اطلاعات عمومی دندانپزشکی

عصب کشی دندان بیمارانی که وارفارین مصرف می کنند

درمان عصب کشی برای بیمارانی که وارقارین مصرف می کنند

هرم سنی جمعیت ما به سمتی در حرکت است که دندانپزشکان از این به بعد با انبوه مراجعین مسن و نیازمندی مراقبت های ویژه افراد در این سنین مواجه خواهند شد. در سنین بالا بیماران داروهای زیادی را مصرف میکنند و برخی از این داروها با درمان های دندانپزشکی ممکن است تداخلاتی داشته باشد. مصرف وارفارین در میان بیماران دندانپزشکی امر بعیدی نیست. در تمام مراجعین دندانپزشکی اخذ تاریخچه دندانپزشکی ، وضعیت سلامت و داروهای مصرفی امری حیاتی است. در بیماران مسن این اخذ تاریخچه از اهمیت بسیار بالاتری برخوردار است.

وارفارین چیست

وارفارین در اصل یک آنتی کوآگولانت است. وارفارین با نام تجاری کومادین هم معروف است. بیماران اغلب اصطلاح رقیق کننده خون را برای وارفارین استفاده می کنند ولی این اصطلاح خیلی درست نیست. وارفارین لخته های قبلی را از بین نمی برد بلکه مکانیسم لخته شدن خون را از طریق اختلال در متابولیسم ویتامین K در کبد کند میکند.

فک پایین و دندانی که تحت عصب کشی است
اندیکاسیون اصلی وارفارین پیشگیری از ترمبوز و ترومبوآمبولی است. در موارد بعداز حملات قلبی، مغزی، جراحی های قلب باز، استفاده از دریچه های مصنوعی قلب ، ترمبوز یا آمبولی قبلی (DVT) ،سندرم آنتی فسفولیپید و … وارفارین ممکن است توسط پزشک برای بیماران تجویز شود. عمل کرد وارفارین را با تست INR می سنجیم. عدد 2-4 برای INR ریسک پایین تلقی می شود.

تست INR و PT توسط پزشک معالج برای بیمارانی که از وارفارین استفاده می کنند تجویز می شود. این تست به منظور کنترل فاکتورهای ضد انعقاد خون مورد استفاده قرار می گیرد. در اصل این تست زمان مورد نیاز برای لخته شدن خون بیمار را محاسبه می کند. مصرف بیش از اندازه وارفارین می تواند منجر به بروز خونریزی های مرگبار شود. به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند که بیماران مصرف کننده وارفارین تست INR را در زمان هایی که پزشک معالج تعیین می کند انجام دهند. هرچه عدد تست INR بالاتر باشد نشان دهنده این است که خون برای لخته شدن به زمان بیشتری نیاز دارد. اگر عدد تست INR شما بالاتر از 4 باشد انجام هرگونه جراحی و اعمال دندانپزشکی برای شما خطرناک می باشد.

وارفارین و عصب کشی دندان

در مواجهه با بیماری که وارفارین مصرف می کند اولین سوالی که میپرسیم این است که آیا قرار است مصرف دارو در دوره ای قطع شود یا خیر (در برخی موارد به طور دوره ای ممکن است پزشک مصرف دارو را قطع کند). در صورتی که این زمان نزدیک است، ترجیح داده می شود که درمان در این زمان انجام شود. اگر پاسخ سوال منفی بود یا شرایط بیمار اورژانسی بود و نمی شد تا دوره قطع دارو صبر کرد ، بدون نظر وتصمیم تیم پزشکی (اصطلاحاً تیم آنتی کوآگولانت) اجازه تغییر مصرف یا قطع دارو را نداریم. در این موارد باید بدانیم که INR بیمار چقدر است.
درمان عصب کشی به شرطی که به بی حسی بلاک اینفریورآلوئولار فک پایین نیاز نداشته باشد، می تواند با INR 4 و کمتر از آن انجام شود. ولی برای درمان های جراحی ریشه که توام با فلپ موکوپریوستال است و بی حسی بلاک عصب آلوئولار پایین ، حتما نیاز به مشاوره با پزشک معالج وجود دارد(حد عدد INR حدود 5/2 است و در بعضی منابع برای بلاک عدد 3 ذکر شده است)
نکته مهم این است که اندازه گیری INR باید 24الی 72 ساعت قبل و ترجیحاً در روز مداخله دندانپزشکی باشد.

داروهای تجویزی توسط دندانپزشک و وارفارین

برخی از آنتی بیوتیک ها در طولانی مدت ممکن است که روی INR تاثیر بگذارد. در مصرف کوتاه مدت و مصارف دندانپزشکی عادی این تاثیر حداقل بوده و کلینیکال نیست بنابراین پروفیلاکسی آنتی بیوتیک هم در صورت نیاز بدون تغییر داروی آنتی کوآگولانت بلا مانع است. در تجویز داروهای ضد درد از آسپرین و NSAILD ها بهتر است اجتناب شود. تجویز ممانعت کننده های COX2 مانند سلکوکسیب هم توصیه نمی شود و استامینوفن ساده یا در ترکیب با مخدرها گزینه انتخابی به عنوان ضد درد است.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “عصب کشی دندان بیمارانی که وارفارین مصرف می کنند

  1. Avatar فاطمه حیاتی گفت:

    سلام. بسیار عالی و آموزنده بود. متشکرم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      درود و سپاس بر شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *