عصب کشی و مشکلات لثه

عفونت دندان

عفونت دندان

عفونت دندان با دندان درد آغاز می شود. اگر دندان پوسیده و آسیب دیده بدون یک اقدام درمانی مناسب رها شود دندان دچار عفونت می شود. همچنین عفونت دندان درمان نشده می تواند به تمام نقاط بدن سرایت کند. این عارضه دردناک معمولا ناگهانی بروز نمی کند و بر اثر عدم درمان و رسیدگی به پوسیدگی های دندانی و بیماری های لثه در طی طولانی مدت بروز می کند.

در صورتیکه پوسیدگی دندان زیاد باشد به مرور زمان عصب مرکزی دندان درگیر می شود و اگر بیمار تحت درمان عصب کشی قرار نگیرد دندان عفونی می شود و در ناحیه ریشه دندان در داخل استخوان فک کیست Cyct تشکیل می شود در بعضی موارد کیست ایجاد شده به داخل دهان سرباز می نماید و عفونت ایجاد شد خارج می شود و بیمار با آبسه دندانی و عفونت و درد به مطب دندانپزشکی مراجعه می نماید درمان این عارضه در صورتی که کیست کوچک باشد. عصب کشی یا Root canal therapy است و در صورتی که کیست بزرگ باشد باید با جراحی کوچکی که در مطب انجام می شود کیست ناحیه انتهای ریشه را برداشت.  بدین صورت که بر روی لثه بیمار برشی با تیغ بیستوری داده می شود و به انتهای ریشه دندان دسترسی ایجاد می شود و با جراحی باز کل ناحیه عفونت خارج می گردد و ناحیه با سرم فیزیولوژی شسته می شود وانتهای ریشه با مواد پرکردگی پر می شود و دوباره لثه بر روی استخوان بخیه زده می شود.

علائم عفونت دندان

هنگامی که یک دندان درد ضربانی دارد که  بطور مداوم تکرار می شود و بیمار با این درد در طول شب بیدار می شود، در این موقعیت  احتمال دارد که دندان دچارعفونت و آبسه شده باشد این عفونت می تواند در نواحی انتهای ریشه دندان یا اطراف ریشه پخش شده باشد. عفونت دندان از درگیری پالپ و اعصاب مرکزی دندان سر چشمه می گیرد. به طور کلی در  مرکز دندان کانالی وجود دارد که داخل ان اعصاب و رگ های خونی وجود دارد که به مجموع آنها  پالپ گفته می شود. در صورتی که پوسیدگی پیشرفت نماید و به پالپ دندان نزدیک شود باکتری ها و میکروبها به پالپ حمله کرده و تکثیر می یابند. با تکثیر میکروارگانیسمها، عفونت  در داخل حفره پالپ پخش می شود و با انتشار عفونت در انتهای ریشه عفونت می تواند به بافت های مجاور ریشه و به  استخوان نیز نفوذ  کند.

به عبارت دیگر پوسیدگی دندان باعث از بین رفتن مینای دندان و ایجاد آسیب به لایه نرم تر بافت زیر دندان یعنی عاج دندان می شود که این پوسیدگی می تواند وارد  مرکز دندان که شامل پالپ دندان است شود که دراصطلاح گفته می شود  پالپ دچار التهاب شده است. به این ترتیب پالپ دندان می میرد و دچار عفونت می شود. میکروارگانیسم ها به ایجاد عفونت در پالپ ادامه می دهند تا اینکه عفونت به بافت های مجاور و هم چنین به  استخوانی که دندان را احاطه کرده می رسد و به این ترتیب عفونت دندان ایجاد می شود.

عفونت مجموعه ای از سلول های سفید مرده خون، بافت های باقیمانده، و میکرو ارگانیسم ها می باشد. منبع ایجاد عفونت دندان با عفونت لثه متفاوت است. عفونت و آبسه دندان یا عفونت پری آپیکال از کانال مرکزی دندان و یا  پالپ دندان سر چشمه می گیرد و در انتهای  ریشه دندان تشکیل می شود. ولی آبسه و عفونت لثه یا پریودنتال با تشکیل یک کیست عفونی خارج از دندان و در کنار ریشه ایجاد می شود. نوع درمان در مورد  عفونت لثه و یا دندان بستگی به منشا ایجاد عفونت دارد.

علائم عفونت دندان

دندانی که دچار عفونت شده است ممکن است یکی یا همه علائم زیر را بروز دهد:

 • احساس درد دندان
 • احساس درد در ناحیه فک ، گوش یا گردن (معمولاً در همان طرف درد دندان)
 • درد دندانی که هنگام خوابیدن پیش رونده است
 • حساسیت به فشار در دهان
 • حساسیت به غذاها و نوشیدنی های گرم یا سرد
 • تورم گونه
 • تورم غده های لنفاوی، لوزه و گردن
 • تب
 • بوی بد دهان
 • احساس طعم ناخوشایند در دهان

در صورتی که عفونت دندان درمان نشود و به دیگر نقاط بدن سرایت کند ممکن است با علائم زیر مواجه شوید:

 • احساس ناخوش بودن، سر درد و خستگی مفرط
 • بروز تب که با سرخ شدن پوست، تعریق و یا لرز همراه است
 • ورم صورت به طوری که نمی توانید دهان را به طور کامل باز کنید. تنفس و قورت دادن آب دهان مشکل خواهد شد.
 • بالا رفتن ضربان قلب به طوری که پالس های قلب بیشتر می شود و سر درد عارض می شود.
 • تعداد تنفس از 25 بار در دقیقه بیشتر می شود.
 • بروز تهوع و اسهال

عفونت لثه

چطور دندان عفونی می شود؟

زمانی که باکتری ها از طریق شکاف، ترک و یا هرگونه پوسیدگی وارد دندان می شوند منجر به عفونت دندان می شوند. ریسک فاکتورهای بروز عفونت دندان شامل:

 • بهداشت دهان و دندان ضعیف، شامل مسواک نزدن 2 بار در روز و عدم استفاده از نخ دندان.
 • رژیم غذایی با قند بالا، از جمله مصرف بالای شیرینی، شکلات و نوشابه های گازدار.
 • دهان خشک که معمولا بر اثر بالا رفتن سن، بیماری های مختلف و یا تنفس دهانی مداوم بروز می کند.

جلوگیری از بروز عفونت دندان

اگر بهداشت دهان و دندان را به درستی رعایت نمی کنید در معرض بروز عفونت دندان می باشید. بنابراین به توصیه های زیر توجه کنید:

 • حداقل دو بار در روز دندان های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.
 • حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید.
 • مصرف مواد قندی را کاهش دهید.
 • رژیم غذایی مناسبی شامل مقادیر بالای میوه و سبزی را برنامه ریزی و پیروی کنید.
 • از تنباکو و مشتقات آن دوری کنید.
 • آب نوشیدنی حاوی فلوراید مصرف کنید.
 • مراجعات منظمی به دندانپزشکی داشته باشید.

درمان عفونت دندان

برای درمان عفونت دندان آنچه که مسلم است ضرورت مراجعه فوری به دندانپزشک است. توصیه می شود قبل از مراجعه به دندانپزشک به دفعات از محلول آب و نمک استفاده کنید. همچنین می توانید تا زمان مراجعه به دندانپزشک برای رهایی از درد دندان در هنگام شب از یک مسکن استفاده کنید.

زمانی که به دندانپزشک مراجعه می کنید محل عفونت به درستی بررسی می شود و نوع عفونت مشخص می شود. در برخی مواقع گرفتن عکس از دندان برای تشخیص دقیق عفونت دندان توصیه می شود.

در مرحله بعدی تخلیه و درناژ عفونت انجام می شود و دندانپزشک معالج برای شما آنتی بیوتیک مناسب تجویز می کند. در اکثر مواقع نیاز به یک درمان ثانویه مثل درمان ریشه الزامی است. برای جلوگیری از عود عفونت دندان درمان هرگونه پوسیدگی و شکستگی دندان توصیه می شود. بنابراین روند درمان عفونت دندان را به طور کامل طی کنید تا دچار عود عفونت نشوید.

در برخی موارد نیز ریشه دندان بر اثر عفونت مزمن کاملا از دست می رود و ترمیم و نگهداشتن دندان غیر ممکن می شود. در این مواقع دندانپزشک دندان را می کشد و عملیات تخلیه عفونت دندان را به پایان می رساند.

عفونت لثه

عفونت لثه در نتیجه بیماری های لثه و انساج پریودنتال ایجاد می شود که در اصطلاح به آن التهاب لثه یا پریودنتیت گفته می شود. عوامل زیر شامل عدم بهداشت مناسب، تحلیل لثه، تحلیل استخوان، ایجاد آسیب به لثه حتی اگر قبلا  التهاب لثه وجود نداشته باشد. سیگار کشیدن، جویدن تنباک، لق شدن دندان در ادامه بیماری های مزمن و طولانی لثه  می تواند در ایجاد عفونت لثه نقش داشته باشد. در عفونت لثه اتصال بین دندان‌ها و ساختارهای نگهدارنده اطراف دندان با جمع شدن جرم و پلاک و راه یافتن میکروارگانیسمها  به اطراف دندان از بین می‌رود. چنانچه درمان  بیماری های لثه به تعویق بیفتد، دندان لق می گردد. لق شدن شدید دندان در نهایت منجر به از دست دادن دندان می‌ شود.

سوالات متداول عفونت دندان

1-آیا زردچوبه و آویشن برای درمان عفونت دندان مناسب می باشند؟

خواص ضد میکروبی زردچوبه و آویشن در گذشته ثابت شده است. اما هیچ گونه تحقیق علمی مبنی بر اثر این ادویه ها برای درمان عفونت دندان منتشر نشده است. بنابراین برای درمان عفونت دندان زمان را از دست ندهید و سریعا به یک دندانپزشک مراجعه کنید.

2-با عفونت دندان عصب کشی شده چه کنیم؟

در مواقعی که از پانسمان دندان عصب کشی شده درست مراقبت نکرده اید و یا برای ترمیم دندان و برداشتن پانسمان دیر به دندانپزشک مراجعه می کنید به عفونت دندان دچار می شوید.  در این مواقع دندانپزشک ناچار است ابتدا نسبت به درمان عفونت دندان اقدام کند و سپس ترمیم دندان را آغاز نماید. بدین ترتیب روند درمان و ترمیم دندان عصب کشی شده با تاخیر انجام می شود.

3-درمان خانگی عفونت دندان چگونه است؟

درمان خانگی عفونت دندان یک روش موقتی برای تسکین درد و عفونت است تا زمانی که به دندانپزشک مراجعه کنید. در این فاصله می توانید از محلول آب و نمک و کمپرس یخ استفاده کنید. توصیه می شود نصف قاشق چایخوری نمک را در یک فنجان آب حل کنید و آن را غرغره و سپس از دهان خارج کنید.

4-آیا درمان عفونت دندان اورژانسی است؟

در صورتی که عفونت دندان به موقع درمان نشود احتمال آسیب به ریشه دندان و از دست رفتن دندان طبیعی بالاست. همچنین درد دندانی که دچار عفونت شده است بسیار شدید است و مزاحمی برای زندگی و آسایش بیمار محسوب می شود. درمان و رسیدگی به عفونت دندان باید به طور اورژانسی و بدون فوت وقت انجام شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

1,434 دیدگاه برای “عفونت دندان

 1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

  با سلام. به متخصص ریشه مراجعه نمایید تا رادیوگرافی تهیه و تشخیص درمان مناسب داده شود.

 2. Avatar وحید گفت:

  سلام اقای دکتر من حدود ۴-۵سال پیش دندون اسیاب اول بالا رو عصب کشی و پر کردم حدود ۲سال پیش یه لبه کوچیک از روکش کنده شد بعد از اون شروع به سیاه شدن کرد الان هم چند روز درد شدیدی دارم و صورتم ورم کرده و درد شدیدی هم تو چشمم و گوشم و قسمت سمت دندون سرم دارم خواستم ببینم علتش عفونته ،اگه هست باید چکارش کنم و امکان خوب شدن داره یا باید بکشمش؟؟؟؟؟؟

 3. Avatar الهام گفت:

  سلام دکتر وقت شما بخیر
  من چند وقته که دندون نیش فک پایینم وقتی با انگشت بهش ضربه میزنم درد میکنه و تو حالت صبیعی درد نداره میشه بگید این موضوع چه دلیلی میتونه داشته باشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان شما توسط دندانپزشک متخصص معاینه شود.

 4. Avatar لیلا گفت:

  سلام
  مسکن برای دندون یا درد فک چه قرصی خوبه استفاده کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. داروهایی مانند ایبوپروفن، استامینوفن و آسپرین می تواند درد جزئی دندان را تسکین دهد.

 5. Avatar لیلا گفت:

  سلام من 27 ساله هستم الان مدتیه فکم و اطراف گوشم و زیر دهان درگلوم و تقریبا نصف صورتم درد میکنه ولی ورمی در صورت ندارم
  دارم خشک کننده و مسکن ژلوفن استفاده میکنم ولی دردش هنوزه
  وقتی دردمیکنه از قورت دادن آب دهانم یا خوردن و بازو بستن دهان اذیت میشم
  لطفا راه نمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای معاینه به متخصص معاینه کنید تا تشخیص درمان مناسب داده شود. مشخص گردد که مشکل از دندان ها هست یا گلو .

 6. Avatar سیاوش سلکی گفت:

  درود بر شما آقای دکتر،پوزش میخوام،بنده دندون ردیف پایین بغل دندان عقلم سالمه اما به شدت درد میکنه ،قرص اموکسی سیلین و مترو نیدازول هم میخورم چاره ساز نیست،سپاسگزارم اگه کمک کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان 7 شما احتیاج به عصب کشی دارد. باید به متخصص ریشه مراجعه نمایید.

 7. Avatar یاسمن گفت:

  باسلام.من دندون ۶پایین سمت راستمو امروز عصب کشی کردم و باگذشت چندیدن ساعت هم وقتی دندونمو فشار میدم درد دارم و حتی زبونم وگلوم طرف سمت راستم هم درد میکنه.خواستم ببینم این دردها طبیعیه و تا چند روز ادامه داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. گاهی بعد از عصب کشی دندان یک مقداری درد وجود دارد . و تا سه روز ممکن است ادامه یابد. البته باید روزبروز درد کمتر شود. ولی اگر بیش از سه روز ادامه داشت به متخصص معالج مراجعه شود تا رادیوگرافی تهیه گردد.

 8. Avatar مهیا گفت:

  سلام من دندونم عفونت داشت ینی کلن باید می‌کشیدم الان که کشیدم نمیدونم چرا بوی بد اون رفع نمیشه آیا درمانی برای اون هست؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید بدانید علت بوی بد از چه است. می توانید از خمیر دندان‌هایی که خواص ضدباکتریایی دارند بوی بد دهان را کاهش می‌دهند استفاده نمایید.

 9. Avatar لیلا گفت:

  سلامبرای عفونت دندان آنتی بیوتیک استفاده کنم ، کافیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.خیر، بعد از استفاده آنتی بیوتیک باید، برای برطرف شدن عفونت، دندان شما عصب کشی شود. به دندانپزشک متخصص ریشه مراجعه نمایید.

 10. Avatar دلبر نظام الملکی گفت:

  سلام توروخدا جواب بدید
  دندونم پوسیده بود ،دندون کرسی،عفونت شدید کرد و ورم شدید ،رفتم متخصص آمپول پنی سیلین دادن ۴ تا دوز 600،عفونت کم نشد،دوتا دادن دوز ۸۰۰،و قرص آنتی بیوتیک،ورم خیلی کمتر شد دندون و ریشه ها رو کشیدم، الان دوماه گذشته بازم گاهی اوقات ورم میکنه و درد،دکتر بهم گفت ایمپلنت کنم و اینکه گفت استخون فک آسیب دیده،میشه بگید مشکل چیه،کجا برم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به علت وجود عفونت در آن ناحیه باعث شده که استخوان فک تحلیل و آسیب ببیند. باید در آن ناحیه پودر استخوان ریخته شود تا استخوان سازی انجام گیرد تا شرایط برای گذاشتن ایمپلنت مهیا گردد. شما به دندانپزشک متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید.

 11. Avatar مهسا گفت:

  سلام دکتر من یه قسمتی از دندانم شکست بعد یه مدت یه ضایعه متورم سفید درآمده اصلا نمیتونم روش چیزی بزارم یا رد کنم و یه قسمت از فک بالای دهانم مثل کچ سفید شده و سفت ام هست البته این قسمت دندونام که مثل کچ رو عصب کشی کردم
  باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. با معاینه کلینیکی و دیدن رادیوگرافی می توان تشخیص درمان منایب را داد.

 12. Avatar مهراد گفت:

  سلام‌ من دندونی که پارسال عصبکشی کرده بودم ابسه کرده و درد شدید داره و امروز ابسه ترکید ولی به خاطر کرونا نمیخوام فعلا به مطب برم چند روز چرک خشکن میخورم سوالام اینه چه مدت زمان دارم تا به پزشک مراجعه کنم که عفونت به بدنم وارد نشه یا بقیه دندون هارو درگیر نکنه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه و معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. به یک مرکز درمانی قابل اطمینان با رعایت پروتکل های بهداشتی مراجعه شود.

 13. Avatar رویا گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید ممکنه دندونی که عفونت داره عصب کشی بشه حین عصب کشی عفونت مسبب مرگ بشه؟من خیلی میترسم از عفونت دندان
  یه دندونم عصب کشی شد و روکش گذشتم حالاچن ماهه روکش افتاده و الان درد گرفته و صورتم متورم شده میترسم اگر برم دکتر عفونت خارج شه و مسبب مرگ شه به شدت وحشت دارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام .باید آنتی بیوتیک تجویز گردد. احتمالا نیاز به تخلیه عفونت دندان نیز دارید که باید توسط دندانپزشک متخصص ریشه انجام شود.

 14. Avatar محمد گفت:

  سلام دکتر من وقتی آب دهنم را قورت میدم سه درد زیر دندانم حس میکنم .ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام احتمالا به درمان ریشه نیاز دارید. از مطب وقت ویزیت بگیرید تا بعد از معاینه تشخیص نهایی اعلام شود.

 15. Avatar عاطی گفت:

  سلام آقای دکتر
  من قصد باردار شدن دارم رفتم دندونام درست کنم دندان ۴’۵’۶بالا عصب کشی و روکش شده هر از گاهی درد میکرد شدید دکتر ریشه گفتن مشکل نداره و پزشک لثه برین’پزشک لثه گفتن ایراد از روکش بود دربیارین و تعویض کنید و ۱۴روز استراحت بدین به لثه ها من الان لثه نبض شدید بدون درد داره هنوز روکش نزاشتم چیکار کنم
  میترسم تو بارداری دردا شروع شه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   به یک متخصص ترمیم دندان ماهر مراجعه کنید تا یک روکش اصولی و بدون گیر غذایی برای شما بگذارند. در این مواقع یا درمان ریشه به درستی انجام نشده یا روکش دندان مشکل دارد.

 16. Avatar احسان گفت:

  سلام
  من دندان شکسته شد چند سال پیش 2 3 ماهیه لثه زیرش باد کرده و عفونت خارج میشه ازش و ب پزشک مراجعه نکردم الان ب سرگیجه و گلو درد و حالت تهوع همیشه دارم
  آیا ممکنه به دندونم ربط داشته باشه؟ بعد گذشت 3 ماه ممکنه بخش دگ ای از بدنم آسیب دیده باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. تاتشخیص درمان مناسب داده شود. بله، عفونت دندان اگر درمان نشود می تواند به قسمتهای دیگر بدن سرایت کند.

 17. Avatar سیما گفت:

  سلام من از دیشب دندان درد شدیدی دارم به خاطر شرایط کرونا نمیخام به دندانپزشک مراجعه کنم از دیشب انتی بیوتیک شروع کردم.میشه لطفا بفرمائید چه کاری میشه کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پس از مصرف دوره آنتی بیوتیک باید دندان شما توسط متخصص ریشه عصب کشی شود. آنتی بیوتیک را بعد از معاینه باید دندانپزشک برای شما تجویز کند.

 18. Avatar مینا گفت:

  سلام،و وقت بخیر،من حدود یک هفته است که هر روز تعدادی از دندانهایم درد می‌کند و روز بعد مکان درد تغییر میکند.امروز لثه ام در قسمت دیگری قرمز و متورم است و درد دارد،با این شرایط کرونا چیکار کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام با رعایت پروتکل های بهداشتی به یک مرکز درمانی قابل اطمینان از نظر رعایت پروتکل های بهداشتی مراجعه و باید دندان های شما ویزیت شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 19. Avatar سوسن گفت:

  سلام، دندون من در دومرحله عصب کشی و پر شده، حدود ۲۴ ساعت بعد از ترمیم درد دندونم شروع شد و ۴ روزه که ادامه داره، داروی چرک‌خشک کنی که پزشکم تجویز کرد هم مصرف کردم. تا شنبه به پزشکم دسترسی ندارم، میشه راهنمایی کنید. ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. داروها را میل نمایید. روز شنبه به متخصص ریشه باتجربه مراجعه نمایید. بعد از سه روز دندان عصب کشی شده، نباید درد داشته باشد.

 20. Avatar نگین گفت:

  سلام آقای دکتر.من مدتی هست دچار گلو درد و گوش درد شدم .مراجعه کردم متخصص گوش و حلق و بینی گفتن که عفونت دندانی دارم.پیکیزی کردم و دندان ها درست کردم اما هنوز در ناحیه زبان ،فک و گلو و گوش درد دارم وتیر می‌کشه .مجدد متخصص مراجعه کردم اما متوجه علت نشدن.خواهش میکنم کمکم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با مراجعه به متخصص و تهیه رادیوگرافی از دندان می توان تشخیص درمان مناسب را داد.

 21. Avatar لادن گفت:

  سلام
  من دندانم رو چند سال پیش غصبکشی و روکش کردم، ی طرف دندان شکسته بود و دکتر با ی میله ی پایه درست کرد و روی آن روکش گذاشت، حدود ی ماه پیش چسب روکش افتاد من الان ژاپن هستم و رفتم و اینها اینجا چسب رو چسباندن،
  ولی الان بعد ی ماه درد شدید داشتم مراجعه که کردم گفتم عفونت کرده زیر روکش، روکش رو برداشت و اون پیچ هم برداشت ، و گفت ٣ روز باید چرک خشک کن مصرف کنم تا بعدش ادامه کار رو انجام بده، ولی من خیلی الان درد دارم و دکتر اینجا گفت اولا که نمیتونن در حین کار چون عفونت کرده بی حسی بزنن، دوما تا عفونت تموم شه باید این درد و تحمل کنم تا ادامه کار، من خیلی نگرانم تشخیص این ها اشتباه باشه و درد من خیلی طاقت فرساست، ممنون میشم راهنمایی ام کنید .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید آنتی بیوتیک استفاده نمایید سپس دندان شما عصب کشی شود. برای درد دندان از مسکن استفاده نمایید.

 22. Avatar علی گفت:

  سلام اقای دکتر آیا درمان عفونت دندان اورژانسی است یا خیر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زمانی که عفونت دندان به موقع درمان نشود آسیب به ریشه دندان و باعث از بین رفتن دندان می گردد. ضمنا دندانی که دچار عفونت شده است درد بسیار شدیدی دارد. درمان و رسیدگی به عفونت دندان باید به طور اورژانسی و در اولین فرصت انجام شود.

 23. Avatar ادریسی گفت:

  سلام من یک دندون اسیابی داشتم که شکسته بود و لثه یک اپسه داشت به دکتر مراجعه کردم که انرا تراش زد و پانسمان کرد و گفت یک هفته چرک خشکن بخورم و دوباره مراجعه کنم
  تو مراجعه دوم به من گفت میان دو ریشه دندان شما چرک هست و این دندان بدرد نمیخوره باید کشید
  این دندون رو کشید و من الان بسیار بسیار بسیار پشیمانم که اجازه دادم دندان منو بکشه
  ایا واقعا دندون من بدرد نمیخورده؟؟؟😭😭

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر ریشه دندان کاملا عفونت داشته باشد چاره ای جز کشیدن دندان وجود ندارد.

 24. Avatar ریحانه گفت:

  سلام دکتر وقتتون بخیر و ممنون از اطلاعاتی ک در اختیارمون قرار میدید.. یک روزه ریشه دندونم عفونت کرده البته تاج نداره و فقط ریشه هست و زیر گلوم ورم زیاد دارم … با این تورم میشه کشید؟ آنتی بیوتیک نمیتونم استفاده کنم خیلی حساسیت میده معدم و همش استفراغ میکنم. میشه نگران کننده باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید آنتی بیوتیک استفاه نمایید تا عفونت فروکش کند سپس دندان را کشید. بهتر است معاینه کلینیکی انجام گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 25. Avatar محمد گفت:

  سلام آقای دکتر من دندونم رو عصب کشی کردم ولی بعد از پنجاه روز اون قسمت متورم شده.الان دندونم درد نمیکنه و بیشتر فکم درد میکنه.عکسم گرفتم گفتن عصب کشی خوب انجام شده.لطفا راهنمایی کنید چکار کنم؟با آنتی بیوتیک ها میشه درمانش کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان معاینه و رادیوگرافی بررسی گردد سپس تشخیص درمان مناسب داده می شود.

 26. Avatar آیدا گفت:

  البته دكتر مسكنم ميخورم اثرى نداره باز درد دارم حتى وقتى دكترم دندونم عصب كشى و پر كردن سه تا سر كننده زدن باز اثر نكرد و همچنان من درد داشتم و با درد كار دندونمو تموم كردن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عفونت دندان سبب می شود که بی حسی تاثیر نداشته باشد.

 27. Avatar فاطمه گفت:

  سلام وقت بخیر.
  ممنون از مطالب خوبتون، من چند روزه دندانم درد میکرد به پزشک مراجعه کردم و عصب کشی کردم ولی بعد از عصب کشی درد دندانم حتی از قبل بیشتر شد،خیلی شدیده به صورتی که با مسکن کنترلش میکنم دیگه مسکن هم جواب نمیده و صورتم هم ورم کرده. میخواستم بدونم مشکل چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس و درود بر شما. باید از محل دندان رادیوگرافی تهیه شود و دندان معاینه گردد. عصب کشی دندان کامل و درست انجام نشده است.

 28. Avatar پگاه گفت:

  سلام اقای دکتر من دندان درد دارم دکتر رفتم عکس گرفتم گفتن که هشت تا دندانم نیاز به عصب کشی داره ولی پیش یه دکتر دیگه رفتم گفتن عصب کشی دندان و داغون میکنه فقط هشت تا دندان پر بشه بهتر میخواستم ببینم فقط پر کنم بعد ها مشکلی پیش نمیاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانی که عصب کشی نیاز دارد طبق نظر متخصص معالج باید عصب کشی دندان انجام گردد و عفونت خارج شود وگرنه باعث از بین رفتن دندان شما می شود.

 29. Avatar زهره گفت:

  سلام. آقای دکتر در چه صورت دندان عفونت می کند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان پوسیده و آسیب دیده درمان مناسب نشود دندان عفونت می کند.

 30. Avatar علی گفت:

  سلام جناب خسته نباشید من یکی از دندان هایه آسیاب فک پایینم سال ۸۸ سال ۹۳ترمیم کردم ولی متاسفانه باز از بغل خراب شد رفتم عصب کشی کردم از لحظه عصب کشی درد داشت با اینکه ۲ تا سوزن هم زده بودم بازم وقتی پزشک رو دندونم کار میکرد خیلی درد داشت( لازم به ذکره قبل ازعصب کشی اصلادردنداشت)بعد از ۲بار پانسمان عصب کشی کردم الان بازم درد دارم خیلی هم دارو مصرف کردم.ورمم نکرده .خیلی ممنون بخشید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. یکی دو روز بعد از عصب کشی دندان درد طبیعی می باشد. اگر درد بعد از آن ادامه داشت باید به متخصص معالج جهت معاینه مراجعه شود.

 31. Avatar آرین گفت:

  سلام دکتر من دو ماهِ دندون پاینم سمت چپ یکی مونده به آخرم درد میکنه به جز کشیدنش چه کاری میتونم انجام بدم که خوب بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان انجام گردد. رادیوگرافی تهیه شود. اگر احتیاج به عصب کشی داشته باشد با عصب کشی دندان درمان می شود.

 32. Avatar سعادت گفت:

  با سلام. من مادرم تعداد دندان خرابش خیلی زیاده و حتی بعضیاش فقط ریشه اش باقی مونده ولی ب شدت از مراجعه ب دندانپزشک ترس داره و فوبیای دندانپزشکی داره. آیا راهی هست ک با بیهوشی دندان های ایشون رو بکشن یا ترمیم کنن؟ درصورتی ک امکان داشته باشه هزینش چقدر با نوع عادی تفاوت داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در مطب بنده درمان های ارتودنسی انجام می گردد. باید به متخصص پروتز مراجعه نمایید که پس از کشیدن دندان، پایه ایمپلنت قرار داده شود.

 33. Avatar سمیرا گفت:

  سلام جناب دکتر جمیلیان من دوروزه دندان عقلم به شدت عفونت کرده میتونم آموکسی کلاو بخورم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به متخصص ریشه مراجعه نمایید. رادیوگرافی تهیه گردد و عصب کشی دندان انجام شود.

 34. Avatar ماهور گفت:

  سلام
  من دندانم خیلی عفونت کرده و خیلی درد داره چیکار کنم تا زودتر خوب بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص ریشه مراجعه نمایید. باید معاینه کلینیکی و رادیوگرافی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. دندان شما عصب کشی لازم دارد. درمان خانگی وجود ندارد.

 35. Avatar شاه ولی گفت:

  سلام
  اقای دکتر من دندانم خیلی درد داره عفونت هم خیلی زیاد کرده چیکار کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص ریشه مراجعه نمایید. باید معاینه کلینیکی و رادیوگرافی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. دندان شما عصب کشی لازم دارد.

 36. Avatar ماهور گفت:

  سلام
  اقای دکتر من دندانم خیلی درد داره عفونت هم خیلی زیاد کرده چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص ریشه مراجعه نمایید. باید معاینه کلینیکی و رادیوگرافی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. دندان شما عصب کشی لازم دارد.

 37. Avatar داودصمدزاده گفت:

  باسلام دوماه قبل ازعیددندون۵ بالاچپ صورتم شدیددردمیکردرفتم دندونپزشک گفت عفونت کرده همون موقع عصبشوکشیدپانسمان کرد۲تاپنی سیلین وچندبسته قرص خوردم دوباره رفتم بازم دردمیکرد پانسمانوخالی کرد نصف دندونموپرکرد بازم مسکن وپنی سیلین وآموکسی کلاو خوردم ولی هنوز شدیددرد میکنه دردش امونموبریده به نظرتون چیکاربایدکنم خسته شدم ازبس مسکن وچرک خشک کن خوردم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی دندان شما کامل و درست انجام نشده است. دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد. به یک متخصص ریشه باتجربه مراجعه نمایید.

 38. Avatar هلن گفت:

  سلام . من دندان های سمت چپ فک پایین یه درد خیلی زیادی میگیرن ممکنه عفونتش خطرناک باشه؟ن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه مراجعه کنید. باید رادیوگرافی تهیه گردد و دندان شما عصب کشی شود.

 39. Avatar فرزانه گفت:

  سلام آقای دکتر من حدود ۶ ماه پیش یکی از دندانهای اسیاب نیاز به عصب کشی داشت ولی تشخیص دکترم عصب کشی نبود فقط گفتند باید آندو انجام گیرد الان درد شدیدی دارم در همان دندان که کلا دندانم بی حس هست و کنار فکم دل میزنه و تیر میکشه تا گوشم به نظر شما دندانم عفونت کرده و باید عصب کشی انجام بدم و انتی بیوتیک مصرف کنم تا مراجعه کنم به دکترم با سپاس فراوان

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 40. Avatar صالح گفت:

  سلام آقای دکتر من سه ساله ک تب و لرز و دردای شدید داشتم ب دکترای زیادی مراجعه کردم و انواع آزمایش ها رو گرفتم همه گفتن مشکل نداری برو دکتر گوش حق بینی رفتم اونام گفتن همچنین خوبه برو دندونات درس کن رفتم تا الان ده تا عصب کشی و پر کردم در صورتی ک الان هیچ دنذون خرابی ندارم اما هنوز ده روزی یبار همون تب لرز و بدن درد شدید و آفت دهان رو دارم البته فک کنم سینوزیت هم دارم حالا چکار باید بکنم خسته شدم از این همه درد و این همه سال ک من چرک خشک کن خوردم وقتی دهنم افت میزنه ی هفته ای غذا خور نیستم کامل نابود شدم ممنون میشم کمکم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تب نشانه وجود عفونت در بدن شما است. می تواند از سینوزیت باشد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک آفت دهان

 41. Avatar ادریس گفت:

  سلام و وقت بخیر دکتر جان.من دندونهام لق شده و دندون جلوی دندان هم عقلم عفونت کرده واز آن خون و چرک بیرون میاد.و تازگیا دندانهای جلوییم هم شروع ب درد کردن و یکیشون لق شده .
  میشه راهنمایی کنید آیا مشکل من از دندانهامه یا مشکل لثه دارم؟
  بسیار درد داره ممنون میشم پاسخ بدهید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مشکل شما از لثه هایتان است. بهتر است به متخصص لثه مراجعه شود.

 42. Avatar میلاد گفت:

  سلام اقای دکتر جمیلیان خسته نباشید خداقوت مهربان
  من ۲۵روزه سردرد دارم الان دندان هایم هردوطرف هم درد میکند هردو سمت بالا هستند البته بالا راست فقط لکه سیاه دارد چشمم هم تار شده چپ بیشتر راست کمتر یک دندان پوسیده بالا سمت چپ دارم ایا دندان باعث سردرد است ممنون میشم پاسخ بدهید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سینوزیت ها از بیماری هایی است که هم می تواند سردرد و دندان درد را با هم بوجود بیاورد. سینوزیت می تواند به صورت معمول در دندان های فک بالا به صورت دندان درد احساس شود. در عین حال افراد مبتلا به سینوزیت مزمن می توانند شکایت سردرد را هم داشته باشند.

 43. Avatar صبا گفت:

  سلام جناب دکتر وقتتون بخیر. بنده چندروز پیش دندان ۴و۵از فک بالامو سطحی پر کردم. عمق پوسیدگی زیاد بود ولی به عصب نرسیده بود بنابراین پزشک من تشخیص دادن که سطحی پر بشن. الان لثه کنار این دوتا دندان آبثه کردو متورم و قرمز شده. چکار کنم!گ آنتی بیوتیک بخورم یا مجددا به پزشک مراجعه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گردد و طبق تجویز دندانپزشک آنتی بیوتیک میل بفرمایید.

 44. Avatar زهرا گفت:

  با سلام و خسته نباشید.یکسال پیش یه لکه روی دندون شماره ۷من بود که به دندانپزشک مراجعه کردم و گفتند باید عصب کشی بشه و عصب کشی کردم حدود هفت ماه بعد دندونم آبسه کرد و با مراجعه به همان پزشک آنتی بیوتیک مصرف کردم الان چهار دوره آنتی بیوتیک مصرف کردم ولی عفونت خوب نمیشه لطفا راهنمایی کنید و دکتر متخصص ریشه باتجربه در یزد معرفی کنید ممنونم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از استفاده یک دوره آنتی بیوتیک باید به متخصص ریشه مراجعه و دندان شما عصب کشی می گردید. عصب کشی اولی کامل و دقیق انجام نشده . متاسفانه در شهر یزد بنده متخصص ریشه نمی شناسم. می توانید در گوگل سرچ نماید.

 45. Avatar حسین گفت:

  سلام.آقای دکتر ممنون از سایت خوبتون و بسیار سپاسگزارم که پاسخ سوالات را میدهید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سلامت و موید باشید.

 46. Avatar رضا گفت:

  سلام آقای دکتر
  دندان فک بالای من خراب شده و گاهی اوقات ک مسواک میزنم باعث خونریزی میشود و پس از آن عفونت میکند طوری که یک طرف صورتم باد میکند با قرص های مانند کلیندامایسین و آموکسی سیلین با گذشت یه هفته بهبود پیدا میکنه باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به دندانپزشک مراجعه کنید. تا دندان شما عصب کشی گردد و عفونت خارج شود.

 47. Avatar امید گفت:

  با سلام
  بنده دوهفته هست دندونم عصب کشی کردم بعد هفته اول مراجعه کردم کمی عفونت مانده بود هفته بعد موکول شدهفته دوم عفونت خود به خود زیادتر شد بجای کمتر شدن 10روز قرص میخورم یکی از ریشه هنوز عفونت زیر لثه مشخصه .دکتر گفته پنی سلین باید بزنی من میتونم بجاش سفازولین بزنم ایا سفازولین همون کارایی وداره؟از پنی سلین بخاطر موردهای پیش آمده میترسم
  ایا میتونه علت تورم وعونت بخاطر پوسیده بودن دندان من باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی دندان کامل و درست انجام نشده است. باید به متخصص ریشه مراجعه و عصب کشی کامل انجام گردد.

 48. Avatar ابراهیم خنیور گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما آقای دکتر پدرم حدود ۷روز پیش ۵تا دندان در یک رو کشیده والان جای داندانها عفونت داره الان چه دارویی واسه عفونت استفاده کنیم ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای تجویز دارو باید معاینه لز محل دندان انجام گردد. به دندانپزشک معالج مراجعه شود تا آنتی بیوتیک تجویز نماید.

 49. Avatar علی گفت:

  سلام اقای دکتر من دندونم عصب کشی کردم ۷ سال پیش و الان درد داره شدید و شب ها بیشتر میشه و بخاطر گذاشتن پین گفتن حتما باید متخصص ریشه مراجعه بشه راهی برای درمان موقت تا بعد از تعطیلات عید هست؟ اموکسی سیلین مناسبه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. استفاده از آنتی بیوتیک راه درمان نیست زمانی که آنتی بیوتیک قطع گردد درد دندان شروع می شود. باید رادیوگرافی تهیه و دندان عصب کشی شود.

 50. Avatar مهدی زمردی گفت:

  سلام دندان عقلم امروز شکسته زیر شکستگی سیاه بود احتیاج به عصب کشی داره درد ندارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با دندان عقل شما معاینه کلینیکی شود تا بتوان تشخیص درمان مناسب را داد.

 51. Avatar مرجان گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  ریشه دندون ۶ پایین من عفونت کرده دقیقا دو روز قبل از پایان سال
  دندونپزشک گفتن باید ریشه رو درمان کنن و برای یکماه دیگه بمن وقت دادن
  من نباید آنتی بیوتیک مصرف کنم ؟ مشکلی پیش نمیاد این عفونت همونجوری بمونه؟
  ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه مراجعه شود. پس از مصرف انتی بیوتیک باید ریشه دندان شما غضب کشی شود.

 52. Avatar علی گفت:

  با سلام اقای دکتر
  من الان نزدیک دو ساله دندونام حساسبت پیدا کردن به سردی و گرمی حتی نمیتونم یه لیوان آبو درست و حسابی بخورم چند وقت با اب و نمک قرقره هم کردم نزد دکتر هم رفتم انتی بیوتیک هم تجویز کردن خوردم بازم درست نشد از مسواک های ضد حساسیت هم استفاده کردم بازم درست نمیشه از دهانشو های فلوراید دار هم استفاده کردم بازم نشد اول رو یکی از دندونام حساسیت بود الان زده کل دندونای چپ و راست فکم و درگیر کردن فقط دندونای جلو دهانم سالم موندم خواهش میکنم یه راه حلی پیشنهاد کنین این وضع تموم شه واقعا اذیت میکنه دندونام

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان شما انجام گردد تا بتوان تشخیص درمان مناسب داد. نشانه های که دادید دندان شما احتیاج به غضب کشی دارد.

 53. Avatar مهدی گفت:

  با سلام من سال پیش یه دندون عصب کشی کردم بعد از یه سال به شدت عفونت کرده و درد شدید الان دارم سه روز آنتی بیوتیک مصرف کردم بدتر شد دندون پزشک برام شیش عدد آمپول پنی سیلین نوشت عفونت کمتر شد بعد از سه روز ولی الان که آمپول تموم شده به شدت درد شروع شده و متاسفانه دسترسی به دندون پزشک ندارم میتونم دو عدد آمپول اضافه بزنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی شما کامل و درست انجام نشده. دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد. باید رادیوگرافی تهیه شود. به متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید.

 54. Avatar حمید گفت:

  سلام وقت بخیر
  10 سال قبل دندونم رو عصب کشی و روکش کردم، سال قبل مدت کوتاهی وقتی دندونم روی هم میگذاشتم درد احساس میکردم و به یکباره فک متورم شد و درد شدیدی داشت آنتی بیوتیک مصرف کردم خوب شد الان لثه در قسمت ریشه همان دندان کمی ملتهب است این مورد عفونت لثه است یا دندان؟
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به متخصص ریشه مراجعه نمایید. از دندان باید رادیوگرافی تهیه گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 55. Avatar دانایی گفت:

  با سلام
  آقای دکتر من دندانهای ۶و۷ عصب کشی کردم و حدود ۳ ماه خوب بود و بعد از ۳ ماه دندان ۷ از وسط شکست باز به پزشک دیگه ای مراجعه کردم و گفتن باید بعد از عصب کشی روکش میکردم و همین کارو برام بعد از ترمیم دندان شکسته انجام دادن و هر دو روکش شدن اما در طول این مدت و از روزی که روکش کردم لثه هام التهاب دارن و گاهی اوقات خونریزی اما دندانم درد نمیکنه …از آنتی بیوتیک هم استفاده کردم خوب نشد،البته دیابت هم دارم ،،،چه باید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود. ممکن است روکش دندان مناسب نباشد و این باعث التهاب لثه شده باشد.

 56. Avatar نازگل گفت:

  سلام خسته نباشید من چهار ماهه باردارم متاسفانه دندون اسیابم از فک بالا سمت چب اندازه ی سر سوزن سوراخ شده خداروشکر هیچ دردی ندارم میتونم برم دندونپزشکی فعدا برام پانسمانش کنن تا بعد از زایمان درستش کنم ایا خطری برای جنین نداره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، مشکلی نیست. فقط برای سلامت جنین تهیه رادیوگرافی از دندان خطرناک است.

 57. Avatar محدثه گفت:

  سلام اقای دکتر من ارتودنسی دارم و دستگاه روی دندون ۶ فک بالام بوده و دیر اقدام به برداشتن شد الان دندون درد میکنه خیلی چیکار باید کنم دکترم گفتن دندون خراب نیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. شما تحت درمان متخصص ارتودنسی معالج خود هستید. بهتر است در هنگام معاینه از متخصص خود بپرسید که از شرایط دندانی شما مطلع هست.

 58. Avatar مهسا گفت:

  سلام خسته نباشید.من ۲۲ سالمه دوسال پیش دندونم و عصی کشی کردم بعد چند ماه عفونت کرد و دچار درد خیلییی شدیدی شدم و بعد پایان دوره درد باعث شد صورتم متورم بشه به دکتر مراجعه کردم کلی پنی سلین زدم ولی بعد اینکه خوب شدم دیگه نرفتم چون گفت باید کشیده بشه چون یه سری کانال انحرافی داره که کاری از دست ما برنمیاد این اتفاق دوبار بعدشم تکرار شد.بازم درد دارم حتما باید کشیده بشه؟
  البته بعد اینکه عصب کشی کردم دندونمو ،دندون جلویش هم درد گرفت که اونم عصب کشی کردم حالا نمیدونم علت تورمم اولی بوده یا دومی ولی الان دومی درد میکنه
  میتونه بخاطر این باشه که درست عصب کشی نشده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گردد. برای درست و کامل انجام شدن عصب کشی دندان باید رادیوگرافی از دندان تهیه و بررسی شود تا بتوان تشخیص درمان مناسب داد.

 59. Avatar مجید گفت:

  سلام اقای دکتر.ممنون از اینکه سوالات ما را پاسخ میدهید. و برنامه های تلویزیونی شما بسیار عالی و مفید می باشد.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از حسن توجه شما.

 60. Avatar حسین گفت:

  سلام دکتر
  دندونم درد داشت اهمیت ندادم ،عفونت کرد حدود یک هفته آموکسی کلاو خوردم آبسه خیلی کوچیک شد بدلیل معده درد دیگه نتونستم آموکسی بخورم بعد دو روز مجددا آبسه بزرگ شد یدونه آموکسی کلاو خوردم بعد نیم ساعت فک و لثه و لب هام بی حس شد فرداش سفیکسیم خوردم اما همچنان نصف فک و صورتم بی حسه به نظرتون چه اتفاقی افتاده و چه کنم .
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در اولین فرصت به متخصص ریشه برای خارج کردن عفونت دندان مراجعه نمایید. برای اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ها آبسه دندان و کیست دندان و شایع ترین کیست های دندان

 61. Avatar اصغر نژاد گفت:

  سلام وقت بخیر پسر بنده روز اول متوجه شدم دندان جلویی پوسیده و درد میکنه فردااون روز متوجه شدم لب بالایی از سمت داخل تا کناره بینی ورم داره الان نمیدونم از عفونت دندونش هست یا ضربه خورده ممنون میشم کمک کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای دادن پاسخ دقیق باید معاینه کلینیکی از دندان انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 62. Avatar محمد گفت:

  سلام اقای دکتر کشیدن در موقعه عفونت چه مشکلی ایحاد می کند

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است وقتی دندان عفونت حاد دارد و شخص تب هم دارد کشیده نشود. زیرا خطر سرایت عفونت به قسمت های دیگر هم وجود دارد. ولی در صورتی که عفونت مزمن است و چندین سال باقی مانده است و محدود در آن ناحیه شده است کشیده شود مشکلی نیست.

 63. Avatar معراج گفت:

  سلام آقای دکتر و تشکر بابت مطالب خوبی که ارایه می نمایید
  دتدان آسیای من تقریبا دو سال پیش پوسیدگی کمی داشت و در واقع پیشگیری به توصیه پزشک ترمیم و پر شد متاسفانه بعد از قریب یکسال عفونت کرد که با درد کل سر و صورت و گوش همراه بود البته دیر متوجه شدم که عامل همه آتها عفونت این دندان تعمیر شده بوده الان مشکلی با دندانم ندارم ولی کیست عفونی بزرگی چسبیده به فک بالای دندان دارم متاسفانه دندان من دوباره باید تخلیه و عصب کشی و دوباره پر بشه غیر از هزینه ها تحمل درد و فشارهای زباد رو ندارم چنان که ترجیح میدهم دندانم را بکشم چون الان مشکلی با دندانم ندارم آیا ممکنه که بدون تخلیه و عصب کشی کیست و عفونت رفع شودو مشکل حل بشه چون از گسترش عفونت آن نگرانم ولی طاقت تحمل درد عصب کشی و … هم ندارم به لحاظ عصبی و روانی در شرایط تحمل این حد از درد نیستم لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زمانی که کیست کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می شود ولی کیست های بزرگ دندانی معمولا به کمک جراحی درمان می شوند. در جراحی با ایجاد برش کوچکی کیست را به طور کامل خارج می کند. اطلاعات بیشتر مراجعه به این دو لینک کیست دندان و شایع ترین کیست های دندان

   1. Avatar نجمه گفت:

    سلام ببخشید من چند روزه دندان درد امانم را بریده خیلی درد دارم رفتم دکتر میگه باید عصب کشی بشه میشه یه دارویی پیشنهاد کنین؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید به متخصص مراجعه کنید و راه درمان دندان فقط عصب کشی است. تجویز آنتی بیوتیک به تنهایی کافی نیست. موقتی است. دارو قطع شود دندان درد ادامه پیدا می کند.

 64. Avatar سیما جودنه گفت:

  سلام اقای دکتر
  دندان عقل ام نهفته هست و کج در اومده.
  دوتا دندان کناریش تابستان تخلیه شده و یه مقدار عصب کشی شده ولی بدون پرکردنی و پانسمان باقی مونده .
  چند روز پیش برای عصب کشی رفتم ولی خونریزی کرد و بی حسی در برخی کانال های ریشه اثر نکرد یکم درد داشت الان موقتا پانسمان شده برای دوهفته دیگه .
  انتی بیوتیک اثر نمیکنه انگار .. گوشم یه مقدار سنگینی میکنه
  چه انتی بیوتیکی مصرف کنم ؟ یه راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. متخصص معالج باید برای شما آنتی بیوتیک تجویز کرده باشد. برای بنده بدون معاینه کلینیکی از دندان امکان تجویز دارو نیست.

 65. Avatar رضا گفت:

  سلام آقای دکتر من یه هفته قبل یه جوش روی لثه ام زد و بعد از چند روز همون جا دندانش شروع بدرد کرد و دردش غیر قابل تحمل شد این دندان رو چند سال پیش عصب کشی کردم اما روکش انجام ندادم و یه فاصله بینش بود که معمولا غذا گیر میکرد و با نخ دندان در میاوردم الان حالت تب و لرز دارم باید دکتر هم رفتم آنتی بیوتیک داده آیاخطرناک نیست این وضعیت با تشکر از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام و رادیوگرافی تهیه شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. به متخصص ریشه مراجعه شود.

 66. Avatar محمد گفت:

  سلام اقاي دکتر يک سال و نيم پيش يک دندان اندو کردم . الان احساس ميکنم گاها و به ندرت درد ميکنه و اصلا شدتي هم نداره ايا نيازه فورا برم براي راديوگرافي و مراجعه به متخصص يا اگر ديدم وضع داره رو به وخامت ميره اقدام کنم چون وقت ندارم به خاطر درس و … . و علايم ابسه و .. هم اخيرا نداشتم فقط يه احساس خاصي دارم توي اون ناحيه دندون مورد نظر .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است به متخصص مراجعه شود و رادیوگرافی تهیه گردد تا از وضعیت عفونت و ریشه دندان مطلع شد. ممکن است عفونت بیشتر شود و دندان درد شدید پیدا کنید.

 67. Avatar امیرحسین حسنی گفت:

  با سلام آقای دکتر دندانم عفونت کرده میتونم درمان را برای بعد از عید یعنی حدود 25 روز دیگه موکول کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام بهتر است درمان دندان را زودتر اقدام کنید. اگر عفونت بیشتر بماند دندان درد شدید پیدا می کنید و عفونت زیاد شود دیگر قابل درمان نیست باید دندان کشیده شود.

 68. Avatar مریم گفت:

  سلام
  من دندانم را امروز عصب کشی کردم
  فک پایین هست
  درد فراوان دارد خیلی خیلی درد میکنه
  باید چکار کنم؟؟؟
  یه کم هم عفونت داره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی دندان شما کامل و درست انجام نشده است. دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد. به دندانپزشک معالج خود مراجعه نمایید.

 69. Avatar سارا گفت:

  با سلام و وقت بخیر
  مادر من یکی از دندونهاش که داخل عکس گفته بود عفونت داره عصب کشی کرده تا روز اول هیچ مشکلی نداشت بعد از آن تا سه روز درد غیرقابل تحملی داشت و به مرور از شدت درد کاسته و آن طرف صورتش ورم کرده و درحال حاضر سه روز است که ورم خیلی افزایش پیدا کرده طوری که تا پلک ها و چشم ها هم بشدت درگیر شده و طی این مدت اموکسی سیلین مصرف شده باید برای درمان چکار کرد خیلی ممنون میشم پاسخ بدید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد هنوز ادامه دارد به متخصص معالج مراجعه نمایید و با تهیه رادیوگرافی متخصص شما از صحت درست و کامل شدن عصب کشی شدن دندان مطلع می گردد. اگر عصب کشی کامل نبود باید عصب کشی مجدد دندان انجام گیرد.

 70. Avatar فری گفت:

  لثه ام عفونت کرده و آبسه زده
  عملیات تخلیه عفونت رو انجام دادم
  و گفت ده روز دیگ بیا اگ آبسه نزنه دیگ
  اونوقت ما درمان می کنیم
  چون عصب هام مرده
  و ممکنه برم متخصص ریشه
  چیکار کنم استرس دارم چ قرصی بخورم 😭😭😭😭

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر عصب کشی دندان کامل و درست انجام شده باشد و عفونت خارج شده باشد. متخصص دندان شما را با ماده پر کردگی پر خواهد کرد. اصلا جای نگرانی و استرس ندارد.

 71. Avatar امیر همایون فلاح گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱۴ سالم هست و یک دندون دائم دارم که کلا پوسیده و هر چند وقت یک بار عفونت. می‌کنه و خیلی شدید درد می کنه این دندون درست میشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید. باید رادیوگرافی تهیه شود. پوسیدگی دندان برداشته شود و ریشه دندان عصب کشی گردد.سپس با ماده پرکردگی پر شود.

 72. Avatar شایان گفت:

  سلام من لثه ام عفونت کرده هر کاری میکنم با آب نمک خشک نمیشود چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تنها عفونت لثه شما با آب نمک درمان نمی شود. بهتر است به متخصص لثه جهت تشخیص درمان مناسب مراجعه کنید.

 73. Avatar شایان حیدری گفت:

  سلام من دندانم عفونت کرده هر کاری میکنم با آب نمک و آنتی بیوتیک درمان نمیشود چه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تنها راه درمان عفونت دندان شما با آنتی بیوتیک نیست. باید به متخصص ریشه خوب مراجعه کنید و دندان شما عصب کشی شود.

 74. Avatar ریحانه گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من یک هفته ی پیش دندون عقلم رو کشیدم که فک جوش بود و خیلی حفره ی عمیقی به وجود اورد که اصلا امکان بخیه هم نبود. درد و خونریزی شدیدی ندارم. درد خیلی خفیف و گاهی خون ابه . تمام این مدت هم از اموکسی سیلین استفاده کردم. اما از همون روز دهنم مزه ی بدی میده و حس می کنم بوی عفونت هم داره ولی علامت دیگه ای نیست. میتونه طبیعی باشه ؟ اینم بگم که همون روز دو دندون که با فاصله ی یکس از عقل بود هم پرکردگی خالی و مجدد پر شد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از کشیدن دندان عقل این علائم را که داده اید طبیعی است. می توانید دهان تان را با آب نمک رقیق شده یا سرم شستشو غرغره کنید.

 75. Avatar رز گفت:

  سلام من دندون عقلم فاسد شده ولی درد ندارم فقط گوشم درد میکنه و اصلا دندان و لثه درد نمیکنه ولی قلبم انگار داره کنده میشه نوار قلب دادم عفونت گوش و گلو هم چک کردم نداره ممکنه دندون چرک کرده باشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای معاینه دندان عقل به یک دندانپزشک مراجعه شود.

 76. Avatar تینا گفت:

  سلام آقای دکتر من امروز روز برای عصب کشی دندان ۶ پایین به دندانپزشکی مراجعه کردم و ۳ تا آمپول بی حسی زد ولی اصلا دندونم سر نشد( البته لثه و لپم سر شده بود)دیگه دکتر گفت سعی کن تحمل کنی همین که شروع کرد ب تراشیدن من جیغ به هوا رفت و واقعا نتونستم جیغمو کنترل کنم خیلی درد داشت بعد هم دکتر یه سری قرص نوشت و گفت عفونت داره و برای هفته ی بعد وقت داد و دندونم هم پانسمان کرد من الان خیلی میترسم که سر نشه میشه بگین که دفعه ی بعد حتما سر میشه یا نه ‌؟ و اگه نشه باید چیکار کنم ؟ البته به غیر از تحمل که اصلا نمیتونم ، آیا جایگزینی به جز این روش بی حسی هست یا خیر ‌؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پس از استفاده آنتی بیوتیک و فروکش کردن عفونت برای عصب کشی دندان و درمان دندان به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه شود. غیر از بی حسی دندان برای عصب کشی راه دیگری وجود ندارد.

 77. Avatar آزاده گفت:

  با سلام من سه روز پیش دندان شماره ۵ بالا رو عصب کشی و پر کردم ولی هنوز درد دارم به خصوص شبها دردش خیلی شدید میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر هنوز درد دندان ادامه دارد به متخصص معالج مراجعه شود تا رادیوگرافی تهیه شود و وضعیت ریشه دندان مورد بررسی قرار گیرد.

 78. Avatar زینب شفیعی گفت:

  سلام اقای دکتر
  اگه دندان عفونت خفیف داشته باشه بی حسی دندان هنگام پر کردن یا کشیدن یا عصب کشی روی ان اثر میگذارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان توسط بی حسی، بی حس شود سپس دندان عصب کشی گردد.

 79. Avatar امیر گفت:

  سلام آقای دکترخسته نباشید. دندان که عفونت کرده باشد باید عکس رادیوگرافی تهیه شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه مراجعه شود. بله، رادیوگرافی باید تهیه شود که عفونت دندان مشخص گردد سپس عصب کشی دندان انجام می گردد.

  2. Avatar زهی گفت:

   سلام اقای دکتر حدود یکماه و نیم هسته دندونمو پر کردم پوسیدگی کمی داشت گفتن به عصب نرسیده ولی الان همون دندون نبض میزنه ویه درد خفیفی هم داره البته همیشگی نیست بعضی وقتا اینجوری میشه من باید چکار کنم؟؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گردد و رادیوگرافی تهیه شود. دندان شما به عصب رسیده و باید دندان عصب کشی شود.

 80. Avatar امیرمحمد گفت:

  سلام آقای دکتر. من از این مقاله عفونت دندان در سایت شما برای کار علمی ام استفاده کردم . ممنون از سایت خوب و جامع شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. موفق و تندرست باشید.

 81. Avatar امیرعباس گفت:

  بادرود
  دکتر من باید پارسال دندانم را عصب کشی میکردم اما هنوز نکردم
  الان یکماهه درد در ناحیه چپ فکم دارم و دندون درد
  همچنین گیجی و گنگی در سرم و گوشم
  میتونه برای عفونت دندان باشه؟
  سپاس

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. گاهی دندان بخاطر عفونت دندان ریشه دندان از بین می رود و دیگر نمیتوان دندان را حفظ کرد و باید دندان کشیده شود.

   1. Avatar حکیمه جعفری گفت:

    سلام من چند ماه پیش عصب کشی انجام دادم بخاطر وضع وخیم کرونا در خوزستان ترسیدم برم داندان پزشکی برای پر کردن دندان حالا سه روز عفونت کرده و‌ لپم ورم شدید داره
    خواهش میکنم راهنمایی کنید.
    هنوز اینجا وضع وخیم کرونا رو داریم میترسم برم داندانپزشکی

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. حتما باید برای درمان دندان به دندانپزشک مراجعه شود . درمان خانگی برای درمان عفونت دندان موجود نیست. با رعایت پروتکل های بهداشتی به یک مطب قابل اطمینان مراجعه کنید.

 82. Avatar محمد گفت:

  من یک سال پیش دندانی را عصب کشی کرده و تا امروز مشکل نداشته ولی امروز دوباره درد شروع شده و حتی شب نمیتوانم بخوابم دوباره به پزشکی ک عصب کشی کرده مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود و ریشه دندان بررسی گردد. دندان شما عصب کشی لازم دارد.

 83. Avatar سمیه گفت:

  سلام ,تورووخدا زود جواب بدین اگه دندان عفونت شدید کنه همراه با گلو درد به جوری که گونه ورم کنه درمان فوری چیه زود جواب بدین ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به متخصص ریشه مراجعه شود رادیوگرافی از ریشه دندان تهیه و آنتی بیوتیک تجویز می شود، ریشه دندان باید عصب کشی گردد.

 84. Avatar طاها گفت:

  دندان عقلم را کشیدم الان عفونت شدید داره
  چه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   یا سلام. دندانپزشک معالج برای عفونت دندان عقل شما باید آنتی بیوتیک تجویز نمایید.

 85. Avatar مائده گفت:

  سلام آقای دکتر دندان چطوری عفونی می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر بهداشت دهان و دندان ضعیف باشد و یا مواد قندی زیاد استفاده شود. باکتری ها از طریق شکاف، ترک و یا هرگونه پوسیدگی وارد دندان می شوند باعث عفونت دندان می گردد.

 86. Avatar مهتاب گفت:

  سلام آقای دکتر اگر درمان عفونت لثه بخاطر وجود ویروس کرونا دیرتر انجام بشه آیا مشکل بوجود میاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زمانیکه درمان بیماری های لثه به تعویق بیفتد، دندان لق می شود. لق شدن شدید دندان در نتیجه باعث از دست دادن دندان می‌ شود.

 87. Avatar مهدی گفت:

  سلام دندان من به سرما و گرما و نوشیدنی های سرد حساسیت نشون میده چرا علتش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام دندان شما عفونت دارد. باید به متخصص ریشه مراجعه بعد از تهیه رادیوگرافی از ریشه دندان، باید ریشه دندان شما عصب کشی شود.

 88. Avatar قیام طالبیان گفت:

  سلام
  بعد از کشیدن دندان عقل عفونت کرده و درد کلافه ام کرده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص معالج دندان عقل مراجعه نمایید تا بعد از معاینه برای شما آنتی بیوتیک تجویز شود.

 89. Avatar احمد گفت:

  سلام. آیا عفونت دندان درمان خانگی دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عفونت دندان درمان خانگی ندارد.باید معاینه کلینیکی انجام شود. عفونت دندان حتما درمان گردد.

 90. Avatar سیامک گفت:

  سلام آقای دکتر. آیا برای عفونت دندان درمان خانگی وجود دارد یا می تونم آنتی بیوتیک استفاده کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، برای عفونت دندان درمان خانگی وجود ندارد شما باید به متخصص ربشه مراجعه نمایید علت عفونت دندان تشخیص داده شود و درمان گردد. بدون تجویز پزشک از خوردن آنتی بیوتیک خودسرانه خودداری کنید.

 91. Avatar اسما گفت:

  با سلام من دندونم درد میکنه انگار لثه اش ورم کرده راه حل داری که چجوری درمان بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به دندانپزشک مراجعه تا معاینه کلینیکی انجام گردد. سپس تشخیص درمان مناسب داده می شود.

 92. Avatar شیما گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید. عذر می خوام فک بالای من قسمت دندون های آسیاب هر دو طرف درد می کنه. نمی دونم از چیه. هیچ پوسیدگی هم تو دندونام دیده نمیشه. از ترسم نخ دندون هم نمی تونم بکشم. مشکل جدی هست؟ یه حس ناراحتی و بدی دارم تو دندونای فک بالام.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گیرد. تا سپس تشخیص درمان مناسب داده شود.

 93. Avatar مینا گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید. ببخشید من یه دندون پر شده دارم که یه کوچولو از پر شدگی به اندازه یه نقطه کنده شده. حدودا هشت نه سال پیش پر کردم. الان باید برم دوباره پرش کنن؟ یا چی کار کنم؟ چون مقدار پر شدگی خیلی زیاده می ترسم بشکنه یا دندون چیزیش بشه.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید به متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید و رادیوگرافی تهیه شود تا وضعیت ریشه بررسی گردد. اگر ریشه سالم باشد مجدد پر کردگی جدید انجام می شود. بعلت اینکه مقدار پرکردگی زیاد است بهتر است دندان روکش شود.

 94. Avatar سمیه گفت:

  سلام خسته نباشید. ببخشید من تو فک بالام درد دارم بدون هیچ دندون پوسیده. یکمم جای دندون عقل هام باد کرده. الان دندون عقلام دارن در میان؟ یا عفونت هست؟ اگه دندون عقل باشه چی کار کنم؟ چون انگار دندون عقل رو میکشن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رویش دندان عقل در بعضی افراد با درد همراه است. و این درد گاهی کاهش و گاهی زیاد می شود.

   1. Avatar امیر گفت:

    با درود
    آقای دکتر من پارسال باید دندونم رو عصب کشی میکردم اما نکردم الان یکماهه که گیجی و فشار در گوش و سرم دارم ممکنه برای دندونم باشه؟
    با سپاس

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بله، ممکن است چون عفونت به قسمت های دیگر بدن سرایت می کند. گاهی دندان بخاطر عفونت دندان ریشه دندان از بین می رود و دیگر نمیتوان دندان را حفظ کرد و باید دندان کشیده شود.

 95. Avatar سیدعلی ابوترابی گفت:

  سلام ،
  دکتر جان من حدود ۲۰ساله عفونت لثه دارم وهرموقع مسواک میزدم لثه هام خونریزی داشت ولی چون نمیدونستم علتش چیه پیگیرش نبودم ، الان مدتیه دندونام خیلی داغون شده وتپش قلب شدید گرفتم ، همچنین موقع صحبت نفس کم میارم ، ودر دو سه ماه گذشته ۷کیلو وزن کم کردم ، سردرد شدید دارم وسرم دایم گیج میره ودرد در ناحیه ی گردن وپشتبین دوتا کتف و قفسه ی سینه دارم ، متخصص قلب رفتم نوار قلب وفشار خون وغیره مشکلی رو نشون نمیده ، میتونه علتش از همین دوندونام باشه ، ضمنا لثه هام خیلی تحلیل رفته طوری که ریشه ها نمایان شده ، عذرمیخوام که اینقدر طولانی شد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از علائم بیماری لثه است یه متخصص لثه مراجعه کنید. تا معاینه کلینیکی انجام گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 96. Avatar سیروان کرد گفت:

  سلام اقای دکتر.من چند ماه پیش سه تا از دندان هام عصب کشی و پر کردم.حالا یکی از دندان های دیگم که پیش اون سه تا دندان بو عفونت کرده.عکس گرفتم قشنگ معلوم بو،برام قرص تجویز کردن.کاملا خوب شدم وهیچ گونه دردی نداشتم ولی دوباره همون دندونم کم کم داره شروع به درد میکنه.من چیکار کنم از اون دندونم.اصلانم خراب نیستش

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی دندان شما کامل و درست انجام نشده است. دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد. به متخصص معالج مراجعه کنید با تهیه و دیدن رادیوگرافی درست و کامل بودن عصب کشی را متخصص می تواند تشخیص دهد.

 97. Avatar کریمی گفت:

  سلام آقای دکتر، بنده دندان عقل فک پایینم کلا سیاه دراومده و دائما درد میکنه و باعث سردرد شدید و درد کل صورت و گردنم میشه ولی جدیدا در همون سمت دندونم بی حسی خفیفی روی فک صورتم و کلا بدنم احساس میکنم، تشخیص جناب عالی در این مورد چی هست؟با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان پوسیدگی دارد می توان دندان عقل را کشید. باید بعد از معاینه کلینیکی تشخیص درمان یا کشیدن دندان عقل را داد.

 98. Avatar سارا قاسمی گفت:

  سلام اقای دکتر من برای کشیدن دندان عقلم ک اخرین دندان قسمت پایین سمت چپ ک خالی شده بود رفتم بکشم اما دکتر هرچی بی حسی زد سر نمیشد کاملا و من از درد جیغ میزدم و وسط کار از درد بدجور دکتر ب من گفت غفونت داری.. یعنی بخاطر عفونت بی حس نشده بود کلملا وباید چیکار میکردیم ک بی حس بشه؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام به یک متخصص ریشه با تجربه و ماهر مراجعه نمایید. دندان شما با ماده بی حسی، بی حس خواهد شد.

 99. Avatar مینا گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید. ببخشید دندون من خیلی حساس شده و وقتی لقمه ی بزرگی میجوم یا آدامس می جوم درد میگیرن. گاهی هم پشت دندون فک بالام درد ضربه ای دارم. مشکل جدی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای معاینه دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنید. ابتدا باید معاینه انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 100. Avatar کیمیا گفت:

  سلام اقای دکتر دندان آسیاب پایین من سال پیش اوایل کرونا دچار شکستگی کوچکی شد به دندان پزشک مراجعه نکردم ، احساس میکنم داخل دندان خالی شده ، همون سمت چپ، سمت دندان عقلم هم نصفه درومده ، الان کمی احساس داغ بودن در سمت چپ صورتم دارم نمیتونم تفکیک بدم بخاطر شکستیگیه یا عقل ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ابتدا باید دندان شما معاینه کلینیکی انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 101. Avatar فرنوش گفت:

  سلام آقای دکتر من امروز عصب کشی کردم دندان ۴ . ولی حین عصب کشی انقدر درد داشتم که داد میزدم و دندانپزشک به من میگفت یکم تحمل کن و در آخر پانسمان کرد و گفت عصبت عفونی شده و آموکسی سیلین و آزیترومایسین نوشتن که هر دورو همزمان مصرف کنم . من نگران استخوان و ریشه دندونم هستم امکان داره دچار مشکل بشم ؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان معاینه کلینیکی گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود . باید از متخصص معالج که درمان را انجام داده است بپرسید.

 102. Avatar مبینا گفت:

  به دلیل کرونابه پزشک مراجعه نمیکنم …چند ماهه که دندون سمت چپم درد میکنه و فک سمت راستم هم بادکرده زیر فکم هم دردمیکنه این طبیعی است?به نظرشما به پزشک مراجعه کنم اگر دارویی میدونید که برای دندونم خوب باشه لطفا بگویید واین تروم بیماری خطرناکی هسته من ۱۲سالمه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما عفونت دارد باید عصب کشی انجام گیرد. درد می گیرد. به مطب و یا مرکز بهداشت قابل اطمینان از نظر رعایت پروتکل های بهداشتی مراجعه شود.

 103. Avatar امیرحسین گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید من دو سه هفته ای هست که نمیتونم طرف راست دندان هایم غذا خورم و طرف چپ میخورم و هر وقت طرف راست میخورم یک لحظه اون دندونم که خراب هستش یجوری میشه .هیچ دردی هم نداره فقط نمیتونم طرف اون دندان غذا بخورم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. دندان شما عفونت دارد باید عصب کشی دندان انجام گیرد.

 104. Avatar زهرا گفت:

  سلام دکتر. خسته نباشید. ببخشید من ۱۷ سالمه. حدودا سال پیش دو از دندونام فک بالا آسیاب به صورت قرینه هر دو حفره داشتن و خراب شده بودن. رفتم دکتر و دکتر برام پر کرد. الان وقتی چیز هایی مثل آدامس یا غذا که زیاد بجوم درد میگیرن و نمی تونم دیگه بخورم. احساس می کنم دندونم کمی بالا تر اومده و لقه. به خاطر کرونا هم نمی تونم برم دکتر. نمیدونم من حساس شدم یا چی هستش. اگه ضروریه دکتر برم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید برای درمان به متخصص مراجعه نمایید. احتمالا دندان شما عفونت دارد. به مروز زمان درد شروع می شود. به مرکز درمانی یا مطب قابل اطمینان از نظر بهداشت و رعایت پروتکل های بهداشتی مراجعه شود.

   1. Avatar زهرا گفت:

    ببخشید همین طور هم لثه ام کمی متورم و تقریبا سفید شده. یعنی عفونته؟ اگه عفونت باشه عصب کشی لازمه؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 105. Avatar محمد مهدی گفت:

  سلام . ببخشید. من بیماری لثه دارم و الآنم دندان اسیابیم خرابه قرمزدهم شده خیلی درد می‌کنه اصلا نمیتونم شبا بخوابم . داروی مترونیدازول و ۵۰۰عفونت و ۲۵۰ میخورم تاثیری نداره لثه هام کلا بادی کرده خیلی . چکار کنم دکتر ؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما بیماری لثه دارید حتما در ابتدا باید جرم گیری برای دندان های شما انجام شود. ممکن است احتیاج به جراحی لثه داشته باشید به متخصص لثه مراجعه نمایید و استفاده آنتی بیوتیک بدون تجویز متخصص و معاینه کلینیکی کار درستی نیست.

 106. Avatar اعطم گفت:

  سلام جناب دکتر دو ندان خراب دارم در فک بالا سمت چپ …دوران شیردهی هستم ده روره به شدت گونه و فک سمت چپ بالا و پایین مداوم درد میکنه نمیتونم انتی…بخورم به علت شیردهی.از ترس کرونا دکتر نرفتم چه کار کنم .؟؟عفونی شده؟؟
  لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان شما عفونت کرده است باید به دندانپزشک مراجعه نمایید درد می گیرد و هیچ درمان خانگی برای درمان عفونت موجود نیست.

 107. Avatar سحر گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  ببخشید من دندان اسیابی قسمت بالای فکم را زمانی که عفونت داشت عصب کشی کردم و پزشک معالجم انتی بیوتیک های قوی به همراه مسکن تجویز کرده است ولی هیچ کدام تاثیری نداشته و از شدت درد شب ها نمی توانم بخوابم و گوش و قسمتی از سرم که طرف دندان عصب کشی شده ام است بسیار درد می کندو گلویم هم درد می کند و دهانم را نمی توانم به طور کامل باز کنم
  لطفا راهنمایی کنید
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از محل دندان انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 108. Avatar الهام گفت:

  سلام من دندونامو کشیدم ولی لثه ام درد میکنه و سردرد دارم درمانش چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد از کشیدن دندان تا یکی دو روز طبیعی است. می توانید مسکن میل نمایید. اگر درد ادامه پیدا کرد به متخصص معالج خود جهت معاینه مراجعه کنید.

  2. Avatar آیدا گفت:

   سلام دكتر من پارسال دندونم يكم اذيت ميكرد حفره ى كمى ايجاد كرده بود و رفتم دندون پزشكى عصب كشى اورژانسى كرده بود و كرونا شد همونجورى موند تا اينكه اين حفره بزرگ تر شد و فقط ديواره دندونم موند و اخيرا دندون پزشكى مراجعه كردم كه دندونم عصبى كشى و پر كرد انقدر درد داشت سر كننده هم تاثير نداشت و دكترم برام دارو تجويز كرد مترونيدازل و انتى بيوتيك و مسكن الان چند روزه درد شديد دارم كه ميزنه به گوش و چشم و سرم و تنم ميلرزه بيشتر پاهام و سر گيجه دارم درد شديد در اين ناحيه ها دارم و صورتم يكم باد كرده دندون پزشكم عكس هم گرفت تو عكس چيزى مشخص نبود اما گفت ماله عفونت شديده كيست هم كه باشه در بافت لثه هستش بايد دندون كشيد ميخواستم ببينم راه ديگه نداره با توجه به مطالب مفيدىكه انتشار كردين كه يه قسمتى از لثه رو برش بدن و عفونت خارج كنن و … اين شامل دندون من كه كاملا رفته بود و پر شده ميشه يا غير ممكنه؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. گاهی اوقات ریشه دندان بر اثر عفونت مزمن بطور کامل از بین می رود و ترمیم و نگهداشتن دندان غیر ممکن است. در این مواقع دندانپزشک چاره ای جز کشیدن دندان ندارد.

 109. Avatar رضا گفت:

  سلام وقت شما بخیر، من دندونم رو عصب کشی کردم، موقع عصب کشی گفتند یه مقدار عفونت داره، اما مراحل عصب کشی رو انجام دادن و همون روز پر هم کردند، تا چند روز باید برای بر طرف کردن عفونت دندونم مترانیدازول مصرف کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید در این خصوص با متخصص معالج خود که شرایط دندان و عصب کشی شما مطلع هستند پاسخ را بخواهید.

 110. Avatar پارسا گفت:

  سلام خسته نباشید
  آقای دکتر آیا درسته دندانپزشک من گفت قبل از درمان عفونت آنتی بیوتیک استفاده کنم و هفته بعد مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، بعد از استفاده از آنتی بیوتیک تجویز شده برای عصب کشی دندان به دندانپزشک معالج مراجعه شود.

 111. Avatar مهسا گفت:

  سلام من هفده سالمه دندون چهارم خالیه و الان به خاطر دراومدن دندان عقل گوش و سرم بسیار درد میکنه فعلا موقعیتش نیست برم دندون پزشکی
  واسه اروم شدن درد گوش و سر و دندونام چیکار کنم،،؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه کلینیکی انجام گردد تا علت درد دندان تشخیص داده شود. تا مراجعه به متخصص می توانید از مسکن برای آرام شدن درد استفاده کنید.

 112. Avatar غلام گفت:

  سلام خسته نباشید
  آقای دکتر چند هفته ای است موقع خوردن چیزی گرم یا سرد دندان بالای سمت راستم تیر میکشت
  من گفتم شاید موقتی باشد با آب نمک قرقره کردم آموکس سیلین هم دو ورق خوردم بهتر نشد الان چند روزی است یک طرف سرم مثل گیجگاه، انتهای فک، کناره گوش درد میکنه و یجور حالت ناخوشی دارم انگار کل شبو نخوابیده باشم و خیلی هم بی حوصله میشم.
  لطفا بگید چکار باید کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما عفونت دارد. باید معاینه انجام شود و رادیوگرافی تهیه گردد. به متخصص ریشه مراجعه نمایید تا دندان عصب کشی شود.

 113. Avatar علی کریمی گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشین من چندتا دندان خراب در فک پایین سمت راستم دارم الان چند روزه تورم شدید بهمراه درد کرده قرص اموکسی سیلین هم مصرف میکنم ولی تاثیری نداره چیکار بلید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما پوسیدگی و عفونت دارد باید دندان عصب کشی گردد. آنتی بیوتیک به تنهایی برای درمان کافی نیست.

 114. Avatar زهرا گفت:

  سلام ممنون از مطالب خوبتون، من بعد از پرکردن دندان ریشه دندانم عفونت کرد به دندان پزشک مراجعه کردم و مترونیدازول تحویز کردند که با خوردن ان خوب نشد و دوباره مراجعه کردم و دندان عفونی را عصب کشی کردند ولی با این وجود هنوز هم دندانم عفونی است دارو تجویز کرده اند(ایبوپروفن و سفالکسین) باز هم بهبودی زیادی حاصل نشده و از لثه ام وقتی فشار میدهم چرک بیرون میریزد چکار کنم؟ ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما باید توسط یک متخصص ریشه با تجربه و مجرب عصب کشی شود. اگر عصب کشی خوب و کامل انجام نگیرد دندان شما باز عفونت و درد می گیرد.

 115. Avatar محمود گفت:

  سلام. وقت بخیر. آقای دکتر بنده حدود یکی دو سال پیش دندان شماره 6 فک بالا سمت چپ رو عصب کشی کردم و چند روز پیش که رفتم دندانپزشکی و چک کردن و گفتن عصب کشی به صورت ناقص انجام شده و مثل اینکه ریشه عفونت کرده. راهی وجود نداره با استفاده از مواد طبیعی عفونت دندان را برطرف کرد؟
  البته بالای همون دندانی هم که میگن عفونت کرده در این مدت یکی دو هفته ای، لثه یه مقدار متورم میشه و هر روز که از آب نمک استفاده میکنم متورم بودن کلا برطرف میشه و دو سه روز بعد باز یه مقدار متورم میشه با وجود اینکه بنده هر روز در 3 نوبت از آب نمک هم استفاده میکنم.
  ممنون میشم راهنماییم بفرمایید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درمان خانگی وجود ندارد. باید عفونت با عصب کشی خارج گردد. با میل کردن آنتی بیوتیک هم به تنهایی نتیجه قطعی را نمی گیرید. اگر عفونت زیاد ریشه را درگیر کند باعث کشیدن دندان می شود.

  2. Avatar یاسمین گفت:

   ببخشید من یه سوال دارم من ارتودنسی کردم فاصله دندان داشتم بعد ارتودنسی یک دندانم درد شدیدی پیدا کرد که به سرم میزد بعد به دکتر رفتم پانسمان کرد گفت اگه دردش خوب شد بیا پر کنیم بعد یک ماه خوب شد و پر کردم . بعد ارتودنسی دکتر یک نگهدارنده داد ۱ ماه زدم ولی الان بعد این یک ماه همان دندان درد میگیرد و به سرم میزنه و بعد ۱۰ دقیقه دردش میره چیکار کنم خیلی دردش بده

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. و یا رادیوگرافی از محل دندان تهیه شود. تا علت و تشخیص درمان داده شود.

 116. Avatar زهرا گفت:

  سلام عفونت دندان چجوی بوجود می آید؟ باید چه اقدامی کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان پوسیده و آسیب دیده بدون درمان مناسب رها شود دندان دچار عفونت می شود. عدم رعایت بهداشت و استفاده زیاد از مواد قندی باعث بروز عفونت دندان می شود. برای جلوگیری از عفونت دندان بعد از هر وعده غذایی مسواک و نخ دندان استفاده شود. مراجعات منظم به دندانپزشکی برای چکاپ فراموش نشود.

 117. Avatar نسیم گفت:

  سلام چند سالی میشه دندونمو عصب کشی کردم و روکش هم انجام دادم. یه مدت لثه پایین دندون کیست عفونی ایجاد شد که با مراجعه به دکتر چند بار کیستو فقط با سوزن خالی کرد الانم هنوز عفونت داره . به دکتر مراجعه کردم با عکسی که گرفت گفت عفونت شدید داره و باید دندون رو کشید . به نظر شما راه دیگه ای نیست و حتما باید کشیده بشه?

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کیست پری آپیکال یک نوع کیست هست که معمولا در اطراف ریشه دندان آسیب دیده تشکیل می شوند. دلیل ایجاد آن عفونت کردن دندان آسیب دیده است. اگر عفونت به طور تخصصی درمان نشود. ممکن است بعد از مدتی کیست در انتهای ریشه دندان تشکیل شود. دندان های عفونی یا باید عصب کشی و درمان شوند و یا با پیشرفت عفونت دندان و از دست رفتن ریشه، دندان کشیده شود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک کیست دندان

 118. Avatar نازی گفت:

  با سلام
  دکتر بزرگوار بنده 6ماه قبل یک دندان را عصب کشی و پر کردم
  الان حس میکنم فضای خالی بین این دندان و دندان کناری به وجود آمده که باعث درد می شود علت چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از محل دندان معاینه کلینیکی انجام گردد. تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 119. Avatar معصومه گفت:

  سلام آقای دکتر.دندون 6بالا سوراخ شده وخیلی در می‌کنه پیش دندونپزشک رفتم بعد
  معاینه و گرفتن عکس گفتن لثه هات عفونت داره باید جراحی بشه دوباره پیش یه دکتر دیگه رفتم گفتن دندونات خیلی جرم داره بایداول درست و حسابی جرم گیری کنی بعدسه هفته بیاببینم عفونت لثه هات چطوره ایانیازبه جراحی لثه داره یانه.حالاسوالم اینه حتمن بایداینکاراروانجام بدم بعددندونموعصب کشی کنم یاربطی به اینکار اندازه ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای درمان لثه در ابتدای کار جرم گیری انجام می شود. باید دندان و لثه شما معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

   1. Avatar زهره اکبری گفت:

    سلام. بخاطر تشدید کرونا میترسم برم دندانپزشکی، دندان شماره7 من عفونت کرده آیا راهکار خانگی برای درمانش وجود دارد یا باید برم دندانپزشکی؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. عفونت باید برداشته شود درمان دندان شما عصب کشی است. راهکار خانگی ندارد.

 120. Avatar فیروزه گفت:

  سلام اقای دکتر من سه ماه پیش دندونم عصب کشی کردم بعد چند روز پیش پرش کردم از وقتی که پر کردم دندونم وحشتناک درد میکنه و لپم باد کرده احساس میکنم عفونت کرده الان چکار کنم عفونتش از بین بره؟؟؟؟؟🙏🙏🙏🙏🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی دندان شما کامل و درست انجام نشده است. به متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید. با تهیه رادیوگرافی وضعیت عصب کشی را می توان تشخیص داد.

 121. Avatar نیوشا گفت:

  سلام آقای دکتر. آقای دکتر من عفونت ریشه داشتم توی دندون شماره یک ام. پارسال عصب کشی کردم اما هنوز هم عفونت وجود داره و از بین نرفته دردی ندارم اما دندونم داره تغییر رنگ میده و رنگش تیره شده.
  خاستم بپرسم که باید چیکار کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. به متخصص ریشه با تجربه مراجعه شود.

 122. Avatar گلستانه گفت:

  سلام من دندان آسیاب بزرگم عفونت داشت عصب کشی کردم بعد یک ماه دوباره عفونت کرده من باید چکار کنم خیلی میترسم نیاز به جراحی داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی شما خوب و کامل انجام نشده به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه کنید. باید از محل دندان رادیوگرافی تهیه شود. عصب کشی انجام گردد.

 123. Avatar امیر گفت:

  سلام من چند سال پیش دندان اسیابمو پر کردم حالا بعد از ۱۰ سال خیلی زیاد درد میکرد هم به فشار هم به اب سرد و گرم من قرص اموکسی سیلین و مترونیدازول مصرف کردم بعد از دو روز کامل خوب شد ایا نیاز به عصب کشی داره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله،عفونت دارد. به متخصص ریشه برجسته مراجعه نمایید. دندان شما نیاز به عصب کشی دارد.

   1. Avatar احمد گفت:

    سلام اقای دکتر … دندون درد خیلی شدید 3 روز پیش گرفتم … بعد دندونم عفونت کرد اول لپم باد کرد بعد لثه هام .رفتم دکتر عمومی قرص فکر کنم آموکسی داد مترونیندازول فک کنم هر 8 ساعت میخورم ولی هیچ فایده ای نداره ا..حساس درد در قلب میکنم تپش شدید شب ها بهم دست میده دست چپم یکم درد میکنه چکار کنم تو این کرونایی میترسم برم دندان پزشک

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. دندان شما عفونت دارد در اولین فرصت به دندانپزشک برای عصب کشی دندان مراجعه نمایید.

 124. Avatar محمد گفت:

  با سلام وتشکر از مطالب مفید شما
  آقای دکتر ،بنده چند تا دندان پوسیده وکاملا شکسته به صورتی که فقط انتهای دندان به صورت سیاه پیداست دارم ولی درد ندارم ولی مدتی است که غدد لنفاوی قسمت گردن متورم شده آیا می تواند از عفونت این دندان ها باشد. تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس و درود بر شما. به دندانپزشک متخصص مراجعه نمایید. باید معاینه گردد. تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 125. Avatar ترنج گفت:

  سلام اقای دکتر دندان جلوی من یکم سیاه شده و درد داره؟ علتش چیه؟ دندان جلو هست و در زیبایی مهم است.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه مراجعه شود دندان شما عفونت دارد باید عصب کشی دندان انجام گردد. و پوسیدگی برداشته شود. برای پرکردگی دندان جلو با ماده همرنگ دندان (کامپوزیت) پر کردگی انجام می شود.

 126. Avatar نازی گفت:

  سلام اقایه دکتر من دو هفته پیش عصب کشی انجام دادم درد نداشت اصلا اما هفته پیش ک برایه پر کردن رفتم بعدش دردش شروع شد از اونورم ته لثم یکم متورم شده درد میکنه دندون عقلم فشار میاره بعد امکان داره این درد از عفونت لثه باشه چون هم میزنه ب سرم هم گوشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گردد تا از وضعیت درمان مطلع شویم. و تشخیص درمان مناسب داده شود.

   1. Avatar سوسن گفت:

    سلام اقای دکتر چند روزی دو تا از دندونای جلوییم درد میکرد به دندانپزشک مراجعه کردم گفت که باید عصب کشی بشه اما الان دردی ندارم با آنتی بیوتیک برطرف شد …و تا یه ماه دیگه به خاطر بعضی مشکلات نمیتونم برم واسه عصب کشی .بنظرتون مشکلی پیش میاد تا اون موقع ؟؟؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. میل کردن آنتی بیوتیک برای درمان کافی نیست. آنتی بیوتیک عفونت را سرکوب می کند و با قطع کردن آنتی بیوتیک عفونت و درد بر می گردد. راه قطعی درمان عصب کشی دندان است.

  2. Avatar مسعود گفت:

   سلام آقای دکتر من ۱۰ روزه دندانمو عصب کشی و پرکردم ولی تو این ۱۰روز همش درد دارم دردش میزنه به گوشم و نمیدونم چکار کنم راهنمایی کنید لطفا

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. عصب کشی دندان شما کامل و درست انجام نشده است. دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد.

 127. Avatar ازاده گفت:

  مطلب مفیدی بود ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از توجه شما به سایت.

   1. Avatar مهدی صفایی گفت:

    سلام آقای دکتر دندان نیش جلوی دهانم دوسال پیش شکسته و الان که دندون پزشک رفتم میگن کانال عفونت دندون باز شده و به ریشه رسیده به نظرتون چیکار کنم آیا دندون درست میشه یا باید بکنمش؟؟؟ ۱۳ سالمه

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید رادیوگرافی تهیه و معاینه کلینیکی از دندان شما انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

     1. Avatar احمد گفت:

      سلام اقای دکتر
      من چهار روز قبل دندان عقل سمت راست پایین رو کشیدم الان داخل دهنم لثه و اطراف دندون متورمه و بدجور درد میکنه دلیلش چیه؟ چه درمانی پیشنهاد میکنید؟

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. ممکن است دندان در اثر کشیدن ریشه باقی مانده یا عفونت کرده باید معاینه کلینیکی انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

   2. Avatar قاسمی گفت:

    سلام
    من 3سال پیش دندونم عصب کشی کردم الان درد شدید و ورم داره. همه جا بسته نمیتونم برم دکتر. کمکی برای درمانش تا زمانی ک باز شه مطب دکتر دارید؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. عفونت دندان درمان خانگی ندارد. بعضی از مراکز درمانی در تعطیلات عید باز هستند. می توانید مراجعه نمایید.

     1. Avatar خلود گفت:

      سلام آقادکتر من یک دندون سوراخ دارم ولثه ی بالای این دندونم ورم کرده دردم زیادی ندارم ارش … چکارکنم میترسم تواین وضع کرونایی برم دکتر…باخوردن آموکسی سیلین خوب نمیشه؟

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. با رعایت پروتکل های بهداشتی به یک مرکز درمان قابل اطمینان مراجعه کنید باید دندان شما ویزیت گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *