عصب کشی و مشکلات لثه

عصب کشی دندان و درمان ریشه

دکتر در حال درمان ریشه دندان یک مرد

یکی از درد هایی که معمولا اکثر افراد حتی برای یکبار هم که شده، آن را تجربه می کنند درد دندان است.  دردهای دندان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. که از شایع ترین آنها رسیدن پوسیدگی دندان به عصب است. که باید تحت نظر دکتر متخصص ریشه انجام شود. در ادامه قصد داریم شما را با عصب کشی دندان و درمان ریشه بیشتر آشنا کنیم.

مراحل عصب کشی دندان و درمان ریشه

برای عصب کشی دندان و درمان ریشه، متخصص دندانپزشک ابتدا با استفاده از ماده بی حس کننده بافت لثه اطراف دندان را بی حس می کند. و سپس پوسیدگی های روی دندان مورد نظر را به طور کامل از روی دندان  بر می­ دارد. پس از آن عفونت های پالپ را به طور کامل تخلیه می کند. بعد از آنکه عفونت دندان آسیب دیده به طور کامل تخیله شد. میکروب های موجود در کانال های عصبی دندان توسط دندانپزشک از بین می رود. و سپس ریشه دندان به طور کامل تخلیه می شود.

روش درمان عصب کشی

در ادامه دندانپزشک برای اطمینان از تخلیه کامل عصب آسیب دیده از دندان عکس برداری ( عکس رادیولوژی با پرتو ایکس) انجام می دهد. در صورت اطمینان از تخلیه، کانال های عصبی را با استفاده از مواد مخصوص و سازگار با نسوج دندان پر می­کند. در مرحله نهایی نیز با استفاده از کامپوزیت و یا آماگام روی دندان را نیز پر می کند.

نکته: دندان های عصب کشی شده به موقع می توانند سالیان متمادی  عمر داشته باشند. که این بسته به نحوه رعایت بهداشت دندان و دهان متفاوت است. همچنین در زمان عصب کشی دندان و درمان ریشه با دندان پانسمان شده غذا نجوید. زیرا ممکن است موجب شکستگی دیواره دندان و یا عفونت دندان شود.

چه زمانی نیاز به عصب کشی دندان و درمان ریشه است؟

پوسیدگی دندان می تواند در درجه های مختلف قرار گیرد. اگر روی مینا و عاج دندان لکه های پوسیدگی ایجاد شود که، هیچ دردی را به همراه نداشته باشند. دندان نیاز به درمان سطحی ( پر کردن با کامپوزیت) دارد. اما اگر درمان انجام نشود، پوسیدگی گسترش پیدا می کند و عفونت وارد پالپ دندان ( بافت نرم مرکز دندان) می شود و با فشار به ریشه های دندان به عصب دندان می رسد. در این زمان شما علاوه بر پرکردن و ترمیم دندان به عصب کشی دندان و درمان ریشه نیز نیاز دارید. از آنجایی که فشار بر محفظه پالپ در شب بسیار بیشتر از روز است. درد های ناشی از رسیدن به این مرحله از پوسیدگی دندان، شب ها بیشتر از روز احساس می شود.

از علائمی که نشان دهنده رسیدن پوسیدگی دندان به عصب است. و دندان نیاز به عصب کشی دندان و درمان ریشه دارد. می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • درد های دندانی بعد از خوردن غذاهای سفت
 • درد ناگهانی دندان و تیر کشیدن دندان هنگام خوردن غذا، آب و یا نوشیدنی خیلی سرد یا خیلی گرم
 • تیر کشیدن دندان بدون علت و یا درد های طولانی مدت دندان. به طوری که درد آن غیر قابل تحمل می باشد.
 • سیاه شدن دندان و ایجاد سوراخ های عمیق روی دندان آسیب دیده. و یا حتی ریختگی دیواره های دندان
 • درد دندان بیمار در صورت تماس و ضربه به دندان
 • احتمال لق شدن دندان در هنگام رسیدن پوسیدگی به ریشه دندان وجود دارد.
 • احتمال ورم کردن صورت و یا لثه، در هنگام افزایش عفونت دندان پوسیده

پس از عصب کشی دندان و درمان ریشه، دندان پر شده ممکن است دچار دردهایی در روزهای اول پس از درمان شود که کاملا طبیعی و به دلیل حساسیت دندان است. درد دندان پس از چند روز به طور کامل رفع خواهد شد.

اگر عصب کشی دندان و درمان ریشه را انجام ندهیم چه می­ شود؟

در برخی موارد ممکن است به دلیل از بین رفتن دردهای دندانی، افراد انجام عصب کشی دندان و درمان ریشه را به تاخیر بیاندازند. اما از بین رفتن این دردها کاملا موقتی بوده و علت آن عفونت بیش از حد دندان آسیب دیده است. زمانی که درمان ریشه در زمان اولیه پس از پوسیدگی عصب انجام نمی شود، عفونت تمامی کانال های عصبی دندان را درگیر می کند.

این عفونت به انتهای عصب و ریشه دندان می رسد و در بیشتر مواقع موجب، ایجاد آبسه در انتهای ریشه دندان می شود. در زمانی که آبسه ایجاد می شود، درد های دندانی بسیار بیشتر و غیر قابل تحمل تر خواهند شد. به علاوه برای درمان درد دندان نیاز به تخلیه آبسه دندان می باشد. اگر امکان تخلیه آن وجود نداشته باشد. دندانپزشک ناچار به کشیدن دندان آسیب دیده می شود.

در برخی موارد نیز دندان به طور کامل عفونی می شود. همچنین ریشه دندان به طور کامل دچار پوسیدگی شده و نگهداری و درمان آن هم، نمی تواند کاربردی باشد. بنابراین دندانپزشک پیشنهاد می کند قبل از ایجاد کیست دندان و آبسه، دندان پوسیده را بکشید.

سوالات متداول عصب کشی دندان و درمان ریشه

1-آیا عصب کشی دندان و درمان ریشه دردناک است؟

اغلب بیماران نیازمند به درمان ریشه از این عمل می ترسند. این در حالی است که عصب کشی دندان و درمان ریشه تحت بی حسی کامل انجام می شود و بیمار دردی را طی این مرحله احساس نمی کند. همچنین درد بعد از درمان ریشه با یک مسکن قابل کنترل است.

2-چرا عصب کشی و درمان ریشه طی دو مرحله انجام می شود؟

در مرحله اول درمان ریشه، عفونت دندان تخلیه و درناژ می شود. به طور معمول عفونت دندان در حدی است که باید چند روز از پاکسازی و درمان عفونت دندان بگذرد. بدین ترتیب می توان مواد ترمیم کننده دندان را به درستی و بدون بازگشت عفونت بر روی دندان جایگذاری کرد. طی این مدت یک پانسمان موقت بر روی دندان گذاشته می شود تا دندان عفونت نکند.

3-عصب کشی و درمان ریشه بهتر است یا کشیدن دندان؟

ترجیح بر این است که دندان طبیعی بیمار ترمیم و درمان شود. در مواقعی که پوسیدگی انقدر وسیع است که نتوان دندان را نگه داشت به ناچار دندان کشیده می شود

4-آیا می توان با گرفتن عکس از دندان لزوم درمان ریشه را تشخیص داد؟

در برخی موارد دندان درد در حدی نیست که بیمار لزوم درمان ریشه را احساس کند. اما دندانپزشک با مشاهده علائم و شواهد مربوطه ممکن است مشکوک به نیاز درمان ریشه دندان شود. در این مواقع تهیه عکس رادیولوژی از دندان تشخیص لزوم درمان ریشه را امکانپذیر می کند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

1,383 دیدگاه برای “عصب کشی دندان و درمان ریشه

 1. Avatar هانی گفت:

  سلام وقت بخیر
  من حدود ۷ سال پیش دندان ۱ بالارو عصب کشی کردم بعد گذشت یه سال تغییر رنگ داد و سیاه شد که به پزشک مراجعه کردم و مواد داخل دندان رو ترمیم کردن ولی باز هم بعد یه مدت تغییر رنگ ایجاد شد
  دکتر تشخیص دادن که ریشه درحال تحلیل رفتن هسن میخواستم بدونم میشه که دندان رو نجات داد یا حتما باید کشیده بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر ریشه دندان در حال تحلیل باشد دندان را نمی توان حفظ کرد.

 2. Avatar رابین گفت:

  سلام آقای دکتر عصب کشی دندان در چه شرایطی دو جلسه ای میشود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بستگی به شرایط دندان و عفونت داخل ریشه دندان دارد. معمولا در یک جلسه شستشو، خارج کردن عفونت و ضدعفونی داخل کانال است و در جلسه بعدی پر کردن کانال ریشه با ماده پرکردگی است.

 3. Avatar محمد گلپایگانی گفت:

  سلام آقای دکتر عصب کشی دندان ۷ بالا چگونه انجام میشود خیلی برای دندانپزشک سخت است
  چون من یک دندان ۷ بالا دارم در حال پوسیدنه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بستگی به تعداد کانال ها، پوسیدگی دندان و ریشه شما دارد. مهارت و تجربه دندانپزشک در موفقیت درمان دندانپزشکی اهمیت بالایی دارد. توصیه می شود برای درمان ریشه به متخصص ریشه باتجربه مراجعه نمایید.

 4. Avatar شیدا گفت:

  سلام آقای دکتر عصب کشی دندان با بی حسی انجام می گردد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله، متخصص برای انجام عصب کشی دندان و درمان ریشه از ماده بی حسی استفاده می کند.

 5. Avatar علی گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱۴ سالمه دندان چپ شماره ۶ پایین رو عصب کشی کردن
  چرا انقدر طولانی شد عصبکشیش بیشتر از ۹۰ دقیقه شد

  به علت طولانی موندن در پانسمان موقت بوده است ؟
  حتمن وضعیتش خیلی خراب شده بوده البته عصب رو داشت
  دندانم حدود ۳ ماه روی پانسمان موقت بود از ترسم از عصب کشی نرفتم اینطوری شده
  شاید
  شما نظری دارین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. زمان مورد نیاز برای عصب کشی دندان حدود ۳۰ تا ۹۰ دقیقه متغیر است. معمولا کمترین زمان برای دندان های قدامی و بیشترین زمان برای دندان های خلفی و آسیاب می باشد. پانسمان دندان به صورت موقتی می باشد و نهایتا در مدت زمان یک ماه در دهان استفاده می شود. سپس باید برای پرکردن دندان به دندانپزشک مراجعه نمایید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک اگر پانسمان دندان بیفتد چه کنیم؟

 6. Avatar علیرضا گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱8 سال دارم. دندان ۶ سمت راست بالا رو عصب کشی کردم. الان دو ماه هست که پانسمان موقت داره. میتونه هنوز پانسمان موقت بمونه و ماه بعد برای ادامه درمان مراجعه نماییم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. پانسمان دندان به صورت موقتی می باشد و نهایتا در مدت زمان یک ماه در دهان استفاده می شود. اگر مراقبت لازم صورت نگیرد در طول این بازه ی زمانی افتادن پانسمان دندان امری طبیعی است. زمانی که چنین حادثه ای رخ دهد باید اقدامات لازم در اسرع وقت صورت بگیرد زیرا ممکن است به عفونت دندان منجر گردد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک اگر پانسمان دندان بیفتد چه کنیم؟

 7. Avatar عباس گفت:

  با سلام. وقت بخیر
  من ۳۰ سالمه و حدود ۴ماه پیش درمان مجدد ریشه دندان شش فک پایین از چپ، انجام دادم. الان حدود یکماهه ک درد خیلی خفیفی در همون دندون دارم و ب پزشکم ک مراجعه کردم، گفتن کانال سوراخ شده و بهترین راه اینه ک باید ایمپلنت کنین و درمانتون موفقیت آمیز باشه. ایشون یکی از پزشکان به نام فوق تخصص درمان ریشه هستن. من ارتودنسی هم میخوام انجام بدم. با توجه ب شرایط اقتصادی، اصلا نمیتونم ایمپلنت انجام بدم. ایشونم اصلا گردن نمیگیرن ک درمان کنن و انگار ن انگار ک بدست خودشون شده اینکار،ولی خیلی راحت پیشنهاد ایملنت دادن.
  دردم دائمی نیست و گاهی درد خفیف دارم و بخاطر همین میگم امکان داره بعدا مشکل پیش بیاد و بیشتر بشه و اذیتم کنه؟ نظر شما چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای دادن پاسخ قطعی باید معاینه کلینیکی از دندان شما انجام گردد. در صورتیکه دندانپزشک معالج متخصص و مجرب بوده است. حتما نظرشان درست است. نگه داشتن دندان امکان ندارد و باید ایمپلنت دندان انجام شود.

 8. Avatar زری گفت:

  سلام آقای دکتر.
  بنده چند روز پیش دندان شماره ٥ بالا سمت راست عصب کشی نیاز داشت متأسفانه دکتر بی تجربه دندان را خالی کرد ولی به گفته خودشان نتوانستند عصب و ریشه دندان را خارج کنند برایم پانسمان گذاشتند مراجعه کنم به متخصص ریشه میخواستم بدانم اینطور چیزی امکان دارد یا خیر? و الان هم خیلی درد دارم و هیچ دکتری زیر بار مسئولیت نمیره که درست کنه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان 5 سمت راست بالا شما باید عصب کشی شود.در صورت عدم انجام عصب کشی دندان دچار عفونت می شود. شما براي اين مشکل می توانید به متخصص ریشه یا به بخش عصب کشی دانشکده های دندانپزشکی مراجعه نمایید.

 9. Avatar فاطمه باغی گفت:

  سلام خسته نباشید
  من حقیقتا یکبار برای پر کردن یکی از دندان های بالایی سمت چپ به دندانپزشک مراجعه کردم و بعد از عکس برداری گفتن دندان سمت راستم هم به عصب رسیده و من چون دردی در اون ناحیه نداشتم گفتم همون سمت چپ رو عصب کشی کردند که درد داشتم اما حالا بعد یک سال بدون درد اولیه یهو به شدت به شدت همون دندون سمت راستم درد کرد و شب نمیتونم بخوابم دور دندونم هم سیاه شده امیدوارم کشیدنی نباشه خیلی از این مورد میترسم 😭

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان شما عفونت و پوسیدگی دارد باید معاینه و ریشه دندان بررسی شود. سپس تشخیص درمان مناسب داده می شود.

 10. Avatar پریسا گفت:

  سلام وقت بخیر، حدود یک هفته پیش دندانمو عصب کشی کردم. حین کار دردی نداشتم اما فقط زمانیکه گوتا پرکا(گاتا پرچا) رو داخل ریشه گذاشتند درد حس کردم که بهشون اعلام کردم و گفتند تا چند روز طبیعیه. بعد چند روز دردش یکم بهتر شد. اما کماکان یه نوعی درد، سوزش یا فشار گنگی رو حس میکنم. ممکنه over کرده باشه؟ یا صرفا عصب انتهای دندان تحریک شده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. یک روز بعد از عصب کشی بدلیل تحریک لثه طبیعی است. ولی دندانی که درست و مناسب عصب کشی شده باشد هیچگاه درد ندارد. برای اینکه متوچه شویم که ریشه دندان کوتاه یا بلند باصطلاح over پرشده یا خیر باید رادیوگرافی دندان تهیه شود. سپس تشخیص درمان مناسب داده می شود.

 11. Avatar نرگس ملک لو گفت:

  سلام دندان هفت سمت چپ من در اثر خوردن چیز های شیرین درد می گیرد علتش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. علت درد، پوسیدگی دندان است. به دندانپزشک مراجعه نمایید. باید پوسیدگی دندان برداشته شود و ریشه دندان بررسی گردد.

 12. Avatar مهسا گفت:

  با سلام آقای دکتر
  دندان۵راست بالا روکش شده و ریشه دندان دارای کیست می باشد و آبسه در مجاورت دندان وجود دارد پزشک معالجم عقیده دارن دندان باید کشیده شود در ضمن گفتن با متخصص درمان ریشه مشاوره کنم اما دکتر درمان ریشه نظرشون این که کیست از راه دندان درمان پذیر نمی باشد
  باید به جراح فک مراجعه کرد تا از طریق جراحی کیست را خارج کنن
  ممنون و سپاسگزارم راهنمایی فرمایید🌹🙏🏻

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. کیست های دندانی بزرگ به کمک جراحی درمان می گردد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این دو لینک کیست دندان و شایعترین کیست های دندانی

 13. Avatar محسن گفت:

  آقای دکتر سلام و وقت بخیر
  چند سال پیش دندون شماره 4 پایین رو عصب کشی کردم بعد چند سال عفونت کرد و درمان ریشه انجام شد الان دوباره بعد گذشت دو سال دوباره عفونت کرده و یه زائده تو لثه ام بوجود اومد انگار ازش عفونت میاد بیرون همچنین دندون درد نداره . انگار درمان ریشه تا انتهای کانال انجام نشده. میخاستم بدونم درمان مجدد ریشه نتیجه میده یا بکشم دندون رو. ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به یک متخصص ریشه باتجربه مراجعه نمایید. از ریشه دندان رادیوگرافی تهیه شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود. بهتر است دندان حفظ و نگهداری شود.

 14. Avatar ملکه رضایی گفت:

  سلام. آقای دکتر دندان 6 من دو روزه به سرما و گرما و حتی فشار در هنگام غذا خوردن درد می کنه. الان من 14 سالمه. باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. نزد یک دندانپزشک دندان شما باید معاینه شود. پوسیدگی دندان وجود دارد. باید عصب کشی و درمان ریشه انجام شود.

 15. Avatar هوشنگ عطایی گفت:

  باسلام دندان ۵ پایین عصب کشی و الان احساس میکنم که لق شده، چرا؟ لطفا راهنمایی فرمایید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به یک متخصص ریشه جهت معاینه مراجعه نمایید. اگر پوسیدگی دندان پیشرفت کند و به عصب و ریشه دندان رسیده باشد شما دندان درد شدیدی خواهید داشت. و چاره ای جز کشیدن دندان نیست.

 16. Avatar فرزانه گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر من حدود پنج روز هست دو دندون پرکردم که یکی از دندون ها پوسیدگی زیادی داشت و دکتر کار زیادی روش انجام دادن تا به عصب نرسه ولی فکنم رسید و کف سازی انجام دادن و گفتن تا یک هفته درد داری مسکن بخور بعد از یک هفته اگر خوب نشدی بیا عصب کشی کنم من با این دو دندون چیزی نخوردم و خیلی مراقبت کردم هنوز یک هفته نشده اما بعضی از ساعات روز و شب خیلی درد دارم به نظر شما عصب کشی کنم؟
  ممنون میشم جواب بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد دندان تا یک هفته ادامه داشت و طاقت فرسا باشد باید عصب کشی دندان انجام شود.

 17. Avatar رزیتا گفت:

  آقای دکتر سلام ممنون از وقتی میگذارین
  آقای دکتر سال گذشته دندان RU6 رو عصب کشی کردم در خرداد ماه ولی تا برج 5 درد شدید داشتم . عکس CBCT انداختم و گفتند پرفوره شده .اما پزشک متخصص ریشه گفتند اصلا شواهدی مبنی بر پرفوره نیست . تمام کانال رو خالی کردند و مجددا CBCT انداختم و گفتند ریشه دندان نازک شده مجددا عصب کشی شد و gotta و ترمیم شد اما الان بعد از گذشت یک سال هنوز درد دارد و یک درد همیشگی دارد ( درد خفیف طولانی ) مخصوصا وقتی لثه ها رو روی هم میگذارم با وجود عدم بلندی کاملا این التهاب رو حس میکنم …آقای دکتر من باید چیکار کنم ؟ آیا باید دندون رو از دست بدم یا برای بار سوم عصب کشی کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر دندان پرفوره شده یعنی سوراخ شده در واقع ریشه دندان نازک شده است. راهی جز کشیدن دندان نیست. جایگزین دندان باید ایمپلنت دندانی انجام گردد.

 18. Avatar ناهید گفت:

  ببخشیدمیخاسم بدونم این دندونه ۷رابکش یابدردمیخوره وعصب کشی کنم.چون چندتادکتر بهم گفتند هزینه نکن براعصب کشیش وبکش.چندتام گفتند ک درسش کن…آیا چون اخرین دندونه بی مصرفه؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. صلاح است دندان خود را حفظ کنید. وگرنه جایگزین آن باید ایمپلنت دندانی گذاشته شود.

 19. Avatar ناهید گفت:

  سلام.من ۳۷سالمه.دندونه ۷بالاسمته راستم خیلی پوسیدگی داره و باید عصب کشی بشه…الان که میبینم دندونه ۷پایینش دندونه عقل هست ک عقلم هم باید کشیده بشه خرابه…بعد برا جویدن فقط عقل زیرشه…آیا بنطره شما بکشم یا عصب کشی کنم چون بدردنمیخوره زیرش فقط نصفه دندونه ۷پاینه.چندتا دکتر گفتند هزینه نکن بکش…و هزینه این دندونا برا دندونای دیگت بزار …آیااین دندون برا جویدن یادندونه بعدیم بدردمیخوره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شماره 7 دندان آسیاب بزرگ است. دندان عقل دندان شماره 8 هست. اطلاعات بیشتر مراجعه به تعداد دندان های انسان

 20. Avatar امینی گفت:

  سلام آقای دکتر وقت شما بخیر
  من ۳۲ سال سن دارم دندان ۶ بالا سمت چپ رو از یک ماه پیش شروع به عصب کشی کردم بعداز دو جلسه دندان پزشکم گفتن برای درمان ریشه باید شما رو ارجاع بدم به یک دکتر دیگه ریشه دندان سفت شده آیا ممکنه ایشون حین عصب کشی به ریشه دندان من آسیب زده باشه که برای درمان ارجاع دادن یا یک امر طبیعی است؟
  اگر راهنمایی بفرمایین متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با توجه به اینکه امروزه تمامی درمان ها به طور تخصصی انجام می شود بهتر است برای عصب کشی دندان و درمان ریشه به یک متخصص اندو یا ریشه مراجعه کنید. . مهارت، تبحر متخصص ریشه تاثیر بسزایی در درمان عصب کشی دندان و درمان ریشه دارد.

 21. Avatar هستی گفت:

  سلام وقت بخیر. دوسال پیش برای عصب کشی دندان اسیاب به دندان پزشک مراجعه کردم .دکتر عکس دندانم رو که دیدن گفتن ریشه ی دندان کج هست و باید آمپول در مرکز عصب زده بشه
  دکتر به منشی خودشون گفتن که دستهای منو نگه دارن تا بتونن آمپول بیحسی رو در عصب تزریق کنن . بسیار بسیار دردی داشت که بنده تا بحال تجربه نکرده بودم. 😢😢
  میخوام از شما بپرسم آیا کارشون صحیح بوده و واقعا لازم بوده که دندان را از مرکز عصب بیحس کنن؟؟؟؟
  چون من بعد از اون واقعا میترسم دیگه به دندانپزشکی مراجعه کنم با اینکه قبلا ترسی نداشتم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زدن آمپول بی حسی در مرکز عصب دندان کار درستی نیست. اگر ریشه دندان کج باشد آمپول بی حسی را مانند دندان های نرمال باید بی حس کرد. دندانپزشک را با وسواس زیاد انتخاب کنیدو از کار دندانپزشک معالج مطمئن باشید.

 22. Avatar ساناز۷۴ گفت:

  آقای دکتر من ۱۷ روز هست عصب کشی کردم دندان ۶ پایین راست به شدت درد دارم دیوانه وار به حدی که مثل یه بچه فقط گریه میکنم ۲ بار حین عصب کشی و دوبار هم این ۱۷ روز گرافی کردم مشکلی ندیدن هیچ دندان پزشکی و چون احتمال دادن از کناری باشه اون رو هم درست کردم ولی خوب نشد که نشد،فقط با مسکن میتونم به زندگی عادی چند ساعت برسم و اگر مصرف نکنم مخطل میشه همه چیز،ممنون میشم کمکم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی دندان شما کامل و درست انجام نشده است. دندانی که کامل و درست عصب کشی و درمان ریشه شود دیگر نباید درد داشته باشد. برای تشخیص آن باید رادیوگرافی تهیه و متخصص بررسی نماید.

 23. Avatar مهسا گفت:

  باسلام.اقای دکتر مادرمن دندوناش پوسیدگی شدید دارن رفتیم عکس گرفتیم گفتن بایدعصب کشی شه تعداد زیادیش،سه تاشو عصب کشی کردیم مجدد ک عکس گرفتیم گفتن انجام نشده ضمن اینکه دندوناش عفونت داشتن دلیل عصب کشی نشدن چی میتونه باشه و اینکه گفتن دیگ باید کشیده شن عصب کشی جواب نمیده،ممنون میشم جواب بدین.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص ریشه باتجربه مراجعه نمایید. باید رادیوگرافی بررسی گردد و براساس آن تصمیم درمان گرفته شود.

 24. Avatar رویا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من ۱۶ سالمه و دندونم مشکل کج بودن ریشه داره یه دندونم هم پوسیدگی داشت که عصب کشی کردم که به دلایلی پس چهار هفته یعنی چهار دوره مراجعه به پزشک درمان شد الان سه ماه از آن زمان میگذره و هنوز درد دارم از طرفی دندون عقل در حال رشد هست و بخاطر کج بودن ریشه ، فشار به بقیه دندان ها وارد میکند… و اینکه هر وقت به سرم ضربه ای میخوره و یا سردرد میشم تمام دندان هایم درد میگیرند و خیلی حساس شده اند بعد از عصب کشی ، که من رو خیلی نگران کرده… از نظر شما جایی نگرانی وجود داره یا خیر؟ لازمه که دوباره به پزشک مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندانی که عصب کشی و درمان ریشه شده است درد دارید. با تهیه رادیوگرافی از محل دندان می توان نسبت به صحت و سلامت دندان عصب کشی مطلع شد. در صورت وجود مشکل باید عصب کشی دندان مجدد انجام گردد.

 25. Avatar صدف گفت:

  سلام وقت بخیر ۲ ماه از عصب کشی دندونم گذشته در این دوماه درد نداشتم.ولی الان احساس کرختی ونبض روی دندون دارم و وقتی ضربه میخوره و مسواک میکشم ی درد خفیف داره.
  ایا طبیعیه؟ممکن بافت لثه ملتهب باشه یا عصب کشی درست انجام نشده؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از دندان رادیوگرافی تهیه شود تا روند درمان عصب کشی دندان بررسی گردد. سپس تشخیص درمان مناسب داده می شود.

 26. Avatar ملینا گفت:

  سلام آقای دکتر در زمان عصب کشی دندان باید دندانپزشک عکس از دندان در حال عصب کشی هم بگیرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، اصولا دندانپزشک در ابتدا، وسط و آخر عصب کشی دندان رادیوگرافی تهیه می کند که مراحل عصب کشی دندان کامل و درست انجام گردد.

 27. Avatar مومنی گفت:

  سلام خداقوت من دندون ۶ پایین سمت راستم ۱ماه پیش بود که درد داشت وحس کردم داره باد میکنه. یک دوره انتی بیوتیک اموکسی و مترو خوردم دردش خوب شد وتورمش کم. بعداز یک ماه شروع کرد باد کردن لثم واینگار یک بادوم گذاشتن تولثم قشنگ سفت بود وصورتم مربعی شده بود یک سمتش ودرد بیشتر رواستخون فکم بودوزیرش که سمت گلو میشه. واز داخل درد وتورم از دندون ۵تادندون ۸ هست. امروز رفتم دندون پزشکی عصب کشی کردن پانسمان کردن گفتن تا۷روز صبر کن که ورمش بخوابه. وحتی موقع عصب کشی لثمو فشار میدادن که تخلیه بشه. الان ۱۲ساعت گذشته بادش کمی کمتر شده وهنوز دارم انتی بیوتیکارو میخورم از هرکدوم ۲۰تا.ولی دست میزنم زیر استخوان فکم درد میکنه. بخاطر عصب کشیه؟ وگفتن تودندونت دارو گذاشتم وبعدپانسمان کردن . وتوایینه دندونمو دیدمش دیدم فقط طرفی که سوراخ بوده وسمت دندون ۵بوده رو باز کردن درسته؟ میخوام مطمئن بشم. واز کجا بفهمم کیسته یاابسه بوده که منتظر شم تاورمش بخوابه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر کیست دندان کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می شود. اگر کیست بزرگ باشد باید جراحی شود. مراجعه به لینک کیست دندان به شما توضیحات جامع تر داده می شود و تفاوت کیست دندان و آبسه را شرح می دهد.

 28. Avatar سهیلا گفت:

  سلام،اقای دکتر وقتتون به خیر؛شاید نباید دوباره پیام میدادم اما واقعا ممنون میشم که دوباره جوابمو بدین.ببخشید ایا مخزنی که محتویات ساکشن در اون خالی میشه چون دندانپزشک با انواع و اقسام داروها با دندان کار میکند و آن هم همراه با محتویات دهان به مخزن ساکشن میرود. ممکن است که ان دارو ها بیماری های احتمالی موجود در مخزن را نابود کنند و وقتی محتویات ساکشن از یک دندانپزشکی کثیف به دهان من برمیگرده و من یه زخم خونی روی لب(کندن پوست لب با دست)دارم. از اون طریق من بیمار نشم؟ امیدوارم دوباره جوابمو بدین.در ضمن ممنون میشم شماره تماس و آدرس دندانپزشکی خودتونو بفرمایید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ساکشنی که در دندانپزشکی داخل دهان گذاشته می شود. بزاق و محتویات داخل دهان را از طریق مکش از دهان خارج می کند. ساکشن یکطرفه عمل می کند. محتویات را به دهان بر نمی گرداند. اگر شما به مطبی مراجعه نموده اید که محتویات ساکشن به دهانتان برگشته است. بایستی فورا ساکشن را از دهان خارج کرده و با دندانپزشک معالج در این خصوص صحبت نمایید. ساکشن آلوده است. از لحاظ پزشک به هیچ وجه این عمل جایز نیست. آدرس و تلفن مطب در صفحه اصلی وب سایت موجود است.

 29. Avatar سهیلا گفت:

  سلام اقای دکتر وقتتون به خیر،تروخدا جوابمو بدین / آیا آفت دهان سبب انتقال بیماری ها میشود؟من در دندانپزشکی که بودم ساکشن خراب شد و اب به دهانم برگشت و من اونموقع آفت دهان داشتم.ومیترسم که بیماری های مختلفی مثل ایدز یا هپاتیت گرفته باشم.(شایدم مقدار کمی قورت داده باشم)تروخدا راهنمایی کنید یک ماهه همش بهش فکر میکنم و میترسم تروخدا جوابمو بدین.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. آفت دهان باعث انتقال بیماری‌ نمی شود. بهتر است استرس خود را کم کنید تا مجددا دچار آفت نشوید.

 30. Avatar فریما گفت:

  سلام اقای دکتر‌خسته نباشید دندان شماره ۵فک‌بالا رو دکتر برام‌بدون‌اینکه عکس‌‌بگیره عصب کشی کرده وقتی بی حس کرد کل دهنم‌بی حس بود ولی موقع عصب کشی بینهایت درد داشتم‌زیردستشون علتش چیه؟ و دندونم‌به ضربه حساس شده بعد ازاتمام پرکردن نیازی هس خودم‌برم‌بیزون‌عکس بگیرم‌ک‌مطمعن شم عصب کامل کشیده شده؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در هنگام عصب کشی دندان و درمان ریشه باید عکس تهیه شود.در ابتدا و انتها نیز تهیه رادیوگرافی الزامی است.

 31. Avatar ثمین گفت:

  سلام،من چند ماهی هست ک دندانم را عصب کشی کردم الان دو طرف دندانم شکسته و خود ماده هم لق هستند درد شدیدی هم داره مشکلش از چیه؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان باید توسط یک متخصص ریشه حاذق معاینه گردد. با مشاهده عکس رادیوگرافی تشخیص داده می شود که نیاز به عصب کشی دندان هست یا خیر. تاج دندان ساخته می شود و در نهایت دندان باید روکش شود.

 32. Avatar یاس گفت:

  سلام وقتتون بخیر اقای دکتر
  من دندان ۷ پایینم ابسه شد خیلی کوچیک فرداش هم خودش تخلیه شد.این رو اضاف کنم که بین دندان ۶ و ۷ گیر غذایی دارم و بعد غذا اگر سفت باشه و…گاهی انگار لثه له شده دردناک میشه اون روز هم همین موضوع پیش اومد و نخ دندان نداشتم به زور با مسواک میخواستم که غذای باقی مانده رو خارج کنم که فکر کنم لثه زخم شد و فرداش متورم و ابسه کوچیک شد.بعد که ابسه تخلیه شدفردا یا پس فرداش عکس گرافی گرفتم گفتن دندان ۶ و ۷ عصب کشی میخوادعفونتی هم توی عکس نبود،اصلا دندانم درد نمیکنه و به غذای گرم وسر حساس نیست.حالا از اون روز یک ماه گذشته و دو هفته دیگه نوبت متخصص عصب کشی دارم برای عصب کشی.
  توی این یک ماه مشکلی نبود اما الان بعضی روزا که با این سمت غذا میخورم دوباره لثه درد میگیره لثه بین دو دندان و حالت وجر زدن خیلییی خفیف لثه داره خیلییی جزیی تا چند ساعت.ممکنه دندان از ریشه عفونت یا ابسه کرده؟؟؟ دندون درد نداره اون لثه وسط دندون له شده و قرمز و اینکه عادت پیدا کردم اون قسمت رو حالت مک زدن مک میزنم احساس میکنم به خاطر این هست.لطفا راهنمایی کنید تا دو هفته دیگه که نوبتم میرسه مشکل پیش نمیاد؟؟ یا ابسه انتهای ریشه بزنه یا عفونت بکنه.خود دندان درد نداره.تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عفونت وجود دارد. باید معاینه و رادیوگرافی تهیه گردد. سپس باید دندان 6 و 7 عصب کشی و درمان ریشه انجام شود.

 33. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر من دیروز دندانم رو عصب کشی کردم و دندانپزشک پانسمان کرد و گفت هفته بعد که عفونت دندان وجود نداشته باشه پر می کنم. درسته؟ باید همینطور باشه.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله درست است. بعد از گذشت یک هفته از پانسمان دندان، اگر درد و عفونت نداشته باشید دندان شما با ماده پرکردگی پر می شود.

 34. Avatar عیسی‌نژاد گفت:

  وقتتون بخیر
  من دوهفته پیش دندان ۶ فک پایین رو عصب‌کشی کردم باوجود ۴ ریشه بودن و عصب کشیه کامل بعد از ۸ روز با درد شدید دوباره به پزشکم مراجعه کردم و بعد از بررسی و رادیوگرافی مجدد ریشه پنجم رو شناسایی کردن و جراحی لثه انجام دادم و ریشه پنجم هم درآورده شد، الان بعد از گذشت ۵ روز همچنان درد شدید و نبض مانند بعلاوه کمی خونریزی دارم، در این مدت سه بار آمپول دگزامتازون تزریق کردم و آنتی‌بیوتیک و نوافن استفاده میکنم، بنظر شما ممکنه باز هم ریشه‌ای باقی مونده باشه یا عفونت یا نگرانیه من بی مورده؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص ریشه با تجربه و خوب مراجعه نمایید. پس از تهیه رادیوگرافی تشخیص درمان مناسب داده می شود.

 35. Avatar پری گفت:

  سلام وقت بخیر،
  اقای دکتر، من یکی از دندون های عقب رو عصب کشی مجدد کردم، اما باز هم همیشه با گذشت یک سال از عصب کشی مجدد، احساس درد دارم و گاها هم عفونت میکنه و باید آنتی بیوتیک بخورم یک دوره، عفونت بدون آبسه هست، فقط ریشه ی دندونم درد میگیره و یه غده ی گرد کنار صورتم متورم میشه، نظر شما چی هست؟ با توجه به عجیب و خاص بودن مشکلم، چون دکتر خودم فقط میگه مشکلی نیست بازم یه دوره آنتی بیوتیک بخور،
  ممنونم که نظرتونو میگید بهم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص ریشه ماهر و حاذق مراجعه نمایید. کیست دندان است. در ریشه دندان عفونت وجود دارد. بطور کامل و درست عصب کشی انجام نگرفته که چند وقت یکبار درد و عفونت دارید.

 36. Avatar مریم گفت:

  سلام آقای دکتر، بنده تازه عصب کشی کردم بعد شب ها دندون قروچه میکنم به طوری که از شدت دندون قروچه دندون هام نیاز به ترمیم دارن، الان نزدیک 24 ساعت هست که از ترس اینکه شب دندون قروچه بکنم و ماده درون دندون عصب کشی شوه کنده بشه نخوابیدم، 🥺

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دلیل اصلی دندان قروچه استرس هست. شما می توانید به مطب مراجعه کنید. مخصوص دندان های ایشان نایت گارد (یا محافظ شب) تهیه می گردد. شبها در دهان می گذارید تا در اثر فشار و کشیدن دندان ها روی هم دندان ساییده نشود و آسیب نبیند. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 37. Avatar مریم گفت:

  سلام خسته نباشید، من امروز دندون 6 پایین رو عصب کشی کردم و فوق العاده درد داره، دندونپزشکی که پیشش رفتم ماهر بودن اما متاسفانه اصلا خوب بی حس نکردن فقط دیواره داخلی لپم که کنار دندون 6 پایین بود بی حس شد،اشتباه بی حس کرده بودن؟؟؟ چون واقعا در حین انجام کارشون خیلییییی درد کشیدم. بعد اگر ترمیم دندان عصب کشی شده رو زود انجام ندم مشکلی به وجود میاد؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بی حسی دندان شما خوب انجام نشده. دندان عصب کشی شده بهتر است یک هفته الی ده روز پانسمان داشته باشد سپس برای پرکردگی دندان اقدام گردد.

 38. Avatar مهدی گفت:

  سلام وقت بخیر من دندونمو ۴ سال عصب کشی کردم الان لَق شده میترسم بیفته راهکار چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ریشه دندان شما آسیب دیده. بهتر است رادیوگرافی تهیه شود. در صورت کشیدن دندان مناسب ترین جایگزین ، ایمپلنت دندانی است.

 39. Avatar نسترن گفت:

  با عرض سلام و احترام خدمت شما و تیم محترمتون.ببخشید من دندانم را قرار است عصب کشی کنم ولی نمی دانم آیا می توانم با دندان پانسمان شده ای که هنوز پر نشده است غذا بخورم؟بعد من دندانم را قبلا عصب کشی کردم اما میگن که دوباره باید عصب کشی بشه و پوسیده است.آیا وقتی دندان کامل عصب کشی میشه باید کل قسمت پایین دندان در عکس رادیولوژی به رنگ سفید پررنگ باشه یا میشه قسمتی از اون هم ماده ای ریخته نشده باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سعی کنید غذا را با سمت مخالف که پانسمان ندارد میل نمایید. گاهی دندان پر شده پوسیدگی دارد و مجدد نیاز به عصب کشی است. که ماده پرکردگی و پوسیدگی دندان برداشته می شود عصب کشی انجام می گردد و سپس دندان پر می شود.

   1. Avatar نسترن گفت:

    با عرض سلام مجدد،اما اگر در یک هفته دو دندان رو در دو سمت عصب کشی کنم و پانسمان بشن کلا نمی توانم تا یک هفته چیزی بخورم.آیا فقط یک روز نباید با اون سمت چیزی نخورم؟ ممنون از شما بابت پاسخگوییتون خدا خیرتون بده

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اصولا یک سمت دندان عصب کشی و پانسمان انجام شود پس از پرکردگی دائم سمت دیگر را عصب کشی و پانسمان می کنند، تا برای بیمار از نظر میل کردن غذا مشکل بوجود نیاید.

 40. Avatar ملینا رحمتی گفت:

  سلام آقای دکتر امیدوارم همیشه سلامت باشید،ببخشید خواستم بدونم که آیا می شود دو تا دندان(یکی دو چپ و دیگری پنج راست)را همزمان در یک روز عصب کشی کرد؟من دو چپ رو یبار عصب کشی کردم اما گفتن که دوباره باید عصب کشی بشه! و میشه جفتش تو یه روز باشه؟ من 3تا عصب کشی دارم(7چپ هم علاوه بر اون دوتای بالا است)به نظر شما پنج راست و هفت چپ رو میشه همزمان عصب کشی کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی دندان یکی در سمت راست و دیگری در سمت مخالف به صورت همزمان درست نیست.

 41. Avatar سعید گفت:

  سلام آقای دکتر من حدود ۴ماه پیش دندان شماره۶ پایین رو عصب کشی کردم ولی تا الان ۴بار دندان من رو باز کردن چون همش عفونت میکنه ودرد شدیدی میگیره وآخرین بار گفتن که ریشه رو کمی به سمت استخوان فک رد کردن آیا این درد طبیعی میباشد ممنون.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حتما برای درمان به یک متخصص ریشه باتجربه و ماهر مراجعه کنید.

 42. Avatar امیری گفت:

  سلام و خسته نباشید
  جناب دکتر من طی دو مرحله دندانم ۴و۵ را عصب کشی کردم مراحل آخر امروز بود
  زمانی که مرحله اول را دکتر انجام داد و پانسمان کردن تا امروز خوب بودم اما امروز احساس درد ‌و تیر کشیدن دارم
  ناگفته نماند حین عصب کشی احساس درد داشتم
  لطفاً در صورت نیاز راهنمایی بفرمایید
  ممنون از زحمات شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد در ناحیه دندان عصب کشی شده، بعد از دو روز باز ادامه داشت. حتما به متخصص معالج مراجعه نمایید تا رادیوگرافی تهیه شود و تشخیص درمان مناسب داده شود.

 43. Avatar مبین گفت:

  سلام میشه دندون به جای عصب کشی که کنیم آن را بکشیم؟چون من خیلی میترسم از عصب کشی خواستم ببینم امکان دارد به جای عصب کشی دندان را بکشند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توصیه می شود که در صورتی که دندان با عصب کشی حفظ می شود حتما عصب کشی دندان انجام گیرد. جایگزین دندان کشیده شده فقط با ایمپلنت دندان امکان پذیر است.

 44. Avatar امیر گفت:

  سلام آقای جمیلیان عزیز من الان دوساله که دندون کنار عقل رو عصب کشی کردم و الان خیلی درد می‌کنه و چند روزه علت درد برای چیه دندون عقل هم داره در میاد علت دردش مال چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود ضمنا رادیوگرافی تهیه گردد تا عصب کشی دندان کناری بررسی گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 45. Avatar پایون گفت:

  سلام وقت بخیر آقای دکتر من دو روز پیش دندان فک بالا رو عصب کشی کردم بعد قسمت بالای اون دندان روی لثه سفید شده چکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان انجام گیرد سپس درمان مناسب داده می شود.

 46. Avatar سیروس گفت:

  سلام دکتر من دوروزه عصب کشی کردم هنوز با مواد پر نکردم ولی الان خیلی درد میکند فک کنم عفونت کرده.چیکار کنم دردش بیشتره نشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی دندان شما کامل و درست انجام نشده است. دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد. با دیدن رادیوگرافی دندان شما صحت انجام عصب کشی قابل مشاهده است.

 47. Avatar حسین قائم مقامی گفت:

  سلام جناب دکتر .
  من یکی از دندانهای فک بالایی رو عصب کشی کردم ، آیا این دندان که عصب کشی شده بایست جراحی لثه روی آن انجام شود؟ در مشاوره لثه دکتر مربوطه بهم گفت که فردا باید برای جراحی لثه بروم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با تشخیص متخصص لثه برای درمان لثه های شما مشکلی وجود ندارد.

 48. Avatar فرنوش یاری گفت:

  سلام من دندانم را عصب کشی کردم ولی هنوز با آب سرد و گرم حساسه احتمال داره بازم عصب کشی دندان لازم داشته باشد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممکن است درد در دندان های مجاور دندان عصب کشی شده باشد یا به دليل وجود کانال های دیگر که عصب کشی نشده باشد موجب بروز حساسیت در مصرف آب سرد و گرم است.

 49. Avatar مريم یادگاری گفت:

  سلام
  احساس مي‌كنم با خوردن آب سرد همه دندان‌های فك پايينم درد مي‌گيرد علتش چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سايش‌ دندانی و ضعف مینای دندان باعث بروز درد در تمام دندانها میشود محافظت از دندان‌ها و استفاده از ژل‌ها مي تواند به شما كمك زیادی كند.

 50. Avatar ندا رسولی گفت:

  سلام. آقای دکتر جمیلیان عزیز. عفونت نواحی ریشه دندان 6 پایین را قبلا عصب کشی نموده ام و هيچ دردی نيز ندارد آيا با جراحي قابل درمان است يا بايد كشيده شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با جراحی درمان می گردد. قطع كردن انتهاي ريشه و مراجعه هر 6 ماه يكبار و تهیه رادیوگرافی و كنترل وضعيت دندان، اين مشكل برطرف می شود.

 51. Avatar سمیه گفت:

  سلام دکتر یه سوالی داشتم من دوماهه دندونم رو عصب کشی و پر کردم الان که نخ دندون میکشم بو میده میشه بفرمایید مشکل چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه از دندان انجام گیرد. عفونت دندان می تواند باشد یا گیر غذایی که با معاینه مشخص می شود.

 52. Avatar مینا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من در ماه ۸ بارداری هستم.. یکی از دندونام ک خالی شده درد میکرد ک بدون عکس گرفتن، دکتر برام پرش کرد.. اما هنوز هم درد میکنه.. میشه بدون عکس از دندون ، عصب کشی انجام بشه؟ عکس گرفتن ضرر داره برای جنین؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد نشانه اینست که عصب کشی به طور کامل و دقیق انجام نشده است. بله، رادیوگرافی ضرر دارد. برای خانم های باردار رادیوگرافی ممنوع است.

 53. Avatar داود گفت:

  با سلام بنده دو روز پیش دندان ۴ بالا رو عصب کشی کردم و در همان جلسه با ماده سفید پر کردن ، هیچ دردی در حالت عادی ندارم ولی وقتی با ناخن به دندان به آرامی ضربه میزنم یا فشار وارد میکنم درد خفیفی دارد. در ضمن دندان هم بلند شدگی نداره، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تا یکی دو روز بعد از عصب کشی طبیعی است. اگر هنوز درد دارید به متخصص معالج جهت معاینه مراجعه شود.

 54. Avatar پریسا گفت:

  باسلام وتشکراز وقتی که می گذارید،من دوهفته پیش عصب کشی کردم ودر همان جلسه بعدازعصب کشی دندانم راباکامپوزیت پرکردن،بعدازیک هفته هم دندانم روتراش دادن برای روکش،الان دندانم به شدت درد میکنه،وبالای لثه دراون قسمت اندازه ی فندق سنگ شده ودرد داره وصورتم متورم شده،چه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس و درود برشما. سرکار خانم، عفونت ریشه دندان در زمان عصب کشی کامل برداشته نشده است. با تهیه رادیوگرافی از دندان می توان از صحت این امر مطلع شد. بهتر است به دندانپزشک معالج مراجعه نمایید.

 55. Avatar منصوره گفت:

  سلام و عرض ادب و خداقوت. ببخشید آقای دکتر من دندون 6 بالا سمت چب رو دوروز پیش عصب کشی تخصصی انجام داد دکترم قبلش عکس هم گرفته بود. گفت دو جلسه زمان میبره و بعدازعصب کشی پانسمان کردن تا جلسه بعدش.از شبی که عصب کشی انجام شده اومدم خونه درد شدیدی داره که به سر و چشمم درد زیاد داره و صورتمم تورم داره.لثه هم تورم و قرمزی داره دلیلش چیه ممنون میشم جواب بدین.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد بعد از عصب کشی دندان هنوز ادامه دارد باید به متخصص معالج مراجعه نمایید. مجدد رادیوگرافی تهیه و بررسی گردد.

 56. Avatar شهریار گفت:

  آقای دکتر دندانم را شش ماه پیش پر کردم الان درد شدید دارد. علتش چی میتونه باشد.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ریشه دندان دچار عفونت شده به دندانپزشک مراجعه شود تا دندان عصب کشی و عفونت خارج گردد.

 57. Avatar هایما گفت:

  با سلام خدمت جناب دکتر گرامی
  بنده ۴ ماه پیش عصب کشی دندان ۶بالا انجام دادم ۳ ماه بعد از آن حس میکنم موقع نوشیدن چای گرم حسش میکنم و الان هم لثه بین ۶ و۵ یه مقدار ورم و درد مثل احساس فشار دارم به نظرتون ممکنه ایراد از عصب کشی باشه و یا اینکه بد نخ دندون کشیدم چون قبلا مورد دوم واسم پیش اومده بوده
  با تشکر از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان انجام شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 58. Avatar محمد گفت:

  سلام جناب دکتر
  10 روز پیش دندان شماره 7 فک پایین را عصب کشی کردم. دو تا سوال از خدمتتون داشتم. در حین عصب کشی، به شدت دندانم درد می گرفت که به ناچار چند بار تزریق بی حسی انجام گرفت. دکتر معالج گفت التهاب داره. آیا التهاب با عفونت فرق داره؟ نیازی به دارو نبوده که التهابش حذف بشه وبعد دندان عصب کشی بشه؟
  سوال دیگر اینکه الان بعد از گذشت 10 روز دندانم درد می کنه به خصوص وقتی از خواب بیدار می شوم. با فشار انگشت درد می گیره. همچنین با وجودی که عصب کشی شده دندانم به آب و خوردنیهای سرد و یا گرم واکنش نشان داده و درد می گیره؟ آیا این طبیعی است؟ امکان داره عفونتی در ریشه باشه یا به نحو درست عصبی کشی نشده باشه؟
  سپاسگزار محبت شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. همان عفونت است. باید از ریشه دندان رادیوگرافی تهیه شود تا از صحت کامل برداشتن عفونت از ریشه مطلع شد. احتمالا عصب کشی کامل انجام نشده است. دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد.

 59. Avatar بهنام گفت:

  سلام آقای دکتر ، وقت بخیر

  من دندان یک و دو از بالا رو مجبور شدم عصب کشی کنم ، یعنی احساس میکردم کمی از پشت پوسیدگی دارن، رفتم پیش دکتر در مراحل انجام کار و با گرفتن عکس گفتن هر دو نیاز به عصب کشی داره و هر دو رو عصب کشی کرد و پر کرد، همش احساس میکنم شاید دکتر خیلی حساسیت به خرج داد، و پشیمان هستم و همش میگم بدون عصب کشی باید پر میکردم، فرق اساسی بین عصب کشی کردن و نکردن در چیست آقای دکتر؟ صلاح هست دندان ۵۰ ، ۵۰ عصب کشی شود یا نه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حتما ریشه دندان شما عفونت داشته که متخصص معالج عصب کشی دندان برایتان انجام داده است.

 60. Avatar مصطفی حقیقی گفت:

  سلام و عرض ادب
  اقاس دکتر من تمام دندونام در عرض یکماه شروع کرد ب شکستن و سیاه شدن بیشترشم بطور کامل می شکست و میوفتاد چند روز پیش عکس گرفتم ب پزشک مراجعه کردم گفت تمام ریشهات اسیب دیده
  میخواستم ببینم میشه ریشها را ترمیم کرد و بعدش نسبت ب پر کردن دندوناهام اقدام کنم یا باید کلا بکشم
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از ریشه دندان رادیوگرافی تهیه شود. پس از بررسی رادیوگرافی تشخیص درمان مناسب داده می شود.

 61. Avatar سمانه گفت:

  سلام من دندون ۶ بالا سمت راست رو ترمیم مجدد ریشه انجام دادم و گفتن بعدش برای ترمیم عاج اقدام کنید الان ۱۳ روز میگذره من موفق نشدم ترمیم عاج انجام بدم دو روزه دندونم درد گرفته و ی کم لثش ملتهب شده علت چیست؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عفونت در ریشه وجود دارد. عصب کشی کامل و درست نبوده. برای تشخیص باید رادیوگرافی از ریشه دندان انجام گردد.

 62. Avatar حیدری گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من یک سال پیش دندون عقل سمت راست پایین رو دندان پزشک جراحی کرد و کشید و الان بیش از یک سال هست که می گذره و هنوز جاش گزگز میکنه ‌ و یه طرف زبونم همون سمت گز گز داری تا حدی که اگر اون سمت غذا بخورم زبون شدیدا درد میگیره، باید چکار کنم آیا عصب پاره شده؟هیچ راه حلی برای درمانش وجود نداره؟خیلی اذیتم میکنه
  ممنونم از لطفتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان معاینه و رادیوگرافی انجام گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 63. Avatar میثم گفت:

  سلام الان چهار روز هست که دندون سه بالا مو عصب کشی کردم و الان روش پانسمان گذاشتن تو این مدت هم صورتم تورم داشت هم بالای لثم درد میکرد ولی الان تورم صورتم کمتر شده ولی خیلی درد دارم(دندونم درد نداره فقط لثه بالا دندونم درد میکنه) باید حتمن مسکن بخورم در ضمن بالای لثه دندون عصب کشی شدم هم تورم داره و وقتی هم بهش دست میزنم دردم میگیره دلیلش چیه وچکار باید کرد خواهشا پاسخ بدین؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم و تشخیص درمان مناسب داده می شود.

 64. Avatar میثم گفت:

  سلام جناب اقای دکتر. من بهمن 98 یکی از دندان فک بالا سمت چپ از انتها سومین دندان عصب کشی و پر کردم الان مجدد غذای سفت میخورم درد میگیره. لثه قسمتی که همان دندان سالم هست متورم شده. مشکلش چیه؟ ضمنا دندان دقیقا سمت راست بصورت قرینه شکسته نیاز به عصب کشی و پر کردن داره. ممنون.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود تا عصب کشی ریشه دندان بررسی گردد ضمنا تشخیص درمان مناسب داده می شود.

 65. Avatar شبنم گفت:

  سلام آقای دکتر
  من دو روز پیش برای پر کردن دندون 6 و 7 سمت راست فک پایینم به پزشک مراجعه کردم. متاسفانه دندون 7 دچار آسیب دیدگی شد و گفتن که باید عصب کشی انجام بشه. بعد عکس برداری گفتن یکی از پایه های دندون کجه و باید به ی متخصص دیگه مراجعه شه! آیا این دندون قابل عصب کشی هست؟ یا دکتره دندونمو نابود کرده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه کلینیکی از دندان شما انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 66. Avatar پرستو گفت:

  سلام آقای دکتر
  من دندون ۵ راست بالا رو ۸ ساله پیش عصب کشی کردم ولی روکش نکردم بهم گفتن دندان خیلی ضعیف هست و الان شکسته شده وبرای روکش بهم گفتن باید عصبکشی مجدد بشه.
  به نظر شما عصب کشی مجدد انجام بدم یا ایمپلنت؟
  گفتن انتهای ریشه اگر بسته بود باید جراحی انجام بشه در مورد این جراحی توضیح بدین ؟
  و بین دوراهی درمان ریشه و ایمپلنت کدوم بهتره؟
  من دندان هام پوسیدگی زیادی داره. ممنون از راهنماییتون. سپاس.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه باتجربه مراجعه شود. اگر ریشه دندان حفظ شود، دندان شما بهتر از ایمپلنت دندانی است. البته بستگی به شرایط و ریشه دندان شما دارد.

 67. Avatar حاجیان گفت:

  سلام آقای دکتر من سه تا دندون عصب کشی کردم که اون دوتای اولی دردی ندارن ولی این آخریه به شدت درد میکنه البته هنور پرش نکردم فقط دو جلسه عصب کشی کردم خیلی نگرانم که بعد از پر کردن همچنان دردش ادامه داشته باشه میشه لطفا یه توضیحی در این رابطه به من بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد ادامه داشت باید به متخصص معالج مراجعه شود تا از دندان رادیوگرافی تهیه گردد و وضعیت عصب کشی دندان شما بررسی گردد.

 68. Avatar هادی گفت:

  سلام اقای من دندون شماره ۶ سمت چپ فک بالایی برای عصب کشی رفتم دکتر مراحل اول را انجام بخاطر عفونت دندانم یک جلسه دیگه باید برم الان هم دندان خیلی درد میکنه ممنون میشم راهنمایی کنید ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما هنوز عفونت دارد. عصب کشی کامل و دقیق انجام نشده است. به متخصص معالج مراجعه شود.

 69. Avatar محسن گفت:

  با سلام
  دندان عقل پایین سمت راست خودم رو بابت عصب کشی به نزد متخصص ریشه بردم، ایشون دندونم رو عصب کشی کردن اما به دلیل خونریزی زیاد دندون، ادامشو به جلسه بعد محول کردن، جلسه بعدی هم بعد ور رفتن زیاد، گفتن دندونت پوسیدگیش زیاد بوده و باید بکشی و روشو پانسمان کرد، حالا دندونی که درد نداشت، شروع به درد کرده به طوری که گوشمم درد میکنه، چه راهکاری رو پیشنهاد میدید جناب دکتر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص ریشه خوب مراجعه کنید. باید رادیوگرافی از دندان تهیه گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 70. Avatar بهروز گفت:

  درود
  دندان من عفونت داشت و سالها پیش عصب کشی شد اما بعد از عصب کشی دوباره عفونت داشت (حدود 5 سال) به میزان بسیار زیادی هم داشت ولی با عصب کشی مجدد مدتی برطرف شد. الان باز هم به همان میزان قدیم دوباره عفونت دارد و با مراجعه مجدد گفتند که باید ریشه آن جراحی شود. جراح با دیدن عکس گفت امکان جراحی نیست مگر با سینوس لیفت! البته ممنون میشم راهنماییم کنید با این شرایط (که بسیار عفونت آزاردهنده ای است) سینوس لیفت و بعد جراحی انجام بدهم برایم بهتر است یا بکشم و ایمپلنت (یا مینی ایمپلنت بسته به راهنمایی شما) انجام دهم؟
  تا بدین جا هزینه هنگفتی انجام داده ام و بدنبال راه حل نهایی میگردم. ممنون از راهنمایی شما.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید رادیوگرافی، شرایط دندان های مجاور بیمار، میزان سینوس لیفت و میزان عفونت دندان در عکس مشاهده و بررسی گردد و معاینه شود به این صورت در فضای مجازی با چند کلمه امکان ندارد. این سوال را از جراح فک که این عمل را می خواهد انجام دهد بپرسید.اما حفظ دندان اصلی خیلی بهتر از ایمپلنت یا یک جسم خارجی در دهان است. منظور از سینوس لیفت اینه که عفونت به گونه ای است که وقتی می خواهیم عفونت را برداریم سینوس باز است و آن موقع باید سینوس بسته بشه.

 71. Avatar پریا گفت:

  سلام
  چه مدت بعداز عصب کشی دندان باید ترمیم بشه؟
  بعد وقتی عصب کشی کردیم برای غذاخوردن مشکل پیش نمیاد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است بعد از یک هفته از عصب کشی دندان، دندان پر گردد تا اگر عفونتی وجود دارد قبل از پر کردن با آمالگام درمان گردد.

   1. Avatar ندا گفت:

    سلام من الان یک روزه دندونم رو کشیدم برای ارتودنسی دندون چهار دکترم گفت اندازه یه میلی متر از ریشه دندون مونده داخل لثه الان دندون عقبیش درد داره و لثه هم درد داره باید چیکار کنم الان ممنون از پاسخگویی

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. وقتی دندانی که کشیده می شود باید حتما ریشه بطور کامل خارج شود. زیرا ریشه باقی مانده باعث عفونت میشود. به یک متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید تا باقی مانده ریشه خارج گردد. وجود باقی ریشه در دندان مانع حرکت دندان در طول درمان ارتودنسی می گردد.

 72. Avatar احمد آقاجانپور گفت:

  سلام آقای دکتر بنده یک سوال از شما پرسید و منتظر جوابم اگه پاسخ بدید ممنون میشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سوالتان را مجدد بفرمایید. اینجا سوالی از سمت شما نیست.

 73. Avatar احمد آقاجانپور گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من قبلاً پیش یک دندان پزشک که جراح هم هستند رفتم برای درست کردن پوسیدگی دندانم و ایشون بعد از معاینه گفتن باید برم پیش یک متخصص عصب کشی انجام بدم. و من رفتم دیدم قیمتی که گفتن خیلی سنگین بود بالای 2 میلیون تومان و من دیگه نرفتم حدوداً یک روز قبل ماه رمضون بود و الان دیگه دیدم خیلی درد دارم رفتم پیش یک دندان پزشک و جراح دیگه و ایشون وقت دادن واسه عصب کشی که خودشون انجام بدم می‌خواستم بپرسم پیش قبلیه رفتم گفتم این کار رو باید یک متخصص انجام بده و الان این دکتر می‌خواد خودش انجام بده آیا به نظر شما ایشون می‌تونن یا من باید برم پیش یک متخصص نمی‌خوام ریسک بکنم اگه پاسخ بدیدن ممنون میشم با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کار عصب کشی دندان را می تواند دندانپزشک عمومی انجام دهد. اما متخصص ریشه در این خصوص حرفه ای تر و تخصصی تر اینکار را می تواند انجام دهد.

 74. Avatar نگین گفت:

  سلام.من یکی از دندون های آسیام فک پایین روسال 98 عصب کشی کردم و پرکردم ولی بدون روکش چون دکترم گفتن ریشه هام تحلیل رفته باید اول اون حل بشه و بعد یکسال دندون پرشده م ریخت و به مرود دندون شکست و الان کاملا نصف شده به نظر شمااگر اون ریشه هم درست کنم والان پرکنم و دکتر میگن بهرخاطر این مشکل روکش نمیکنه علت ریزشش چیع؟. واگه ریشه درست شه دوباره ممکنه برگرده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گردد. تاتشخیص درمان مناسب داده شود. به این شکل اظهار نظر نمی شود. بهتر است به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید.

 75. Avatar عسکرپور گفت:

  سلام ببخشید دندان جلوام را تقریبا چهارسال پیش عصب کشی شده الان آبسه شده ولی نه درد میکنه ونه به گرما وسرما حساس شده می خواستم بدونم آیا دندان من به عصب کشی نیاز دارد؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، حتما به متخصص ریشه مراجعه شود باید دندان عصب کشی شود و عفونت خارج گردد.

 76. Avatar حسن گفت:

  سلام
  من دو روز پیش دندانم را عصب کشی کردم و قرار شد که هفته بعد برای روکش مجدد به دکتر مراجعه کنم
  الان هم مشغول خوردن آنتی بیوتیک هستم
  حالا مشکلی که دارم اینکه اصلا نمیتونم غذا بخورم و ان دندان به محض کوچکترین فشاری که دندان بالایی میاورد درد میگیرد. البته در حالت معمول دردی ندارد.
  مشکل از کجاست جناب دکتر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود دندان شما درست و کامل عصب کشی نشده است. دندانپزشک معالج با دیدن رادیوگرافی متوجه این موضوع خواهد شد.

 77. Avatar یاسمن گفت:

  سلام آقای دکتر
  من ریشه دندان 6 ام به خاطر دندان عقلم کج شده و نیاز به عصب کشی دارد. آیا امکان عصب کشی هست؟ چون به یک دندانپزشک مراجعه کردم گفتند نمیتونن.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه گردد اگر دسترسی به انتها ریشه باشد می توان عصب کشی را انجام داد. به یک متخصص ریشه باتجربه مراجعه کنید.

 78. Avatar فرزانه گفت:

  باسلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر.یک کیست بالای دندان کناری دندان نیش م در فک بالا وجود دارد (فقط با عکس کامل قابل مشاهده است ک تغییر ظاهری ندارد)لازم به ذکر است این دندانم بدون عصب کشی مقداری تراش داده شده و روکش شده.حال سوال من این است این کیست با جراحی برداشته میشود یا با عصب کشی عادی از بین میرود یا کلا دندان م باید کشیده شود؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کیست کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می شود ولی کیست های بزرگ دندانی معمولا به کمک جراحی درمان می شوند. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ها کیست دندان و شایع ترین کیست های دندان

 79. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر. ممنون که اطلاعاتتون رو در اختیار ما میگذارید.
  من با دندان درد به دندانپزشک مراجعه کردم و ایشون تشخیص عصب کشی داشتند. در مرحله اول عصب کشی من درد خیلی شدیدی وقتی سوزن رو وارد حفره دندانم میکردند حس میکردم و این کار چندبار تکرار شد و هربار این درد زیاد حس میشد (فکم بی حس شده بود ولی دندانم نه)، به نظر شما این درد طبیعی بوده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک خوب مراجعه نمایید. تا در حین بی حسی و انجام عصب کشی دندان احساس درد و ناراحتی نکنید.

 80. Avatar محمد گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید . من قراره جهار تا دندون بکشم 21 سالم ایا همشو میشه یکجا بکشم یا بهتره دو مرحلع باشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای چه علت شما باید چهار تا دندان را بکشید. تا بتوانم شما را راهنمایی کنم.

   1. Avatar محمد گفت:

    سلام والا عکس برداری کردم دکتر گفت اینا باید کشیده شه. بریج بزاره. . ده ساله خرابن دندونام ک چهار تاش گفت باید کشیده شه منتها اون دکتر تهرانه راهمان دور گفت شهر خودت بکش بخاطر همین پرسیدم همشو یکجا بکشم یا فاصله بدم 😬👏 با تشکر

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 81. Avatar علیرضا گفت:

  سلام دکتر ریشه دندان شماره۶ بنده ریشه اش کج است ایا عصب کشی ان نیاز به جراحی دارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر ریشه دندان کج باشد با عصب کشی درمان می گردد. اگر عفونت زیاد باشد و دسترسی به انتهای ریشه دندان نباشد نیاز به جراحی است. با تهیه رادیوگرافی قابل تشخیص است.

 82. Avatar حسین گفت:

  سلام اقای دکتر من دندونم خالی شده و عفونت کرده و لوپم باد کرده رفتم همینجوری عصب کشی کردن قرص و مسکن دادن.مشکلی نیست با این عفونت عصب کشی کردن

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام متخصص ترمیمی تمام موارد را در نظر می گیرد. در برخی موارد این امکان وجود دارد.

 83. Avatar Ftm گفت:

  سلام اقای دکتر.من فاصله بین دندونام خیلی کمه و تاالان۱۱تا ترمیم و عصب کشی شده.چیکار کنم که دیگه پوسیده نشن.حتماباید ارتو انجام بدم؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام تا زمانی که دندان ها بیش از اندازه به هم نزدیک می باشند شما نمی توانید بهداشت دهان و دندان را به درستی رعایت کنید و تمام زوایای دندان تمیز نمی شود. به همین دلیل لازم است با درمان ارتودنسی فاصله بین دندان ها تنظیم شود تا از پوسیدگی دندان جلوگیری شود.

   1. Avatar فاطمه گفت:

    ممنون از وقتی که میذارین،اما هزینه های ارتو واقعا بالاس،راه دیگه ای نداره؟

    1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

     از قدردانی شما سپاسگزارم. متاسفانه هزینه مواد دندانپزشکی درجه یک بسیار بالاست و نمی توانیم کیفیت را فدای هزینه کنیم.

 84. Avatar فاطمه گفت:

  سلام اقای دکتر من دندان ۵ فک بالا درد نداره اصلا ولی دکتر میگنوعصب کشی لازم داره،ممکنه دندون درد نداشته باشه ولی لازم به عصب کشی باشه؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام بله این امکان وجود دارد.

 85. Avatar الهام گفت:

  با سلام و خدا قوت خدمت شما آقای دکتر
  من دندون ۶ بالا و ۶ پایین رو رفتم برای درمان ریشه وعصب کشی۳روزی میشه دکتر البته یه دندونم عفونت هم داشت . الان بعد از درمان ریشه خیلی درد دارم مخصوصا ۶ پایین. دکتر آموکسی سیلین و سلکسیب داده. ولی همچنان درد شدیدی دارم.حتی مسکن هم آرومش نمیکنه. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. میخوام بدونم این درد طبیعی هست؟
  چند وقت زمان میبره تا این درد بهبود پیدا کنه؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام ممکن است ریشه دندان بیش از اندازه پر شده باشد. با دندانپزشک معالج خود تماس بگیرید تا اقدامات لازم را انجام دهند.

 86. Avatar محمد محمدی گفت:

  سلام دکتر جان وقت بخیر
  بنده ۱۹ سال سن دارم ،تقریبا ۲ سال میشود که یکی از دندان هام به عصب کشی نیاز داره ولی جدی نگرفتم و با مسکن
  به صورت کوتاه مدت حل شده و همینجوری ادامه داشته
  تا اینکه دیواره های دندانم کم کم تخریب شده و کمی از دیواره و وسط دندانم باقی مانده ،آیا به نظر شما به متخصص مراجعه کنم امکان درمان و دیوار گذاری دندان وجود داره ،ممنون از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به متخصص ریشه مراجعه شود تا ریشه دندان بررسی گردد. آیا دندان قابل نگهداری هست یا خیر. سپس تشخیص درمان مناسب داده می شود.

   1. Avatar محمد محمدی گفت:

    ممنون از پاسخ شما دکتر عزیز

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سپاس و درود بر شما.

 87. Avatar مهگل گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  ببخشید من چند وقتیه که دندونهای جلو فک پایینم درد دارم و این دردبیشتر در دندون نیشم هست،این درد میتونه از عصب کشی ناقص یکی از دندونهام باشه و یا از ایمپلنت دندون آسیابم باشه؟
  ممنون میشم جواب بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 88. Avatar سارا گفت:

  سلام . دندونمو ۲۹ فروردبن عصب کشی کردم ۳۱ فروردبن هم پرش کردم. ولی هنوز درد میکنه و وقتی دندونام رو هم میزارم درد میگیره انگشتمو فشار میدم روش حس میکنم از داخل کم پرشده انگاری صدا میده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی دندان شما کامل و درست انجام نشده است. باید رادیوگرافی تهیه شود و عصب کشی ریشه دندان بررسی گردد. سپس تشخیص درمان مناسب داده شود.

 89. Avatar سینا ناطقی گفت:

  سلام. مرسی آقای دکتر از وقتی که برای ما می گذارید و پاسخ سوالات را دقیق و سریع می دهید.🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود بر شما.

 90. Avatar Sahar گفت:

  سلام دندون بالایی من از سمت چپ دومین دندونم تازه سوراخ شده اما هیچ دردی نداره آیا نیاز به عصب کشی دارد یا ن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شروع پوسیدگی دندان است تا پوسیدگی بیشتر نشده است باید درمان شود.

 91. Avatar غزل گفت:

  سلام دکتر وقتتون ب خیر..دندونمو پنج ماهه پیش روکش سرامیک کردم و یهو درد شدیدی تو کل دندونام احساس کردم طوری ک با هیچی اروم نمیشد بعدش رفتم دکتر و گفت دندونی ک روکش کردی آبسه کرده و درد ب خاطر همینه فردا صبحش یک سمت صورتم ورم کرد و من با انتی بیوتیک و مسکنای قوی اروم شدم…بهم دکتر گفته ک عصب کشی ریشه برای این دندون پنجاه پنجاس ولی من میخام ک دندونو حفظ کنم…راهکار شما چیه؟ بکشمش یا عصب کشی ریشه انجام بدم؟ کدوم برای دندونم بهتره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه باتجربه مراجعه کنید. بهتر است دندان حفظ شود در صورت کشیدن دندان جایگزین دندان باید ایمپلنت انجام گیرد. هیچوقت ایمپلنت جای دندان اصلی نخواهد شد.

   1. Avatar غزل گفت:

    ممنون از راهنماییتون دکتر عزیز🙇🙏

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سپاس و درود بر شما.

 92. Avatar اوا گفت:

  با سلام.اقای دکتر من دیشب دندونم عصب کشی کردم
  اما همچنان درد دارم امادردم مثل قبل عصب کشی نیس.انگار درد خود اسکلت دندون.بنظرتون طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. یکی دو روز اول بعد از عصب کشی دندان طبیعی است اگر ادامه داشت به متخصص معالج مراجعه کنید.

 93. Avatar زهره گفت:

  سلام
  من دندون اسیاب فک بالام رو چند سال پیش عصب کشی کردم. چهار روز پیش در حال خوردن غذا یک قسمت از دیوارش شکست الانم یکم از صورتم ورم کرده و وقتی به فک بالام دست میزنم درد میگیره. ایا ریشه دندون عفونت کرده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد دندان بخاطر عفونت است. عصب کشی کامل و درست انجام نشده است. به متخصص ریشه باتجربه مراجعه شود تا ریشه دندان عصب کشی و پر گردد.

 94. Avatar ماهور گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید.یکی از دندان های من باید نزد متخصص ریشه عصب کشی شود.برای پر کردن باید نزد متخصص دیگری برم.بهترین زمان برای پر کردن بعد از عصب کشی کی هست؟منظورم اینه که بهترین فاصله بین عصب کشی و پر کردن دندان چقدر است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از عصب کشی دندان، بهتر است برای پر کردن تاج دندان ده روز بعد از عصب کشی اقدام نمایید تا اگر عفونتی در ریشه دندان وجود داشت دسترسی به کانال باشد.

 95. Avatar میلاد گفت:

  سلام اقای دکتر بنده در هنگام عصب کشی متاسفانه دندانم اصلا بی حس نمی شود و تمام کار های داندان پزشک را متوجه میشوم و درد میکشم در تمام طول این فرایند حتی دندان پزشک ماده بی حسی را چندین بار و حتی به داخل ریشه هم تزریق میکند ولی اثر ندارد شما نظر یا توصیه ای برای کاهش این درد در هنگام عصب کشی دارید ؟؟ (و این نکته را هم اضافه کنم که بعد از عصب کشی ها دیگر هیچ گونه دردی ندارم)

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان شرایط حاد عفونی داشته باشد معمولا بی حس نمی شود. باید دارو (آنتی بیوتیک) تجویز گردد و در جلسه بعد درمان عصب کشی انجام می گردد. شما به یک متخصص ریشه باتجربه مراجعه نمایید.

  2. Avatar حمید گفت:

   سلام اگر بعد از دو هفته دندان عصب کشی شده همچنان درد داشته باشد نشانه چیست؟

   1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

    سلام ممکن است در ناحیه کیست دندان تشکیل شود. به دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید.

 96. Avatar رها گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من تقریبا ۴ روزه که دندون ۶ پایین سمت چپ رو عصب کشی کردم دکتر توی دندونم دارو گذاشت و پانسمان کرد من هر روز درد دارم ن خیلی زیاد اما کلافه کننده است و مسکن میخورم . این طبیعیه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود. عصب کشی کامل و درست انجام نشده است. دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد.

 97. Avatar نسرین قاسم گفت:

  دندونم دو روز دندونم عصب کشی و پر کردم الان باز به شدت درد دارد. چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی دندان شما کامل و درست انجام نشده است. دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد.

 98. Avatar نیوشا غلامی گفت:

  سلام. اقای دکتر جمیلیان. من 12 سالمه دکتر بهم گفت دندان عفونت دارد باید عصب کشی شود. آیا برای عصب کشی دندان بی حسی استفاده میشود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله حتما، برای عصب کشی دندان و ریشه باید بی حسی انجام گیرد. عفونت از ریشه دندان خارج می گردد و دندان عصب کشی می شود، سپس دندان با ماده پر کردگی پر می شود.

 99. Avatar زهره گفت:

  سلام آقای دکتر دندان جلوم رو عصب کشی کردم لق شد به دکترم گفتم گفت به خاطر عصب کشیه بعد پرش کرد داروی آموکسی سیلین با میترونیدازول داد بهم گفت بخورم خوب میشه لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان شما انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود. باید بعد از مصرف دارو مشکل برطرف شود.

 100. Avatar اندیشگر گفت:

  سلام اقای دکتر. شنبه دندان ۵ بالا سمت راست رو عصب کشی کردم. هیچ دارویی پزشکم بهم نداد حتی مسکن. الان چهارشنبه هست در طول این چند روز شدیدا فک بالا و پایینم درد میکنه. لثه هام متورم شده. مسکن ها فقط برای ۳ ساعت ارومم میکنن. خودم اموکسی سیلین و مترو نیدازول مصرف کردم تاثیری نداشته. راهنماییم کنین لطفاً.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص معالج مراجعه شود باید رادیوگرافی تهیه گردد تا از صحت و کامل انجام شدن عصب کشی دندان اطمینان حاصل شود. دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد.

 101. Avatar مریم گفت:

  سلام من قبل عید دندونمو عصب کشی کردم اما بخاطر عید دکترش هی امروز فردا کرد تا پانسمان دندونم افتاد و دندونم عفونت کرد الان خیلی درد دارم دوباره رفتم پیشش به چرک خشک کن داد من بچه شیر میدم راه دیگه ای نداره زودتر از شر عفونت دندونام خلاص بشم خیلیم درد میکنه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص معالج مراجعه شود تا پس از معاینه و تهیه رادیوگرافی دندان شما را عصب کشی و پس از اطمینان از درست و کامل برطرف شدن عفونت دندان با ماده پرکردگی پرشود.

 102. Avatar مهتاب گفت:

  سلام اقای دکتر شماره 7 را پارسال پر کردم الان به شدت درد می کنه؟ باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه با تجربه مراجعه کنید. رادیوگرافی تهیه گردد و دندان شما باید عصب کشی شود.

 103. Avatar نازنین گفت:

  سلام اقای دکتر من دندون پایین خیلی درد میکنه ۳روزه و از قرص ودنتون هم استفاده کردم اما فایده ای نداشته عصب کشی وپر کردن دندون هنگام درد میشود ؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه کلینیکی و رادیوگرافی از محل دندان انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. دندان باید عصب کشی گردد به متخصص ریشه باتجربه مراجعه شود.

 104. Avatar نرگس اسدی گفت:

  سلام من چند ساله که دندونمو عصب کشی کردم الان عفونت کرده
  رفتم دکتر میگه باید کشیده بشه
  راه دیگه ای وجود نداره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان شما کاملا عفونی شده باشد، و شرایط به گونه ای باشد که دندان قابل نگهداری نباشد دندانپزشک ناچار به کشیدن دندان عفونی می کند.

 105. Avatar نرگس گفت:

  سلام آقای دکتر..درد دندان هنگام جویدن به طوریکه غذا خوردن با ان غیر ممکن باشد چه علتی دارد؟ دندان قبلا پر شده و در عکس هم گفتند چیزی دیده نمی شه..‌ وقتی به دندان ضربه بزنم درد نمی گیره فقط جویدن ..

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 106. Avatar زیبا گفت:

  سلام اقای دکتر دندان هفتم رو عصب کشی و با امالگام پر کردم و به مدت دو هفته هیچ مشکلی نداشتم، تا اینکه یه روز سنگک سفتی رو خوردم و بعد اون دندونم موقع غذا خوردن درد میگیره ، و درد بسته به شدت جویدن کم یا زیاد میشه، به دندانپزشکم مراجعه کردم سرش شلوغ بود و گفت از نخ دندان هست اروم نخ بنداز، من نگرانم که شکستگی در ریشه باشه، و الان هم شب عیده و یک هفته تعطیل، چکار کنم که اگه مشکلی هست تا باز شدن مطب بدتر نشه؟ در ضمن شبها هم دندان قروچه دارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از دندان رادیوگرافی تهیه شود و ریشه دندان بررسی گردد. تا تشخیص درمان مناسب داده شود. دلیل اصلی دندان قروچه استرس هست. شما می توانید به مطب مراجعه کنید. مخصوص دندان های ایشان نایت گارد (یا محافظ شب) تهیه می شود. شبها در دهان می گذارد که در اثر فشار و کشیدن دندان ها روی هم دندان ساییده نشود و آسیب نبیند.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید

 107. Avatar مهسا گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید. من چهار روز پیش دندونم رو عصب کشی کردم. هیچ دردی بعدش احساس نکردم اما از وقتی اون رو پر کردم درد زیادی داره. و لثه ملتهب شده.(ضمن پر کردن لثه ام با یک وسیله فلزی دندان پزشکی که مثل قالب بود خون اومد.) خواستم علت رو بدونم.؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود. ریشه دندان بررسی گردد. تا بتوان تشخیص درمان مناسب داد.

 108. Avatar اکبری گفت:

  سلام اقای دکتر من ۱۰ روز است که عصب کشی کردم ولی پر نکردن هنوز دندانم را ، ۳ روز است که درد خیلی بدی گرفته به طوری که طرف چپ صورتم از درد بی حس و سردرد خیلی بدی دارم امروز با خود اقای دکتر مراجعه کردم گفتن بافت دندانم اسیب دیده و کمی پایه اش را کوتاه کردند و گفتند هر تایمی که درد افتاد بیا که پر کنم ولی من درد دندانم واقعا برام قابل تحمل نیست به نظر شما نیاز است به دکتر دیگری مراجعه کنم؟حتی گلومم درد گرفته است

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان شما معاینه گردد. با تهیه رادیوگرافی می توان ریشه دندان را بررسی و تشخیص درمان مناسب داد.

 109. Avatar مجید نیک پی گفت:

  با سلام وخسته نباشید
  با عرض ادب من مادرم دندان عقلش ریشه اش فک جوش بوده و زمان کشیدن ریشه شکست ودکتربرای بیرون آوردن آن با تیغ داخل لثه را نتراشیده تکه را پیداکند و این باعث شده که عصب فک آسیب ببین الان احساس بی حسی در قسمت دندانهامخصوصاجلوداردونمیتواندغذاراخوب بجود الان دوماه میگذرد و همچنان احساس بی حسی دارد و ویتامین ب هم دکتر برایش تجویز کرده ولی اثری نداشته الان برای بهبودی چکاربایدبکند باسپاس۰۹۱۸۶۹۲۸۷۴۷

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به متخصص جراح فک و صورت مراجعه شود. تا معاینه از دندان و فک صورت گیرد. رادیوگرافی بررسی شود تا بتوان تشخیص درمان مناسب داد.

 110. Avatar مهسا گفت:

  سلام آقای دکتر، من یه روز پیش دندان 6 پایینم را عصب کشی کردم، درد ندارم اما لثه ورم کرده می خواستم بدونم طبیعیه یا نه؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با متخصص معالج خود در تماس باشید . زیرا ایشان از روند عصب کشی دندان شما مطلع است. ولی بطور معمول محل عصب کشی دندان نباید ورم داشته باشد. ممکنه آبسه کرده باشد که به متخصص معالج خود مراجعه شود.

 111. Avatar غزال گفت:

  سلام
  من دندانم شکسته و الان درد خیلی زیادی دارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به منخصص مراجعه نماید باید رادیوگرافی از محل دندان تهیه گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

   1. Avatar نادیا گفت:

    سلام اقای دکتر ۱ ماه پیش دوتا از دندوناو عصب کشی کردم ولی پر نکردم الان شدیدا درد میکنه مشکل از چیه و چیکار کنم اروم بشه ممنون میشم راهنمایی کنید

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. عصب کشی دندان شما کامل و درست انجام نشده است. دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد.

 112. Avatar فرهادی گفت:

  با سلام
  دندان 7و 8 چپ پایین در یک روز و در یک مرحله نزد پزشک متخصص تحت درمان ریشه قرار گرفت و با وجود مصرف انتی بیوتیک فردای روز درمان دچار آبسه شدید شده. این موضوع طبیعی است.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر بعد از عصب کشی دندان درد داشته باشید طبیعی است. ولی اگر دندان آبسه حاد کرده باید به متخصص معالج مراجعه شود.

 113. Avatar علیرضا گفت:

  سلام اقای دکتر من تازه دندونم رو عصب کشی کردم و احساس میکنم کمی لق شده این مورد طبیعیه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. لقی دندان، بعد از عصب کشی دندان و درمان ریشه طبیعیه. اما اگر بعد از مدتی از زمان عصب کشی شما گذشته، و دندان لق است باید علت آن بررسی گردد و به متخصص معالج جهت معاینه مراجعه نمایید.

 114. Avatar پیام گفت:

  سلام اقای دکتر
  من ۲ سال پیش دندان ۴،۵ فک بالا را عصب کشی و روکش کرده ام ولی الان درد میکند، به دکتر مراجعه کردم و گفت باید دندان را بکشیم و ایمپلنت کنیم، ایا راه دیگری نیست!؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان شما انجام شود تا تشخیص مناسب برای درمان انجام پذیرد. اگر راه درمان نداشته باشد بعد از کشیدن دندان بهترین جایگزین ایمپلنت دندانی است.

 115. Avatar حنا گفت:

  سلام
  آقای دکتر من ۲۹ بهمن یعنی حدود ۱۶_۱۷ روز پیش دندان مولر اول ماگزیلا سمت راست رو به دلیل شکست درمان قبلی و ایجاد ضایعه پری اپیکال، پیش یک اندودنتیست مجرب اندوی مجدد کردم، روزهای ابتدایی درد بسیار شدیدی داشتم که بیشتر فکر می کنم به دلیل کلامپ رابردم و نقاط سوزن بی حسی بود اما در هرحال به دلیل تورم خفیف ایجاد شده در ناحیه لثه اون دندون، مسکن و آنتی بیوتیک مصرف کردم و درد تقریبا به طور کامل برطرف شد… در حال حاضر با گذشت این مدت حدود دو هفته در نقاطی احساس درد خفیف و تیر مانندی در مواقع جویدن خوراکی هایی که مقداری نیاز به فشار بیشتر دارند و سفت تر هستند، می کنم و ممکنه این حالت خفیف تا چند دقیقه ادامه دار باشه… یه مقدار این حس با درد متفاوت هست اما هرچند کم، آزاردهنده است… این هفته وقت ترمیم این دندان رو دارم… به نظر شما نیاز به مراجعه مجدد به اندودنتیستم هست یا اینچنین دردی طبیعی است و برطرف خواهد شد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر هنوز حس درد را دارید توسط متخصصی که برای ترمیم دندان قرار است مراجعه کنید باید معاینه انجام گردد.

   1. Avatar حنا گفت:

    سپاسگزارم آقای دکتر🙏

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سپاس و درود بر شما.

 116. Avatar مریم گفت:

  سلام اقای دکتر بنده دندان اسیاب را یک بار عصب کشی و پر کردم تقریبا 7 سال پیش و 2 سال پیش مجدد چون موادش ریخته بود پر کردم ولی چندوقت پیش به طور کامل ریخت و کل دندان شکست به طوری که فقط ریشه باقی ماند به دکتر مراجعه کردم گفتن پوسیده و باید کشیده بشه الان 5 روزه که کشیدم ولی درد دارم دکتر میگه چون قبلا عصب کشی شده طول میکشه تا دردش خوب بشه نظر شما چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از محل دندان معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 117. Avatar مهدی غفوری گفت:

  سلام اقای دکتر . من از دندون یکی مونده به اخری از بالا درد داشتم به پزشک مراجعه کردم و ایشون گفتن که نیاز به عصب کشی نیست و یک لایه از روی دندونم برداشتن و بعد دو روز پرش کردن ولی بعد از ۲،۳ روز بازم دندونم درد میکنه )درسته مثل قبل نیست دردش ولی بازم ۵۰ درصد درد قبلی رو داره ) علتش چیه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از محل دندان رادیوگرافی تهیه شود تا عصب کشی دندان بررسی گردد . امکان دارد عصب کشی مچدد لازم داشته باشد. که با دیدن رادیوگرافی قابل تشخیص است.

 118. Avatar ایمان گفت:

  سلام دکتر من حدوا ۱۰سال پیش دندون اسیاب بالا رو عصب کشی کردم‌ دو سالی که کم کم متوجه شدم داره دندونم سیاه میشه تا که یه شب بدجور تیر میزد انکار با پوتک داری میزنی بالا دندونم لثه شم یه تیکه باد کرده سفته بقیه لثه من تا انتهاش هم ورم داره ولی جوری نیست که صورتم باد کرده نشون بده الان دکتر گفت که کیست برداشته شود و درمانش کنم مرسی اگه جواب درست بدید ممنون میشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر کیست دندان شما کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می گردد ولی کیست های بزرگ دندانی معمولا به کمک جراحی درمان می شوند. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ها کیست دندان و شایع ترین کیست های دندان

 119. Avatar فاطمه گفت:

  سلام. آقای دکتر دندان های بالا 6و 7 را عصب کشب و جراحی لثه و روکش کردم. الان دندان 6 پایین بدون هیچ پرکردگی یکهو به عصب رسیده، باید عصب کشی کنم. بعد عصب کشی میتونم فقط با پر کردن ادامه بدم یا احتمال شکستن هست وباید حتما جراحی لثه و روکش کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جراحی لثه برای بلند کردن طول تاج دندان است. باید معاینه کلینیکی از دندان انجام گیرد اگر لازم باشد بهتر است جراحی لثه، عصب کشی دندان و سپس روکش دندان انجام گیرد.

 120. Avatar زبنب گفت:

  سلام آقای دکتردندون ۴ فک بالام رو میخوام دکتر ریشه رو عصب کشی و پر کرد ولی الان خیلی ورم کرده و درد می کنه. طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد دندان هنوز ادامه دارد نشاندهنده اینست که عصب کشی دندان کامل و درست انجام نشده است به متخصص معالج مراجعه کنید.

 121. Avatar ستاره گفت:

  سلام دندان بنده احتیاج به عصب کشی دارد.دندانپزشک بهم گفت بهتره عصب کشی بشه بنظر شما بکشم یا عصب کشی کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان عصب کشی شود و حفظ گردد بهتر است تا کشیده شود.

 122. Avatar ملینا گفت:

  سلام اقای دکتر یک ماه پیش دندان دخترم عصب کشی کرد م وپر بعداز یک ماه دندا ن ورم کرده ودرد میکنه عکس گرفتم دکتر گفته ریشه عفونت کرده کاری به عصب کشی ندارد دکتر انتی بیوتیک داده گفت خوب میشه اما ممکن دوباره دندان ودوباره درد بیاد به نظر شما چه کار باید بکنیم لطفا راهنمای کنید ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان بعد از عصب کشی عفونت کرده با آنتی بیوتیک درمان نمی شود. عصب کشی ناقص بوده باید مجددا عصب کشی انجام شود. مصرف آنتی بیوتیک راه درمان نیست فقط درد تا تا یکی دو هفته متوقف می کند. دوباره عفونت سرباز می کند و درد شروع می شود. به یک متخصص ریشه با تجربه و خوب مراجعه کنید و باید حتما عصب کشی مجدد شود.

   1. Avatar یاس گفت:

    با سلام و خسته نباشید
    من دندان ۴ فک بالا را حدود یکماه پیش عصب کشی کردم همون موقع دکتر به من گفتن انتهای ریشه کمی عفونت داره ولی با این حال عصب کشی رو انجام دادن و آنتی بیوتیک تجویز کردن بعد از ۳ روز صورتم ورم کرد که گفتن طبیعی هستش بعد از یک هفته ورم خوابید ولی بعد از اتمام دارو ها عفونت شروع شد مجدد به خاطر تعطیلی دندان پزشکی و عدم دسترسی خودم آنتی بیوتیک مصرف کردم باز هم بعد از اتمام دارو ها احساس میکنم باز هم عفونت داره شروع میشه یه آبسه سفت هم بوجود آمده ولی دردی ندارم.
    لطفا راهنمایی بفرمائید. ممنون میشم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. عصب کشی دندان شما درست و کامل انجام نشده است. به متخصص ریشه باتجربه مراجعه نمایید. با مصرف آنتی بیوتیک بطور موقت خوب می شود تا دارو قطع گردد مجدد درد و عفونت شروع می شود.

 123. Avatar سجاد عظیمی گفت:

  سلام اقای دکتر جمیلیان آیا برای عصب کشی دندان بی حسی استفاده می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، برای درمان عصب کشی دندان از بی حسی استفاده می شود. برای درمان ریشه به متخصص ریشه با تجربه مراجعه شود.

  2. Avatar زهرا محمدیان گفت:

   دو روز دندونم پر کردم عفونت کرده لپم پف کرده به شدتت دردمیکنه چیکار کنم؟؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. اگر دندان درد دارید. به متخصص ریشه باتجربه مراجعه نمایید. پس از تهیه رادیوگرافی باید دندان شما عصب کشی شود.

   2. Avatar علی گفت:

    با سلام وخسته نباشید خدمت شما
    بند چهار سال پیش یکی از دندان هایم را عصب کشی وپر کردم حالا یک سالی میشه ک ابسه کرده و حدود یک ماه پیش قستمی از بغل او خرد شد و شدت عفونت زیاد شد و ب لپ هم زد حالا یک چند روزی هست دارم کپسول ومتروماکس مصرف میکنم قبل استفاده دارو دندانم ب مدت چند روز درد داشت ب شدتی ک نمیشد با ان طرف غذا خورد

    شما چه تجویز میکنید؟؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید باید از محل دندان رادیوگرافی تهیه شود. ریشه دندان عصب کشی گردد.

 124. Avatar فاطمه عزیزی گفت:

  باسلام . من دندان چهارم را از بالا سه سال پیش عصب کشی کردم مجدد درد گرفته بود. ولی متخصص معالج بهم گفت باید دندانت را بکشی .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. الویت بر این است که دندان طبیعی بیمار ترمیم و درمان شود. زمانیکه پوسیدگی خیلی وسیع است که نتوان دندان را نگه داشت به ناچار دندان کشیده می شود.

   1. Avatar حجتی گفت:

    سلام دکتر من دوتا از دندونای آسیابم خراب بودن پیش هر‌دکتری رفتم گفتن باید بکشم ی دکتری معرفی شد اکثراازکارشون راضی بودن ایشون گفتن ک این دوتادندون رو درست میکنم ک نخوای بکشی الان عصب کشی و پر کردم یک هفتس ک میگذره ولی بشدت درد دارم نمیتونم غذا بخورم درضمن گفتن نیازه ی مقدار از لثه دور دندونم روهم بردارن.درد این دندونم طبیعیه؟کی خوب میشه؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. برای درمان ریشه و عصب کشی دندان به یک متخصص ریشه حاذق و ماهر مراجعه نمایید. باید از دندان رادیوگرافی تهیه شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

    2. Avatar آذر گفت:

     سلام وقتتون بخیر
     من دندان شماره۶رو عصب کشی کردم و و همچنان درد داشتم ب پزشک دیگه ای مراجعه کردم و ایشون گفتن از سه ریشه یکی از ریشه ها تخلیه نشده و دوتای دیگر هم ک تخلیه شده تا نصفه پرشدن و باید متخصص ریشه تخلیه کنه ایا میتونم بدون تخلیه روی دندان رو پر کنم ؟یا خیر باید بکشم؟
     پیشاپیش از پاسخگوییتون متشکرم

     1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. بهتر است به متخصص ریشه مراجعه نمایید. تا عصب کشی دندان و درمان ریشه بطور کامل و درست انجام گردد.

  2. Avatar ابوالفضل گفت:

   سلام من یک ماه پیش دندونم رو عصب کشی کردم ومواد پر کردنیش ریخته ایا میشه پر کرد دوباره یا عصب کشی مجدد میخواد

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. بله، دندان را می توان مجدد با ماده پرکردگی پر کرد. ابتدا باید معاینه و ریشه دندان بررسی گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *