مقالات تخصصی ارتودنسی

قالب گیری ارتودنسی

قالب گیری ارتودنسی

برای ثبت دقیق فرم دندان‌ها، ساختار فک بالا و پایین بیمار معمولاً از قالب‌ گیری ارتودنسی استفاده می‌شود. برای انجام این کار اکثر پزشکان از ماده‌ای به نام آلژینات استفاده می کنند. قالب‌گیری در ارتودنسی قبل از درمان برای ثبت شرایط بیمار انجام می‌گیرد. این مرحله به‌عنوان یکی از مراحل انجام ارتودنسی در نظر گرفته می‌شود که حتماً باید توسط متخصص ارتودنسی انجام گیرد. در این مقاله قصد داریم مراحل و نحوه قالب‌ گیری ارتودنسی را به‌طور مختصر شرح دهیم.

پس‌از اینکه پزشک متخصص دهان و دندان بیمار را معاینه کرد و مشاوره‌های لازم را به او داد، دندان‌های بیمار رادیوگرافی می شود و در مرحله بعدی، کار قالب ‌گیری ارتودنسی را آغاز می شود. تا وضعیت دندان‌ها را قبل از آغاز درمان ثبت شود. این مرحله بسیار سریع و راحت انجام می‌شود.

اگر در حین انجام این مرحله از درمان احساس حالت تهوع داشتید توصیه می‌شود آرامش خود را حفظ کنید و از بینی نفس بکشید. قالبی که از دندان‌های بیمار تهیه می‌شود به لابراتوار فرستاده می‌شود تا با استفاده از گچ دندانپزشکی برای شما کست تهیه شود. اگر قصد دارید دندان‌های خود را ارتودنسی کنید می‌توانید جهت آشنایی با نحوه قالب ‌گیری ارتودنسی تا پایان مقاله همراه ما باشید.

قالب گیری در ارتودنسینحوه قالب ‌گیری ارتودنسی

برای انجام قالب‌ گیری ارتودنسی از تری اندازه دهان بیمار استفاده می‌شود. در مرحله اول این تری با ماده آلژینات پرشده، سپس متخصص ارتودنسی تری را داخل دهان فرد بیمار قرار می‌دهد. این مرحله برای شما ممکن است کمی نگران‌کننده باشد. در ارتودنسی دندان‌ها ابتدا فک پایین و سپس فک بالا قالب‌گیری می‌شوند. گاهی اوقات در این مرحله از قالب‌ گیری ممکن است احساس کنید که ماده آلژینات وارد گلوی شما شده است، البته واقعیت این است که این اتفاق نیفتاده است. پزشک شما باید تری را داخل دهان شما نگاه دارد تا ماده آلژینات شکل دندان‌های شما را به خود بگیرد، سپس دکتر می‌تواند تری را از داخل دهان بیمار خارج کند.

انواع قالب گیری در ارتودنسی

قالب ‌گیری در صورتی خوب در نظر گرفته می‌شود که تمام بخش عقب دهان شما را نیز در برگرفته باشد، پس اگر احساس می‌کنید که این ماده وارد گلوی شما شده است طبیعی است. به شما توصیه می‌شود برای داشتن احساس خوب هنگام قالب‌ گیری ارتودنسی به موضوع دیگری فکر کنید تا حواستان کامل پرت شود. این مرحله از ارتودنسی تنها یک دقیقه طول می‌کشد. پس‌ازاینکه ماده آلژینات سفت شد اثر لثه و دندان روی آن باقی می‌ماند. سپس متخصص ارتودنسی گچ مخصوص را داخل آن می‌ریزد تا از دندان‌های شما برای معاینه و ساخت تجهیزات ارتودنسی به مدل مورد نظر دست یابد.

قالب گیری در ارتودنسی

نکات مهم قالب ‌گیری ارتودنسی

در این بخش از مقاله نکاتی مهم که باید هنگام قالب‌ گیری ارتودنسی انجام شوند را برای شما آورده‌ایم.

 • در صورت داشتن احساس رفلکس شدید، حتماً باید موضوع را با پزشک متخصص خود در میان بگذارید.
 • آب دهان خود را به‌طور مرتب قورت ندهید. اگر بزاق شما روی دستمال بریزد مشکلی ایجاد نمی‌شود، بلکه در صورت بلعیدن بزاق باعث می‌شود احساس حالت تهوع به شما دست دهد.
 •  در طول قالب‌ گیری ارتودنسی سعی کنید به‌جای نفس کشیدن از راه دهان، از راه بینی نفس بکشید.
 •  عصبی نشوید. این مرحله از ارتودنسی بسیار ساده است اگر می‌خواهید به لبخندی رویایی دست‌ یابید انجام این مرحله ضروری است.
 •  همواره توصیه می‌شود هنگام قالب‌ گیری آرامش خود را حفظ کنید.
 • سعی کنید بودن تری را دردهان خود تحمل‌کنید. بیرون آوردن آن از دهان دردسر و کثیفی زیادی دارد. اگر تری زودتر از دهان شما خارج شود، قالب خراب‌ شده و باید دوباره این مرحله را انجام دهید.

انواع قالب گیری در ارتودنسی

بهتر است این نکته را همواره در خاطر داشته باشید که قالب‌ گیری کاری بسیار ساده اما ضروری برای ارتودنسی است. این مرحله تنها یک دقیقه طول می‌کشد پس بهتر است نگران نباشید و آرامش خود را حفظ کنید. طی قالب گیری به این مسئله فکر کنید که پس از انجام این مرحله به لبخندی رویایی دست خواهید یافت.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “قالب گیری ارتودنسی

 1. Avatar محیا گفت:

  سلام عرض شد من یه دختره 8 ساله دارم که فک پایینش عقبه و دکتر تشخیص داده که ارتودنسی متحرک انجام دهد ایا با این روش معالجه میشود. ممنونم

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام با مطب تماس بگیرید و یک وقت معاینه ارتودنسی بگیرید. بعد از معاینه بیمار می توان نظر داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *