ناهنجاری های فک

عقب ماندگی فک و درمان آن

عقب ماندگی فک و درمان آن

اگر در کودکی رشد فک بالا یا پایین یا هر دو کمتر از حد معمول انجام شود، منجر به عقب ماندگی فک می‌شود. در این شرایط هنگامی که دهان بسته است، دندان‌های فک بالا و پایین درست روی هم قرار نمی‌گیرند و در نتیجه، ترتیب و توازن دندان‌ها به هم می خورد و اعمال سخن گفتن و غذا خوردن، با مشکل روبرو می شوند. عقب ماندگی فک پایین نه تنها بر زیبایی ظاهر فرد اثر می گذارد، بلکه در موارد شدید باعث عوارضی از قبیل تنگی نفس و بستن راه هوایی ، کشیدگی فک پایین به عقب و عدم توانایی بستن دهان می‌شود. این ناهنجاری ها بر اعتماد به نفس و سلامت روانی و جسمی فرد اثر می گذارند و در کل، کیفیت زندگی او را کاهش می دهند.

عقب ماندگی فک بالا و جلوزدگی فک پایین یک خانم

علت عقب ماندگی فک چیست؟

چهار دلیل عمده برای بروز این ناهنجاری فکی وجود دارد:

 • عوامل ژنتیکی و ارثی
 • اختلالات رشدی در دوران بارداری یا دوران کودکی
 • عوامل محیطی: مهمترین عامل محیطی وارد آمدن ضربه یا تروما به ناحیه فک است.
 • عادات غلط رفتاری و حرکتی

انواع عقب ماندگی فک

 • ناهنجاری عقب ماندگی فک سه نوع است:
 • عقب ماندگی فک پایین (Mandibular deficiency)
 • عقب ماندگی فک بالا (Maxillary deficiency)
 • عقب ماندگی هردو فک (Bimaxillary retrusion)

درمان عقب ماندگی فک

عقب ماندگی فک پایین

این ناهنجاری با عقب بودن فک پایین شناخته می شود. در این حالت، فک پایین کمتر رشد می کند و فک بالا حالت جلو زدگی دارد. از نظر ظاهری فک بیمار به سمت بیرون و فرم کلی صورت محدب (convex) است و وقتی دهان بسته است، بین فک بالا و پایین فاصله ای بیش از 2 میلی متر وجود دارد. در عقب ماندگی فک، تنها مشکل ظاهر فرد نیست بلکه در بیشتر موارد دندان های جلویی فک بالایی شخص می شکند که مسلما مشکل را بیشتر می کند.

درمان عقب ماندگی فک پایین

ابتدا باید علت را تشخیص داد و سپس نسبت به درمان اقدام نمود. درمان به عواملی همچون شدت ناهنجاری و سن بیمار بستگی دارد. درمان باید قبل از بلوغ صورت بگیرد. چون در سنین رشد (۱۱-۱۰ سالگی در دختر ها و ۱۲-۱۱ سالگی در پسرها)، بهتر می توان به تصحیح عقب ماندگی فک و اصلاح دندان ها کمک نموده، و رشد فک را به مسیر درست باز گرداند.

درمان در سنین رشد

در سنین رشد درمان عقب ماندگی فک پایین با ارتودنسی یا استفاده از دستگاه های ارتوپدی یا به اصطلاح فانکشنال صورت می گیرد. دستگاه های ارتوپدی به دو صورت خارج دهانی و داخل دهانی هستند. درمان معمول عقب ماندگی فک با استفاده از دستگاه فانکشنال،  Herbst ، R-appliance فرانکل ، فرمند اکتیویتور، باینیتور ،هدگیر، توین بلاک و غیره انجام می شود. استفاده از کش بین فکی , کشیدن دندان و یا جراحی دندان نیز سایر روشهای درمانی هستند.

با اختراع اخیر دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی تغییر محسوسی در درمان عقب ماندگی فک ایجاد شده است. این اختراع شامل یک دستگاه ارتودنسی داخل دهانی کوچک است که به راحتی در داخل دهان جای می گیرد. این دستگاه برخلاف هدگیر و دستگاه های بزرگ خارج دهانی مزاحمی برای زندگی بیمار نیست. به همین دلیل بیماران و متخصصین ارتودنسی جهان استقبال فراوانی ازا این دستگاه نموده اند و از نتایج موفقیت آمیز آن بهره برده اند.این دستگاه به نام R-Appliance وارد مقالات ارتودنسی شده است. برخی از این مقالات شامل:

Showkatbakhsh R, Meybodi SE, Jamilian A, Meybodi SA, Meybodi EM. Treatment effects of R-appliance and Anterior Inclined Bite Plate in Class II, Division I malocclusion. J Appl Oral Sci. 2011 Dec; 19(6): 634-8.

دانلود لینک اختراع https://patents.google.com/patent/USD777929S1/en

همچنین می توانید لیست مقالات خارجی مربوط به دکتر جمیلیان را در این قسمت مشاهده کنید. مقالات درمجلات بین الملل

درمان بعد از سنین رشد

بعد از بلوغ جنسی (در دخترها بعد از شروع قاعدگی) چون سرعت رشد کم می شود، روش های ارتوپدی موثر واقع نمی شوند. در این مواقع، بسته به شدت عقب ماندگی فک، می توان از روش هایی مانند ارتودنسی کاموفلاژ، و ارتودنسی همراه با جراحی فک کمک گرفت.

درمان ارتودنسی عقب ماندگی فک بالا
در عقب ماندگی فک بالا، فک پایین جلوتر از دندان های ردیف بالا قرار می گیرد

عقب ماندگی فک بالا

در این وضعیت فک پایین جلوتر و يا بر عكس، فك بالا عقب تر از فک پایین قرار می گیرد. عقب ماندگی فک بالا علاوه بر نازیبایی باعث اختلال در تکلم و جویدن غذا نیز می شود و به این ترتیب سلامت بیمار را به خطر می اندازد. در این وضعیت نیمرخ صورت مقعر (concave) به نظر می رسد و دندان های فک پایین برای جبران وضعیت به سمت عقب متمایل می شوند. در عقب ماندگی فک بالا دندان های فک پایین دچار عارضه شلوغی دندان ها می شوند.

در عقب ماندگی فک بالا، فک پایین جلوتر از دندان های ردیف بالا قرار می گیرد.

درمان عقب ماندگی فک بالا

درمان عقب ماندگی فک بالا باید هرچه زودتر انجام شود و سن مناسب آن حدود 8 سالگی است. در صورتی که عارضه خفیف تا متوسط باشد، به کمک ارتودنسی می توان رشد فک را با سایر بخش های صورت هماهنگ و از ناهنجاری های دائمی فک جلوگیری نمود.

در بیماران نابالغ می توان از دستگاههای خارج دهانی ارتودنسی و یا حتی با استفاده از دستگاههای کوچک داخل دهانی (با تکنیک های جدید Bone Anchorage) فک بالا را به سمت جلو هدایت کرد. از دستگاههای خارج دهانی می توان به هدگیر کششی معکوس، دستگاه اکسپنشن فک بالا، چین کپ (چانه بند)، اشاره کرد. همچنین اختراع دستگاه ارتودنسی دکتر جمیلیان در درمان عقب ماندگی فک نیز با استقبال خوبی روبرو شده است.

دانلود لینک اختراع https://patents.google.com/patent/US8414291

لینک دانلود گواهی ثبت اختراع

شوکت بخش ع ، جمیلیان ع ، بهناز م. دستگاه زبانی ثابت برای درمان رشد ناقص فک بالا در بیماران مال اکلوژن کلاس سه. شماره دفتر ثبت اختراع 72049 ، 1/8/1390 .

شوکت بخش ع ، جمیلیان ع . روش داخل دهانی با استفاده ازتحریکات بایوالکتریکال برای کاهش زمان درمانهای ارتودنسی شماره دفتر ثبت اختراع 26675 ، 1379/7/9 .

جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک ثبت اختراع های دکتر جمیلیان کلیک نمایید.

در صورتی که درمان تا بعد از 18 سالگی به تاخیر بیفتد، از طریق ارتودنسی همراه با جراحی فک یا همان ارتوسرجری و یا درمان ارتوگناتیک انجام می شود.

جزئیات اختراع دکتر جمیلیان در درمان عقب ماندگی فک

این اختراع می تواند جانشین دستگاه های حجیم و پر دردسری شود که برای درمان عقب ماندگی فک به کار گرفته می شود. این اختراع، هم در مرکز مالکیت فکری ایران به ثبت رسیده و هم توانسته است گواهی ثبت اختراع از آمریکا بگیرد.

بنا به گفته دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی و مخترع این دستگاه، بهترین سن استفاده از آن برای درمان ناهنجاری های فک، بین 8 تا 10 سالگی است. چون در این سن استخوان فک نرم تر است و می توان با این دستگاه ارتودنسی، بدون نیاز به جراحی استخوان فک را جابجا کرد. این دستگاه کوچک است و در داخل دهان کار گذاشته می شود. این اختراع در اصلاح و درمان عقب ماندگی فک بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

بر اساس اظهارات مخترع این دستگاه، اجزای به کار رفته در آن همانند اجزای دستگاه ارتودنسی متحرک است ولی چیدمان و طراحی آن متفاوت و نوآورانه است. طراحی آن به گونه ای صورت گرفته که بتوان آن را متناسب با فرم استخوان بندی بیمار و به طور سفارشی تولید کرد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

122 دیدگاه برای “عقب ماندگی فک و درمان آن

 1. Avatar کیهان گفت:

  سلام وقت بخیر درمان عقب ماندگی فک ۱۸ سال ب چه صورت هستش

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 2. Avatar یاسمن گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من 30 سالمه و 5 ماهه که ارتودنسی کردم و بیمار ارتوسرجری با مشکل عقب بودن فک پایین هستم،به من گفته شده بین 4 تا 5 میلی متر فک پایینم عقبه و وضعیت لب هام هم خوب هستن،میخواستم ازتون بپرسم از نظر شما جراحی فک تاثیر خاصی روی زیبایی چهره من میزاره با توجه به این که حدود 5 میلی متر فک پایینم عقبه(البته متوجهم که روی روابط دندانی تاثیر گذاشته میشه ولی جنبه زیبایی برام مهمتره)؟ممنون میشم جواب بدید🙏🏻

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله، درمان ارتودنسی روی صورت و بافت نرم تاثیر می گذارد و چهره خیلی بهتر و زیباتر می شود. بهتر است ارتودنتیست معالج شما با تصویر به شما نشان دهد. اکنون با مراجعه به لینک زیر می توانید تاثیر درمان ارتودنسی را روی چهره بیمارانم ملاحظه نمایید. مراجعه به این لینک https://www.youtube.com/watch?v=VrRWT359-0w&t=67s

 3. Avatar بهناز رنجبر گفت:

  با سلام،اقای دکتر ببخشید من مشکل عقب بودن فک پایین دارم،دکتر ارتودنسی ام گفتن باید جراحی بشه،از عوارض عمل خیلی نگرانم،آیا مشکل عقب بودن حل میشه؟جراحی سنگینیه؟لطفا راهنمایی بفرمایید🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بنده از مشکل فکی و دندانی شما اطلاعی ندارم. برای تشخیص درمان باید معاینه از دندان و فک انجام گیرد. اگر متخصص ارتودنسی دیگری تشخیص درمان را، عمل جراحی داده است. حتما با ایشان مشورت نمایید. ارتودنسی توسط ارتودنتیست و در مطب انجام می شود. جراحی توسط متخصص جراح فک و صورت در بیمارستان صورت می گیرد تا ارتودنسی ثابت انجام نشود جراح نمیتواند فک را اصلاح نماید. نیاز قبل از جراحی ارتودنسی ثابت است.

 4. Avatar ندا گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر دختر من ۳۰ شهریور ۱۴ سالش رو تموم کرد والان بخاطر عقب بودن فک پایین میگن فک متحرک باید استفاده کنه واگر نتیجه نگرفت ۱۷ سالگی جراحی فک انجام بده،بنظرتون انجام بدیم بهتره یامنتظر بمونیم برای جراحی؟واینکه جسارتا هزینه حدودی این درمان رو میشه لطف کنین؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 5. Avatar صبا گفت:

  با سلام ، آقای دکتر من یه دختر هفت ساله اوتیسم دارم و فک پایینش عقب هست، شما هم یکبار معاینه اش کردین و فرمودین هشت سالگی مجدد خدمتتون بیایم ، الان که درباره دستگاه اختراعی شما خوندم این سوال برام پیش اومد که برای فک پایین هم استفاده میشه؟ و اینکه با توجه با اینکه دختر من اوتیسم هست و همکاری نمیکنه در حالت بیهوشی میشه برای اصلاح فکش اقدام کرد یا نه؟ ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این دستگاه کوچک دهانی برای جلو آوردن فک پایین استفاده می شود. کودک شما در سنی هستند که با درمان ارتودنسی فکش درمان می شود. توجه کنید افرادی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد.

 6. Avatar هدیه یاری گفت:

  سلام. دکتر جمیلیان عزیز شنیدن اطلاعاتی که امروز در شصت و یکمین کنگره بین المللی سالانه جامعه دندان پزشکی ایران دادید بسیار دل نشین و آموزنده بود.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. موضوع سخنرانی بنده عقب بودن فک پایین و راهکارهای درمانی آن بود. سپاس از توجه و شرکت شما در کنگره دندانپزشکی ایران.

 7. Avatar نازین گفت:

  سلام من موقع غذا خوردن فک پاینم صدا می ده چه کار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توصیه می شود به یک متخصص ارتودنسی در خصوص معاینه مفصل فکی گیجگاهی معاینات لازم انجام گیرد.

 8. Avatar مهدی بهمنیاری گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید من دندان هام منظم هستند فقط فک بالا به طور خفیف عقب است واینکه من ۱۴ سال سن دارم آیا بادستگاه متحرک امکان درمان بدون جراحی وجود دارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توصیه می شود توسط متخصص ارتودنسی باید معاینه انجام گردد. سپس راهنمایی های لازم به شما داده می شود. فاکتورهایی که در تصمیم گیری درمان موثرند مانند شیب و وضعیت فکین، شرایط سن، وراثت، رادیوگرافی و غیره است.

 9. Avatar فائزه محمدی گفت:

  سلام آقای دکتر من هیچ دردی تو ناحیه فکم ندارم تنها مشکلم اینه که فک پایینم یه کم جلوتر از فک بالام هس جوری که فقط خودم میفهمم باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. توصیه می شود به یک متخصص ارتودنسی جهت معاینه و تشخیص درمان مراجعه نمایید. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود.

 10. Avatar شقایق گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱۸ سالمه و مشکل عقب ماندگی فک پایین دارم ولی خیلی کم و کوچیکه طوری که وقتی رفتم دکتر گفت برای چی اومدی فکت مشکلی نداره اما خب همین مشکل کمم باعث شده من فک بالام یکم جلو نظر بیاد و لبخند لثه ای داشته باشم …. من خیلی از جراحی میترسم و واقعا دوس ندارم جراحی کنم آیا روشی هست که بتونم باهاش فکمو درست کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است. مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندان ها ، وضعیت فکین، میزان شلوغی دندان ها، وضعیت رادیوگرافی و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می شود. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 11. Avatar رضا گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید
  ایا توی 20 سالگی ارتودنسی جواب میده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، در افراد 20 ساله نیز درمان ارتودنسی وجود دارد. برخی بیماران بر این باورند که ارتودنسی در بزرگسالان امکانپذیر نمی باشد. این در حالی است که با پیشرفت علم ارتودنسی این امکان برای بزرگسالان نیز فراهم است و بزرگسالان هم می توانند از انواع محتلف دستگاه های ارتودنسی برای دست یابی به درمان ارتودنسی سود ببرند.

 12. Avatar منلیا گفت:

  سلام اقای دکتر
  من ۲۰ سال سن دارم وقتی رفتم دکتر ۱۶ سالم بودو ب من گفت فک پایینت عقبه و باید جراحی فک انجام بدی و ارتودنسی فایده ای نداره من از انجام جراحی فک خیلی میترسم و از طرفی مشکلم خیلی حاد شده ب طوری ک مفصل کنار گوشم مدام درد میکنه فرم دندان های بالام نامرتب شده و حالت خرگوشی داره خیلی توی روحیه ام و اعتماد ب نفسم تاثیر گذاشته ممکنه بگین ایا روشی جز جراحی فک هست؟
  تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با توجه به شرایط سنی شما درمان ارتودنسی ثابت در اواسط درمان ارتودنسی ثابت باید جراحی فک انجام گردد. بطور کلی بیمارانی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد.

 13. Avatar سارا گفت:

  سلام‌آقای دکتر وقتتون بخیر. من به خاطر ژنتیک و درواقع ارثی بودن این مشکل فک پایینم عقب هست و تقریبا ده سال پیش ارتودنسی کردم که چند سالی میشه برداشتم، در حال حاضر ۲۳ سالمه و البته هنوز یه سیم پشت دندانهام هست، حالا سوال من اینه که برای اصلاح فرم فکم باید دوباره ارتودنسی کنم؟ و اینکه این نوع عمل شامل بیمه هم میشه حتی اگر وضعیتم حاد نباشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند. تا راهنمایی های لازم به شما داده شود. در این سن بدلیل اسکلتی شدن فک ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار بگیرد.

   1. Avatar سارا گفت:

    ممنون از جوابتون آقای دکتر، ارتودنسی حدودا چقدر طول میکشه؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. خانم سارا گرامی طول درمان ارتودنسی بستگی به ناهنجاری های دندانی و فکی دارد. براساس ناهنجاری متفاوت است. حدود یکسال و نیم الی دو سال طول می کشد. به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

     1. Avatar سارا گفت:

      حتما ، بازم ممنون

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      درود بر شما.

 14. Avatar فاطمه گفت:

  سلام اقای دکتر برادر من ۱۷ سالشه و پزشک دستور جراحی فک پایین داده.( عقب ماندگی فک پایین) اما هیچ مشکلی نداره نه مشکل تنفسی و نه جویدن غذا.تنها دندان ها روی هم قرار نمیگیرن.قراره ارتودنسی انجام بده که گفتن جراحی فک انجام بده .ب نظر شما لازمه این جراحی؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای درمان عقب ماندگی فک در این سن نیازمند ارتودنسی ثابت بهمراه جراحی فک دارید. ارتودنسی توسط بنده و در مطب انجام می شود. جراحی توسط متخصص جراح فک و صورت در بیمارستان صورت می گیرد. و تا ارتودنسی ثابت انجام نشود جراح نمیتواند فک را جلو ببرد. نیاز قبل از جراحی ارتودنسی ثابت است. در صورت تمایل می توانید به مطب مراجعه نمایید و با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

 15. Avatar ندا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من ۱۹سالمه
  حدودا سه چهار سال پیش ارتودنسی کردم و الان یکی دوسال که ارتودنسی رو باز کردم اما یه طرف فکم رشد بیشتری داشته و باعث شده فکم کج بشه
  آیا نیاز به ارتودنسی دوباره هس یا جراحی؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است. بیمارانی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد.

 16. Avatar جلیل گفت:

  سلام آقای دکتر پسرم 11 سالشه و فکش عقبه آیا با ارتودنسی درست میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 17. Avatar عسل گفت:

  سلام آقای دکتر. من متولد ۸۵ ام. یعنی میشه ۱۵ سالم. الان نیاز به جراحی دارم اگر فک پایین عقب باشه؟
  و اینکه من از بچگیم با دهن باز نفس میکشیدم، میتونه دلیلش اون باشه؟
  و یه چیز دیگه، من وقتی سعی کردم دندون هام رو روی هم بزارم، دندون های جلوم رو که روی هم گذاشتم، دندون های عقب اصلا بهم نمیرسیدن، مشکل فک من چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. با مراجعه به یک متخصص ارتودنسی خوب و ماهر راهنمایی های لازم به شما داده می شود. مثل نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

   1. Avatar شاهین گفت:

    سلام. آقای دکتر جمیلیان، خواستم از آموزش ها و سایت خوبتون تشکر کنم. برنامه های آموزشی شما باعث شد، که به موقع برای ارتودنسی پسرم اقدام کنم. فک بالا عقب بود در سن 8 سالگی شما با دستگاه ارتودنسی که ساختید مشکل فکش را برطرف کردید. به شکر خدا الان 14 سالشه و فک و دندان خوبی را داره. ابتدا خداروشکر می کنم سپس از شما سپاسگزارم.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام.من هم خوشحالم که مشکل عقب بودن فک فرزندتان برطرف شد و شما راضی بودید و از قدردانی شما سپاسگزارم.

 18. Avatar معصومه خدری گفت:

  با سلام
  دکتر دخترم سه ساله ست ولی دارای لبخند لثه ای ست و من خودم هم لبخند لثه ای شدید داشتم که حتی تنفس هم برام سخت کرده بود که هجده سال پیش عمل ارتوسرجری انجام دادم و خیلی راضی ام
  و میدونم دخترم هم الان به دلیل رشد فک بالا بعد ها هم از نظر اعتماد به نفس و هم تنفس به مشکل بر میخوره چون همین الان هم نسبت به سنش زیادی پیداست
  چه روش پیشگیری برای عدم رشد فک بالا پیشنهاد میدید یا باید تا سن هفت سالگی صبر کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سرکار خانم شما حتما، کودکتان را در سن 7 سالگی نزد یک متخصص ارتودنسی خوب و ماهر برای معاینه و درمان ببرید. تا در هنگام معاینه راهنمایی لازم به شما داده شود. تا با درمان های ارتودنسی لبخند لثه ای و مشکل فک کودکتان برطرف شود. اگر دیر اقدام کنید با درمان های ارتودنسی لبخند لثه ای درمان نمی شود در آن زمان احتیاج به ارتودنسی ثابت بهمراه جراحی فک می باشد.

 19. Avatar قاسم گفت:

  با سلام. پسر من 9 سالش فک بالا عقب هست آیا آقای دکتر جمیلیان با دستگاه اختراع خود شما می تواند درمان شود و جراحی انجام ندهد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، بسیار مناسب است. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می شود.

 20. Avatar اردشیر گفت:

  من مشکل عقب بودن فک پایین دارم و دکتر ارتودنسی که مراجعه کردم گفتن هم میتونن با ارتودنسی حل کنن مشکلو هم جراحی و من گفتم ارتودنسی
  واینکه من از بلوغم هم گذشته و ارتودنسی فک بالا رو انجام دادن و حالا میگن دوتا از دندونامو بکشم
  من به دوتا متخصص ارتودنسی دیگه هم مراجعه کردم که اونا گفتن نمیشه و فقط با جراحی فک حل شدنیه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بیمارانی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد. درمان برای شما هم ارتودنسی ثابت بهمراه جراحی فک است.

 21. Avatar مریم .مودب پور گفت:

  سلام دکتر من ۲۲ سالمه مشکل بهم ریختگی و عقب بودن فک پایین دادم
  متخصص ارتودنسی گفت باید اول ارتو انجام بدم بعدش دوتا دندون فک پایین بکشم و جراحی بعد ارتو رو ادامه بدم نظر شمارو خواستم بدونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، برای درمان عقب بودن فک پایین در این سن نیازمند ارتودنسی ثابت بهمراه جراحی فک دارید. ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی در مطب انجام می شود. جراحی توسط متخصص جراح فک و صورت در بیمارستان صورت می گیرد. و تا ارتودنسی ثابت انجام نشود جراح نمیتواند فک را جلو بیاورد. نیاز قبل از جراحی ارتودنسی ثابت است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 22. Avatar مائده گفت:

  سلام من قبلاً فکم عقب بود و کمی دندونام کج بود که وقتی ۱۲ سالم بود ارتودنسی کردم و دوساله پیش که ۱۴ سالم بود ارتودنسیم رو باز کردن و الان دندونام🤍 قشنگ صاف شده ولی هنوز فک پایین عقب مونده و موقع انجام ارتودنسی چیزی درباره جراحی بهم نگفتن و الان من باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حتما برای درمان به متخصص ارتودنسی مراجعه نکرده اید. مطمئنا یک متخصص ارتودنسی مجرب شما را در عقب بودن فک و راه درمان آن راهنمایی می کرد.

 23. Avatar ماندانا گفت:

  سلام . پسرم مشکل عقب بودن فک را دارد. آقای دکتر با دستگاه اختراعی خودتان درمان میشه؟ من دوست ندارم عمل جراحی انجام بده.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، درمان می شود. این دستگاه ارتودنسی متحرک و کوچک داخل دهانی به رشد فک کمک کرده و بیمار دارای عارضه کوچکی و عقب بودن فک را از جراحی فک بی نیاز می نماید. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 24. Avatar یاس گفت:

  سلام، آقای دکتر دختر من حدود شش سالش هست و فک پایینش عقب هست و مشکلات جویدن و بلع داره و هنوز صحبت نمیکنه ، سن استفاده از دستگاهی که برای اصلاح فک هست چند سال هست؟ نمیشه از سن پایین انجام بشه ؟ چون زمان بلوغ دخترم اگه به من رفته باشه ممکنه هشت یا نه سالگی باشه
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. فرزند شما سن مناسبی برای درمان است. مطب پذیرای شماست. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 25. Avatar پارسا گفت:

  سلام پسری ۲۲ ساله هستم عقب ماندگی فک پایین دارم طوری که دندان های فک بالام کامل روی دندان های فک پایینم هستش به نظر شما با ارتودنسی قابل درمان؟ به هیچ وجه نمیخوام جراحی کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای درمان عقب بودن فک پایین در این سن نیازمند ارتودنسی ثابت بهمراه جراحی فک هست. ارتودنسی توسط بنده و در مطب انجام می شود. جراحی توسط متخصص جراح فک و صورت صورت می گیرد. و تا ارتودنسی ثابت انجام نشود جراح نمیتواند فک را به سمت جلو هدایت کند. نیاز به ارتودنسی ثابت و جراحی فک است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 26. Avatar فاطمه گفت:

  سلام و خسته نباشید. من 16 سالمه و دختر هستم. دندون هام خیلی کجه و فک پایینم عقب رفتگی داره‌. پیش متخصص ارتودنسی رفتم و گفتن ک ارتودنسی ثابت سه ساله میخاد و وسط ارتودنسی باید جراحی فک انجام بگیره. خانوادم از عوارض جراحی خیلی میترسن خودم هم نمیخام جراحی کنم به نظرتون چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بطور کلی بیمارانی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد.
   از دندان ها و فک شما باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 27. Avatar امیر گفت:

  سلام اقای دکتر من ۱۵سالمه و فک پاینم عقبه و چنتا از دندونام کج شدن میشه راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. افرادی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد.

 28. Avatar تینا گفت:

  با سلام
  دکتر من 14 سالمه و مشکل عقب ماندگی فک پایین دارم ینی طوری که دندان های فک بالام کاملا روی دندان های فک پایینم رو میپوشونه آیا باید ارتودنسی کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 29. Avatar مریم پورپومن گفت:

  سلام آقای دکتر من لینک عکس پسرم که متولد مرداد ۱۳۹۰ هست براتون میفرستم دکتر ارتودنسی از پارسال میگن هنوز زوده اقدام برای درمان عقب رفتگی فک ولی در جستجو بودم کار شما رو دیدم راهنمایی میخواستم
  http://www.ArmanFeiz.com/?SickID=xNJqnp054c2mPSa6WKDeKw==

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بیمارانی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 30. Avatar رها گفت:

  سلام آقای دکتر جمیلیان . امروز دخترم که ۹ ساله هست برای مشکل دندان نیش به دندانپزشکی بردم که متخصص ارتودنسی گفتن فک بالا کمی عقب هست. امکانش هست هزینه کامل درمان به روش ارتودنسی متحرک رو بگین چقدر هست.

  1. Avatar مصی گفت:

   سلام آقای دکتر جمیلیان . امروز دخترم که ۹ ساله هست برای مشکل دندان نیش به دندانپزشکی بردم که متخصص ارتودنسی گفتن فک بالا کمی عقب هست. امکانش هست هزینه درمان رو بگین چقدر هست؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

  2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 31. Avatar شهرام مرادی گفت:

  سلام جناب آقای دکتر فرزند من مشکل عقب بودن فک دارد . آیا با ارتودنسی درمان می شود؟ بدون عمل جراحی درسته میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بیمارانی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد. باید معاینه کلینیکی انجام شود. شدت عوارض دندان ها و فک، سن بیمار و شرایط فیزیکی بیمار از جمله مواردی هستند که در تعیین درمان با ارتودنسی تاثیر بسزایی دارند. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 32. Avatar فرنود گفت:

  سلام اقای دکتر ایا جراحی فک خطرناک نیست؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. خیر، به یک متخصص جراح فک و صورت باتجربه مراجعه نمایید.

 33. Avatar فاطمه گفت:

  سلام و احترام
  من 35 سالمه و فک پایینم عقبه، تاثیر چندانی در زیباییم نداره اما در جویدن غذا کمی مشکل ایجاد میشه گاها، برای درمان فقط جراحی باید انجام بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله،درمان ارتودنسی ثابت بهمراه جراحی فک است. در اواسط درمان ارتودنسی ثابت باید جراحی فک توسط متخصص جراح فک و صورت انجام گردد.

 34. Avatar شهربانو نظری گفت:

  سلام اقای دکتر من ۲۰ سالمه فک پایینم یکم عقبه یه خانوم دکتری بهم گفتن با ارتودنسی درمان میشه ولی من به خاطر هزینه دندون پزشکی دیگه ای رو انتخاب کردم که بعد انجام کار بهم گفتن ارتودنسی هیچ تاثیری روی فک نداره .میخواستم نظر شما رو بدونم که باید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بیمارانی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد.

 35. Avatar نسیم گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر متاسفانه من دیر با پیج خوب شما آشنا شدم چون حدود ۱۸ ماهه که ارتودنسی کردم و اصلا قبلش تحقیق نکردم و یه راست رفتم پیش یه متخصص ارتودنسی. قبل از ارتودنسی تصور می‌کردم که تنها مشکل نامرتب بودن دندانها رو دارم اما حین ارتودنسی و با صاف شدن دندونهای بالا و حرکتشون متوجه شدم که بیشتر مشکل من، مشکل فکیه. چون دندونهای بالا به طور کامل دندونهای پایین رو میپوشونه. خودم فکر میکنم قبل از ارتودنسی انقدر مشکل تو جویدن غذا نداشتم. دکتر طرح درمانی که به من ارائه کرد کشیدن دوتا دندون آسیاب بالا بود اما من با دندانپزشک دیگری که تخصص فلوشیپ داشتن وقت ویزیت گرفتم و ایشان به من گفتن با توجه به تقارن پیشانی با لب بالا و پایین فک پایین به من جراحی فک رو پیشنهاد دادند. ایشان با معاینه من تاکید داشتند که دندانهارو نکشم چون به شدت روی زیبایی من تاثیر منفی می‌گذاره و شکل نازیبایی به خود میگیره. میخواستم بدونم آیا واقعا راهی به غیر از جراحی فک وجود داره؟ جایی خوندم درمان با دستگاه فانکشال در بزرگسالان امکان پذیره. چون از ریسک جراحی فک میترسم و از طرفی بسیار اذیت میشم حین جویدن غذا و از اینکه دندونهای فک پایین انقدر عقبه اذیت میشم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. یک دستگاه کوچکی دهانی که اختراع خودم می باشد که به ثبت اختراع در کشورهای اروپا و امریکا هم رسیده است. برای قبل از سن بلوغ جوابگو و خیلی عالی می باشد و دیگر نیازی به جراحی نیست. ولیکن در سن شما باید ارتودنسی ثابت بهمراه جراحی فک انجام گیرد. که در انتهای صفحه عقب ماندگی فک و درمان آن در سایت توضیح داده شده است. بهر حال بهتر است معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 36. Avatar عسل گفت:

  سلام وقت بخیر جناب دکتر من فک بالام عقبه و تاحالا به علت هزینه های گزافی که ارتودنسی داشته اقدامی نکردم لطفا راهنمایی کنید که باید الان چیکار کنم 2غ سالمه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

   1. Avatar حدیث گفت:

    سلام، من فک پایینم عقبه و 18 سالمه وقتی 13 سالم بود به دکتر دندانپزشک مراجعه کردم و پلاک متحرک گزاشتم ولی مشکلم برطرف نشد و درمان را متوقف کردم میخواستم بدونم به غیر از جراحی میتونم از راه دیگه ای اقدام کنم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. با توجه به سن شما، درمان ارتودنسی ثابت بهمراه جراحی فک است. برای معاینه کلینیکی می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

   2. Avatar لعیا بابایی گفت:

    سلام جناب دکتر در صورت داشتن مشکل فکی چطور متوجه بشیم آیا باید جراحی انجام بشه یا با درمان ارتودنسی درمان میشه؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. تشخیص اینکه مشکل فکی با درمان ارتودنسی اصلاح می گردد و با اینکه جراحی لازم است با ارتودنتیست است. بطور کلی بیمارانی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد

 37. Avatar مبین گفت:

  با سلام من مقداری عقب ماندگی فک پایین دارم و دندان های پایین و بالا هم رو هم قرار نمیگیرد آیا من که ۱۵ سالم هست میتوانم از اختراع شما استفاده کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این دستگاه کوچکی دهانی تا قبل از بلوغ و پاسخگو هست. بهتر است به مطب مراجعه کنید تا دندان ها و فک شما معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 38. Avatar بیژن گفت:

  با سلام خدمت دکتر جمیلیان
  برای درمان عقب ماندگی فک پایین بدون جراحی آیا دستگاهی که اختراع کردید استفاده میکنید یا اینکه آیا دستگاهی برای رشد فک پایین هست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای عقب بودن فک پایین که رشد کند و به سمت جلو هدایت شود. در مطب من از دستگاهی که اختراع کردم استفاده می کنم. این دستگاه تا قبل از سن بلوغ استفاده می شود و کارایی دارد. این دستگاه بسیار موفق و کارا است. این اختراع در امریکا به ثبت رسیده است. در مجله European Journal of orthodontics به چاپ رسیده است. دستگاه به اسم R appliance است. مراجعه به این لینک زیر:
   https://doi.org/10.1093/ejo/cjq082

 39. Avatar امیر گفت:

  سلام آقای دکتر. فک پایین من عقبه با ارتودنسی اصلاح میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی فکی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 40. Avatar مهدی مرادی گفت:

  سلام دکتر.من یک پسر 16ساله هستم و فک پایین صورتم کمی عقب هست شاید در حد نیم الی یک سانتی متر دندان های من هم تقریبا به صورت صحیح قرار گرفته است فقط کمی شاید یک میلی متر دندان بالایی جلوتر هست به نظر شما با این مشخصات فک من عقب هست یا استخوان چانه

  و اینکه آیا تا سن های بالاتر فک من تغییر خواهد کرد یا نهایت رشد تا 14سالگی بود

  من چون از کودکی به سمت پایین می‌خوابیدم همیشه با فکم فشار وارد میشود به فکر کنم به همین علت به عقب رانده شده

  آیا در این سن میتوان از دستگاه شما بهره برد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر مقدار عقب بودن فک پایین کم باشد میتوان با دستگاه های ارتودنسی درمان کرد. ولی اگر زیاد باشد عمل جراحی لازم است. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 41. Avatar مهلا گفت:

  سلام من 15 سالمه و یک ور صورتم باد داره و بزرگ تره باید چیکار کنم هروز داره بیشتر میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 42. Avatar مارال گفت:

  سلام
  این عمل صرفا یک عمل زیباییه؟ منظورم اینه که عقب بودن فک پایین مشکلی هم برای فرد ایجاد می‌کنه یا هدف از این عمل فقط زیباییه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. فک بالا باید به اندازه یک میلیمتر جلوتر از فک پایین باشد. بالعکس آن باعث مشکلات فکی و دندانی می شود. که در وب سایت اطلاعات جامع داده شده است.

 43. Avatar الینا گفت:

  سلام دکتر من ۲۱سالمه و فک پایین من عقب هست و دندان ها روی هم قرار نمیگیره و از نیم رخ هم وقتی دهان بسته هست مشخص هست دکتر به من در سنین پایین ۱۲سالگی گفت باید عمل کنی تا درست بشه اما من شرایطش و نداشتم و ۱ سال پیش ارتودنسی کردم و تمام شد و الان به من پلاک متحرک دادن که نمیتونم استفاده کنم خیلی سختمه میخواستم ببینم راهی نداره بدون عمل یا کشیدن دندان ؟ و اینکه من یکسال پیش ارتودنسی کردم میشه الان عمل فک و انجام بدم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در سن 12 سالگی بدون عمل با دستگاه کوچک داخل دهانی فک شما اصلاح میشد. متاسفانه متخصص ارتودنسی قبلی باید شما را راهنمایی میکرد که درمان ارتودنسی همراه جراحی فک باید باشد. ا

 44. Avatar Somayeh گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشید من فک بالام وقتی که حرف میزنم دندان هام مشخص نیست و هنگام لبخند هم کمی از دندان های فک بالام مشخص میشه،توی صورتم هم مشخص نیست که فک بالام عقبه یا نه یعنی فرمی معمولی داره فقط تنها مشکل مشخص نبودن دندان های بالا هنگام صحبت هست، لطفا بگید با ارتودنسی میشه رفعش کرد؟یا باید جراحی بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 45. Avatar شایان گفت:

  با سلام و عرض ادب
  وقت بخیر
  دکتر جمیلیان بزرگوار بنده فک پایینم مقدار کمی عقبه و یکی از گونه هام طی چند سال اخیر بزرگتر از گونه ی مقابل شده و توی عکس کاملا مشهوده و ظاهر نا متقارنی به صورت بنده داده، و عرضم به حضورتون که در ورزش بوکس بار ها ضربه به فک و گونه ام وارد شد و قبل تر از اون در دوران بچگی با دوچرخه با صورت به زمین خوردم و دچار انحراف بینی شدم به صورتی که از سه سال پیش تا به حال گاهی اوقات به سختی نفس می کشم و در حال حاضر 22 سال سن دارم، آیا مشکل تقارن فک و بنده قابل درمان هست؟ و اینکه اگر قابل درمان میباشد ابتدا انحراف بینی و رفع کنم یا ابتدا مشکل فکم و بر طرف کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است. مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندانها ، وضعیت فکین، نیمرخ بیمار، وضعیت رادیوگرافی بیمار و غیره. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 46. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر من 18سالمه و فک پایینم عقبه
  آیا با ارتودنسی بدون عمل انجام میشه؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی فکی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

   1. Avatar زهرا گفت:

    آقای دکتر من راهم دوره فک پایینم عقبه یعنی دندان های پیش و نیش پایین عقب تره ولی دندان های آسیاب روی هم قرار میگیرن
    فک پایینم چند روز خیلی درد می‌کنه
    آیا باید حتما عمل انجام بشه یا ارتودنسی کافیه؟!

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی فکی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 47. Avatar محمد مشیری گفت:

  با سلام .اقای دکتر بنده۳۲سال دارم و عقب ماندگی فک بالادارم وتا الان به دلیل وضع مالی بد نتونستم جراحی کنم به نظر شما الان میشه جراحی کنم و مبلغ هزینه جراحی رو هم لطف کنید با تشکر فراوان

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 48. Avatar ارش گفت:

  سلام اقای دکتر
  فک پایین من عقب ماندگی دارد اگر مورد عمل جراحی قرار بگیرد ایا درد عمل زیاد است حوری که کار بنده سخت هست و در انجام کار به مشکل بر میخورم به خاطر عوارض عمل ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای انجام ارتودنسی ثابت به بنده مراجعه می کنید ولی برای جراحی فک به متخصص جراح فک و صورت مراجعه شود.

 49. Avatar هلن گفت:

  سلام آقای دکتر عقب ماندگی فک پایین آیا در پسر منکه حدود یازده سالش هست با ارتودنسی و فکین. درست میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه کلینیکی شوید. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 50. Avatar سیده گفت:

  سلام آقای دکتر خاستم از مطالب خوب سایت ازتون تشکر کنم.🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس

 51. Avatar هانیه گفت:

  اگر من برای عقب بودن فک پایین بخوام ارتودنسی کنم میتونم بعد از جراحی بینی اینکارو کنم؟مشکلی برای بینی ایجاد نمیشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . ابتدا باید ارتودنسی انجام شود تا فک در ناحیه صحیح قرار گیرد و سپس بینی جراحی شود تا اینکه بینی بر روی فک صحیح قرار گیرد. ادامه مطلب مراجعه به این لینک تاثیر ارتودنسی بر بینی

 52. Avatar سمیرا گفت:

  سلام عرض ادب دارم خدمت شما جناب دکتر پسر من 8 سالش هست و عقب ماندگی فک را دارد و خیلی هم من و خودش از جراحی فک میترسیم .آیا با ارتودنسی می توان درمانش کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به علت سن پایین پسر شما و نرمی استخوان فک و می توان با دستگاه ارتودنسی, بدون نیاز به جراحی استخوان فک را جابجا کرد. این دستگاه کوچک است و در داخل دهان کار گذاشته می شود. این اختراع در اصلاح و درمان عقب ماندگی فک بالا مورد استفاده قرار می گیرد. مراجعه به این لینک عقب ماندگی فک و درمان آن

 53. Avatar Yasser گفت:

  سلام عرض دارم خدمت دکتر. من یه سوال داشتم اینکه من متاسفانه با مشکل عقب ماندگی فک پایین روبه رو هستم و 20 سالمه. آیا تنها راه درمان عمل جراحی هست؟ یا راه های دیگه ای هم هست مثل فانکشنال؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگردر کودکی رشد فک بالا یا پایین یا هر دو کمتر از حد معمول انجام شود، منجر به عقب ماندگی فک می‌شود. در این شرایط هنگامی که دهان بسته است، دندان‌های فک بالا و پایین درست روی هم قرار نمی‌گیرند و در نتیجه, ترتیب و توازن دندان‌ها به هم می خورد و اعمال سخن گفتن و غذا خوردن, با مشکل روبرو می شوند.ادامه مطلب مراجعه به لینک عقب ماندگی فک و درمان آن

 54. Avatar بهروز گفت:

  سلام آقای دکتر من برای توردنسی پیش دکتر متخصص گفت که فک بالات عقبه بعد گفت باید جراحی بشی من می خوام بدون جراحی ارتودنسی کنم بدون این که مشکلی برای فکمم پیش بیادایا امکانش هست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام
   اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی فکی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است . مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندانها ، وضعیت فکین ، نیمرخ بیمار ، میزان شلوغی دندانها ، وضعیت رادیوگرافی بیمار و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه رایگان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *