عصب کشی و مشکلات لثه

عصب کشی دندان و درمان ریشه

دکتر در حال درمان ریشه دندان یک مرد

یکی از درد هایی که معمولا اکثر افراد حتی برای یکبار هم که شده، آن را تجربه می کنند درد دندان است.  دردهای دندان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. که از شایع ترین آنها رسیدن پوسیدگی دندان به عصب است. که باید تحت نظر دکتر متخصص ریشه انجام شود. در ادامه قصد داریم شما را با عصب کشی دندان و درمان ریشه بیشتر آشنا کنیم.

مراحل عصب کشی دندان و درمان ریشه

برای عصب کشی دندان و درمان ریشه، متخصص دندانپزشک ابتدا با استفاده از ماده بی حس کننده بافت لثه اطراف دندان را بی حس می کند. و سپس پوسیدگی های روی دندان مورد نظر را به طور کامل از روی دندان  بر می­ دارد. پس از آن عفونت های پالپ را به طور کامل تخلیه می کند. بعد از آنکه عفونت دندان آسیب دیده به طور کامل تخیله شد. میکروب های موجود در کانال های عصبی دندان توسط دندانپزشک از بین می رود. و سپس ریشه دندان به طور کامل تخلیه می شود.

روش درمان عصب کشی

در ادامه دندانپزشک برای اطمینان از تخلیه کامل عصب آسیب دیده از دندان عکس برداری ( عکس رادیولوژی با پرتو ایکس) انجام می دهد. در صورت اطمینان از تخلیه، کانال های عصبی را با استفاده از مواد مخصوص و سازگار با نسوج دندان پر می­کند. در مرحله نهایی نیز با استفاده از کامپوزیت و یا آماگام روی دندان را نیز پر می کند.

نکته: دندان های عصب کشی شده به موقع می توانند سالیان متمادی  عمر داشته باشند. که این بسته به نحوه رعایت بهداشت دندان و دهان متفاوت است. همچنین در زمان عصب کشی دندان و درمان ریشه با دندان پانسمان شده غذا نجوید. زیرا ممکن است موجب شکستگی دیواره دندان و یا عفونت دندان شود.

چه زمانی نیاز به عصب کشی دندان و درمان ریشه است؟

پوسیدگی دندان می تواند در درجه های مختلف قرار گیرد. اگر روی مینا و عاج دندان لکه های پوسیدگی ایجاد شود که، هیچ دردی را به همراه نداشته باشند. دندان نیاز به درمان سطحی ( پر کردن با کامپوزیت) دارد. اما اگر درمان انجام نشود، پوسیدگی گسترش پیدا می کند و عفونت وارد پالپ دندان ( بافت نرم مرکز دندان) می شود و با فشار به ریشه های دندان به عصب دندان می رسد. در این زمان شما علاوه بر پرکردن و ترمیم دندان به عصب کشی دندان و درمان ریشه نیز نیاز دارید. از آنجایی که فشار بر محفظه پالپ در شب بسیار بیشتر از روز است. درد های ناشی از رسیدن به این مرحله از پوسیدگی دندان، شب ها بیشتر از روز احساس می شود.

از علائمی که نشان دهنده رسیدن پوسیدگی دندان به عصب است. و دندان نیاز به عصب کشی دندان و درمان ریشه دارد. می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • درد های دندانی بعد از خوردن غذاهای سفت
 • درد ناگهانی دندان و تیر کشیدن دندان هنگام خوردن غذا، آب و یا نوشیدنی خیلی سرد یا خیلی گرم
 • تیر کشیدن دندان بدون علت و یا درد های طولانی مدت دندان. به طوری که درد آن غیر قابل تحمل می باشد.
 • سیاه شدن دندان و ایجاد سوراخ های عمیق روی دندان آسیب دیده. و یا حتی ریختگی دیواره های دندان
 • درد دندان بیمار در صورت تماس و ضربه به دندان
 • احتمال لق شدن دندان در هنگام رسیدن پوسیدگی به ریشه دندان وجود دارد.
 • احتمال ورم کردن صورت و یا لثه، در هنگام افزایش عفونت دندان پوسیده

پس از عصب کشی دندان و درمان ریشه، دندان پر شده ممکن است دچار دردهایی در روزهای اول پس از درمان شود که کاملا طبیعی و به دلیل حساسیت دندان است. درد دندان پس از چند روز به طور کامل رفع خواهد شد.

اگر عصب کشی دندان و درمان ریشه را انجام ندهیم چه می­ شود؟

در برخی موارد ممکن است به دلیل از بین رفتن دردهای دندانی، افراد انجام عصب کشی دندان و درمان ریشه را به تاخیر بیاندازند. اما از بین رفتن این دردها کاملا موقتی بوده و علت آن عفونت بیش از حد دندان آسیب دیده است. زمانی که درمان ریشه در زمان اولیه پس از پوسیدگی عصب انجام نمی شود، عفونت تمامی کانال های عصبی دندان را درگیر می کند.

این عفونت به انتهای عصب و ریشه دندان می رسد و در بیشتر مواقع موجب، ایجاد آبسه در انتهای ریشه دندان می شود. در زمانی که آبسه ایجاد می شود، درد های دندانی بسیار بیشتر و غیر قابل تحمل تر خواهند شد. به علاوه برای درمان درد دندان نیاز به تخلیه آبسه دندان می باشد. اگر امکان تخلیه آن وجود نداشته باشد. دندانپزشک ناچار به کشیدن دندان آسیب دیده می شود.

در برخی موارد نیز دندان به طور کامل عفونی می شود. همچنین ریشه دندان به طور کامل دچار پوسیدگی شده و نگهداری و درمان آن هم، نمی تواند کاربردی باشد. بنابراین دندانپزشک پیشنهاد می کند قبل از ایجاد کیست دندان و آبسه، دندان پوسیده را بکشید.

سوالات متداول عصب کشی دندان و درمان ریشه

1-آیا عصب کشی دندان و درمان ریشه دردناک است؟

اغلب بیماران نیازمند به درمان ریشه از این عمل می ترسند. این در حالی است که عصب کشی دندان و درمان ریشه تحت بی حسی کامل انجام می شود و بیمار دردی را طی این مرحله احساس نمی کند. همچنین درد بعد از درمان ریشه با یک مسکن قابل کنترل است.

2-چرا عصب کشی و درمان ریشه طی دو مرحله انجام می شود؟

در مرحله اول درمان ریشه، عفونت دندان تخلیه و درناژ می شود. به طور معمول عفونت دندان در حدی است که باید چند روز از پاکسازی و درمان عفونت دندان بگذرد. بدین ترتیب می توان مواد ترمیم کننده دندان را به درستی و بدون بازگشت عفونت بر روی دندان جایگذاری کرد. طی این مدت یک پانسمان موقت بر روی دندان گذاشته می شود تا دندان عفونت نکند.

3-عصب کشی و درمان ریشه بهتر است یا کشیدن دندان؟

ترجیح بر این است که دندان طبیعی بیمار ترمیم و درمان شود. در مواقعی که پوسیدگی انقدر وسیع است که نتوان دندان را نگه داشت به ناچار دندان کشیده می شود

4-آیا می توان با گرفتن عکس از دندان لزوم درمان ریشه را تشخیص داد؟

در برخی موارد دندان درد در حدی نیست که بیمار لزوم درمان ریشه را احساس کند. اما دندانپزشک با مشاهده علائم و شواهد مربوطه ممکن است مشکوک به نیاز درمان ریشه دندان شود. در این مواقع تهیه عکس رادیولوژی از دندان تشخیص لزوم درمان ریشه را امکانپذیر می کند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

1,383 دیدگاه برای “عصب کشی دندان و درمان ریشه

 1. Avatar مبین گفت:

  سلام اقای دکتر ببخشید من پیش یک دکتر بی مدرک و دانشگاه نرفته یعنی به قول خودمون تجربی دندون جلوییم را عصب کشی کردم و الان 5ماه گذشته ولی وقتی با ضربه اهسته نوک خودکار یا ناخنم به ان ضربه می زنم یا چایی می خورم درد داره و انگار کلا یه حس خیلی کم درد در همه اوقات دارم و اگر زبونم رو روش می کشم یه جوریه و قسمت بالایی اون دندان خیلی کم با لسم فاصله داره و وقتی با خلال دندان خیلی اهسته روی مرز دندان و لسم میکشم به طوری که خلال دندان رو فرو نمیکنم توی اون شکاف. بعدا میبینم که یه ماده سفید بد بو روی نوک خلال دندان باهاش بیرون میارم و سپس خون ریزی می کند لطفا ممنون میشم که بهم بگید که کلا چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود. وضعیت ریشه دندان بررسی گردد. ببینیم عصب کشی دندان کامل و درست انجام شده است یا خیر. بهتر است به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه کنید.

 2. Avatar مریم لبانی گفت:

  با سلام
  من دندانم درد می کند و لثه ی من تورم دارد. علتش چیه و چکار باید کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. و رادیوگرافی دندان بررسی شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 3. Avatar حسین گفت:

  سلام. آقای دکتر من دندانم را عصب کشی کردم دکتر گفت برو و هفته بعد بیا تا دندان را پر کنم؟ چرا قبلا دندان های را که پر کرده بودم در یک جلسه انجام میشد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. گاهی بخاطر عفونت ریشه در یک جلسه کار عصب کشی دندان انجام نمی شود. متخصص فرصت میده که با دیدن مجدد و رادیوگرافی آیا عصب کشی خوب و کامل انجام شده یا خیر. سپس اقدام به پرکردن دندان با ماده پرکردگی می کند.

 4. Avatar هانا گفت:

  سلام آقای دکتر

  من امروز رفتم دندون 7 پایین رو برام عصب کشی کرد
  کلا 20 دقیقه طول کشید و پانسمان گذاشت

  از کجا بدونم چند کانال بوده

  با توجه به تایم معلوم میشه

  ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از متخصص معالج سوال کنید که دندان شما چند کانال داشته به شما پاسخ خواهند داد.

 5. Avatar ابوالفضل گفت:

  سلام آقای دکتر من دندوم رو یکسال پیش دکتر گفت باید عصب کشی بشه ولی من نرفتم الان هم لثه متورم شده و درد داره امید به نگه داشتن دندان هست یا نه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. باید رادیوگرافی تهیه شود ببینیم ریشه در چه وضعیتی می باشد.

 6. Avatar پناهی گفت:

  سلام من سه بار عصب کشی دندون انجام دادم ولی هر بار ورم کرده و چرک کرده دکتر میگه باید به متخصص ریشه مراجعه کنم علت چه میتواند باشد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی دندان شما خوب و کامل انجام نمی شود به متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید. فقط با تهیه رادیوگرافی توسط متخصص می توان تشخیص داد که عصب کشی کامل انجام گرفته یا خیر.

  2. Avatar مجید گفت:

   سلام اقای دکتر
   چند روش برای عصب کشی دندان وجود داره برای مایی ک حساسیم و اوق میزنیم

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    باسلام. به یک متخصص ریشه خوب و باتجربه مراجعه نمایید. خیلی راحت و بدون ناراحتی عصب کشی انجام گردد.

 7. Avatar ماندانا گفت:

  سلام
  دندانی که درد میکند چه مدت زمان لازم دارد تا پزشک دندان را معالجه کند اگر دو هفته بعد از دندان درد وقت بدهند مشکل حادتری برای دندان پیش نمی آید تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بستگی به نوع بیماری دارد. اگر دندان عفونت داشته باشد درد دندان شدیدتر می گردد و داروی مسکن هم جوابگو نیست.

 8. Avatar اکبری گفت:

  سلام خسته نباشید من دندانم را پنج سال پیش عصب کشی کردم و مشکلی نداشتم حدودا دو هفته پیش درد گرفت رفتم پیش دکتر، دکتر بدون اینکه رادیولوژی بنویسد گفت احتیاج به روکش دارد و دندان مرا تراشید قالبگیری را انجام داد الان دقیقا 10 روز است که از درد نمیدانم چیکار کنم پیشش هم رفتم میگه مال حساسیته. لطف می کنید بگید برای چیه و درمانش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از دندان شما رادیوگرافی تهیه شود. درد برای عفونت دندان می باشد. با دیدن رادیوگرافی دندان شما می توان از کامل یا ناقص بودن عصب کشی دندان مطلع شویم و سپس می توان تشخیص درمان مناسب را داد.

 9. Avatar رضایی گفت:

  سلام من یک دختر ۱۴ ساله هستم به من میگن ریشه دندانت کامل نشده ولی میگن بیا عصب کشی کن من باید چیکار کنم دندونمم اصلا درد نمی کنه فقط وقتی خرما می خورم تیر میکشه یا در ماه شاید هفت تا هشت بار یه درد که نه یه حس مبهم داشته باشم باید چیکا کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان شما انجام شود. تا بتوان تشخیص و درمان مناسب برای شما داده شود.

 10. Avatar علی نوری گفت:

  سلام جناب دکتر جمیلیان.
  بنده امروز دندان شماره 7 بالا را برای عصب کشی به پزشک مراجعه نمودم.
  طبق گفته پزشک این دندان سه کانال می باشد که یکی از آنها بسته میباشد.
  حالا دو هفته وقت داده تا بعد از آن مجددا مراجعه بلکه آن کانال هم باز شود. ولی درد دارم و از مسکن هم استفاده مینمایم.
  اگر آن کانال باز نشود باید چکار کنم دندان را بکشم یا خیر.
  ممنونم اگر پاسخ دهید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. رادیوگرافی بررسی گردد تا بتوان تشخیص درمان مناسب برای دندان شما داد.

 11. Avatar حسینی گفت:

  وقت بخیر دکتر بزرگوار
  همسرم ۳۲سالشه، دندان ۴ فک پایین در دو سمت بین دندان ۳ و ۴ درآمده و دندان ۳ وجود ندارد(البته دندان ۴ شیری هست). مینا و عاج دندان ۶ پایین هم شکسته و مابقی دندان نکروز شده و نیاز ب جراحی و بعد ایمپلنت هست. دندان ۱ و ۲ فک پایین دچار تارتار شده و کلا دندان ۱ تا ۴ هر دو فک کمی نامرتب هست و دندان های فک بالا متمایل به بیرون هست. باتوجه به این توضیحات و هزینه های بالای درمان که برای ما قابل پرداخت نیست، معالجه در دانشگاه رو صلاح میدونید یا کلا بیخیال این دندان های پر ایراد بشیم؟؟ ممنونم از راهنمایی شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما به دانشگاه های علوم پزشکی، دانشکده دندانپزشکی مراجعه نمایید. این عمل توسط دانشجویان انجام می شود. با توجه به اینکه درمان دندان توسط دانشجو انجام می شود هزینه کمتری برای شما خواهد داشت.

 12. Avatar شکوفه گفت:

  با سلام من حدود چهار روز هست ک دندان ۱و۲فک بالا سمت راست عصب کشی و پر کردم الان صورتم ورم کرده گلو دردهم دارم لطفا راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان عصب کشی شده هنوز ورم دارد برای معاینه به متخصص معالج خود مراجعه نمایید.

 13. Avatar فرهاد گفت:

  با سلام چند تا از دندونهای جلوی را تازگی عصب کشی کردم و فعلا پانسمان .در این شرایط مسواک زدن صحیح میباشد البته یدونشونم درد داره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اطراف دندان پانسمان شده را با یک مسواک نرم به آرامی تمیز کنید.

 14. Avatar حورا گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر. من دوتا از دندونهای جلو رو حین ارتودنسی به دلیل عفونت عصب کشی کردم، اما گاهی اوقات که برای معاینه پیش پزشک ارتودنتیستم میرم یکی از دندونها و لثه ی کنارش تا یک روز مقداری درد میگیره. آیا دلیلش اینه که عصب کشی کامل نیست یا این اتفاق در ارتودنسی ممکنه بیفته؟ ممنون.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با متخصص ارتودنسی خود در میان بزارید تا معاینه کنند. این اتفاق نباید باشد.

 15. Avatar زری گفت:

  سلام اقای دکتر،یکی از دندان های بنده را چند بار دکتر بنده پر کردند هر دفعه از یجا خراب میشد ولی الان من بازم درد دارم دفعه قبلی ک ایشون دندان را باز کردند فرمودند ک عصب دندان بسته است و باز هم پر کردند اما بنده درد دارم ،فرمودند یک هفته ای صبر کنید ،عصب دندان اگر بسته باشه میشه عصب کشی کرد دندان را؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است برای عصب کشی دندان به متخصص ریشه خوب و با تجربه مراجعه نمایید.

 16. Avatar سپهر گفت:

  سلام دکتر
  دکتر جان من دندونم رو دیروز طی یک جلسه عصب کشی کردم الان درد دارم و لثه هم یکم زخمه
  نیازی به مراجعه مجدد هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد دارید به متخصص معالج مراجعه کنید. باید رادیوگرافی از محل دندان عصب کشی شده تهیه گردد تا از وضعیت عصب کشی درست یا نادرست مطلع شویم.

 17. Avatar رها گفت:

  دکتر سلام.من دندونم نیاز به عصب کشی و پر کردن داره درد هم گاهی دارم.دکتر برا 20روز دیگه نوبت داده.توی این مدت ممکن بدتر بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید وقت اورژانسی از متخصص ریشه بگیرید. یا به یک متخصص ریشه با تجربه دیگر مراجعه نمایید.

 18. Avatar مریم گفت:

  سلام قت بخیر
  من دندان ۶ پایین را عصب کشی سه کاناله کردم، قبل از عصب کشی اصلا درد خاصی نداشتم و طبق عکس برای چکاپ دکتر تشخصی عصب کشی دادن، الان بعد از دو ماه دردهای مقطعی شدید بخصوص هنگام خواب دارم، دوباره مراجعه کردم دکترم بخشی از فیلینگ و برداشتن و گفتن بلند هست، در ضمن من دندان قروچه و فشار فک در هنگام خواب دارم که از نایت گارد استفاده می کنم، بعد از مراجعه هم همچنان درد شبانگاهی دارم. علت درد فقط فشار فک و دندان قروچه هست یا چیز دیگری؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام گیرد. باید از دندان عصب کشی شده باید رادیوگرافی تهیه شود تا تشخیص درمان درست و دقیق انجام گیرد. در خصوص دندان قروچه که دلیل اصلی دندان قروچه استرس هست. باید سعی کنید استرس و اضطراب را از خود دور کنید. که برای جلوگیری از سایش دندان ها باید نایت گارد استفاده کنید. احتمالا با توجه به توضیحات شما علت درد، فشار ناشی از دندان قروچه روی دندان هایتان است.

   1. Avatar زیبا گفت:

    سلام اقای دکتر من دندان ۶بالام گوشه اش شکسته بود ولی هیچ دردی نداشتم حتی با اب سرد و گرمم درد نمیگرفت بعد از دیدن عکس دکتر عصب کشی ۴کاناله انجام داد بنظرتون عصب کشی لازم بود با توجه به اینکه هیچ دردی نداشتم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. در رادیوگرافی قابل تشخیص است. حتما تشخیص دندانپزشک شما برای عصب کشی دندان درست بوده است.

 19. Avatar چیداغ گفت:

  باسلام و وقت بخیر
  بنده حدود ۶_۷ سال پیش دندان ۵ بالاتر عصب کشی کردم، حدود یک سال پیش لثه بنده درد میکرد به دکتر مراجعه کردم گفتند ریشه عفونت کرده.
  با وضعیت کرونا تحمل کردم تا اینکه دیواره داخلی دندان شکست ، مجدد مراجعه و دکتر وین گذاشتند و پر کردند، الان ۲ روز می‌گذرد به شدت درد دارم و ورم زیادی کرده ؟ آیا آنتی بیوتیک عفونت را با وجود پرشدگی جدید از بین میبرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر ، آنتی بیوتیک فقط عفونت دندان را سرکوب می کند باید عصب کشی انجام گردد. به متخصص ریشه مراجعه شود.

 20. Avatar زرگلی گفت:

  سلام دکتر من سال 95 دندون های جلو بالا رو عصب کشی کردم الان دوباره رفتم دکتر گفتن یکم عفونت داره اما درد یا ورم نداره گفتن روکش کنم که حداقل بشه مدت زمان داشتن دندان بیشتر بشه به نظر شما این عفونته با انتی بیوتیک رفع میشه؟
  واین روکش بدرد میخوره و دندونم دوام میاره تا چند سال یا نه؟
  ممنون میشم جواب بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید عفونت دندان برداشته شود. مجدد عصب کشی انجام گردد. روکش دندان وقتی مناسب است که مقدار پرکردگی دندان زیاد باشد. از در برابر فشار محافظت شود.

 21. Avatar دارک گفت:

  سلام؛من دیشب عصب کشی کردم و خیلی درددارم این حجم ازدردطبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، عصب کشی دندان شما کامل و درست انجام نشده است. دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد. به متخصص معالج مراجعه کنید تا با تهیه رادیوگرافی مشخص گردد.

 22. Avatar صادق وندی گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  دندان ۶ بالای من به علت پوسیدگی شکسته و فقط یه دیوارش باقی مونده. خواستم ببینم اگه به متخصص مراجعه کنم میشه عصب کشب کرد و بعد پر کرد؟
  یا باید از بکشنش؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید پوسیدگی برداشته شود. ریشه دندان بررسی شود اگر نیاز بود عصب کشی انجام گردد. اگر نیم بیشتر مینا را داشته باشید می توان تاج دندان را ساخت سپس دندان روکش شود.

   1. Avatar نرگس گفت:

    سلام آقای دکتر وقت بخیر من حدود دو سال ک ارتودنسی کردم بعد اینکه آقای دکتر دندون ۶ من پرکردگی عمیق داشته قبل ارتودنسی بعد اینکه الان حدود یکی دوماهه وقتی ک می‌خوام مسواک بزنم قسمت جلو پایین نزدیک ب ریشع دندون جوری درد میگیره انگار حالت مور مور شدن بهم دست میده ولی موقع جویدن درد ندارم ولی آب سرد که میخورم خیلی کم درد میگیره احتمال این هست ک ب عصب رسیده باشه؟؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید رادیوگرافی از دندان شما تهیه شود. وضعیت ریشه دندان بررسی شود. اگر ریشه عفونت داشت باید عصب کشی انجام شود.

 23. Avatar لیلی گفت:

  سلام خسته نباشید من 23 سالمه و تا حالا 4 تا دندون عصب کشی و پر کردم ولی متاسفانه حین کار خیلی درد دارم و مجبورن بی حسی بیشتری بزنن ولی من همچنان درد دارم چیکار باید بکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه با تجربه مراجعه کنید و با استفاده از بی حسی شما حین درمان عصب کشی دندان نباید دردی را احساس کنید.

 24. Avatar فائز گفت:

  سلام آقای دکتر
  من یک ماه و نیم پیش دندان شماره 7 فک بالا رو عصب کشی کردم.. با وجود گذشت تقریبا 2 ماه بعضی وقتا یه درد ملایمی رو در همون دندون حس میکنم..بنظرتون مشکل چیه؟ایا عصب کشی درست انجام نشده؟چه توصیه ای دارین؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گیرد و رادیوگرافی از دندان تهیه و بررسی گردد.به متخصص ریشه با تجربه مراجعه کنید.

 25. Avatar نیلوفر گفت:

  سلام دکتر من دو ماه پیش دندون شیش پایینی رو عصب کشی و پر کردم و یه هفته قبل هم دندون شیش بالایی رو پانسمان تا عفونت از بین بره الان فک پایینیم که سمت دندون به شدت درد می کنه ولی دندان نه ورم هم کرده ، مشکل کجاست؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود. وضعیت عصب کشی بررسی گردد. عصب کشی که خوب و کامل انجام شده باشد دیگر نباید دندان درد داشته باشد.

 26. Avatar فریبا گفت:

  سلام من دندان 7 را عصب کشی و پر کردم دو ماه پیش و همین طور دندان بالای و میخواستم عصب کشی کنم هفته قبل که عفونت داشت پانسمان کردن الان فکم پایینیم شدید درد می کنه دقیقا نمی دونم مشکل کجاست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی دندان شما کامل و درست انجام نشده است. دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد.دندان 7 مجدد باید عصب کشی شود.

 27. Avatar فاطمه گفت:

  سلام دو روز پیش عصب کشی کردم و 2 شبه از درد نمیتونم بخوابم
  اسن دزد طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی دندان شما کامل و درست انجام نشده است. دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد.به متخصص معالج مراجعه کنید.

 28. Avatar فاطمه گفت:

  ببخشید آقای دکتر من لثه ام آبسه کرده , خیلی عفونت و درد دارد.باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه مراجعه کنید. ریشه دندان شما باید عصب کشی گردد و عفونت برداشته شود.

 29. Avatar زهرا گفت:

  سلام خدمت شما دکتر گرامی، من دیروز عصر دندان ۵راست بالاییم رو عصب کشی کردم لب و لپ سمت راستم ورم داره طبیعیه؟علتش چیه؟ تا چ زمانی این ورم ادامه داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نباید ورم داشته باشد. اگر ورم باز ادامه دارد به متخصص معالج مراجعه شود.

 30. Avatar مریم گفت:

  سلام من ۴ روز قبل دندونم درمان مجدد عصب کشی پیش متخصص ان دو شد و دوروزه انتی بیوتیک و مسکنو شروع کردم چه مدت طول میکشه تا دردش کم شه ؟ چون خیلی درد میکنه
  متخصص اعصاب گفتن طبیعیه توی توضیحاتشون نوشته بودن فیلد شکسته شده قابل بای پس نبود ایا این جسم خارجی مشکلی ایجاد میکند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام اگر تا دو روز دیگه درد ادامه داشت به متخصص معالج خود مراجعه نمایید.

 31. Avatar سعیده گفت:

  سلام اقای دکتر.
  من برای ارتودنسی اقدام کردم و برای پیگیری درمان و عصب کشی دندان های پوسیده به دندانپزشک عمومی مراجعه کردم و بعد از پرکردن دندان شماره 7 و یکی از دندان های 6 به سرما حساس شدن یعنی فقط همان لحظه که نوشیدنی سرد میخورم درد میگیرد و سریع خوب میشود. ایا لازم هست حتما قبل ارتودنسی عصب کشی بشه یا میشه بدون عصب کشی ارتودنسی کرد….سوال دیگرم این هست که بعد از عصب کشی و کشیدن دندان چه مدت بعد میتوان درمان ارتودنسی را شروع کرد؟
  با تشکر از پاسخگویی شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مشکلی نیست . می توانید درمان ارتودنسی را شروع کنید.

 32. Avatar مهناز مازنی گفت:

  باسلام. وقت بخیر. من 15 سالمه. پارسال دندان 6 را پر کردم. الان خیلی درد می کنه . باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما احتیاج به عصب کشی دارد. باید رادیوگرافی تهیه شود و دندان عصب کشی شود.

 33. Avatar دلبر گفت:

  سلام من نزدیک به چهار پنج ماه هست که دندون جلوییم رو عصب کشی کردم اما وقتی بهش دست میزنم درد داره ،الان من چکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود تا وضعیت ریشه دندان و عصب کشی را بررسی کرد.به متخصص ریشه مراجعه کنید. دندان شما باید عصب کشی شود.

 34. Avatar محمد سعید گفت:

  با سلام جناب دکتر بنده دندان پنجم آبسه کرده بود به پزشک مراجعه کردم بعد از عکس برداری به بنده سه دوز پنی سیلین و آنتی بیوتیک آموکسی سیلین 500 و مترونیدازل 250داده بودند که هر هشت ساعت استفاده میکردم بعد از یک هفته دندان چهار و پنجم عصب کشی شد و دوباره آمپلی سیلین و مترونیدازل 250 را طبق همان روال استفاده کردم الان حدود چهار روز از عصب کشی میگذرد و آنتی بیوتیک رو هم همه را استفاده کرده هم اما لثه ام همچنان متورم و حساس است در بالای بالای لثه همان دندان های عصب کشی شده چه باید بکنم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید از دندان شما رادیوگرافی تهیه شود. تا عصب کشی دندان بررسی گردد. ممکن است عصب کشی کامل و درست انجام نشده باشد.

 35. Avatar مهناز گفت:

  سلام اقای دکتر. 3سال پیش دندون 6 پایین چپ رو عصب کشی کردم. تواین چندسال کلا با همین دندونم خیلی مشکل داشتم غذا گیر میکرد و خون میومد موقع نخ دندان کشیدن. الان دکترم میگه عصب کشیه مشکل نداشته.چن روز پیش متوجه شدم لثه همون دندونم ورم کرده، رفتم متخصص درمان ریشه گفت دندونت ترک خورده و باید بکشی و ایمپلنت کنی.آیا تورم لثه از نشانه های ترک خوردگیه؟ آیا کشیدن دندونم اخرین راهه؟ و آیا ممکنه این ترک خوردگی دندونم حین عصب کشی اتفاق افتاده باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر از دندان عکس گرفته شده باشد و ترک عمودی تا ریشه داشته باشد باید کشیده شود و ایمپلنت جایگزین شود . در واقع رادیوگرافی نشان می دهد ترک کجا هست و آیا می توان دندان را نگهداشت یا خیر. قضاوت اینکه که در زمان عصب کشی چه اتفاقی افتاده برای بنده بدلیل نداشتن رادیوگرافی دندان و شرایط دندان امکان پذیر نیست.

   1. Avatar مهناز گفت:

    سپاس. عکس رادیولوژی گرفته شده اما شخصا ترکی نمیبینم. متخصص درمان ریشه باتوجه به تورم لثه، حدود 10 میلیمتر پروب رو داخل لثه بردند و تشخیص ترک خوردگی دادند.
    سپاسگذارم.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بادیدن رادیوگرافی دندان توسط متخصص ترک قابل تشخیص است.

     1. Avatar مهناز گفت:

      ممنون از وقتی که گذاشتید. سپاسگذارم

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام و درود بر شما.

 36. Avatar Erfan گفت:

  درودرود خدمت شما…
  دندون من با توجه با تشخیص پزشک باید توسط متخصص ریشه عصب کشی بشه. فعلا با دارو درد دندونم کامل رفع شده.
  با توجه به اوضاع کرونا که وجود داره؛ عصب کشی رو چقدر میشه به تاخیر انداخت؟ چون من شهرستان هستم و برای این کار باید به مشهد برم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این به شرایط و وضعیت دندان بستگی دارد. باید با متخصص معالج خودتان در این خصوص مشورت کنید.

 37. Avatar حمید گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید.
  ببخشید چیزی به اسم کلسیم گذاری دندان جهت از بین بردن عفونت وجود داره؟؟
  دندون تک کاناله هستش

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در شرایط خاصی که بر روی دندانی که عفونت دارد می توان کلسیم را گذاشت. البته باید شرایط خاص فراهم باشد.

 38. Avatar Royaa گفت:

  سلام .من همین امروز رفتم یکی از دندونای کُرسی بالا سمت راستمو عصب کشی کردم و حالا روش پانسمان گذاشته ،الان بی حسیم رفته و یکم درد داره باز این عادیه ؟ یجوریه انگار لثه م میخاره .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، درد بخاطر دستکاری عصب دندان است. می توانید مسکن میل نمایید.

 39. Avatar ناهید گفت:

  با سلام خدمت شما
  من حدودا چهار ماه پیش دندان نیش را پر کردم دندانپزشک من توصیه کردن اگر درد باقی موند برای عصب کشی مراجعه کنم ولی من دردم شدید نبود و تا حدودی قابل تحمل.الان بعد از ۴ماه هنوز درد تمام نشده…میخواستم بدونم الان که دندان من پر شده هست باز هم احتمال پیشروی پوسیدگی وجود داره ؟و اینکه من الان به خاطر شرایط کرونا امکان رفتن به دندان پزشکی رو ندارم ممکن است با اینکه دندانم پر شده باز هم پوسیدگی پیشرفت کند و یا اینکه این درد فقط به دلیل آسیب عصب است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این درد مربوط به عصب دندان است. عصب کشی دندان شما کامل و درست انجام نشده است. دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد.

 40. Avatar تکتم گفت:

  سلام. دندان ۴ و ۵ فک بالا رو ۱۰ روز پیش عصب کشی کردم و ۵ روز بعدش پر کردم اما دو سه روزه وقتی آب میخورم دندانهای بغلش به شدت تیر میکشه با اینکه تو عکس opg هم حتی پوسیدگی نداشتند. ممکنه در جریان عصب کشی های انجام شده حساسیتی برا دندانهای دیگه بوجود اومده باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممکنه تا چند روزی حساسیت باشه. باید از دندان عصب کشی شده هم رادیوگرافی تهیه شود و دیده شود که عصب کشی کامل انجام شده یا خیر.

 41. Avatar تکتم گفت:

  سلام. من به تازگی چهارتا دندانم رو عصب کشی کردم. دندان ۶ فک پایینم اصلا درد نداشت. عکس گرفنم یک دکتر گفت ترمیمیِ ولی متخصص ریشه گفت باید عصب کشی بشه و عصب کشی کرد. میخواستم ببینم اگه دندانی بی مورد عصب کشی بشه چی میشه؟ آخه شنیدم دندانی که عصب کشی میکنی عمرش کوتاهه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. وقتی پوسیدگی زیاد باشد در هنگام برداشتن پوسیدگی به عصب می رسد و باید دندان عصب کشی شود. هیچوقت دندانپزشکی بی دلیل و باتوجه به وجدان کاری و سوگندی که خورده دندانی را عصب کشی نمی کند. شما حتما نزد متخصصی که می روید باید اطمینان لازم داشته باشید. اگر دندانی نیاز داشته باشد باید عصب کشی شود و اگر نیاز نداشته باشد عصب کشی نمی شود.

 42. Avatar الهام گفت:

  سلام اقای دکتر دندان فک پایین طرف چپ رورفتم ک پرکنم هنگام عصب کشی خیلی دردکرداونقدرتحملش نداشتم ک نتونستم ادامه بدم وموقت پانسمان شدتاهفته بعددوباره درسش کنم قبلا طرف راستودرس کردم دردنداشت امااینبارخیلی دردداشت الانم میترسیدم کامل انجام بدم علتش چیه ک دردداشته ؟تازه بی حسی ام زده بودم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با زدن بی حسی دیگر نباید دردی را حس نمایید. به متخصص خوب و با تجربه مراجعه نمایید.

 43. Avatar مجید گفت:

  سلام من دندونم چند وقت پیش شرکع به پوسیدن کرد ولی بخاطر کرونا نرفتم دکتر و الان دردش شروع شده، میشه این دندون رو عصب کشی نکنم و فقط پرش کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، ابتدا باید عفونت برداشته شود. درد و التهاب از بین برود سپس دندان با ماده پرکردگی پر شود.

 44. Avatar Atefe گفت:

  باسلام حدود ۱۴ روز پیش دندان ۶ بالا را عصب کشی کردم ولی هنوز دندانم موقع خوردن مایعات درد میگیرد حالت تیرکشیدن وبا گرم کردن و خوردن مسکن وانتی بیوتیک بهتر میشود دکتر در حین عصب کشی از دندانم عکس نگرفت ممکن است درست عصب کشی نشده باشد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممکنه این حساسیت چند روز بعد از عصب کشی درست شود. اگر اصلاح نشد و ادامه داشت به متخصص معالج خود مراجعه کنید.

 45. Avatar سورنا گفت:

  سلام آقای دکتر سوالی داشتم خدمتتون
  من حدود 18 ساعت پیش عصب کشی دندان شماره 5 فک بالا سمت چپ رو انجام دادم و برام پانسمان تعبیه شد، احساس درد ندارم اما مقداری ورم در نزدیکی بینی خودم و همون سمت چپ دارم میخواستم بدونم طبیعیه و با مرور زمان و مصرف آنتی بیوتیک های تجویز شده از بین میره یا باید دوباره مراجعه کنم؟ و اینکه آیا عفونت حاصله از عصب کشی می تونه باعث سپتی سمی بشه یا خیر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با استفاده آنتی بیوتیک عفونت برطرف می شود.

 46. Avatar محمد رضا خوشاروئی گفت:

  سلام آقایی دکتر من دیروز دندانم رو کشیدم 400هزار هم پول ازم گرفتن ولی امروز احساس کردم نصف ریشه دندانم داخل لثه مونده رفتم پیش همون دکتر قبول دار نیستن و میگن به ما ربطی نداره برین شکایت کنید ولی من مدرک کافی ازش دارم هزینه ای که براشون کارت کشیدم و مهر برا داروها که رفتم دارو خانه تهیه کردم به نظر شما باید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با دیدن رادیوگرافی باقیمانده ریشه در لثه را تشخیص داده می شود.

 47. Avatar فاطمه گفت:

  سلام. خسته نباشید
  دندون عصب کشی شده ام بعد از 5 سال درد گرفت و پیش متخصص ریشه رفتم و گفتن باید عصب کشی مجدد انجام بشه و من دوباره عصب کشی کردم و پر کردم و روکش گذاشتم. الان بعد از 3ماه دوباره همون دندونم درد میکنه. حالا چیکار باید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی دندان شما کامل و درست انجام نشده است. دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد. به یک متخصص خوب و ماهر مراجعه شود.

 48. Avatar عبدالله محمودی گفت:

  سلام اقای دکتر یکی از دندونام خیلی وقت پیش خراب و شد و به طور کامل از بین رفت و فقط لثه مونده الانم گاهی درد میگیره و بعضی و موقع هم درد نداره حالا سوالم اینه که ایا امکان عصب کشی وجود داره با اینکه کلاا دندون خراب شده و فقط لثه و ته ریشه مونده .؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما باید توسط یک متخصص ریشه با تجربه و ماهر بررسی و رادیوگرافی تهیه شود.اگر ریشه قابل درمان نباشد باید دندان کشیده شود و ایمپلنت جایگزین شود. اگر ریشه سالم باشد و بخشی از مینا دندان باقی مانده باشد می شود تاج را بازسازی و ترمیم و روکش کرد.

 49. Avatar مرضیه گفت:

  سلام وقت بخیر آقای دکتر
  دندان هفت بالا سمت راست خالی شده رفتم دندانپزشکی عکس گرفتم میگن باید عصب کشی و پر بشه در صورتی که اصلا درد نمیکنه
  نظر شما چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان شما خالی شده باید درمان شود. باید رادیوگرافی بررسی شود تا ببینیم ریشه سالم هست یا احتیاج به عصب کشی دارد یا خیر.

 50. Avatar سما گفت:

  سلام یک هفته است دندون ۷ راست پایینم درد خفیف و ممتد داره دندانپزشک عکس انداخته گفت هنوز به عصب نرسیده تا عصب کشی کنه و اینکه به خاطر کرونا خطرناکه دهنم طولانی مدت باز باشه . یعنی واقعا به عصب نرسیده؟ یا دندان پزشکم رو عوض کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 51. Avatar فرزین گفت:

  سه ماه هست که دندانهای 7و8 فک سمت راست بالا یعنی دندان عقل و بغلی ان را عصب کشی کرده ام البته بغل این دوتا دندان هم دوتا دندان هم قبلا کشیده بودم در نتیجه بغل این دوتا دندان یعنی 7 و 8 فک سمت راست بالا هم به خاطر این موضوع خالی هست بعد از این سه ماه در دو ماه اول که درد داشت وقتی دکتر دیگری رفتم گفت دندان شما تحلیل لثه شدید دارد باید بروی دکتر لثه الان هم بعد از گذشت 3 ماه درد دیگر ندارد ولی نمیدونمچرا قسمت لثه و بافت پریودنتال ان که دندان ها را به استخوان فک متصل میکند نمیدانم چرا یکدفعه یه کم باد میکند و التهاب میکند؟ البته وقتی قرص ایبو بروفن میخورم انگار التهاب ان ناحیه هم ناپدید میشود ولی وقتی که یه کم لثه های ان ناحیه را ماساژ میدهم دوباره ان ناحیه ورم و التهاب میکند میخواستم بدانم راه معالجه چیست ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی خواهید شد.

 52. Avatar فرشته گفت:

  سلام اقای دکتر
  من ۱۷ سالمه و خب قبلا عصب کشی نکرده بودم چند وقت پیش بخاطر درد دندون رفتم پیش دندون پزشک و تشخیصشون عصب کشی بود سه جلسه بهم نوبت دادن که تا الان دو جلسش گذشته
  اقای دکتر من تو هر جلسه بشدت درد دادم با اینکه استانه تحملم پایین نیست اما انگار دارم جوون میدم بحدی که از دندون پزشکی دیگه میترسم ایشون فقط تو جلسه اول اونم برای بار اول امپولو به لثم زدن تو بقیه موارد انگار امپولو میزنن تو عصبم که خیلی درد میگیره اینکارشون درسته؟ همه دندون پزشکا اینکارو میکنن؟
  اخه امپول دفعه اول که ظاهر به لثم زد خیلی دردناک نبود اما وقتی دفعه های بد توی دندونم میزنه دردش به حدیه که اشکم در میاد
  ازون گذشته من سه شنبه جلسه دومم بود که فک کنم عصب کشی کردن ولی بشدت درد دارم حتی الان که دارم اینو مینویسم
  طبیعیه این درد که درد کمی هم نیس ؟
  حتی گوشو چشو سرمم درگیر میکنه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. قبل از انجام کار با دندانپزشک معالج خود مشورت کنید. شما به متخصص ریشه با تجربه و ماهر مراجعه نمایید.

 53. Avatar افروز گفت:

  سلام من دندون شماره 7رو دوسال پیش عصب کشی کردم
  چندروز پیش هم دندون شماره 6رو مشکل من اینه ک دندون شماره 7سیاه شده و فکم ب شدت درد میکنه میزنه ب گوشم باید چیکار کنم مرسی از جوابتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شماره 7 شما باید رادیوگرافی تهیه شود تا ببینیم وضعیت ریشه دیده شود احتمالا باید مجدد عصب کشی شود.

 54. Avatar پروانه گفت:

  سلام دکتر عزیز من حدودا سه سال پیش دندان هفت پایین سمت چپم RCT شده و روکش وقتی برای درمان ارتودنسی مراجعه کردم تو عکس OPG کیست مشاهده شد میخوام ببینم حتما باید کشیده بشه یا با اندو مجدد میشه درمان ربشه من شرایط ایمپلنت و ندارم ممنون میشم راهنماییم کنید🙏🦋🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه شود و عصب کشی مجدد انجام شود گاهی با عصب کشی مجدد کیست از بین می رود.

 55. Avatar امیر گفت:

  سلام، وقت بخیر.
  بنده چند روز پیش برای یکی از دندان هایم درمان ریشه انجام دادم، بعد از حدود چهار متوجه شدم که یک جسمی شبیه به سوزن از سمت راست دندان بنده وارد شده و از سمت چپ خارج شده است، بعد از پرسیدن از منشی دکتر گفت مشکلی نیست و بیاید خارجش کنیم.
  آیا این مورد ظبیعی هست که دکتر این سوزن را جا بگذارد ؟ و آیا بعد از خارج کردن این سوزن و ماندن چهار روز ماندنش مشکلی ندارد ؟
  با تشکر.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این طبیعی نیست باید اگه سوزن بوده باید همان جلسه اول خارج میشده. باید رادیوگرافی تهیه شود. به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه کنید.

 56. Avatar آرزو گفت:

  سلام آقای دکتر من دندان هام احتیاج به عصب کشی داره آیا بی حس می کنند. چون دندان شماره 3 هست با مواد سفید پر می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای عصب کشی دندان باید بی حسی انجام شود. بله دندانهای جلو با ماده سفید رنگ پر می شود.

 57. Avatar حسن گفت:

  سلام و عرض ادب
  بنده حدود 1 سال پیش یکی از دندانها رو عصب کشی و روکش کردم ولی چند ماهی هست که دوباره شروع به درد گرفتن کرده البته حساس به گرمی و سردی و شیرینی نیست و جوشهای چرکی روی لثه میزنه دکتر هم رفتم عکس گرفت و گفت چیزی شبیه به عفونت هست که باید دارو مصرف کنی حدود 10 روز چرک خشکن و یه قرص دیگه مصرف کردم کمی بهتر شد ولی دوباره شروع به درد گرفتن کرده به نظر شما باید چه کنم و آیا با درمان خانگی مثل شستشو با آب نمک قابل درمان هست؟
  ممنونم از محبت شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی دندان شما کامل و درست انجام نشده است. دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد. الان باید رادیوگرافی از محل دندان گرفته شود. عصب کشی دندان انجام گردد.

   1. Avatar میلاد مرادی گفت:

    سلام ببخشید آقای دکتر من چند روزی هست دندان شماره 7 رو اعصب کشی کردم و پانسمان ولی از روز دوم احساس تورم درد در محل لثه اعصب کشی شده دارم آیا طبیعی است؟ ممکنه عفونت کرده باشه؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بعد از عصب کشی ممکن است درد باشد اگر این درد بیشتر از سه روز از گذشت عصب کشی دندان ادامه داشت. باید عکس تهیه شود و به متخصص ریشه با تجربه مراجعه کنید.

    2. Avatar بنفشه پیکر گفت:

     سلا م آقای دکتر
     من دندون شماره 5 بالا از راست رو دو هفته پیش عصب کشی کردم دو کاناله بود،به من گفتن که یه زائده کوچک نزدیک ریشه هست ،ولی قبل از عصب کشی دندونم درد نمیکرد ولی بالای دندون روی لثه که دست میزدم درد میگرفت،الان با گذشت 2 هفته هنوز درد برطرف نشده ،هفته پیش هم برای ویزیت مراجعه کردم به دکترم گفت زمان میبره و گفتن برم پیش دکترم برای ترمیم،الان چیکار کنم؟ و دوباره باید اردیبهشت 1400 برم برای ویزیت مجدد پیش متخصص ریشه،نمیشد این درمان قبل از ترمیم انجام بشه؟ لطفا راهنمایی کنین ممنون

     1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. دندان شما دجار عفونت بوده که در ناحیه لثه دست می گذاشتید. باید درمان عصب کشی انجام شود. اگر عصب کشی خوب و کامل انجام شود از دو هفته تا یکماه زائده برطرف می شود. که با رادیوگرافی پیداست که عصب کشی خوب و کامل انجام شده است یا خیر. وقتی که خوب شد باید پر شود. و این دندان سالها برای شما می ماند.

 58. Avatar الهه گفت:

  سلام وقتتون بخیر . دندونی که یکماه و نیم از عصب کشی میگذره هنوز احساس ناراحتی دارم ( احساس درد نیست ) ولی احساس میکنم هنوز عصب باقی مانده دارد . یکی از پزشکان با دیدن عکس گفتند کانال ها به خوبی گشاد نشدند و عصب کشی ایده آلی انجام نشده ولی پزشک خودم گفتند کامل عصب کشی شده . پس چرا احساس ناراحتی دارم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای دادن پاسخ درست باید رادیوگرافی بررسی گردد. به متخصص ریشه با تجربه مراجعه شود.

 59. Avatar معین گفت:

  سلام اقای دکتر وقت بخیر. خیلی دوستتون دارم. در برنامه تلویزیونی شبکه دو – نبض دو همیشه پیگیر هستم و صحبت های آموزنده شما را گوش میدم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از توجه شما.

 60. Avatar محمد گفت:

  سلام وقت بخیر
  من در مدت ۹ روز ۹ تا دندان ترمیم کردم که ۵ تا از دندان ها نزدیک به عصب بود و دکتر گفتن فرصت میدن به دندان که ترمیم بشه و یک فاصله بین مواد و پالپ بیفته ولی گفتن صددرصد نیست ، گفتن اگر تا ۲ ماه دیگه حساسیت و درد بود بیایید . من زمانی که مسواک میزنم درد و حساسیت ندارم ولی وقتی که دهانم با آب میشورم حساسیت به سراغم میاد ، منظور از حساسیت یعنی دهانم احساس سردی می کنه از خمیر دندان ضد حساسیت هم استفاده می کنم . مواد ترمیمی هم هم رنگ هست . چند وقت پیش به دکترم گفتم به مایعات نسبتا سرد و گرم حساس هستم و درد می گیره ( غذاهای داغ هم نمی تونم بخورم باید بزارم نسبتا سرد بشه ، غذاهای سرد هم همینطور) ‌، از روزی که مراحل درمانیم تموم شد ، بهبود پیدا کردم ولی مثل قبل هنوز نیست. گفتن عصب دندان تحریک شده و باید فرصت بهبودی بهش داد ، نظر شما چی هست ؟ ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، اظهار نظر دندانپزشک معالج شما می تواند صحیح باشد. عصب دندان دستکاری و تحریک شده باید یک مدت کوتاهی فرصت بدید اگه بهتر نشد مجدد مراجعه کنید.

 61. Avatar صبا گفت:

  سلام،من دوسال پیش دندانم عفوفنت کرد که منجر به عصب کشی دندان شد الان یک روز که همان دندان به صورت خفیف درد گرفته بنظرتون علت چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود . احتمالا باید عصب کشی مجدد شود.

 62. Avatar نفیسه گفت:

  سلام وقت بخیر
  دندان ۵ فک پایین من عصب کشی شده و روکش هم داره و الان دچار عفونت ریشه شده و دندانپزشک توصیه به کشیدن دندان کرده،آیا کشیدن برام مناسبه یا میشه دندون رو نگه داشت

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود اگر ریشه کاملا عفونت کرده باشد باید کشیده شود.

 63. Avatar زهره گفت:

  سلام اقای دکتر
  من یک هفته بود ک دندون 6 پایینم درد اومده بود . دو روز پیش من دکتر مراجعه کردم و گفتن نیاز به عصب کشی داره و من نیز عصب کشی کردم و گفتن چون عفونت داره پر موقت میکنند تا بعد ک عفونت تمام شد پر دائم و برای درمان عفونت دارو دادن . الان دو روزه همون درد قبل عصب کشی رو دارم و وقتی دندونم فشار میدم درد میگیره خیلی، ولی متورم نشده تو عکسی هم ک از دندونم گرفتن گفتن درست عصب کشی شده . اما دلیل دردمو نمیدونم
  با این حال اصلا داروهایی ک دادن تاثیری در کاهش درد من نداره
  میشه بگین باید چیکار کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای جواب دقیق و کامل باید معاینه کلینیک انجام شود و رادیوگرافی محل دندان بررسی گردد.

 64. Avatar آتوسا گفت:

  سلام دکتر‌.من opg گرفتم و دندان پزشک معاینه کردن.ایشون گفتن باید چهار دندات عقل کشیده بشه و دو دندان ترمیم بشه.من چهار دندان عقلم رو با فاصله جراخی کردم.اخرین جراحی چند روز پیش بود و من الان منتظرم جای دندان ها بهتر بشه تا برای او دوتا ترمیم بریم . ولی الان از یه چیزی ترسیدم . میترسم کارم به عصب کشی برسه . با توجه به اینکه من نه درد دارم ته التهاب نزدیک دندان خراب نه آبسه و نه حساسیت به گرما و سرما و با توجه به اینکه دندان پزشک موقع معاینه به همراه opg برای من نوشتن ترمیم . بازم ممکنه کارم عصب کشی باشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر پوسیدگی به ریشه رسیده باشد باید عصب کشی انجام گردد.

 65. Avatar مارال گفت:

  سلام دکتر عزیز خسته نباشید میخواستم سوال کنم من دندون فک پایینم سطحی خراب بودن و پر کردم الان موقع جویدن غذا درد میگیره و نسبت ب سرما هم حساسه و خیلی اذیت میشم با اینکه ۲هفته ای هم گذشته ایا این طبیعیه و میره؟ممنون میشم پاسخ بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از محل دندان رادیوگرافی تهیه شود و باید ریشه دندان عصب کشی شود.

 66. Avatar ایدا گفت:

  سلام آقای دکتر چجوری عفونت دندان بوجود میاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان پوسیده و آسیب دیده درمان مناسب انجام نشود دندان دچار عفونت می شود.

 67. Avatar بلوری گفت:

  سلام آقای دکتر, من دندان هفت پایین رو پنج سال پیشدرمان ریشه عصب کشی کردم و حدود دوسال پیش روکش کردم ,هیچ مشکلی نداشت تا اینکه از چند روز پیش درد شدیدی گرفته ممکنه درست عصب کشی نشده باشه یا علت دیگه ای داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با تهیه رادیوگرافی از محل دندان علت تشخیص داده می شود.

 68. Avatar Asal گفت:

  سلام آقای دکتر جمیلیان ،دکتر گفته بود یکی از دندان هایم باید عصب کشی بشه من میخواستم بدونم به جای عصب کشی می توانم دندانم رو بکشم یا مشکل پیش میاد؟
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است دندانتان را حفظ کنید . دندان را عصب کشی و درمان کنید . اگر دندان را بکشید باید جایگزین آن ایمپلنت انجام شود.

 69. Avatar لیلا فروغی گفت:

  سلام خسته نباشید الان یه هفته است دندونم عصبی کردم ولی وقتی چیز سفتی میخورم فشار میدم دندونم درد میکنه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از محل دندان رادیوگرافی تهیه شود . دندان شما پوسیدگی دارد و احتیاج به عصب کشی.

 70. Avatar Abolfazl گفت:

  وقت بخیر آقای دکتر
  سوالی داشتم
  من سه دندان خراب دارم ، دندان بالای سالم و پایینی خراب می باشد ب پزشک مراجعه کردم بهم گفت ک شما باید سه دندان خرابت را عصب کشی کنی ب علاوه دندان بالای ک سالم هست رو هم باید عصب کشی کنی.
  دندانی ک ب تازگی خراب شده و جز همان سه تا هست خیلی درد میکند ب سرما حساس است با مسکن قدری آرام میشود
  ولی موقع خواب باز شروع ب درد میکند
  لطفا راهنمایی کنید . با تشکر از زحمات شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از محل دندان رادیوگرافی تهیه شود و دندانهایی که لازم باشد عصب کشی شود.

 71. Avatar ساناز مولایی گفت:

  با سلام…میخواستم بدونم دندونی که حساس شده و درد خیلی کمی داره و توی عکس رادیو گرافی پوسیدگی به ریشه نزدیکه ولی نرسیده به ریشه احتیاج به عصب کشی داره؟
  آیا هر دندون دردی احتیاج به عصب کشی داره؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به احتمال زیاد وقتی که پوسیدگی نزدیک ریشه باشد و درد داشته باشد باید عصب کشی انجام شود. بهر حال باید معاینه انجام شود و راهنماییهای لازم داده می شود.

 72. Avatar محمدرضا فیروزی گفت:

  سلام خسته نباشید آقای دکتر
  من ۲ روز پیش دندان ۱ جلو پایین رو عصب کشی کردم هنوز درد دارم
  احساس ورم لب پایینی هم دارم
  درد دندان کناری دندانی که عصب کشی شده زیاد تره
  مشکلی که وجود نداره…؟!!!
  ممنون بابت پاسخگویی❤

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. حتما دندان کناری هم پوسیدگی دارد.

 73. Avatar یاسمن گفت:

  سلام آقای دکتر.من۴روزه دندونمو عصب کشی کردم ولی هر روز دردم بیشتر میشه.با استامینوفن یکی۲ساعت اروم میشه بعدش دوباره شدید میشه.هر۸ساعت سفالکسین میخورمچون احتمال میدم عفونت باشه.میشه راهنمایی کنید دلیلش چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی دندان شما کامل و درست انجام نشده است. دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد.

 74. Avatar سعیده گفت:

  شسلام آقای دکتر من ۶سال پیش دندونم رو عصب کشی کردم الان یکسالی هست گهگاهی درد میکند به دکتر مراجعه کردم وگفتند که باید دوباره عصب کشی شود ولی دکار دیگری گفتند ریشه جدب شده وباید دندان کشیده شود باید چه کار کتم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه برای عصب کشی دندان مراجعه شود.

 75. Avatar بهبهانی گفت:

  سلام اگه بعد از یه هفته دندان عصب کشی شده هیچ دردی نداشته باشد یعنی عصب کشی درست انجام شده و قرار نیست دندان دوباره عفونت کند؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد. با دیدن رادیوگرافی از دندان شما متخصص ریشه می تواند متوجه این موضوع شود.

 76. Avatar معوری گفت:

  سلام دکتر چطور بفهمیم دندانمان بعد از عصب کشی دوباره عفونت نکرده؟یعنی مثلا اگه تا یه هفته بعد از عصب کشی هیچ دردی نداشته باشیم یعنی عصب کشی کامل و درست انجام شده و قرار نیست دوباره عفونت کنه؟راستش من ترس اینو دارم که دندونم دوباره عفونت کنه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد. با دیدن رادیوگرافی از دندان شما متخصص ریشه می تواند متوجه این موضوع شود.

 77. Avatar وحید گفت:

  سلام
  من دو هفته پیش با دندان درد به پزشک مراجعه کردم و دکتر گفت که باید عصب کشی شود . عصب کشی دندان ۶پایین سمت چپ انجام و پانسمان شد و از عصر ان روز تا بحال درد فراوان دارم روزی ۴ عدد ژلوفن مصرف میکنم ولی درد از بین نرفته . آیا علت درد عصب کشی ناقص است ؟؟ چیکار کنم دکترر خیلی درد دارم . میترسم برم پیش دکتری که رفتم . باز خرابتر نکنه ….

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با تهیه رادیوگرافی از محل دندان میتوان متوجه شد که عصب کشی کامل هست یا خیر.

 78. Avatar نرگس گفت:

  سلام

  من یک ماه پیش برای عصب کشی دندونم رفتم دکتر چندین بار منو بردن و آوردن هر دفعه یه مرحله انجام میده و روشو پانسمان میزاره سری اخر ریشه دندون پر کرد و پانسمان گذاشتن حدودا ۳ روزه و الان درد شدید دارم دور لثم حدودا متورم شده و بهشون گفتم گفتن ک باید انتی بیوتیک بخوری
  آیا این درد طبیعیه؟ یا پزشکمو عوض کنم واقعا از درد کلافه شدم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. ضمنا باید رایو گرافی تهیه شود تا علت کرد مشخص گردد.

 79. Avatar درنا گفت:

  سلام خسته نباشید. من یک هفته پیش دندانم رو عصب کشی کردم طی سه مرحله. اخرین مرحلش دیروز بود. و خیلی درد دارم. دکتر بهم گفت چون خیلی پوسیدگی دندونت زیاد بوده مجبور شدم قسمتی لثه رو هم بردارم. گفت دردت بخاطر لثه هست. نه دندون. میخاستم بدونم برداشتن لثه در این شرایط که پوسیدگی زیاد هست طبیعیه؟ مشکلی برام پیش نمیاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. معمولا لثه برداشته نمیشه مگر اینکه لثه بزرگ و حجیم شده باشد و داخل دندان رفته باشد.

 80. Avatar مرضیه گفت:

  با سلام
  آقای دکتر من دندان بالا سمت چپ رو عصب کشی کردم دکتر گفتن آبسه کرده بعد از عصب کشی برای من قرصی تجویز نشد روز اول درد رو تحمل کردم و سمت چپ صورت کمی تورم داشت تحمل درد سخت شد و تماس گرفتم و برام آموکسی‌سیلین مترونیدازول ونوآفن تجویز کردن الان بعد از گذشت حدود ۳ روز (وارد روز ۴ شده) درد دندان کمی کمتر شده ولی تورم صورتم خیلی زیاد شده و قسمت چپ صورتم کاملا ورم کرده و حتی تا زیر چشم هم ورم کرده آیا طبیعیه یا باید به پزشک مراجعه شه؟
  دکتر دارم از استرس میمیرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانپزشک معالج شما که زیر نظرشون هستید باید تشخیص بدن. چون بنده اطلاعات کافی ئ رادیوگرافی از دندان شما ندارم.

 81. Avatar نگین گفت:

  سلام آقای دکتر من دندون چهارم پایینم و به تازگی ترمیم کردم قبل از ترمیم اصلا درد نداشت بعد از ترمیم به طرز وحشتناکی تیر میکشه جوری که این تیر کشید کلا فکم و در گیر میکنه و طوری شده که روزی 4 تا مسکن باید بخورم .چی کار باید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 82. Avatar هانیه گفت:

  سلام خسته نباشید من ۷ماه پیش قبل از شروع کرونا مرحله اول عصب کشی رو انجام دادم و هنوز پانسمان دندانم سالمه و دردی ندارم
  به خاطر اینکه خودم مبتلا شده بودم ترس از دندانپزشکی دارم
  آیا خطر ناکه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، با رعایت پروتکل های بهداشتی درمان دندان پانسمان شده را ادامه دهید.

 83. Avatar یاسی گفت:

  سلام من دو روزه عصب کشی دندان شش پایین انجام دادم خیلی درد دارم و مسکن هم دردشو اروم نمیکنه. به نظر شما چیکار کنم دکتر؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. عصب کشی کامل انجام نشده است.

 84. Avatar محمد گفت:

  سلام من 5 روز دندانم را عصب کشی کردم ولی هنوز درد داره دارو آموکسلین 500 و میترونیدازول هم استفاده کردم چکار کنم درد خوب بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان عصب کشی شده نباید درد داشته باشد مگر اینکه عصب کشی کامل و درست انجام نشده باشد به دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید.

 85. Avatar مهلا گفت:

  آقای دکتر من هفته ی پیش یک مرحله از عصب کشی رو انجام دادم و نوبت بعدی رو واسه یک ماه بعد زدن این فاصله نرماله؟ و اینکه گفتن طی این یک ماه هم اگه که پانسمان برداشته شد دوباره مراجعه کنید تا پانسمان کنیم تا نوبتتون شه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. رادیوگرافی دندان شما بررسی شود.

 86. Avatar shima گفت:

  درود به صبر وحوصله جنابعالی آقای دکتر من دندان6 پایین سمت چپ درطول حدودسه ماه گهگاهی درد بسیار خفیف حس میکردم وآنهم ازنظرمن که بسیار به دهان ودندان اهمیت میدم احساس میشد برای همین از دکتری که مراجعه کردم درخواست نوشتن عکسopg دادم که مشخص شود کدام دندانم نیازبه ترمیم داردونظرایشان بعدازعکس ترمیم بود که گفتنداگربه عصب رسییدیم عصب کشی میکنم و عصب کشی کردن طی 3جلسه عصب کشی مرتب برای تحمل درد دارو مصرف میکردم وسی ونه ساله هستم وبه عمرم نمیدانستم درد دندان که میگویندچی هست وسراین دندان متاسفانه تجربه کردم حالا بعدازگذشت 7ماه عصب کشی آن دندان همچنان درد دارد ورفتم مجدد عکس گرفتم گفتن انتهای ریشه عفونت دارد به همان دندانپزشک مراجعه کردم ایشان مجدد موادراازروی دندان برداشته وباکلسیم پراکسایدشستشو وگفتند یکماه باید صبرکنم حالادندان مراکوتاه کردندکه احتمال شکستن نباشد وپانسمان شد من هنوز درد دارم واین یکماه نمیدونم چه برسردندانم خواهد آمد آیا درحق من کوتاهی وخطای ناموفق بودن عصب کشی صورت گرفته چکارکنم با این دکتر ادامه دهم یاخیر؟ (دندانم قبل این عصب کشی بسیارتمیزوظاهر سلامت داشت)باتشکراز ادب واخلاق حرفه ای شما
  rahilnava@gmail.com

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود و رادیوگرافی دندان شما بررسی شود.

 87. Avatar آفتاب گفت:

  سلام . آقای دکتر اگر در فک بالا دندان پر شده باشد و پین در آن بکار برده شده می شود کار ارتودنسی انجام داد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک ویا جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 88. Avatar سید رضا گفت:

  سلام اقای دکتر من دندان بالا سمت راست را عصب کشی کردم بعد پانسمان دندان لق شد و درد بسیار شدید الان یک هفته میگذره همچنان درد دارم ۲۰سالمم هست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. معمولا باید بعد از دو هفته از عصب کشی و پانسمان دندان به دندانپزشک معالج خود برای پر کردن دندان خود اقدام نمایید.

 89. Avatar بهنام گفت:

  با سلام خدمت آقاي دكتر جميليان بنده دندان 5 عفونت داشت كه به متخصص ريشه مراجعه كردم . يك جلسه عصب كشي كرده و يه جلسه ديگه بايد برم. به نظر شما عفونت دندان بنده رفع ميشه و آيا از انتي بيوتيك استفاده كنم يا نه0

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی کامل و درست انجام شده باشد عفونت برطرف خواهد شد. صحت عصب کشی با رادیوگرافی قابل مشاهده است. اینکه بیمار دارو بخورد یا خیر بستگی به رادیوگرافی و شرایط کلینیکی دارد.

 90. Avatar Zahra گفت:

  سلام آقای دکتر
  من من دندون ۶ فک بالا سمت راستم رو سال ۹۲ یا ۹۳ عصب کشی کردم تا الان هیچ مشکلی نداشتم اما الان دو روزه وقتی دندونامو رو هم میذارم درد میگیره یا وقتی بهش دست میزنم درد داره ممکنه نیاز به عصب کشی مجدد داشته باشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه مراجعه کنید . عصب کشی مجدد لازم است.

 91. Avatar زکیه گفت:

  سلام من دو تا دندانم را دو ماه پیش عصب کشی کردم الان وقتی با دست فشارش میدم حساسه و انگار احساسش میکنم درد نداره فقط وقتی تحت فشاره یه حس خاصی دارم ایا عادیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما باید معاینه شود. و با تهیه رادیوگرافی می توان مشکل را تشخیص داد.

 92. Avatar نازنین گفت:

  با سلام خدمت آقای دکتر. من 3 روز پیش دندان 3 4 5 و 6 سمت راست بالا را عصب کشی کردم و فردا نوبت پر کردن دارم. میخواستم بپرسم با توجه به اینکه علاقه ای به روکش کردن دندان هایم ندارم این دندان ها آیا چقدر دوام خواهند داشت اگر فشار زیادی رویشان وارد نشود. و دیگه اینکه آیا می توانم حداقل سه دندان اول که مشخص هستن را با کامپوزیت ترمیم و پر کنم. ممنون میشم اگر زودتر جواب بدهید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر مقدار پر کردگی دندان زیاد باشد برای حفاظت از شکستگی بهتر است روکش شود. اگر پرکردگی دندان کوچک است لزومی به روکش نیست.

 93. Avatar علی احمدی گفت:

  با سلام یه دندان 4 بالا چپ که سال 91 پر کرگدگی با آملگام داشت دیواره داخلیش شکست عکس گرفته شد و گفتن باید عصب کشی و پر شود چهارشنبه هفته قبل عصب کشی و پانسمان شد و شنبه ظهر پرشد الان گاهی سورش دارد و وقتی روش فشار میاد درد میگیره به نظر شما مشکلش کجاس نیاز به مصرف دارو یا چیزی نداره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از عصب کشی نباید درد داشته باشید . عصب کشی کامل و درست انجام نشده. بایستی جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

 94. Avatar نورا گفت:

  سلام
  دندون ۴ فک بالا سمت چپ عصب کشی شده تقریبا 7 سال پیش هنگام غذا خوردن فکر میکنم انتهای ریشه دندونم چیزی هست که وقت جویدن غذا از ته فشار میاد دردم میگیره باید چکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما به متخصص ریشه مراجعه کنید باید رادیوگرافی تهیه شود. باید مجدد عصب کشی انجام شود.

 95. Avatar فائزه طیبی گفت:

  سلام آقای دکتر من دو روز پیش دندانم رو عصب کشی و پر کردم و الان لثه اون قسمت باد کرده .این عادی هست یا باید به پزشک مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . جهت معالجه و تشخیص درمان به دندانپزشک مراجعه کنید.

 96. Avatar سعید گفت:

  سلام . من سه ماه پیش دندان شماره شش پایین سمت چپم رو عصب کشی و پر کردم موقع عصب کشی الان مجدد درد گرفته علتش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی انجام شده خوب و کامل نبوده مجدد جهت عصب کشی به متخصص ریشه با تجربه مراجعه گردد.

 97. Avatar زهرا گفت:

  سلام
  آقای دکتر من سه تا از دندونای جلوی دهنمو پر کردم یه بار هم ترمیم کردم امروز برای بار سوم چون یه مقدار از مواد ریخته بود به دکتر مراجعه کردم و عکس گرفتم دکتر گفت دندونت ضایعه داره و درمان جواب نمیده یه دکتر دیگه گفت دندونت عفونت کرده و نیاز به عصب کشی داره دندون نیشم …یه خانوم دکتر دیگه گفتن دندونت خیلی عفونت داره و آبسه زده با توجه به اینکه دندونم تا حالا درد نمیکرده و فقط لثم همون قسمت کمی ورم داره نظر شما چیه آقای دکتر من خیلی نگران دندونامم 😔😔

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 98. Avatar الهام گفت:

  دکتر من تقریبا چند ماه از عصب کشی دندونم میگذره. ولی کرونا که پیش اومد ترسیدم و نرفتم دندونم رو پر کنم. از دو روز قبل درد دندونم شروع شد و صورت باد کرده. تماس گرفتم با دکترم گفتن عفونت کرده و باید دوباره عصب کشی بشه. چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از دندانپزشک معالج خود وقت اورژانسی بگیرید. باید دندان شما پر شود تا دچار درد و مشکل نشوید.

 99. Avatar امین گفت:

  سلام جناب دکتر .من یک سال و نیمه دندون پنجم بالا رو عصبکشی و پر کردم ،یادمه دکتر هردوکار رو توی یه جلسه انجام داد و عکس هم نگرفت . از چن هفته بعدش دندونم کمی خون میومد ولی بیخیالش شدم گفتم شاید طبیعیه ،ولی الان روزانه حداقل یکبار خونریزی رو داره ، با یه کوچولو احساس درد .علتش چیه جناب دکتر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . شما مشکل لثه دارید به متخصص لثه مراجعه کنید.

 100. Avatar روناک گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من ۴ تیر دندونم رو بردم پیش دندونپزشک و مرحله اول عصب کشی رو انجام دادن مرحله دوم افتاد ۲۲ تیر, از اون موقع من دو تا دگزا زدم و مرتب آنتی بیوتیک میخورم خیلی درد داره هیچ فرقی با قبل عصب کشی نکرده, دکترم میگه طبیعیه دندونت یه خورده عفونت داره ۵ مرداد هم قراره پر کنه, بااین وضعیت صلاح هست پر کنم یا دوباره دندونم رو باز کنن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درمان را کامل کنید. و پروتکل های بهداشتی را در خصوص ویروس کرونارعایت فرمایید. به مطب قابل اطمینان مراجعه شود.

 101. Avatar سارا گفت:

  سلام آقای دکتر جمیلیان .یک سوال داشتم اگر دندان احتیاج به عصب کشی داشته باشد اول ارتودنسی انجام شود یا عصب کشی دندان؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ابتدا دندان عصب کشی و پر شود سپس برای درمان ارتودنسی اقدام گردد.

   1. Avatar زینب کلهری گفت:

    سلام خسته نباشید آقای دکتر من دندون ۵ مو عصب کشی کردم اما بعدش فهمیدم که باردارم دیگه پرش نکردم حالا الان دندونم هم لق شده همم اینکه یک تیکه از دندم شکسته باید چی کارکنم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اگر ریشه شکسته باشد باید دندان کشیده شود.

 102. Avatar عرفان گفت:

  سلام وقت بخیر آقای دکتر من دندان هفت پایینم سمت چپ نیاز به عصب کشی دارد اما دکتر گفت ابتدا باید دندان عقلم جراحی شود، به نظر شما ابتدا کدام مورد را انجام دهم؟؟و ایا نمیشود بدون جراحی دندان عقل مشکلم حل شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. من نمیدانم دندان عقل شما در چه وضعیتی قرار دارد. در خصوص عصب کشی دندان هفت هم بدون معاینه کلینیکی نمیتوان اظهار نظر کرد. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 103. Avatar M گفت:

  سلام من ۲روزپیش دندان شماره۶عصب کشی کردم وریشش هم عفونت داشت اماقبل از عصب کشی ۱روزانتی بیوتیک خوردم صورتم متورم هست و دارو هم میخورم۳روزه اماهنوز ورم داره .اینکه دندونم عفونت داشته عصب کشی شده مشکلی نداره؟ واینکه ورم صورتم خوب میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از استفاده از آنتی بیوتیک عصب کشی انجام می گردد.

 104. Avatar محمد گفت:

  با سلام
  من در حدود ۱۰ سال پیش دندونم رو عصب کشی کردم و برای ماندگاری بیشتر دندونم پست و روکش انجام دادم . الان همون دندونم عفونت کرده و به شدت درد میکنه
  حدود ۵ روزه دارم آموکسی سیلین ۵۰۰ و میترونیدازول ۵۰۰ مصرف میکنم و پنی سیلین هم دو روز زدم ولی عفونت از بین نرفته
  همان دندونپزشکی که عصب کشی و روکش کرده میگه باید دندون کشیده شود و من نمیخام بکشم دندونم رو چون دندون های جلوی من هستش
  ! – آیا عصب کشی ناقص انجام شده ؟
  ۲- آیا دندون پست گذاشته شده و روکش شده رو میشود عصب کشی مجدد انجام داد ؟
  ۳- آیا راه حلی وجود دارد که من دندونم رو نکشم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. روکش را باید برداشت و رادیوگرافی تهیه کرد. اگر ریشه در عکس سالم باشد می توان دندان را نگهداشت.

 105. Avatar محمد قاسم گفت:

  با سلام . آقای دکتر اگر دندان عصب کشی شده داشته باشیم می توانیم ارتودنسی دندان کنیم.من 20سالمه و فردا وقت ارتودنسی پیش شما دارم . نگران این موضوع هستم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نگران نباشید دندان عصب کشی شده مانند دندان نشده سرعت و توانایی در حرکت دندان در هر دو مورد یکسان است و تفاوتی در درمان ارتودنسی وجود ندارد.

 106. Avatar منصوره گفت:

  سلام آقای دکتر
  بنده دندان نیش فک بالا رو عصب کشی و پر کردم اما حالا پر کردگی به نحوی هست که انگار دندان فک بالا و پایین به طور کامل بر روی هم قرار نمیکرند …آیا نیاز هست دوباره به دندانپزشکی مراجعه کنم و بر روی دندان تراش انجام دهم .
  یه سوال دیگه از خدمتتون دارم دندان ۷ فک پایین رو عصب کشی کردم اما عفونت کردم به نحوی که تعدادی از دکتر ها گفتن که باید دندان رو بکشم اما حالا بعد از گذشت مدتی عفونت خیلی کمتر شده است آیا باز هم نیاز به کشیدن دندان هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای مشکل پیش آمده عصب کشی در دندان نیش به دندانپزشک معالج خود مراجعه نمایید. دندان هفت پایین اگه عفونت ندارد و درد نمیکند نیازی به کشیدن نیست.

 107. Avatar معتمدی گفت:

  سلام
  دو ماه پیش دندان شش راست بالا رو عصب کشی کردم مقداری درد داشتم که پزشک معالج گفت عصب کشی مشکلی نداره و ممکن هست درد از دندان هفت باشه
  و توصیه کردن به روکش برای دندان 6
  الان برای دندان 6 روکش انجام دادم و یک روز از روکش میگذره که همان دندان 6 با فشار فک پایین درد میگیره و دندون روی دندون نمیتونم بذارم
  بعد از تراش برای روکش هم دندونم درد میکرد که دکتر گفت شاید چون دورش تراش خورده حساس هست
  الان من نمیدونم چی کار کم آقای دکتر اصلا با سمت راست نمیتونم بجوم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. بدون معاینه کلینیکی نمیتوان اظهار نظر کرد.

 108. Avatar Zahra گفت:

  سلام آقای دکتر من 1ماه پیش دندون6و7رو عصب کشی کردم و حالا لثه دندون 5درد میکنه جوری که غذا میخورم و فشار میدم درد میگیره دکترم میگه باید پست و روکش کنی تا خوب بشه به نظرتون چیکار کنم یعنی مشکل از روکش نکردنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 109. Avatar وحید گفت:

  سلام دکتر من دندان درد دارم و میدونم باید دندانم عصب کشی شود . حالا بخاطر شرایط کرونا اگه عصب کشی نکنم چه اتفاقی می افته؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر عصب کشی دندان بموقع انجام نشود.عفونت زیاد موجب، بوجود آمدن آبسه دندان در انتهای ریشه دندان می شود. درد های دندانی بسیار بیشتر و غیر قابل تحمل تر خواهد شد. به علاوه برای درمان درد دندان نیاز به تخلیه آبسه دندان می باشد. اگر امکان تخلیه آن وجود نداشته باشد. دندانپزشک ناچار به کشیدن دندان آسیب دیده می شود.

 110. Avatar محسن گفت:

  سلام آقایه دکتر خسته نباشید
  بنده دو دندان جلو فک بالا را عصب کشی کردم و مرحله اولش تمام شده اما بالایه یکی از دندان هام و روی ریشه تا بینی ورم دارد و درد می‌کند مشکل چیست؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 111. Avatar تازی گفت:

  سلام .دندانم را بابد عصب کشی کنم. آیا باید ابتدا عصب کشی انجام داد بعد ارتودنسی یا بالعکس

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما باید اول عصب کشی شود سپس جهت درمان ارتودنسی به متخصص ارتودنسی مراجعه شود.

 112. Avatar امیر علی گفت:

  با سلام
  اقای دکتر دندان شماره 5 فک بالا عصب کشی باید شود بعد از عصب کشی دندان برای ارتودنسی مراجعه نمایم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، دندان عصب کشی انجام شود سپس برای معاینه و انجام ارتودنسی ثابت به مطب مراجعه نمایید.

 113. Avatar جاوید گفت:

  سلام آقای دکتر،سپاس از شما که باحوصله پیامها را میخوانید و پاسخ میدهید،دندان نیش اینجانب سالها پیش دچار شکستگی شد و دکتر اونو تراشید و روکش کرد،امسال روکش دندان با قسمت دیگری از دندان شکست،،در تمام این مراحل ریشه سالم بود و من هیچ دردی نداشتم، این دفعه برای ترمیم دکتر گفت حتما باید دندان عصب کشی بشه و برای روکش جدید باید یک پایه بذاریم،متاسفانه زمان تراشیدن یکی از مته‌ها چنان لرزه‌ای به دندان میداد که احساس کردم دندان لق شده،علی ایحال دکتر اعتنا نکرد و دندان روکش شد،و گفت کم کم خوب میشه،متاسفانه نزدیک به شش‌ماه هست که هنگام لمس انتهای ریشه نزدیک بینی،احساس درد میکنم و دندان همچنان حالت لقی دارد،اخیرا هم بالای دندان آبسه کرد و دکتر آنتی بیوتیک تجویز کرد،آبسه بهبودپیدا کرد و دندان شد مثل سابق،همچنان لق و درد در انتهای ریشه و موضع دکتر مثل سابق که جزیی هست و به مرور خوب میشه،خواهشمندم راهنمایی بفرمایید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای درمان آبسه که کاملا درست انجام شده . اما برای درد در ریشه و لق بودن باید رادیوگرافی تهیه و بررسی شود ممکن ریشه شکسته باشد. با معاینه کلینیکی و بررسی رادیوگرافی می توان اظهار نظر کرد.

 114. Avatar Farhad گفت:

  سلام من دندان ۴ بالا چپ رو عصب کشی کردم دکتر مواد ترمیمی روی دندان عصب کشی برای من گذاشتند..به طوری که احساس میکنم دندان بالا به دندان پایین میچسبد …می خواستم بدانم اگه مواد ترمیمی بلند باشد مشکلی پیش نمی آید؟یا باید کوتاه بشود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.نه بلند نه کوتاه باشد. در هنگام جویدن نباید مشکل داشته باشید.

   1. Avatar Farhad گفت:

    دکتر سلام با عرض پوزش می خواستم بدانم آیا روکش برای دندان عصب کشی شده لازم است؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اگر مقدار پر شدگی زیاد است . بهتر برای محافظت دندان از فشار و شکستگی روکش شود.

 115. Avatar Ali گفت:

  سلام ،من سه روز پیش دندانم را که عفونت کرده بود عصب کشی کردم و پر نمودم و الان پس از گذشت سه روز با اینکه چرک خشک کن میخورم دندانم پیله کرده میخواستم بدانم مشکل چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه شود تا علت تشخیص داده شود.

   1. Avatar حمید گفت:

    سلام آقای دکترخسته نباشید،،،بخشیداقای دکتردوسه روزی هست یه هویی یکی ازدندونای پایینم تیرمیکشه بعضی وقتها میخواستم ببینم علت چیست

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید دندان عصب کشی شود . به دندانپزشک جهت معاینه مراجعه شود.

 116. Avatar سهیلا گفت:

  سلام، من دندان آسیاب فک پایین راچندسال پیش عصب کشی و پر و روکش کردم الان سه روزه درد شدیددارم،به گرما و سرماحساس شده کوچکترین تماس دردشدیدداره،علت چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مجدد باید عصب کشی شود. عصب کشی انجام شده کامل و درست نبوده است.

 117. Avatar فریبرز گفت:

  با سلام. جناب آقای دکتر جمیلیان عزیز سپاس بیکران از این لطف و محبتتون، شما بسیار دوست داشتنی و مهربان هستید و در کارتون موفق و پیروز . پاینده و سلامت باشید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از محبت شما

 118. Avatar سمیه گفت:

  سلام آقای دکتر و امیدوارم تندرست باشید.
  دندونپزشکم دو تا از دندونامو واسه درمان به متخصص ریشه ارجاع داده و اونم درمان کرده. الان دندونپزشک میگه باید پیش متخصص دیگه بری برای پروتز. میشه بفرمایین این کار لازمه؟ اونم با این هزینه های سرسام آور؟ مرسی از توضیحاتتون و وقتی که میذارین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مرسی از لطف شما. اگر پرکردگی دندان زیاد است برای حفاظت از شکستگی دندان بهتر است دندان روکش شود. موفق و تندرست باشید.

 119. Avatar مریم گفت:

  سلام من حدود 6-7 سال قبل دندان شماره 4 رو عصب کشی و پر کردم.الان مدتی هست که بی دلیل یهو خونریزی میکنه.ایا مجددا باید عصب کسی کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما عفونت دارد باید توسط دندانپزشک معاینه شود.

 120. Avatar سارا گفت:

  آقای دکتر لطفا بگید که من که ارتودنسی کرده ام و دندان فک پایینم پوسیده شده است و درد میکند را میتوان عصب کشی کنم ؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، امکان دارد.

 121. Avatar زهره گفت:

  سلام. هفت سال پیش دندانم را عصب کشی کردند و بعد روکش. روکش افتاد دیگر جایگزین نکردم. قبل عید مجدد روکش کردم که دقیقا روز بعد روکش شکست. به دلیل کرونا دکتر تعویض روکش را موکول به تابستان کردند. هفته گذشته دچار دندان درد شدم به دکتر مراجعه کردم روکش را برداشتند و مجدد قالبگیری کردند. منتها صورتم باد کرد و گفتند عصب کشی ناقص بوده. آنتی‌بیوتیک دادند و گفتند روکش را موقت می‌گذارند تا برم برای عصب کشی. سوال من اینه آیا دکتر برای روکش گذاشتن نباید اول از عصبکشی شدن دندان مطمئن شود؟! آیا الان صلاح هست من قبل ترمیم ریشه مجدد روکش را بگذارم؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید عصب کشی دندان کامل و درست انجام شده باشد سپس دندان روکش می شود.

 122. Avatar امیر گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشید من دیروز رفتم دندانپزشک یکی ازدندونام و همون جلسه عصب کشی کرد و بعدش مر کرد حالا هیچی نمیتونم بخورم اگه به دندون بالییش میخوره یا حتی یه ضربه ی خیلی کوچیک بهش میزنی وحشتناک درد داره . میخواستم بدونم دلیلش چی هست ؟؟ بسیار ممنون از پاسخگوییتون آقای دکتر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر عصب کشی کامل و درست انجام شده باشد نباید درد داشته باشید.

 123. Avatar آذر آذرفر گفت:

  سلام اقای دکتر
  من ۲تا از دندونام نیاز به عصب کشی و پر کردن دارن
  چندوقت پیش که خیلی درد میکردن چرک خشک کن خوردم و عفونت و دردش خوابید…الان دوباره درد گرفته و میخوام فردا برم دندون پزشکی…میخوام بدونم با اینکه دندونم درد میکنه فردا کارمو انجام میدن یا باید چندروز چرک خشک کن بخورم بعد برم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. چند روز آنتی بیوتیک باید استفاده کنید. و دوباره برای عصب کشی مجدد باید اقدام کنید.

 124. Avatar محیا میرزایی گفت:

  سلام خسته نباشید
  من حدودا یک ماه قبل برای چکاپ رفتم دندون پزشکی دکتر گفتن دندون شماره 5 سمت راست پایین پوسیدگی داره باید ترمیم کنم با کامپوزیت ترمیم انجام دادن ..الان گاهی اوقات درد داره..یکم به سردی و گرمی حساس هست عکس گرفتم گفتن نیاز به عصب کشی نداره..فکر میکنید علت درد چی میتونه باشه و به نظر شما باید عصب کشی کنم یا نه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام شود با بررسی عکس دندان و معاینه می توان تشخیص و اظهار نظر کرد.

 125. Avatar ناهید صفایی گفت:

  سلام من خانمی ۶۰ساله هستم از ۲۰سال پیش عصب کشی دندانهای آسیاب فک بالا وپایین راشروع کردم که آخرین بار ۲سال پیش عصب کشی شده ومشکلی هم نداشتم. حدود ۶ ماه است که در فک پایینم احساس ضعف وبیقراری می کنم وناحیه استخوان آخر لثه ام که مربوط به دندان نمی شود درد ملایمی دارم به دندانپزشکم مراجعه کردم گفت مشکل عصبی و گفت دندانهایت راروی هم فشار می دهی برایم پلاک درست کرد که شبها موقع خواب در فک بالایم می گذارم بهتر شدم مدت یک ماه است که از پلاک استفاده نکردم دوباره احساس درد خفیف را دارم.سوال اولم ازشما :آیا عصب کشی کردن دندانها به مرور زمان در اعصاب صورت عوارض ایجاد می کند؟؟ سوال دوم:برای حل این مشکلم به متخصص فک وصورت مراجعه کنم؟ یا متخصص مغز و اعصاب؟؟پشنهاد شما چیست لطفا راهنمایی بفرماید . باتشکر ناهید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی ربطی به فشار روی فک ندارد. اگر عصب کشی خوب انجام نشده باشد و درد دارید باید مجدد انجام شود. اما برای درد فک شما باید به یک جراح متخصص فک و صورت با تجربه و خوب مراجعه نمایید.

 126. Avatar شاهین گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید چه دلایلی مشخص میکنه که پوسیدگی دندان به ریشه رسیده و احتیاج به عصب کشی داریم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد دندان بعد از خوردن غذاهای سفت، درد ناگهانی دندان و تیر کشیدن دندان هنگام خوردن غذا، آب و یا نوشیدنی خیلی سرد یا خیلی گرم
   در صورت تماس و ضربه به دندان، می توانند دلایلی بر عصب کشی دندان باشد.

 127. Avatar آناهیتا عابد گفت:

  سلام آقای دکتر من دندان ۷ پایین سمت راست رو عصب کشی کردم روز اول هست امروز فقط کافیه بهش دست بخوره به شدت درد میگیره طوری که من از درد میپرم این طبیعیه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طبیعی نیست. ولی اگر درد تا دو روز دیگه ادامه داشت به دندانپزشک معالجتون مراجعه کنید.

 128. Avatar حسام گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید
  من دو تا دندونای 7 بالام عصب کشی میخاد.. آیا عصب کشی دردناک هست ؟ آخه برای اولین باره که باید دندونم عصب کشی بشه.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی دندان و درمان ریشه تحت بی حسی کامل انجام می شود و بیمار دردی را طی این مرحله احساس نمی کند. همچنین درد بعد از درمان ریشه با یک مسکن قابل کنترل است.

 129. Avatar فرزانه گفت:

  سلام
  دندان شماره ۷ پایین را ۴ سال پیش عصب کشی کردم و داخل دندان پین گذاشته شده. دندان روکش نداشت و الان بعد ۵ سال فقط یک قسمت از پر شدگی دندان ریخت. به متخصص ریشه مراجعه کردم گفتند باید عصب کشی مجدد شود. به نظر شما این کار لازم است؟ با توجه به اینکه دندان دردی ندارد و راه دوم گفتند اینست که دندان فقط پر شود که به احتمال زیاد عفونت خواهد کرد.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی دندان بررسی شود تا بتوان اظهاز نظر کرد.روکش برای محافظت بیشتر دندان انجام شود.

 130. Avatar فریبا گفت:

  سلام . آقای دکتر دندان من خیلی درد می کند دو سال پیش هم پر کردم. چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه مراجعه شود. باید دندان عصب کشی شود. بهتر است بعد روکش گردد.

 131. Avatar اسکندری گفت:

  سلام آقای دکتر من چند روهست که دندان ۷ بالا رو عصب کشی کردم ولی کما کان هنوز فقط با جویدن وفشار آن دندان درد میگرد آیا طبیعی است یا مشکلی وجود دارد
  باتوجه به اینکه من تجربه عصب کشی دندان های دیگه هم داشتم هیچ کدامشان به شکل ومدت درد نداشتند ممنون از رهنمایی تان

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام .نباید درد کند . احتمالا عصب کشی خوب و کامل انجام نشده .

 132. Avatar شادی گفت:

  سلام ، من چندماه پیش یعنی توی بهمن واسفند پر کردم و دیروز درد میکرد. الانم درد دارم ی کم ،و همچنین ورم چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جهت عصب کشی به متخصص ریشه مراجعه شود.

 133. Avatar زهرا گفت:

  سلام
  آقای دکتر ۲سال است که دندانم را عصب کشی کردم ولی آب سرد و گرم بهش میخوره درد میکنه. ممنون میشم مشکلش را بفرمایید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید عصب کشی بشه. عصب کشی قبل کامل نبوده است.

 134. Avatar سید سعید گفت:

  آقای دکتر عرض سلام و خسته نباشید.
  ۱. تو یک جلسه میشه هم عصب کشی کرد و هم دندون رو پر کرد؟
  ۲. درد بعد از عصب کشی و پرکردن تا چند روز عادیست؟
  ۳. دندونی که عصب کشی و پر میشه باید روکش بشه یا نیازی نیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام و خسته نباشید.
   ۱. بهتر است در یک جلسه دندان عصب کشی کرد و در جلسه دیگر دندان را پر کرد
   ۲. درد بعد از عصب کشی تا ۳ الی ۵ روز طبیعی است
   ۳. بهتر است دندانی که عصب کشی و پر میشود به علت از دست دادن مینا و انساج حفاظت کننده دندان روکش شود.

 135. Avatar مینا گفت:

  اقای دکتر سلام
  من دندانم را عصب کشی کردم پیش متخصص الان بعد ۴ روز صورتم یه کوچولو روم کرده علت چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلا. اگر عصب کشی کامل و درست انجام شده باشد نیاید بعد از 4 روز درد و ورم داشته باشید.

 136. Avatar شکوری گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من دندون 5 فک پایینم رو سال پیش عصب کشی کردم بعد صورتم و لثم ورم کرد و خیلی درد میکرد دوباره رفتم عصب کشی مجدد صورتم خوب شده ولی یکم از ورم لثه ام مونده بود الان بعد یه سال دوباره صورتم و لثم ورم کرده ولی درد نمیکنه میتونم دندونمو نگهدارم یا باید کشیده بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک مراجعه کنید بعد از تهیه رادیوگرافی علت درد قابل تشخیص است. به این شکل نمیتوان اظهار نظر کرد.

 137. Avatar مانیا سهرابی گفت:

  سلام جناب دکتر وقت بخیر, من یک سال پیش دندانم را عصب کشی و پر کردم و الان نصف اون دندون شکسته و افتاده, الان من باید چه اقدمی انجام بدم? آیا دندوم باید بکشم و ایمپلنت انجام بدم?

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است این دندان روکش شود

 138. Avatar پویا گفت:

  سلام جناب دکتر عزیز
  من دو هفته پیش و در دو مرحله دندونمو عصب کشی کردم. اصلا دردی ندارم به گرما و سرما و جویدن حساسیت ندارم و راحت غذا و مایعات میخورم فقط کمی حس میکنم لثم بصورت خفیف تورم کرده و گهگداری خیلی خیلی کم حساسه وقتی که توجهمو زیاد می کنم بهش.
  ایا طبیعیه؟ ممنونم از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر لثه تورم دارد دندان عفونت کرده و عصب کشی کامل نبوده است

 139. Avatar حسنا گفت:

  با سلام
  من حدود یک هفته پیش دندان ۶ و ۷ بالارو عصب کشی کردم و پرشده و قالب گرفتن که روکش اماده بشه
  ولی الان با خوردن اب گرم حتی ولرم درد شدید چند دقیقه ای دارم و بعد خوب میشه
  لطفا راهنماییم کنید ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. احتمالا دندان خوب عصب کشی نشده است . باید از دندان عکس گرفته شود تا بتوان نظر قطعی داد

 140. Avatar مهرانا گفت:

  ضمن خسته نباشید،دندانِ من عفونت داشته و پزشکم بدون توجه دقیق به عکس… آن را عصب کشی و پُر کرده… و الان به شدت درد داره و دچار تورم شده… الان باید چی کار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر دندان درد دارد نشانگر این است که عصب کشی کامل نبوده است باید از دندان عکس گرفته شود و به یک متخصص ریشه مراجعه نمایید

 141. Avatar مریم گفت:

  سلام آقای دکتر من سه ماه پیش دندانم رو عصب کشی کردم و وقتی عصب کشی تموم شد دندان من بود و تراشیده نشده بود. امروز که برای پرکردن همون دندان رفتم دکتر بعد از اینکه مواد کامپوزیت رو ریخت دندونم رو تراشید که قالب گیری کنه. آیا باید این کار رو میکرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان اول باید با ماده کامپوزیت پر کنند و بعد دندان را بتراشند و قالب گیری کنند که بتوانند بر روی آن روکش قرار دهند . بله کارشون درست بوده.

 142. Avatar شهاب گفت:

  سلام دکتر گرامی من یکی از دندانهای بالام عصب کشی سه کاناله نیاز داشت که دکتر بعد از انجام کار که عکس گرفتن دو تا کانال رو انجام داده بودن و یکی دیگه تو عکس نشان میداد عصب کشی از ریشه بیرون زده بود و کج انجام شده بود بود و ایشون گفتن که چهار روز دیگه برای اون یکی کانال بیام آیا بعدا مشکلی برای دندان من بوجود نخواهد آمد؟
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر عصب کشی کامل و درست انجام شود مشکلی نیست.

 143. Avatar رویا گفت:

  سلام خسته نباشید اقای دکتر من۳ سال پیش سومین دندونم از سمت راست بالا پر کردم ولی ۲ ماه پیش نصف صورتم و دندونانم بشدت درد میکردن و من به دکتر مراجعه کردم گفتن از همون دندونه و باید عصب کشی بشه . میخواستم بدونم که ایا ۳ سال پیش موقع پر کردن این دوندونم مشکلی بود که الان نیاز به عصب کشی پیدا کرده؟ایراد از چی مینونه باشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. علت رسیدن پوسیدگی دندان به عصب است. به متخصص ریشه مراجعه کنید تا دندان شما عصب کشی شود. برای مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک عصب کشی دندان و درمان ریشه

 144. Avatar Kia گفت:

  سلام
  آقای دکتر من چند ماه قبل دندان عقب راستم رو پر کردم ولی با گذشت سه ماه اینطور ها ابتدا بعضی شب ها دندانم درد میگرفت و الان تقریبا هر شب درد میگیره با مسکن قطع میشه و اینکه دندان نسبت به آب سرد خیلی حساس عکس opg گرفتم دکتر گفت هیچ مشکلی نداره،میخواستم بدونم امکان داره که این دندون نیاز به عصب کشی داشته باشه.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله همینطور هست . به متخصص ریشه مراجعه شود.

 145. Avatar متین گفت:

  سلام من ۳ ماه پیش رفتم برلی عصب کشی دندان و مرحله ک پانسمان بود رو انجام دادم و مرحله دوم ک پر کردن بود بخاطر کرونا نتونستم برم و حالا چند هفته است ک اگر کوچکترین ضربه ای بخوره یا مواد غذایی بره روش تا چند ساعت خیلی درد میگیره حالا احتمال عفونی شدن یا کیست وجود داره ؟ آنتی بیوتیک بخورم میتونم برم ادامه درمان رو بدم .. با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما حتما به دندانپزشک معالجتون مراجعه کنید تا درمان دندانتان انجام گردد.

 146. Avatar hashemi گفت:

  سلام من ۱۸ سالمه
  یک کرسی در فک بالام سمت راست به صورت کامل افتاده اما بعضی وقت دو دندان کناری با اینکه سالمه درد میکنه آیا نیاز به عصب کشی داره
  دو دندون کرسی در فک پایین سمت چپ خراب شده یکی به تقریبا افتاده یه تیکه کوچولو ازش مونده و درد میکنه و دیگری یه تیکه کوچولو ازش افتاده ولی دردی نداره باید چکار کنم ب نظرتون ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام پعد از معاینه کلینیکی می توان اظهار نظر کرد.

 147. Avatar رضا گفت:

  با سلام خدمت شما.بنده برای عصب کشی دندان شماره ۶ فک بالا به یک کلینیک مراجعه کردم و پس از مرحله دوم عصب کشی عنوان کردند که یکی از کانال ها باز نمی شود و باید به متخصص مراجعه کنم من به دو متخصص مراجعه کردم.یکی ترمیم ریشه و دیگری متخصص ریشه(اندودنتیکس) اولی گفت که تنها نیاز به عصب کشی مجدد دارد اما دومی گفت که علاوه بر اسب کشی مجدد احتمالاً نیاز به جراحی ریشه هم هست ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بدون معاینه کلینیکی بصورت مجازی نمی توان اظهار نظر کرد. باید دندان معاینه شود . رادیوگرافی دیده شود تا پاسخ قطعی اعلام گردد.

 148. Avatar مهرنوش گفت:

  سلام آقای دکتر . خسته نباشید
  من حدود کمتر از یک هفته هست دندون یک بالا را عصب کشی کردم و فکر کنم با عفونتی که داشتم انجام دادم . الان ریشه دندون قسمت نزدیک بینی و بالای لبم ورم دارد و به شدت درد میکند . از طرفی هم گوش درد شدید دارم . نوافن و ژلوفن هیچ تاثیری روی دردش ندارد . از قرص های سفیکسیم و مترانیدازول و آموکسیسیلین هم استفاده میکنم . آیااین ورم و درد شدید طبیعیه ؟ ممنون میشم یه توضیحی بدین . ممنون از زحماتتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بیشتر از سه روز طبیعی نمیباشد . به دندانپزشک معالجتون مراجعه کنید. و خودتان سر خود بدون تجویز دندانپزشک دارو استفاده نکنید.

 149. Avatar نسرین گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید،من امروز دندون پنج فک بالای راست رو عصب کشی کردم و درهمین جلسه دکتر برام پرش کرد با آمالگام و گفت کارش تمومه،خطرناک نیست که پانسمان نذاشتن؟ یه دندون قبلاً عصب کشی کردم و خیلی درد داشتم و پانسمان گذاشتن چندروز بعد پر کردن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. من وضعیت قبل و موقعیت دندان پنج شما را ندارم . بهتر بود همین سوال را از دندانپزشک معالجتون می پرسیدین.

 150. Avatar F.moradi گفت:

  سلام آقای دکتر
  من چند روز پیش دندان ۵ بالا سمت چپ رو عصب کشی کردم.دندونم لبش تیز شده چیکار باید بکنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جهت برطرف کردن مشکل به دندانپزشک معالجتون مراجعه نمایید.

 151. Avatar مریم گفت:

  سلام من سه بار دندان آسیا فک بالا سمت راست را پرکرده ام اما وقتی غذا میخورم خیلی درد دارم عصب کشی کامل شده یه لقمه غذا میخورم نخ دندان میکشم خون میاد ازدندونم چیکارکنم آخه خیلی اذیت میشم بیشتر درد لثه حس میکنم تا خود دندون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر عصب کشی کامل است خونریزی مربوط به لثه است باید به یک متخصص لثه مراجعه کنید

 152. Avatar عباس صمدانی فرد گفت:

  سلام آقای دکتر ممنون از وقتی که گذاشتید
  من 2 روز پیش عصب کشی دندان های 5 و 7 بالا و عصر همانروز ترمیم 7 پایین و همچنین جرم گیری خیلی سختی داشتم. همان شب با تب 38 مواجه شدم و دو روز هست درگیر این تب هستم البته بنا به توصیه پزشک داخلی از پنی سیلین V هم استفاده میکنم ولی تب من قطع نشده آیا اختلالی در روند درمان ریشه داشته ام؟سپاسگزارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله ان دندان عفونت کرده است باید به متخصص ریشه مراجعه نمایید

 153. Avatar آرش گفت:

  سلام اقای دکتر
  بنده پارسال دندان ۶ ام را روکش گذاشتم اما الان هر دو سه روز چرک میکنه اموکسی سیلین میخورم ولی تا قطع میکنم مجددا چرک میکنه به نظرتون دندون رو بکشم یا راه حل دیگه ای پیشنهاد می کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. روکش ان دندان باید خارج شود و دندان باید عصب کشی گردد

 154. Avatar یاسر ابراهیمی گفت:

  عرض ادب و ارادت اقای دکتر حدود ۹ ماه پیش دندان نیش بالا سمت راست را عصب کشی کردم و از همان زمان احساس ضعف در دندان داشتم و زمانی که با ناخان ضربه میزنم احساس درد دارم و جالب اینکه از همان زمان سینوس ها عفونی شد و غدد لنف هم کمی ورم دارد با مراجعه به پزشک و گرفتن عکس گفتن ریشه کمی ملتهب است اما خوب می شود که هنوزم خوب نشده لطفا رانمایی بفرمایید با کمال تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.اگر شما 9 ماه قبل عصب کشی کر ده اید و هنوز ریشه التهاب دارد در نتیجه عصب کشی ناقص است باید دوباره انجام شود

 155. Avatar الینا گفت:

  سلام دکتر من دندونامو ارتودنسی کردم و دوساله که ارتودنسیامو برداشتم و از پلاک استفاده میکنم الان چند تا از دوندونام خراب شده و نیاز به عصب کشی و پر کردن داره میخواستم ببینم ایا میتونم بعد از درست کردن دندونام از پلاک استفاده کنم یعنی فرم دندونم تغییر نمیکنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نباید فرم دندان تغییر کند.

 156. Avatar بهار گفت:

  سلام وقت بخیر
  من دوسال و نیم پیش دندونم رو عصب کشی و روکش انجام دادم. الان یه کمی درد دارم و احساس میکنم دچار عفونت شده و کمی هم ورم کرده. علتش چی میتونه باشه و چه باید کرد؟ من فکر میکردم دندون عصب کشی بشه دیگه دچار درد نمیشه.
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله درسته دندانی که صحیح و کامل عصب کشی شده باشد نباید درد بگیرد. شما به متخصص ریشه جهت عصب کشی مراجعه نمایید.

 157. Avatar رایین گفت:

  سلام اقای دکتر، خسته نباشید. من سال پیش دندون آسیای پایین رو عصب کشی کردم، دو روز هست که به شدت درد می کند چیکار باید کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . به متخصص ریشه مراجعه کنید . باید دندان شما عصب کشی شود.

 158. Avatar مریم گفت:

  سلام وقت بخیر…من حدود یه ماه پیش دندانم رو عصب کشی کردم ولی بعده ۳ هفته بعد زیر گونم درد احساس میکردم و بالای همون دندون عصب کشی شده یه برآمدگی اندازه عدس بود…رفتم دکتر و بهم آنتی بیوتیک دادن…میخواستم بپرسم با قرص خوب میشه؟ چون یکی از دوستام همین مشکل رو داشتن و دکتر مجبور شد اون دندون رو دوباره باز کنه و عفونت رو خارج کنه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با میل کردن قرص درمان قطعی نمی شود به طور موقت عفونت سرکوب می گردد. دوباره پس از مدتی برمی گردد.

 159. Avatar فرخ گفت:

  باسلام وخسته نباشین .جناب دکتر
  من یک کیست بزرگ دارم ایا درمان عصب کشی کافی است

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   در اکثر موارد برای درمان کیست بزرگ عصب کشی به همراه جراحی کیست لازم است

   1. Avatar لیدا گفت:

    سلام وقت بخیر جناب دکتر، من ده روز پیش دندان هفت بالا رو پیش متخصص ریشه عصب کشی و پر کردم، همزمان در یک روز دو دندان انجام شد عقل بالا سمت چپ و هفت بالا سمت راست. عکس هم گرفتن قبل از پر کردن. از اونروز تا حالا دندون سمت راست بشدت درد دارم و مدام مسکن نوافن مصرف میکنم. به نظر شما علت چیست؟ راهنمایی بفرماید لطفا

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام. دندانها خوب عصب کشی نشده است اگر دندان خوب عصب کشی شود نباید درد داشته باشد

 160. Avatar ریا گفت:

  باسلام وخسته نباشین .جناب دکترمن ۱۵ اسفند۹۸ به دندون پزشکی بخاطردرد دندان مراجعه کردم .دکترعصب دندان رو خالی کرد وپانسمان کردن.فرداش حتی نتونستم دندون روی دندون بزارم چنان دردشدیدی داشت که فقط دهنموبازنگه میداشتم.رفتم اقای دکترگفت عفونت داره وسفکسیم ومترانیدازول نوشتن دوهفته بعدمراجعه کردم ایشون دندونموپرکردن و۳ عصب کشی دیگه و۴ تا سطحی هم انجام دادن که تا امروز همشون مورد دارن چه سطحیها چه عصب کشی ها از۱۵ اسفندتا به امروز ۴ بار هربار ۳ ورق انتی بیوتیک خوردم ویک امپول سفازولیم هم زدم ولی اصلا خوب نشدن مخصوصا اون دندان اولی که بعده عصب کشی درد شدید پیدا کرد ..البته یاد آور بشم درد ندارن فقط شدیدا گز گز میشن .حتی نمیتون نخ دندان یا مسواک بزنم .عکس هم ازشون انداختم تا ببینن عصب مونده یانه ؟؟
  دکتر گفتن هیچ عصبی نمونده وهیچ مشکلی نداره .حالا نمیدونم چکار کنم گزگز دندونهام اعصابمو بهم ریخته با خمیردندان سن سوداین هم شستم ولی هیچ فرقی نکرده .ممنون میشم اگه راهنماییم کنین .سپاسگذارم .🙏🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   من تا عکس دندانهای شما را نبینم نمی توانم قضاوت کنم بهتر این است که شما از یک متخصص ریشه با تجربه وقت بگیرید و با عکس دندانهایتان با ایشان مشورت کنید

 161. Avatar ف گفت:

  سلام خسته نباشید من دندون ۶ سمت راست پوسیدگی داشت رفتم دکتر گفتن تا جاییکه ممکنه میخواهم درمان ریشه نکنم پوسیدگی را خالی کردن و دوباره دندونم پر شد بعد چند روز با درد رفتم برای عصب کشی کانال چهارم ترشحات داشت و دوباره پانسمان کردن و گفتن انتی بیوتیک مصرف کنم ولی درد از همون روز شدید بود و اصن آروم نشد و در نهایت دندانم رو کشیدن میخواستم بدونم واقعا لزومی به کشیدن دندان بود؟ و اینکه اون پر کردن بدون عصب کشی بار اول باعث عفونت ریشه نشده؟؟ در ضمن من لختی دریچه میترال هم دارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان نباید کشیده می شد چون به راحتی با پرکردن کانال چهارم و عصب کشی درست دندان سالها باقی می ماند حالا اگر شما بخواهید ایمپلنت انجام دهید مشکلات بیشتری در جلوی شما است . اگر مشکل دریچه میترال دارید حتما باید با دکتر خودتان در میان می گذاشتید چون قبل از کشیدن دندان باید دارو می خوردید

 162. Avatar محمدی گفت:

  باسلام وخسته نباشید.جناب دکنر عزیز
  من محمدی دبیر ادبیات فارسی از اهواز هستم.
  خواستم از شما بابت جوابگویی و سایت خوبتان تشکر کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. خوشحال هستم که توانسته ام توسط سایت کمک کننده باشم ودردی را بر داشته باشم.

 163. Avatar خدیجه طاهری گفت:

  باسلام من دندان شماره ی هفتم رو ترمیم عمیق کردم ولی عصب کشی نکردم الان بعد از ۴ ماه باز هم به سرما و گرما حساس هست و بهبود نیافته توی عکس ها هم مشکلی نیست چیکار کنم ببرم عصب کشی کنم یا بذارم بمونه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   بهتر است یک بار دیگر ماده پر کردگی خارج شود و قبل از پر کردگی دکتر لایه کف بندی محافظ عصب بگذارد تا پوششی برای عصب باشد و نیازی به عصب کشی نشود

 164. Avatar Mahdiye گفت:

  سلام
  من دندونم رو ۲ سال پیش پر کرده بودم اما الان چند وقتی هست ک دردش دوباره شروع شده
  دکتر عمومی ک رفتم و عکس انداختن گفتن ریشه دندون عفونت کرده و باید به متخصص مراجعه کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه مراجعه شود. دندان شما باید عصب کشی شود.

 165. Avatar علی گفت:

  سلام ببخشید عصب کشی چند جلسه کار می برد ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام بین یک تا دو جلسه کار میبرد

 166. Avatar مهیار گفت:

  سلام، وقت بخیر.
  من چند ماه پیش دندان ششمم به مدت دو روز درد شدیدی داشت اما بعدش درد به طور کامل رفع شد. حتی قبلا که با آب سرد تحریک میشد و درد میگرفت رفع شد.اما نمیدونم آبسه یا کیستی بالاش تشکیل شده. عکس گرفتم گفتن ریشش عفونی شده. به نظرتون با عصب کشی اون کیست یا آبسه رفع میشه؟ چون کمی بالاست. نیازی به جراحی نداره؟
  باتشکر.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر کیست کوچک باشد با عصب کشی مشکل حل شود در غیر اینصورت نیاز به جراحی است

 167. Avatar سارا گفت:

  سلام وقت بخیر من یه راهنمایی میخواستم
  من کانادا هستم تقریبا یک مات و نیم پیش یه کوچولو از کنار دندونم شکست و من بلافاصله رفتم دندونپزشک بعد ایشون گفت یه پوسیدگیه داره و اقدام به درست کردن دندون من کردن که اول از همه دندون بی حس نمیشد و بالاخره با تزریق در عصب تونستن دندون رو خالی کنن و چون من درد شدید در طی انجام کار داشتم گفتند این دندون به عصب رسیده و به علت کورنا اجازه نداشتن عصب کشی انجام بدهند گفتند من دندون رو تمیز میکنم. موقتی میبندم تا دو هفته دیگه و احتیاج هم به خوردن انتیوبیوتیک هم نیست
  من بعد از سه روز درد شدیدی تو فکم گرفتم که اورژانسی رفتم گفتن فک پایینه کلا عفونت کرده و اموکسی سیلین و میترانادازول ۵۰۰ دادن و بعد از سه روز این درد اصلا آروم نمیشد دوباره من مراجعه کردم (البته خود اون دکتر اول نبودن و تو این تایم دو تا دکتر متفاوت من رو ویزیت کردن )گفتن دندون لق شده و ابسه کرده و اموکسی. کلاس داد بعد از سه روز من یه کم بهتر شدم ولی با دکتر خودم وقت داشتم وقتی رفتم و شنید گفت من باید دندون رو باز کنم بشورم و تا دو هفته این دندون باز باشه تا درد آروم بشه و باکتریا بروند بیرون و من دوباره امروز رفتم و توی کانال رو اندی باکتریال تزریق کردن و گفتند ظاهرا دندون تمیزه ولی یکساعت بعد بلافاصله درد وحشتناکی اومد سراغم که حتی نمیتونم آب دهتم رو قورت بدهم و حتی دهنم رو باز کنم و باز هم صورتم ورم کرد من واقعا نمیدونم باید چکار کنم میشه راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   باید به مطب یک متخصص ریشه مراجعه نمایید. لطفا به پلی کلینیک مراجعه نکنید که دکتر های متفاوت داشته باشد چون در پلی کلینیک بر اساس شیفت دکتر های متفاوتی کار می کنند باید مسولیت درمان به عهده یک نفر باشد . این دندان باید عصب کشی شود

 168. Avatar حسن گفت:

  دکتر سلام و عرض ادب. دندان انتهایی فک بالای سمت راست صورت سوراخ شده و روش سیاه شده رفتم دندان پزشک میگه باید کنده بشه. گفتم اصلا درد نداره.میگه باید عصب کشی بشه بعد گفت باید عکس بگیری. گیج شدم بخدا نظر خودتون رو بفرمائید ممنون میشم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید عکس گرفته شود ودر صورتی که عصب دندان درگیر شده باشد باید عصب کشی شود

 169. Avatar مریم گفت:

  سلام اقای دکتر
  دندان آسیای من نزدیک به لثه قهوای رنگ شده در حالی که از داخل خود دندان چیزی معلوم نیست و زمانی هم که دست می زنم احساس درد می کنم در این شرایط باید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک مراجعه کنید . دندان شما باید عصب کشی شود.

   1. Avatar نیلوفر گفت:

    سلام آقای من دندانم رو عصب کشی کردم عکسش رو هم نشون چندتا متخصص دادم گفتن عالی عصب کشی شده ولی الان بعد چند روز هم خیییلی درد داره جوری ک اصلا نمیتونم تحمل کنم هر جور مسکنی هم استفاده میکنم بیفایده س،بنظرتون مشکل کجاست

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام. درد تا یک هفته تا ده روز طبیعی است در غیر اینصورت دندان کانال اضافی داشته که دندانپزشک شما متوجه ان نشده است

 170. Avatar رعنا گفت:

  سلام، من 5 روز هست که یکی از دندونامو عصب کشی و پر کردم، بعد از 5 روز به شدت درد میکنه و خیلی اذیت میشم، باید دوباره عصب کشی بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام دندانی که عصب کشی شده نباید درد داشته باشد. پس نتیجه می گیریم عصب کشی کامل و درست انجام نشده است.

 171. Avatar ثریا گفت:

  سلام دندون من از بالا اسیاب نه کناریش خراب شده بود رفتم دکتر دکتر در یک جلسه عصب کشی و پر کرد بعد از مدتی کنار دندونم عفونت کرد و چرکی شد الانم بعد از ۲ سال حالت ابسه داره ولی درد نداره ولی گوش و چشم و گلوم و سینوسام از همون طرف درد میکنه ایا دلیلش دندونم میتونه باشه اگر دندونمه چی کار کنم برم دندونو بکشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . بله . حتما به دندانپزشک مراجعه کنید و آبسه باید درمان شود.

   1. Avatar سارا گفت:

    سلام دکتر دندان شماره ۴ فک بالام میناش به طور کامل شکست و فقط کمی از مینا معلوم بود.چون برای ارتودنسی باید در هر صورت کشیده میشد؛به خاطر کرونا عجله برای مراجعه و کشیدن نکردم.
    شب گذشته دندانم نبض میزد و صبح یکطرف صورتم تا زیر چشمم ورم کرده.ولی درد ندارم
    الان دارم انتی بیوتیک مصرف میکنم.
    بهتره زودتر مراجعه کنم یا درسته که الان دو سه روزی انتی بیوتیک مصرف کنم بعد مراجعه؟
    و دکتر میشه بدون عکس رادیولوژی درمان شه؟چون تا به حال ۳بار عکس گرفتم و خطرناکه این همه اشعه

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. پس از استفاده از آنتی بیوتیک میتوانید برای درمان و کشیدن دندان مراجعه کنید.

 172. Avatar Samira. گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من یه دندون دارم که سوراخ شده و خیلی هم اذیت میکنه . حدودا هر ماه یا دو ماه یکبار میگیره و تا یک هفته دردش با منه . نمیتونم از پس مخارج پر کردن و عصب کشیش بر بیام ترجیح میدم بکشمش فک بالاست و یک دندون قبل از دندون های آسیاب بزرگه. درد بدی دارم که هیچی جوابگوش نیست.رفتم پیش دکتر و اون گفت این دندون مهمه و باید باشه نمیکشمش خواستم بدونم باید چجوری به اون آقای دکتر بفهمونم مال منه و من صلاح میدونم بکشمش

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   بهتر است دندان کشیده نشود و پر شود چون در دازمدت شما پشیمان می شود واگر بخواهید بعدا جای ان دندان ایمپلنت بگذارید باید هزینه بیشتری پرداخت کنید و ایمپلنت به خوبی دندان شما نخواهد بود . به هر حال برای کشیدن می توانید به دندانپزشک خود مراجعه کنید و از ایشان بخواهید دندان شما را بکشد و ایشان هم این کار را خواهد کرد

 173. Avatar زهرا گفت:

  سلام.من ۲۲ساله هستم.سالها پیش دندان های هفت پایین را کشیده بوده ام و دندان های عقل جایگزین این دندان ها شده است.الان یکی از دندان های عقل نیاز به عصب کشی دارد،به چندین پزشک مراجعه کرده ام بعضی می‌گویند باید کشیده شود و بعضی می‌گویند عصب کشی میکنیم اما تضمین نمی‌کنیم چه مدت دندان کار بدهد،و من هزینه برای ایمپلنت ندارم.نظرشما چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است عصب کشی شود و شما برای این کار باید به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید

 174. Avatar مصطفی گفت:

  سلام .با عرض خسته نباشی و خداقوت خدمت شما..من چند روزیه دندانه آسیابم درد میکنه برای بحث کرونا جرات رفتن به دکتر رو ندارم از آنتی بیوتیک و مسکنها استفاده میکنم . سوزن رو هم داغ میکنم تو حفره خالی شده دندانم دردشم آروم میشه با این کار .میخواستم بدونم عوارضی داره یا نه ..ممنون از وقتی که برام میزارین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما عفونت کرده است بهتر است برای درمان به یک متخصص ریشه با تجربه و دارای مطب مجهز جهت رعایت اصول بهداشتی کامل مراجعه نمایید

 175. Avatar عفت گفت:

  سلام دکتر.
  اشکالی داره دندان بلافاصله بعد از عصب کشی پر بشه یا اینکار باید با فاصله انجام بشه؟ با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است بین یک هفته تا دو هفته دندان پر شود

 176. Avatar لیلا امیریان گفت:

  سلام من دندونمو عصب کشی کردم و دکتر پانسمان کرد و چند روز بعد پرش کرد الان نزدیک به یک هفتس که اون قسمت چپ فکم درد میکنه و درد به دندانای مختلف میزنه انتی بیوتیک و پنی سیلین و داروهای مسکن هم استفاده کردم اما تاثیری ندارن شبا از ناراحتی و درد نمیتونم بخوابم و مسکن روش جواب نمیده دهنمم بو بدی میده دندونای که عصب کشی کردم دندون شیش پایین سمت چپ هست و الان کل سمت چپم درد میکنه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد بیشتر از دو الی سه روز شده به دندانپزشک معالجتون مراجعه کنید. تا بعد از معاینه علت درد تشخیص داده شود.

  2. Avatar Zahra گفت:

   سلام. ایا دندانی که قبلا عصب کشی ناقص شده باشد را می توان عصب کشی کرد

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    سلام.
    برای این منظور بهتر است به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید

 177. Avatar فاطمه گفت:

  سلام. اقاي دكتر من دندان درد دارم. ولی نمیدانم چرا درد دندانم در شب شروع می شود روز بهتر است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از آنجایی که فشار بر محفظه پالپ در شب بسیار بیشتر از روز است. درد های ناشی از رسیدن به این مرحله از پوسیدگی دندان، شب ها بیشتر از روز احساس می شود.مراجعه به این لینک عصب کشی دندان و درمان ریشه

 178. Avatar شکوری گفت:

  سلام آقای دکتر من دندان پایین یکی مونده به آخرم دچار خرابی شده. وخیلی درد میکنه با این شرایط هم که نمیتونم به دندانپزشک مراجعه کنم از طرفی هم میترستم موجب بدتر شدن دندان و درد بیشترم بشه چیکار باید بکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر درد دارید در شرایط اورژانس می توانید به یک مرکز درمانی مجرب و تمیز که دستورالعملهای ویروس کرونا را رعایت می کنند مراجعه کنید . شما نیز تمام نکات را رعایت کنید . برای مطالعه بیشتر به این لینک مراجعه شود. ویروس کرونا و دندانپزشکی

 179. Avatar هدی گفت:

  سلام دکتر درمان عغونت دندان چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان عفونت دندان عصب کشی است

 180. Avatar مریم گفت:

  با سلام. دندان آسیاب کوچک دوم من دچار پوسیدگی شده و حدود یک سال هست که نمیتونم چیزی باهاش بخورم چون به شدن درد داره. این پوسیدگی به همون دندون در سمت چپ و فک بالام سرایت کرده و از همون سال پیش کل دندون هام به گرما و سرما حساس شده اند. لطفاً راهنمایی بفرمایید که چه کار باید بکنم. البته در آخر بگم که دندون هام نیاز به ترمیم دارن و دچار پوسیدگی کامل نشدن.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پوسیدگی دندان شما به عصب رسیده به متخصص ریشه مراجعه شود. و دندان باید عصب کشی شود. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک عصب کشی دندان و درمان ریشه

 181. Avatar ساناز گفت:

  سلام ،دندون عقل فک پایین سمت راستم شکسته و یک تیکه کوچیک ازش باقی مانده با ریشه درد نداره ولی دندان کناریش چند سال پیش عصب کشی کردم و در این سالها چندین بار درد گرفته و وردم کرده،اگر ریشه دندان عقلم بمونه مشکلی پیش میاد؟چون خیلی از دندان پزشکی و جراحی میترسم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان باید معاینه شود. و رادیوگرافی بررسی شود تا بتوان اظهار نظر کرد.

 182. Avatar Afshin گفت:

  سلام دکتر
  من نزدیک ۲ تا ۳ سال هست دندون جلو فک بالام تغییر رنگ داده رفتم دکتر بم گف پوسیده شده
  من قبلا این دندون رو پر کرده بودم و دوباره پوسیده شده بود
  بعد از ۳ سال ک از اون ماجرا میگزره احساس درد میکنم و انگار و دندونم مثل ماهیچه ک گرفته شده باشه گرفته شده و حس درد توی فک بالایم میکنم
  میخواستم بپرسم نیاز ب کشیدن داره یا عصب کشی کافیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این دندان باید عصب کشی شود و دوباره پر گردد. کشیدن دندان به صلاح نیست

 183. Avatar امیر گفت:

  سلام اقای دکتر،،،ببخشید من یه سوال دارم،،،،من الان چند سالی میشه یکی از دندانهای اسیاب دچار پوسیدگی و سیاه شدن شده،،،،و به مرور زمان بدتر شده در این سه چهار سال،،،،که این اواخر باز یکم دیگش شکست و کاملا سیاه بود اون شکستگی هم،،،،و داخلش رو خودم میبینم مشکی هست،،،،ولی به هیچ عنوان درد نداره،،،سوال من اینه ایا این عصب کشی حتما لازم داره؟ در کل فقط درد داشته باشه عصب کشی میشه؟ برای من درد نداشته اصلا در این سالها،،،،ولی دیگه میخوام برم برای ترمیمش این هفته،،،فقط به نظر شما عصب کشی میکنن یا خیر؟

  ممنون میشم اینو پاسخ بدین،،،،و اینکه ایا درد هم داره اگه البته عصب کشی کنن،،،من از دردش یکم ترس دارم،،،،کلا بدون درد هست؟

  سپاس

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر حجم زیادی از دندان از دست رفته است پوسیدگی به عصب رسیده است و باید عصب کشی شود در غیر اینصورت دندان عفونت می کند ممکن است شما در این مدت درد نداشته باشید ولی پوسیدگی وسیع باشد و به عصب رسیده باشد. در درصدی از بیماران پوسیدگی به عصب می رسد ولی اتها درد ندارند

  2. Avatar mina گفت:

   سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
   درمان عصب کشی دندان سانترال بالا چند جلسه انجام می شود

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    سلام. معمولا عصب کشی در یک جلسه انجام می شود

 184. Avatar عقیلی گفت:

  سلام دندانم رو درمان ریشه و عصب کشی کردم با عفونت همراه بود به حدی که لثه ی من ورم کرده بود با پنی سیلین و مسکن بهتر شد تا تونستن پر کردن رو انجام بدن بعد از پر کردن دوهفته قرص مصرف کردم عفونت کمتر شد و درد نداشت دو ماهی از ماجرای پرکردن دندانم میگذره و الان لثم مجددا ورم کرده و وقتی دست میزنم به ورم یکم درد داره
  ایا باید دوباره عصب کشی کنم؟ یا با مصرف دارو میشه بهتر شه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مجدد به دندانپزشک معالجتون مراجعه کنید . دندانی که عصب کشی شده نباید درد بگیرد مگر اینکه عصب کشی دقیق و کامل انجام نشده باشد.

 185. Avatar Artin گفت:

  سلام. جناب آقای دکتر دندان شماره 6 من باید عصب کشی شود آیا اول عصب کشی را انجام گردد و بعد اقدام به ارتودنسی کنم یا خیر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ایتدا عصب کشی دندان شماره 6 انجام شود . و بعد درمان ارتودنسی انجام گردد.

 186. Avatar علی گفت:

  سلام اقای دکتر جمیلیان من یک سال پیش یکی از دندون های اسیاب عصب کشی کردم . دو هفته پیش ریز ریز درد می کرد. خوب شده بود حالا دوباره درد داره. هنوزم درد شدیدی داره دلیلش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام دندان شما عفونت دارد . دندان شما عصب کشی لازم دارد. به دندانپزشک مراجعه کنید. باید معاینه کلینیکی انجام گردد و رادیوگرافی تهیه شود.تا علت دقیقا تشخیص داده شود.

 187. Avatar eli گفت:

  با سلام. من دندان آسیاب پایین رو دوماه قبل عصب کشی کردم. دندانم ظاهر سالمی داشت و اصلا دردی هم نداشتم. ولی از وقتی عصب کشی کردم خیلی احساس ناراحتی دارم. درد ندارم ولی لثه ها در سمت راست پایین ملتهب و قرمز شدند. من عملا فقط با سمت چپ غذا می خورم. امکان دارد که به آمالگام حساسیت داشته باشم. چون از کودکی آلرژی داشتم. خیلی نگرانم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. احتمالا دندان شما خوب عصب کشی نشده است . بعد لز معاینه و دیدن رادیوگرافی می توان جواب قطعی را داد.

   1. Avatar پویا گفت:

    سلام. آقای دکتر ، خدا قوت. من بعد از ۳ روز از عصب کشی، لثه ی من اندکی تورم پیدا کرده، نه لثه و نه دندان هیچ کدام دردی ندارند. حتی ۱ بار که مسواک زدم از همون ناحیه ، خونریزی اتفاق افتاد، میشه راهنماییم کنید. ممنون

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. لثه شما حساس می باشد باید لثه معاینه شود. به متخصص لثه مراجعه کنید.

 188. Avatar نادیا گفت:

  سلام وقت بخیر
  میخواستم بدونم علت سیاه شدن دندانی ک عصب کشی میشود چیست و آیا درمانی برای سفید کردن آن وجود داردیاخیر. چون دندان قدامی هست و از داخل سیاه شده
  ممنون از پاسخگوییتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید به متخصص ریشه مراجعه کنید . دندان شما باید عصب کشی شود. سپس روکش شود.با جرم گیری و بلیچینگ می توان سفید کرد.

 189. Avatar سیدمحمدموسوی گفت:

  سلام خسته نباشید من پسری ۲۲ ساله هستم دندان ۴ فک بالا کنار دندان نیش رو عصب کشی کردم این عصب کشی در دو مرحله انجام شد الان دو ماه گذشته دندانم هیچ دردی ندارد ولی بالای دندانم یعنی لثه احساس میکنم که دندانم ضربه میزنم یکم درد میگیره به نظر شما این مشکل چیه ؟؟ من دندان عقلم هم نیمه نهفته هست لثم ورم میکنه و ورمش میخوابه به نظرتون مشکل دندانم چیه شب وقتی میخوابم احساس قلقک یا گزگز شدن یا حرکتی بالای دندانم حس میکنم مشکل چی ممنون میشم راهنمایی کنید 🙏🙏🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید رادیوگرافی تهیه شود. و معاینه کلینیکی انجام گردد. سپس می توان پاسخ داد.

 190. Avatar رامین قاسمی گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما جناب جمیلیان.
  من دندان ۶ فک پایین سمت راست رو طی دو جلسه عصبی کشی و پر کردم و بعد از ۱ ماه روکش کردم اما باز گاهاً درد میکنه مشکل چی هستش ؟
  وسوال دیگه اینکه بین لثه و روکش دندان فاصله ی در ححد میلی متری باشه مشکلی داره یا خیر ؟
  سپاس گذارم که بهم جواب میدین .تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . درد اگر بیشتر شد باید رایوگرافی تهیه شود تا علت مشخص شود. معمولا دندانی که عصب کشی می شود نباید درد بگیرد. درد نشان دهنده اینست که عصب کشی کامل انجام نشده است. اون فاصله جای چسب روکش هست مشکل نیست.

 191. Avatar خشایار گفت:

  سلام بنده ۲۸اسفند ماه یکی از دندانمو که ۳کاناله بوده عصب کشی کردم ولی متاسفانه با خوردن سالاد یا اب خنک درد کوتاهی میگیره،پزشک معالج مجددا مراجعه کردم ایشون پس از بررسی عکس جدید گفتن کمی عفونت مانده و مترونیدازول و آنتی بیوتیک تجویز کردن و گفتن احتمالا با خوردن اینها رفع میشه خواستم‌ نظر شما رو بدونم ؟امکان داره به عصب کشی مجدد نیاز داشته باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام دندانی که عصب کشی شده است نباید درد یا حساس باشد. پس این نشان میدهد که عصب کشی کامل و درست انجام نشده است.

 192. Avatar Zangane گفت:

  سلام اقای دکتر من یکی از دندونهام رو عصب کشی کردم ولی به علت شیوع کرونا تعطیل کردن نتونستم پر بکنم دندونم رو الان هم وقتی غذا میخورم درد داره.چیکار باید بکنم.ایا عفونت هم میکنه.یه راه حلی بگین ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پانسمان دندان به صورت موقتی می باشد و نهایتا در مدت زمان یک ماه در دهان استفاده می شود. اگر مراقبت لازم صورت نگیرد در طول این بازه ی زمانی افتادن پانسمان دندان امری طبیعی است. زمانی که چنین اتفاقی افتاد باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه شود زیرا ممکن است به عفونت دندان منجر گردد.

 193. Avatar بهداد گفت:

  سلام خسته نباشید
  برای پر کردن دندان عصب کشی شده حتما باید آمولگام استفاده بشه؟ ماده ای نیست که سفید باشه و همرنگ دندان باشه؟ چون سیاهی آمولگام نمای بدی به دندون ها میده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله ، امکان پذیر است با دندانپزشک معالج خودتان مشورت کنید تا راهنمایی شوید.

 194. Avatar رضا گفت:

  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر دندون 5 بالا ام رو 1 سال پیش عصب کشی کرده بودم که یکماه پیش شروع به درد کرد و درعکس رادیولوژی که گرفتن گفتن که عصب کشی کامل نشده و به این دلیل عفونت کرده آیا می توان با گرفتن عکس از دندان لزوم درمان ریشه را تشخیص داد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله ، با تهیه عکس رادیولوژی از دندان تشخیص لزوم درمان ریشه را امکانپذیر می کند. برای به متخصص ریشه مراجعه شود. عصب کشی مجدد باید صورت گیرد.

 195. Avatar علی گفت:

  سلام اقای دکتر.دندونم عفونت داره و وقتی بهم فشار میدم درد میکنه.ایانیاز به عصب کشی دارد یا باید کشیده شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . بله ، دندان شما عفونت دارد . درد نشانه عفونت است . باید به متخصص ریشه مراجعه کنید . رادیوگرافی تهیه شود. و دندان شما باید عصب کشی شود.

 196. Avatar علیرضا گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید .
  ببخشید آقای دکتر من چند روزی احساس درد کمی بین دو تا از دندان هام دارم مثل اینکه چیزی درون لثه ام باشه اما هیچ چیز نیست و وقتی دندانم روی هم فشار میدم از اون قسمت درد خیلی کمی حس می کنم دندانم به سرما و گرما حساس نیست و دندانم هم پور کردم اما درد کمش یه جورایی روی عصابم رفته میشه لطفا کمکم کنید ممنون.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید معاینه و رادیوگرافی تهیه شود . با این توضیحات بدون معاینه نمیتوان پاسخ داد.درد ی که شما در ناحیه دندان دارید نشانه عفونت می باشد. دندان شما باید عصب کشی شود.

 197. Avatar ff گفت:

  سلام خسته نباشید
  دوتا دندون فک پایینم کنارهمدیگه هردوتاش روکش دارن وعصب کشی شده ان…بعداز یک سال هردوتاش عفونت کرده و درد خیلی بدی داره..عکس گرفتم و پیش همون دکتری که عصب کشی انجام داده بود رفتم و خیلی راحت گفت عفونت کرده باید هردوتاش رو بکشم..چون ریشه دندون تحلیل رفته
  پیش دوتا دکتر دیگه بردم عکس دندونم رو گفتن بخاطر عصب کشی ناقص عفونت کرده و هیچ راهی جر کشیدن نیست
  دکتری ک عصب کشی رو انجام داده میگه بقیه اشتباه میکنن و جنس دندونای تو خوب نیست
  من۲۱سالمه الان ایمپلنت زود نیست؟
  شما راه حل دیگه ای ندارید برای این ریشه تحلیل رفته؟
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . ریشه دندان اگر از بین رفته است نمیتوان کاری کرد باید ایمپلنت انجام شود.

 198. Avatar مصطفی گفت:

  مورد دیگه که فراموش کردم بنویسم دوهفته غیر متوالی آنتی بیوتیک مصرف کردم و بعد مصرف برای مدت 1هفته ورم یا آبسه لثه م میخوابه ولی مجدد دچار مشکل میشه
  ممنون از پاسخگویی تون.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام مجدد با عصب کشی شود . آبسه موقت خوب می شود دوباره بر می گردد. به متخصص ریشه با تجربه مراجعه شود.

 199. Avatar مصطفی گفت:

  سلام آقای دکتر
  امیدوارم در سلامت کامل باشین
  من 1ماه میشه که دندون 5بالا رو عصب کشی کردم الان آبسه داره که معلوم شد با عکس عفونت داره ولی دکترم میگه عصب کشی خوب انجام شده.
  این عفونت از چی امکان داره باشه?

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان شما عفونت دارد که مربوط به عصب کشی می باشد . باید رادیوگرافی تهیه شود . و با دیدن عکس علت تشخیص داده می شود. به متخصص ریشه با تجربه مراجعه کنید.

 200. Avatar مهدی چراغی گفت:

  سلام آقای دکتر من حدود یسال پیش دوتا از دندونامو عصب کشی و پر کردم و روکش کردم الان حدود دو ماهه که بعد از خوردن غذا مخصوصا غذاهای نسبتا سفت باهاشون لثه مجاورشون باد می‌کنه مثه جوش چرکی و با فشار دادنش عفونت از لثه خارج میشه …اگه راهنماییم کنید ممنون میشم توی این اوضاع کرونا میترسم به پزشک مراجعه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان شما عفونت دارد . باید به یک متخصص ریشه مراجعه کنید. عصب کشی دندان شما کامل و درست انجام نشده است . باید رادیوگرافی تهیه شود و عصب کشی مجدد انجام گیرد.

  2. Avatar مهدی چراغی گفت:

   سلام آقای دکتر من حدود یسال پیش دوتا از دندونامو عصب کشی و پر کردم و روکش کردم الان حدود دو ماهه که بعد از خوردن غذا مخصوصا غذاهای نسبتا سفت باهاشون لثه مجاورشون باد می‌کنه مثه جوش چرکی و با فشار دادنش عفونت از لثه خارج میشه …اگه راهنماییم کنید ممنون میشم توی این اوضاع کرونا میترسم به پزشک مراجعه کنم

   پاسخ

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام . باید رادیوگرلفی تهیه شود . به متخصص ریشه مراجعه شود . عصب کشی دندان شما درست و کامل انجام نشده است و چند وقت یک دفعه درد شما دارید و دندان آبسه میکند.

 201. Avatar حسن گفت:

  با سلام دندان 6 پایین من بعد از چند بار پر شدگی در زمانهای مختلف جدیدا کنار ان شکسته و درد می کند بعد از عکس دکتر گفتند که تاج دندان چون دیواره مناسبی ندارد شاید قابل عصب کشی و روکش نباشد و باید دکتر لثه انرا بازدید کند ایا ممکن است نیاز به کشیدن دندان باشد ایا نمیشود دندان را حفظ کرد با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام اگر مقدار کافی از مینا دندان شما باقی مانده باشد می توان دندان را درست کرد . عصب کشی و سپس تاج دندان درست می شود و بعد برای محافظت بیشتر روکش باید کرد.

 202. Avatar فاطمه گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من ۴ سال پیش دندونمو عصب کشی کردم ولی بعد ک‌ خواستم روکش کنم دکتر متوجه شد ک دندون من عصب کشیش کامل نبوده و در صورتی ک موفق نشن عصب‌کشی مجدد انجام بدن اون دندون و بکشن ولی عصب کشی مجدد انجام شد و گفتن که دیگه مشکلی نداره الان بعد یک سال تورمی انتهای همین دندون روی لثه ایجاد شده الان با توجه به بیماری کرونا نمیتونم ب دندانپزشک مراجعه کنم میخاستم ببینم اگر این تورم روی اثه ام بمونه منجر ب کشیدنش میشه یا خیر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام دندان شما آبسه کرده . عصب کشی مجدد باید انجام شود . با دیدن راذیوگرافی دندان شما می توان جواب قطعی را داد.

 203. Avatar فهیمه گفت:

  سلام.می خاستم بگم اگه دندونی که عصب کسی بشه و روش ادتدونسی باشه باید روکش هم بشه یا نه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . بعد از معاینه دندان پاسخ داده میشود. بهتر است عصب کشی و پرکردگی انجام شود و معاینه دندان توسط متخصص ارتودنتیست انجام شود تا پاسخ قطعی به شما داده شود.

 204. Avatar fatemeh گفت:

  سلام چندین سال پیش دندان ام عصب کشی شده با وجود رعایت بهداشت دچار پوسیدگی شده و سرب پرشده قسمتی اش درامده و الان با توجه به کرونا امکان مراجعه به پزشک نیست برای جلوگیری از اسیب بیشتر چه راهکاری پیشنهاد میدهید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . بهداشت دهان را رعایت کنید از نخ دندان و مسواک استفاده کنید . ادامه مطلب مراجعه به این لینک بهداشت دهان و دندان

 205. Avatar هاشم گفت:

  سلام‌آقای دکتر من‌یکی از دندون هامو درمان ریشه کرده بود و بعد اون روکش گذاشته بودم بعد رو سه سال دندونم عفونت کرد و مجددا پیش دکتر رفتم و گفت ک ب درمان ریشه نیاز داره و مجددا درمان و ریشه و پر کردن و روکش گذاشتن انجام دادم الان بعد ۳ ماه از درمانم ک میگذره دوباره دندونم عفونت کرده و باد کرده صورتم؟ممنون میشم داهنمایی کنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . عصب کشی دندان خوب و کامل انجام نشده است . بهتر است به یک متخصص ریشه با تجربه و ماهر مراجعه کنید اگر عصب کشی درست و کامل انجام شود دیگه نباید دندان درد بگیرد.

 206. Avatar رضاامینی گفت:

  سلام آقای دکتر .سال نو مبارک .من دندانم نیاز به عصب کشی داشت و آبسه هم کرده بود به طوری که فک با درد باز و بسته میشد .امشب به متخصص و جراح ریشه و لثه مراجعه کردم و ایشان گفتند دیگر مثل قدیم نیست که آنتی بیوتیک بدهیم و صبر کنیم تا عفونت و آبسه از بین برود و همین امشب عصب کشی من را انجام و آبسه رارخارج کردند آیا مشکل عفونی برای من به وجود نمیاد و آیا روش و متد درستی بود ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . با معاینه کلینیکی و دیدن رادیوگرافی دندان شما می توان علت و درمان را تشخیص داد.

 207. Avatar شقایق گفت:

  سلام خسته نباشید من دندان فک بالام پنج سال پیش عصب کشی 4 کانال کردم الان یه تیکه از دندونم و روکش عصب کشی کنده شده دندونم به شدت درد مبکنه و لثه هام درد میکنه ایا نیاز به کندن دندون هست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید به متخصص ریشه مراجعه شود. و رادیو گرافی تهیه شود . با دیدن رادیوگرافی می توان اظهار نظر کرد.

 208. Avatar سعیده گفت:

  سلام اقای دکتر ممنون از صبوری شما
  علت عفونت دندانی ک بعد از دو سال دوباره عصب کشی شده چی می تونه باشه.الان دوماه و نیمه عفونت میکنه و عفونتشو با دست خالی میکنم.ناگفته نماند ک در حین عصب کشی بار دوم فایل در ریشه دندانم شکست ولی دکتر گفتن مشکلی نداره و از کنارش رد شدم! ایا عفونت می تونه بخاطر فایل شکسته شده باشه؟اگر نیاز به متخصص ریشه هست میشه ی دکتر خوب در استان مرکزی .اراک معرفی کنید.ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . ممکنه عصب کشی قبلا کامل و دقیق انجام نشده باشد . من در اراک متخصص ریشه نمی شناسم . آقای دکتر بابک بابایی کارشان در حد یک متخصص ریشه عالی می باشد می توانید با ایشان مراجعه نمایید.

 209. Avatar فرنوش گفت:

  سلام اقای دکتر .
  پدرم چند روز درد شدیدی بعلت عفونت دندانی که پارسال هم عصب کشی شده بوده دارد. که همراه با التهاب و تب بالا هست . میشه لطف کنید بفرمایید چه کار برای بهبودی انجام دهد یا چه دارویی مصرف کند؟
  باتشکر از شما.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان احتیاج به عصب کشی دارد. به رایو گرافی تهیه شود . و به یک متخصص ریشه مراجعه نمایید. مسکن ها بطور موقت می توانند درد را بهبود ببخشند.

 210. Avatar زهرا سادات گفت:

  باسلام آقای دکتر من دندان ۶ رو یک سال پیش عصب کشی وروکش کردم بعد از یه مدت کوتاهی آبسه کرد متخصص ریشه رفتم گفتن هزینه نکن وتخیله کن ولی برای ارتودنسی گفتن اگر درد نداره باشه تا زمانی که بخوان ایمپلنت کنن ولی الان چند روز هست بشدت درد داره مسکن هم اصلا اثر نکرده تاحالا هر مرکزی هم تماس گرفتم بخاطر شرایط موجود (کرونا)کاری انجام نمیدن من باید چیکار کنم آنتی بیوتیک استفاده کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . با دیدن رادیوگرافی دندان ها و معاینه کلینیکی می توان اظهار نظر کرد.

 211. Avatar کیانوش گفت:

  با سلام خدمت آقای دکتر جمیلیان من چند وقت پیش چند تا دندان غصب کشی کردم و پانسمان هستن به علت ویروس کرونا تمام مطب دکترها تعطیل هستن و پانسمان دوتا از دندانهام افتاده الان باید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . پانسمان دندان تا دو هفته می تواند باشد و بعد از آن باید سریعتر به پرکردگی دائم دندان اقدام کرد.

 212. Avatar ** گفت:

  سلام دکتر من ۳ روزه دندونم رو عصب کشی کردم هنوز درد میکنه لثه ام سفید شده درد میکنه میزنه مغزم وگوشم تیر میکشه آیا خوب میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از عصب کشی 3 الی 7 روز دندان درد طبیعی می باشد. و باید به مرور درد کم شود اگر ادامه دار شد به دندانپزشک معالجتون مراجعه کنید و با دیدن عکس دندان شما تشخیص درمان داده میشود.

 213. Avatar سعیده گفت:

  سلام.اقای دکتر من دوسال پیش دندان ۷ پایبن رو عصب کشی کردم.بعد از عصب کشی چندین بار عفونت ک.دوماه پیش به پزشک مراجعه کردم.دندونم را دوباره عصب کشی کردند.و در حین عصب کشی در قسمت هایی درد داشتم.بعد از یک ماه ک از عصب کشی میگذره هنوز درد دارم.چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندانپزشکتان را تغییر دهید به یک متخصص ریشه باتجربه و ماهر مراجعه نمایید . و باید رادیوگرافی دندان شما دیده شود تا تشخیص درمان برای دندانتان داده شود.

 214. Avatar Asal گفت:

  سلام وقت بخیر،،من دندون آسیاب سمت راستمو حدود 6ماه پیش عصب کشی و پر کردم،الان نزدبک یک ماهه آبسه زده و خوب نمیشه،باید چیکار کنم،ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام عصب کشی کامل و درست انجام نشده است . بایستی مجدد عصب کشی بشود.حتما به یک متخصص ریشه با تجربه و ماهر مراجعه نمایید. اگر دندان خوب و کامل عصب کشی شود این اتفاق نمی افتد.

   1. Avatar امیرمحمد گفت:

    سلام جناب دکتر
    من حدود ۴ روز پیش دندان فک بالام شماره ۵ رو عصب کشی و پر کردم اما هنگامی که به دندون فک پایین میخوره یا حتی با کوچکترین لمس دندان احساس درد میکنم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . مجدد به دندانپزشک معالجتان مراجعه کنید. تا ایشان بررسی نمایید. ممکنه عصب کشی کامل و درست انجام نشده باشد.

 215. Avatar مهرداد گفت:

  سلام آقای دکتر
  من دندان چهار بالایم را عصب کشی کردم. امروز جلسه پنجم بود که رفتم و دکتر مثلا دفعات قبل گفتند که هنوز عفونی هست. بعد از چند دقیقه گفتند حالا که تواین مدت درد نداشتی ریشه ها شو می بندم و برو جلسه بعد پرش می‌کنم.
  حالا درست که دندان چهار حساس است و ممکنه شش جلسه هم وقت بگیره. ولی جدا آیا ممکنه دکتری دندانی را عصب کشی بکنه (تازه دو جلسه عصب کشی وقت گرفت ) ولی هیچ هیچ هیچ عکسی نگیره؟ چون تواین پنج جلسه یک عکس هم از دندون من نگرفت. جدا تا حالا این طوری دیده بودید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام قبل از عصب کشی رادیو گرافی تهیه می شود و برای صحت کار در انتهای کار هم بهتر است رادیو گرافی تهیه شود . نمی توانم در خصوص تشخصیص ایشون اظهار نظر کنم.

 216. Avatar محمد گفت:

  سلام
  آیا عصب کشی دندان روی اعضای دیگر بدن هم تاثیر می‌ذاره
  من مدتی است همه دندانهام عصب کشی کردم الان از ساعت یازده ظهر تا 4عضر اعصابم ضعیف شده ،ایا ممکن است مشکل دیگه ای داشته باشن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام هر دندانی عصب دارد . ولی ربطی به اعصاب بدن ندارد . وقتی دندانی عصب کشی می شود ربطی به اعصاب دیگه بدن ندارد.

 217. Avatar رها گفت:

  سلام وقتتون بخیر من حدود پنج سال پیش دندان اسیابم عصی کشی کردم به طوری که فقط ریشه دندانم باقی مانده بود و روکش کذاشتم اما الان چند ماه میشه احساس میکنم دندادنم بوی بدی می دهد.ولی التهاب و درد ندارم.ممنون میشم راهنمای کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . زیر روکش عفونت کرده . بهتر است روکش درآورده شود و دندان مجدد پر شود و بر روی آن روکش دندان انجام گردد.

 218. Avatar محیا گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من چند ماه پیش دندان فک بالا رو عصب کشی کردم و گفتند باید جراحی لثه شود و بعد روکش .برای جراحی لثه مراجعه نکردم و پانسمان دندان کامل خارج شده و در حال حاضر درد در همان دندان شروع شده میتونم آنتی ببوتیک مصرف کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . شما باید حتما به دندانپزشک معالجتون مراجعه کنید . و آنتی بیوتیک را بدون تجویز دکتر میل نکنید.

 219. Avatar نازنین گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید. خواستم بپرسم آیا جایگزاری نادرست پین بعد درمان کانال ریشه جهت کامپوزیت در دندانهای جلویی باعث برجستگی و انحراف لثه میشود؟ و اینکه چون ساکن شهرستان هستم میشه به یک طریقی عکس رادیوگرافی و عکس دندانهایم رو ارسال کنم و بهم مشاوره بدید؟ با تشکر از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . جایگزاری نادرست باعث می شود که ماده پرکردگی استحکام نداشته باشد و دندان بشکند سبب انحراف لثه نمی شود. رادیوگرافی به همراه معاینه کلینیکی انجام می شود. بهتر است به یک متخصص با تجربه در شهرستان مراجعه فرمایید.

 220. Avatar آرزو گفت:

  سلام. اقای دکتر. من لثه بالای دندان جلویم عفونت داشت. عکس گرفتم و نشون دکتر دادم، گفتن باید عصب کشی شود. هفته پیش، پیش یک دکتر خوب متخصص ریشه. عصب کشی ام را بدون درد انجام دادم و همراه آن کپسول اموکسی سیلین و مترونیدازول به تعداد20 تا مصرف کردم. بعد برای پر کردن به سراغ دکتر دیگه رفتم، ایشون گفتن چون دندان عصب کشی شده ممکن است سیاه شود، بهتر از قبل پر کردن بیلیچینگ دندان در سه یا چهار جلسه انجام شود. سوال من این است : آیا بیلیچینگ باعث ایجاد دوباره عفونت نمیشه؟؟ چون دندان پانسمان است؟ واینکه طی این دوران دوباره کپسول های انتی بیوتیک قبلی را مصرف کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . بیلیچینگ باعث عفونت دندان نمی شود. آنتی بیوتیک ها را باید طبق تجویز متخصص معالجتون عمل کنید . با داشتن رادیو گرافی دندان های شما می توانم اظهار نظر کنم.ولی آنتی بیوتیک ها را تا آخر که متخصص تجویز کرده میل کنید.

 221. Avatar سحر گفت:

  با عرض سلام.آقای دکتر دندان شماره 4 من از بالا به شدت دچار عفونت و پوسیدگی شده و حتی از داخل ی بخشیش شکسته.به دکتر مراجعه کردم برای ترمیم طبق عکسی که گرفتن گفتن که دندون دارای سه ریشه هست و گفتن که خطرناکه و کار ترمیم را انجام ندادن..من به شدت ترسیدم و از درست کردن دندونم میترسم دیگه..از طرفی نمیدونم دیگه با این حجم از خرابی قابل ترمیم هست یا اصلا درمان درست چیه چون احساس میکنم یکم دندون لق هم هست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . شما حتما به دندانپزشک مراجعه کنید و با معاینه و دیدن رادیوگرافی دندات شما قابل تشخیص است و می توان اظهار نظر کرد.

 222. Avatar زهرا گفت:

  باسلام من یکی از دندانهای عقب فک پایینمو یکسالی هست که عصب کشی کردم و الان متوجه شدم داره پوسیده میشه .چرا اینطوری شده و باید چیکار کنم ممنون میشم از راهنماییتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید رادیوگرافی تهیه شود. به متخصص با تجربه مراجعه گردد. عصب کشی باید کامل و درست انجام شده باشد .حتما بهداشت را درست رعایت نکردید.مسواک و نخ دندان را هرگز فراموش نکنید.

 223. Avatar معین گفت:

  سلام اقای دکتر من دندونم بیشترازیک هفتش که عصب کشی وپرکردم ولی هنوزدردشدیدداره که بعضابه گوشم میزنه تاکی بایداین دردتحمل کنم باوجودمصرف نوافن هنوزم درددارم ممکنه دکترم توکارش ایرادی داشته باشه ضمنادوبسته هم اموکسی سیلین مصرف کرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام اگر عصب کشی درست و کامل انجام شده باشد درد باید بعد از سه الی پنج روز برطرف شود. و گرنه باید از محل دندان رادیوگرافی تهیه شود تا بتوان دقیق تشخیص داد.

 224. Avatar علیرضا گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید.من حدود 6 سال پیش دندون 6 بالا رو عصب کشی و پر کردم و روکش نکردم. حالا قسمتی از خود دندان شکسته و درد دارم.دندانپزشکم دندانم رو کوتاه کرد تا فشار بیشتری به قسمت شکستگی نیاد. آیا امکان پر کردن دوباره وجود داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر قسمت زیادی از مینا دندان را داشته باشید. عصب کشی انجام می شود سپس باید دندان پر و روکش شود.

 225. Avatar حمیدرضا گفت:

  سلام دکتر وقت بخیر
  من دندون 5 راست بالا رو عصب کشی، جراحی لثه تاج دندان و پست و روکش کردم بعد 3 ماه عفونت کرد و متورم شد و متخصص اندو گفتند نیاز به عصب کشی مجدد داره ولی بدلیل ریسک در آوردن پست گفتند جراحی اپیکو انجام بشه که اون هم مشکلات و ریسک زیادی داره… الان موندم چکار کنم، مشهد دندانپزشک متبحر که بتونه روکش و پست رو بدون آسیب به دندان در بیاره سراغ دارید؟ ممنون میشم کمک کنید…

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است دندان اپیکو شود و از طریق اپیکو عفونت خارج گردد.متاسفانه در مشهد کسی را نمی شناسم.

 226. Avatar فاطمه گفت:

  م.من پوسیدگی دندونم خیلی عمیق شده که دندونم فقط ریشش مونده الان باید بکشم اون رو یا میشه کارش کرد.؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از محل دندان شما رادیوگرافی تهیه شود اگرریشه دندان سالم باشد و مقدار زیادی از مینا دندان باقی مانده باشد . پین می گذارند روی آن تاج ایجاد می کنند و روکش می شود.

 227. Avatar علی گفت:

  سلام دکتر من تقریبا ۱۰ ساله دندون جلوم شکسته الان هم نوکش سیاه شده آیا نیاز به جراحی داره یا باعصب کشی رفع میشه هزینش تقریبا چقدر میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر قسمت زیادی از مینا دندان باقی مانده باشد. آن موقع دندان عصب کشی میشود، پین می گذارند و تاج دندان ایجاد می کنند و سپس روکش می شود.می نوانید به یک دندانپزشک با تجربه مراجعه فرمایید.

  2. Avatar Faezeh گفت:

   سلام آقای دکتر.یه سال پیش برای عصب کشی پیش دکتر رفتم اول دندونمو پانسمان کرد، بدلیل نداشتن هزینه کامل یه ماه دندونم پانسمان بود.بعد از یه ماه که رفتم پیشش بعد از یه روز کارمو انجام داد ولی بهم گفت تو دندونت یه چیزی مثل استخون گیر کرده.نمیدونم چی بود ولی برام عصب کشی کرد.از همون روز اول لثه م درد میکرد.برام ژلوفن نوشت چن روز اول ژلوفن خوردم حالیم نبود ولی بعدش دردش تا به همین الان مونده.رفتم پیشش گفت حتما گیر غذایی داره چیزی نیس.آقای دکتر دردش تا مغزم رسیده.دلیلش چیه؟من باید چیکار کنم؟ممنون میشم راهنماییم کنین

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام . باید از محل دندان رادیوگرافی تهیه شود و نزد متخصص معالجتون ببرید تا با مشاهده شرایط ریشه و عصب کشی در عکس نظرش را راجب دندان شما اعلام کند.

 228. Avatar فرناز گفت:

  درود.من دندانم را عصب کشی و پر کرده بودم موادی که پر کرده بودم بعداز گذشت چند سال قسمت پر شده جدا شده ودندانم خالی شده.سوالم اینه بعد از گذشت پنج سال آیا میتوانم برم دندانم را پر کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . بله امکان دارد.باید رادیوگرافی تهیه شود و توسط دندانپزشک با تجربه مجدد پر شود.

 229. Avatar فرناز گفت:

  درود.من دندانم را عصب کشی و پر کرده بودم موادی که پر کرده بودم بعداز گذشت چند سال جدا شده ودندانم خالی شده. سوال من اینه بعد از گذشت پنج ماه میتوانم دوباره دندانم را پر کنم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . بله امکانش هست.

 230. Avatar زری خانوم گفت:

  سلام آقای دکتر
  دندون عصب کشی شده حتما باید روکش بشه؟ و اینکه دندون عصب کشی فقط ده سال دوام میاره یعنی بعدش دندون میفته؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . برای جلوگیری از شکستگی دندان بهتر است روکش شود.

 231. Avatar مریم گفت:

  با سلام
  جناب آقای دکتر سوال من اینه که تا چه مدت پس از عصب کشی دندان، پر کردگی موقت( پانسمان) میتونه دوام بیاره تا پرکردگی دائم انجام بشه؟ آیا ماندن پانسمان تا ۳ هفته مشکلی ایجاد نمیکنه؟( دندان ۷ بالا)
  سپاسگزارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توصیه می شود دندانی که عصب کشی شد بعد از یک هفته پانسمان برداشته و پر شود. هرچه طول مدت پانسمان بیشتر باشد احتمال ریختن پانسمان نیز بیشتر است.

 232. Avatar مهدی گفت:

  عرض سلام و خسته نباشید
  بنده سه ماه پیش دندانمو ترمیم و عصب کشی کردم الان کمی لق و احساس درد در موقع غدا خوردن احساس میشود مشگل از کجاست دوباره یعنی به دکتر باید مراجعه کنم.با تشکر فراوان از دکتر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . بله به دندانپزشک معالجتون مراجعه کنید. ممکنه عصب کشی کامل و درست انجام نشده باشد که با رادیوگرافی قابل تشخیص می باشد.

 233. Avatar خدیجه گفت:

  با سلام و احترام و تشکر از مطالب ارزنده شما
  آیا دندان عفونی عصب کشی شده نیاز به انتی بیوتیک قوی هست؟
  آیا پنی سیلین 800 هزار تزریقی هم داده می شود؟
  ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . وقتی عصب کشی انجام می شود نیاز به تجویز آنتی بیوتیک قوی نیست.

 234. Avatar milad گفت:

  ببخشین اقای دکتر،دندان عقل پایینم پوسیده و نیاز به ریشه درمانی دارد،دندانپزشک بهم توصیه کردن بدلیل اینکه نصف دندان آسیای بالایی روی دندان عقلم میفته و ممکن است در عمل جویدن نقش داشته باشد به متخصص ریشه مراجعه کنم،ایا درصورت صلاحدید متخصص،ریشه درمانی وترمیم دندان عقل کار معقولی است و بعدا عوارض یا مشکلاتی برایم ایجاد نکند؟(۲۵سال دارم)

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . تا جای ممکن توصیه می شود دندان خود را ترمیم و نگهدارید

 235. Avatar نگار گفت:

  باسلام وخسته نباشید خدمت دکتر
  من الان حدود یک ماه است که دندان انتهایی فک بالامو عصی کشی سه کاناله انجام دادم هفته اول عصب کشی در شدیدی داشتم که با کوتاه کردن مواد داخل دندون دردش کمتر شد بعدم که برای ترمیم رفتم یه پین داخل دندونمو گذاشتن و با مواد کامپوزیتی پرش کردن ولی هنوزم نمیتونستم باهاش غذا بخورم که مجدد مراجعه کردم گفتن ترمیم بلنده و کوتاهش کردن الان میتونم باهاش بجوم اما وقتی یه لقمه ی محکم یا یه چیز یه مقدار سفت باهاش میخورم درد میگیره نمیدونم علتش چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر عصب کشی دندان کامل و درست انجام شود دیگر نباید با سرما ، گرما و فشار درد داشته باشید. باید از محل دندان عکس گرفته شود و به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید

 236. Avatar بهاره گفت:

  جناب دکتر اگر دندان عصب کشي شده باشد و بعد ها دندان دوباره اسيب ديده باشد،نياز به عصب کشي مجدد هست؟
  اسيب فقد در حد در امدن تکه اي از مواد داخل دندان

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اگر تکه ای از ماده پرکردگی خارج شده است پس از گرفتن عکس پرکردگی مجدد برای دندان انجام می شود. بهتر است شما به یک دندانپزشک با تجربه مراجعه نمایید

 237. Avatar مهدی گفت:

  سلام اقای دکتر من حدود 1ماه عصب کشی و پر کردم دندون بقل دندون عقلم رو الان احساس کم درد دارم و لثه ام هم باد کرده و کمی درد میکنه به نظر شما طبیعی هست یا به دکترم مراجعه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید از محل دندان عکس گرفته شود . شاید عصب کش بصورت کامل و درست انجام نشده است.

   1. Avatar احمری گفت:

    سلام و عرض ادب
    دوماه پیش دندان ۶ چپ بالا رو عصب کشی کردم.مدتی ست دچار درد شدید و کمی لق شدگی در همان دندان هستم.در بررسی مجدد و عکس گرفته شده‌ عفونت رویت شد.انتی بیوتیک تجویز و از شدت درد م بسیار کاسته شده.آیا ممکن هست صرفا با مصرف انتی بیوتیک مشکل حل شود و نیاز به ری اندو نباشد؟پیشاپیش از عنایت حضرتعالی در پاسخگویی سپاسگزارم.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . برای تشخیص عصب کشی کامل و درست باید از محل دندان عکس گرفته شود . سپس به یک متخصص ریشه با تجربه و ماهر مراجعه فرمایید.

 238. Avatar عباسی گفت:

  درود خسته نباشید جناب دکتر من بیمارشما نیستم واتفاقی با وبلاگ شما آشنا شدم و خداروشکر درحال حاضر دردی هم ندارم اما حیفم اومد از شما تشکر وسپاس نکنم بسیارباحوصله به بیماران جواب میدهید انشالله که خداوند به شما وصبر وحوصله وانصاف شما برکت واجر دهد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خوشحالم که وبلاگ بنده توجه شما را جلب کرده است . امیدوارم همیشه سلامت ، تندرست و موفق باشید.

 239. Avatar Sara گفت:

  با سلام من حدود چهار روز پیش به دکتر مراجعه کردم برای عصب کشی دندان 6بالا چپ بعد از اتمام کار دکتر متوجه ورم زیاد در صورت و زیر چشم شدم دکتر گفتن که دچار امفیزم شده و آنتی بیوتیک برای مصرف دادن ورم به مرور داره میخوابه ولی هر چی ورم کم میشه احساس درد بیشتر میشه آیا مشکلی در عصب کشی وجود داره خواهش میکنم راهنمایی کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . حتما باید از محل دندان عکس گرفته شود. اگ عصب کشی کامل و درست انجام شده باشد،درد و ورم سه الی پنج روز از بین می رود.