دندان پزشکی ترمیمی

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان چیست

یکی از نوآوری های محبوب در حوزه دندانپزشکی لمینت های دندانی می باشند. لمینت دندان در واقع یک سری روکش های سرامیکی می باشند که با توجه به قالب دندان هر فرد قابل طراحی بوده و به صورت یک پوسته نازک بر روی مینای دندان ها قرار می گیرد.

ایده اصلی برای ابداع این پوشش های سرامیکی زیبا نشان دادن دندان های پیشین و پوشش دادن رنگ نامناسب دندان های خود فرد می باشد. این پوشش های سرامیکی رنگ بندی های متنوعی را در بر می گیرد و با توجه به نظر دندانپزشک و سلیقه خود فرد قابل انتخاب می باشد.

در مراحل بعدی برای ساخت لمینت دندان اندازه های هر دندان و شکل آن ها به دقت قالب گیری می شود تا این پوشش ها به خوبی و متناسب با طرز قرارگیری دندان های فرد ساخته می شود.

لمینت دندان در واقع یک پوشش سرامیکی از جنس پرسلین بوده که چندین لایه مختلف را در بر می گیرد، این پوشش مصنوعی می تواند به کمک رزین های مخصوص دندانپزشکی جایگزین مینای طبیعی دندان ها شود. این پوشش های سرامیکی با استفاده از لایه رزین حساس به نور قابل اتصال می باشد. دندانپزشکان با تجربه در زمینه تخصص زیبایی با به کار بردن مقدار معینی از این رزین مخصوص بر روی دندان ها و سپس اتصال لمینت بر روی آنها تنها به واسطه تاباندن نور می توانند سبب محکم شدن رزین و دوام مناسب لمینت شوند.

لمینت دندان

 

آیا نصب لمینت برای دندان ها خطری را دنبال دارد یا خیر؟

شما هم فکر می کنید که با نصب لمینت دندان های طبیعی شما دچار آسیب شده و به وضع سابق خود نخواهند برگشت؟ اگر تصور شما بر این است باید عرض شود که تا حدود زیادی این مطلب اشتباه می باشد زیرا با توجه به پیشرفت تکنولوژی های موجود در حوزه دهان و دندان و مواد کامپوزیت دیگر نگرانی چندانی بابت ترمیم ظاهر دندان ها وجود ندارد. البته این مطلب در صورتی صدق می کند که نصب لمینت دندان برای شما توسط یک دندانپزشک متخصص با تجربه صورت پذیرد.

در صورتی که شما قصد داشته باشید ظاهر زیبایی به دندان های خود بدهید در ابتدا باید با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید زیرا لمینت دندان برای همه افراد توصیه نمی شود. در بعضی بیمار ها نصب مواد کامپوزیت دیگر، سفید کردن و جرم گیری دندان ها یا تراشیدن دندان ها پیشنهاد می شود که همه این ها بستگی به نظر پزشک متخصص دارد.

مزایای لمینت دندان

مزایای لمینت های دندانی

اصلی ترین نکته در رابطه با لمینت دندان زیبایی و رنگ سفید آن برای دندان ها می باشد. با توجه به اینکه پوشش های سرامیکی لمینت متناسب با قالب دندان های هر فرد ساخته شده تفاوت خاصی با دندان های طبیعی فرد نداشته و تشخیص آن کار مشکلی می باشد. یکی از مزیت های قابل توجه در لمینت دندان رنگ ثابت و یکدست آن می باشد.

شما در اکثر موارد شاهد این نکته می باشید که نوشیدن چای و قهوه به صورت مداوم و یا کشیدن سیگار اثر نامطلوبی بر روی رنگ دندان های طبیعی می گذارد. در حالی که در لمینت به دلیل مقاوم بودن پوشش سرامیکی در برابر این مواد شاهد رنگ ثابت و یکدست می باشیم.

لمینت تنها برای زیبایی در رنگ به کار نمی رود، این فرایند برای افرادی که از ظاهر دندان شکسته و لب پر در دندان های جلویی خود رنج می برند نیز به کار گرفته می شود.

در چه مواقعی لمینت دندان کاربرد ندارد

دقت کنید اگر دندان های نامرتبی دارید و یا دچار ناهنجاری های فک هستید لمینت اولین گزینه درمانی نیست. در این مواقع به یک متخصص ارتودنسی با تجربه و به روز مراجعه کنید. اغلب ناهنجاری های فک و دندان را نمی توان به طور اصولی با لمینت اصلاح کرد.

اول باید دندان های نامرتب و یا شلوغ را با ارتودنسی نظم دهید. سپس می توانید از لمینت برای اصلاح شکستگی دندان و یا تغییر رنگ های اساسی دندان استفاده کنید.

در صورت استفاده نادرست و نا به جا از لمینت، دندان ها به طور موقت زیباتر خواهند شد. اما طی مدت زمان طولانی لمینت دندان منجر به بروز عوارضی مثل ساییدگی دندان و یا آسیب به فک خواهد شد.

مراقبت های لازم در مورد لمینت دندان

لمینت دندان نیز مانند بافت طبیعی دندان ها نیاز به مراقبت های پیوسته و مداوم دارد. این مراقبت ها شامل:

  • مسواک زدن مداوم و صحیح به همراه خمیر دندان های حاوی فلوراید.
  • استفاده از نخ دندان برای پاک نمودن شیار های بین لمینت.
  • همچنین از وارد کردن فشار به لمینت دندان و شکستن پسته و فندق با دندان لمینت شده بپرهیزید.
دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *