اطلاعات عمومی دندانپزشکی

عوامل موثر بر موفقیت ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان موفق

ایمپلنت دندان از جمله روش هایی است که نه تنها به زیبایی بلکه به سلامت دهان و دندان هم کمک خواهد کرد. خوشبختانه علم دندانپزشکی و ارتودنسی امروزه همزمان با فناوری پیشرفت کرده و خدمات بیشتری را برای مردم ارائه می کند. برای مثال همین عمل ایمپلنت دندان در سال های اخیر بیشتر مورد استقبال مردم قرارگرفته و امکان انجام آن در تمامی شهرهای کشور برای مردم وجود دارد. درست است که این روش هزینه درمانی زیادی دارد اما با توجه به این که بهترین روش برای جایگزینی با دندان های کشیده شده است لذا توصیه می شود حتی المقدور روش ایمپلنت دندان را به محض کشیدن دندان ها انجام دهید.

ایمپلنت های دندانی

چرا باید ایمپلنت دندان را انجام داد

در انتخاب هر روش درمانی ابتدا باید تحقیق کرده و مطمئن شویم که این روش بهترین نتیجه و عملکرد را خواهد داشت. حتما این سوال در ذهن شما شکل گرفته است که چرا بهتر است جای خالی دندان در لثه را به کمک ایمپلنت دندان پر نمود؟ این روش چند مزیت عمده دارد:

 • در این روش شما می توانید دندانی دقیقا شبیه به دندان طبیعی خود داشته باشید بدون اینکه جابجا شود زیرا تاج دندان به کمک پیچ در فک ثابت می شود.
 • ممکن است که دندان های شما حالت زیبای خود را از دست داده باشد. برای مثال برای درمان شکستگی بخشی از دندان که یک روش درمان، تراشیدن و روکش کردن است. اما شما می توانید برای درمان به روش ایمپلنت دندان هم فکر کنید.
 • در برخی از افراد ذاتا فاصله ای بین دندان ها وجود دارد که با کمک ایمپلنت دندان رفع خواهد شد. توجه کنید در درمان فاصله بین دندان ها روش ارتودنسی نسبت به ایمپلنت ارجح است به عبارت دیگر صلاح بیمار این است که فاصله بین دندانها با ایمپلنت پر شود. اگر متخصص ارتودنسی تشخیص دهد که با درمان ارتودنسی فاصله بین دندان ها پر نمی شود بیمار می تواند از روش درمانی ایمپلنت استفاده کند.
 • همچنین ایمپلنت دندان و پر کردن فاصله بین دندان ها، از حرکت دندان های دیگر و به هم ریختن نظم دندان ها جلوگیری می کند.

میزان موفقیت ایمپلنت دندان

این حق طبیعی شماست که بدانید بعد از انجام ایمپلنت تا چه اندازه این عمل موفقیت آمیز خواهد بود زیرا شما هم هزینه و هم سلامت خود را در این مسیر قرار می دهید. به طور کلی چند فاکتور بر روی موفقیت عمل ایمپلنت دندان تاثیر می گذارد که در ادامه توضیح خواهیم داد:

وضعیت بیمار

مهمترین عامل که موفقیت ایمپلنت دندان را تضمین می کند، سلامت روحی و جسمی بیمار است. فرد مراجعه کننده نباید به بیماری های حاد مبتلا باشد. حتی یک عفونت ساده نیز می تواند منجر به شکست عمل ایمپلنت شود. شرایط بیمار باید براساس موارد زیر بررسی شود:

 • بررسی شرایط روانی بیمار
 • سلامت ناحیه لثه و استخوان فک  که تحت درمان ایمپلنت قرار می گیرد.
 • وضعیت سلامت عمومی بیمار
 • بررسی استخوان فک و میزان استخوان باقی مانده
 • نبود هیچگونه عفونت در بافت دهان
 • نوع تغذیه بیمار
 • شرایط کاری و زندگی بیمار
 • سن بیمار که هر چه سن کمتر باشد به معنی سلامت بیشتر استخوان فک و در نتیجه موفقیت بیشتر خواهد بود.

در جلسه مشاوره قبل از عمل ایمپلنت دندان کلیه این موارد توسط متخصص ارتودنسی بررسی می شود تا صلاحیت یا عدم صلاحیت فرد برای ایمپلنت را تعیین نماید.

میزان مهارت دندانپزشک یا ارتودنتیست

این که دندانپزشک یا ارتودنتیست تا چه اندازه مهارت و توانایی برای عمل ایمپلنت را داشته باشد بر روی موفقیت آن تاثیر می گذارد. سابقه و خوشنامی یک متخصص ارتودنسی خبره از مواردی است که باید به آن توجه ویژه کرد.

عوامل مربوط به ایمپلنت

جنس، شکل، اندازه، نوع ایمپلنت و اجزای تشکیل دهنده آن از جمله مهمترین عواملی هستند که تعیین کننده میزان موفقیت روش ایمپلنت دندان خواهند بود. به طور کلی هر چه ایمپلنت بیشتر به فک جوش خورد و استخوان فک کمتر تحلیل برود به این معناست که ایمپلنت دندان از بهترین نوع انتخاب شده و عمل موفقیت آمیز بوده است.

نگهداری و مراقبت از ایمپلنت دندان

توجه داشته باشید که از زمان شروع عمل ایمپلنت تا بعد از اجرای کار و تا هر زمان که دندان در داخل فک شما قرار دارد باید از آن مراقبت کنید. عدم رسیدگی به بهداشت دهان و دندان، مصرف دخانیات و مشروبات الکلی، شکستن مواد خوراکی سفت با دندان و… موجب کوتاه شدن عمر ایمپلنت دندان می شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *