار دهنده است. در این زمان اگر شما از ارتودنسی متحرک استفاده کرده باشید به راحتی امکان بیرون آوردن پلاک ها از دهان وجود دارد هر چند که تمامی ارتودنتیست ها اکیدا توصیه می کنند در روش درمانی ارتودنسی متحرک بیماران حتی المقدور از خارج کردن پلاک ارتودنسی خودداری نمایند تا درمان با سرعت و کیفیت بهتری پیش برود.

مزیت های استفاده از ارتودنسی متحرک

با توجه به اینکه امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی روش های درمانی مختلفی برای مرتب کردن دندان ها ابداع شده است، لازم است بیماران قبل از شروع درمان اطلاعات کافی از متد انتخابی ارتودنتیست داشته  باشند. ارتودنسی متحرک مزیت های زیر را برای شما به ارمغان خواهد آورد:

 • امکان خارج کردن پلاک ارتودنسی دندان در هر زمان
 • سهولت در تمیز کردن بریس ها در این روش از ارتودنسی نسبت به ارتودنسی ثابت و کمک به حفظ بهتر بهداشت دهان
 • آسودگی در تمیز کردن دندان ها به کمک نخ دندان و مسواک زدن در ارتودنسی متحرک
 • عدم نیاز به چسب دندانپزشکی برای چسباندن پلاک ها به دندان و در نتیجه جلوگیری از به جای ماندن جای چسب بر روی دندان ها در پایان درمان ارتودنسی
 • کمک به اصلاح برخی از ناهنجاری های فکین

مزایای ارتودنسی متحرک

معایب استفاده از ارتودنسی متحرک:

بسیاری از بیماران در زمان مراجعه به بهترین متخصص ارتودنسی برای درمان ناهنجاری های دندان تمایل به استفاده از ارتودنسی متحرک دارند چرا که این افراد تنها به مزیت متحرک بودن این دستگاه ارتودنسی توجه کرده و چون قابلیت خارج کردن آن در طی درمان وجود دارد، بدون توجه به عوارض این روش، اصرار به ارتودنسی متحرک دارند. اما لازم است اندکی نیز در مورد مضرات این روش درمانی بدانید:

 • زمانی که پلاک متحرک ارتودنسی در دهان وجود دارد، گفتار شما کمی دچار اختلال می گردد.
 • این روش را نمی توان برای درمان همه ناهنجاری های دهان و دندان استفاده نمود.
 • با هر بار گذاشتن ارتودنسی متحرک در دندان، درد و فشار را باید تحمل کنید.
 • اگر شما برای مدت زمان کوتاه پلاک متحرک ارتودنسی را از دهان خود خارج کنید، دوره درمانی خود را به تعویق انداخته و روند کار به سرعت پیش نخواهد رفت لذا ارتودنتیست تاکید می کند بیمار تنها در زمان غذا خوردن بریس ها را از دهان خارج کند.

طول دوره درمان ارتودنسی متحرک

هر روش درمانی برای رفع ناهنجاری های فک و دندان، دوره مشخصی داشته و تا زمانی که این دوره به طور کامل طی نشود بیمار نتیجه مطلوب را به دست نخواهد آورد. در حالت کلی مدت زمان لازم برای درمان با کمک ارتودنسی متحرک طولانی تر از ارتودنسی ثابت است.

مدت زمان لازم برای ارتودنسی متحرک به چندین عامل بستگی دارد:

 • میزان به هم ریختگی و بی نظمی دندان ها
 • الگوی بی نظمی در دندان های بیمار
 • سن بیمار، به گونه ای که طول درمان ارتودنسی متحرک در سنین پایین، کوتاهتر از بیماران با سنین بالا است
 • سلامت و یا عدم سلامت فک بیمار بر روی طول درمان با ارتودنسی متحرک تاثیرگذار است
 • همکاری بیمار در طول دوره درمان شامل مراجعه در زمان های تعیین شده، اطمینان به متخصص ارتودنسی و عدم ایجاد خلل در کار و…
 • نیاز و یا عدم نیاز به کشیدن دندان
 • اتفاقات پیش بینی نشده همانند نیاز به ترمیم دندان در حین ارتودنسی دندان و یا آسیب به ناحیه فک و…
 • میزان تجربه ارتودنتیست برای سرعت عمل در کار
دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “مدت زمان ارتودنسی متحرک

 1. Avatar ستایش گفت:

  من پلاک متحرکت رو از اسفند ۱۴۰۰ تا تیر ۱۴۰۱ ۲۴ ساعت رو‌گذاشتم بعد رفتم پیش دکترم تیر گفت دو ماه ۱۶ ساعت و دوماه بعد ۱۲ و دوماه بعدیش ۸ ساعت دی باید میرفتم پیش دکترم نتونستم برم و پلاکم نذاشنم بعد امروز که رفتم بهم گفتم چون یک ماه نذاشتی باید ۲۴ بگذاری تا یک ماه و باهاش غذا بخوری فقط برای مسواک زدن برداری مگه میشه با ارتودنسی غذا خورد و اینکه فقط با یک ماه نذاشتن ارتودنسی باید ۲۴ ساعته باشه و دوماه بعدی ۸ ساعت؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای جواب قطعی باید معاینه کلینیکی انجام گردد. باید هرماه یکبار برای چکاپ به ارتودنتیست خود مراجعه نمایید. برای میل کردن غذا باید پلاک متحرک را از دهان خارج کنید. اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه شود. ارتودنسی متحرک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *