اطلاعات عمومی دندانپزشکی

عوارض جوش شیرین بر دندان

جوش شیرین و مسواک

با یک جستجوی ساده در اینترنت متوجه می شوید در برخی موارد استفاده از جوش شیرین در سفید کردن دندان نیز توصیه شده است. اما سؤالی که مطرح می ‌شود این است که آیا این روش ایمن و مفیدی برای سفید کردن دندان است و این که عوارض جوش ‌شیرین بر دندان چه می‌ تواند باشد؟

آنچه در این مقاله می‌ خوانید شما را با موارد استفاده جوش شیرین برای دهان و دندان و مضرات آن آشنا خواهد کرد. بدون شک استفاده از روش‌ های سنتی یا خانگی که مورد تأیید متخصصان نیستند با وجود برخی مزایا می ‌تواند برای سلامت دهان و دندان شما مضر باشد. بهتر است ادامه این مطلب را مطالعه کرده و در موارد خاص برای اطمینان بیشتر از متخصصان دندانپزشکی نیز نظر بخواهید.

خانمی در حال مسواک زدن دندان با جوش شیرین

خانمی در حال مسواک زدن دندان با جوش شیرین

موارد استفاده از جوش‌ شیرین برای دندان

برخی عقیده دارند که از جوش ‌شیرین می‌ توان به‌ جای خمیر دندان استفاده کرد یا ترکیب سرکه و جوش شیرین برای دندان مفید است. حتی ممکن است از جوش شیرین برای دندان درد استفاده کنند. جوش‌ شیرین همانطور که می تواند لکه‌ های ناشی از قهوه و سیگار را از روی سطوحی مانند پارچه و سایر سطوح مشابه بردارد، می تواند لکه های روی دندان را نیز برداشته و باعث جرم گیری و سفید شدن دندان شود. برخی افراد نیز از محلول جوش شیرین و آب برای غرغره کردن یا به عنوان دهانشویه استفاده می کنند. این محلول خواص ضد باکتری و ضد میکروبی دارد و بدلیل قلیایی بودن باعث تغییر میزان اسیدیته محیط دهان و بهبود آفت دهانی، کاهش پلاک و التهاب لثه می شود.

از آنجا که امروزه تمامی موارد فوق شامل خمیر دندان، مواد سفید کننده، دهانشویه و سایر موارد با ترکیب و فرمولاسیون تخصصی و اثربخشی مطمئن با تایید مراجع بهداشتی تولید شده و در دسترس همگان قرار دارد، استفاده از جوش شیرین برای دهان و دندان هیچ مزیت و برتری خاصی ندارد. علاوه بر آن، استفاده از این ماده ممکن است مضرات و عوارضی داشته باشد که در ادامه به شرح آنها پرداخته خواهد شد.

برخی مضرات استفاده از جوش‌ شیرین بر روی دندان

افرادی که شما را به استفاده از جوش شیرین برای سفید کردن دندان دعوت می ‌کنند، هرگز از عوارض جوش شیرین بر دندان با شما سخن نمی ‌گویند. تخریب مینای دندان یا کنده شدن براکت ارتودنسی می‌ تواند تنها نمونه‌ ای از مضرات این ماده باشد. بیایید با هم کمی این معایب را بررسی کنیم:

1- تخریب مینای دندان و افزایش پوسیدگی توسط جوش شیرین

یکی از اصلی‌ ترین عوارض جوش شیرین بر دندان این است که به مینای دندان شما آسیب جدی وارد می ‌شود. دلیل آن نیز این است که این ماده خاصیت خورندگی دارد. در برخی موارد استفاده از جوش ‌شیرین به‌ جای خمیر دندان توصیه می شود. باید توجه داشت که فلوراید که در همه خمیر دندان‌ های استاندارد وجود دارد می تواند مانند سپری از پوسیدگی دندان و ایجاد حفره‌ های بیشتر جلوگیری کند. در حالی که جوش شیرین با اینکه می ‌تواند تا حدودی برخی لکه‌ ها را از بین ببرد؛ اما نمی ‌تواند از دندان شما در برابر پوسیدگی جلوگیری کند. بلکه به دلیل اثر خورندگی آن بر مینای دندان آن را تخریب کرده و باعث پوسیدگی بیشتر دندان می شود. اگر دندان‌ های شما دارای روکش چینی است، باید بدانید که جوش‌ شیرین می ‌تواند آن را نیز به شدت تخریب کند.

استفاده از جوش شیرین بجای خمیر دندان بر روی مسواک

استفاده از جوش شیرین بجای خمیر دندان بر روی مسواک

2- حساسیت نسبت به جوش شیرین و بروز علائم آلرژی

برخی از افراد به جوش ‌شیرین حساسیت دارند و حتی با یک ‌بار استفاده از آن ممکن است علایم آلرژی در داخل دهان، لثه یا حتی کام آنان ظاهر شود. این اتفاق که ممکن است در میان بانوان رایج تر باشد با شدت های متفاوت بروز کرده و می‌ تواند باعث آسیب های جدی در غشای خارجی شده و آن را بطور کامل از بین ببرد.

3- کنده شدن سیم و براکت های ارتودنسی در اثر استفاده از جوش‌ شیرین

اگر دندان های شما تحت درمان ارتودنسی هستند، قطعاً استفاده از جوش‌ شیرین به ضرر شما تمام خواهد شد. این ماده می ‌تواند چسب مخصوصی را که براکت را بر سر جای خود روی دندان ثابت نگه می دارند تضعیف کند. استفاده بیش از حد از جوش شیرین می تواند چسب را بطور کامل از بین برده و باعث کنده شدن براکت از سطح دندان شود.

4- اثر کوتاه مدت جوش شیرین بر سفیدی دندان

تأثیر جوش‌ شیرین در سفید کردن دندان بسیار موقت است. اگر یک ‌بار از آن استفاده کردید تصور نکنید که برای مدتی طولانی دندان ‌هایتان سفید باقی می‌ مانند. تأثیراین روش موقت است و مجبورید هر هفته دو بار از آن بر روی دندان خود استفاده کنید. برای تأثیر طولانی مدت باید از روش ‌های سفید کردن و جرم گیری دندان که بطور تخصصی در این موارد انجام می شود استفاده کنید.

سؤالات متداول عوارض جوش شیرین بر دندان

1- چرا نباید از جوش ‌شیرین برای سفید کردن دندان استفاده کنیم؟

جوش شیرین می‌ تواند باعث آسیب رساندن به مینای دندان، کنده شدن سیم و براکت های ارتودنسی، بروز حساسیت، تخریب غشای داخل دهان، عمیق تر شدن پوسیدگی و حفره‌ های دندانی و ایجاد حساسیت به سرما یا گرما شود.

2- آیا استفاده از ترکیب جوش شیرین با آبلیمو برای سفید کردن دندان ها مفید است؟

خیر، سفید کردن دندان با مخلوط جوش شیرین و آبلیمو، یا هر نوع محلول اسیدی دیگری باعث تخریب و پوسیدگی دندان می شود. آبمیوه ها اسیدی هستند و می توانند مینای دندان شما را از بین ببرند، به خصوص زمانی که با جوش شیرین یا سایر مواد خورنده ترکیب شوند.

3- آیا استفاده از جوش شیرین باعث تشدید پوسیدگی دندان می شود؟

بله، به دلیل خاصیت خورندگی جوش شیرین، مینای دندان را تخریب کرده و باعث پوسیدگی بیشتر دندان شده و حفره‌ های دندانی را عمیق‌ تر می کند.

4- آیا استفاده از جوش شیرین برای سفید کردن دندان، به مینا آسیب می رساند؟

بله، با اینکه از جوش شیرین برای سفید کردن دندان استفاده می شود، ولی به دلیل خاصیت خورندگی جوش شیرین این کار باعث نازک شدن ‌و به مرور زمان از بین رفتن مینای دندان می‌ شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

12 دیدگاه برای “عوارض جوش شیرین بر دندان

 1. Avatar نجمه گفت:

  ترکیب جوش شیرین با سرکه برای سفید کردن دندان مناسب است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. خیر، ترکیب جوش شیرین و سرکه باعث تخریب و پوسیدگی دندان می شود.سرکه اسیدی هست و می توانند مینای دندان شما را از بین ببرند،

 2. Avatar فرزاد گفت:

  سلام. آقای دکتر محلول جوش شیرین و آب بهتره یا محلول آب و نمک؟ کدوم عوارض کمتری داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. می توانید هر شب بعد از استفاده از نخ دندان و مسواک دهانتان را با آب نمک شستشو دهید. اطلاعا بیشتر مراجعه به این لینک غرغره کردن آب نمک

   1. Avatar ناصر نصیری گفت:

    باسلام و احترام
    دوستی دارم که مدتهاست از زرد چوبه بجای خمیر دندان برای مسواک زدن استفاده می کند و دندان هایش بسیار سفید و درخشنده اند،آیا زرد چوبه واقعا در این مهم تاثیر بسزایی دارد یا خیر؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. خیر، زردچوبه، آویشن، عسل و غیره جواب نمی دهد. مسواک مناسب و خمیر دندان حاوی فلوراید بهترین وسیله برای تمیز کردن دندان است.

 3. Avatar جواد گفت:

  سلام. میتوان از جوش شیرین برای آفت دندان استفاده کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله، می توانید استفاده کنید. درمان مناسب تر برای آفت دهان استفاده از محلول آب نمک است.

 4. Avatar پریسا گفت:

  سلام. خسته نباشید. آیا از جوش شیرین برای لکه های سطحی روی دندان هم استفاده نکنیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. استفاده از جوش شیرین برای دندان باعث میشه مینای دندان نازک شود. در صورت استفاده طولانی در دراز مدت باعث پوسیدگی دندان می گردد.

 5. Avatar رامیار گفت:

  سلام اطلاعات خوبی بود.هفته ای یکبار من از جوش شیرین استفاده میکردم الان از معایب جوش شیرین را متوجه شدم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای سفید کردن دندان فقط از مراقبت‌ های ساده دائمی و کمک دندانپزشکان متخصص استفاده کنید. بدون شک سایر روش‌ های سنتی یا خانگی که مورد تأیید متخصصان نیست می ‌تواند به ضرر سلامت دهان و دندان شما تمام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *