اطلاعات عمومی دندانپزشکی

 علت بوی بد دهان کودکان

 علت بوی بد دهان بچه ها

یکی از رایج ترین سوالاتی که والدین در مورد آن از دندانپزشکان میپرسند این است که چرا کودکشان بوی بد دهان دارد بیشتر کودکان هنگام بیدار شدن از خواب با این مشکل مواجه می باشند. این نوع از بوی بد دهان بعد از خوردن و نوشیدن و مسواک زدن دندان ها از بین می رود و جای نگرانی نیست اما نوعی از بوی بد دهان که هالیتوز نیز نام دارد که با مسواک زدن  برطرف نمی شود، دلایل خاصی دارد که باید بررسی شوند. در این متن به بررسی علت بوی بد دهان کودکان خواهیم پرداخت.

بوی بد دهان کودکان چگونه ایجاد می شود

اگر کودک شما بهداشت دهان و دندان خوبی دارد و همچنان بوی بدی از دهان کودک متساعد می شود باید دیگر علائم بالینی کودک توسط دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی بررسی شود.

پسر بچه ای که بوی بد دهان خود را احساس می کند

بهداشت دهان و دندان ضعیف

از اصلی ترین دلایل علت بوی بد دهان بچه ها می باشد. در ابتدا باید مراقب بهداشت دهان و دندان کودک خود باشید. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم نه تنها بوی بد دهان را از بین می برد بلکه پلاک های ایجاد شده روی دندان های کودک شما را نیز از بین می برد. در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، باکتری ها می توانند لثه ها را تحریک کنند و باعث پوسیدگی دندان شوند. بیماری های لثه، زخم های دهان و عفونت های ایجاد شده در اثر بهداشت ضعیف دندان ها بوی ناخوشایندی ایجاد می کنند که حتی بهترین شوینده های دهان و دندان نمی توانند آن را از بین ببرند. همچنین لازم است کودک خود را بطور منظم برای انجام معاینات دوره ای به دندانپزشکی ببرید.

عفونت ها و بیماری ها

یکی دیگر از عوامل ایجاد کننده بوی بد دهان و عفونت های سینوسی می باشند. که باعث جمع شدن مایعات در مجاری بینی و گلو می شود. این ناحیه مکان مناسبی را برای تجمع باکتری ها فراهم می نماید که نتیجه آن بوی بد دهانی است که با مسواک و دهان شویه هم قابل درمان نیست. اگر کودک شما علائمی مانند گلودرد، سوزش مجاری بینی و آبریزش بینی دارد در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه نمایید.

لوزه های متورم و بوی بد دهان کودکان

برای اینکه اطمینان حاصل کنید که لوزه های کودک شما متورم شده است با یک چراغ قوه دهان کودک خود را بررسی کنید لوزه های سالم باید صورتی و بدون لکه باشد اما وجود لکه های سفید و ملتهب نشانگر این است که لوزه های کودک شما تورم دارد. در نتیجه باکتری ها در محل لوزه های متورم جمع می شوند و با ایجاد عفونت منجر به بروز بوی بد دهان کودکان می شوند.

وجود جسم خارجی در مجاری بینی کودک

بوی بد دهان کودک شما می تواند در اثر وجود جسم خارجی باشد که در مجرای بینی او گیر کرده است. از آن جا که بچه ها بسیار کنجکاو هستند ممکن است وسایل کوچکی مانند اسباب بازی های کوچک، مهره ها، لوبیا و سایر مواد خوراکی را داخل بینی خود بگذارند. وقتی این اجسام در مجاری بینی کودک شما قرار می گیرند باعث ایجاد عفونت و بوی بد دهان می شوند. اگر فکر می کنید این همان چیزی است که باعث ایجاد بوی بد دهان کودک شما می شود به یک دندانپزشک یا متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید تا مجاری بینی کودک شما را بررسی کنند و جسم را خارج کنند.

وجود جسم خارجی در بینی کودک

کمبود آب و خشکی دهان علت بوی بد دهان کودکان

نوشیدن آب فراوان برای بدن بسیار مهم و حیاتی است.کمبود آب یکی از دلایل اصلی بوی بد دهان است. وقتی کودک شما به مقدار کافی آب نمی نوشد بزاق دهان او کاهش می یابد این امر باعث کاهش توانایی بزاق در تمیز کردن محیط دهان می شود و باعث ایجاد باکتری ها و بوی بد دهان کودکان می شود. این درمان بسیار ساده است کافی است اطمینان حاصل کنید که کودک شما به مقدار کافی آب می نوشد.

تغذیه و رژیم غذایی مناسب برای بوی بد دهان کودک

گاهی اوقات بوی بد دهان کودک شما ممکن است هیچ ارتباطی با باکتری ها نداشته باشد. برخی از مواد غذایی مانند سیر، پیاز، ادویه های قوی می توانند بوی نامطبوع ایجاد کنند. هنگامی که کودک شما این غذا ها را هضم و جذب می کند مولکول های بو دار این مواد وارد جریان خون می شوند و به تدریج از طریق ریه ها و تنفس دفع می شوند. غذاهای حاوی پروتئین بالا مانند گوشت قرمز و ماهی می توانند این بوی بد را تشدید کنند. شما می توانید با رعایت بهداشت مناسب از بروز بوی بد دهان در کودک جلوگیری کنید.

علت بوی بد دهان کودک ۴ ساله و بالاتر

زمانی که دندان های شیری کودکان رشد می کند لازم است که والدین در عملیات تمیز کردن دهان و دندان و مسواک زدن به کودک یاری دهند. کودکان 4، 5 و 6 ساله حتما برای مسواک زدن نیاز به کمک و نظارت والدین دارند. اگر روند تمیز کردن دهان و دندان به طور کامل و خوبی انجام نشود کودک دچار پوسیدگی دندان می شود. در پوسیدگی های وسیع دندان های شیری کودکان 4 سال به بالا دچار بوی بد دهان می شوند. در برخی موارد نادر نیز کودکان زیر 8 سال دچار ناهنجاری شلوغی دندان ها می شوند. این ناهنجاری باعث می شود دندان ها به خوبی تمیز نشوند و کودک دچار پوسیدگی دندان زودرس و در نهایت بوی بد دهان شود.

سوالات متداول در مورد بوی بد دهان کودکان

1-آیا مصرف دارو نیز می تواند باعث ایجاد بوی بد دهان کودکان شود؟

بله برخی از داروها می توانند باعث کاهش میزان ترشح بزاق کودک شده و در نهایت باعث ایجاد بوی بد دهان کودکان شوند. داروهای دیورتیک نیز که ادرار آور می باشند نیز منجر به کاهش آب بدن کودک می شوند.

2-آیا ارتودنسی باعث ایجاد بوی بد دهان کودکان می شود؟

سیم ها باعث می شوند مواد غذای در زیرآنها قرار گیرد و باعث بوی بد دهانی شوند ولی با رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان می توان از بروز این عارضه جلوگیری کرد.

3-شیوه صحیح شستن دندان کودکان چیست؟

از کودک خود بخواهید 3 بار در روز و هر بار به مدت 2 دقیقه مسواک بزند برای کودک زیر 3 سال به اندازه یک دانه برنج و برای کودکان بزرگتر به اندازه یک نخود خمیر دندان روی مسواک بمالید و بر فرآیند مسواک زدن کودک خود نظارت داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که کودک شما علاوه بر دندان، زبانش را هم می شوید.

4-چه بیماری هایی می توانند علت بوی بد دهان کودکان باشند؟

بیماری هایی مانند دیابت نوع 1 و 2، بیماری های ریه و مشکلات کلیوی می توانند باعث ایجاد بوی بد دهان کودکان شوند.

5-آیا دهانشویه می تواند هالیتوز را در کودکان درمان کند؟

اگر قبلا اقدامات بهداشتی لازم مانند استفاده از مسواک و نخ دندان و نیز نوشیدن آب کافی را انجام داده اید گزینه بعدی استفاده از یک دهان شویه مناسب است.یک دهان شویه ملایم نعنایی می تواند در از بین بردن بوی بد دهان کودک کمک کننده باشد. اگر مشکل رفع نشد به یک دندانپزشک مراجعه کنید.

6-علت بوی بد دهان کودک 3 ساله چیست؟

علت بوی بد دهان کودک 3 ساله ممکن است به دلیل مصرف برخی از خوراکی ها باشد. همچنین توجه کنید که کودکان برای تمیز کردن دندان های خود و مسواک زدن نیاز به کمک دیگران دارند. بنابراین تمیز کردن دندان های کودک خود را فراموش نکنید تا کودک دچار پوسیدگی دندان های شیری و بوی بد دهان نشود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “ علت بوی بد دهان کودکان

  1. Avatar سبحان گفت:

    سلام و وقت بخیر ،، ببخشید برادر من ۳ سالش هست و دهانش بوی نامطبوعی میده و ما به دندان پزشک مراجعه کردیم و ایشون هم گفت به مغز و اعصاب مراجعه بشه ، بنظر شما علت این دستور میتونه چی باشه؟؟؟
    ممنون از پاسخگوییتان

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      باسلام. علت بوی بد دهان کودکان عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. مسواک زدن، نخ دندان و معاینات دوره ای دندانپزشکی فراموش نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *