عصب کشی و مشکلات لثه

عفونت دندان

عفونت دندان

عفونت دندان با دندان درد آغاز می شود. اگر دندان پوسیده و آسیب دیده بدون یک اقدام درمانی مناسب رها شود دندان دچار عفونت می شود. همچنین عفونت دندان درمان نشده می تواند به تمام نقاط بدن سرایت کند. این عارضه دردناک معمولا ناگهانی بروز نمی کند و بر اثر عدم درمان و رسیدگی به پوسیدگی های دندانی و بیماری های لثه در طی طولانی مدت بروز می کند.

در صورتیکه پوسیدگی دندان زیاد باشد به مرور زمان عصب مرکزی دندان درگیر می شود و اگر بیمار تحت درمان عصب کشی قرار نگیرد دندان عفونی می شود و در ناحیه ریشه دندان در داخل استخوان فک کیست Cyct تشکیل می شود در بعضی موارد کیست ایجاد شده به داخل دهان سرباز می نماید و عفونت ایجاد شد خارج می شود و بیمار با آبسه دندانی و عفونت و درد به مطب دندانپزشکی مراجعه می نماید درمان این عارضه در صورتی که کیست کوچک باشد. عصب کشی یا Root canal therapy است و در صورتی که کیست بزرگ باشد باید با جراحی کوچکی که در مطب انجام می شود کیست ناحیه انتهای ریشه را برداشت.  بدین صورت که بر روی لثه بیمار برشی با تیغ بیستوری داده می شود و به انتهای ریشه دندان دسترسی ایجاد می شود و با جراحی باز کل ناحیه عفونت خارج می گردد و ناحیه با سرم فیزیولوژی شسته می شود وانتهای ریشه با مواد پرکردگی پر می شود و دوباره لثه بر روی استخوان بخیه زده می شود.

علائم عفونت دندان

هنگامی که یک دندان درد ضربانی دارد که  بطور مداوم تکرار می شود و بیمار با این درد در طول شب بیدار می شود، در این موقعیت  احتمال دارد که دندان دچارعفونت و آبسه شده باشد این عفونت می تواند در نواحی انتهای ریشه دندان یا اطراف ریشه پخش شده باشد. عفونت دندان از درگیری پالپ و اعصاب مرکزی دندان سر چشمه می گیرد. به طور کلی در  مرکز دندان کانالی وجود دارد که داخل ان اعصاب و رگ های خونی وجود دارد که به مجموع آنها  پالپ گفته می شود. در صورتی که پوسیدگی پیشرفت نماید و به پالپ دندان نزدیک شود باکتری ها و میکروبها به پالپ حمله کرده و تکثیر می یابند. با تکثیر میکروارگانیسمها، عفونت  در داخل حفره پالپ پخش می شود و با انتشار عفونت در انتهای ریشه عفونت می تواند به بافت های مجاور ریشه و به  استخوان نیز نفوذ  کند.

به عبارت دیگر پوسیدگی دندان باعث از بین رفتن مینای دندان و ایجاد آسیب به لایه نرم تر بافت زیر دندان یعنی عاج دندان می شود که این پوسیدگی می تواند وارد  مرکز دندان که شامل پالپ دندان است شود که دراصطلاح گفته می شود  پالپ دچار التهاب شده است. به این ترتیب پالپ دندان می میرد و دچار عفونت می شود. میکروارگانیسم ها به ایجاد عفونت در پالپ ادامه می دهند تا اینکه عفونت به بافت های مجاور و هم چنین به  استخوانی که دندان را احاطه کرده می رسد و به این ترتیب عفونت دندان ایجاد می شود.

عفونت مجموعه ای از سلول های سفید مرده خون، بافت های باقیمانده، و میکرو ارگانیسم ها می باشد. منبع ایجاد عفونت دندان با عفونت لثه متفاوت است. عفونت و آبسه دندان یا عفونت پری آپیکال از کانال مرکزی دندان و یا  پالپ دندان سر چشمه می گیرد و در انتهای  ریشه دندان تشکیل می شود. ولی آبسه و عفونت لثه یا پریودنتال با تشکیل یک کیست عفونی خارج از دندان و در کنار ریشه ایجاد می شود. نوع درمان در مورد  عفونت لثه و یا دندان بستگی به منشا ایجاد عفونت دارد.

علائم عفونت دندان

دندانی که دچار عفونت شده است ممکن است یکی یا همه علائم زیر را بروز دهد:

 • احساس درد دندان
 • احساس درد در ناحیه فک ، گوش یا گردن (معمولاً در همان طرف درد دندان)
 • درد دندانی که هنگام خوابیدن پیش رونده است
 • حساسیت به فشار در دهان
 • حساسیت به غذاها و نوشیدنی های گرم یا سرد
 • تورم گونه
 • تورم غده های لنفاوی، لوزه و گردن
 • تب
 • بوی بد دهان
 • احساس طعم ناخوشایند در دهان

در صورتی که عفونت دندان درمان نشود و به دیگر نقاط بدن سرایت کند ممکن است با علائم زیر مواجه شوید:

 • احساس ناخوش بودن، سر درد و خستگی مفرط
 • بروز تب که با سرخ شدن پوست، تعریق و یا لرز همراه است
 • ورم صورت به طوری که نمی توانید دهان را به طور کامل باز کنید. تنفس و قورت دادن آب دهان مشکل خواهد شد.
 • بالا رفتن ضربان قلب به طوری که پالس های قلب بیشتر می شود و سر درد عارض می شود.
 • تعداد تنفس از 25 بار در دقیقه بیشتر می شود.
 • بروز تهوع و اسهال

عفونت لثه

چطور دندان عفونی می شود؟

زمانی که باکتری ها از طریق شکاف، ترک و یا هرگونه پوسیدگی وارد دندان می شوند منجر به عفونت دندان می شوند. ریسک فاکتورهای بروز عفونت دندان شامل:

 • بهداشت دهان و دندان ضعیف، شامل مسواک نزدن 2 بار در روز و عدم استفاده از نخ دندان.
 • رژیم غذایی با قند بالا، از جمله مصرف بالای شیرینی، شکلات و نوشابه های گازدار.
 • دهان خشک که معمولا بر اثر بالا رفتن سن، بیماری های مختلف و یا تنفس دهانی مداوم بروز می کند.

جلوگیری از بروز عفونت دندان

اگر بهداشت دهان و دندان را به درستی رعایت نمی کنید در معرض بروز عفونت دندان می باشید. بنابراین به توصیه های زیر توجه کنید:

 • حداقل دو بار در روز دندان های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.
 • حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید.
 • مصرف مواد قندی را کاهش دهید.
 • رژیم غذایی مناسبی شامل مقادیر بالای میوه و سبزی را برنامه ریزی و پیروی کنید.
 • از تنباکو و مشتقات آن دوری کنید.
 • آب نوشیدنی حاوی فلوراید مصرف کنید.
 • مراجعات منظمی به دندانپزشکی داشته باشید.

درمان عفونت دندان

برای درمان عفونت دندان آنچه که مسلم است ضرورت مراجعه فوری به دندانپزشک است. توصیه می شود قبل از مراجعه به دندانپزشک به دفعات از محلول آب و نمک استفاده کنید. همچنین می توانید تا زمان مراجعه به دندانپزشک برای رهایی از درد دندان در هنگام شب از یک مسکن استفاده کنید.

زمانی که به دندانپزشک مراجعه می کنید محل عفونت به درستی بررسی می شود و نوع عفونت مشخص می شود. در برخی مواقع گرفتن عکس از دندان برای تشخیص دقیق عفونت دندان توصیه می شود.

در مرحله بعدی تخلیه و درناژ عفونت انجام می شود و دندانپزشک معالج برای شما آنتی بیوتیک مناسب تجویز می کند. در اکثر مواقع نیاز به یک درمان ثانویه مثل درمان ریشه الزامی است. برای جلوگیری از عود عفونت دندان درمان هرگونه پوسیدگی و شکستگی دندان توصیه می شود. بنابراین روند درمان عفونت دندان را به طور کامل طی کنید تا دچار عود عفونت نشوید.

در برخی موارد نیز ریشه دندان بر اثر عفونت مزمن کاملا از دست می رود و ترمیم و نگهداشتن دندان غیر ممکن می شود. در این مواقع دندانپزشک دندان را می کشد و عملیات تخلیه عفونت دندان را به پایان می رساند.

عفونت لثه

عفونت لثه در نتیجه بیماری های لثه و انساج پریودنتال ایجاد می شود که در اصطلاح به آن التهاب لثه یا پریودنتیت گفته می شود. عوامل زیر شامل عدم بهداشت مناسب، تحلیل لثه، تحلیل استخوان، ایجاد آسیب به لثه حتی اگر قبلا  التهاب لثه وجود نداشته باشد. سیگار کشیدن، جویدن تنباک، لق شدن دندان در ادامه بیماری های مزمن و طولانی لثه  می تواند در ایجاد عفونت لثه نقش داشته باشد. در عفونت لثه اتصال بین دندان‌ها و ساختارهای نگهدارنده اطراف دندان با جمع شدن جرم و پلاک و راه یافتن میکروارگانیسمها  به اطراف دندان از بین می‌رود. چنانچه درمان  بیماری های لثه به تعویق بیفتد، دندان لق می گردد. لق شدن شدید دندان در نهایت منجر به از دست دادن دندان می‌ شود.

سوالات متداول عفونت دندان

1-آیا زردچوبه و آویشن برای  درمان عفونت دندان مناسب می باشند؟

خواص ضد میکروبی زردچوبه و آویشن در گذشته ثابت شده است. اما هیچ گونه تحقیق علمی مبنی بر اثر این ادویه ها برای درمان عفونت دندان منتشر نشده است. بنابراین برای درمان عفونت دندان زمان را از دست ندهید و سریعا به یک دندانپزشک مراجعه کنید.

2-با عفونت دندان عصب کشی شده چه کنیم؟

در مواقعی که از پانسمان دندان عصب کشی شده درست مراقبت نکرده اید و یا برای ترمیم دندان و برداشتن پانسمان دیر به دندانپزشک مراجعه می کنید به عفونت دندان دچار می شوید.  در این مواقع دندانپزشک ناچار است ابتدا نسبت به درمان عفونت دندان اقدام کند و سپس ترمیم دندان را آغاز نماید. بدین ترتیب روند درمان و ترمیم دندان عصب کشی شده با تاخیر انجام می شود.

3-درمان خانگی عفونت دندان چگونه است؟

درمان خانگی عفونت دندان یک روش موقتی برای تسکین درد و عفونت است تا زمانی که به دندانپزشک مراجعه کنید. در این فاصله می توانید از محلول آب و نمک و کمپرس یخ استفاده کنید. توصیه می شود نصف قاشق چایخوری نمک را در یک فنجان آب حل کنید و آن را غرغره و سپس از دهان خارج کنید.

4-آیا درمان عفونت دندان اورژانسی است؟

در صورتی که عفونت دندان به موقع درمان نشود احتمال آسیب به ریشه دندان و از دست رفتن دندان طبیعی بالاست. همچنین درد دندانی که دچار عفونت شده است بسیار شدید است و مزاحمی برای زندگی و آسایش بیمار محسوب می شود. درمان و رسیدگی به عفونت دندان باید به طور اورژانسی و بدون فوت وقت انجام شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

914 دیدگاه برای “عفونت دندان

 1. Avatar محمد گفت:

  باسلام
  ممنون از پست خوبتون. در انتهای دندان جلوی فک بالایم یک ضایعه وجود دارد. و دندانم درد دارد جه باید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از دندان شما رادیو گرافی گرفته شود در صورتی که ضایعه وجود داشته باشد و دندان شما درد داشته باشد این دو علامت نشان می دهد که عصب دندان شما عفونی شده است.بنابر این حتما دندان فوق نیاز به عصب کشی یا به عبارت دیگر Root Canal Therapy دارد

 2. Avatar حسن گفت:

  سلام اقای دکتر چند ساله چند تا دندان پوسیده دارم هرازچندگاهی ازدندانم یا لثه خون میاد میخواستم بدونم خطر داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این نشانگر این است که دندان شما پوسیده است و در زیر دندان عفونت وجود دارد دندان شما نیاز به عصب کشی و سپس ترمیم تاج دارد. و وجود خونریزی از لثه نشانگر این است که شما دارای بیماری لثه هستید و نیاز به جرم گیری در مرحله اول دارید واگر مشکل با جرم گیری حل نشود نیاز به جراحی لثه هم خواهید داشت

  2. Avatar مرتضی فلاح گفت:

   سلام وقت بخیر بنده دندان خراب دارم که آسیاب هست نزد چند دکتر رفتم یا گفتا اند ترمیم یا کشیدن الان گوشه از از دندان شکسته و خیلی درد دارد با این وضعیت کرونا دندان پزشک هم کار نمی کند چه درمانی برای ترمیم دندان و درد دندان دارید ممنون ه

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام باید معاینه کلینیکی انجام گردد. تابتوان پاسخ داد.

  3. Avatar پریسا گفت:

   سلام اقای دکتر قبل کرونا دندان ۵ بالا سمت چپ و عصب کشی کردم و پایه گذاشتم ولی درد دارم و البته بعد دو ماه هنوز خوب نشده و دکترمم نیست ک بخوام مراجعه کنم . میترسم ک عفونت باشه اموکسی سیلین هم دو ورق خوردم یکم بهتر شده ولی وقتی خیلی اروم از روی گونه دست میزنم رو ی نقطه مشخص فکم درد میکنه

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    سلام. بهتر است به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید

   2. Avatar بهاره گفت:

    سلام دندون سمت چپم کنار دندون عقلم احساس میکنم فشارش میدم اومده پایین الان چیکار کنم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 3. Avatar سوده حسنی گفت:

  سلام اقای دکتر جمیلیان . فک پایین دختر من که 10 سال سن دارد عقب است ایا با ارتودنسی درست می شود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. به راحتی با دستگاه متحرک ارتودنسی میتوان مشکل دختر شما را در این سن درمان کرد

   1. Avatar میلاد گفت:

    سلام اقای دکتر…دندانم رو عصب کشی کردم اما عفونت کرده…اموکسی سیلین میخورم اما همچنان داره بدتر میشه لطفا راهنماییم کنید

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. به دندانپزشک معالج مراجعه شود باید معاینه کلینیکی انجام گیرد.

  2. Avatar علیرضا گفت:

   سلام دکتر وقتتون بخیر. برای جلوگیری از عفونت دندانم که عصب کشی کردم باید چیکار کنم؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. حداقل دو بار در روز دندان های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید.مصرف مواد قندی را کاهش دهید.رژیم غذایی مناسب و مراجعه به دندانپزشک بطور منظم .مراجعه به این لینک عفونت دندان

   2. Avatar ویدا گفت:

    با سلام شرایط دهان و دندان من خیلی حاد تر از ایناس تقریبا فقط ۵ تا دندان سالم دارم و ۲۹ سالمه پارسال بهمن ماه رفتم دندان پزشکی ۲ تا از دندونام و جراحی کرد کیست هاشو درآور چند تا دندونم ام کمپوزیت کرد بقیه اش موند الان شبا تا صب فقط دهنم و خالی میکنم و از دهانشویه استفاده میکنم چندین بار تکرار کردم اما دیروز از قرقره آب نمک استفاده کردم التهاب دندونم تا چشم ام اومد آیا من به آب نمک حساسیت کرم یا تداخلی بین آب نمک و دهان شویه هس یا این عفونت ها ممکن از کمپوزیت باشه البته یه کیست حاد دندون عقلم داره که چندین سال هست الان نمیدونم با این التهاب چیکار کنم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. شما برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید. آب نمک طبیعی است و خاصیت ضد عفونی کننده را دارد.

   3. Avatar کیوان گفت:

    سلام دکتر آیا دندان پر شدە ای کە دوبارە سوراخ شدە و عفونت کردە، تا رفع کامل عفونت میشە روش کاری انجام داد؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اگر دندان پر شده عفونت کند نشان دهنده اینست که ریشه دجار عفونت شده و باید عصب کشی انجام گردد.

 4. Avatar رضا خدارحمی گفت:

  سلام من ازمایش دادم گلبول های سفید خونم بالا بوده میخواستم ببینم عفونت دندون میتونه باعث بالا رفتن گلبول سفید بشه ؟لطفا جواب بدین ممنون میشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بالا بودن گلبول های سفید خون نشانه عفونت در بدن است این عفونت می تواند در دندان یا دریا در هر ناحیه دیگری از بدن باشد

   1. Avatar نیما گفت:

    سلام آقای دکتر..من یه مشکلی که دارم و خیلی اذیتم میکنه بوی بد دهنم هست یه بوی خیلی آزاردهنده الان سه ساله دارم تحمل میکنم دندون هامم بعضیاشون پوسیدگی داشتن ترمیم اینا عصب کشی کردم ولی بازم فایده نداره آنتی بیوتیک هم میخورم این بو از بین نمیره چیکار باید بکنم ممنون میشم راهنمایی کنین!!؟..الان ب تازگی درد فک گلو و قلب دارم گاهی اوقات تب بی دلیل هم دارم!

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . شاید مشکل لوزه داشته باشید به یک متخصص داخلی یا گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید.

     1. Avatar رضا گفت:

      سلام آقای دکتر.من الان دو ساله دندان آسیاب فک بالام عفونت داره.خودمم میترسم به اعصاب کشی برم.آخه شنیدم اعصاب کشی دندان عفونی خیلی درد داره.خواستم بپرسم راهی هست ک بدون درد بتونم دندونمو درمان کنم

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام اگر این کار عصب کشی ریشه دندانتان را نزد ، یک متخصص ریشه با تجربه و ماهر انجام دهید . بدون درد و مشکل عصب کشی دندان شما انجام می شود.

   2. Avatar مینا گفت:

    سلام من‌خیلی دندون درد دارم چه کنم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام. دندان شما باید عصب کشی شود

 5. Avatar باقر گفت:

  سلام دکتر من چند سال پیش دندانم رو پر کردم ولی حالا درد میکنه و متورم شده ایا عفونت کرده؟ دندانپزشکم رفتم میگه باید دندونتو بکشی ایا راه دیگری نیست ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما نیاز به عصب کشی دارد. بهتر است دندان کشیده نشود . با عصب کشی و روکش بر روی دندان مشکل تورم و عفونت دندان حل می شود

 6. Avatar موسوی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  آقای دکتر در بخشی از صحبت هاتون به التهاب استخوان اشاره فرمودید اگر این اتفاق بیفته درمانش چگونه است؟
  ممنون میشم سریع جوابمو بدین
  چون من دقیقا این شرایطی که در التهاب استخوان بهش اشاره شد و دارم
  ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید بیمار تحت درمان انتیبیوتیک تراپی قرار گیرد و در صورتی که شرایط عقونت به گونه ای باشد که به نواحی دیگر در حال گسترش باشد باید بیمار تحت جراحی قرار گیرد تا عفونت خارج شود

 7. Avatar گلپا گفت:

  سلام اقای دکتر جمیلیان
  ایا دندانی که عصب کشی می شود نیاز به روکش دارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندانی که عصب کشی می شود به علت اینکه نسج سالم زیادی از دندان به علت پوسیدگی بر داشته شده است بهتر است روکش شود

 8. Avatar طاها گفت:

  دندون عقل پایینموجراحی کردم الان صورتم متورم شده درددارم دهنمونمیتونم بازکنم دهنم بومیده ایاابسه شدید دارم؟انتی بیوتیک میشه معرفی کنید خواهش میکنم؟جواب بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما نباید انتی بیوتیک به صورت سر خود استفاده کنید . حتما باید معاینه شوید تا بتوان به شما انتی بیوتیک مناسب را براساس یافته های کلینیکی تجویز نمود

 9. Avatar رز دارابي گفت:

  سلام حدود دوماه پيش دندون آسياب پايينم شكست. بعد از دوماه دكتر مراجعه كردم و بعد از تشخيص و راديو گرافي گفتن دندان نياز به عصب كشي داره و يه خورده عفونت از ريشه وارد لثه شده، ايا دندان من فقط با عصب كشي عفونت هم خارج ميشود يا بايد لثه شكافته شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام برای اینکه پاسخ درستی به سوال شما داده شود حتما شما باید معاینه شوید. لطفا از یک دندان پزشک پنجه طلا وقت بگیرید.

 10. Avatar Zahra گفت:

  سلام من دندانم عفونت دارد
  ممنون میشم بگید باید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام . دندان شما باید عصب کشی شود.

 11. Avatar بهروز گفت:

  با سلام من یک دندان کرسی از دوساله که پوسیده بوده و اگه غذا داخلش میرفت بوی بد میداد اما الان دوسال گذشته عصب از داخل دندان زده امده بالا و بوی بد میده چکار باید بکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان باید عصب کشی شود

  2. Avatar زهراقلی زاده گفت:

   سلام وقتتون بخیر دندان هفت من دچارعفونت شده وخیلی متخصص رفتم وکفتن باید عصب کشی شود درحالی که لثه من هم عفونت دارد ودردهای بسیارشدید درحدی که مغزو چشم وگوش من درگیر می شود رادارم به نظر جناب عالی چکارانجام دهم اگرپاسخگو باشید سپاسگزارم سن منم 43سال هست

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام . دندان شما باید توسط یک متخصص ریشه با تجربه معاینه شود.

 12. Avatar hamta گفت:

  سلام اقای دکتر، برای ارتودنسی حتما باید دندان های پوسیده رادرست کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است پوسیدگی دتدانها قبل از ارتودنسی ترمیم شود.

 13. Avatar صدیقیان گفت:

  سلام خسته نباشین.دندانی که مدتی قبل عصب کشی و پر شده بود و جداره نازکی داشت شکست و با توجه به تقارن با ایام عید عفونت کرد و.همزمان با پیشرفت عفونت درد عجیبی در پاهاو لگنم احساس میکنم.آیا ارتباطی بین این دو وجود دارد؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ارتباطی بین عفونت دندان و درد پا و لگن شما وجود ندارد

 14. Avatar پورمهدی گفت:

  سلام من احساس کرخی و درد کم کنار بینی در یک طرف صورتم دارم و گاهی درد در یک طرف فک و گلو دارم ایا اینها از عفونت دندان هستند و من برای درمان چه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ممکن است عفونت ناشی از یک دندان باشد . باید به یک دندانپزشک مراجعه کنید بعد از تهیه رادیو گرافی می توان به طور قطع علت درد را به شما گفت

 15. Avatar مهدی گفت:

  با سلام،دکتر من برای عصب کشی دندان شماره ۱ جلو رفتم ولی حین کار تورم شدیدی سمت چپ صورتم در عرض ۱ ساعت فرا گرفت و با ماساژ زیاد شد.احساس کردم دکتر از بس باد گرفت به فکم این اتفاق افتاد این باد دلیلش چیه و چیکار کنم دکتر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باد برای کنار رفتن بزاق و خشک شدن ناحیه و دید بهتر استفاده می شود.وجو تورم به علت التهاب ناحیه انتهای ریشه است.

 16. Avatar باقر گفت:

  سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر من یک سال قبل یکی از دندان آسیابم را عصب کشی کردم در لثه همان دندان عفونت می کند درد هم ندارد فقط عفونت می کند خودش می ترکد و یا من خودم عفونت را خالی می کنم تقریبا 6 ماه پیش دوباره رفتم پیش دکتر ایشان دوباره عصب کش کردند اما متاسفانه دوباره همان مشکل تکرار شده و هر روز یا دو روز یکبار دندانم عفونت می کند و آبسه ایجاد می شود یا خودش خالی می شود و یا من خودم خالی می کنم لطفا کمکم کنید
  با تشکر فراوان

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. عفونت علامت خوبی نیست . شما باید به یک متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید تا با جراحی عفونت ایجاد شده را با جراحی خارج نماید

 17. Avatar زهرا گفت:

  با سلام
  من دندون شماره ۶ فک بالا را حدود سه هفته پیش ترمیم کردم.
  عصب دندونم درد میکنه. وقتی دهنمو میبندم و دندون پایین بهش میخوره درد میگیره. یا وقتی زبونم بهش میخوره درد میگیره.
  دندونم نبضم داره و درد دندون میزنه به چشم و گوشم و سر دردم دارم.
  اینا علائم چیه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این دندان شما باید عصب کشی شود . پرکردگی دندان شما نزدیک عصب است و با هر تماسی دندان شما درد می گیرد

 18. Avatar نرگس گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشی من یکی از دندانهایم درست عصب کشی نشده و الان عفونت کرده درست میشه یا باید بکشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. وجود عفونت علامت بدی است این دندان را می توان دوباره عصب کشی نمود . عصب کشی درست توسط متخصص ریشه باعث از بین رفتن عفونت می شود

 19. Avatar شهزاد گفت:

  سلام من دندان اسیابم را عصب کشی کرده بودم بخاطر اینکه شکسته بود دکتر کشید و بعد از اون دردش خوب نشد دوباره رفتم دکتر گفت عفونت کرده الان ده روزه گذشته داروهام را بموقع استفاده کردم اما دردش وعفونتش خوب نشده چیکار باید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. احتمالا ریشه دندان کشیده شده در داخل فک باقی مانده است و باعث عفونت ودرد می گردد . شما باید به یک متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید.

   1. Avatar فاطمه غفاری گفت:

    سلام، وقتتون بخیر، من چند روز دندونم درد میکرد به دندونپزشکی مراجعه کردم، گفتن دندون 5 سمت چپ پایین به عصب کشی نیاز داره، دندون رو عصب کشی کردم اما بعد از دو روز دندون درد دارم و کل فکم درد میکنه، دندون هفت همون سمت خیلی به فشار حساسه و اصلا نمیتونم دندونام رو روی هم بزارم اما یه سرما و گرما حساس نیست

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . با دیدن رادیوگرافی دندان ها و معاینه کلینیکی می توان اظهار نظر کرد.ممکمه عصب کشی دندان شما کاما انجام نشده باشد . علت با گرفتن رادیوگرافی از محل دندان قابل تشخیص می باشد.

   2. Avatar مجتبی گفت:

    سلام اقای دکتر ممنونم از شما از راهنماییتون 6 ساعت مسکن خوردم و آب نمک غرغره کردم الان درد افتاده واقعا نجاتم دادید برای فردا وقت دندانپزشکی گرفتم. خاستم از شما و پاسخگویتون، سایت جامع و مفید شما تشکر کنم.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. موفق و سلامت باشید.

 20. Avatar صادق گفت:

  سلام آقای دکتر من طی ۲ ماه گذشته به علت تب و لرز دکتر داخلی رفتم فکر میکردم سرماخوردگیه اما باز بعد مصرف آنتی بیوتیک باز لرز و تب و کمی درد گوش برمیگشت ، عکس OPGگرفتم دکتر گفت عفونت نداری اما یکی از دندان های کرسی سمت چپ که خیلی سال پیش عصب کشی و پر کردم دیوارهای دندون خراب شده و ریخته حالا درد کم و خصوصا موقع غذا خوردن بیشتر میشه . ممنون میشم نظرتون و بگین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.باید از ان دندان رادیو گرافی تهیه شود واگر عصب کشی ان خوب نباشد ان دندان باید عصب کشی مجدد شود و روی ان روکش قرار گیرد

   1. Avatar بهار گفت:

    سلام آقای دکتر
    من دوماه پیش دندونم پانسمان کردم برای عفونت دکتر گفت هفته بعد بیا تا پرکنم اما بخاطر کرونا دیگه نرفتم الان هرازچندگاهی دندونم تیرمیکشه نه زیاد اما امروز چشمام میسوزه خیلی میترسم چیکارکنم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. پانسمان دندان به صورت موقتی می باشد و نهایتا در مدت زمان یک ماه در دهان استفاده می شود. اگر مراقبت لازم صورت نگیرد در طول این بازه ی زمانی افتادن پانسمان دندان امری طبیعی است. زمانی که چنین حادثه ای رخ دهد باید اقدامات لازم در اسرع وقت صورت بگیرد زیرا ممکن است به عفونت دندان منجر گردد. باید به دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید

 21. Avatar Hamidltf گفت:

  سلام من دندون قبل از پیش( بالا) وقتی میمکم ازش خون میاد درد نداره بجز موقع غذا خوردن لثه هامم سالمه دهانمم بوی بد میده .باید چی کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ان دندان عفونت دارد باید عصب کشی شود لطفا به یک متخصص ریشه زبر دست مراجعه نمایید

 22. Avatar باباخانی گفت:

  با سلام وعرض ادب واحترام
  دخترم 18 ساله است بدلیل پوسیدگی دندان اسیا پایین به پزشک مراجعه کردیم سریع با بی حسی انرا پر کرد
  ولی از زمان پر کردن ورم صورت کم وبیش ادامه داشت وروز دوم به متخصص مراجعه کردیم وتست کرد وگفت
  خیلی خوب پر شده و دیکلوفناک پتاسیم تجویز کرد
  ولی ورم ادامه داشت وبه پزشک بعدی هم رفتیم نظر ایشان هم همین بود در روز سوم دوباره به پزشک
  اولیه که فیلر گذاشته مراجعه کردیم وگفتند عفونت شدید دوتا از دندانها باید روت کانال شوند وگر نه
  کشیده شود ولی حالا با مصرف ده روز کواموکسی کلاو ومترونیدازول ورم وعلایم خوب شده ایا انتی بیوتیکها
  چند روز دیگر ادامه پیدا کند وعکس نیاز هست یا خیر با سپاس از همکاریتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است رادیو گرافی تهیه شود ودر صورت تیاز به عصب کشی باید حتما عصب کشی انجام شود . مصرف انتی بیوتیک فقط علامت درد را به طور کوتاه مدت برطرف می کند اگر لازم باشد به طور کامل عفونت خارج شود باید دندانها عصب کشی شود

 23. Avatar حدیث گفت:

  اگر دندانی عفونت کند راه درمان چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام دندان باید عصب کشی شود و در صورت نیاز بیمار باید انتی بیوتیک بگیرد

  2. Avatar صالح سلطانی گفت:

   سلام اقای دکتر،دو تا دندان جلویی بالا،خیلی سال پیش شکسته و در اخرین ترمیم سه چهار سال پیش روکش شده،یکی دو ساله لثه ی بالای این دو دندان سیاه شده و اخیرا متوجه شدم بوی ناخوشی هم میده این لثه ها،باید برم عکس بگیرم؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام . به متخصص لثه جهت معاینه مراجعه شود. لثه شما عفونت دارد.

 24. Avatar Nani گفت:

  سلام دکتر .من ۲۷ سالم هست و دندان شیری دارم که زیرش دندان ندارم دکتر زیاد رفتم گفتن تا میتونی دندون خودتو نگه دار تا الان مشکلی نداشتم ولی الان لثه عقب نشینی کرده و عفونت میکنه و گوش همون سمت هم درد میکنه دوست ندارم دندون مصنوعی بزارم .امکان داره ک عفونت توی بدن زیاد شه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اول باید درمان کیست انجام شود و بعد ارتودنسی انجام شود

 25. Avatar احسان ابراهیمی گفت:

  سلام اقای دکتر برای پروتز کل دندانهای آسیاب ثابت باشه چقدر هزینه داره ممنون میشم پاسخ بدهید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. من متخصص ارتودنسی هستم و درمانهای ارتودنسی متحرک و ثابت را انجام می دهم و درمان های پروتز انجام نمی دهم. شما می بایست هزینه درمانهای پروتزرا از یک متخصص پروتز بپرسید

   1. Avatar مهدی گفت:

    سلام آقای دکتر چطوری دندان عفونی می شود؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بهداشت دهان و دندان ضعیف، شامل مسواک نزدن 2 بار در روز و عدم استفاده از نخ دندان و رژیم غذایی با قند بالا . وقتی که باکتری ها از طریق شکاف، ترک و یا هرگونه پوسیدگی وارد دندان می شوند منجر به عفونت دندان می شوند.

 26. Avatar حجت گفت:

  با سلام و خسته نباشید.ببخشید آقای دکتر من ۵ سال است که 3 تا از دندانهای جلو را روکش کردم .الان از لثه هام خون میاد بعدش رنگ لثه هایی که روکش دارد قرمز نیست و بوی بدی از دهانم میاد لثه هام که فشار میدم از بغل روکشها چرک و عفونت میاد ولی درد نمیکنه…خواهش میکنم جواب بدین چیکار کنم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ریشه دتدانهای شما عفونت کرده و باید عصب کشی شود و روکش ان ها باید تعویض شود.

   1. Avatar سحر گفت:

    سلام آقای دکتر
    وقتتون بخیر
    من سه سال پیش دندون آسیاب بالا رو که پوسیده بود ،عصب کشی انجام دادم و بعد پر کردم
    الان دو روز که درد شدید دارم و وقتی دندونم روی دندون پایین میخوره خیلی درد میکشم و صورتم هم یه مقدار کم ورم کرده
    لطفا تو این اوضاع کرونا که نمیشه دندون پزشکی رفت راهنمایی کنید باید چکار کنم
    سپاس

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود و عصب کشی دندان صورت گیرد. به یک مطب قابل اطمینان و با رعایت پروتکل های بهداشتی مراجعه شود.

    2. Avatar ستاره گفت:

     سلام اقای دکتر دندان ۵ از فک بالای من در حین غذا خوردن شکست .. ۴ تا دکتر رفتم گفتن باید کشیده بشه چون پوسیدگی ریشه شدیده. بعد ایمپلنت کنی… الان امروز نصف بقیش شکست کامل.. سوالم اینه میتونم تا زمانی که بخوام ایمپلنت کنم ریشه رو نگه دارم یعنی چند ماه دیگ؟ تا حالا عصب کشی نشده و هیچ دردی نداره! یا ممکنه عفونی شده باشه؟ چون درد و بوی بد نداره

     1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی خود مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 27. Avatar محمد گفت:

  با سلام.من حدود ۷.۸سال پیش به جای ایمپلنت روکش کردم سه تا از دندونهام رو حالا بعداز این چندسال یک سالی هست زیر همون روکش ها احساس درد و بوی بدی میدهد و احساس میکنم روکشش هم شل شده و عفونت داره .خواستم بپرسم باید روکش دندان عوض بشه؟راه درمانش چی هست؟ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان باید عصب کشی شود و روکش ان ها عوض شود

 28. Avatar محقق گفت:

  سلام من چند سال پیش دندونم را عصب کشی کردم ولی تاح دندانم در طول کار عصب کشی شکست بعد دکتر تاجگذاری کرد همون موقع یه مدتی با همان دندان بودم تا اینکه پارسال روکشش کردم وبعد از ان عفونت کرد الانم لثم پر از عفونته باید هر روز خودم تخلیش کنم!ایا با وجود روکش واون شرایط ویژه میشه عصب کشی دندانم را کامل کنم!چون بعد از عفونت رفتم دکتر بهم گفتن عصب کشی کامل نشده بوده ونمیشه روکش را در آورد باید بکشی!در صورتی که من واقعا نمیخوام بکشمش!لطفا راهنماییم کنید .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما باید دندان را دوباره عصب کشی نمایید . لطفا به یک متخصص ریشه بسیار خوب مراجعه نمایید.

 29. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

  سلام. بعد از عصب کشی معمولا بیمار ممکن است تا یک هفته درد داشته باشد که به علت التهاب ایجاد شده طبیعی است و بسیاری از بیماران ممکن است این درد را نداشته باشند.مهم این است که این درد روز به روز کمتر شود.برای تسکین درد باید از مسکن استفاده نمایید و نیاز به داروی ارام بخش نیست

 30. Avatar علی گفت:

  سلام دندان من تقریباََ 8 ماهه پوسیده شده الان که غذا روش فشار میارم درد میکنه آیا نیاز به عصب کشی داره یا با پر کردن ساده هم درست میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. وجود درد نشان می دهد پوسیدگی به عصب رسیده و دندان نیاز به عصب کشی دارد

   1. Avatar مهدی گفت:

    سلام.دو سال پیش دندونمو عصب کشی و پر کردم الان یک روز هست خیلی درد میکنه با شیوع بیماری کرونا و این ایام عید دکتر دندان پزشک تو شهرستانمون نیست چه انتی بیوتیکی مصرف کنم تا درد میدونم یا عفونت احتمالی از بین بره لطفا راهنمایی کنید خیلی درد میکشم ممنون

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . بدون معاینه نمیتوان داروی تجویز کرد. شما به دندانپزشک معالجتون مراجعه کنید و از ایشان تقاضا را بکنید.

 31. Avatar سحر گفت:

  سلام. روزتون بخیر. دندونم چند روزی خیلی درد میکرد، رفتم دکتر گفت عفونت شدید داره، واسم عصب کشی و پر کرد و بعد هم داروی آنتی بیوتیک داد بخورم که عفونت کامل برطرف بشه، میخواستم بدونم چون عفونت داشت اشکال نداره دندان رو پر کرده؟ یا باید پانسمان میکرد و بعد از مصرف داروها پر میکرد برام؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان انجام شده صحیح بوده. درمان عفونت شدید عصب کشی وتجویز هم زمان آنتی بیوتیک است. دادن آنتی بیوتیک به تنهایی کافی نیست حتما اول باید عصب کشی شود

 32. Avatar ندا کیان گفت:

  سلام من تقریبا ۱۱ سال پیش دندانم را عصب کشی و پر کردم متاسفانه روکش مجدد انجام ندادم و نصف دندونم شکست الان مدتی هست که درد شدید و ورم لثه دارم اصلا نمیتونم غذا بخورم ، آیا باید مجدد عصب کشی کنم ؟ باوجود عصب کشی ک قبلا انجام دادم یعنی مجدد عصب دندان رشد میکنه؟ برای،عصب کشی نیاز ب عکس از فک دارم یاخیر چکار باید بکنم لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما به علت عفونت و درد باید مجدد عصب کشی نمایید متخصص ریشه دندان از شما در حین عصب کشی از شما عکس می گیرد بهتر است برای درمان عصب کشی به بهترین متخصص ریشه مراجعه نمایید.

 33. Avatar ندا کیان گفت:

  دکتر ببخشید دندانی که قبلا عصب کشی و‌پر شده و‌الان عفونت کرده ورم کرده و درد شدید احساس میشه آیا مجدد باید عصب کشی بشه؟ آیا باید حتما قبل از آن آنتی بیوتیک مصرف کرد ؟ حتما باید عکس از فک و دندان گرفته بشه یا نه اگر به دکتر مراجعه کنم در همان زمان میتونم درمان کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما به علت عفونت و درد باید مجدد عصب کشی نمایید متخصص ریشه دندان از شما در حین عصب کشی از شما عکس می گیرد بهتر است برای درمان عصب کشی به بهترین متخصص ریشه مراجعه نمایید.اگر عفونت زیاد باشد با برسی کلینیکی که انجام می شود لازم است که انتی بیونیک مصرف شود. پر کردن دندان ممکن است دو یا سه جلسه طول بکشد.

 34. Avatar بینام گفت:

  سلام و درود
  ممنون بابت پاسخگویی خوبتون

  غرض از مزاحمت داخل اینترنت سرچ می کردم به سایت شما برخوردم ، سوالات دوستان رو دیدم و پاسخگویی خوبتون و مزاحمتون شدم
  در واقع من از سن پایین با مشکلات دندان مواجه بودم
  یکبار اکثر دندان هایم رو زمان دانشگاه عصب کشی و ترمیم کردم اکثرا مجدد شکستن در حال حاضر چند سال از اون موقع می گذره و زمان زیادی رو منتظر این بودم که بتونم مبلغی رو تهیه کنم و دندان هایم رو درست کنم اما می دونم که با این وضعیت کار و مخارجی که دارم از پسش بر نمیام

  الان هم تقریبا 50 درصد دندان هایم به طور کامل از بین رفتهو مدتیه که لثه هایم عفونت کرده که یک دوره آنتی بیوتیک مشکل رو تا حدی رفع کرد و عفونت بازگشت ، مسواک می زنم و از انواع دهانشویه ها از جمله آب نمک استفاده می کنم فایده ای بر عفونت ها نداره،

  افسردگی دارم بعضی مواقع شدید وتصمیم دارم دندان هایم رو بکشم ، این امکان وجود داره اگه خدا خواست و تونستم بعد از چند سال هزینه هاش رو تامین کنم مجددا ایمپلنت کنم ؟

  یکی از مواردی که فکر کنم به مشکل بخوره صحبت کردن های طولانیه مثال برای ضبط پادکست هست .

  خیلی صحبت کردم فکر کنم درد و دل بود به هر حال ممنون از سایت خوبتون.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهترین راه ایت است که یک فرد بهداشت دهانی خوبی داشته باشد که نیاز به درمان نداشته باشد . حال اگر دندانی خراب شد به نزد بهترین متخصص ان رشته برود که درمان درست انجام گیرد باید دانست حفظ یک دندان بهتر از قرار دادن یک دندان مصنوعی و ایمپلنت است. ازسوی دیگر گران بودن وسایل و تجهیزات دندانپزشکی باعث گران بودن خدمات دندانپزشکی می شود.

 35. Avatar سینا گفت:

  سلام خسته نباشید.دندان عصب کشی شده ام الان ابسه کرده.باید چه کار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید مجدد عصب کشی کنید لطفا به یک متخصص ریشه مراجعه نمایید

 36. Avatar شیما گفت:

  سلام آقای دکتر
  ۲روز قبل دکتر دندان ۵بالای راستمو به علت پوسیدگی خالی کرد و قرار شد چند روز دیگه پر کنن.روز بعدش دچار درد در ناحیه بالای دندان، روی صورت کنار بینی شدم.بیشتر با فشاره. مقدار بسیار کمی هم ورم کرده.گفتم شاید ابسه باشه ولی روی لثه م چیزی ایجاد نشده.به نظرتون آبسه س؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از دندان شما رادیو گرافی تهیه شود اگر ابسه باشد در رادیو گرافی قابل مشاهده است

   1. Avatar محمد گفت:

    سلام اقای دکتر من یه سال میشه دندان خودم رو پر کردم چرا الان عفونت کرده و چرک میاد و بعضی اوقا درد میاد و ورم میکند چرا اینطوری میشه ؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید دندان معاینه شود. و رادیوگرافی از محل دندان تهیه شود . باید به منخصص ریشه مراجعه شود و عصب کشی مجدد انجام شود.

 37. Avatar الهه گفت:

  سلام اقای دکتر جمیلیان
  من کار که عصب کشی و پرکردن دندان رو انجام دادن درد بسیار بسیار زیادی دارم سفکسیم ۲۰۰ روزی دوبار میخوردم ژلوفن هر ۶ساعت شیاف دیکلوفناک هم هر ۶ ساعت کمی هم ورم کرده صورتم الان دارم اموکسی و مترو میخورم هر ۶ ساعت تناوب و شدت دردهام کمتر شده ولی همچنان باید از شیاف استفاده کنم که اروم بشم ژلوفن جواب نمیده زندگیم مختل شده بچه شیرخوار ۶ ماهه هم دارم تو رو خدا راهنماییم کنید چیکار کنم که خوب بشه دردهام، واقعا خسته عصبی و کلافه شدم!!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بیمار بعد از چند روز که از عصب کشی می گذرد نباید درد داشته باشد این درد به علت عفونت و یا پرکردگی ناقص ریشه است . از دندان شما باید یک رادیو گرافی تهیه شود و بهتر است به یک متخصص ریشه ماهر مراجعه نمایید.

 38. Avatar علي گفت:

  باسلام وسپاس ازحضرتعالي
  حدود يكسال ونيم قبل يكي ازدندانهاي جلومن كه پايه روكش چند دندان كنارهم هست روكش شده است. بعد ازگذشت شش ماه حدودا درد والتهاب زيادي احساس ميشد كه درمراجعه مجدد به دندانپزشك انتي بيوتيك تجويز و موقتا رفع شد.الان چند روزه مجددا iهمان درد والتهاب با شدت بيشتري احساس ميشه كه باز با مراجعه به دندانپزشك قبلي عفونت دندان روكش شده تشخيص داده شد و اموكسي كلاو وپني سيلين تجويز شد.آيا با مصرف انتي بيوتيك رفع خواهد شد؟وبا توجه به اينكه اين دندان پايه روكش دندانهاي كناري است قابل درمان خواهد بود ياخير؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این مشکل با خوردن انتی بیوتیک اصلاح نمی شود حتما باید روکش ها تعویض شوند. بهتر است به یک متخصص پروتز مراجعه نمایید.

 39. Avatar سحر گفت:

  سلام . درمان عفونت دندان چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندانی که عفونت دارد بایدعصب کشی شود.

  2. Avatar مانی گفت:

   سلام. آقای دکتر عفونت دندان در چه حالتی بوحود می آید؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. پوسیدگی دندان باعث از بین رفتن مینای دندان و ایجاد آسیب به لایه نرم تر بافت زیر دندان یعنی عاج دندان می شود که این پوسیدگی می تواند وارد مرکز دندان که شامل پالپ دندان است شود . به این ترتیب پالپ دندان می میرد و دچار عفونت می شود.میکروارگانیسمها ها به ایجاد عفونت در پالپ ادامه می دهند تا اینکه عفونت به بافت های مجاور و هم چنین به استخوانی که دندان را احاطه می رسد و به این ترتیب عفونت دندان ایجاد می شود.

 40. Avatar حمزه گفت:

  متن پیام*سلام عفونت دندان روی چشم تاثیری داره؟ چون من چشمام یکم تار میبینه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان نباید عفونت داشته باشد. این دندان نیاز به عصب کشی دارد. ولی باید دانست عفونت دندان تاثیری روی چشم ندارد

 41. Avatar کیوان گفت:

  سلام جناب دکتر یکی از دندانهای جلو از بالا شکسته وشگستگیشم زیاده فقط یک مقدار از نمای درونی دندون باقی مانده خواستم بدونم این دندون قابل ترمیم هست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله قابل ترمیم است می توان از ریشه دندان به عنوان پایه استفاده کرد و بر روی ان تاج قرار داد. بهتر است به متخصص پروتز مراجعه نمایید

   1. Avatar Faeze گفت:

    سلام خسته نباشید
    دکتر دندون اسیابم یک سالی هست شکسته اما چند روزه ب شدت درد میکنه و از علائم عفونت درد دندان و درد گوش و درد گردن و حساسیت ب گرمی و سردی و خیلی کم تورم دارم.اما تب یا ضایعه ندارم.دندون من عفونت کردع؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. دندان شما پوسیدگی دارد باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

 42. Avatar ایشا گفت:

  سلام وقت بخیر دندان شماره 6 سمت چپ فک بالا شکسته و فقط ریشه اش باقی مونده باید بکشم یا قابل ترمیم و اینکه احتمال داره عفونت کرده باشد و باعث ورم پلک بالا و گوشه چشم بشه ؟ّ

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این دندان باید عصب کشی شود و سپس پر و سپس روکش شود

 43. Avatar دکتر درویش گفت:

  سلام وقت بخیر درمان کیست کوچک در انتهای ریشه چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.این دندان نیاز به عصب کشی دارد

 44. Avatar صادق گفت:

  سلام اقای دکتر من الان نزدیک ده ساله که هرسال تقریبا یکبار لثه های بالایی ودندان جلوییم به مدت چندروز درد میگیره بعد میریزه بیرون ابسه میکنه وبعد خیلی متورم میشه لثه جلوی دانداهام به حدی که پاره میشه وچرک ها بیرون میریزند بعد از اون درد فروکش میکنه ومیره تا سال بعد علت چیه موقع درد باید چیکار کنم که چرک زودتر بریزه بیرون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام لثه های شما عفونت دارد باید به یک متخصص لثه مراجعه نمایید

 45. Avatar حسن گفت:

  با سلام و احترام
  دندانی که عفونت دارد نیاز به چه درمانی دارد.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان عفونی باید عصب کشی شود.

   1. Avatar حمید گفت:

    با سلام. آیا ارتودنسی باعث عفونت دندان می شود؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . بهداشت ضعیف دهان و دندان چه با وجود براکت ارتودنسی و چه بدون آنها منجر به بروز حفره ها و عفونت و آبسه خواهد شد. بهداشت ضعیف دهان و دندان، با داشتن بارتودنسی زمینه ساز جدی عفونت و پوسیدگی دندان است.

 46. Avatar پیام گفت:

  با عرض سلام خدمت جناب دکتر جمیلیان.جناب دکتر اینجانب حدوداً یک ماه پیش جهت عصب کشی دندان 5 بالا نزد کلینیک دندانپزشکی رفته که پس از انجام عصب کشی از روزهای بعد تا کنون مزه تلخی دائمی در دهان اینجانب ایجاد شده که علاوه بر مصرف دهان شویه و رعایت مسائل بهداشت و دندان این مشکل هنوز برطرف نشده . لذا خواهشمند است در این مورد اینجانب را راهنمایی فرمائید. لازم به ذکر است مزه تلخی نیز از دندان بالای عصب کشی شده و دندان کناری آن بیشتر احساس می شود .

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام اگر پس از گذشت یک ماه همچنان مزه تلخی را در دهان خود احساس می کنید طبیعی نیست و باید به متخصص معالج خود مراجعه کنید و از عدم وجود عفونت در ناحیه دندان عصب کشی شده مطمئن شوید

 47. Avatar باسم گفت:

  سلام اقای دکتر ببخشید من مدام از دهانم و دندان هام خون میاد بیرون و دوتا دندان خراب هم دارم علت چیست لثه پایین هم یه حالت مثل خارش داره با فشار دادن اون خون میاد تشکر

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام به احتمال زیاد دندان شما عفونت کرده است و باید سریعا به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

 48. Avatar مرجان گفت:

  با سلام و وقت بخیر
  میخواستم بدونم عفونت دندان تا چه میزان روی ایجادسرگیجه اثر داره؟
  من دندان با پوسیدگی زیاد دارم اما درد نداره ولی تا حد زیادی احساس گیجی و بی حالی دارم

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام اگر عفونت به گوش هم سرایت کند احساس سرگیجه ایجاد می کند.

  2. Avatar مهدی گفت:

   سلام آقای دکتر ممنون که وقت می‌گذارید پاسخ میدهید
   بنده یک هفته است که دندان شش سمت چپ فک پایین را کشیده ام دندان هفتم هم عفونت دارد ولی دکتر بدلیل کنده شدن آمالگام آن در حین کشیدن دندان ششم ، اپرا با آمالگام دوباره پر کرد ولی فرمودند باید ۱۰ روز دیگه برای کشیدن دندان هفتم بیایید حالا پس از هفت روز کنار حفره دندان کشیده شده ورم بزرگی با درد همراه دارد که کم کم به گردنم هم رسیده. میخواستم بدونم علتش عفونت دندان هفتم هست یا ریشه دندان ششم کامل در نیامده. و باید چکار کنم؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    سلام . باید از محل دندان عکس گرفته شود. ورم ممکنه برای عفونت دندان باشد . امکان دارد شکستگی ریشه دندان و خارج نشدن کامل ریشه باشد. نظر قطعی رو می شود بعد از عکس داد.

 49. Avatar هانيه گفت:

  سلام اقاي دكتر من گوشام عفونت كرده درد ميكنه گردنم درد ميكنه پشت چشام درد ميكنه سرگيجه دارم ،دندونامم شديد عفونت كرده طوري كه رفتم امروز دكتر گفتش كه١٣تا از دندونام خراب عفونت كرده…اقاي دكتر ممكن هستش مشكلم كه عرض كردن از عفونت دندونام باشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله ممکن است از دندانهای شما باشد باید توسط یک متخصص ریشه دندان معاینه شوید

 50. Avatar zahra گفت:

  سلام من عکس ￶opj￵گرفتم گفتن دندونات عفونت داره سرم خیلی درد میکنه سر درد میتونه مربوط به عفونت باسه؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بله عفونت دندان و هرگونه عفونت در ناحیه سر و صورت می تواند منجر به سردرد شود

 51. Avatar مبینا گفت:

  سلام..میشه جواب منم بدید؟ ببخشید من حساسیت تنفسی شدید دارم. آسم نیست ولی حساسیت شدید تنفسی هست. مثلا به بوی عطر و بوی مواد شیمیایی و برخی غذا ها مثل بادمجان و انگور و غذای چرب .. حالا میخام دندونم عصب کشی کنم خیلی میترسم. باید به دکترم بگم چه نوع بی حسی استفاده کنه؟

 52. Avatar مرضیه 20 گفت:

  سلام..میشه جواب منم بدید؟ ببخشید من حساسیت تنفسی شدید دارم. آسم نیست ولی حساسیت شدید تنفسی هست. مثلا به بوی عطر و بوی مواد شیمیایی و برخی غذا ها مثل بادمجان و انگور و غذای چرب .. حالا میخام دندونم عصب کشی کنم خیلی میترسم. باید به دکترم بگم چه نوع بی حسی استفاده کنه؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   زمانی که از دنداپزشک وقت می گیرید این موضوع را اعلام کنید ایشان بی حسی مربوطه را برای شما استفاده خواهند کرد.

 53. Avatar ربابه نصیری گفت:

  سلام خدمت جناب دکتر ، حدود ده روز پیش برای پرکردن دندان نیش پایین سمت چپ که قبلا پر شده بود و ریخت و پوسیدگی کمی هم داشت به دندانپزشکی مراجعه کردم ایشون بعد از معاینه گفتند باید عصب کشی و روکش کنیم ، عصب کشی کرد و تراش داد و قالب گیری کرد از اون روز به بعد عفونت کرده و کل فک پایین و ناحیه ی گردنم درگیر عفونت شده برام قرص اموکسی کلاو 650تجویز کرده و با یک امپول دگزا متازون که استفاده می کنم حالا تصمیم گرفته اند دندانم را بکشند تا عفونتش بیاد بیرون منم مخالفت کردم لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر عصب کشی به خوبی انجام شود دندان عفونت نمیکند . بنابراین کشیدن دندان به صلاح نیشت بهتر است دندان دوباره با شرایط استریل خوب و توسط یک متخصص ریشه با تجربه عصب کشی شود.

  2. Avatar S.n گفت:

   سلام آقای دکتر من ۱۸سالمه بعضی اوقات سردرد شدید دارم و کل صورتم باد میکنه و نمیتونم اصلا آب سرد بخورم کل دندونام درد میگیره وحتی به هنگام صحبت کردن هم حس میکنم سرما دندونام و اذیت می‌کنه لطفاً راهنماییم کنید

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. جهت معاینه و علت حساس بودن دندانهای شما به دندانپزشک مراجعه کنید.

    1. Avatar بهنام گفت:

     سلام اقای دکتر . من دندان پنج بالا رو ترمیم و شش رو عصب کشی کردم. الان بعد از گذشت یک ماه و نیم همچنان موقع غذا خوردن غذا بین این دو دندان گیر میکنه و وقتی نخ دندان میکشم درد شدیدی ایجاد میشه و لثه ام درد شدید میگیره. ایا عصب کشی مشکل داشته یا با روکش مشکلم حل میشه

     1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. رادیوگرافی دندان بررسی شود.

 54. Avatar فاطمه گفت:

  سلام، امروز برای درد دندان به دکتر مراجعه کردم دندانم اصلا سر نشد که عصب کشی کنن حتی نتونستن بازش کنن فقط کمی از محل پر شدگی رو برداشتن وپانسمان گذاشتن گفتن چرک داره که سر نمیشه خواستم بپرسم آقای دکتر که برای یک هفته بعد به من وقت دادن تا اموکسیسلین بخورم تا چرکش خشک بشه آیا هفته بعد باز هم من درد خواهم داشت

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای هفته بعد باید حتما بی حسی تزریق شود در صورت بیحس بودن دندان درد نخواهد داشت

   1. Avatar ملیحه گفت:

    سلام.ببخشید وقتتون رو گرفتم .من عکس opgگرفتم و توی عکس عفونتی رو نشون نمیده ولی بعضی مواقع یک طرف زبانم انگار بیحس یا مزه ی بد میده .دندون ۶ پایینم روی عصب پر شده و بعضی مواقع با سرما درد کوچکی داره و بین دندون ۶ و ۷ یک گیر غذایی داره به نظر شما ممکنه دندونم عفونت داشته باشه.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام. گیر غذایی باعث می شود مزه بدی در دهان ایجاد شود باید دندانها به گونه ای پر شود که گیر غذایی ایجاد نشود.

 55. Avatar F. گفت:

  سلام اقای دکتر میخواستم بپرسم اگه دندون از جایی که به لثه متصل هست سیاه شده باشه قابل ترمیم هست؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام باید ویزیت شوید تا بتوان نظر داد. بعد از عکسبرداری و بررسی دقیق تشخیص نهایی اعلام خواهد شد

 56. Avatar فرناز گفت:

  سلام خسته نباشید
  چند روز پیش یه تیک کوچیک از دندون بالم بی دلیل شکست و از اون روز وقتی چیزای سفت میخورم اون دندونم درد میکنه ولی اثری از خرابی روی اون دندونم نیست مشکل از چیه؟!
  ممنون میشم جواب بدید

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   هر دندان شکسته ای باید ترمیم شود زیرا اگر به این موضوع توجه نکنید به مرور زمان دندان شکسته دچار پوسیدگی و عفونت خواهد شد و باقی مانده دندان از بین خواهد رفت

 57. Avatar مینا گفت:

  سلام دکترتوخدا راهنمایم کنید.نصف دندونم شکسته بعد عفونت کرده لثه هام متورم شده یه طرف صورتم درد میکنه گوشش دردم دارم میشه یه قرصی معرفی کنیدتا عفونت ودردم کمتربشه تا بعد برم دندونم رو بکشم.

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   هیچ پزشکی بدون معاینه بیمار اجازه تجویز دارو ندارد. به سرعت به اولین مرکز درمانی مراجعه کنید. با اقدام به موقع می توانید دندان را ترمیم کنید و نیازی به کشیدن دندان نخواهد بود

 58. Avatar M گفت:

  سلام.بعد از عصب کشی حتما باید دندان راپرکرد؟؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بله زیرا بعد از عصب کشی یک پانسمان موقت بر روی دندان شما گذاشته می شود و بعد از مدت زمان کوتاهی این پانسما از بین می رود. بنابراین باید حفره دندان به درستی ترمیم و پر شود

 59. Avatar فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشید من هر چند وقت یبار اخرین دندون از فک پایینم عفونت میکنه درد شدید میگیره هربارم میرم دکتر و عکس میگرم میگن که مشکلی نداره opj هم گرفتم دندونم اصلا پوسیدگی نداشت چون از قبل کف بندی کرده بودم ممکنه از دندون عقلم باشه پون توی عکسم دندون عقلم کاملا مشخصه

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   به یک متخصص مراجعه کنید تا مطمئن شوید هیچ یک از دندان ها دچار مشکل نشده باشد. اگر تمام دندان ها سالم بود به یک متخصص بیماری های دهان مراجعه کنید تا مشکل شما را دقیق تر بررسی کنند

 60. Avatar سمیرا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من ۸سال پیش دندونم رو پر کردم و عصب کشی ام نکردم و تا به حال عیچوقت درد یا مشکلی هم نداشت ولی از دیروز وقتی با چیزی تماس پیدا میکنه یا مخصوصا وقتی چیزی میخورم خیلی درد میکنه ولی درحالت عادی کمتر درد داره دلیلش ممکنه چه چیزی باشه؟
  ایا امکانش هست دوباره از اول پرش کرد یا باید بکشمش؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام طول عمر مواد پر کننده دندان معمولا در همین حدود است و پس از مدتی باید برای ترمیم مجدد به پزشک خود مراجعه کنید. با اقدام به موقه جای نگرانی نیست و می توانید دوباره دندان را پر کنید و نیازی به کشیدن دندان نخواهد بود مگر این که دیر اقدام کنید و تمام دندان پوسیده باشد

 61. Avatar علی گفت:

  سلام ، بنده حساسیت دارویی به کو تریموکسازول و ترمونیدازول و سفیکسیم و خانواده های این داروها دارم. بنده عفونت دندان داشتم و به متخصص دندان مراجعه کردم و دکتر ترمونیدازول برای عفونت دندان تجویز کرد . این دارو برایم مشکل ایجاد کرد . دکترم گفت که از داروخانه بپرس که داروی جایگزین چی میتونه برایت بده . من از داروخانه نتیجه نگرفتم. لطفا کمک کنید از کجا میتونم راهنمایی بگیرم و یا شما میتونید کمکم کنید . خیلی حیاتیه . خیلی هم درد دارم . متشکرم

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام متاسفانه بدون معاینه بیمار نمی توان دارو تجویز کرد

 62. Avatar جهان گفت:

  سلام آقای دکتر. ممنون از پست های بسیار مفیدتون. من یکیاز دندون های عقل خودم که نهفته بود جراحی کردم. ظاهراً بعد از گذشته ۲ هفته هنوز با وجود مصرف آنتی بیوتیک آموکسی ۵۰۰ احساس عفونت دارم. میخواستم اگه توصیه ای هست بهم بکنید. ممنون میشم

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   لطفا به بخش بهداشت در ارتودنسی در منو همین سایت مراجعه کنید و با متخصص معالج خود نیز در ارتباط باشید

 63. Avatar محمدزاده گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید.
  دندونم درد می کرد مراجعه کردم به دندون پزشک، گفتن که کمی عفونت داره، پر کردن حالا از دیروز دندونم رو نمی تونستم روی هم بذارم و کمی درد میکرد کمی هم ورم کرده ولی مثل اینکه رفته رفته خوب میشه . حالا اگه خوب بشه، اون عفونت برای دندونم ضرر نداره؟یعنی تموم شد و رفت؟ دیگه به دندون پزشک مراجعه نکنم؟ ( گلویم هم چرک کرده نمی دونم از دندونم هست یا نه!)

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام وضعیت شما طبیعی است و اگر دیگر درد و تورم ندارید عفونت دندان شما رفع شده است

 64. Avatar علیرضا گفت:

  سلام آقای دکتر،من دو روزه یک دندونم کع طبقه پایین سمت چپ سومین دندونه و چند سالیه پوسیده شده امروز انگاری عفونت کرده و لثه م شدید باد کرده،الان به دکتر دسترسی ندارم برم چیکار کنم این لثه م خوب بشه،بعدا رفتم دکتر باقی مانده دندونمو میکشه؟ یعنی باقی مانده ش از دستم میره؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   شما می توانید با آب نمک غرغره کردن و رعایت نکات بهداشتی و غذایی چند روز دیگر این وضعیت را ثابت نگهدارید تا بدتر نشود اما سریعا به پزشک مراجعه کنید تا باقی مانده دندان را از دست ندهید. در مورد این که دندان شما ترمیم می شود و یا کشیده می شود نمی توانم بدون معاینه نظر بدهم

 65. Avatar Man گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشین آقای دکتر توروخدا کمکم کنین چند ماهه کلا دندونام سیاه میشن همش میرم دندونپزشک اونم جرم گیری میکنه و باز دوباره سیاه میشه روش .پرسیدم گفتن نمیدونیم از چیه ولی ماه به ماه میرم جرم گیری دیگه دندونام همش کم کم درد میکنه انقد رفتم جرم گیری.الان باز لکه سیاه افتاده هم روش هم زیرش داره روز به روز بیشتر میشه توروخدا یه راه حلی بگین. چکاپ هم دوماه پیش دادم گفتن بدنت مشکلی نداره😭من چیکااار کنم حالا؟؟نمیدونم چه درد بی درمونیه 😭دکتر یه راه کاری بهم بگین بی زحمت به ایمیلم بفرستین ممنون 🙏🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما باید بعد از جرم گیری بهداشت دهان و دندان بسیار خوبی داشته باشید و بهتر است به یک متخصص لثه مراجعه نمایید.

 66. Avatar پریسا گفت:

  سلام من یک هفته هست که دندانم را پر کرده ام و در دهانم احساس تلخی بسیار بدی دارم یعنی نسبت به مواد پرکننده ای که در دندانم هست حساسیت دارم و دهانم دایم تلخ هست به نظر شما چه کنم که از این تلخی بسیار بد راحت شوم؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام این موضوع را با دندانپزشک خود درمیان بگذارید تا لایه جدیدی را برای پر کردن و ترمیم دندان شما استفاده کنند.

 67. Avatar محمدامین گفت:

  سلام دکتر من ۱۷ سالمه یک دندون دارم که لثم باد کرده قرمزم شده درد میکنه این میتونه عفونت باشه چون همون دندونم بک بار عصب کشیده شده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این دندان به طور ناقص عصب کشی شده و عفونت کرده دوباره باید عصب کشی شود بهتر است به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید.

 68. Avatar بهنوش گفت:

  سلام جناب دکتر ،
  دندانی را که یکبار عصب کشی شده و باز عفونت کرده میشه ایادوباره عصب کشی کرد ؟
  یا باید دندان را کشید ؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بله بستگي به شرايط دندان بيمار دارد

 69. Avatar امیرحسین صابر گفت:

  سلام اقای دکتر . من دوماه پیش چهارتا از دندونای جلومو پر کردم .بعد یکی از دندونام وقتی اب سرد یا هندوانه میخورم خیلی تیر میکشه بعد رفتم پیشه دکتر . گرفت با ته وسیله اش زد به دندونم . فرداش دندونم درد خیلی شدیدی کرد بعد صورتم خیلی ورم کرده . قرص هم میخورم هعی بیشتر میشه الان کناره های چشمم رو هم درگیر کرده ممکنه به چشم اسیب بزنه ؟ باید برم دکتر تا عفونتشو بکشه بیرون یا عصب کشی شه‌؟اگه عصب کشی شه دندونام رنگش میره . میشه دوباره پرش کرد و سفید شود ؟؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام درمان شما به صورت کامل انجام نشده و به همین دلیل دندان شما عفونت کرده است. به پزشک معالج مراجعه کنید و از ایشان بخواهید ادامه درمان را تکمیل کنند

 70. Avatar اشکان گفت:

  سلام دکتر.من دو ماه پیش دندونم درد میکرد رفتم دندونپزشکی ، پزشک گف اگه به سرما حساس باشه پوسیدگیه اگه به گرما حساس باشه عفونته.بعد فهمید که تاج دندون پوسیده س.پرش کرد ولی از اون موقه تا حالا بازم درد میکنه.ایا امکان داره عفونت کرده باشه یا دلیل دیگه ای داره؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   احساس درد در دندانی که دو ماه پیش ترمیم شده طبیعی نیست و اجتمالا کار شما به اتمام نرسیده به علاوه ممکن است احساس درد ناشی از پوسیدگی دندان های کناری باشد که باید به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا وضعیت دندان های شما را به طور کامل بررسی کنند

 71. Avatar Saman گفت:

  سلام دکتر،خسته نباشی
  من دندانم نیاز به عصب کشی داشت اما نرفتم،یک هفته که گذشت بدتر شده،جوری که نمیشه دندان م روی هم بزارم
  عفونت کرده؟باید چکار کنم؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بله احتمالا عفونت کرده است و ممکن است به زودی لثه شما نیز دچار عوارض دندان پوسیده شود. سریعا اقدام کنید تا دندان خود را از دست ندهید به علاوه به لثه نیز آسیب نرسد

 72. Avatar آنیتا گفت:

  با سلام
  دکتر خسته نباشید.من پیش شما چند ماهی هست ارتودنسی رو شروع کردم.چند روزه دندون عقل فک بالام انگار عفونت کرده و در نمیاد.کل گلوم درد میکنه،برم بکشمش یا لازمه بیام اول شما ببینید؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام حتما با مطب تماس بگیرید و در اولین فرصت به من مراجعه کنید

 73. Avatar reza گفت:

  سلام جناب دکتر حدود ۱۰ روزه دندان بالا سمت راست شماره ۵ عصب کشی و پر کردم ولی هنوز درد بسیار شدید و مبهم در قسمت بالای دندان و فک دارم و در شب این درد بیشتر میشه. دکتر رفتم گفته احتمالا عفونته و مترونیزادول و آموکسی سیلین داده هر ۸ ساعت اما خوب نمیشه دردش و روز به روز بدتر میشه. باید چیکار کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. احتمالا دندان به طور مناسب و کامل عصب کشی نشده . بهتر است با یک متخصص ریشه با تجربه تماس بگیرید.

 74. Avatar نازی گفت:

  سلام..خسته نباشید
  اقای دکتر برادم حساسیت به پنیسلین داره…دندونش عفونت کردن انتی بیوتیک مصرف کرد بهتر نشد که هیچ بدترم شد….الانم صورتش باد کرده درد هم داره چندتا دکتر رفته الانم چهار روزه این اتفاق افتاده..اخرش رفت دندونپزشکی بهش سرم دادند سرم را برد درمانگاه بزنه درمانگاه گفت باید بری پیش متخصص عفونی رفت پیش متخصص…ایشونم نوشتن باید بستری شه…دکتر الان برادرم بستری هستش تو بیمارستان….ایا باید کار دیگه ای کرد یا بستری کافیه…نباید دندونو کشید یا کاری کرد…نگرانم عفونت کل بدنشو بگیره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید طبق نظر متخصص عفونی انتی بیوتیک دریافت کند چون به پنی سیلین حساسیت دارد باید از پنی سیلین استفاده نشود . بعد از چند روز که عفونت کنترل شد باید دندان کشیده شود.

 75. Avatar Mas.haji گفت:

  سلام اقای دکتر ریشه دندان +6 من از چپ ، عفونت کرده بود ، که رفتم تبریز و عفونت ریشه رو برطرف کردن و ریشه رو عصب کشی کردن ولی بالای همون دندونم عفونت داشت که خیلی بزرگ تر شده ، و خیلی سفته

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگربرامدگی در ناحیه کنار دندان وجود دارد.و از بالای دندان عفونت خارج می شود. این نشانه این است که دندان هنوز عفونت دارد و عصب کشی کامل نبوده است. لطفا به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید.

 76. Avatar Reza.mehr گفت:

  با سلام و عرض ادب خدمت دکتر عزیز و گرامی.
  بنده دو دندان اسیا پایینی کاملا قسمت تاج پوسیده شده و فقط قسمت ریشه دیده میشه و از وسط یه مقدار خون گاهی میاد و یکم گوشت اضافی هم در اومده.جالب اینجاست که حتی یه بار نه عفونت کرده و نه درد میکنه.فقط وقتی غذای سفت موقع خوردن میخوره بهش درد میکنه.سوالم این هس چرا درد نمیکنه؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   برای درمان دندان خود سریعا اقدام کنید و منتظر علامت درد نباشید

 77. Avatar مریم گفت:

  سلام.اقای دکتر .دندان عقل من به شدت درد داره به دندانپزشک مراجعه کردم .عفونت تشخیص داد آنتی بیوتیک تجویز کردند اما با اتمام داروها هنوز درد داره؟چرا آیا باید دندون را بکشم؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام احتمالا دندانپزشک به شما گفته اند که بعد از اتمام آنتی بیوتیک به ایشان مراجعه کنید تا ادامه درمان انجام شود. آنتی بیوتیک تنها برای کم کردن عفونت و التهاب ناحیه تجویز می شود و بعد از آن باید علت اصلی بروز عفونت رفع شود.

 78. Avatar لیلا یوسفی گفت:

  سلام اقای دکتر من یکی از دندونام ۲ماه پیش خیلی درد میکرد ولی الان یک ماهی میشه که درد نمیکنه و پوسیدگی شدید داره گاهی هم دهانم بوی بدی میدهد میخواستم بدونم با عصب کشی درمان میشه یا باید بکشم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما عفونت دارد و باید عصب کشی شود

 79. Avatar زهرا گفت:

  سلام یکسال پیش دندون6بالا رو ترمیم کردم ولی یه چندروزی دندونم درد خفیفی میگیره که شبها بدتر میشه دلیلش چی میتونه باشه؟؟؟؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   احتمالا همان دندان یا دندان مجاور آن مجدد دچار عفونت و یا پوسیدگی شده است. برای درمان به یک متخصص دندانپزشک با تجربه مراجعه کنید

 80. Avatar پونه گفت:

  باسلام بنده حدود یکماه پیش دندان 5 ازسمت چپ بالا را عصب کشی و پرکردم البته فاصله بین پانسمان وپرکردن بنا به دلایلی 3هفته طول کشید با دستور پزشک یک ورق اموکسی سیلین مصرف کردم و سپس پرکردن از وقتی پر کردن حس درد در لثه و بالاتر از لثه نزدیک بینی بافشار انگشت حس میکردم با دستورپزشک چهار ورق اموکسی سیلین و مترونیدازول ازهرکدوم دو ورق مصرف کردم الان بعد یک هفته مصرف قرص درد لثه ازبین رفته ولی بالای لثه نزدیک بینی بافشار انگشت درده هنوز هست و وقتی با بینی هوارو بالا میکشم حس میکنم ریشه دندونم به سمت بالا کشیده میشه و مثل چوب خشکه علتش ازچیست اگه عفونته چرابامصرف اون همه قرص خوب نشد.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان عفونت دارد عصب کشی دندان شما ناقص بوده باید مجددا عصب کشی شود با مصرف انتی بیوتیک و بدون عصب کشی کامل ودرست عفونت از بین نمی رود.

 81. Avatar مهدی گفت:

  سلام آقای دکتر
  امیدوارم حالتون خوب باشه
  دندون ۴من از بالا سمت چپ از انتها شکسته و فقط ریشه اش باقی مونده
  چندروزه دندون یک از بالا سمت چپ به شدت عفونت کرده
  البته همین دندون رو۱۲سال پیش پرکردم
  آیا اگه دندون ۴که فقط ریشه اش مونده رو جراحی کنم و دربیارم همراه با خون ریزی اون عفونت دندون یک هم خارج بشه؟؟
  هردو سمت چپ و بالا هستند
  ممنون از راهنماییتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما دو دندان دارید که عفونت کرده است این دو دندان باید عصب کشی و ترمیم گردد.

 82. Avatar مینا گفت:

  اقای دکتر سلام.بنده حدود چندین سال است دندانهایم از کناره ها ترک برداشته و عفونت کرده و درد دارم چه کنم 😣

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما نیاز به عصب کشی دارد تا عصب کشی نشود نمی توان عفونت را درمان کرد

 83. Avatar فاطمه گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید، من برای درد دندانم ب در دندان پزشک مراجعه کردم و ایشون بخاطر عفونت شدید آنتی بیوتیک تجویز کردن و در طی مصرف دارو ها شدیدا گردن و لثه ام و گلوم درد میکرد ، بعد از مصرف به ایشون مراجعه کردم و عصب کشی کردم چن روزی میگزره ولی هنوز گردن و زیر فکم درد میکنه ، راه حل چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درد تا 5 روز ادامه دارد ولی بعد از ان کم می شود . در صورتی که درد کم نشد به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید

 84. Avatar شاهین گفت:

  با سلام حدودا یکسال پیش دندان جلوم ار نزدیک لثه شکست با مراجعه به دکتر عصب کشی پست و روکش گذاشته شد از دو روز پیش درد شدیدی تو همین دندون دارم امروز هم سست و بی حالم انگار تو کل بدنم عفونته چکار باید بکنم؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا از عدم وجود عفونت مطمئن شوید. درد یکی از علائم عفونت دندان می باشد.

 85. Avatar Hadi گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید من بخاطر عمل آبسه زیر بغل دو سه روزه سفالکسین استفاده میکنم و الان لثه ام زیر دندون نیش انتهای لثه تورم پیدا کرده و درد میکنه درصورتی که سه روزه دارم سفالکسین میخورم برای جراحی زیربغلم.الان چیکار کنم؟آموکسی سیلین استفاده کنم با سفالکسین؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام همان آنتی بیوتیکی که پزشک جراح مربوطه برای شما تجویز کرده اند را مصرف کنید. استفاده از دهان شویه و رعایت بهداشت کامل دهان و دندان را فراموش نکنید. در صورت تشدید این وضعیت و عدم بهبودی حتما موضوع را با پزشک متخصص معالج خود در میان بگذارید

  2. Avatar هاشمی گفت:

   سلام آقای دکتر حدود ی ماهی بود دندون عقل پایین سمت راست اذیت میکرد به دلیل کرونا به دندانپزشک مراجعه نکردم الان یه هفته است که سمت راست دهانم ورم كرده از بیرون صورتم و درد میکنه انگار یه چیز گرد سفت شده از داخل هیچ ورمی نکرده فقط روی فکم ورم کرده درد میکنه هیچ کدام از دندانهایم هم خراب نیس یه هفته است آموکسی سیلین استفاده میکنم اما تغییری نکرده به نظر شما چیکار کنم هم درد داره صورتم هم ورم

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    باسلام. دندان شما آبسه کرده باید به متخصص مراجعه کنید.تا عفونت درمان شود. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک آبسه دندان

 86. Avatar بابک گفت:

  با سلام من یه ماهی هست که دندونم رو عصب کشی کردم ولی اون ناحیه رو پانسمان کردم که بعدا پول دستم اومد کامپوزیت کنم. بعد ی ماه دندون عصب کشی شده با دوتا دندون بغلیش شروع به درد کردن گرفت به مدت سه روز و خودشون خوب شدن. اما بعد یه هفته دچار سرگیجه شدید شدم بنظرتون میتونه عفونت دندان علتش باشه؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بله ممکن است عفونت دندان باشد. بهتر است پانسمان را برای مدت طولانی نگهداری نکنید و سریعا پروسه ترمیم دندان را به اتمام برسانید.

 87. Avatar حسن حاجی قلیزاده گفت:

  سلام وخسته نباشید خدمت شما دکتر گرامی من تازه ایمپلنت گذاشتم برای فک بالا و روکش برای فک پایین مشکل بنده در صحبت کردن و تلفظ طبیعی حروف هستش آیا به مرور زمان درست میشه یا نه واقعا نمیتونم به راحتی صحبت کنم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. در این خصوص باید با دکتر معالج خودتان مشورت کنید چون من از سابقه شما خبر ندارم . عواملی مثل سن. تعداد روکش و ایمپلنت . محل روکش و ایمپلنت و … فاکتور های تعیین کننده ای در تکلم هستند که دکتر معالج خودتان از انها اگاه است

 88. Avatar حجت گفت:

  سلام آقای دکتر،خسته نباشید،من برای عصب کشی رفتم پیش دکتر،دکتر یک آمپول به دندونم زد ولی موقع انجام کار دندونم درد خیلی شدیدی میکرد،الان پانسمانه،اون درد شدید میتونه از عفونت باشه یانه کلا عصب کشی درد شدیدی داره؟
  به نظرتون درسته بی حسی رو به جای زدن به پایین لپ به دندون زدن؟
  خیلی ممنون بابت جواب

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام اگر بی حسی درست کار شود شما نباید در حین کار دچار درد شوید. بعد از عصب کشی و ترمیم دندان مقداری درد تا یک روز طبیعی است اما اگر این درد در حال افزایش است و بهبودی حاصل نشده است باید به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا شما را دوباره معاینه کنند. بروز عفونت نیز منجر به احساس درد می شود

 89. Avatar سارا گفت:

  سلام آقای دکتر.وقتتون بخیر.من دندونمو چندین سال پیش عصب کشی کردم و الان احتیاج به روکش با پست داره هفته ی پیش برای قالب گیری پایه ی فلزی رفتم و بعدش دکتر برام پانسمان کرد و دو روزی میشه که پانسمانم شل شده و بوی بدی در دندانم احساس میکنم و دکترم هم نیستن. بنظرتون عفونت کرده؟ اگر که روکش کنم بعد از یک مدت عفونت خودشو نشون میده و مشکل ب وجود میاد؟ یا الان دکتر میتونه عفونتی ک داره و خارج کنه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   بهتر است دندانی که دچار عفونت شده است را روکش نکنند. از یک پزشک دیگر که در حال حاضر در دسترس است آنتی بیوتیک بگیرید تا مشکل عفونت دندان حل شود.

 90. Avatar حسن گفت:

  سلام خسته نباشین
  من چند ماهی است که دندون کرسی بزرگ در قسمت پایین به عصب رسیده چه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. هر چه زودتر دندان شما باید عصب کشی شود در غیر اینصورت عفونت می کند

 91. Avatar امیر گفت:

  سلام آقای دکتر من چند روزی است که دندانم عفونت کرده و چرک خشک کن مصرف می کنم و عفونت کمتر شده. آیا این صحیح است که در صورت وجود عفونت نباید دندان را کشید؟ با وجود این وضعیت چه کار کنم همچنان چرک خشک کن مصرف کنم تا عفونت تمام شود یا به پزشک برای کشیدن دندان مراجعه نمایم؟
  با تشکر

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   شما نباید بدون تجویز پزشک از آنتی بیوتیک استفاده کنید. به یک دندانپزشک مراجعه کنید. در صورت نیاز قبل از کشیدن دندان برای شما آنتی بیوتیک مناسب با دوز مناسب و مدت زمان معین تجویز خواهند کرد.

   1. Avatar امیر گفت:

    با سلام ممنون از راهنمایی تان.

 92. Avatar رضا گفت:

  سلام اقای دکتر خواهش میکنم خواهش میکنم. منو راهنمایی کنید. من یه چند وقتیه حدودا یک ونیم بعضی اوقات یه دردی تو گوشم دارم ولی تو این دو سه ماه دردم بیشتر شده. به متخصص گوش و حلق و بینی هم مراجعه کردم قرص هم داد ولی هیچ فرقی نکرد. بعد رفتم پیش چند تا دندون پزشکی بعد معلوم شد که یکی از دندونام پوسیده وکمی هم عفونت داره. و چونکه یکمی از اون دندونم شکسته بود ترجیح دادم بکشم. ولی این درد گوشم درست نشده. الان سه روزه. یعنی ممکنه درد گوشم بخاطر دندونم نبوده باشه. و سوال بعد اینکه دکتری که دندونم رو کشید هیچ قرصی تجویز نکرد. ممکنه عفونتش از بین نرفته باشه. جای دندونم انگار یه ماده سفید با خون هستش این عفونته یا عادیه .
  درد گوشم کلافم کرده. لثه ی دندونم (منظورم جای دندانی که کشید)وقتی باد ست فشار میدم یه کوچولو درد میکنه. بعد یکی از دندونایی که کنار دندون کشیده شده هست وقی با دست میزنم درد میگره . دندونی که کشیدم دندون ۶ پایین هستش.
  لطفا راهنمایی کنید.

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا برای شما آنتی بیوتیک تجویز کنند. معمولا بعد از کشیدن دندان تا چند روز ممکن است دندان کناری آن چنین علائمی را نشان دهد. اگر بعد از رفع عفوتت دندان باز هم مشکل درد گوش را داشتید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا وضعیت فکین، دندان ها و مفصل فکی گیجگاهی شما را بررسی کنند.

 93. Avatar رضا گفت:

  سلام آقای دکتر وقتی با دندان به نان یا هر چیز زبری فشار می آورم درد می گیرد از 2 روز پیش شروع شده وضعیت دندان چطور هست؟راهی هست که نیاز به عصب کشی یا کشیدن نباشد؟
  با تشکر

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام شما باید به یک متخصص مراجعه کنید تا وضعیت شما را بررسی کنند. بدون معاینه نمی توان نظر دارد. با اقدام به موقع می توانید دندان طبیعی خود را حفظ کنید.

 94. Avatar محمد مهدی صادقی گفت:

  سلام آقای دکتر من ندانم 6م خراب شده کلا شکسته و یکی دوستای این طوری بود و یه روز با دندان درد شدید روبه رو شدم ودندانه آبسه کردم بود رفتم دکتر و آبسه رو تخلیه کردند وقرص آنتی‌بیوتیک تجویز کد قرص ها رو مصرف کردم ورم خوابید ولی الان همه دندان ها باهم درد میکنم ولثه فک بالا بی‌حس است لطفاً کمکم کنید

  1. Dr Jamilian Dr Jamilian گفت:

   سلام در صورتی که ورم و عفونت دندان پوسیده کم شده است باید سریعتر برای کشیدن آن اقدام کنید تا به مابقی دندان ها آسیب نرسد.

  2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما باید ازمحل دندان عقل عکس بگیرید و به یک متخصص جراح فک و صورت با تجربه مراجعه نمایید

 95. Avatar مینا گفت:

  سلام اگر دندان عفونت داشته باشه نمیشه کشیدش؟ من دندانم ورم و عفونت داشت و ریشه دندان هم از بین رفته اما دندانپزشک دارو داد گفت هفته دیگه برای کشیدن مراجعه کنم

  1. Dr Jamilian Dr Jamilian گفت:

   سلام ابتدا باید عفونت دندان تعدیل پیدا کند سپس دندانپزشک مجاز است دندان را بکشد.

 96. Avatar Dila گفت:

  سلام. ممنون از وب سایت خوب شما که هرچه خواستم دران موجود بود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. خوشحالم که میبینم وب سایت من به سوالات بیماران پاسخ های لازم را می دهد.

 97. Avatar Dila گفت:

  سلام خسته نباشید من دو سه هفتس که ورم دندون بالام شماره ۱نمیخابه هر انتی بیوتیک ک مصرف میکنم از ورمش کم میکنه اما ورمش رو کاملا نمیخابونه دندون پزشک هم رفتم مراحل اول عصب کشیو برام انجام داد اما بازم ورمش نخابیده همش ورم میکنه فردا برای مرحله دوم عصب کشی قراره برم اما هنوز ورم داره انقد گریه کردم خسته شدم اقای دکتر منو راهنمایی کنید…هردکتریم میرم یه چیز میگه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما باید عصب کشی شود بهتر است به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید.

 98. Avatar sima گفت:

  سلام.تشکر از وقتی که برای پاسخ به سوالات میگذارید. متخصص اندو دندانم رو عصب کشی کرده ولی متاسفانه علیرغم چندین دوره مصرف آنتی بیوتیک، ورم صورتم نخوابیده. دندانم هم هیچ دردی نداره. متخصص اندو گفتن مشکل از سینوسه، به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کردم گفتن سینوست مشکلی نداره. واقعا الان نمیدونم چیکار کنم؟ صورتم واقعا خراب شده، ممنون میشم کمک کنید. موفق باشید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   در صورتی که نشانی از عفونت دندان وجود ندارد باید روش های مقابله با التهاب را به کار ببندید. استفاده از کمپرس گرم و مسکن های ضد التهابی می تواند کمک کننده باشد.

   1. Avatar موسوی گفت:

    سلام جناب دکتر
    وقتتون بخیر
    بنده یکی از دندون هام حدود ۶ سال پیش عصب کشی شد
    مدتیه هنگام خوردن مایعات داغ وقتی به اون قسمت برخورد میکنن و همینطور موقع کشیدن نخ دندون بوی بدی ازون سمت دندونم میاد.
    تورم یا درد هم نداره.
    به نظرتون دلیلش عفونته؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . باید از دندان عکس گرفته شود. ممکنه شکستگی باشد . غذا بین ماده پرکردگی و دندان یا ممکنه غذا بین لثه و دندان قرار می گیرد که باید پرکردگی تعویض گردد. این موارد در عکس قابل تشخیص می باشد. شما به یک دندانپزشک با تجربه و ماهر مراجعه فرمایید.

   2. Avatar گیتا گفت:

    سلام آقای دکتر خسته نباشید،،من بعداز تزریق آمپول دندون پزشکی مقدار زیادی آمپول داخل دهانم را قورت دادم،،،الان دچار اسهال شدید وتب شدم آیا ممکن است از از خوردن آمپول باشد،،ممنون از شما.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. خیر، باعث اسهال نمی شود. شما ترزیق بی حسی را باید از دهان بوسیله ساکشن خالی کنید نباید قورت دهید.

 99. Avatar سحر گفت:

  سلام دکتر محترم
  دندون سمت چپ فک بالام دو بار به خاطر درد و فشار به لثه عوض کردم اما باز هر چی میخورم درد شدید و غذا میره لای لثه که با نخ درمیارم و روکش سمت راستم هم به همین صورت شده آیا این چه مشکلیه خواهشا بفرمایید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام روکش دندان نباید دارای منفذ و راهی برای ورود مواد غذایی داشته باشد در غیر این صورت دندان شما دچار عفونت خواهد شد. برای ترمیم و تصحیح روکش دندان به یک متخصص باتجربه مراجعه کنید.

 100. Avatar ایوب گفت:

  سلام.دندان من در فک چپ قسمت بالا دچار تورم بسیاری شده و هرچه آنتی بیوتیک میخورم و تزریق میکنم کاری نمیکنه.به نظرشما چکار باید کرد؟؟خیلی ممنون لطفا هرچه زودتر جواب بدید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   از مصرف آنتی بیوتیک بدون تجویز پزشک جدا خودداری کنید. به یک دندانپزشک مراجعه کنید تا عفونت دندان را تخلیه کنند و اگر این عفونت بر اثر پوسیدگی دندان رخ داده است نسبت به ترمیم دندان پوسیده یا کشیدن آن اقدام کنند.

 101. Avatar ابراهیم گفت:

  سلام خسته نباشید مدتی است فک پائین عفونت کرده طرف راست اصلا دندان ندارم اما علت چیست از کپسول اموکسی کلاو استفاده میکنم اما فعلا برطرف نشده .با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و یا آسیب به لثه می تواند منجر به بروز عفونت در دهان شود. متخصص مراجعه کنید و از مصرف آنتی بیوتیک بدون تجویز پزشک خودداری کنید.

 102. Avatar ابراهیم گفت:

  سلام خسته نباشید مدتی است فک پائین عفونت کرده طرف راست دندان خراب را کشیدم اما علت چیست از کپسول اموکسی کلاو استفاده میکنم اما فعلا برطرف نشده .با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. در دهان شما دندان عفونی وجود دارد که باید عصب کشی شود.

  2. Avatar Shamim گفت:

   سلام خسته نباشید من سرماخورده شدم بعد دندون عقلم ک خرابم هست عفونت کرد هم فک پایین و هم فک بالا و زد ب لثه هام الان حتی قور دادن اب دهان و خوردن غذاهم خیلی سخت شده چیکار کنم

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    سلام. بهتر است بعد از خوب شدن سرما خوردگی به دندانپزشک مراجعه نمایید و دندان عفونی را عصب کشی نمایید.

 103. Avatar آزيتا گفت:

  سلام.
  دو ماه پیش به قصد کامپوزیت به دکتر مراجعه کردم،
  ایشون بعد از معاینه گفتن شما اول باید لثه رو درمان کنید، بعد از موافقت آماده جراحی شدم که به من گفتن باید تعدادی از دندان هات کشده شود و ایمپلنت شود متاسفانه یه سری مسائل علمی پزشکی مطرح کردن و من رو راضی به کشیدن تعداد زیادی دندان در فک بالا و پایین کردن تعداد دندان های باقی مانده طوری هستند که مشکل در خوردن غذا دارم، به ده ها پزشک مراجعه کردم ولی همه ی پزشکان کار این دکتر را رد کردن و تشخیص دادن که من اصلاً عفونتی نداشتم که منجر به کشیدن این همه دندان بشم و می گویند شما اصلا جراحی لثه نشدین فقط همه ی دندان هایتان را کشیدن
  لطفاً لطفاً راهنمایی کنید
  از منزل به خاطر شرایطم خارج نمی شم، با هیچ کسی نمی تونم صحبت کنیم…..

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است توسط یک متخصص لثه با تجربه معاینه شوید

 104. Avatar امیر گفت:

  سلام خسته نباشید راه درمان دندان عفونی چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. یک دندان عفونی نیاز به عصب کشی دارد

 105. Avatar نیلا گفت:

  با سلام
  مادر بنده چندوقت پیش به دندانپزشک مراجعه کردند برای عصب کشی و مرحله اول انجام و پانسمان کردند.بعد از حدود ده روز باز مراجعه کردند برای پر کردن که دکتر پانسمان رو عوض کرد و پر نکرد.همون روز دندان شروع به عفونت شدید کرد که صورت و چشم و گلو متورم شد.با مراجعه مکرر و مصرف ۸پنی سیلین و تعداد زیادی کپسول آنتی بیوتیک ورم کم شد اما الان بعد از ۹ روز همچنان ورم کامل ازبین نرفته و ارجاع دادن برای کشیدن عفونت که اونجا هم گفتند عفونت خشک شده و باید باز آنتی بیوتیک مصرف کنه.
  لب مادرم کج شده بخاطر بیحسی دهانش اصلا عذای جویدنی نمیتونه بخوره.
  ببخشید طولانی شد. ممنون نیشم نظرتون رو بفرمایید و کمکمون کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان عفونت دارد باید مجددا عصب کشی شود بهتر است به یک متخصص ریشه با تجربه در مورد عصب کشی مراجعه نمایید در ضمن بیحسی بعد از 2 ساعت اثرش از بین می رود و نمی تواند باعث کجی فک شود. اگر در فک ایشان کجی مشاهده می شود حتما باید به یک متخصص جراحی فک و صورت با تجربه مراجعه نمایید.

 106. Avatar زارع گفت:

  سلام خسته نباشید اقای دکتر دخترم ۱۲ساله هست چند ماهی هست دندان اسیاب پایین دندان دایمی قبلا عصب کشی شده وزیرش ظاهرا دندان دایمی هست که کج هست وگفتن عفونت دورش گرفته باید چکار کنیم لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   اگر دندان دایم است باید توسط یک متخصص ماهر ریشه عصب کشی شود و اگر زیر ان دندان دایم دیگری وجود دارد باید با ارتودنسی به قوس اورده شود

 107. Avatar مهدی گفت:

  سلام وقت بخیر
  بنده دندان شماره ۷ فک پایین چپم آبسه کرده و به دندان پزشک مراجعه کردم و برای من مسکن و انتی بیوتیک تجویز کردن اما بعد از گذشت ۲۴ ساعت صورتم متورم شده و درد شدیدی رو تحمل میکنم میخوام بدونم آیا الان باتوجه به اینکه دندون باید عصب کشی بشه نمیشه الان این کارو کرد؟ باید حتما درد از بین بره و آبسه بخوابه یا نه میشه عفونت رو به روش باز کردن دندون خارج کنند؟ لطفا هرچه زودتر پاسخ بفرمایید با تشکر از سایت خوبتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام اگر با مصرف آنتی بیوتیک عفونت کم نشده و حتی ورم و التهاب بیشتر شده به پزشک خود مراجعه کنید تا عفونت را تخلیه کنند و مصرف آنتی بیوتیک را ادامه دهید. از قدردانی شما سپاسگزارم

 108. Avatar مهدی گفت:

  سلام بنده یه چند سالی هست که دو دندان خراب دارم ک باید عصب کشی میکردم حدود جهار سال است که این کار را انجام ندادم الان سرما خوردم و خوب شدم ولی یک ماه است که لرز دارم و لرزم برطرف نشده عکس ایا میشه بخاطر عفونت دندان باشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندانهای پوسیده هرچه زودتر باید ترمیم شود وجود لرز و سرما خوردگی ربطی به عفونت دندان ندارد .باید دانست عفونت دندان باید هر چه زودتر درمان شود

 109. Avatar مهدی گفت:

  سلام وقت بخیر
  ممنون از پاسخی که دادین
  من طی مراجعه به دکتر ریشه دندان و بررسی ایشون امپول سفالکسین ۱۰۰۰ سه عدد تجویز کردند و هر ۱۲ ساعت یکیش رو تزریق کردم و آموکسی کلاو و مترونیدازول هر ۸ ساعت و مسکن هم هر ۶ ساعت مصرف میکنم و تورم صورتم ثابت شده شب هنگام خواب حس میکنم که فک بالا فشار زیادی روی دندون بیمار وارد میکنه و باعث کم خوابی من شده .
  به نظر شما چقدر طول میکشه تا تورم صورتم از بین بره و به حالت نرمال برگرده
  سوال بعد اینکه چند روز باید دارو مصرف کنم تا بتونم جهت مراجعه و عصب کشی اقدام کنم
  ممنونم از حوصله ای که در پاسخ دادن دارید
  بینهایت ازتون ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دارو را باید در مدت یمک هفته مصرف کنیدو تورم بعد از یک هفته از بین می رود. ولی بهتر است در این مورد با دکتر معالج خودتان مشورت کنید چون ایشان با شرایط کلینیکی دندان شما اشنا هستند

 110. Avatar دريا گفت:

  سلام جناب دكتر وقت بخير
  حدود ٧ ماه پيش عصب كشي دندان فك بالا سمت چپ انجام دادم، چند وقت بعد به شدت آبسه در لثه ايجاد شد و درد و تورم در لثه ي همان دندان، الان گلودرد بدي در قسمت سمت چپم تا پايين حس ميكنم، احساس توده اي در گلو دارم كمي قورت دادن اب دهانم سخت شده و ترشحات پشت حلقي دارم، ، ميخواستم بپرسم درد گلوي من و مشكلاتي كه عرض شد ممكن است به دليل عفونت لثه ام باشه يا خير؟ خيلي ممنون ميشم پاسخ بديد چون نگران هستم مشكل جدي اي در گلو داشته باشم، سپاس

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. به احتمال زیاد سرما خوردگی دارید و ربطی به دندان ندارد بهتر است به یک متخصص گوش و حلق و بینی ماهر مراجعه نمایید. ولی برای مشخص شدن اینکه ایا عفونتی در دندانها وجود دارد یا نه بهتر است دندانهای شما توسط یک دندانپزشک با تجربه معاینه شود.

 111. Avatar مریم گفت:

  سلام
  حدود ۷سال پیش دندونمو عصب کشی کردم دندونم ۲هفته پیش به دلیل اشتباه دندون پزشکم عفونت کرد و مجبور به عصب کشی مجدد شدم روز بعد از عصب کشی صورتم تورم کرد با وجود استفاده از آنتی بیوتیک حس میکنم عفونت به فک پایین منتقل شده. دندون عصب کشی شده دندون۶ بالا هست. رنگ لثه درقسمت همون دندون تغییر رنگ داده و احساس عفونت داخل گوش هم دارم البته هیچ دردی ندارم ولی خیلی نگرانم. چه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از شما رادیو گرافی به عمل اید تا بتوان نظر قطعی داد .شما حتما باید توسط یک متخصص ریشه با تجربه ویزیت شوید

 112. Avatar امیر گفت:

  سلام ممنون از جواب شما؛ من یه دندان عقل کاملا نهفته انتهای فک پایین دارم که چندوقت پیش کمی درد میکرد اما بعد ازمدتی ارام شد؛ الان چند روزی هست تاری دید وسرگیجه بی علت دارم ایاممکنه از عفونت اون دندان باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . معمولا دندان عقل فک پایین باعث تاری دید چشم نمی شود. به شما توصیه می شود به یک چشم پزشک مراجعه نمایید.

 113. Avatar فاطمه گفت:

  با سلام آقای دکتر، من خیلی وقت پیش دو تا دندان از فک پایین کشیدم و جای آن ها اکنون خالی است و برای پروتز دیگر دکتر نرفتم. مدتی است که جای آن ها هر چند وقت یک بار، یا هر دو ماه یا یک ماه یک بار چرک میکنه و من با دست چرکش رو خالی میکنم و همزمان گاهی هم درد میگیره
  می خواستم از شما در خواست کنم که راهنمایی کنید باید چی کار کنم؟ و چه مراقبت هایی باید انجام بدم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام .حتما در موقع کشیدن دندان از ریشه باقی مانده و عفونت می کند . باید از محل دندان کشیده شده عکس گرفته شود و الباقی ریشه خارج شود .

 114. Avatar امید گفت:

  با سلام
  من دندان آسیابم را چند سال پیش عصب کشی کردم تا اینکه اخیر موقع فشار دادن یا غذا خوردن شدیدا درد می گرفت مجددا نزد دندان پزشک رفتم و opg گرفتم دکتر گفت هم عفونت داره و هم درست عصب کشی نشده برای من هم پنی سیلین 800 و هم آموکسی سیلین و مترانیدازول تجویز کرد و بعد از چند روز مجددا عصب کشی کرد و کانالهای دندان را عمیق تر کرد با وجود این که آمپولها را زدم و دارو مصرف میکنم امکا هنوز موقع فشاردادن دندانم درد می کند

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان عصب کشی کامل و درست انجام شده باشد نباید درد کند. به یک متخصص ریشه ماهر و با تجربه مراجعه کنید . و از محل دندان عکس گرفته شود و عصب کشی کامل انجام شود.

 115. Avatar saba گفت:

  سلام روزتون بخير، دندون شش از فك پايين بنده قبلا عصب كشي شده بود و بعد روكش ، حدود يكسالونيم عفونت داشته يكماه پيش كه رفتم دكتر عكس گرفتن گفتن بايد كشيده بشه، بعد چندوقت حالت اينكه ريشه دوندونم باد ميكنه و اين ميمونه، ميرم دكتر ايشون ميكشن بدون اينكه عكس يا انتي بيوتيك بدن حالا بعد از سه روز دردش هنوز اروم نشده رفتم گفتن چندتا كيست داشته و براي اينكه بتونن دربيارن استخون مابين ريشه رو تراشيدن و بعد بخيه زدن، حالا بنظر شما كارشون درست و اصولي بوده ؟؟ باتشكر از شكيبايي شما دكتر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید از محل دندان رادیو گرافی تهیه شودکه آیا کیست وجود دارد یا خیر؟ اگر کیست وجود داشت باید جراحی و خارج شود و بخیه گردد. به بیمار هم آنتی بیوتیک تجویز می شود.

 116. Avatar احمد گفت:

  سلام خسته نباشید. دندون عقل بالا سمت راست به صورت نهفته داره رشد میکنه و مدتی پیش سرما خورده بود. الان احساس گلو درد و گوش درد و دندون درد دارم. به نظر شما عفونت دندون یا چیز دیگه. غذا جویدن مشکل برام و آب دهنم رو نمیتونم قورت بدم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . گلو درد و اینکه آب دهانتان رو قورت می دهید نشانه سرما خوردگی هست و ربطی به دندان عقل ندارد . دندان عقل نهفته شما باید خارج شود.

 117. Avatar علی گفت:

  با سلام و خسته نیاشید خواهر من ۷ سالشه و دوندونش فک کنم عفونت داره غذا مبره داخل دندونش و بو میگیره ممنون میشم بگین چکار کنیم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حتما این دندان باید عصب کشی بشود تا عفونت برطرف گردد.

 118. Avatar کوثر گفت:

  سلام خسته نباشید، حدود چند سال است که از ناحیه بین دندان شش و هفتم موقع فشار با دست یا مکیدن چرک خارج میشود ولی با وجود مراجعه به چند دندانپزشک گفتن سالمه و مشکلی نداره، ماه قبل عکس رادیوگرافی تحلیل استخوان نشون داد که دندونپزشکم فقط نحوه مسواک زدن رو یاد دادن و گفتن چیز دیگه ای نیاز نیست لطفا راهنمایی کنین چیکار کنم،درضمن غده لنفاوی همون سمت گردنم متورم هست واصلا دندون درد ندارم و قسمت قائده دندان جرم سیاه هست 15 سالی هست که ترمیم سطحی و پر شده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر با فشار از ناحیه چرک خارج می شود قطعا عفونت دارد . شما به یک متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید. دندان ها در ضمن باید جرم گیری شود . تورم غدد لتفاوی هم بخاطر وجود عفونت در آن ناحیه است.

 119. Avatar Z گفت:

  سلام خسته نباشید آقای دکتر ببخشید من دندانم عقلم چرکی شده بود و بعد دندانم را کشیدم الان جای دندان چرکی شده و و فکم اصلا باز نمی شود و نمی توانم غذا بخورم ببخشید الان من باید چیکار کنم ؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام بعد از سه الی پنج روز درد و تورم متوقف می شود. اگر ادامه داشت به یک متخصص جراح فک و صورت با تجربه مراجعه فرمایید.

 120. Avatar کریمی گفت:

  سلام،دندانم را چند سال پیش عصب کشی کرده بودگ و روکش داشته چن وقت پیش دچار درد دندان شدم و بعد از عکسبرداری متوجه عفونت ان دندان شدم،بعد از مراجعه به دندانپزشک دندان مرا بدون هیچ پیش زمینه ای کشید و بعد از ان پس از تحمل درد زیاد که حتی با دگزامتازون پیشنهادی دکتر ساکت نشد و ۱روز طول کشید تا دردش کم شود،الان بعد ۴روز بشدت صورتم ورم کرده ولی درد ندارد،بنظرتون کشیدن دندانم کار اشتباهی بود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام .برای پاسخ به سوال شما عکس رادیوگرافی از دندانتان لازم است. اگه ریشه دندان شکسته باشد که در عکس قابل تشخیص هست دندان باید کشیده شود.

 121. Avatar زهره گفت:

  سلام من پشت دندون های1و2ورم داشت ووقتی فشارش میدادم چرک از آن خارج میشد الان یکسال عصب کشی وپر شده ولی هنوز ورم داره وچرک ازش خارج ج میشه علتش چیه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با فشار چرک خارج می شود نشانه عفونت می باشد. رادیوگرافی از محل دندان گرفته شود و شما به یک دپدانپزشک با تجربه مراجعه نمایید.

 122. Avatar زهره گفت:

  سلام ایا ترک ریشه دندان در رادیوگرافی مشخص است ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شکستگی ریشه توسط رادیو گرافی قابل تشخیص است.

  2. Avatar ژیلا گفت:

   سلام خدمت شما وباتشکرازپاسخگوییتون
   من حدوددوهفته احساس فشار روی فک پایین طرف چپ دردندان شماره۷دارم وهرازگاهی بعضی از دندانم یه کمی تیر میکشید فشار بدون درد درقسمت فکم هست ازترس کرونا ازکپسول آموکسی سیلین ومترانیدازول استفاده میکنم ۴روزه فشار یه کمی کم شده ودردهم ندارم ولی طرف چپ فکم مثل کسی که بادکنک باد میکنه یه کمی اونجور فشار دارم به نظر شما با مصرف این داروها خوب میشود البته دندان۷رو ترمیم کردم پارسال ممکن عفونت باشه عذرخواهی میکنم

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. بدون تجویز دندانپزشک دارو استفاده نکنید.

 123. Avatar سما گفت:

  سلام اقای دکتر من الان ۵ روز دندان عقلم و کشیدم دوتا رو باهم دندان عقل بالا وپایین سمت چپم فکم و دندان پایین جراحی شده و بخیه خورده حالا بعد از ۵ روز هنوز درد دارم و این درد به گوشم زده و کمی هنوز خون میاد و اینکه فک پایین سمت راستم اندازه یه نخود ورم کرده خواستم بدونم دندانم عفونت کرده باید چیکار کنم ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . درد باید سه الی پنج روز بعد برطرف بشود. برای تشخیص باید از محل دندان رادیوگرافی تهیه شود. و به یک متخصص جراح فک و صورت با تجربه مراجعه شود.

 124. Avatar دانافر گفت:

  با سلام و تقدیم احترام
  در دندون ۷ بالا سمت راست احساس ناراحتی میکردم بعد از عکس گرفتن به دندونپزشک مراجعه کردم که به نظر ایشان پوسیدگی دندون عقل بیشتر از ۷ بود البته هیچ گونه کیست و التهاب در لثه طبق عکس قابل مشاهده نبود لذا دندون عقل را صرفا ترمیم کردن . یک روز بعد از ترمیم ، لثه ام ( بین دندون ۷ و۸ ) شدیدا عفونت کرد و آبسه ایجاد شد الان ۶ روز انتی بیوتیک مصرف میکنم ولی عفونت از بین نرفته و در لثه ام درد شدیدی حس میکنم . لطفا راهنمایی بفرمایید . با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید از آن ناحیه رادیوگرافی تهیه کرد که با دیدن عکس بتوان اظهار نظر کرد.

 125. Avatar mahsa گفت:

  سلام اقای دکتر من چهار پنج ماهه دندونمو کشیدم زمانی هم ک دندونمو کشیدم فشار زیادی بهش وارد شد دکترم خیلی بهش فشار اورد.الان بعد چن ماه ورم کرده و خیلی درد میگیره امکان داره ریشه دندونم در نیومده باشه؟ریشه توی لثه باقی بمونه خطرناکه؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . امکان دارد ولی برای تشخیص درست باید از محل دندان رایوگرافی تهیه شود.

 126. Avatar فرناز گفت:

  سلام اقای دکتر من حدود ۳ هفتس دندان ۴ بالا رو عصب کشی کردم از شبی که این کار انجام شده من دچاره سردرد و چشم درد شدید شدم پلکام احساس خستگی میکنن و دیدم به مشکل برخورده پیش دکتر عمومی هم رفتم ولی هیچ تاثیری نداشت و گفتن احتمال داره سوزن بی حسیو بد زده باشن الان موندم مشکل از کجاست ممنون میشم راهنماییم کنید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . چون درد شما بیش از چها یا پنج روز است باید از محل دندان رایوگرافی تهیه شود. و به متخصص ریشه باتجربه مراجعه فرمایید.

 127. Avatar فاطمه گفت:

  با سلام و درود من دندون عقلمو الان يك هفتست كه جراحي كردم، دندونم فك جوش بود ،يك روز بعد از جراحي دچار عفونت شديد در كل دهانم شدم ، به پزشك مراجعه كردم و انتي بيوتيك مصرف كردم ، ٣روز بعد دوباره به پزشك مراجعه كردم انتي بيوتيك جديد تجويز كردن ولي هنوز عفونت دهان و لثم برطرف نشده، لطفا راهنماييم كنيد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر الان بیشتر از پنج روز شده و هنوز عفونت دارید . باید ازمحل دندان رایوگرافی تهیه شود . به متخصص جراح فک با تجربه مراجعه نمایید.

 128. Avatar سمیه گفت:

  سلام وقت شما بخیر
  دندان پنج من آبسه کرد بعد از برطرف شدن عفونت و گرفتن عکس، دکترم گفتن ریشه سالم هست اما ممکن هست عفونت در استخوان مونده باشه و همین موضوع شانس عصب کشی رو پایین میاره و ممکن هست چند ماه بعد از عصب کشی همین عفونت باعث از بین رفتن ریشه ی دندان بشه، به نظر شما چکار کنم راهی برای از بین بردن عفونت داخل استخوان هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام با تهیه رادیوگرافی قابل تشخیص می باشد.

   1. Avatar Snn گفت:

    دو روز دو تا از دندونای جلو فک پایینم بدون ضربه دیدن یا پوسیدگی از ریشه تا بالا درد می کنه و کمی هم لق شده درمانش چیه دردش داره دیوانه ام میکنه

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . باید از محل دندان شما رادیوگرافی تهیه شود تا تشخیص داده شود عصب کشی لازم است یا خیر ریشه دندان سالم است یا خیر؟

 129. Avatar Mt گفت:

  سلام میشه وقتی دندان باد کرده اون دندون رو کشید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . خیر، باید التهاب یا عفونت برطرف شود.

 130. Avatar مهتاب گفت:

  دندون 5سمت راستم ترمیم بود چند وقت بود بعد از ترمیم درد و تورم داشت به دکتر مراجعه کردم گفت انتوبیوتیک بخور باید درمان ریشه بشه،سه ماه پیش اموکسی سیلین خوردم خوب شد تا 3روز پیش که به شدت درد گرفت به دندانپزشک مراجعه کردم درمان ریشه انجام شد اما بعد اون ابسه شدید کرد ،با وجود استفاده انتوبیوتیک و مسکن هنوزم لپم ورم داره و ماساژ که میدم درد شدید داره،طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید از محل دندان رایوگرافی تهیه شود.اگر عصب کشی کامل و درست انجام شده باشد درد و تورم باید سه الی پنج روز بعد ازبین برود.اگر عصب کشی کامل نباشد باید به متخصص ریشه مراجعه نمایید تا عصب کشی درست و کامل انجام گردد.

 131. Avatar پوریا گفت:

  سلام دکتر من دندانم عفونت کرده به طوری که عفونت تمام استخوان دندانمو از بین برده و تا داخل دماغم عفونت امده ایا با عصب کشی درست میشه یا باید ایمپلنت انجام بدم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید از محل دندان شما رادیوگرافی تهیه شود.اگر عصب کشی کامل و درست انجام نشده باشد ،عصب کشی مجدد انجام شود و دندان پر گردد. و روکش شود.و حتما به یک متخصص ماهر و با تجربه مراجعه گردد.

 132. Avatar اسماء گفت:

  سلام دكتر من دندون سوم پايين سمت چپم رو سال پيش پر كردم امسال كم كم افتاد الان يك سوراخي ايجاد شده ك حتي ته دندونم مشخص ميشه و خيلي عفونت كرده طوري ك چرك زرد و خون لخته ازش مياد و بوي شديدا بدي ميده و گوشم خيلي درد ميكنه دكتر انتي بيوتيك داد يك هفته ست ميخورم هنوز خوب نشدم چيكار كنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام حتما به متخصص ریشه مراجعه کنید . درد و چرک علتش عفونت می باشد.

 133. Avatar مبینا حسینی گفت:

  ببا سلام . آقای دکتر ممنون از سایت پر ازمحتوی و مطالب عالیتون .
  لثه بالای دندان شماره 6 من تغییر رنگ داده است علتش چی میتونه باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . متشکرم از حسن نظر شما . در خصوص دندان شماره 6 ، تغییر رنگ لثه نشانه عفونت می باشد . به دندانپزشک متخصص ریشه مراجعه کنید با رادیوگرافی عفونت قابل تشخیص می باشد.

 134. Avatar آنیسا گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  دندان پیشین مرکزی من مصنوعی بوده و گیر غذایی دارد
  این گیر غذایی باعث ایجاد بو در لثه شده
  درمانی برای رفع بوی لثه هست(بجز رفع گیر غذایی پروتز که امکان مادیش میسر نیست)
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . پس از مصرف هر وعده غذایی باید از نخ دندان و مسواک استفاده شود . مانده غذا باعث بو می شود.

 135. Avatar حمید گفت:

  با عرض سلام خدمت اقای دکتر
  تشکر از راهنمایی ومطالب خوبتان چند سالی است در فصل سرما دندان های جلو کلا درد دارم انتیبیو تیک مصرف میکنم چند روزی ارام میشود ولی درمان قطعی نیست لطفا راهنمایی فرمایید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . شما نباید آنتی بیوتیک را بدون تجویز دکتر استفاده کنبد. برای حساس بودن دندانها شما به متخصص ریشه مراجعه کنید ممکن است دندان شما احتیاج به عصب کشی داشته باشد.

 136. Avatar الی گفت:

  سلام آقای دکتر ، من دندانِ پایین سمت چپ یک نقطه ی سیاه داره و همینجوری به خودیه خود درد نمیکنه ولی وقتی غذای سفت مثل ته دیگ باهاش میخورم یک نقطه یک دفعه تیر میکشه و اصلا نمیتونم چیزی با اون دندون بخورم ، توی عکس خرابی مشخص نشده ولی دهان من همیشه مزه ی تلخ میده و ترشح پشت حلقم شدید شده و بویی شبیه عفونت میده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان شما نیاز به عصب کشی دارد به متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید.

 137. Avatar علی گفت:

  سلام جناب دکتر ، بنده چند ساله پیش یکی از دندانهای آسیاب رو عصب کشی و روکش کردم ، امروز برای ترمیم یکی دیگر از دندونام به دندانپزشک مراجعه کردم که دکتر با دیدن عکس رادیوگرافی گفت که همان دندانی که چندسال پیش عصب کشی و روکش کردم عفونت کرده و متاسفانه باید کشیده بشه ! میخواستم بدونم آیا راهی هست که عفونت رو از بین ببره که دیگه مجبور نباشم دندونمو بکشم؟ البته من درست متوجه نشدم که منظورشون از غفونت خود دندان هستش یا لثه! ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید ، با تشکر فراوان

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . یا دیدن رادیو گرافی دندان شما می توان اظهار نظر کرد.

 138. Avatar اسد گفت:

  سلام افای دکتر
  لثه دندان 6 من ورم کرده . آقای دکتر لطفا راهنمایی کنید. ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام برای محافظت بیشتر و بهتر از دندان بهتر است روکش شود و تشخیص توسط دندانپزشک معالجتون باید باشد.

  2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام .با دیدن رادیوگرافی می توان اظهار نظر کرد . ممکن است دندان شما احتیاج به عصب کشی داشته باشد به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه شود.

 139. Avatar علی گفت:

  سلام آقای دکتر
  ایا روکش نکردن دندان عصب کشی شده باعث عفونت ریشه میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام دندانی که عصب کشی و سپس روکش می شود برای محافظت بیشتر از دندان بهتر است روکش شود که تشخیص این کار با متخصص معالجتون می باشد.

 140. Avatar فرشاد گفت:

  سلام آقای دکتر
  چند ماهی هست مایع سفید رنگی داخل دهانم میاد با اینکه هم مسواک میزنم و هم نخ دندان میکشم ونیز کلیه دندانهایی که خراب بودن را نیز ترمیم کردم ولی باز هم این مایع سفید رنگ خارج نمیشود از دهانم.علت این چه چیزی میتواند باشد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام شما به یک متخصص با تجربه مراجعه کنید ماده سفید رنگ نشانه عفونت می باشد.

  2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام ماده سفید رنگ نشانه عفونت می باشد به یک متخصص با تجربه مراجعه نمایید.

 141. Avatar زهره گفت:

  سلام علت خوب نشدن عفونت دندان چیست؟ بنده دندان یک بالا تا الان دوبار عصب کشی شده دارو هم خوردم دوبار هم دکتر عفونتش راتخلیه کرد ولی باز عفونت بر میگرده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . با دیدن رادیوگرافی دندان شما قابل تشخیص است شما می توانید به یک متخصص با تجربه و ماهر مراجعه نمایید.

 142. Avatar مهدی پور گفت:

  سلام وقت بخیر.دندان ۶ پایین رو سه سال پیش و ۷ رو پارسال عصب کشی کردم.الان بین دو دندونم درد میکنه و یه گوشت اضافه کوچک میبینم که انگار التهاب داره.اقای دکتر مشکل چیه چه راهکاری می دید؟سپاسگزارم

  1. Avatar مهدی پور گفت:

   ببخشید از دندونم هم موقع مسواک و یا فشار خون میاد

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام مشکل از لثه شماست به یک متخصص لثه مراجعه نمایید.

  2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام از محل دندان شما باید رادیوگرافی تهیه و معاینه شود تا بتوان در مورد مشکل تان اظهار نظر کرد.

 143. Avatar فرناز گفت:

  سلام آقاي دكتر من چند روزه فك پايينم درد ميكنه دندان عقلم درد می کند و تب شديددارم الان لثه هام متورم شده كه چيزي نميتونم بخورم و چرك خشك كن مصرف ميكنم هم روزي ٣ بار آب نمك مصرف ميكنم. ميشه لطفاً راهنماييم كنين چون فعلاً هيچ جا بهم وقت ندادن كه برم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام حتما به متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید.ممکنه دندان عقل شما احتیاج به جراحی داشته باشد.

 144. Avatar زهرا گفت:

  سلام.ببخشید آقای دکتر می خواستم بپرسم اگه دندون شیری آدم پوسیده باشه باید چه کرد ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام وقتی دندان شیری شما پوسیده باشد درد دارید و بهتر است تا حد امکان با ترمیم نگه داریم .مگه لازم باشد با تجویز دندانپزشک کشیده شود.

 145. Avatar علی گفت:

  با سلام و خسته نباشد اقای دکتر دندان شماره 6 من به شدت درد میکند و بعلت بیماری کرونا میترسم برم دکتر علتش چی میتواند باشد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید رادیوگرافی تهیه شود . دندان شماره 6 شما احتیاج به عصب کشی دارد شما باید به متخصص ریشه جهت پر کردن ریشه مراجعه نمایید. و اگر پر کردگی دندانتان زیاد است با تشخیص متخصص بهتراست بخاطر محافظت بیشتر روکش شود.

 146. Avatar صادقی گفت:

  سلام.من هفته پیش دندان پایینم را ایمپلنت کردم و الان بیشتر دردی که احساس می کنم مربوط به فک بال در همان سمت است. آیا این دو به هم ربطی دارند یا به صورت تصادفی دندان بالا هم دچار مشکل شده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام شما هر چه سریعتر باید به دندانپزشک معالجتان مراجعه نمایید.

 147. Avatar سعید گفت:

  سلام آقای دکتر من قسمت چپ لثه هام بالا و پایین به شدت درد میکنه عصب کشی هم انجام دادم قبلا ولی درد در ناحیه لثه هست دکتر رفتم دندانها م چک شد مشکل از دندان نبودمترونیدازول 250 و ام کسی 500 مصرف کردم ولی هیچ اثری نکرد دردش عذاب آور لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام با معاینه دندانهای شما و دیدن رادیوگرافی ها می توان اظهار نظر کرد.

 148. Avatar مهدی گفت:

  سلام آقای دکتر
  لثه بین دندانهای شماره 6 و 7 پایین من درد می کنه که دندان 7 روکش دارد، ولی لثه تورم ندارد و دردش رو می تونم تحمل کنم. اگر غذاهای نرم بخورم که دردش خیلی خیلی کم و قابل تحملتر می شود.
  به نظر شما مراجعه به متخصص لثه رو میتونم تا یکی دو ماه آینده که خطر کرونا کمتر شود عقب بیندازم؟ یا ریسک کرونا رو بپذیرم و در اسرع وقت برم درمانگاه؟
  ممنون از راهنمایی شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است از محل دندان شماره 6و7 شما باید رادیوگرافی تهیه شود . شاید دندانی که روکش شده احتیاج به عصب کشی مجدد داشته باشد . بعد از معاینه و دیدن رادیوگرافی می توان اظهار نظر کرد.

   1. Avatar مهدی گفت:

    متشکرم.
    ولی لطفا بفرمائید قابل عقب انداختن هست یا خیر
    برای یه مدت مثلا یک یا دو ماه مشکلی پیش نمیاد؟ (تا زمانی که بحث کرونا کمرنگ تر بشود)

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . نه مشکلی نیست،سلامت و تندرست باشید.

     1. Avatar مهدی گفت:

      ممنون از راهنماییتون و وقتی که گذاشتید.

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      موفق باشید.

 149. Avatar محمدرضا روستا گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید . من چند روزی هست که دندون درد دارم اما امروز دیدم که از لثه ای که درد میکرد چرک داره .یه چیزی مثل جوش اما سفیدی بیشتری داره . اگر خودم خالیش کنم با رعایت بهداشت مشکلی ایجاد میکنه؟؟؟؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . شما باید به یک دندانپزشک مراجعه نمایید . و دهانتان را با آب نمک شستشو دهید.

 150. Avatar مسعود گفت:

  سلام من نیش دندان پایینمو عصب کشی کردم دکتر گفتش کیست داره .4تاپنلی سیلین هم زدم وتا یک 4روز آموکسی مصرف کردم معده ام اذیت کردش مصرف نکردم .به دلیل مشغله کاری توی یک هفته نرسیدم به دکتر مراجعه کنم بعداز یک هفته دیدم لثه ام آبسه زده .بعدش هم دندانپزشکی ها فعلا تعطیل شد رفتم پیش متخصص عفونی بهم یک سفیکسیم 200 بهم داد گفتش هر 8ساعت بخور.یکی خوردم یکساعتی مشکل تنفسی بهم دس داد.واینکه آیا این قرص میشه روزی 2تا بخورم ویا اینکه قرص بهتریاجایگزینی باعوارض کمتر وسرعت عمل زودتر وجود دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . با دیدن رادیو گرافی دندان شما و معاینه کلینیکی می توان اظهار نظر کرد.

 151. Avatar نیلوفر گفت:

  سلام من دندونمو پر کردم و سه تا دکتر هم گفتن ک ب عصب نرسیده ولی خیلی درد میکنه وحتی زمانی ک مسکن میخورم زیاد تاثیر نداره اطرافشم سفیده بنطرتون مشکلش چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندانپزشک باید از روی رادیوگرافی این تشخیص را بدهد تنها با معاینه کلینیکی کافی نیست . شما به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید.

 152. Avatar مهدی گفت:

  سلام.پارسال دندانمو عصب کشی کردم ولی به دلیل زیاد تراشیدن دندان کنار عقل ماده ای که پر کرده بودم در اومد من نرفتم دکتر بعد اون مقدار دندانی که داشتم ام به دلیل خوردن هویج شکست الان فقط ریشه مونده تو لثه میخواستم بدونم حتما باید ریشه خارج بشه یا امکان عفونت وجود داره موقع غذا خوردن مشکلی ندارم ولی لثه یخورده در د میگره خواهشا راهنمایی کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . به متخصص ریشه مراجعه کنید رادیوگرافی باید تهیه شود اگر ریشه سالم باشد عصب کشی و پر می شود و تاج دندان ساخته می شود و بهتر است برای محافظت بیشتر ، دندان روکش شود.

 153. Avatar علی گفت:

  با سلام،
  دکتر دو سه روزه سر درد عجیبی دارم، سمت راست سرم به شدت درد میکنه، بمدت یکی دو ماهه یکی از دندون های سمت راستم درد میکرد، درد خفیفی داشت اهمیت نمیدادم، الان دردش شدید شده، یه کم ورم کرده و داره اذیتم میکنه، درد دندون با سردرد رابطه داره؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام به یک دندانپزشک با تجربه مراجعه نمایید تا ویزیت شوید . با معاینه و تهیه رادیوگرافی علت را می توان تشخیص داد.

 154. Avatar زیزی گفت:

  سلام دکتر .من دندون ۷ فک پایینم عفونت کرده یه هفتس دوبارم دکتر رفتم چرک خشک کنو پنی سیلین داده ولی هنوز خوب نشده باید چکار کنم .؟
  زیر فکم باد کرده یچیز سفت مانندیه انگار .بخاطرش دهنمم نمیتونم باز کنم یجورایی فکم قفل شده .باید چیکار کنمممم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . این دندان عفونت کرده نیاز به عصب کشی دارد باید به متخصص ریشه مراجعه شود. این دندان با دارو به تنهایی مشکلش حل نخواهد شد.

 155. Avatar Dunya گفت:

  سلام
  یکی از دندانهامو پر کردم و الان درد شدیدی داره فک میکنم عفونت کرده قرص هم نمیتونم بخورم لطفا راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام دندان شما احتیاج به عصب کشی دارد.باید به متخصص ریشه مراجعه شود. این دندان با دارو به تنهایی مشکلش حل نخواهد شد.

 156. Avatar حمزه گفت:

  با سلام خدمت شما .آقای دکتر آیا جرم دندان و یا عفونت دندان می تواند باعث تورم در زیر فک و سمت راست گردن شود و مشکل بلع بوجود آورد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام جرم زیاد باعث ایجاد عفونت دندان می شود. با دیدن رادیوگرافی دندانهای شما و معاینه کلینیکی می توان اظهار نظر کرد.

 157. Avatar نیلوفر گفت:

  سلام خسته نباشید
  من مادرم ریشه دندانش که باقی مونده عفونت کرده و از درد به خودش میپیچه و باعث درد گوش هم شده
  متاسفانه با این کرونا تمام دندانپزشکی ها هم بسته شده اند چیکار کنه به نظرتون ؟
  ایا می تونه کو اموکسی کلاو مصرف کنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . تنها با دارو شما نتیجه نمیگیرد . به یک متخصص با تجربه مراجعه کنید .

   1. Avatar نیلوفر گفت:

    تمام دندانپزشکان و متخصصان به دلیل کرونا بسته اند در شهرمون
    الان علاوه بر عفونت آبسه هم کرده

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . شما به یک کلینیک متخصص ریشه داشته باشد مراجعه کنید .

 158. Avatar مریم گفت:

  سلام و روز بخیر
  اقای دکتر من دو سه سال پیش دندونم رو پر کرده بودم حدود سه ماه پیش پر کرده اش ریخت بعد از مدتی درد گرفت و بعد دندون کنارش هم عفونت کرد و لق شد به دکتر مراجعه کردم با عصب کشی و دارو بهتر نشدن و مجبور به کشیدن هر دو دندان با هم شدم / دندان 5و 6 پایین سمت راست /
  سه روز از کشیدنشان میگذزه و هنوزم درد شدیدی دارم و احساس میکنم دندون کناری کشیده هام هم لق شده
  با وجود کرونا به دکتر رفتن رو صلاح نمیدونن
  علت چی هست و چکار باید بکنم ؟
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . یا دیدن رادیوگرافی دندانهای شما و معاینه می توان اظهار نظر کرد.

 159. Avatar حسینی گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  داداش من تقریبا ۱ماه پیش دندون عقل فک پایینش رو جراحی کرده ولی الان جاش تبدیل به حفره ی خشک شده خیلی درد شدیدی داره انواع اقسام مسکن ها رو هم میخوره ولی افاقه نمیکنه بخاطر شرایطی که الان تو کشورمون هست(ویروس کرونا)هیچکدوم از مراکز دندان پزشکی اطراف شهرمون باز نیستن میخواستم بدونم باید چکار کنیم شما میتونید دارویی رو معرفی کنید تا جلوی دردش رو بگیره؟!
  ممنون میشم اگه کمکمون کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . تا پنج روز درد طبیعیه . باید از محل دندان عکس تهیه شود . تا بتوان علت را تشخیص داد ممکنه از ریشه دندان باقی مانده باشد . با دیدن رادیوگرافی از محل دندان بیمار می توان اظهار نظر کرد.

 160. Avatar Salman گفت:

  سلام جناب دکتر.دندون من لق شده و لثم تیر رنگ شده و مقداری هم ورم کرده و تازگیا خون ازش بیرون میاد .لطفا راهنماییم کنین ؟باگشیدن درست میشه یا باید کاری دیگ کرد؟آبسه هم کرده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با معاینه کلینکی و دیدن رادیوگرافی دندان شما می توان اظهار نظر کرد.احتمالا دندان شما عفونت دارد.

 161. Avatar عادل گفت:

  سلام من دندونمو 6 ماه پیش عصب کشی کردم بعد از 6 ماه الان دوباره به درد اومده به یه دندونپزشک مراجعه کردم عکس گرفت و اول گفت مشکلی نداره و ممکنه دندون قبلیتون که پوسیدست و سوراخ داره باعث شده درد به این دندونتون سرایت کرده باشه البته بعد گفت این دندون عصب کشی شدتون عفونت کرده که گفت باید بری متخصص دیگه والا نمیدونم چیکار کنم وقتی یچیزی بهش میخوره درد میاد مثلا غذا بخورم بجوم درد میاد دیگه نمیدونم مشکل کجاست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام . با معاینه کلینکی و دیدن رادیوگرافی دندان شما می توان اظهار نظر کرد.

 162. Avatar پریا گفت:

  سلام خسته نباشین من دو روزه دندان عقلم خیلی درد میکنه هر محلول خانگی گذاشتم دردش خوب نشد و تب هم دارم میشه خواهش کنم بگین چیکار باید کنم با توجه به این کرونا و مریضی دندانپزشکی هم نیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . به مرکز درمانی مراجعه کنید.

 163. Avatar فرضعلی گفت:

  سلام من دندون بالا سمت راست شماره ۵ هر از چگاهی درد میگیره تا الان ۲ بار رفتم و عکس کلی گرفتم گفتن سالم و پوسیدگی نداره یه تایمی درد نداشتم باز ۲ روز این درد برگشته امروز ک مسواک زدم از لثه هام خون اومد و موقع نخ دندون هم دقیقا همون قسمت خیلی خون اومدمیخواستم بدونم این درد به خاطر لثه هام یا واقعا این دندون پوسیدگی داره و تو عکس نشون داده نشده .و این ک من همه دندونام یعنی بیشتری هاشو امسال درست کردم و دندون های دوطرف این دندون هم عصب کشی شده ولی پیش ۲ تا دکتر ک رفتم برای درد این دندونم هر دو تاشون گفتن سالم حالا من نمیدونم چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام با دیدن رادیوگرافی دندانها و معاینه کلینیکی می توان علت درد را تشخیص داد. علت یا از پوسیدگی دندان یا لثه می باشد.

 164. Avatar Mohsen گفت:

  سلام دوره مصرف چرک خشک کن برای دندان درد چند روزه .اموکسی سیلین و مترونیدازول .باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . بستگی به نوع عفونت دارد . بایدآن دوزی که دندانپزشکتون بهتون تجویز کرده را استفاده کنید.

  2. Avatar مریم عباسی گفت:

   سلام آقای دکتر دندان 6 بالا من بنظر میرسه عفونت کرده میتونم مفنامیک اسید بخورم ؟ با این شرایط کرونا چیکار کنم؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام . مسکن ها مانند ایبوپروفن و مفنامیک اسید می توانند برای کاهش درد وناراحتی در طول درمان عفونت دندان و لثه کمک کننده باشند. اگر چه این داروها می توانند درد را کاهش دهند، ولی عامل اصلی عفونت را درمان نمی کنند و روش اصلی برای درمان نیستند . ادامه مطلب مراجعه به این لینک نکاتی در مورد عفونت دندان

 165. Avatar شیرین گفت:

  سلام خسته نباشید ، من فکم رو یک ماه پیش ژل زدم برا زاویه سازی ، و العان ۱ رو از مار دندان پزشکیم میگذره که به فکم آمپول بی حسی از داخل دهن ، تزریق کردن ، شدید فکم یک سمتش ورم کرده و کج شده ، علتش چیه جناب دکتر ؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . زاویه فک با ژل درست نمیشه بهتر است برای شما ارتودنسی همراه با جراحی فک انجام شود. برای گرفتن جواب قطعی باید معاینه کلینیکی از دندانهای شما انجام گردد. شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 166. Avatar Farzad گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱۵ سالمه و ۱ سال پیش تو یک تصادف دندون جلوم بالا رفته و من درمانش نکردم و الان دور همون دندون عفونت کرده باید چیکار کنم؟
  ممنونمیشم راهنمائیم کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام شما باید به متخصص ریشه مراجعه کنید . در صورتیکه ریشه سالم باشدو مقداری از مینا دندان را داشته باشید . می توانند دندان شما را درست کنند. و در نهایت روی آن روکش میکنند.

   1. Avatar Farzad گفت:

    سلام آقای دکتر من دوباره همونم ببخشید الان من دیگه درد ندارم ولی لبم ورم کرد لبم هم ورمش نشست واقعا نمی تونستم برو دکتر الان احساس می کنم همون دندونم لق شده چیکار کنم
    لطفا راهنماییم کنید🙏🙏

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . با رادیو گرافی تهیه شود که وضعیت ریشه دندان شما بررسی شود. و به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه شود.

 167. Avatar saeed گفت:

  سلام.من دندان ته بالایی رو کشیدم که خیلی سخت بعد یه ساعت نیم که پزشک مجبور به بریدن دندونم کرد وریشه هارو تک تک در اورد الان بعد سه روز بعد جور جای زخمش درد میکنه و جای زخم بسته شده و روزی یه خشاب ایبوپروفن میخورم که درد رو کاهش بده.ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام تا یک هفته درد طبیعی می باشد. ولی باید از دندان عکس گرفته شود . و به متخصص جراح فک و صورت مراجعه کنید.

 168. Avatar ابوالفضل گفت:

  سلام یکی از دندانهای فک پایین کاملا پوسیده و فقط ریشه و قسمتی کوچکی از اون باقی مونده چند روزی درد دندان داشتم که با مسکن و آموکسی کلاو برطرف شد ولی دو روز که زیاد عرق میکنم و گوش سمت راست درد میکنه .علت چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام ریشه دندان شما عفونت دارد باید به متخصص ریشه مراجعه کنید و با گرفتن عکس از محل دندان و دیدن رادیوگرافی جواب قطعی داده می شود.

 169. Avatar ساسان گفت:

  سلام آقای دکتر.من يه دندون پوسیده دارم که چند وقت پیش عفونت داشت بیخیال شدم الان آروم شده.الان گلو درد وگرفتگی صدا دارم ومشکلات گوارشی. ميشه از همین دندون پوسیده باشه؟ البته فقط ريشه مونده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان شما باید عصب کشی شود. به یک متخصص ریشه مراجعه کنید . اگر باز هم بیخیال باشید درد بیشتر می شود.

 170. Avatar اتوسا گفت:

  سلام وقتتون بخير،اقاي دکتر مامان من چندماه دندونشونو عصب کشي کردن ولي پر نکردن الان دندونشون درد گرفته تو اين وضعيت که ويروسم اومده بايد چي استفاده کنن دردشون آروم بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان شما باید عصب کشی شود. به یک متخصص ریشه مراجعه کنید . مسکن ها بطور موقت درد را آرام میکند.

 171. Avatar محسن علوی گفت:

  سلام دکتر من ۲ ماه پیش با درد در ناحیه چپ پایین دندانم به دکتر مراجعه کردم بعد به من گفتن ممکنه دردش از فشار دندان عقل باشه ولی بین دندون ۵و۶ هم پوسدگی داره .به من گفتن عکس opg بگیر بعد بیار.عکسو بردم گفت پوسیدگی بین دندانیت با نخ دندون جلوش گرفته میشه و بدون اینکه پر کنن گفتن مشکلی نداره الان ۳ روز قبل از عید درده وحشتناکی گرفته بین دندانم که میگیره ول میکنه .خیلی هم درد داره به فشار و آب سرد هم خیلی کم حساسه
  به نظرتون تو این مدت میتونه انقدر پوسیدگی رشد کنه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان شما عفونت دارد . و با دیدن رادیوگرافی می توان علت را تشخیص داد. فعلا بطور موقت با مصرف مسکن می توان درد را تسکین داد تا مراجعه به متخصص انجام گردد.

 172. Avatar حیدری گفت:

  آقای دکتر برای عفونت دندان می توانم از آموکسی کلاو استفاده کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. آموکسی کلاو برای عفونت دندان یک گزینه مطلوب است ولی علاوه بر آن آنتی بیوتیک های دیگری نیز برای درمان عفونت های دندانی وجود دارد. در اکثر عفونت های دندانی، دندانپزشکان این آنتی بیوتیک را تجویز می کنند. حال اگر به بهبودی لازم نرسیدید ممکن است در مراحل بعدی راه های درمانی ویژه ای برای شما در پیش گرفته شود. ادامه مطلب مراجعه به این لینک آموکسی کلاو برای عفونت دندان

 173. Avatar AMIR گفت:

  باسلام
  ببخشید من یک دندان کرسی پوسیده دارم که 8 سالگی ام پر شد ولی دوباره خالی شد و به دکتری که مراجعه کردم گفت این دندان دائمی هست و باید عصب کشی بشه.اما من فکر میکنم که این دندان شیری هست.آیا دندان شیری تا 16 سالگی باقی میمونه؟ و چجوری تفاوت این دو رو بفهمیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام با دیدن رادیوگرافی دندان و معاینه کلینیکی می توان اظهار نظر کرد.

 174. Avatar احمد گفت:

  سلام عرض ادب
  خدمت دکتر جمیلیان
  دندون های من وضعیت درست ندارد
  همشون خراب یا در داخل لثه هستش شکستن
  میخواسام بدونم یکی از دوندون بالایی سوارخه ولثه عفونت کرده وقتی فشار میدی از دندون چرک میاد
  نظر شما برا این مورد چیه ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . شما باید به یک متخصص ریشه مراجعه کنید و دندانهایتان چکاپ شوند.

 175. Avatar مینا گفت:

  سلام خسته نباشید
  آقای دکتر مادرم دندانش عفونت کرده آیا می تواند آنتی بیوتیک بخوره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تا زمانی که دلیل ایجاد عفونت های دندانی مشخص نشود نمی توان از هیچ گونه آنتی بیوتیکی استفاده کرد. زیرا ممکن است درمان لحظه ای با گذر زمان به مشکلات حادتری منجر شود. عفونت دندان حتی ممکن است ریشه در تغذیه ی نامناسب داشته باشد به طوری که برخی از افراد به طور جدی بهداشت مربوط به دهان را رعایت می کنند ولی با این حال از عفونت های دندانی در امان نیستند.

   1. Avatar ستاره گفت:

    سلام خسته نباشید..
    یه مدتیه لای دندونم تامیام چیزی بخورم تیرمیکشه همون لحظه وخوب میشه به سردوگرم حساس نیس فقط میام چیزی بااین سمت بخورم تیرمیشکه نخ دندونم بین همون دندونمم نمیتونم بزنم تیرمیکشه بخاطرچی میتونه باشه؟
    دندون عقل همون سمتمم داره درمیاد.خسته م شدم ازبس باسمت راستم غذاخوردم ممنون میشم راهنماییم کنیدباسپاااس

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام باید از دندان شما رادیوگرافی تهیه شود تا بتوان جواب دقیق درست و اظهار نظر کرد.

 176. Avatar زهرا گفت:

  سلام خسته نباشید.
  لثه ی ۶ دندان جلوییل پایین من ۲ روزه که ضعف میکنه. وقتی فشارشون میدم واسه چند لحظه خوب میشه و بعد دوباره ضعف میگیره. صبح ها که از خواب بلند میشم چند ساعت بعد شروع به ضعف میکنه.خیلی اذیتم میکنه. دلیلش رو لطف میفرمایید؟
  متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام شما به یک مرکز درمانی مراجعه کنید و توسط متخصص دندان شما معاینه شود.

 177. Avatar حسن گفت:

  سلام،الان مدت 6 ماهه که دندان عقلمو فک پایین که بافت سخت بود جراحی کردم،بعد از بهبود یافتن زخم دندان،ورم تو ناحیه لثه مونده و مثل سنگ سفت شده مجددا به پزشک مراجعه نمودم که دوباره عکس گرفت و تشخیص داد که بین دندان 6 و 7 ریشه عفونت داره البته قبلش چند ماه آموکسی سیلی و مترونیدازول و سه تا آمپول پنیسیلین مصرف کردم ولی فایده نداشت که دکتر دندان 7 عصب کشی کرد اما گفت به مرور زمان ورم کم میشه،ولی الان بدتر هم شده و احساس کسلی و سرگیجه دارم الان هم به خاطر کرونا میترسم برم پیش دکتر باید چکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . جهت معاینه کلینیکی به دندانپزشک مراجعه شود. بدون معاینه نمی توان اظهار نظر کرد. جهت معاینه به دندانپزشک معالجتون مراجعه کنید.

 178. Avatar شهرام گفت:

  سلام اقای دکتر.بنده چندوقتی هس دندانم عفونت داره و رفتم مطب دندان پزشکی گفتن کپسول اموکسی سیلین استفاده کنم با مترومتدازول هر ۸ساعت.من مرتبط استفاده کردم ولی اصلا عفونت دندانم هیچ بهتر نشده سمت راست دندانم عفونت داره ولی چند روزی هس ک ب سمت چپ هم کشیده شده ولثه پایینم عفونت داره همش سه تا پنی سیلین هم زدم.ایا بنظرتون دندونی ک عفونت داره رو بکشم عفونت بقیه دتدونم هام خوب میشه؟؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . با معاینه کلینیکی و دیدن رادیوگرافی دندان شما می توان علت و درمان را تشخیص داد.

 179. Avatar رضا سلحشور گفت:

  با سلام
  دو ماه قبل دندان اسیای بالای من به دلیل شکستگی بخش پر شده نیاز به عصب کشی داشت. با توجه به شیوع کرونا نتوانستم مراجعه کنم.
  الان یک جوش کوچک کنار آن ایجاد شده است که هر دو هفته کمی بالا می‌اید و سر سفید شده و بعد از دو روز خودش تخلیه می شود.
  شاید تا یکی دو ماه آینده نتوانم برای عصب کشی مراجعه کنم به خاطر کرونا
  ایا شما در این مدت مصرف آنتی بیوتیک را توصیه می کنید
  بسیار ممنون و سپاسگزارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان شما عفونت کرده و جچند وقت یکبار آبسه میکند . باید عفونت خارج شود و عصب کشی شود . لطفا صبر کنید ببعد از برطرف شدن مشکل کرونا مراجعه کنید باید دندان شما عصب کشی شود .الان بدون معاینه کلینیکی و در فضای مجازی نمیتوانم آنتی بیوتیک به شما تجویز کنم.

 180. Avatar امیر گفت:

  با سلام بنده در فک سمت راست خود دندان اسیاب شکسته ای دارم که به علت کرونا به دکتر نتوانستم رجوع کنم . حال در این مدت فک و گوش و حتی تمامی دندانهای سمت راست بنده با درد شدید مواجه شده است بالاجبار به پزشک عمومی مراجعه و ایشان با معاینه فرمودند گوش چرک دارد انتی بیوتیک تجویز نمودند حال بعد از حدود یک هته از مصرف اموکسی سیلین و مترونیدازول این درد همچنان در دندان ها البته به صورت مقطعی احساس می شود و اما این دندان شکسته وکانشی نسبت به اب سرد و گرم نداد و حتی اصلا ان دندان دردی ندارد بله در سایر دندان های سمت راست درد حس می شود. لطفا راهنمایی بفرمایید این درد دندانه های سمت راست بنده ایا از عفونت گوش می تواند باشد یا از شکستگی دندان؟ با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید از محل دندان رادیوگرافی تهیه شود. و با دیدن رادیوگرافی میتوان علت درد را تشخیص داد.

 181. Avatar هژیر گفت:

  سلام ببخشد مادر من دندان کشیده الان دندانش شدید عفونت کردن قرص زیادی رو خورده ولی خوب نمیشه چطور باید درمانش کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید معاینه شوید . باید رادیوگرافی تهیه شود. به یک مرکز درمانی مراجعه شود. به این صورت در فضای مجازی نمیتوان پاسخ داد.

 182. Avatar رضا گفت:

  سلام و خسته نباشید
  دوتا دندونای جلو ردیف بالا درد میکنه لب بالاییم هم متورم شده صورتمم همین طور
  الان تو این اوضاع کرونا بیرونم نمیشه رفت
  به نظر شما چیکار باید بکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید معاینه شوید . باید رادیوگرافی تهیه شود. به یک مرکز درمانی مراجعه شود. به این صورت در فضای مجازی نمیتوان پاسخ داد.

 183. Avatar امیر گفت:

  سلام وقت بخیر، بیش از یک ساله که مرتب دچار عفونت دندان میشم گاهی اوقات تب میکنم، با انتی بیوتیک یه مدت خوبم دوباره عفونت میکنه، درمان دائمیش چیه و آیا این وضیعیت نشونه خطرناکیه؟
  ممنون از راهنماییتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . عفونت دندان دارید باید به یک متخصص مراجعه کنید و رادیو گرافی از دندانها تهیه شود. ادامه مطلب مراجعه به این لینک عفونت دندان

 184. Avatar سید مصطفی گفت:

  اقای دکتر سلام،خسته نباشید
  دندونم عفونت کرده متورم شده،فکم درد داره،بی حالم،با این شرایط کرونا نمیشه از خونه بیرون رفت،۲ روزه انتی بیوتیک مصرف میکنم(مترونیدازول250 و اموکسی ۵۰۰)،اگه ممکنه راهنماییم کنید،چند روز دارو بخورم،تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان معاینه شود. و رادیوگرافی از محل دندان تهیه شود . بعد می توان اظهار نظر کرد.

 185. Avatar سارگل گفت:

  سلام وقتتون بخیر.یک هفته ای هست که دندانم شکسته و درد شدید دارد با این اوضاع کرونا نمیشه دندان پزشکی رفت. دو برگ آموکسی سیلین ۵۰۰ و یک برگ مترونیدازول استفاده کردم ،دردش بهتر شده ولی خوب نشده و اذیتم میکنه . بنظر شما چیکار کنم؟ آموکسی کلاو استفاده کنم؟
  خیلی ممنون.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان معاینه شود. و رادیوگرافی از محل دندان تهیه شود . بعد می توان اظهار نظر کرد.

 186. Avatar حامد مرادی گفت:

  سلام آقای دکتر بنظرم عفونت دندون من همون عفونت استخوانی باشه(احساس میکنم دندونم در سر جای خودش قرار نداره)انگار از دندونای دیگه ام بالا تره.برای اولین بار خیلی درد گرفت ولی الان دردی نداره.در ضمن این دندون رو عصب کشی و پر کردم.لطفا توی این شرایط که نمیشه از خونه بیرون رفت یک راه درمان پیش روم بذارین.خیلی ممنونم از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان معاینه شود. و رادیوگرافی از محل دندان تهیه شود . بعد می توان اظهار نظر کرد.

 187. Avatar شبنم گفت:

  سلام خسته نباشيد
  دندونم عفونت داره و خيلي درد ميكنه ميدونم كه عصب كشي ميخواد چون قبلا يه سال پيش دكتر بهم گفته بود و مصادف شد با ازدواجم الانم كه وضع اينجوريه و هيجا نيست از ترس كرونا هم نميدونم برم يا نرم دندونپزشكي البته اگه جايي باشه برم
  لطفا منو راهنمايي كنيد با تشكر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید به یک مرکز درمانی مراجعه کنید. با مسکن به طور موقت درد شما آرام می شود.

 188. Avatar الناز گفت:

  سلام
  ۲ روزه که دندونم خیلی درد میکنه و باعث شده نتونم دهانم رو به راحتی باز کنم و گلو درد هم همزمان گرفتم
  با شرایط کرونا و تعطیلی کلینیک های دندانپزشکی راهکار چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان معاینه شود. و رادیوگرافی از محل دندان تهیه شود . بعد می توان اظهار نظر کرد.

  2. Avatar الناز گفت:

   سلام ضمن عرض وقت بخیر
   آقای دکتر دندان شماره 6 من درد میکنه . احتمالا عفونت کرده چجوری میتونم درمان کنم تا بتونم هفته آینده به دندانپزشک مراجعه کنم؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. قبل از مراجعه به دندانپزشک به دفعات از محلول آب و نمک استفاده کنید. همچنین می توانید برای جلوگیری از درد دندان در هنگام شب از یک مسکن استفاده کنید.

 189. Avatar پريسا دوستي گفت:

  وقت بخير آقاي دكتر
  پدرم دندان درد شديد داشتند و دندانها در لثه سست شده بود اما بدليل شرايط اپيدمي كورنا به كلينيك مراجعه نكردند و داروي آموكسي سيلين ٥٠٠ هر هشت ساعت به مدت پنج روز مصرف كردند اما هنوز كمي سرگيجه و درد دارند لازمه آنتي بيوتيك ديگري مصرف كنند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان معاینه شود. بعد می توان اظهار نظر کرد. بدون معاینه و تجویز پزشک از مصرف آنتی بیوتیک خودسرانه جدا خودداری شود.

 190. Avatar ....... گفت:

  سلام آقای دکتر
  من یکی از دندونای فک پایین سمت چپ چن وقت پیش شکست حالا لثه ام ورم کرده دو روزه احساس میکنم تب دارم حالت تهوع, گلوم درد میکنه میخواستم بدونم این علایم واسه دندونم یا نه؟ واسه درمانش چیکار کنم تو این اوضاع میترسم برم دندان پزشکی 🙁

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . جهت معاینه به یک مرکز درمانی مراجعه شود.

 191. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

  با سلام . باید رادیوگرافی تهیه شود. دندان شما عفونت کرده بهتر است به متخصص ریشه مراجعه شود و ریشه دندان پر شود.

 192. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

  با سلام باید معاینه کلینیکی انجام شود تا بتوان اظهار نظر کرد.

 193. Avatar مليكا مدنيان گفت:

  سلام خسته نباشيد من چند سال پيش به خاطر سن پاييني كه داشتم بايد يكي از دندوناما عصب كشي ميكردم برا همين دكتر گفت نميشه برام پر كردن و گفتن اگه بعدا درد گرفت بازم بايد عصب كشي كني الان همون دندون بعد چند سال خيلي درد ميكنه و الان ورم كرده با اين وضع كرونا هم دكتري نيس كه برم بايد چيكار كنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام شما دندانتان عفونت دارد باید عصب کشی شود. اوایل اردیبهست ماه به متخصص ریشه مراجعه کنید . ادامه مطلب مراجعه به این لینک عفونت دندان

 194. Avatar شیوا گفت:

  سلام اقای دکتر ریشه دندان نیشم در فک بالا کمی تیره رنگ است و حساس به مسواک ک خونریزی میکند.درد اندک در فک بالا گه گاهی حس میکنم میشه بگید چ کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان شما عفونت دارد . رادیوگرافی تهیه گردد. باید عصب کشی انجام گردد. به متخصص ریشه با تجربه مراجعه شود .

 195. Avatar محمدی گفت:

  سلام آقای دکتر من تازه سه ماه اول بارداریمو تموم کردم دندون عقلم بشدت پوسیده شده و داخلش خالی شده فقط دیواره هاش مونده وسط دندونم چند روزیه متورم شده و چیزی شبیه تکه گوشت از داخل دندونم بیرون اومده و با برخورد غذا و حتی زبونم بشدت درد میکته حتی بزور بزاق دهانم رو قورت میدم اگه برم دکتر و ندونم رو بکشه مشکلی برا جنین پیش نمیاد؟ قبلا یدونه سقط هم داشتم تو ماه های اول کمکم کنید خواهشا

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان شما باید معاینه شود. و شرایط بررسی شود . و بعد می توان به پاسخ داد.

  2. Avatar Ras گفت:

   سلام ببخشید من مدتی پیش دندونمو عصب کشی کردم و بعده چند مدت هر از گاهی مثلا هر یک ماه یه پنج روز هم ورم میکنه لثه دوربرش هم درد مشکل چیه اگه عفونت داره میشه با دارو حل کرد یا باید باز دوباره جراحی بشه دندونم

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. دندانی که عصب کشی شده است نباید درد بگیرد. عصب کشی درست و کامل انجام نشده است. باید به متخصص ریشه مراجعه شود. و رادیوگرافی تهیه گردد. و برای درمان دندان شما عصب کشی مجدد لازم است.

 196. Avatar امین طهماسبی گفت:

  سلام، من دندانم آبسه کرده با توجه به شیوع کرونا باید چه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان شما عفونت دارد. به یک مرکز درمانی مراجعه شود.

   1. Avatar حسین گفت:

    سلام آقای دکتر من فک بالا لثم ورم کرده دندون شماره چهار، لطفا یک درمان خانگی معرفی کنید تا بعد از این دو روز تعطیلی به دندانپزشک مراجعه کنم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . درمان خانگی عفونت دندان یک روش موقتی برای تسکین درد و عفونت است تا زمانی که به دندانپزشک مراجعه کنید. در این فاصله می توانید از محلول آب و نمک و کمپرس یخ استفاده کنید.

  2. Avatar سارا احمدی گفت:

   سلام اقای دکتر من دوبار دندونم را عصب کشی کردم و انتی بیوتیک مصرف کردم ولی همچنان دندونم خیلی درد میکنه و هر موقع درد میگیره دچاره سردرد شدیدی در اون قسمت سرم میشم و مجبورم هرروز کپسول ضد درد مصرف کنم به نظرتون باید چیکار کنم الان؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. دندانی که عصب کشی شده است نباید درد بگیرد. عصب کشی درست و کامل انجام نشده است. باید به متخصص ریشه مراجعه شود. و رادیوگرافی تهیه گردد. و برای درمان دندان شما عصب کشی مجدد لازم است.

 197. Avatar فروغ گفت:

  سلام . آقای دکتر دندان 5 من ورم کرده و درد داره . علتش چیه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام علت درد دندان شما نشانه عفونت است . به متخصص ریشه مراجعه شود. دندان باید عصب کشی شود.

 198. Avatar ريحانه گفت:

  سلام.اقاي دكتر ببخشيد من ٢٨سالمه فك پايينم جلو هست باارتودنسي يا دستگاه امكان داره درست بشه يا حتما بايد جراحي كنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ارتودنسی ثابت به همراه جراخی فک لازم است . جهت معاینه کلینیکی حضورا به مطب مراجعه کنید. در نیمه اول اردیبهشت ماه با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

   1. Avatar مسعود زینلی گفت:

    سلام آقای دکتر
    بعد از عصب کشی دندان، یک هفته بعد دندان ترمیم شد. ولی پس از ۴ ساعت دندان شروع به عفونت کرد.
    الان چه کاری لازم انجام بدم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . دندان شما عفونت دارد باید عصب کشی شود. به متخصص ریشه مراجعه شود. رادیوگرافی تهیه شود. دندانی که عصب کشی شده نباید درد کند پس اگر درد میکند پس عصب کشی درست و کامل انجام نشده باید مجدد انجام شود.

 199. Avatar حسین گفت:

  سللم وققتون بخیر من رو دندونم فک پایین ضربه میخوره درد داره ولی دندونم سالمه از چیه و چیکار باید کرد؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان شما عفونت کرده . باید رادیوگرافی تهیه شود. به یک متخصص ریشه مراجعه شود. باید دندان شما عصب کشی شود.

 200. Avatar آزلده گفت:

  سلام آقای دکتر
  در چه صورت عفونت لثه بوجود میاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عفونت لثه در نتیجه بیماری های لثه و انساج پریودنتال ایجاد می شود که در اصطلاح به آن التهاب لثه گفته می شود.اگر درمان بیماریهای لثه به تعویق بیفتد، دندان لق می گردد. لق شدن شدید دندان در نهایت منجر به از دست دادن دندان می‌ شود.

 201. Avatar اسما گفت:

  سلام دندون من چند روزی هس که عفونت کرده و قبلا هم پر کرده بودم پوسیدگی سطحی داشت از دیشب قرص مصرف میکنم ولی باز کمی درد دارم دلیلش چیه؟وچیکار باید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان شما عفونت دارد باید عصب کشی شود. به متخصص ریشه مراجعه شود. رادیوگرافی تهیه شود. دندانی که عصب کشی شده نباید درد کند پس اگر درد میکند پس عصب کشی درست و کامل انجام نشده باید مجدد انجام شود.

 202. Avatar رویا گفت:

  سلام. یه هفته میشه که احساس میکنم صبح ها روی لثه ی اون دندونم اندازه یه نخود باد گرده. آیا کیست هست یا آبسه؟ درمانش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر کیست کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می شود ولی کیست های بزرگ دندانی معمولا به کمک جراحی درمان می شوند. دندانپزشک با ایجاد برش کوچکی کیست را به طور کامل خارج می کند.

  2. Avatar بهاره گفت:

   سلام ضمن عرض وقت بخیر
   پسر بنده ۲.۵سال سن دارد ۲ دندان جلو سمت بالاوسط هاش ریخته و لثه بالای آن به اندازه یک نخود عفونت زده که به علت بیماری کرونا به صورت تلفنی مشاوره گفت آنتی بیوتیک استفاده کنه که در حال حاضر بعد از مصرف هنوز مداوا نشده و آن ورم پابرجاست و هنوزم نمیشه مطب برد به علت بیماری کرونا ممنون میشم اگه بتونید راهنمایی کنید
   با تشکر

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    باسلام . باید آنتی بیوتیک استفاده شود وبعد دندان کشیده شود.

 203. Avatar مهدیه گفت:

  سلام آقای دکتر من سه روزه دوتا دندون که ۱۳ سال پیش پر کرده بودم از داخل پوسیده بود خالی کردن و عصب کشی کردن وهنوز درد شدید دارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندانی که عصبی شده نباید درد بگیرد . اگر درد کند نشان دهنده اینست که عصب کشی درست و کامل انجام نشده است . باید رادیوگرافی تهیه شود و به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه کنید.

  2. Avatar شهرزاد گفت:

   سلام خدمت دکتر جمیلیان بزرگوار
   دندان من چند هفته ملایم درد داشت بعد خوب شد الان یه هفته هست سمت چپ صورتم ورم کرده ولی درد نداشتم ودندانم عفونت کرده آیا با درمان خانگی در این مدت کرونا می‌شود حلش کرد تا بعد پیگیری کنم یا واجب و اورژانسی هست و حتما برای درمان عفونت باید زودتر اقدام کنم؟ از نظر سلامتی کلی بدنم میپرسم که این عفونت مسئله ساز نمیشه برام؟
   ممنون از راهنماییتون

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. برای درمان عفونت دندان مراجعه فوری به دندانپزشک ضروری ااست. توصیه می شود قبل از مراجعه به دندانپزشک به دفعات از محلول آب و نمک استفاده کنید. همچنین می توانید تا زمان مراجعه به دندانپزشک برای رهایی از درد دندان در هنگام شب از یک مسکن استفاده کنید. در صورتی که عفونت دندان به موقع درمان نشود احتمال آسیب به ریشه دندان و از دست رفتن دندان طبیعی بالاست. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک عفونت دندان

 204. Avatar علی وتبائی گفت:

  باسلام جناب دکتر عزیز من دو سه سال پیش دندونم رو کشیدم ولی نمیدونم از وقتی که دندانم رو کشیدم الان فک پایینم همی دندونام پوسیده شدن
  الانم دندونم که عصب کشی کردم و پرش کردم بعد از یک سال عفونت کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندانی که یکسال پیش عصب کشی پر کردید . باید رادیوگرافی تهیه شود. و دتدان شما احتیاج به عصب کشی دارد. عصب کشی قبل کامل نبوده است.

 205. Avatar مهدي گفت:

  سلام آقاي دكتر
  يكي از دندونامو سه سال پيش عصب كشي وبعدش هم روكش كردم، فكر ميكنم ريشه دندونم موقع عصب كشي اسيب ديده و دكتر همونجوري روكش كردن
  الان دندونم ابسه کرده چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به متخصص ریشه مراجعه کنید. دندان نیاز به عصب کشی دارد. اگر دندان به طور کامل عفونی شده باشد، و شرایط به گونه ای باشد که دندان قابل نگهداری نباشد دندانپزشک ناچار به کشیدن دندان عفونی می شود. همچنین در شرایط حاد باید عفونت درناژ شود.

 206. Avatar مریم گفت:

  سلام . آقای دکتر ممنون و سپاسگزارم که شما همیشه پاسخ سوالات ما را با دقت و بسیار عالی میدهید . خدا بهتون سلامتی بده.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خواهش میکنم. موفق و پایدار باشید.

 207. Avatar Hosseini گفت:

  سلام آقای دکتر.من دندون آسیاب دومم فک پایین عفونت کرده و عفونتش ب بیرون ازفکم رسید و آبسه بزرگی زیر فکم ب وجود اومده بود.دکتر آبسه رو تخلیه کردن و ۵ روز گذشته ولی الان جای آبسه روی فکم خیلی سفت شده.آیا این عادیه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.اگر مشکوک به بروز آبسه دندانی هستید حتما به یک متخصص دندانپزشک مراجعه کنید. زیرا آبسه دندان خود به خود درمان نمی شود. همچنین با مراجعه دیر هنگام ممکن است دندان خود را از دست بدهید. همچنین با انتشار عفونت دندان در سرتاسر سر گردن مواجه شوید. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک آبسه دندان

 208. Avatar فریبا گفت:

  سلام. دندون 1 چپ من پوسیدگی خیلی کمی داشت . دی ماه ترمیم کردن .یه ماه بعدش درد شدیدی گرفت .مراجعه کردم .گفتن ترمیم بلنده و دردش کم شد. حالا یه جوش خیلی کوچیک بالای همون دندون روی لثه ایجاد شده و حفره بینیم رو فشار میدم یکم درد داره . میشه کمکم کنید .با این وجود کرونا هم مراجعه کردن به کلینیک خطرناکه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما عفونت کرده . باید رادیوگرافی تهیه شود. به متخصص ریشه مراجعه کنید. دندان باید عصب کشی شود.

 209. Avatar نسرین گفت:

  سلام آقای دکتر من قبلا دندونم رو عصب کشی کردم حدود ۴ سال پیش ولی ۷ روزه شدید درد میکنه و عفونت کرده ، قرص اموکسی سیلین و مترونیدازول استفاده کردم ولی اصلا خوب نشده در قسمت بالای دندونم روی لثه یک زائده هست که بعد از عصب کشی بوجود اومده و الان ۴ ساله باقی مونده ، هفته ی ۳۱ بارداری هستم ، لطفا راهنماییم‌کنید چکار کنم چون واقعا دردش شدیده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما عفونت کرده . باید رادیوگرافی تهیه شود. به متخصص ریشه مراجعه کنید. دندان باید عصب کشی شود.

  2. Avatar علی گفت:

   سلام آقای دکتر من دندان خراب دارم که به عصب کشی نیاز داره آیا بنظر شما بعد از عصب کشی روکش هم انجام شود؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام.اگر مقدار پر شدگی دندان شما زیاد است بهتر است برای حفاظت از شکستگی روکش شود.

 210. Avatar Elham گفت:

  ببخشید من دو روزه که درد رو در گلوم احساس میکنم و تیر میکشه باعث درد در توی لثه هاو دندان های پایینیم کشیده میشه.مشکل عفونته؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.عفونت دندان درمان نشده می تواند به تمام نقاط بدن سرایت کند. این عارضه دردناک معمولا ناگهانی بروز نمی کند و بر اثر عدم درمان و رسیدگی به پوسیدگی های دندانی و بیماری های لثه در طی طولانی مدت بروز می کند.مراجعه به این لینک عفونت دندان

 211. Avatar Hamed گفت:

  سلام وقتتون بخیر، بنده چند سالی هستش مشکل عفونت لثه دارم، و تو فک بالا چندتا از دندون هام کاملا خراب شده، قبلا درد زیادی داشت ولی الان فقط قرمزی و بعضی اوقات هم تورم داره، خواستم بدونم برای رفع عفونت تو شرایط فعلی چیکار باید کرد تا بعد کرونا به دندانپزشک مراجعه کنم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . حداقل دو بار در روز دندان های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید.مصرف مواد قندی را کاهش دهید.رژیم غذایی مناسب مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک عفونت دندان

 212. Avatar سپهر گفت:

  سلام دکتر

  بنده دندونم رو عصب کشی کردم و الانم دوماه میشه ماده پر کردنی افتاده چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مواد پر کننده دندان برای پر کردن حفره دندان و از مواد مختلف ساخته شده است. شما تا قبل از مراجعه به دندانپزشک آن ناحیه را تمیز نگه دارید . سعی کنید مواد غذایی داخلش نرود. سپس جهت پر کردن به دندانپزشک مراجعه شود.

 213. Avatar جواد گفت:

  سلام آقای دکتر من یکی از دندونای اسیاب پایینم (شماره۶) باید کشیده بشه متخصص ریشه گفته باید بکشی من چند هفته پشت گوش انداختم الان عفونت کرده رفتم دکتر برام امپول نوشت چندتا آمپولی پیلی سینی هم زدم، عفونت بهتر نشده بعد زیر گلوم هم درد می کنه نمی تونم سرم رو بالا بگیرم چیکار کنم عفونت بهتر بشه بر دندونم رو بکشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . بعد از میل کردن آنتی بیوتیکها و سرکوب شدن عفونت به متخصص ریشه جهت عصب کشی دتدانتان مراجعه کنید.

 214. Avatar فریبا گفت:

  تا چند ماه میشه دندون عفونت کرده رو نگه داشت و به پزشک مراجعه نکرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عفونت دندان درمان نشود می تواند به تمام نقاط بدن سرایت کند. این عارضه معمولا ناگهانی بروز نمی کند و بر اثر عدم درمان و رسیدگی به پوسیدگی های دندانی و بیماری های لثه در طی طولانی مدت بروز می کند. مراجعه به این لینک عفونت دندان

 215. Avatar امید گفت:

  من دو ماه پیش عصب کشی کردم و بدلیل کرونا نتونستم برای پر کردن. دندان به پزشکم مراجعه کنم پانسمان دندونم افتاده و الان بوی بد دهان دارم . اگر ممکنه راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید تا مراجعه به دندانپزشک محل افتادگی را تمیز نگه دارید. از خوردن غذا با آن سمتی از دهان که پانسمان شده است خودداری کنید. و به دندانپزشک مراجعه شود تا دندان با ماده پر کردگی دایمی پر شود.

 216. Avatar محمد گفت:

  سلام، من دو دندان عصب کشی شده در سال های قبل دارم که الان هر دو آبسه کرده اند ولی هیچ دردی ندارند، گویا باید ایمپلنت کنم، با توجه به اینکه هیچ دردی ندارند آیا میتونم هر دو رو به حال خودشون رها کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، عفونت دارد باید عصب کشی شود. و به متخصص ریشه مراجعه شود. اگر ریشه سالن باشد می توان دندان را نگه داشت .

 217. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر دندونم عفونت کرده و الان هم با توجه به شرایط کرونا هیچ دندون پزشکی باز نیست که بتونم مراجعه کنم پیشه لطفا یه راهکار بدین.ممنون میشم زودتر جوابمو بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درمان خانگی عفونت دندان یک روش موقتی برای تسکین درد و عفونت است تا زمانی که به دندانپزشک مراجعه کنید. در این فاصله می توانید از محلول آب و نمک و کمپرس یخ استفاده کنید. توصیه می شود نصف قاشق چایخوری نمک را در یک فنجان آب حل کنید و آن را غرغره و سپس از دهان خارج کنید.شما باید هر چه سریعتر به دندانپزشک مراجعه کنید.مراجعه به این لینک عفونت دندان

 218. Avatar S گفت:

  سلام دکتر دوتا از دندونام دندونای شماره ۷بالا عکس انداختم گفتن عصب کشی میخواد قبل از عید بعد حالا رنگشون تیره شده و طعم خیلی بدی به دهنم میده عفونت کرده؟با این وضع کرونا چه کار کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به متخصص ریشه مراجعه کنید. کلیه نکات بهداشتی را رعایت کنید. و به مرکز مجهز که نکات بهداشتی در خصوص ویروس کرونا را رعایت میکند مراجعه شود. برای مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک ویروس کرونا و دندانپزشکی

 219. Avatar niloofar گفت:

  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر ببخشیدمن مدتی دندونم رو عصب کشی کردم و الان بعد چند ماه درد میگیره به طوری که حتی زبونم بهش میخوره،علت چی میتونه باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به متخصص ریشه مراجعه کنید دندان شما عصب کشی لازم دارد. عصب کشی که قبلا انجام شده کامل و درست نبوده ، دندانی که عصب کشی می شود دیگر نباید درد بگیرد.

 220. Avatar قاسم محمدی گفت:

  سلام جناب دکتر.من چهارسال پیش دندون نیش فک بالا رو پر کردم .و از مون اوایل شروع به عفونت کرد و عفونتش هر روز از لثه نیم سانت بالاتر از دندان میزنه بیرون.هر روز.ولی از بین نمیره.انتی بیوتیک مصرف کردم .پنسلین زدم و … درست نشد.لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عفونت با آنتی بیوتیک سرکوب می شود . برای از بین رفتن عفونت باید دندان شما عصب کشی شود. در اسرع وقت به متخصص ریشه مراجعه کنید.

 221. Avatar فاطمه گفت:

  سلام اقای دکتر دندون من عفونت کرده و دکتر گفته چندروز کپسول اموکسی سیلین و قرص مترونیدازول مصرف کنم ولی وَرم دندونم هنوز هست چیز دیگری مصرف کنم یااینکه همون قرص ادامه بدم بخورم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.شما تحت نظر دندانپزشک معالج خودتان قرار دارید و دستورات ایشان را انجام دهید. باید دندان شما معاینه شود تا بتوان اظهار نظر کرد.

 222. Avatar شادی گفت:

  باسلام ودرود خدمت آقای دکتر

  برای پیشگیری از عفونت دندان چه عادت غذایی می توانیم داشته باشیم؟ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   یا سلام. غذاهایی که دارای فیبر، ویتامین ها و کلسیم، خصوصا ویتامین C نقش بسزایی در حفاظت بدن در برابر بیماری دارد، استفاده کنید.مصرف سبزیجات، میوه ها برای همه ضروری است. قبل خواب،از خوردن مواد شیرین دوری کنید، زیرا این نوع غذاها می توانند محیط مناسبی برای رشد باکتری ها بوجود آورند. هر شش ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید.

 223. Avatar هومان گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید. ببخشید دندان 6 من به شدت درد میکنه . دارم مسکن استفاده میکنم . علتش چی میتونه باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک مراجعه کنید