اطلاعات عمومی دندانپزشکی

عوارض نصب نادرست لمینت های دندانی

عوارض نصب نادرست لمینت های دندانی

این روزها علاقه مردم به لمینت کردن دندان های خود بیشتر شده است. اگر لمینت کردن دندان ها به درستی انجام نشود، می تواند عوارض جدی را برای لثه و دندان ها بوجود آورده و حتی منجر به لق شدن و از دست دادن دندان ها شود. در حالت کلی عوارض نصب نادرست لمینت را می توان به دو نوع کلی بیماریهای لثه و آسیب به دندان ها تقسیم بندی نمود.

بیماری های لثه ناشی از نصب نادرست لمینت

لثه دارای بافت‌ های حمایت‌ کننده و به ‌اصطلاح تثبیت‌ کننده ‌ای است که باعث می ‌شود دندان در جای خود محکم مستقر شود. بیماری لثه یک عفونت باکتریایی است که در بافت لثه بروز می کند. در این بیماری بافت های حمایت کننده و تثبیت کننده دندان مورد تهاجم قرار می گیرند و با پیشرفت بیماری، لقی دندان ایجاد می شود.

باکتری ‌ها به دلایل مختلف از جمله در اثر نصب نادرست لمینت های دندانی می توانند به این بافت‌ ها حمله کرده و به آن‌ ها آسیب بزنند که در نتیجه آن دندان لق می‌ شود. این باکتری‌ ها قبل از نصب لمینت دندان نیز وجود داشته‌ اند ولی پس از نصب لمینت در زیر آن قرار گرفته‌ و می توانند باعث آسیب لثه و دندان شوند.

مراحل بیماری لثه در اثر نصب نادرست لمینت های دندانی

مراحل بیماری لثه در اثر نصب نادرست لمینت های دندانی

دو بیماری رایج لثه شامل ژنژیویت و پریودنتیت است. هر دو نوع بیماری در اثر ترشحات باکتری ها ایجاد می شوند.

1- بیماری ژنژیویت

ژنژیویت به التهاب بافت‌ های نگهدارنده دور دندان گفته می‌ شود که عموماً در اثر رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان ایجاد می شود. ژنژیویت عارضه‌ ای بسیار شایع است که علت اصلی بروز آن تجمع پلاک های دندانی در خط لثه است. ژنژیویت زمانی شروع می‌ شود که ذرات غذا با آب دهان ترکیب شود و باکتری‌ ها پلاکی را تولید کنند که به سطوح دندان‌ ها می‌ چسبد. پلاک و جرم هر دو مملو از باکتری‌ های مضر هستند و اگر از روی دندان‌ ها پاک نشوند، لثه‌ ها را تحریک می‌ کنند و به بیماری ژنژیویت دامن می‌ زنند. مهمترین علامت ژنژیویت متورم و قرمز شدن لثه‌ ها است که به راحتی هنگام مسواک زدن یا نخ کشیدن خونریزی می‌ کند. علاوه بر این، عقب رفتن لثه ها از روی دندان، جمع شدن چرک بین لثه ها و دندان، بوی بد دهان و تغییر شیوه قرار گرفتن دندان ها کنار هم از دیگر علایم ژنژیویت هستند.

2- بیماری پریودنتیت

اگر ژنژیویت درمان نشود، غالباً از لثه به استخوان می‌ رسد و به این ترتیب بیماری پریودنتیت شروع می‌ شود. در صورتی که جرم و پلاک دندانی با مسواک زدن و نخ کشیدن از روی دندان‌ ها پاک نشود، به مواد معدنی تبدیل می‌ شود و جرم تشکیل می‌ شود. جرم بسیار سخت است و فقط با جرم‌ گیری تخصصی در مطب دندانپزشک از روی دندان زدوده می‌ شود. عفونت کردن استخوان زیر لثه باعث تحلیل رفتن لثه و استخوان و عقب رفتن لثه از روی دندان می‌ شود و در نتیجه پاکت‌ های عمیق لثه شکل می‌ گیرد. چون تمیز کردن این پاکت‌ ها بسیار دشوار است، این نقاط به محل تجمع پلاک و باکتری تبدیل می‌ شود و استخوان بیشتر تحلیل می‌ رود. دندان در نهایت با پیشرفت کردن بیماری لثه و تحلیل رفتن بیشتر بافت لق می‌ شود و می‌ افتد.

آسیب های دندانی ناشی از نصب نادرست لمینت

نصب نادرست لمینت ممکن است باعث آسیب های دندانی از جمله پوسیدگی دندان، آسیب رسانی به عصب دندان و ناترازی دندان ها شود.

مشکلات پوسیدگی دندان در زیر لمینت

در صورتی که بر روی دندان پوسیده حتی با پوسیدگی جزیی لمینت نصب شود، این پوسیدگی می تواند در زیر لمینت گسترش یافته و باعث آسیبهای جدی به دندان و حتی ریشه آن شود بطوری که در نهایت بیمار دندان خود را از دست بدهد. از آنجا که با نصب لمینت، پوسیدگی های جزیی ظاهری که قبل از آن می توانست با چشم مشاهده شود زیر لمینت قرار گرفته و از نظر پنهان می شوند؛ معمولا زمانی بیمار متوجه آن می شود که پوسیدگی ها گسترش یافته و به ریشه رسیده و درد دندان شروع شده باشد. گرچه در این موارد نیز با توجه به شدت صدمات وارده به دندان می توان اقداماتی را برای ترمیم انجام داد ولی در برخی موارد نیز ممکن است برای نجات دندان دیر باشد و یا ترمیم آن مشکلات و هزینه زیادی را بر بیمار تحمیل نماید.

پوسیدگی دندان زیر لمینت

پوسیدگی دندان زیر لمینت

آسیب رسیدن به عصب دندان بعد از تراش به دلیل از دست دادن مینای دندان

قبل از نصب لمینت، دندانپزشک باید بخشی از مینای دندان را بتراشد تا پس از نصب لمینت دندان، روکش دندانی با بقیه دندان ها همسطح قرار بگیرد. در صورت تراش بیش از حد مینای دندان، بعد از نصب لمینت ممکن است دندان بدلیل از بین رفتن مینای آن، دچار درد و حساسیت به سرما یا گرما شود. از بین رفتن مینای دندان احتمال آسیب به عصب دندان را افزایش داده بطوری که ممکن است در آینده و پس از گذشت مدتی بیمار مجبور به ترمیم ریشه و روکش مجدد دندان شود.

چسباندن لمینت روی دندان

چسباندن لمینت روی دندان

تراز نبودن دندان ها بعد از لمینت 

برخی از افراد با لمینت دندان ممکن است چند روزی نتوانند دندان های خود را به راحتی بر روی یکدیگر قرار دهند اما باید بدانند که این مشکل در چند روز اول طبیعی است و بعد از گذشت چند روز رفع می شود. اما چنانچه پس از چند روز مشکل رفع نشد و یا در صورتی که با قرار گرفتن دندان ها بر روی یکدیگر دندان شما دچار درد می شود؛ در این زمان باید با متخصص معالج خود مشورت کنید تا مشکل شما را رفع کند.

تراز نبودن دندان بعد از لمینت

تراز نبودن دندان بعد از لمینت

جلوگیری از عوارض نصب نادرست لمینت دندان

مهمترین اقدام برای جلوگیری از عوارض نصب نادرست لمینت دندان، اقدامات پیشگیرانه است تا ترمیم دندان شما با لمینت به بهترین شکل انجام شود. درغیراین صورت ممکن است مجبور به حذف روکش‌ ها شده و ناچار شوید اقدام به ترمیم مجدد دندان کنید.

برای جلوگیری از عوارض لمینت دندان، باید مجموعه ای ازاقدامات قبل ازنصب، در زمان نصب و پس از آن انجام شود. اقدامات قبل و درزمان نصب لمینت باید توسط دندانپزشک متخصص صورت گیرد. مهمترین این اقدامات را می توان حذف پوسیدگی ها و جرم گیری درمحل نصب و انجام دقتهای لازم در زمان تراش مینای دندان و نصب لمینت دانست. دندانپزشکان و متخصصین ترمیمی باتجربه قبل از انجام لمینت نسبت به جرم گیری دندان و یا پرکردن دندان های پوسیده اقدام می کنند. در اکثر مواقع که چکاپ سلامت دندان به درستی انجام نمی شود ممکن است بیمار بعد از لمینت دندان دچار عوارض ناشی از وجود پوسیدگی های قبلی شود.

معمولا یک عکس OPG که تمام پوسیدگی های دندان ها را نشان می دهد برای بیمار تجویز می شود. در صورتی که دندانی پوسیدگی جزئی داشته باشد.

و با چشم دندانپزشک قابل مشاهده نباشد در این عکس مشخص می شود. سپس دندانپزشک نسبت به ترمیم و در نهایت جرم گیری دندان اقدام می کند. بعد از سپری شدن این مراحل شما می توانید با خیال راحت نسبت به نصب لمینت دندان اقدام کنید. علاوه بر موارد ذکر شده استفاده از بهترین مواد و مراجعه به یک متخصص باتجربه این اطمینان را به شما می دهد که درمان موفقی را پشت سر خواهید گذاشت. بنابراین برای انجام این عمل مهم به اندازه کافی تحقیق کنید و سابقه دندانپزشک متخصص را در نظر بگیرید. هر چند که هزینه لمینت دندان نیز بسیار مهم است. اما اولویت اول باید حفظ سلامت دندان و انتخاب یک دندانپزشک ماهر باشد تا بیمار متحمل هزینه های اضافه برای درمان بیماری های لثه و یا ترمیم لمینت نباشد.

پس از نصب لمینت، برای افزایش طول عمر لمینت و جلوگیری از عوارض بعدی و دراز مدت آن نیز لازم است معاینات مرتب دوره ای توسط دندانپزشک متخصص انجام شود تا از سلامت لمینت و دندان خود مطمئن شوید. همچنین رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده صحیح از نخ دندان و مسواک در کنار انجام معاینات دوره ای دندانپزشکی می تواند سلامت لمینت و دندان های شما را در دراز مدت تأمین نموده و همواره دندان هایی سالم و لبخندی زیبا را برای شما به ارمغان آورد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *