عصب کشی و مشکلات لثه

عصب کشی دندان و درمان ریشه

درمان ریشه دندان

یکی از درد هایی که معمولا اکثر افراد حتی برای یکبار هم که شده، آن را تجربه می کنند درد دندان است.  دردهای دندان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. که از شایع ترین آنها رسیدن پوسیدگی دندان به عصب است. که باید تحت نظر دکتر متخصص ریشه انجام شود. در ادامه قصد داریم شما را با عصب کشی دندان و درمان ریشه بیشتر آشنا کنیم.

مراحل عصب کشی دندان و درمان ریشه

برای عصب کشی دندان و درمان ریشه، متخصص دندانپزشک ابتدا با استفاده از ماده بی حس کننده بافت لثه اطراف دندان را بی حس می کند. و سپس پوسیدگی های روی دندان مورد نظر را به طور کامل از روی دندان  بر می­ دارد. پس از آن عفونت های پالپ را به طور کامل تخلیه می کند. بعد از آنکه عفونت دندان آسیب دیده به طور کامل تخیله شد. میکروب های موجود در کانال های عصبی دندان توسط دندانپزشک از بین می رود. و سپس ریشه دندان به طور کامل تخلیه می شود.

روش درمان عصب کشی

در ادامه دندانپزشک برای اطمینان از تخلیه کامل عصب آسیب دیده از دندان عکس برداری ( عکس رادیولوژی با پرتو ایکس) انجام می دهد. در صورت اطمینان از تخلیه، کانال های عصبی را با استفاده از مواد مخصوص و سازگار با نسوج دندان پر می­کند. در مرحله نهایی نیز با استفاده از کامپوزیت و یا آماگام روی دندان را نیز پر می کند.

نکته: دندان های عصب کشی شده به موقع می توانند سالیان متمادی  عمر داشته باشند. که این بسته به نحوه رعایت بهداشت دندان و دهان متفاوت است. همچنین در زمان عصب کشی دندان و درمان ریشه با دندان پانسمان شده غذا نجوید. زیرا ممکن است موجب شکستگی دیواره دندان و یا عفونت دندان شود.

چه زمانی نیاز به عصب کشی دندان و درمان ریشه است؟

پوسیدگی دندان می تواند در درجه های مختلف قرار گیرد. اگر روی مینا و عاج دندان لکه های پوسیدگی ایجاد شود که، هیچ دردی را به همراه نداشته باشند. دندان نیاز به درمان سطحی ( پر کردن با کامپوزیت) دارد. اما اگر درمان انجام نشود، پوسیدگی گسترش پیدا می کند و عفونت وارد پالپ دندان ( بافت نرم مرکز دندان) می شود و با فشار به ریشه های دندان به عصب دندان می رسد. در این زمان شما علاوه بر پرکردن و ترمیم دندان به عصب کشی دندان و درمان ریشه نیز نیاز دارید. از آنجایی که فشار بر محفظه پالپ در شب بسیار بیشتر از روز است. درد های ناشی از رسیدن به این مرحله از پوسیدگی دندان، شب ها بیشتر از روز احساس می شود.

از علائمی که نشان دهنده رسیدن پوسیدگی دندان به عصب است. و دندان نیاز به عصب کشی دندان و درمان ریشه دارد. می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • درد های دندانی بعد از خوردن غذاهای سفت
 • درد ناگهانی دندان و تیر کشیدن دندان هنگام خوردن غذا، آب و یا نوشیدنی خیلی سرد یا خیلی گرم
 • تیر کشیدن دندان بدون علت و یا درد های طولانی مدت دندان. به طوری که درد آن غیر قابل تحمل می باشد.
 • سیاه شدن دندان و ایجاد سوراخ های عمیق روی دندان آسیب دیده. و یا حتی ریختگی دیواره های دندان
 • درد دندان بیمار در صورت تماس و ضربه به دندان
 • احتمال لق شدن دندان در هنگام رسیدن پوسیدگی به ریشه دندان وجود دارد.
 • احتمال ورم کردن صورت و یا لثه، در هنگام افزایش عفونت دندان پوسیده

پس از عصب کشی دندان و درمان ریشه، دندان پر شده ممکن است دچار دردهایی در روزهای اول پس از درمان شود که کاملا طبیعی و به دلیل حساسیت دندان است. درد دندان پس از چند روز به طور کامل رفع خواهد شد.

اگر عصب کشی دندان و درمان ریشه را انجام ندهیم چه می­ شود؟

در برخی موارد ممکن است به دلیل از بین رفتن دردهای دندانی، افراد انجام عصب کشی دندان و درمان ریشه را به تاخیر بیاندازند. اما از بین رفتن این دردها کاملا موقتی بوده و علت آن عفونت بیش از حد دندان آسیب دیده است. زمانی که درمان ریشه در زمان اولیه پس از پوسیدگی عصب انجام نمی شود، عفونت تمامی کانال های عصبی دندان را درگیر می کند.

این عفونت به انتهای عصب و ریشه دندان می رسد و در بیشتر مواقع موجب، ایجاد آبسه در انتهای ریشه دندان می شود. در زمانی که آبسه ایجاد می شود، درد های دندانی بسیار بیشتر و غیر قابل تحمل تر خواهند شد. به علاوه برای درمان درد دندان نیاز به تخلیه آبسه دندان می باشد. اگر امکان تخلیه آن وجود نداشته باشد. دندانپزشک ناچار به کشیدن دندان آسیب دیده می شود.

در برخی موارد نیز دندان به طور کامل عفونی می شود. همچنین ریشه دندان به طور کامل دچار پوسیدگی شده و نگهداری و درمان آن هم، نمی تواند کاربردی باشد. بنابراین دندانپزشک پیشنهاد می کند قبل از ایجاد کیست دندان و آبسه، دندان پوسیده را بکشید.

سوالات متداول عصب کشی دندان و درمان ریشه

1-آیا عصب کشی دندان و درمان ریشه دردناک است؟

اغلب بیماران نیازمند به درمان ریشه از این عمل می ترسند. این در حالی است که عصب کشی دندان و درمان ریشه تحت بی حسی کامل انجام می شود و بیمار دردی را طی این مرحله احساس نمی کند. همچنین درد بعد از درمان ریشه با یک مسکن قابل کنترل است.

2-چرا عصب کشی و درمان ریشه طی دو مرحله انجام می شود؟

در مرحله اول درمان ریشه، عفونت دندان تخلیه و درناژ می شود. به طور معمول عفونت دندان در حدی است که باید چند روز از پاکسازی و درمان عفونت دندان بگذرد. بدین ترتیب می توان مواد ترمیم کننده دندان را به درستی و بدون بازگشت عفونت بر روی دندان جایگذاری کرد. طی این مدت یک پانسمان موقت بر روی دندان گذاشته می شود تا دندان عفونت نکند.

3-عصب کشی و درمان ریشه بهتر است یا کشیدن دندان؟

ترجیح بر این است که دندان طبیعی بیمار ترمیم و درمان شود. در مواقعی که پوسیدگی انقدر وسیع است که نتوان دندان را نگه داشت به ناچار دندان کشیده می شود

4-آیا می توان با گرفتن عکس از دندان لزوم درمان ریشه را تشخیص داد؟

در برخی موارد دندان درد در حدی نیست که بیمار لزوم درمان ریشه را احساس کند. اما دندانپزشک با مشاهده علائم و شواهد مربوطه ممکن است مشکوک به نیاز درمان ریشه دندان شود. در این مواقع تهیه عکس رادیولوژی از دندان تشخیص لزوم درمان ریشه را امکانپذیر می کند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

1,231 دیدگاه برای “عصب کشی دندان و درمان ریشه

 1. Avatar احمد آقاجانپور گفت:

  سلام آقای دکتر بنده یک سوال از شما پرسید و منتظر جوابم اگه پاسخ بدید ممنون میشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سوالتان را مجدد بفرمایید. اینجا سوالی از سمت شما نیست.

 2. Avatar احمد آقاجانپور گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من قبلاً پیش یک دندان پزشک که جراح هم هستند رفتم برای درست کردن پوسیدگی دندانم و ایشون بعد از معاینه گفتن باید برم پیش یک متخصص عصب کشی انجام بدم. و من رفتم دیدم قیمتی که گفتن خیلی سنگین بود بالای 2 میلیون تومان و من دیگه نرفتم حدوداً یک روز قبل ماه رمضون بود و الان دیگه دیدم خیلی درد دارم رفتم پیش یک دندان پزشک و جراح دیگه و ایشون وقت دادن واسه عصب کشی که خودشون انجام بدم می‌خواستم بپرسم پیش قبلیه رفتم گفتم این کار رو باید یک متخصص انجام بده و الان این دکتر می‌خواد خودش انجام بده آیا به نظر شما ایشون می‌تونن یا من باید برم پیش یک متخصص نمی‌خوام ریسک بکنم اگه پاسخ بدیدن ممنون میشم با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کار عصب کشی دندان را می تواند دندانپزشک عمومی انجام دهد. اما متخصص ریشه در این خصوص حرفه ای تر و تخصصی تر اینکار را می تواند انجام دهد.

 3. Avatar نگین گفت:

  سلام.من یکی از دندون های آسیام فک پایین روسال 98 عصب کشی کردم و پرکردم ولی بدون روکش چون دکترم گفتن ریشه هام تحلیل رفته باید اول اون حل بشه و بعد یکسال دندون پرشده م ریخت و به مرود دندون شکست و الان کاملا نصف شده به نظر شمااگر اون ریشه هم درست کنم والان پرکنم و دکتر میگن بهرخاطر این مشکل روکش نمیکنه علت ریزشش چیع؟. واگه ریشه درست شه دوباره ممکنه برگرده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گردد. تاتشخیص درمان مناسب داده شود. به این شکل اظهار نظر نمی شود. بهتر است به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید.

 4. Avatar عسکرپور گفت:

  سلام ببخشید دندان جلوام را تقریبا چهارسال پیش عصب کشی شده الان آبسه شده ولی نه درد میکنه ونه به گرما وسرما حساس شده می خواستم بدونم آیا دندان من به عصب کشی نیاز دارد؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، حتما به متخصص ریشه مراجعه شود باید دندان عصب کشی شود و عفونت خارج گردد.

 5. Avatar حسن گفت:

  سلام
  من دو روز پیش دندانم را عصب کشی کردم و قرار شد که هفته بعد برای روکش مجدد به دکتر مراجعه کنم
  الان هم مشغول خوردن آنتی بیوتیک هستم
  حالا مشکلی که دارم اینکه اصلا نمیتونم غذا بخورم و ان دندان به محض کوچکترین فشاری که دندان بالایی میاورد درد میگیرد. البته در حالت معمول دردی ندارد.
  مشکل از کجاست جناب دکتر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود دندان شما درست و کامل عصب کشی نشده است. دندانپزشک معالج با دیدن رادیوگرافی متوجه این موضوع خواهد شد.

 6. Avatar یاسمن گفت:

  سلام آقای دکتر
  من ریشه دندان 6 ام به خاطر دندان عقلم کج شده و نیاز به عصب کشی دارد. آیا امکان عصب کشی هست؟ چون به یک دندانپزشک مراجعه کردم گفتند نمیتونن.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه گردد اگر دسترسی به انتها ریشه باشد می توان عصب کشی را انجام داد. به یک متخصص ریشه باتجربه مراجعه کنید.

 7. Avatar فرزانه گفت:

  باسلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر.یک کیست بالای دندان کناری دندان نیش م در فک بالا وجود دارد (فقط با عکس کامل قابل مشاهده است ک تغییر ظاهری ندارد)لازم به ذکر است این دندانم بدون عصب کشی مقداری تراش داده شده و روکش شده.حال سوال من این است این کیست با جراحی برداشته میشود یا با عصب کشی عادی از بین میرود یا کلا دندان م باید کشیده شود؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کیست کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می شود ولی کیست های بزرگ دندانی معمولا به کمک جراحی درمان می شوند. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ها کیست دندان و شایع ترین کیست های دندان

 8. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر. ممنون که اطلاعاتتون رو در اختیار ما میگذارید.
  من با دندان درد به دندانپزشک مراجعه کردم و ایشون تشخیص عصب کشی داشتند. در مرحله اول عصب کشی من درد خیلی شدیدی وقتی سوزن رو وارد حفره دندانم میکردند حس میکردم و این کار چندبار تکرار شد و هربار این درد زیاد حس میشد (فکم بی حس شده بود ولی دندانم نه)، به نظر شما این درد طبیعی بوده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک خوب مراجعه نمایید. تا در حین بی حسی و انجام عصب کشی دندان احساس درد و ناراحتی نکنید.

 9. Avatar محمد گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید . من قراره جهار تا دندون بکشم 21 سالم ایا همشو میشه یکجا بکشم یا بهتره دو مرحلع باشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای چه علت شما باید چهار تا دندان را بکشید. تا بتوانم شما را راهنمایی کنم.

   1. Avatar محمد گفت:

    سلام والا عکس برداری کردم دکتر گفت اینا باید کشیده شه. بریج بزاره. . ده ساله خرابن دندونام ک چهار تاش گفت باید کشیده شه منتها اون دکتر تهرانه راهمان دور گفت شهر خودت بکش بخاطر همین پرسیدم همشو یکجا بکشم یا فاصله بدم 😬👏 با تشکر

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 10. Avatar علیرضا گفت:

  سلام دکتر ریشه دندان شماره۶ بنده ریشه اش کج است ایا عصب کشی ان نیاز به جراحی دارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر ریشه دندان کج باشد با عصب کشی درمان می گردد. اگر عفونت زیاد باشد و دسترسی به انتهای ریشه دندان نباشد نیاز به جراحی است. با تهیه رادیوگرافی قابل تشخیص است.

 11. Avatar حسین گفت:

  سلام اقای دکتر من دندونم خالی شده و عفونت کرده و لوپم باد کرده رفتم همینجوری عصب کشی کردن قرص و مسکن دادن.مشکلی نیست با این عفونت عصب کشی کردن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام متخصص ترمیمی تمام موارد را در نظر می گیرد. در برخی موارد این امکان وجود دارد.

 12. Avatar Ftm گفت:

  سلام اقای دکتر.من فاصله بین دندونام خیلی کمه و تاالان۱۱تا ترمیم و عصب کشی شده.چیکار کنم که دیگه پوسیده نشن.حتماباید ارتو انجام بدم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام تا زمانی که دندان ها بیش از اندازه به هم نزدیک می باشند شما نمی توانید بهداشت دهان و دندان را به درستی رعایت کنید و تمام زوایای دندان تمیز نمی شود. به همین دلیل لازم است با درمان ارتودنسی فاصله بین دندان ها تنظیم شود تا از پوسیدگی دندان جلوگیری شود.

   1. Avatar فاطمه گفت:

    ممنون از وقتی که میذارین،اما هزینه های ارتو واقعا بالاس،راه دیگه ای نداره؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     از قدردانی شما سپاسگزارم. متاسفانه هزینه مواد دندانپزشکی درجه یک بسیار بالاست و نمی توانیم کیفیت را فدای هزینه کنیم.

 13. Avatar فاطمه گفت:

  سلام اقای دکتر من دندان ۵ فک بالا درد نداره اصلا ولی دکتر میگنوعصب کشی لازم داره،ممکنه دندون درد نداشته باشه ولی لازم به عصب کشی باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام بله این امکان وجود دارد.

 14. Avatar الهام گفت:

  با سلام و خدا قوت خدمت شما آقای دکتر
  من دندون ۶ بالا و ۶ پایین رو رفتم برای درمان ریشه وعصب کشی۳روزی میشه دکتر البته یه دندونم عفونت هم داشت . الان بعد از درمان ریشه خیلی درد دارم مخصوصا ۶ پایین. دکتر آموکسی سیلین و سلکسیب داده. ولی همچنان درد شدیدی دارم.حتی مسکن هم آرومش نمیکنه. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. میخوام بدونم این درد طبیعی هست؟
  چند وقت زمان میبره تا این درد بهبود پیدا کنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام ممکن است ریشه دندان بیش از اندازه پر شده باشد. با دندانپزشک معالج خود تماس بگیرید تا اقدامات لازم را انجام دهند.

 15. Avatar محمد محمدی گفت:

  سلام دکتر جان وقت بخیر
  بنده ۱۹ سال سن دارم ،تقریبا ۲ سال میشود که یکی از دندان هام به عصب کشی نیاز داره ولی جدی نگرفتم و با مسکن
  به صورت کوتاه مدت حل شده و همینجوری ادامه داشته
  تا اینکه دیواره های دندانم کم کم تخریب شده و کمی از دیواره و وسط دندانم باقی مانده ،آیا به نظر شما به متخصص مراجعه کنم امکان درمان و دیوار گذاری دندان وجود داره ،ممنون از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به متخصص ریشه مراجعه شود تا ریشه دندان بررسی گردد. آیا دندان قابل نگهداری هست یا خیر. سپس تشخیص درمان مناسب داده می شود.

   1. Avatar محمد محمدی گفت:

    ممنون از پاسخ شما دکتر عزیز

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سپاس و درود بر شما.

 16. Avatar مهگل گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  ببخشید من چند وقتیه که دندونهای جلو فک پایینم درد دارم و این دردبیشتر در دندون نیشم هست،این درد میتونه از عصب کشی ناقص یکی از دندونهام باشه و یا از ایمپلنت دندون آسیابم باشه؟
  ممنون میشم جواب بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 17. Avatar سارا گفت:

  سلام . دندونمو ۲۹ فروردبن عصب کشی کردم ۳۱ فروردبن هم پرش کردم. ولی هنوز درد میکنه و وقتی دندونام رو هم میزارم درد میگیره انگشتمو فشار میدم روش حس میکنم از داخل کم پرشده انگاری صدا میده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی دندان شما کامل و درست انجام نشده است. باید رادیوگرافی تهیه شود و عصب کشی ریشه دندان بررسی گردد. سپس تشخیص درمان مناسب داده شود.

 18. Avatar سینا ناطقی گفت:

  سلام. مرسی آقای دکتر از وقتی که برای ما می گذارید و پاسخ سوالات را دقیق و سریع می دهید.🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود بر شما.

 19. Avatar Sahar گفت:

  سلام دندون بالایی من از سمت چپ دومین دندونم تازه سوراخ شده اما هیچ دردی نداره آیا نیاز به عصب کشی دارد یا ن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شروع پوسیدگی دندان است تا پوسیدگی بیشتر نشده است باید درمان شود.

 20. Avatar غزل گفت:

  سلام دکتر وقتتون ب خیر..دندونمو پنج ماهه پیش روکش سرامیک کردم و یهو درد شدیدی تو کل دندونام احساس کردم طوری ک با هیچی اروم نمیشد بعدش رفتم دکتر و گفت دندونی ک روکش کردی آبسه کرده و درد ب خاطر همینه فردا صبحش یک سمت صورتم ورم کرد و من با انتی بیوتیک و مسکنای قوی اروم شدم…بهم دکتر گفته ک عصب کشی ریشه برای این دندون پنجاه پنجاس ولی من میخام ک دندونو حفظ کنم…راهکار شما چیه؟ بکشمش یا عصب کشی ریشه انجام بدم؟ کدوم برای دندونم بهتره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه باتجربه مراجعه کنید. بهتر است دندان حفظ شود در صورت کشیدن دندان جایگزین دندان باید ایمپلنت انجام گیرد. هیچوقت ایمپلنت جای دندان اصلی نخواهد شد.

   1. Avatar غزل گفت:

    ممنون از راهنماییتون دکتر عزیز🙇🙏

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سپاس و درود بر شما.

 21. Avatar اوا گفت:

  با سلام.اقای دکتر من دیشب دندونم عصب کشی کردم
  اما همچنان درد دارم امادردم مثل قبل عصب کشی نیس.انگار درد خود اسکلت دندون.بنظرتون طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. یکی دو روز اول بعد از عصب کشی دندان طبیعی است اگر ادامه داشت به متخصص معالج مراجعه کنید.

 22. Avatar زهره گفت:

  سلام
  من دندون اسیاب فک بالام رو چند سال پیش عصب کشی کردم. چهار روز پیش در حال خوردن غذا یک قسمت از دیوارش شکست الانم یکم از صورتم ورم کرده و وقتی به فک بالام دست میزنم درد میگیره. ایا ریشه دندون عفونت کرده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد دندان بخاطر عفونت است. عصب کشی کامل و درست انجام نشده است. به متخصص ریشه باتجربه مراجعه شود تا ریشه دندان عصب کشی و پر گردد.

 23. Avatar ماهور گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید.یکی از دندان های من باید نزد متخصص ریشه عصب کشی شود.برای پر کردن باید نزد متخصص دیگری برم.بهترین زمان برای پر کردن بعد از عصب کشی کی هست؟منظورم اینه که بهترین فاصله بین عصب کشی و پر کردن دندان چقدر است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از عصب کشی دندان، بهتر است برای پر کردن تاج دندان ده روز بعد از عصب کشی اقدام نمایید تا اگر عفونتی در ریشه دندان وجود داشت دسترسی به کانال باشد.

 24. Avatar میلاد گفت:

  سلام اقای دکتر بنده در هنگام عصب کشی متاسفانه دندانم اصلا بی حس نمی شود و تمام کار های داندان پزشک را متوجه میشوم و درد میکشم در تمام طول این فرایند حتی دندان پزشک ماده بی حسی را چندین بار و حتی به داخل ریشه هم تزریق میکند ولی اثر ندارد شما نظر یا توصیه ای برای کاهش این درد در هنگام عصب کشی دارید ؟؟ (و این نکته را هم اضافه کنم که بعد از عصب کشی ها دیگر هیچ گونه دردی ندارم)

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان شرایط حاد عفونی داشته باشد معمولا بی حس نمی شود. باید دارو (آنتی بیوتیک) تجویز گردد و در جلسه بعد درمان عصب کشی انجام می گردد. شما به یک متخصص ریشه باتجربه مراجعه نمایید.

  2. Avatar حمید گفت:

   سلام اگر بعد از دو هفته دندان عصب کشی شده همچنان درد داشته باشد نشانه چیست؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    سلام ممکن است در ناحیه کیست دندان تشکیل شود. به دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید.

 25. Avatar رها گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من تقریبا ۴ روزه که دندون ۶ پایین سمت چپ رو عصب کشی کردم دکتر توی دندونم دارو گذاشت و پانسمان کرد من هر روز درد دارم ن خیلی زیاد اما کلافه کننده است و مسکن میخورم . این طبیعیه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود. عصب کشی کامل و درست انجام نشده است. دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد.

 26. Avatar نسرین قاسم گفت:

  دندونم دو روز دندونم عصب کشی و پر کردم الان باز به شدت درد دارد. چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی دندان شما کامل و درست انجام نشده است. دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد.

 27. Avatar نیوشا غلامی گفت:

  سلام. اقای دکتر جمیلیان. من 12 سالمه دکتر بهم گفت دندان عفونت دارد باید عصب کشی شود. آیا برای عصب کشی دندان بی حسی استفاده میشود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله حتما، برای عصب کشی دندان و ریشه باید بی حسی انجام گیرد. عفونت از ریشه دندان خارج می گردد و دندان عصب کشی می شود، سپس دندان با ماده پر کردگی پر می شود.

 28. Avatar زهره گفت:

  سلام آقای دکتر دندان جلوم رو عصب کشی کردم لق شد به دکترم گفتم گفت به خاطر عصب کشیه بعد پرش کرد داروی آموکسی سیلین با میترونیدازول داد بهم گفت بخورم خوب میشه لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان شما انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود. باید بعد از مصرف دارو مشکل برطرف شود.

 29. Avatar اندیشگر گفت:

  سلام اقای دکتر. شنبه دندان ۵ بالا سمت راست رو عصب کشی کردم. هیچ دارویی پزشکم بهم نداد حتی مسکن. الان چهارشنبه هست در طول این چند روز شدیدا فک بالا و پایینم درد میکنه. لثه هام متورم شده. مسکن ها فقط برای ۳ ساعت ارومم میکنن. خودم اموکسی سیلین و مترو نیدازول مصرف کردم تاثیری نداشته. راهنماییم کنین لطفاً.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص معالج مراجعه شود باید رادیوگرافی تهیه گردد تا از صحت و کامل انجام شدن عصب کشی دندان اطمینان حاصل شود. دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد.

 30. Avatar مریم گفت:

  سلام من قبل عید دندونمو عصب کشی کردم اما بخاطر عید دکترش هی امروز فردا کرد تا پانسمان دندونم افتاد و دندونم عفونت کرد الان خیلی درد دارم دوباره رفتم پیشش به چرک خشک کن داد من بچه شیر میدم راه دیگه ای نداره زودتر از شر عفونت دندونام خلاص بشم خیلیم درد میکنه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص معالج مراجعه شود تا پس از معاینه و تهیه رادیوگرافی دندان شما را عصب کشی و پس از اطمینان از درست و کامل برطرف شدن عفونت دندان با ماده پرکردگی پرشود.

 31. Avatar مهتاب گفت:

  سلام اقای دکتر شماره 7 را پارسال پر کردم الان به شدت درد می کنه؟ باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه با تجربه مراجعه کنید. رادیوگرافی تهیه گردد و دندان شما باید عصب کشی شود.

 32. Avatar نازنین گفت:

  سلام اقای دکتر من دندون پایین خیلی درد میکنه ۳روزه و از قرص ودنتون هم استفاده کردم اما فایده ای نداشته عصب کشی وپر کردن دندون هنگام درد میشود ؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه کلینیکی و رادیوگرافی از محل دندان انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. دندان باید عصب کشی گردد به متخصص ریشه باتجربه مراجعه شود.

 33. Avatar نرگس اسدی گفت:

  سلام من چند ساله که دندونمو عصب کشی کردم الان عفونت کرده
  رفتم دکتر میگه باید کشیده بشه
  راه دیگه ای وجود نداره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان شما کاملا عفونی شده باشد، و شرایط به گونه ای باشد که دندان قابل نگهداری نباشد دندانپزشک ناچار به کشیدن دندان عفونی می کند.

 34. Avatar نرگس گفت:

  سلام آقای دکتر..درد دندان هنگام جویدن به طوریکه غذا خوردن با ان غیر ممکن باشد چه علتی دارد؟ دندان قبلا پر شده و در عکس هم گفتند چیزی دیده نمی شه..‌ وقتی به دندان ضربه بزنم درد نمی گیره فقط جویدن ..

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 35. Avatar زیبا گفت:

  سلام اقای دکتر دندان هفتم رو عصب کشی و با امالگام پر کردم و به مدت دو هفته هیچ مشکلی نداشتم، تا اینکه یه روز سنگک سفتی رو خوردم و بعد اون دندونم موقع غذا خوردن درد میگیره ، و درد بسته به شدت جویدن کم یا زیاد میشه، به دندانپزشکم مراجعه کردم سرش شلوغ بود و گفت از نخ دندان هست اروم نخ بنداز، من نگرانم که شکستگی در ریشه باشه، و الان هم شب عیده و یک هفته تعطیل، چکار کنم که اگه مشکلی هست تا باز شدن مطب بدتر نشه؟ در ضمن شبها هم دندان قروچه دارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از دندان رادیوگرافی تهیه شود و ریشه دندان بررسی گردد. تا تشخیص درمان مناسب داده شود. دلیل اصلی دندان قروچه استرس هست. شما می توانید به مطب مراجعه کنید. مخصوص دندان های ایشان نایت گارد (یا محافظ شب) تهیه می شود. شبها در دهان می گذارد که در اثر فشار و کشیدن دندان ها روی هم دندان ساییده نشود و آسیب نبیند.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید

 36. Avatar مهسا گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید. من چهار روز پیش دندونم رو عصب کشی کردم. هیچ دردی بعدش احساس نکردم اما از وقتی اون رو پر کردم درد زیادی داره. و لثه ملتهب شده.(ضمن پر کردن لثه ام با یک وسیله فلزی دندان پزشکی که مثل قالب بود خون اومد.) خواستم علت رو بدونم.؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود. ریشه دندان بررسی گردد. تا بتوان تشخیص درمان مناسب داد.

 37. Avatar اکبری گفت:

  سلام اقای دکتر من ۱۰ روز است که عصب کشی کردم ولی پر نکردن هنوز دندانم را ، ۳ روز است که درد خیلی بدی گرفته به طوری که طرف چپ صورتم از درد بی حس و سردرد خیلی بدی دارم امروز با خود اقای دکتر مراجعه کردم گفتن بافت دندانم اسیب دیده و کمی پایه اش را کوتاه کردند و گفتند هر تایمی که درد افتاد بیا که پر کنم ولی من درد دندانم واقعا برام قابل تحمل نیست به نظر شما نیاز است به دکتر دیگری مراجعه کنم؟حتی گلومم درد گرفته است

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان شما معاینه گردد. با تهیه رادیوگرافی می توان ریشه دندان را بررسی و تشخیص درمان مناسب داد.

 38. Avatar مجید نیک پی گفت:

  با سلام وخسته نباشید
  با عرض ادب من مادرم دندان عقلش ریشه اش فک جوش بوده و زمان کشیدن ریشه شکست ودکتربرای بیرون آوردن آن با تیغ داخل لثه را نتراشیده تکه را پیداکند و این باعث شده که عصب فک آسیب ببین الان احساس بی حسی در قسمت دندانهامخصوصاجلوداردونمیتواندغذاراخوب بجود الان دوماه میگذرد و همچنان احساس بی حسی دارد و ویتامین ب هم دکتر برایش تجویز کرده ولی اثری نداشته الان برای بهبودی چکاربایدبکند باسپاس۰۹۱۸۶۹۲۸۷۴۷

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به متخصص جراح فک و صورت مراجعه شود. تا معاینه از دندان و فک صورت گیرد. رادیوگرافی بررسی شود تا بتوان تشخیص درمان مناسب داد.

 39. Avatar مهسا گفت:

  سلام آقای دکتر، من یه روز پیش دندان 6 پایینم را عصب کشی کردم، درد ندارم اما لثه ورم کرده می خواستم بدونم طبیعیه یا نه؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با متخصص معالج خود در تماس باشید . زیرا ایشان از روند عصب کشی دندان شما مطلع است. ولی بطور معمول محل عصب کشی دندان نباید ورم داشته باشد. ممکنه آبسه کرده باشد که به متخصص معالج خود مراجعه شود.

 40. Avatar غزال گفت:

  سلام
  من دندانم شکسته و الان درد خیلی زیادی دارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به منخصص مراجعه نماید باید رادیوگرافی از محل دندان تهیه گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

   1. Avatar نادیا گفت:

    سلام اقای دکتر ۱ ماه پیش دوتا از دندوناو عصب کشی کردم ولی پر نکردم الان شدیدا درد میکنه مشکل از چیه و چیکار کنم اروم بشه ممنون میشم راهنمایی کنید

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. عصب کشی دندان شما کامل و درست انجام نشده است. دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد.

 41. Avatar فرهادی گفت:

  با سلام
  دندان 7و 8 چپ پایین در یک روز و در یک مرحله نزد پزشک متخصص تحت درمان ریشه قرار گرفت و با وجود مصرف انتی بیوتیک فردای روز درمان دچار آبسه شدید شده. این موضوع طبیعی است.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر بعد از عصب کشی دندان درد داشته باشید طبیعی است. ولی اگر دندان آبسه حاد کرده باید به متخصص معالج مراجعه شود.

 42. Avatar علیرضا گفت:

  سلام اقای دکتر من تازه دندونم رو عصب کشی کردم و احساس میکنم کمی لق شده این مورد طبیعیه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. لقی دندان، بعد از عصب کشی دندان و درمان ریشه طبیعیه. اما اگر بعد از مدتی از زمان عصب کشی شما گذشته، و دندان لق است باید علت آن بررسی گردد و به متخصص معالج جهت معاینه مراجعه نمایید.

 43. Avatar پیام گفت:

  سلام اقای دکتر
  من ۲ سال پیش دندان ۴،۵ فک بالا را عصب کشی و روکش کرده ام ولی الان درد میکند، به دکتر مراجعه کردم و گفت باید دندان را بکشیم و ایمپلنت کنیم، ایا راه دیگری نیست!؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان شما انجام شود تا تشخیص مناسب برای درمان انجام پذیرد. اگر راه درمان نداشته باشد بعد از کشیدن دندان بهترین جایگزین ایمپلنت دندانی است.

 44. Avatar حنا گفت:

  سلام
  آقای دکتر من ۲۹ بهمن یعنی حدود ۱۶_۱۷ روز پیش دندان مولر اول ماگزیلا سمت راست رو به دلیل شکست درمان قبلی و ایجاد ضایعه پری اپیکال، پیش یک اندودنتیست مجرب اندوی مجدد کردم، روزهای ابتدایی درد بسیار شدیدی داشتم که بیشتر فکر می کنم به دلیل کلامپ رابردم و نقاط سوزن بی حسی بود اما در هرحال به دلیل تورم خفیف ایجاد شده در ناحیه لثه اون دندون، مسکن و آنتی بیوتیک مصرف کردم و درد تقریبا به طور کامل برطرف شد… در حال حاضر با گذشت این مدت حدود دو هفته در نقاطی احساس درد خفیف و تیر مانندی در مواقع جویدن خوراکی هایی که مقداری نیاز به فشار بیشتر دارند و سفت تر هستند، می کنم و ممکنه این حالت خفیف تا چند دقیقه ادامه دار باشه… یه مقدار این حس با درد متفاوت هست اما هرچند کم، آزاردهنده است… این هفته وقت ترمیم این دندان رو دارم… به نظر شما نیاز به مراجعه مجدد به اندودنتیستم هست یا اینچنین دردی طبیعی است و برطرف خواهد شد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر هنوز حس درد را دارید توسط متخصصی که برای ترمیم دندان قرار است مراجعه کنید باید معاینه انجام گردد.

   1. Avatar حنا گفت:

    سپاسگزارم آقای دکتر🙏

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سپاس و درود بر شما.

 45. Avatar مریم گفت:

  سلام اقای دکتر بنده دندان اسیاب را یک بار عصب کشی و پر کردم تقریبا 7 سال پیش و 2 سال پیش مجدد چون موادش ریخته بود پر کردم ولی چندوقت پیش به طور کامل ریخت و کل دندان شکست به طوری که فقط ریشه باقی ماند به دکتر مراجعه کردم گفتن پوسیده و باید کشیده بشه الان 5 روزه که کشیدم ولی درد دارم دکتر میگه چون قبلا عصب کشی شده طول میکشه تا دردش خوب بشه نظر شما چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از محل دندان معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 46. Avatar مهدی غفوری گفت:

  سلام اقای دکتر . من از دندون یکی مونده به اخری از بالا درد داشتم به پزشک مراجعه کردم و ایشون گفتن که نیاز به عصب کشی نیست و یک لایه از روی دندونم برداشتن و بعد دو روز پرش کردن ولی بعد از ۲،۳ روز بازم دندونم درد میکنه )درسته مثل قبل نیست دردش ولی بازم ۵۰ درصد درد قبلی رو داره ) علتش چیه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از محل دندان رادیوگرافی تهیه شود تا عصب کشی دندان بررسی گردد . امکان دارد عصب کشی مچدد لازم داشته باشد. که با دیدن رادیوگرافی قابل تشخیص است.

 47. Avatar ایمان گفت:

  سلام دکتر من حدوا ۱۰سال پیش دندون اسیاب بالا رو عصب کشی کردم‌ دو سالی که کم کم متوجه شدم داره دندونم سیاه میشه تا که یه شب بدجور تیر میزد انکار با پوتک داری میزنی بالا دندونم لثه شم یه تیکه باد کرده سفته بقیه لثه من تا انتهاش هم ورم داره ولی جوری نیست که صورتم باد کرده نشون بده الان دکتر گفت که کیست برداشته شود و درمانش کنم مرسی اگه جواب درست بدید ممنون میشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر کیست دندان شما کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می گردد ولی کیست های بزرگ دندانی معمولا به کمک جراحی درمان می شوند. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ها کیست دندان و شایع ترین کیست های دندان

 48. Avatar فاطمه گفت:

  سلام. آقای دکتر دندان های بالا 6و 7 را عصب کشب و جراحی لثه و روکش کردم. الان دندان 6 پایین بدون هیچ پرکردگی یکهو به عصب رسیده، باید عصب کشی کنم. بعد عصب کشی میتونم فقط با پر کردن ادامه بدم یا احتمال شکستن هست وباید حتما جراحی لثه و روکش کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جراحی لثه برای بلند کردن طول تاج دندان است. باید معاینه کلینیکی از دندان انجام گیرد اگر لازم باشد بهتر است جراحی لثه، عصب کشی دندان و سپس روکش دندان انجام گیرد.

 49. Avatar زبنب گفت:

  سلام آقای دکتردندون ۴ فک بالام رو میخوام دکتر ریشه رو عصب کشی و پر کرد ولی الان خیلی ورم کرده و درد می کنه. طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد دندان هنوز ادامه دارد نشاندهنده اینست که عصب کشی دندان کامل و درست انجام نشده است به متخصص معالج مراجعه کنید.

 50. Avatar ستاره گفت:

  سلام دندان بنده احتیاج به عصب کشی دارد.دندانپزشک بهم گفت بهتره عصب کشی بشه بنظر شما بکشم یا عصب کشی کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان عصب کشی شود و حفظ گردد بهتر است تا کشیده شود.

 51. Avatar ملینا گفت:

  سلام اقای دکتر یک ماه پیش دندان دخترم عصب کشی کرد م وپر بعداز یک ماه دندا ن ورم کرده ودرد میکنه عکس گرفتم دکتر گفته ریشه عفونت کرده کاری به عصب کشی ندارد دکتر انتی بیوتیک داده گفت خوب میشه اما ممکن دوباره دندان ودوباره درد بیاد به نظر شما چه کار باید بکنیم لطفا راهنمای کنید ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان بعد از عصب کشی عفونت کرده با آنتی بیوتیک درمان نمی شود. عصب کشی ناقص بوده باید مجددا عصب کشی انجام شود. مصرف آنتی بیوتیک راه درمان نیست فقط درد تا تا یکی دو هفته متوقف می کند. دوباره عفونت سرباز می کند و درد شروع می شود. به یک متخصص ریشه با تجربه و خوب مراجعه کنید و باید حتما عصب کشی مجدد شود.

   1. Avatar یاس گفت:

    با سلام و خسته نباشید
    من دندان ۴ فک بالا را حدود یکماه پیش عصب کشی کردم همون موقع دکتر به من گفتن انتهای ریشه کمی عفونت داره ولی با این حال عصب کشی رو انجام دادن و آنتی بیوتیک تجویز کردن بعد از ۳ روز صورتم ورم کرد که گفتن طبیعی هستش بعد از یک هفته ورم خوابید ولی بعد از اتمام دارو ها عفونت شروع شد مجدد به خاطر تعطیلی دندان پزشکی و عدم دسترسی خودم آنتی بیوتیک مصرف کردم باز هم بعد از اتمام دارو ها احساس میکنم باز هم عفونت داره شروع میشه یه آبسه سفت هم بوجود آمده ولی دردی ندارم.
    لطفا راهنمایی بفرمائید. ممنون میشم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. عصب کشی دندان شما درست و کامل انجام نشده است. به متخصص ریشه باتجربه مراجعه نمایید. با مصرف آنتی بیوتیک بطور موقت خوب می شود تا دارو قطع گردد مجدد درد و عفونت شروع می شود.

 52. Avatar سجاد عظیمی گفت:

  سلام اقای دکتر جمیلیان آیا برای عصب کشی دندان بی حسی استفاده می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، برای درمان عصب کشی دندان از بی حسی استفاده می شود. برای درمان ریشه به متخصص ریشه با تجربه مراجعه شود.

  2. Avatar زهرا محمدیان گفت:

   دو روز دندونم پر کردم عفونت کرده لپم پف کرده به شدتت دردمیکنه چیکار کنم؟؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. اگر دندان درد دارید. به متخصص ریشه باتجربه مراجعه نمایید. پس از تهیه رادیوگرافی باید دندان شما عصب کشی شود.

   2. Avatar علی گفت:

    با سلام وخسته نباشید خدمت شما
    بند چهار سال پیش یکی از دندان هایم را عصب کشی وپر کردم حالا یک سالی میشه ک ابسه کرده و حدود یک ماه پیش قستمی از بغل او خرد شد و شدت عفونت زیاد شد و ب لپ هم زد حالا یک چند روزی هست دارم کپسول ومتروماکس مصرف میکنم قبل استفاده دارو دندانم ب مدت چند روز درد داشت ب شدتی ک نمیشد با ان طرف غذا خورد

    شما چه تجویز میکنید؟؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید باید از محل دندان رادیوگرافی تهیه شود. ریشه دندان عصب کشی گردد.

 53. Avatar فاطمه عزیزی گفت:

  باسلام . من دندان چهارم را از بالا سه سال پیش عصب کشی کردم مجدد درد گرفته بود. ولی متخصص معالج بهم گفت باید دندانت را بکشی .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. الویت بر این است که دندان طبیعی بیمار ترمیم و درمان شود. زمانیکه پوسیدگی خیلی وسیع است که نتوان دندان را نگه داشت به ناچار دندان کشیده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *