دندان پزشکی ترمیمی

عوامل موثر بر طول عمر ایمپلنت دندان

عوامل موثر بر طول عمر ایمپلنت دندان

تمامی جراحان فک و صورت  معتقد هستند که میزان موفقیت ایمپلنت دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد که من جمله مراقبت های بعد از عمل را نباید فراموش کرد. به خاطر داشته باشید که همان گونه که طول عمر دندان های طبیعی بسته به میزان توجه و رسیدگی شما به دندان ها متفاوت است، در مورد کاشت ایمپلنت نیز همین قانون صدق می کند. ایمپلنت دندان در واقع کاشت یک دندان مصنوعی در داخل فک است. طول عمر این دندان و ماندگاری آن در افراد مختلف متفاوت است. اگر شما عمل ایمپلنت را نزد یک متخصص ارتودنسی مجرب انجام دهید قطعا به شما گوشزد خواهد کرد که عدم رسیدگی به دندان باعث می شود در مدت کوتاهی از دست برود. با توجه به اهمیت این مسئله در این مقاله قصد داریم به بررسی ماندگاری ایمپلنت دندان بپردازیم.

 

ماندگاری ایمپلنت دندان

6 فاکتور مهم بر ماندگاری ایمپلنت دندان موثر است

هر متخصص ارتودنسی مجرب در زمان مشاوره به بیمار باید تمام نکات لازم قبل و بعد از کاشت ایمپلنت را برای بیمار بیان نماید تا ایمنی و موفقیت کار بالا باشد. ارتودنتیست ها معتقد هستند که فاکتورهای مختلفی بر روی طول عمر ایمپلنت تاثیر می گذارد که عبارتند از

1-مراقبت در یک ماه اول بعد از کاشت ایمپلنت

عمل ایمپلنت دندان با پیچ شدن پایه تیتانیومی در فک انجام می شود. هر متخصص  جراح فک و صورت  مجرب توصیه های مهمی را به بیماران خواهد داشت که رعایت آن ها حداقل در یک ماه اول بعد از کاشت ضروری است. برای مثال بیمار نباید حداقل یک ماه بعد از عمل ایمپلنت غذایی رو از طرف محل کاشت ایمپلنت بجود. پس متوجه شده اید خوردن مواد سخت همانند آجیل ها با دندان های ایمپلنت به معنای کاهش شدید عمر دندان خواهد بود. مورد دیگر برای مراقبت بعد از ایمپلنت، مراقبت برای جلوگیری از عفونت است. کاشت ایمپلنت نوعی جراحی فک است که بستر برای رشد میکروب ها در محل جراحی فراهم می شود. باید توصیه های ارتودنتیست برای پیشگیری از عفونت را به دقت انجام دهید.

2-تمیز نگه داشتن ایمپلنت

درست است که ایمپلنت یک دندان مصنوعی است اما باید همانند دندان های دیگر مسواک شود تا جرم نگرفته و کثیف شدن آن منجر به آسیب به دندان های کناری نشود. توجه داشته باشید که تجمع مواد غذایی بر روی ایمپلنت نه تنها از بعد زیبایی بلکه از نظر سلامتی نیز مشکل ساز خواهد شد زیا می تواند به بافت لثه آسیب زده و منجر به عفونی شدن ایمپلنت شود. همچنین علاوه بر مسواک زدن، باید از دهان شویه برای از بین بردن میکروب های دهان استفاده کنید. این مسئله به ویژه در ماه های اول عمل کاشت ایمپلنت بیشتر اهمیت دارد زیرا لثه هنوز زخم است و میکروب ها بهتر می توانند به دندان سرایت نمایند. به شدت توصیه می کنیم به هیچ عنوان از وسایل نوک تیز برای تمیز کردن ایمپلنت استفاده نکنید این کار منجر به آسیب به بافت اطراف دندان و بروز عفونت خواهد شد.

3-مراقبت تحت نظر پزشک

متخصص جراحی فک و صورت  مجرب از شما می خواهد هر 6 ماه یکبار برای معاینه وضعیت ایمپلنت دندان به وی مراجعه کنید. در این معاینات باید وضعیت جراحی لثه، سلامت دندان، وجود یا عدم وجود عفونت، شرایط استخوان فک و… بررسی شود تا در صورت وجود مشکل سریعا نسبت به رفع آن اقدام شود. در چنین شرایطی خطر از بین رفتن ایمپلنت دندان نیز وجود نخواهد داشت.

بقا ایمپلنت دندان

4-جنس ایمپلنت دندان

نباید فراموش کرد که جنس دندان مورد استفاده در عمل ایمپلنت نقش بسیار مهمی در ماندگاری دندان دارد. به هر حال هر چه ایمپلنت از مواد با کیفیت ساخته شده باشد طول عمر و دوام آن در دهان بیشتر شده و همچنین مقاومت بیشتر در برابر میکروب ها، آنزیم های دهان و.. خواهد داشت.

5-شرایط انجام عمل ایمپلنت

یکی از علت های توصیه ما برای مراجعه به جراح فک و صورت  مجرب جهت انجام عمل ایمپلنت تاثیر مهارت پزشک معالج بر روی ماندگاری ایمپلنت است. نحوه انجام عمل، کنترل وضعیت بیمار قبل و بعد از ایمپلنت، ارائه مشاوره های لازم به بیمار جهت مراقبت از ایمپلنت دندان و… نقش مهمی در ماندگاری ایمپلنت دندان خواهد داشت

6-عدم استفاده از دخانیات

آیا می دانید که استفاده از سیگار، مواد مخدر و مشروبات الکی به شدت سلامتی ایمپلنت دندان را تحت تاثیر قرار خواهد داد؟ اگر بیمار تا قبل از عمل ایمپلنت از این مواد استفاده کرده اکنون باید مواد مخدر و دخانیات را در لیست مواد ممنوعه قرار دهد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *