اطلاعات عمومی دندانپزشکی

علت زخم دهان

علت زخم دهان

علت زخم دهان بسته به عوامل گوناگونی مثل شرایط محیطی، تغذیه ای، فیزیولوژیکی و … متفاوت است. در نظر داشته باشید برخی از عوامل یاد شده با پیشگیری های ویژه می تواند به تعویق بیفتد به طوری که اگر شما بهداشت دهان و دندان را به طور کامل رعایت کنید در این صورت به ندرت به زخم دهان مبتلا می شوید.

زخم دهانی در بیشتر مواقع نیاز به درمان ویژه ای برای برطرف شدن ندارد ولی می تواند برای بیمار دردآور و ناراحت کننده باشد. به ویژه زمانی که زخم یاد شده در معرض دید باشد بیمار ممکن است متحمل ناراحتی بیشتری شود ولی بهتر است بدانید این یک امر طبیعی است و هر فردی ممکن است به چنین بیماری هایی مبتلا شود. در چنین مواقعی سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و جهت پیگری به یک متخصص مراجعه کنید.

گزینه های مختلفی برای یافتن علت زخم دهان وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره کرده ایم. بیشتر موارد ذکر شده درمان های خانگی هستند و در شرایط حاد دندانپزشک از مسکن ها و داروهای ویژه و قوی استفاده می کند. دقت کنید درمان های خانگی تنها برای یک هفته توصیه می شود. برای این که مطمئن شوید به بیماری خطرناکی مبتلا نشده اید حتما به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص زخم دهان

تشخیص علت زخم دهان

علت زخم دهان می تواند گزینه های مختلفی باشد که بعد از بروز آن شما به زخم ها و درد ها در اطراف دهان مبتلا می شوید.

  • عفونت دندان و دهان می تواند یکی از مهمترین دلایل در این امر باشد که سبب ایجاد زخم های شدید در اطراف دهان و یا داخل دهان می گردد. عفونت می تواند حتی بر اثر یک بیماری دیگر منجر به بروز زخم دهان شود.
  • برفک دهان عامل دیگری است که بیشتر کودکان و افراد مسن را درگیر می کند برفک دهان به دلیل حضور یک نوع باکتری خاص در دهان می باشد که سبب بروز دردسرهای خفیفی در افراد می شود.
  • به هم فشردن دندان ها به ویژه در هنگام خواب یا جویدن لب ها نیز می تواند عاملی برای بروز زخم های دهان در نظر گرفته شود.
  • البته استفاده از برخی مواد مثل سیگار و الکل می تواند موارد ذکر شده را تشدید کند بیماری های لثه ای نیز به طور کلی دردها و زخم های ویژه ای را به دنبال دارد.
  • وجود یک دندان شکسته و آسیب دیده با لبه های تیز می تواند منجر به زخم شدن دهان شود. برخود و اصطکاک دندان های آسیب دیده با پوست دهان به مرور زمان زخم های داخل دهانی را ایجاد می کنند. در صورتی که سریعا برای رفع مشکل اقدام نشود ممکن است این زخم های دهان دچار عفونت شوند. بدین ترتیب دوره درمان بیماری طولانی تر خواهد شد.

درمان زخم دهان

در صورتیکه علت زخم دهان حاد و شدید نباشد به راحتی می توانید با درمان های خانگی آن ها را برطرف کنید . راهکارهای بسیاری وجود دارد از جمله می توانید نوع مسواک خود را تغییر دهید زیرا در بیشتر مواقع یک مسواک سفت می تواند علت زخم دهان باشد و یا در نوع مسواک زدن و استفاده از نخ دندان تغییراتی انجام دهید.

در برخی اوقات استفاده نادرست از مسواک نیز می تواند گزینه ای برای علت بروز زخم دهان در نظر گرفته شود. استفاده از آب نمک و برخی دهانشویه ها برای درمان زخم های دهان در منزل گزینه ی خوبی است.

در نظر داشته باشید در برخی مواقع حتی با تغییر در رژیم غذایی خود می توانید گامی موثر برای درمان زخم های دهان پیدا کنید در مواقعی که مصرف خوراکی ها و مواد غذایی اسیدی و سفت بروز زخم دندان را تحریک کند باید اینگونه مواد غذایی را به حداقل ترین مقدار مصرف کنید تا به بهبودی کامل دست یابید. همچنین مصرف کافی میوه و سبزیجات به جلوگیری و درمان زخم دهان کمک می کند.

مصرف میوه و سبزی و یا حتی مکمل های ویتامین C و یا B می تواند به درمان و پیشگیری از زخم دهان کمک کند.  در برخی مواقع درمان های یاد شده ممکن است راه حل مناسبی نباشد و شما با چنین روش هایی به بهبودی دست نیابید در این صورت ضروری است که موضوع را جدی بگیرید و به دندانپزشک مراجعه کنید تا راهکارهای جدی تری را در پیش بگیرید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *