عصب کشی و مشکلات لثه

عصب کشی دندان و درمان ریشه

درمان ریشه دندان

یکی از درد هایی که معمولا اکثر افراد حتی برای یکبار هم که شده، آن را تجربه می کنند درد دندان است.  دردهای دندان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. که از شایع ترین آنها رسیدن پوسیدگی دندان به عصب است. که باید تحت نظر دکتر متخصص ریشه انجام شود. در ادامه قصد داریم شما را با عصب کشی دندان و درمان ریشه بیشتر آشنا کنیم.

مراحل عصب کشی دندان و درمان ریشه

برای عصب کشی دندان و درمان ریشه، متخصص دندانپزشک ابتدا با استفاده از ماده بی حس کننده بافت لثه اطراف دندان را بی حس می کند. و سپس پوسیدگی های روی دندان مورد نظر را به طور کامل از روی دندان  بر می­ دارد. پس از آن عفونت های پالپ را به طور کامل تخلیه می کند. بعد از آنکه عفونت دندان آسیب دیده به طور کامل تخیله شد. میکروب های موجود در کانال های عصبی دندان توسط دندانپزشک از بین می رود. و سپس ریشه دندان به طور کامل تخلیه می شود.

روش درمان عصب کشی

در ادامه دندانپزشک برای اطمینان از تخلیه کامل عصب آسیب دیده از دندان عکس برداری ( عکس رادیولوژی با پرتو ایکس) انجام می دهد. در صورت اطمینان از تخلیه، کانال های عصبی را با استفاده از مواد مخصوص و سازگار با نسوج دندان پر می­کند. در مرحله نهایی نیز با استفاده از کامپوزیت و یا آماگام روی دندان را نیز پر می کند.

نکته: دندان های عصب کشی شده به موقع می توانند سالیان متمادی  عمر داشته باشند. که این بسته به نحوه رعایت بهداشت دندان و دهان متفاوت است. همچنین در زمان عصب کشی دندان و درمان ریشه با دندان پانسمان شده غذا نجوید. زیرا ممکن است موجب شکستگی دیواره دندان و یا عفونت دندان شود.

چه زمانی نیاز به عصب کشی دندان و درمان ریشه است؟

پوسیدگی دندان می تواند در درجه های مختلف قرار گیرد. اگر روی مینا و عاج دندان لکه های پوسیدگی ایجاد شود که، هیچ دردی را به همراه نداشته باشند. دندان نیاز به درمان سطحی ( پر کردن با کامپوزیت) دارد. اما اگر درمان انجام نشود، پوسیدگی گسترش پیدا می کند و عفونت وارد پالپ دندان ( بافت نرم مرکز دندان) می شود و با فشار به ریشه های دندان به عصب دندان می رسد. در این زمان شما علاوه بر پرکردن و ترمیم دندان به عصب کشی دندان و درمان ریشه نیز نیاز دارید. از آنجایی که فشار بر محفظه پالپ در شب بسیار بیشتر از روز است. درد های ناشی از رسیدن به این مرحله از پوسیدگی دندان، شب ها بیشتر از روز احساس می شود.

از علائمی که نشان دهنده رسیدن پوسیدگی دندان به عصب است. و دندان نیاز به عصب کشی دندان و درمان ریشه دارد. می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • درد های دندانی بعد از خوردن غذاهای سفت
 • درد ناگهانی دندان و تیر کشیدن دندان هنگام خوردن غذا، آب و یا نوشیدنی خیلی سرد یا خیلی گرم
 • تیر کشیدن دندان بدون علت و یا درد های طولانی مدت دندان. به طوری که درد آن غیر قابل تحمل می باشد.
 • سیاه شدن دندان و ایجاد سوراخ های عمیق روی دندان آسیب دیده. و یا حتی ریختگی دیواره های دندان
 • درد دندان بیمار در صورت تماس و ضربه به دندان
 • احتمال لق شدن دندان در هنگام رسیدن پوسیدگی به ریشه دندان وجود دارد.
 • احتمال ورم کردن صورت و یا لثه، در هنگام افزایش عفونت دندان پوسیده

پس از عصب کشی دندان و درمان ریشه، دندان پر شده ممکن است دچار دردهایی در روزهای اول پس از درمان شود که کاملا طبیعی و به دلیل حساسیت دندان است. درد دندان پس از چند روز به طور کامل رفع خواهد شد.

اگر عصب کشی دندان و درمان ریشه را انجام ندهیم چه می­ شود؟

در برخی موارد ممکن است به دلیل از بین رفتن دردهای دندانی، افراد انجام عصب کشی دندان و درمان ریشه را به تاخیر بیاندازند. اما از بین رفتن این دردها کاملا موقتی بوده و علت آن عفونت بیش از حد دندان آسیب دیده است. زمانی که درمان ریشه در زمان اولیه پس از پوسیدگی عصب انجام نمی شود، عفونت تمامی کانال های عصبی دندان را درگیر می کند.

این عفونت به انتهای عصب و ریشه دندان می رسد و در بیشتر مواقع موجب، ایجاد آبسه در انتهای ریشه دندان می شود. در زمانی که آبسه ایجاد می شود، درد های دندانی بسیار بیشتر و غیر قابل تحمل تر خواهند شد. به علاوه برای درمان درد دندان نیاز به تخلیه آبسه دندان می باشد. اگر امکان تخلیه آن وجود نداشته باشد. دندانپزشک ناچار به کشیدن دندان آسیب دیده می شود.

در برخی موارد نیز دندان به طور کامل عفونی می شود. همچنین ریشه دندان به طور کامل دچار پوسیدگی شده و نگهداری و درمان آن هم، نمی تواند کاربردی باشد. بنابراین دندانپزشک پیشنهاد می کند قبل از ایجاد کیست دندان و آبسه، دندان پوسیده را بکشید.

سوالات متداول عصب کشی دندان و درمان ریشه

1-آیا عصب کشی دندان و درمان ریشه دردناک است؟

اغلب بیماران نیازمند به درمان ریشه از این عمل می ترسند. این در حالی است که عصب کشی دندان و درمان ریشه تحت بی حسی کامل انجام می شود و بیمار دردی را طی این مرحله احساس نمی کند. همچنین درد بعد از درمان ریشه با یک مسکن قابل کنترل است.

2-چرا عصب کشی و درمان ریشه طی دو مرحله انجام می شود؟

در مرحله اول درمان ریشه، عفونت دندان تخلیه و درناژ می شود. به طور معمول عفونت دندان در حدی است که باید چند روز از پاکسازی و درمان عفونت دندان بگذرد. بدین ترتیب می توان مواد ترمیم کننده دندان را به درستی و بدون بازگشت عفونت بر روی دندان جایگذاری کرد. طی این مدت یک پانسمان موقت بر روی دندان گذاشته می شود تا دندان عفونت نکند.

3-عصب کشی و درمان ریشه بهتر است یا کشیدن دندان؟

ترجیح بر این است که دندان طبیعی بیمار ترمیم و درمان شود. در مواقعی که پوسیدگی انقدر وسیع است که نتوان دندان را نگه داشت به ناچار دندان کشیده می شود

4-آیا می توان با گرفتن عکس از دندان لزوم درمان ریشه را تشخیص داد؟

در برخی موارد دندان درد در حدی نیست که بیمار لزوم درمان ریشه را احساس کند. اما دندانپزشک با مشاهده علائم و شواهد مربوطه ممکن است مشکوک به نیاز درمان ریشه دندان شود. در این مواقع تهیه عکس رادیولوژی از دندان تشخیص لزوم درمان ریشه را امکانپذیر می کند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

979 دیدگاه برای “عصب کشی دندان و درمان ریشه

 1. Avatar انا هیتا پاکروان گفت:

  سلام. اقای دکتر جمیلیان. دندان من درد میکند و من نزد متخصص عصب کشی رفتم ایشان به من گفتند نیاز به عصب کشی دارم . و من تصمیم دارم که بعد از عصب کشی ارتودنسی انجام دهم ایا دندانی که عصب کشی می شود را می توان حرکت داد.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندانی که عصب کشی می شود را می توان حرکت داد و هیچ محدودیتی در مورد حرکت دندان عصب کشی شده وجود ندارد.

   1. Avatar نگار حسینی گفت:

    سلام.رفتم دکتر برای عصب کشی دندان آخر بالا سمت راست.دکتر ۲ کانال رو باز کرد ولی نتونست کانال سوم رو باز کنه.گفته باید دندانم رو بکشم.آیا راه دیگه ای نیست؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام به متخصص ریشه مراجعه شود. متخصص ریشه توانایی بهتری در بازکردن کانال سوم دارد. کانال سوم باید باز شود و عصب کشی انجام گردد. اگر دندان را بکشید باید ایمپلنت کنید. نگهداری دندان اصلی خودتان خیلی بهتر است ایمپلنت است.

     1. Avatar زارعی گفت:

      سلام دندان جلویی من چند سال پیش ضربه خورده و کمی تیره شده و اون موقع ب عصب کشی نیاز بوده ولی من نرفتم حالا شروع ب درد گرده مخصوصا شب ها و کمی هم کنارش پوسیدگی دارد هنوز امیدی ب نگهداری دندان هست با همان عصب کشی

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. برای درمان دندان به متخصص ریشه مراجعه کنید دندان شما باید عصب کشی شود.

   2. Avatar بهناز گفت:

    سلام دکتر عزیز من حدودا سه سال پیش دندان شماره 5 را پر کردم الان خیلی در دارم علتش چیه بقیه دندانهام سالم هستند.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. از دندان رادیوگرافی تهیه می شود. برای دندان شما باید عصب کشی و درمان ریشه انجام گردد به متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید.

 2. Avatar عصب کشی دندان گفت:

  سلام من برای عصب کشی دندان مولر فک بالا به دکتردندانپزشک مراجعه کردم ممنون می شوم به من بگویید دندان مولر فک بالا معمولا جند ریشه دارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان مولر فک بالا معمولا سه ریشه ای است

 3. Avatar نوشين گفت:

  سلام دندان من عصب کشی شده ولی هنوز بعد یک سال وقتی از بغل دست میزنم خیلی درد میکنه علت چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام به احتمال زیاد ان دندان به طور کامل عصب کشی نشده است. باید ازدندان عکس رادیو گرافی تهیه شود و بعد از رادیو گرافی می توان به طور کامل نظر داد

   1. Avatar زهرا گفت:

    سلام آقای دکتر من یک سال وخورده ای میشه که دندانم رو دکتر عصب کشی کرد و موقت رویش را بست تا فردای اون روز پر کند ولی طوری شد نتوانستم بروم . دندانم درد میکرد دکتر گفت باید آنتی بیوتیک بخوری دندانت عفونت کرده و بیای تا دوباره عصب کشی کنم بعد پرش کنم ، ولی بیشتر از این که دندانم درد کند گلویم ورم کرده و درد میکنه حتی وفتی سرم رو بالا پایین میکنم ، میخواستم بپرسم آیا علت ورم ودرد گلو و لوزه ام از دندانم باشه که روش باز هست یا نه ؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام باید در اولین فرصت به پزشک معالجتون مراجعه نمایید.

 4. Avatar سما گفت:

  با سلام
  دكتر من دندان آسياي فك پايين سمت راست را دوباره عصب کشی یا ر ي اندو کردم، و فعلا به صورت موقت پر شده ایا بعد از یک ماه وضعيت عفونت دوباره بررسي شود يا اينكه همين الان به همراه پست روكش شود هرجا رفتم نظرات متفاوتي وجود داشت
  الان من چيكار كنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر دندانی دوباره عصب کشی یا ر ي اندو گرددبهتر است به صورت موقت پر شود و بعد از بررسی مجدد در ماه بعد در صورتی که عفونت از بین رفته باشد سپس دندان پست وروکش شود

 5. Avatar shadi گفت:

  سلام آقای دکتر جمیلیان
  من ده سال پیش دندان آسیای ششم سمت چپم رو عصب کشی کردم و حالا از زیر ان عفونت و چرک خارج می شود
  خواهشا من را راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما نیاز به عصب کشی مجدد دارد

  2. Avatar نیکی گفت:

   سلام و عرض ادب. من دختری ۱۹ ساله از دندونام خیلی مراقبت میکنم ولی متاسفانه یکی دوساله ۸ دندون پر کردم و سه روزه دو دندان ۴ و ۵ فک بالا رو عصب کشی کردم چرا این قد خراب میشن؟ و مسکن هم برا درد دندون عصب کشیم فایده نداره چی مصرف کنم؟و دندونام خیلی میشکنن مشکل کلسیم هم ندارم. با تشکر

   1. Dr Jamilian Dr Jamilian گفت:

    شما باید یک آزمایش خون کامل بدهید و تغذیه مناسب برای سلامت دندان ها داشته باشید. مراقبت صحیح از دندان ها و بهداشت دهان و دندان را مطالعه کنید.

 6. Avatar مریم گفت:

  سلام خسته نباشید
  من سه تا از دندون هام را عصب کشی کردم یکی از انها درد دارد و زیر ان عفونت دارد چه کنم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ان دندانی که درد و عفونت دارد نیاز به عصب کشی مجدد دارد

   1. Avatar عباس گفت:

    سلام آقای دکتر خسته نباشید
    من الان سه هفته ای میشه که دندونمو عصب کشی کردم ولی همچنان همون دردی ک قبل از عصب کشی رو داشتمو هنوز دارم دقیقا‌همون درد قبل از عصب کشی ینی با خوردن هرنوع مابعاتی همان دندان عصب کشی شده دردش شروع میشه و اذیت میکنه!!!به نظرتون دلیلش چیه؟یعنی خوب عصب کشی نشده دندون؟؟؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. به متخصص ریشه باتجربه مراجعه کنید . دندانی که خوب و کامل عصب کشی شده باشد نباید درد بگیرد.

 7. Avatar روشن گفت:

  با سلام، اخیرا دندانم عصب کشی شده است. دندانپزشک دیگری معتقدند که over filling صورت گرفته.در مراجعه مجدد به دندانپزشک معالج، بخشی از مواد را تراشیدند، نگرانم که مشکل ساز شود. چه باید کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر دندان به صورت over filling پر شده باشد باید از سطح مواد پر شده برداشته شود . هیچ مشکلی پیش نمی اید اگر دندان به صورت over filling باقی بماند باعث نگرانی است.

 8. Avatar هومان گفت:

  سلام آقای دکتر

  5 روز پیش درمان ریشه دندان ششم ام بالا چپ تمام شد (طی 2 جلسه) و انتی بیوتیک هم مصرف کردم. هنوز به سرما حساس هست و درد میگیره. آیا احتمال داره درمان ریشه موفقیت آمیز نبوده؟ با تشکر پیشاپیش

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. به طور معمول بعد از یک هفته نباید هیچ احساس دردی در دندانی که عصب کشی شده است وجود داشته باشد اگر حساسیت به سرما هنوز وجود دارد باید به دندانپزشک خود مراجعه نمایید و بعد از رادیو گرافی دکتر معالج به شما خواهند گفت ایا درمان ریشه موفقیت آمیز بوده یا نبوده است

 9. Avatar ونداد گفت:

  دختر م انگشت می مکد و ۸ سال دارد ایا باید صبر کنم یا باید برای درمان مراجعه نمایم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   شما باید برای درمان به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. کمی هم دیر شده است

   1. Avatar ﺷﻴﺪا گفت:

    ﺳﻼﻡ ﺧﺴﺘﻪ ﻧﺒﺎﺷﻳﺪ , ﻣﻦ 16 ﺳﺎﻟﻤﻪ و ﺩﻭﺗﺎ ﺩﻧﺪﻭﻥ ﺑﺮاﻱ ﻋﺼﺐ ﻛﺸﻲ ﺩاﺭﻡ ﻛﻪ ﻳﻜﻴﺸﻮﻥ ﺩﺭﺩ ﻣﻴﻜﻨﻪ ﻳﻜﻲ ﻧﻪ, ﺩﻛﺘﺮﻡ ﻣﻴﮕﻪ ﻛﻪ اﻻﻥ اﻭﻥ ﺩﻧﺪﻭﻧﻲ ﻛﻪ ﺩﺭﺩ ﺩاﺭم ﺭﻭ ﻋﺼﺐ ﻛﺸﻲ ﻣﻴﻜﻨﻪ , اﻭﻧﻴﻜﻲ ﻛﻪ ﺩﺭد ﻧﺪاﺭﻩ ﺭﻭ ﺑﺰاﺭﻡ ﺗﻭﻱ ﺗﺎﺑﺴﺘﻮﻥ ﻛﻪ اﻭﺿﺎﻉ ﻛﺮﻭﻧﺎ ﺑﻬﺘﺮ ﺑﺸﻪ …
    ﭼﻧﺪﺗﺎ ﺳﻮاﻝ ﺩاﺷﺘﻢ , ﻳﻜﻲ اﻳﻨﻜه ﺩﻧﺪﻭﻧﻴﻢ ﻛﻪ ﺩﺭد ﻧﻤﻴﻜﻨﻪ ﻣﺸﻜﻠﻲ ﻧﺪاﺭﻩ ﺗﺎ ﭼﻨﺪﻣﺎﻩ ﺩﻳﮕﻪ ﺑﻤﻮﻧﻪ?ﻣﺸﻜﻠﻲ ﺑﺮاﺵ ﭘﻴﺶ ﻧﻤﻴﺎﺩ?? ﺑﻬﺘﺮ ﻧﻴﺲ ﻫﻤﻴﻦ اﻻﻥ اﻭﻥ ﺭﻭ ﻫﻢ اﻧﺠﺎﻡ ﺑﺪم?ﺳﻮاﻝ ﺩﻭﻣﻢ اﻳﻨﻜه ﺑﺮاﻱ ﻣﺮاﻗﺒﺖ اﺯ ﺩﻧﺪﻭﻧﻴﻢ ﻛﻪ ﺩﺭﺩ ﻧﺪاﺭﻩ ﺑﺎﻳﺪ ﭼﻴﻜﺎﺭ ﻛﻨﻢ ?ﺳﻮاﻝ اﺧﺮﻣﻢ اﻳﻦ ﻫﺳت ﻛه ﻋﺼﺐ ﻛﺸﻲ ﺭو ﺑﺎﻳﺪ ﺩﻛﺘﺮ ﻣﺘﺨﺼﺺ اﻧﺠﺎﻡ ﺑﺪﻩ ﻳﺎ ﻧﻪ? ﻣﻤﻨﻮﻥ ﻣﻴﺸﻢ ﺑه ﺳﻮاﻻﻡ ﺟﻮاﺏ ﺑﺪﻳﻦ

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. دندان شما که الان درد دارد به عصب رسیده و باید عصب کشی و سپس با ماده پرکردگی پرشود. اون دندانی که درد ندارد بهتر است تا به عصب نرسیده ترمیم شود اگر بماند پوسیده تر می شود و به عصب میرسد و باید عصب کشی و سپس پر شود. (ضمنا شما بعدا هزینه عصب کشی را هم باید بپردازید). عصب کشی دندان توسط دندانپزشک عمومی هم انجام می شود، ولی بهتر است توسط متخصص ریشه انجام گردد.

 10. Avatar سهیل گفت:

  سلام . ببخشید من تقریبا یه سالی میشه یکی از دندونامو عصب کشی کردم ولی به خاطر نیاز مالی هنوز نتونستم پر کنم . این خطرناکه ؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است دندانی که عصب کشی می شود حداکثر بعد از یک ماه پر شود. چون در صورتی که ترمیم دندان به تعویق بیفتد ممکن است دندان عفونی شود.

   1. Avatar سهیل گفت:

    ممنون از شما آقای دکتر جمیلیان به خاطر بهترین سایت ارتودنسی شما که تمام مطالب مربوط به ارتودنسی در انجا وجود دارد
    و به خاطرجواب دادن سریع وبه موقع شما

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام. ممنون از لطف شما

   2. Avatar کیان گفت:

    سلام.
    دندانه شماره ی هفت فک بالام،چند ماهی بود درد داشت و به سرما و گرما حساس بود.یک ماه مسکن و ژلوفن مصرف میکردم تا کمی آرام بشه که چندان هم موثر نبود.خلاصه رفتم دکتر و فردا هم واسه عصب کشی وقت دارم.حالا الان چند روزيه که دردی نداره ولی به چيزايه سرد و گرم و هنوز هم حساسه.خواستم بدونم علته این کم شدنه موقتيه درد چه چیزیه???
    با تشکر!

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اگه شما درد دارید و این درد اذیتتان می کند. و داروهای مسکن هم جواب نداده . بهتر است عصب کشی انجام شود.

 11. Avatar مارال گفت:

  سلام آقای دکتر. من برای معاینه دکتر رفتم. گفتن یکی از دندانهات شکستگی داره بااینکه اصلا درد نداشتم. شکستگیش هم محسوس نبود. دندانم را پر کرد ولی بعداز دوهفته آبسه کرد و بادرد شدید رفتم دکتر و عصب کشی کرد. آیا این کار طبیعی بود یا بعلت قصور پزشکی کار دندونم به اینجا رسید؟ دندونی که اصلا باهاش مشکل نداشتم حالا عصب کشی شد و باید روکش بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر شکستگی بزرگ و نزدیک عصب دندان بوده باشد در هنگام تراش حفره تراشیده شده نیز نزدیک عصب خواهد بود. در اینصورت دندان میبایست ار ابتدا عصب کشی شود.. اگر عصب کشی نشود وندان ابسه میکند و شما مجبور می شودید عصب کشی نمایید. ولی برای دادن نظر قطعی می بایست رادیوگرافی دندان قبل از کار را دید.

 12. Avatar آرزو گفت:

  سلام آقای دکتر دندان ۶ فک بالایم را جدیدا ترمیم ۳ سطحی با کامپوزیت کردم(پوسیدگی خیلی سطحی بود).قبلش با خوردن خرما و شکلات و اب سرد دردشدیدی داشت. والان بعد از پر کردن که تقریبا ۱ ماه گذشته همچنان با خوردن اب و هوای سرددرد نسبتا شدید میگیره.ضمنا از خمیردندان ضد حساسیت هم به تجویز پزشک استفاده میکنم، تشخیص شما چیست؟ راه درمان دایمی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. به نظر می رسد پرکردگیها نزدیک عصب دندان بوده اگر درد ادامه یابد باید عصب کشی کنید. ولی قبل از ان باید از دندانهای شما رادیوگرافی گرفته شود تا بتوان میزان عمق حفره ترمیمی را دید.

 13. Avatar وحید گفت:

  سلام جناب دکتر.
  ۳ تا از دندانهایم (۵ پایین سمت چپ)(۴ و ۶ بالا سمت راست)به مرور زمان تقریبا ۴ ساله کاملا شکسته و ریخته و فقط ریشه آن باقی مانده بدون هیچگونه در د و ناراحتی و.التهابی و فقط نمایان هست که ریشه باقی مانده سیاه شده. با تهیه عکس opgنظر پزشک معالجم اینه که با جراحی باقی مانده ریشه خارج بشه از انجایی که هزینه ایمپلنت دندان را ندارم. ایا ممکنه در اوردن این ریشه ها به بقیه دندان ها اسیب بزند هم ریشه انها و هم نظم و ترتیب دندانهای دیگر و سوال بعد اینکه هیچ راهی وجود ندارد این ریشه باقی مانده را مقداری بالا بیاورند و با پرکزدن و روکش کردن دندان و ریشه حفظ شوذ؟؟؟ بسیار ممنون میشم سریعتر پاسخ بدهید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر در ریشه دندانها عفونت وجود نداشته باشد و عکس رادیو گرافی نیز شرایط مناسبی را از طول ریشه بدهد بهتر است این ریشه ها بالاتر اورده شوند و روی انها روکش شود . درمان ایمپلنت اخرین راه خواهد بود. بهتر است از روش ذکر شده استفاده شود تا ایمپلنت به تعویق بیفتد.

 14. Avatar حمیرا گفت:

  سلام و عرض احترام . من دندون ۶ بالا رو اخیرا عصب کشی کردم . دندان ملتهب بود بعد از دیدن عکس دکتر شروع به کار کرد . حین کار گفتن که دندان شما سه ریشه داره و این خیلی غیر طبیعیست از هر هزار نفر یک نفر این طوری هست بعد ظاخرا کانال سوم رو نتونستن پیدا کنن پانسمان کردن و سپردن به جلسه بعد جلسه بعد پیدا کردن و کارشون رو انجام دادن بعد پانسمان شد و جلسه اخر رفتم با یه ابزار که داخل کانال کردن من بشدت دردم گرفت . دوباره بی حس کردن و باز کار کردن و بعد هم پر کردن .
  الان سه روز میگذره توی این مدت دقیقا در ناحیه همون کانال من درد دارم خیلی شدید بعلاوه گونه هم متورم شده و عفونت طاهرا وجود داره
  ایا این علائم طبیعیست ؟حال عمومی مساعدی ندارم تب و درد دارم و ایا درد کانال بعد از درمان کانال ریشه برطرف میشه یا خیر .
  با سپاس

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر درد و تب وجود دارد نشانه عفونت است باید به دکتر معالج خودتان مراجعه نمایید و از شما عکس بگیرند . ممکن است دندان یک کانال دیگری هم داشته که دکتر معالج شما ان را پیدا نکرده و یا شاید دندان شما کوتاه یا بلند پر شده تمام این موارد در رادیوگرافی قابل تشخیص است.

   1. Avatar محسن گفت:

    با سلام خدمت اقای دکتر . ببخشین من دوتا دندونم پوسیدگی وسیع دارن اما هنوز درد نمیکنن نیازی به عصب کشی ندارن؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . جهت ترمیم دندانها به دندانپزشک مراجعه کنید . در صورت عدم مراجعه و ترمیم به موقع دندانتان به عصب میرسد.

 15. Avatar جاهد منش گفت:

  دندان مولر اول دایم جند کانال دارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. مولر اول دایم در اکثر مواقع ۳ کاتال دارد ولی ممکن است دارای ۴ کانال هم باشد

 16. Avatar حسین گفت:

  سلام و عرض ادب.دکتر بنده ۲روزه سه تا دندانهای آخری سمت چپ پایین کنار هم پر کردم البته دندان وسطی پوسیدگی بیشتری داشت اما به عصب نرسیده بودن.بعد از اتمام پرکردن سه دندان(با ماده آمالگام پرشدن)دندانها کمی البته خیلی خفیف حس لقی دارن و کمی درد دارد.با پزشک صحبت کردم گفت درست میشه آیا طبیعی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله تا یک هفته طبیعی است

 17. Avatar پریسا گفت:

  سلام آقای دکتر.خسته نباشید. اگر دندانی به عصب رسیده باشد و بیمار هم نیاز به ارتودنسی داشته باشد ایا می توان این دندان را دراورد و فضایش را با ارتودنسی بست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. در صورتی که بیمار نیاز به کشیدن دندان داشته باشد میتوان این دندان را که نیاز به عصب کشی دارد دراورد و فضایش را با ارتودنسی بست

 18. Avatar نجمه گفت:

  سلام خدمت آقای دکتر.من نزدیک به سی وپنج روز هست که دندان آسیابی پایین سمت چپم روعصب کشی وپر کردم ودرطول این مدت مرتب آنتی بیوتیک ومترونیدازول مصرف کردم امامتاسفانه هنوزدرد داره حتی دکترپایین لثم روشکافت داده عفونت روخارج کردبازهم درد داره.لطفا راهنماییم کنید دیگه خسته شدم چیزی هم روی دندانم نمیتوانم بخورم.بایدکرد کنم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. در ناحیه بین ریشه ای در دندانهای شما عفونت وجود دارد باید با جراحی عفونت خارج شود تا زمانی که عفونت خارج نشود شما همچنان درد دارید. دادن شکاف روی لثه کافی نیست.

 19. Avatar اسکندر گفت:

  سلام جناب دکتر
  دندان نیش فک بالا جند ریشه دارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان نیش فک بالا معمولا یک ریشه دارد

 20. Avatar مهسا گفت:

  سلام خسته نباشید من دندانم درد شدید دارد . چه کنم

  1. Avatar A Jamilian گفت:

   سلام. دندان شما نیاز به عصب کشی دارد

 21. Avatar نیلو گفت:

  سلام ۳روزپیش دندان ۶فک بالاروعصب کشی کردندحدوددوساعت طول کشیدوگفتندریشه بسیاربلندهست الان خیلی درددارم وچیزی بااون سمت نمی تونم بخورم ودوطرف صورت کناربینیم ورم کرده ویه چیزسفتی داخلش هست دکترمی گه به کار من مربوط نمی شه من بایدچه دارویی بخورم وچی کارکنم ممنون

  1. Avatar A Jamilian گفت:

   سلام. درد و تورم تا یک هفته می تواند طبیعی باشد ولی بعد از این مدت نباید وجود داشته باشد باید از دندان عکس گرفت تا دیده شود ایا به درستی عصب کشی شده است یا نه

 22. Avatar مهران گفت:

  با سلام
  دكتر من امكان مالي اينكه بتونم درمان ريشه وروكش رو پشت سرهم انجام بدم ندارم .ميشه درمان ريشه كنم بعد دوماه با روكش پركنم؟؟؟

  1. Avatar A Jamilian گفت:

   سلام. فاصله بین درمان ريشه وروكش بیش از دو ماه توصیه نمی شود.

  2. Avatar بهار گفت:

   با سلام. آقای دکتر من فک پایین طرف چپم دو دندون آخرمو روز دوشنبه همزمان عصب کشی کردن گفتند ده روز دیگه برم برای پرکردن دندونام ولی الان سه روز گذشته اصلا با طرف چپم نمیتونم چیزی بخورم چون درد وحشتناکی داره.
   سر درد و گردن درد بالای پلک طرف چپم درد داره.
   دندونم درد داره نسبت به درد روز اول کمتر شده ولی هنوز درد دارم
   شبها هم از درد دندون بیدار میشم..
   به نظر شما درست عصبی کشی شده؟ طبیعیه؟
   هیچ آنتی بیوتیک هم ندادن

   1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

    سلام با پزشک متخصصی که کار عصب کشی و درمان ریشه شما را انجام داده اند تماس بگیرید تا در صورت نیاز وقت جدیدی برای بررسی دندان شما تعیین کنند و یا مسکن و دارو برای شما تجویز کنند

 23. Avatar آتوسا فرخ زاد گفت:

  سلام جناب دکتر
  من حدود یه هفتست عصب کشی کردم، و دکتر هم مورد اعتماد بودن، اما الان طعم و حس عفونت دارم ، باید چه کار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام . حتما باید از دندان رادیو گرافی تهیه شود تا به این اطمینان برسیم که دندان به درستی عصب کشی شده است .

 24. Avatar حسین گفت:

  سلام اقای دکتر من دندانم عفونت کرده به پذشک مراجعه کردم و به من گفت باید عصب کشی کنم آیا عصب کشی دردناک است

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر ارتودنسی به درستی انجام شود . درد نخواهد داشت

 25. Avatar مینا گفت:

  سلام آقای دکتر من تابستون دندون 6 بالا را عصب کشی کردم دندانپزشکم اشتباه کرده و گفت مواد از سر ریشه رد شده؛ حدود دو هفته درد خیلی شدید داشتم که بهتر شد اما بالای لثه آبسه کرد و بزرگ میشد نهایت جراحی کردم گفتن عامل عفونت رو درآوردیم و ریشه را قطع کردیم الان چهار ماهه جراحی کردم ولی هنوز آبسه سر جای خودش هست اما دندونم اگه باهاش غذای سفت نخورم مشکلی نداره میخواستم بدونم این آبسه خطری داره؟یا به مرور زمان خوب میشه؟خواهشا راهنماییم کنین ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. حتما باید آبسه درمان شود جون آبسه محل عفونت است باید از شما رادیو گرافی تهیه شود تا بتوان طرح درمان درست داد. لطفا به یک دندان پزشک ماهر و مجرب مراجعه نمایید.

 26. Avatar نیکی گفت:

  با سلام.آخرین دندان فک بالام پوسیده .به علت کوچک بودن فکم .دکترا از درست کردنش طفره نی روند و الان به عصب رسیده و بهم پیشنهاد کشیدن می دهند ممکن است راهنمایم کنید ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر این دندان در قوس دندانی مناسبی قرار دارد بهتر است ترمیم شود لطفا به یک دندان پزشک خبره مراجعه نمایید.

 27. Avatar آپادانا گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  من دو روز پیش دندون ۵ پایین سمت چپ رو عصب کشی کردم.ولی الان با گذشت ۲ روز هنوز نصفی از فک و صورتم بی حسه. خیلی استرس دارم. لطفا کمک کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام . وجود بی حسی در فک علامت خوبی نیست باید به یک دندانپزشک مجرب مراجعه کنید تا براساس عکس دندان به شما راهنماییهای لازم را به عمل اورد.

 28. Avatar محسن گفت:

  سلام اقای دکتر دندانم درد خود به خودی دارد ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید با تشکر فراوان

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما نیاز به عصب کسی دارد.

 29. Avatar مجتبی گفت:

  سلام،مرسی که وقت میزارید…
  10سال پیش ۶ راست پایین درمان ریشه کردم،چندبار سطحش ریخت که بازم پرش کردم(پرکردگیش وسیع)بازم ریخت….
  درد ندارم ولی دکترم گفت ریشه درست درمان نشده، باید بری پیش متخصص اندو
  اگه نرم و بازم روش پر کنم چی میشه؟
  بعد اینکه چرا ریشه مونده؟
  دکترم کم کاری کرده یا عادیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید ریشه به طور درست پر شود به عبارت دیگر باید زیر سازی دندان درست انجام شود و بعد تاج دندان پر گردد . اگر ریشه درست پر نشود دندان عفونت می کند بهتر است با متخصص اندو مشورت نمایید

 30. Avatar سيمين گفت:

  درود.
  من امروز صبح يكي از دندونهام رو عصب كشي كردم ، ولي دكتر تا پانسمان كردن، گفتن كه براي بقيه ش برو و عصر بيا. عصر هم بدلايلي ايشون جراحي مهمتري داشتن . الان من ميخورم به تعطيلات پنج روزه سال جديد. ميخوام بدونم تو اين ٥ روز با دندون پانسمان شده چه بلايي سر من مياد؟ آيا مسواك بزنم ميريزه؟ اصلا ميتونم غذا بخورم؟ اگه بريزه درد خواهم داشت؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر دندان برای 5 روز پانسمان شود مشگلی ندارد . شما می توانید مسواک بزنید و غذا بخورید. و نباید درد داشته باشید. البته ممکن است یکی دو روز اول مختصری درد داشته باشید

 31. Avatar سلام گفت:

  سلام من یک سال پیش دندونم رو ترمیم کردم دکتر گفت به عصب رسید بعد گفت درد داره گفتم نه دیگه عصب کشی نکرد اما خالا ابسه کرده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. حتما باید عصب کشی نمایید

 32. Avatar دکتر جعفری گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر من به مدت دو روزه دندان شماره ۴ سمت راست فک پایین (اولین آسیای کوچک)رو عصب کشی کردم یه دکتر دندانپزشک یه کانالش رو پیدا کرد دو مرتبه عکس گرفتن و گفتن دندان دو کاناله هست اون کانال رو همون روز فرستادن منو به یه متخصص ترمیم کانال ریشه و ایشون ریشه ی دوم رو عصب کشی کردند ۲ بار عکس گرفتن مجدد و پانسمان کردند واسه یه هفته دیگه که پر کنم
  موقع تزریق بی حسی نیدل رو نزدیک مفصل( TM joint) وارد کردند که احساس برق گرفتگی به من وارد شد ۴-۵بار در طول اون روز بی حسی زدن الان دو روزه کانال گوش راستم و فک راست وهمان دندان درد خیلی شدید تیر کشنده خنجری داره که امونم رو بریده تمام مسکن ها رو امتحان کردم سیپرو فلوکساسین خوردم آمپول دگزا و ولتارن زدم دو تا پنی سیلین ۶.۳
  ۳تزرق کردم ولی باز دردم متوقف نشده کانال گوشم معاینه شده همکاران میگن التهاب نداره بیشترین دردم در همان محل تزریق سوزن بی حسی هست و کانال گوش
  چکار کنم ؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درد یا به علت التهاب ناشی از تزریق است که در هنگام تزریق سوزن با عصب در تماس بوده و یا به علت وحود یک کانال اضافه در دندان است که می توان با رادیو گرافی ان را تشخیص داد.

 33. Avatar فریبا آرامیان گفت:

  با سلام من چهارتا ازدندونای جلو فک بالا رو که قبلا پوسیده شده بودن و‌ترمیم کرده بودم بازم پوسیده شدن آیا حتماباید روکش میکردم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر دندان پوسیده است باید ترمیم شود واگر نسج ریادی از دندان از دست رفته است باید روکش شود.

 34. Avatar یوسفی گفت:

  سلام.ساعاتی خوش برای شما.من 1سال پیش دندان سوم از سمت چپ فک بالا را عصب کشی و پر کردم ولی بعد از یک مدت یکم از ماده آن خالی شد و حالا چند بار آبسه کرده و چرک خالی شده.2روزه شدیدا عفونت کرده و درد شدید داره.ندانپزشک میگه عصب کشی فقط تو یک کانال شده و بقیه کانال ها عصب کشی نشده.عکس گرفت و گفت دیواره ندانها ضعیف شده و نمیشه دوباره عصب کشی و پر کرد و یا تاج گذاشت .فقط باید کشید و دور انداخت.بنظرتون چیکار کنم.

  ممنون اگه خیلی زود پاسخ بدین .چون درد شدید دارم و باید تصمیم بگیرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است برای درمان از متخصص ریشه دندان یا اندو دنتیست وقت بکیرید

 35. Avatar مجید گفت:

  سلام
  حدود چند ماه پیش دندان تک کانال را عصب کشی کردم اما ریشه هنوز پر نشده و درمان تکمیل نشده. اوایل درد شدید داشتم اما الان هیچ مشکلی ندارم. راهنمایی بفرمایید علت این چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. وقتی عصب دندان به درستی خارج شود بیمار نباید دردداشته باشد. بعد از خارج کردن ریشه حتما سریعا باید ریشه دندان پر شود

 36. Avatar پوریا گفت:

  سلام یک سوال داشتم میخواستم ببینم دندانی را که قبلا عصب کشی و پر شده است حالا دیواره ان لق شده دیواره خارجی ان لق شده دندان جزء دندان های اسیاب است میتوان درست کرد یا خیر باید کشیده شود ممنون میشوم اگر جواب دهید خیلی ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این دندان را می توان پر کرد و روکش نمود . لازم نیست دندان کشیده شود.

 37. Avatar امیر صیفی کار -همدان گفت:

  سلام سه سال پیش دندان ۶ رو عصب کشی کردم دو بار رادیوگرافی نموده و به چند پزشک نشان دادم عصب کشی موردی نداشته اما بعد از عصب کشی چند روز درد شدید داشتم و خوب شد اما بعد سه سال در سه ماهه گذشته سه بار عفونت کرده مجدد رادیو گرافی نموده مشخص شد ریشه عفونت کرده
  به دو تا دندان پزشک مراجعه نمودم نتونستن درمان کنند.
  چه راه حلی پیشنهاد میدید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام دندان شما باید مجددا عصب کشی شود برای این منظور باید به یک متخصص ریشه زبر دست مراجعه نمایید

 38. Avatar امیر گفت:

  سلام آقای دکتر
  دندان مولر من که عصب کشی شده است با نوشیدنی و سوپ داغ درد شدیدی میکنه بنظرتون طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان عصب کشی شده نباید درد داشته باشد وجود درد در دندان عصب کشی شده طبیعی نیست بهتر است با یک متخصص ریشه دندان مشورت کنید.

 39. Avatar فائزه گفت:

  سلام من دوماه قبل دندان اسیاب فک پایین سمت چپ را عصب کشی وپر کردم چند روز است درد دارم دکتر معالج عکس گرفتن گفتن چیزی نیست عفونت داردو دندان نیاز ب عصب کشی مجدد دارد د چرا اینطوری شده؟ کمکم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.دندان شما عفونت دارد و دوباره باید عصب کشی شود و بدین علت است که خوب ودرست عصب کشی نشده است بهتر است به یک متخصص ریشه دندان ماهر و خبره مراجعه نمایید

 40. Avatar علی گفت:

  سلام دندان مولر قک بالای من درد دارد چه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما نیاز به عصب کشی دارد

 41. Avatar سیده مرجان گفت:

  سلام آقای دکتر.من پارسال دندون شماره ۶ فک بالارو عصب کشی کردم ولی امسال خیلی درد دارم رفتم پیش دکترم گفتن ریشه دندونت عفونت کرده…علتش چیه؟عصب کشی خوب نبوده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. عصب کشی قبلی خوب نبوده و شما باید عصب کشی مجدد نمایید بهتر است به یک متخصص ریشه خوب مراجعه نمایید

   1. Avatar خدیجه معصومی گفت:

    درود بر شما.جناب دکتر روب دندان۶ من اندوی ناقص انحام شده و بعد از ۲ ماه هتوز درد دارم خوردن آموکسی و مترونیدازول تاثیری دارد؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام.استفاده از آموکسی و مترونیدازول بی فایده است دندان شما باید عصب کشی مجدد شود

 42. Avatar زینب گفت:

  سلام آقای دکتر .من به علت عصب کشی نامناسب دندان دچار عفونت و درد شدید دندان شدم.الان در حال ری اندو هستم
  وقتی برای من عصب کشی مجدد انجام شد و پزشک مایعی رو برای جذب عفونت در کانال دندانم گذاشت.عفونت دندان به پایین فک رسید و شدیدتر شد همراه با درد بیشتر.دو جلسه شستشو دادن کانال رو اما هنوز تورم و درد زیاد دارم.برای من آنتی بیوتیک تجویز نکردن
  نگرانم مبادا بهبودی حاصل نشه.باید چکار کنم؟

  1. Avatar A Jamilian گفت:

   سلام. راه بسیار مناسب برای برداشته شدن عفونت تمیز کردن کانال و شستشو دادن داخل کانال با مواد ضد عفونی کننده است. دادن انتی بیوتیک با صلاح دکتر معالج است در اکثر موارد نیازی به انتی بیوتیک نیست و لی من ترجیح می دهم به بیمار ی که درد و تورم دارد انتی بیوتیک داده شود . این مورد را بهتر است از دکتر معالج خودتان بخواهید.

 43. Avatar مریم گفت:

  با سلام و خسته نباشید ریشه دندان شش پایین را 6 سال پیش پر کردم و بعدا متوجه شدم یک کانال ان پر نشده چه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام حتما باید یک کانال دیگر پر شود یعنی نیاز به عصب کشی مجدد دارید

 44. Avatar Pedram گفت:

  سلام اقای دکتر من ۲روز پیش رفتم دکتر گفتن باید عصب کشی بشه عصب کشی کردم و همون لحضه پرش کرد تو این دو روز درد داشتم ولی الان درد شدید تو لثه دارم و ورم شدید دوبار رفتم پیش همون دکتر چند تا انتی بیوتیک داد گفت اینارو بخور خوب میشی چیزی نیست ولی من هنوز درد دارم
  بی زحمت راهنمایی کنید ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. حتما باید بعد از عصب کشی از شما رادیوگرافی تهیه شود که مطمئن شوید عصب کشی به درستی انجام شده است

 45. Avatar Pedram گفت:

  سلام اقای دکتر جمیلیان. دندان مولر اول پایین چند کانال در ریشه دارد.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان مولز اول دایم معمولا 3 کانال دارد

 46. Avatar احسان گفت:

  سلام…
  6 ماه پیش دندون من سوراخ شد و فقط زمانی درد میگرفت که چیز داغ یا سرد میخوردم پیش دکتر رفتم و از دندون عکس گرفتم ولی تو عکس چیزی مشاهده نشد واسه همین دکتر فقط دندون رو پر کرد توی این مدت هر چیزی میخوردم همچنان دندون درد داشتم ولی حدود یک ماه پیش دردش قطع شد و به راحتی میتونم غذا بخورم اما وقتی به لثه ی اطراف دندون دست میزنم درد میگیره نمیدونم مشکلش چیه…ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از دندان رادیو گرافی تهیه شود در صورتی که پوسیدگی به عصب رسیده باشد باید عصب کشی نمایید

 47. Avatar zahra گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر جمیلیان
  من دندان شماره یک را حدود هشت سال پیش عصب کشی کردم الان رنگش تغییر کرده و موقع برخورد با شیرینی این دندان و دندان کناریش (2) درد میگیره رادیوگرافی هم گرفتم گفتن مشکلی نداره علت چیست؟
  یه سوال دیگه هم داشتم بهم گفتن لقی فک دارم ایا کاری باید براش انجام بدم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر با شیرینی دندان شما درد دارد این نشان می دهد دندان شما به درستی عصب کشی نشده است . در دندانپزشکی اصطلاح لقی فک نداریم . اگر فک شما انحراف ذارذ باید ارتودنسی انجام دهید.

 48. Avatar پوررضا گفت:

  سلام آقای دکتر:
  من در فک پایین، دندان مصنوعی قالبی دارم ولی دندان سمت چپ کناری در پایین، قبلا پر شده بود ولی الان ریخته و خالی شد.ولی دیواره و ریشه دارد. الان فقط میخواهم عصب کشی کنم و بس. نظر حضرتعالی چیست.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر دندان خالی شده باید عصب کشی شود و بعد روکش شود

 49. Avatar افسانه گفت:

  سلام آقای دکتر
  من سالها قبل دندون 5 بالا رو عصب کشی کرده بودم که مشکلی نداشت تا اینکه حدود 1.5 سال پیش شکست و بعد از چند ماه از شکسته شدنش حساسیت به سرما پیدا کرد.
  9 ماه پیش من جهت روکش دندون شکسته مراجعه کردم که دندانپزشکم مواد پر شده ی قبلی رو درآورد که موقع درآوردن بسیار بدبو بود و همون روز حساسیت به سرماش از بین رفت و من این موضوع حساسیت به سرماشو به دندانپزشکم گفتم.ایشون روکش کردن که تا 2_3 ماه بعد از روکش هم دندونم خوب بود ولی مجددا حساسیت به سرما پیدا کرده. مشکل کجاست و باید چکار کنم؟
  با تشکر فراوان

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان به خوبی عصب کشی نشده است باید به یک متخصص ریشه ماهر مراجعه نمایید

 50. Avatar قاسمی گفت:

  با سلام
  یه سوال دارم که ممنون میشم اگر راهنماییم کنید. دندان شماره 6 من ری اندو شده،و روز بعد از انجام کار مجدد ریشه دندانپزشک برام پین گذاشت و بیلد اپ انجام شد، الان یک هفته از ری اندو گذشته و به شدت در دندان و فکم احساس دردمیکنم به طوری که دایم مجبورم از مسکن قوی استفاده کنم،و واقعا ناراحتم،بعد از هزینه و وقت زیادی که برای دندونم گذاشتم خیلی اذیت میشم،در ضمن قالب روکشم هم گرفته شده و برای ساخت رفته،نمی دونم واقعا باید چه کنم.لطفا راهنمایی ام کنید.ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از دندان رادیو گرافی تهیه شود به نظر عصب کشی کامل نبوده است لطفا به یک متخصص ریشه زبر دست مراجعه نمایید

 51. Avatar فردوس گفت:

  سلام آقای دکتر، روز بخیر، من دندانم عفونت درد داشت رفتم دکتر گفتن عفونت داره و همچنین عکس گرفتن گفتن عصب کشی لازمه، آنتی بیوتیک هم دادن اما همچنان درد میکرد، چون دندونم چهار کانال داشت دو جلسه عصب کشی بود و هنوز پانسمان هست اما دو سه روز بعد از جلسه دوم عصب کشی درد گرفت جوری که انگار میخ زیر دندونم هست، علت چیه؟ آیا عفونت خوب نشده؟ لازم به ذکره در جلسه دوم عصب کشی یه چیزی با طعم و بوی میخک توی دندانم گذاشتن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دردمی تواند به علت این باشد که عصب کشی خوب انجام نشده یا دندان کانال اضافه دارد که باید دقت بیشتری در یافتن ان شود . بهتر است به دکتر معالجتان مراجعه نمایید و ایشان از دندان شما عکس می گیرد و مشکلات درعکس قابل رویت است

 52. Avatar Mehrsa گفت:

  سلام من دندون ۶ پایین سمت چپو ۳ روز پیش عصب کشی کردم ولی هنوز نمیتونم چیزی باهاش بجوم.این حساسیتش تا چند وقت میتونه باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام این حساسیت باید بعد از یک هفته کاملا از بین برود

 53. Avatar ارش گفت:

  با سلام خدمت شما جواب خودم را از پرسش وپاسخ ها پیدا کردم فقط خواستم بگم که شما مرد بزرگی هستید وارزوی بهترینها برای شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ممنون از شما

 54. Avatar لیانا گفت:

  سلام
  آقای دکتر من دندان 6 پایینم رو عصب کشی کردم و بعد با امالگام پر کردم ولی چون درد و لقی و گیر غذایی داشت دوماه بعد باز توسط خود دکتر باز شد و اینبار با کامپوزیت پر کردن و یکماه اول خوب بود و لقی برطرف شد ولی الان مجددا درد هنگام شیرینی خوردن داره و لقی که کاملا محسوس است. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  در ضمن از دکتر خواستم که پین قرار بدهند ولی گفتن نیازی نیست و لقی بعد از درمان درستش میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر عصب کشی خوب انجام نشده باشد شما درد دارید. باید از دندان شما عکس گرفته شود تا بتوان نظر قطعی داد. در مورد لقی باید گفت به علت وجود مشکل در لثه لقی در دندان شما وجود دارد باید به یک متخصص لثه مراجعه نمایید

 55. Avatar آفرین گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون به خیر
  من چهارشنبه هفته پیش دندون عقلم رو کشیدم و دیروز هم درست دندون بغل اون رو عصب کشی کردم، الان احساس میکنم دندونم لق شده، و درد نسبتا شدیدی داره به طوریکه با خوردن مسکن برطرف میشه بعد چهار ساعت دردش شروع میشه و همینطور هم به هیچ وجه نمیتونم دندونم فشار بدم طوریکه دندونم به هم میخوره هم درد شدیدی میکنه چه برسه به خوردن غذا ، میخواستم از حضورتون بپرسم که این امر طبیعی هستش آیا؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. به علت التهاب در ناحیه این امر تا 3 الی 4 روز طبیعی است و اگر ادامه یابد باید به دندانپزشک مراجعه نمایید.

 56. Avatar مهری گفت:

  سلام آقای دکتر. خسته نباشید. بنده دو سال پیش دندان شماره پنج رو عصب کشی وپر‌کردم, ولی الان آبسه کرده و حس سنگینی در لثه میکنم, و وقتی شیرینی میخورم درد میگیره, علت چیست و چکار‌کنم? ممنون از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما عفونت کرده و به علت این است که عصب کشی درست نبوده است شما نیاز به عصب کشی مجدد دارید. بهتر است به یک متخصص ریشه دندان مجرب مراجعه نمایید.

 57. Avatar سولماز گفت:

  سلام خسته نباشید من باردارم تو هفته بیست و دو هستم دندون درد خیلی اذیتم
  میکنه میخوام ببینم مشکلی نداره برم پانسمانش کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. لطفا به دندانپزشک معالج تان بفرمایید باردار هستید.می توان دندان را پانسمان کرد و بهتر است از شما رادیو گرافی تهیه نشود

 58. Avatar حسن گفت:

  سلام وقت بخیر اقای دکتر .بنده برای ترمیم سطحی دندان به دندانپزشک مراجعه کردم به دلیل تراش زیاد بعد از ترمیم دندان درد شدیدی گرفتم به دکتر مراجعه کردم گفت مواد کامپوزیت را عوض میکنم امالگام پر میکنم درست میشه ولی در حین تراش کامپوزیت کانال عصب باز شد گفت باید عصب کشی بشه عصب کشی را هم درست انجام نداد گوته از ته کانال گذشت تا یک هفته درد شدیدی داشتم با اینکه دکتر بعد از اتمام عصب کشی عکس از دندان گرفت گفت که عصب کشی درست انجام شده ولی یک هفته درد شدیدی داشتم مجددا مراجعه کردم گقت یکی از کانالها گوته رد شده گقتم شما که گفتین درست انجام شده گفت من چشم هام ضعیفه متوجه نشدم وحالا باید دندان را بکشیم حدود شش میلیمتر گوته رد شده بود ودر موقع کشیدن دندانم را شکست وبا اینکه دندان شکستم را خارج کرد ولی استخوان فک را با دندان اشتباه گرفته وبعد از فشار فراوان استخوان فکم را شکست بافت های لثه را کامل از بین برد سینوس باز شده بود ولی بهم چیزی از این بابت نگفت فقط گفت دوماه اب یخ نخور بعد از مراجعه به منزل خاننمم وقتی وضعیتم را دید شوکه شد جلوی ایینه نگاه کردم فکم و داغون کرده بود زنگ زدم به دکتر گفتم این چه وضع دندون کشیدنه گفت برو جای دیگه بخیه بزن کار من نیست به دکتر دیگه ای مراجعه کردم که متوجه یاز شدن سینوس شد ومعرفی کرد به جراح فک فکم جراحی شد حدود ۲۵بخیه خورد بعد از یک سال و چهار ماه هنوز درد دارم خواهش میکنم راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما حتما باید به یک جراح فک و صورت ماهر مراجعه نمایید. و از ناحیه مورد نظر رادیو گرافی تهیه شود.براساس رادیو گرافی و معاینه داخل دهانی می توان نظر داد

 59. Avatar مجتبی گفت:

  با سلام ، بنده ۵ روز پیش دندان ۶ بالا را عصب کشی کردم ولی در حال عصب کشی فایل داخل دندانم شکست ، هر روز درد دندانم بیشتر میشود ، صورتم هم ورم کرده ، تب و لرز هم دارم ، آیا مربوط به شکستن فایل است یا عادی است ، به پزشک مربوطه مراجعه کردم گفت عادی است و فقط آمپول دگزامتارون تجویز کرد ، به دندانپزشک دیگری مراجعه کردم گفت فایل انتهای کانال شکسته مشکلی ندارد ، هر روز درد بیشتر میشود لطفا راهنمایی فرمایید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر درد و عفونت دارید باید فایل شکسته شده خارج شود شما حتما باید توسط یک متخصص ریشه دندان خوب درمان شوید

 60. Avatar سینا گفت:

  با سلام و احترام
  من دندان آسیاب بزرگ سمت راست بالا رو کشیدم الان یک دندان شکسته و یک دندان سوراخ هم دارم دندان شکسته در حالت عادی درد ندارد ولی اگر تکه غذایی به آن برخورد کند درد میگیرد میخواستم سوال کنم آیا باید عصب کشی کنم و اینکه جای خالی دندان کشیده شده غیر از ایمپلنت راه دیگری برای پر کردن جای خالی آن هست
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما باید دندانی را که درد دارد عصب کشی کنید و بهترین راه برای اینکه جای خالی دندان کشیده شده پر گردد ارتودنسی است در غیر اینصورت باید از ایمپلنت استفاده شود

 61. Avatar عارف گفت:

  با سلام و احترام
  دندان مولر اول من درد دارد و در زیر ریشه ان کیست وجود دارد جه کنم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما باید دندانتان را عصب کشی نمایید. اگر کیست کوچک باشد با عصب کشی خوب می شود و اگر کیست بزرگ باشد نیاز به جراحی جهت برداشت کیست است.

 62. Avatar دلارام گفت:

  سلام و احترام
  دندان شماره 2 بالا چند کانال برای عصب کشی دارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این دندان یک کاناله است

 63. Avatar فاطیما گفت:

  سلام و احترام
  من چند سال پیش دندانم را عصب کشی و پر کردم همان موقع پزشک گفتند که نیاز به روکش دارد اما من روکش نکردم و بعد از چندسال قسمتی از دندان پرشده شکست و الان خواستم تا دندان را درست کنم دندان را خالی کردند و اندازه برای قالب و اینها… روز بعد از خالی کردن دندان درد گرفتم و کلی مسکن مصرف کردم عکس از دندان گرفتم و نشان داد که دندان کاملا عصب کشی شده حالا از دیروز آبسه کرده و فهمیدم عفونت بوده حالا باید چه کار کنم بابد عصب کشی مجدد انجام دهم یا نزد متخصص ریشه بروم یا با مصرف داروهای چرک خشک کن منتظر از بین رفتن آبسه باشم آیا میتوانم ادامه ترمیم دندان را انجام دهم چه کاری بهتر است

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. چون دندان عفونت و ابسه دارد این نشان می دهد که عصب کشی خوب اتجام نشده است دندان باید مجددا عصب کشی شود. بهتر است این کار نزد یک متخصص ریشه ماهر انجام شود باخوردن انتی بیوتیک به تنهایی مشکل شما برطرف نمی شود.تا زمانی که عفونت درکانال ریشه باشد با ید با عصب کشی درست عفونت خارج شود.

 64. Avatar احمد گفت:

  با سلام…آقای دکتر من دو سال پیش دندانم رو روکش کردم و دو روزه خیلی درد میکنه .پیش دندان پزشک رفتم گفتن که آبسه و عفونت کرده . چه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما باید مجددا تحت درمان عصب کشی قرار کیرد لطفا این مرتبه برای درمان نزد یک متخصص ریشه ماهر مراجعه نمایید.

 65. Avatar ملیسا گفت:

  سلام خسته نباشید.من دندان ردیف بالابین نیش ودندان سانترال بالا را هفت سال پیش عصب کشی کردم البته دندان دوکاناله بود…ودوسال پیش همون دندون ابسه کرد وریشه رادرمان کردم امابدلایلی هنوزپرش نکردم وسوراخش بازه هنوز.سه ماه پیش دیدم سیاه شده .رفتم دکتر گفت بایدبکشی.اماچون بایدایمپلنت میکردم هنوزنرفتم.الان دوروزه فک زیرگوشم دردمیکنه وبادکرده.انتی بیوتیک خوردم خوب شده.بنظرتون امکان داره چرکش پخش بشه وبه مغزم بزنه وبمیرم؟چون چندماه پیش دوبار ابسه شده بود وجای ابسش هست و حالا ترکیده.ایا همین امروزبرم بکشمش ؟ایا چرک دندان خشک شده ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. نگران نباشید . اگر دندان عفونت داشته باشد عفونت در همان ناحیه است و گلبول های سفید مانع پخش ان می شود . ولی باید دانست وجود عفونت اصلا خوب نیست و باید درمان شود. به نظر من بهترین کار این است که شما تحت درمان یک متخصص خوب ریشه قرار گیرد. شاید بنوان عفونت دندان را با عصب کشی مجدد و یا اپیکو خارج کرد و از همان
   ریشه دندان به عنوان پایه استفاده کرد . و بدین ترتیب درمان ایمپلنت را به تاخیر اندازید. اگرچه ایمپلنت درمان خوبی است ولی باید اخرین راه درمان باشد.

 66. Avatar محمد گفت:

  من برای اولین بار عصب کشی کردم بسیار درد داشتم دکتر3تا پنی سلین و مسکن داد اما هنوز درد دارم . کپسولم میخورم.دکتر بعد عصب کشی دندانم را پر کرد اما روکش نکرد و گفت تا 18سالگی نباید روکش کنی
  این اشکالی ندارد ؟ماده داخل دندانم نمیریزد ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر در حین عصب کشی نسج سالم دندان به مقدار زیادی از بین رفته باشد بهتر است زودتر دندان روکش شود. در غیر اینصورت می توان قرار دادن روکش را به تاخیر انداخت.

 67. Avatar zeynab گفت:

  سلام اقاي دكتر
  دندان عصب كشي شده معمولا چند سال دوام داره؟من دندانم عصب كشي شده ولي هنوز روكش نشده
  مدام نگران اين هستم كه مجبور به كشيدن دندانم بشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است دندان عصب کشی شده روکش شود. اگر بهداشت دهان خوب رعایت شود و روکش مناسب و دقیق توسط یک کتخصص پروتز خوب بر روی دندان قرار داده شود سالهای سال این دندان باقی می ماند.

 68. Avatar علی گفت:

  سلام
  من دندان آسیا 6 چپ را عصب کشی کردم الان 4 روز هست . هنوز درد هست و دندان سالم کناری هم درد می کند
  درزمان عصب کشی خیلی درد داشتم و دکتر بدون توجه به درد کار خودش را می کرد
  امروز برای پر کردن این دندان وقت داده

  ایا این درد می ماند اشکال کار کجاست ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بعد از عصب کشی معمولا تا یک هفته بیمار ممکن است درد داشته باشد و این درد جای نگرانی ندارد.

  2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. منظور از گذاشتن پین این است که چون مینای دندان از بین رفته است باید برای حمایت نسج سالم داخل دندان پین گذاشت . پین مانند یک ستون می ماند که ماده پر کردگی به ان متصل شود. در مورد اعتماد به پزشک معالجتان باید گفت بهتر است این کار توسط یک متخصص ترمیمی خوب انجام شود

 69. Avatar زیبا گفت:

  سلام من 5 سال پیش دندان شماره 7 پایین را عصب کشی کردم و یکی دوسال بعد هم بخاطر اینکه دندان کناری آن (شماره 6) شکست و مجبور به کشیئدن شدم با تراشیدن روی دندان 5 را که سالم بود روکش بریج زدم. چند روز است دندان شماره 7 به شدت درد دارد و دکترم با گرفتن عکس اعلام کرده باید روکش برداشته شود و هم دندان 5 عصب کشی وهم دندان 7 جراحی ریشه شود و در طول این مدت به احتمال زیاد مجبور به شکستن روکشها شویم . درد دندان 7 در زمان نوشیدن آب گرم نسبتا تسکین پیدا میکند
  آیا احتمال اینکه لازم نباشد روکش برداشته شود و فقط با دارو درمان شود وجود دارد یا حتما جراحی ریشه لازم است ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر دندان عفونت کرده حتما باید روکش برداشته و دندانهای عفونی عصب کشی شوند با دارو نمی توان در مورد وجود عفونت وبدون عصب کشی به درمان موفق دست یافت.

 70. Avatar مهیار گفت:

  سلام آقای دکتر
  ممنون بابت پاسخگویی ها و اطلاع رسانی
  من 27 سالمه و تقریبا میشه گفت 12 تا از دندان هایم رو عصب کشی کردم
  و به جز 8 عدد از دنداهایم که کاملا سالم اند مابقی رو باآمالگام و کامپوزیت پر کردم
  1- الان نگرانی من برای آینده است می خواستم بدونم آیادندان هایی که عصب کشی میشن بعد از مدتی( از بین مروند یا ضعیف می شوند) یا خیر در حقیقت از این می ترسم که مجبور بشم بعد از چند سالی دندان ها رو بکشم و از دندان های مصنوعی به هر نوع و شکلی استفاده کنم؟
  2-من از دندان هام مراقبت می کنم هر شب مسواک رو انجام می دم ولی نمی دونم چرا هر سال باید یک الی دو دندان رو پر یا عصب کشی کنم
  ممنون میشم در صورت امکان راهنماییم کنید
  باتشکر فراوان

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای حفظ دندانها باید بهداشت دهان خوبی داشته باشید. اگر دندانی عصب کشی شده برای جلوگیری از شکست شدن دندان بهتر است روکش شود. باید دانست مسواک زدن باید درست باشد من همیشه بیمارانی را می بینم که مسواک می زنند ولی نحوه مسواک زدن انها درست نیست می توانید برای نحوه درست مسواک زدن به قسمت اموزش بهداشت و یا قسمت مسواک مراجعه نمایید.

 71. Avatar سماء گفت:

  سلام من دندانم ابسه کرده چه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما نیاز به عصب کشی دارد

 72. Avatar ابوالفضل گفت:

  سلام
  بنده 2 روز پیش به دندان پزشکی مراجعه کردم و گفتند که ریشه دندان باید عصب کشی بشه و ریشه کمی عفونت داره که به صورت جوش از بقل لسه زده بیرون و 2 جلسه کار میبره
  جلسه اول رو رفتم یه کم توی دندان رو تراشیدن و پانسمان کردند
  گفتن جلسه بعدی 3 روز دیگه بیاید
  فردا میخوام برم اما توی 2 روز گذشته فقط دندان درد داشته م و توی سقف دهانم وروم کرده که تا گلوم درد میکنه
  امروز صبح هم که بلند شدم دیدم تب داره بدنم
  یه سری دارو تجویز کردند که هر 8 ساعت یه بار بخورم
  دیفلوفناک سدیم و آموکسی کلاو 625
  من به جای دیفلوفناک سدیم از استامینفن 500 استفاده کردم هر 8 ساعت
  امروز هم بدنم بی حال و تب دارم و دندونم درد نمیکنه
  به نظرتون این عادیه؟
  2 روز دندون درد داشتم – امروز ندارم و فقط تب دارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. وجود تب نشان دهنده عفونت است . درمان ان عصب کشی به همراه انتی بیوتیک است. حتما بعد از عصب کشی باید از انتی بیوتیک استفاده نمایید.

   1. Avatar امین گفت:

    سلام آقای دکتر ؛
    من رفتم دندون پزشکی و دو جلسه عصب کشی انجام شد و قبل پر کردن دندان عکس رادیولوژی گرفت دندانپزشک و گفت که یکم عفونت داره و صلاح که دندون بکشی! ولی دندون من سه کانال و یه تیکه کوچیک‌خراب بود‌. الان حدود ۹ روز از عصب کشی میگذره و دو بسته اموکسی سیلین و مترونیدازول خوردم تا عفونت کم بشه و فردا باید پر کنم.
    بعد عصب کشی جلسه اول اموکسی سیلین نخوردم و فقط مترونیدازول استفاده کردم احتمال داره عفونت تازگی ایجاد شده باشه یا از قبل بوده و برام مشکل ایجاد میکنه؟
    چرا دندان پزشک از مواد همرنگ استفاده نمیکنه؟
    تشکر از وقتی که گذاشتید

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام. اگر عصب کشی به خوبی انجام شود عفونت درمان می شود . برای دندانهای خلفی بهتر است از امالگام استفاده شود و از مواد همرنگ استفاده نشود.

 73. Avatar نیما گفت:

  سلام وقت بخیر ، مطالب بسیار بسیار عالی بود ، ضمن اینکه نظرات را میخواندم و پاسخگویی شما در تمام نظرات داده شده کاملا مشخص است و این واقعا قابل تحسین است ، موفق و سلامت باشید ^_^

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این نظر لطف شما است

 74. Avatar ارزو گفت:

  سلام خدمت آقای دکتر.من یک هفته پیش دندان ۶ فک بالام درد شدیدی گرفت و دکتر تشخیص داد که به عصب رسیده.عصب کشی و پانسمان کرد و گفت هفته بعد بیا.وقتی دندان رو باز کرد گفت که ریشه مزیال دندان ترشح داره و دوباره پانسمان کرد و گفت هفته بعد بیا.من الان درد فشاری دارم.ممنون که لطف مبکنید پاسخم رو میدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درد شما نشانگر وجود عصب است این درد نشان می دهد که عصب کشی کامل نبوده است در جلسه بعدی دکتر معالج شما عصب کشی را کامل می نماید.

 75. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من 6ماه پیش دندان 6پایین از سمت راست عصب کشی وپر کردم الان عفونت کرده و احساس میکنم لق شده باید چکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این دندان نیاز به عصب کشی مجدد دارد . بهتر است شما به یک متخصص ریشه خوب مراجعه نمایید.

 76. Avatar اعظم گفت:

  سلام آقای دکتر دوماه پیش دوتا از دندانهای 3و4 سمت چپ بالا رو عصب کشی و پر کردم البته داخل یک جلسه دکتر متخصص برام انجام داد ولی الان که دو ماه گذشته دندون 3 لق شده باید چکار کنم درد هم نداره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. حتما باید از دندان یک رادیو گرافی تهیه شود به نظر می رسد زیر ریشه دندان عفونت وجود دارد که لق شده است.

 77. Avatar پرویز گفت:

  سلام،ببخشید من دندونمو سه سال پیش عصب کشی کردم متاسفانه الان لثه همین دندونم باد کرده،رفتم پیش دندانپزشک گفت عفونت کرده، راهی برای درمانش هست یا نه باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این دندان باید مجددا عصب کشی شود . بهتر است شما به یک متخصص ریشه خوب مراجعه نمایید.

 78. Avatar یاسمن گفت:

  با سلام
  6 سال پیش دندانم را عصب کشی و سپس روکش کردم ، از دو سال پیش متوجه شدم رییشه دندان عفونت دارد البته دردی ندارد فقط وقتی ریشه دندان را لمس می کنم متوجه عفونی بودن آن می شوم . عکس گرفتم دکتر گفتن باید مجدد عصب کشی شود . به نظر شما دندان باید کشیده شود یا خیر . عفونت ریشه دندان خطرناک است؟با سپاس

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است این دندان مجدد عصب کشی شود. در بدن نباید عامل عفونی باقی بماند. حفظ این دندان بهتر از کاشت یک دندان مصنوعی است

 79. Avatar مجید زارع گفت:

  سلام اقای دکتر ایا اعصاب دندان خود به خود قطع میشود ؟راهی برای قطع کردن به غیر از عصب کشی وجود دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر پوسیدگی به عصب برسد بیمار نیاز به عصب کشی دارد و این امر نمی تواند خود به خود انجام شود تنه راه درمان عصب کشی است که توسط متخصص ریشه دندان یا دندانپزشک انجام می شود.

 80. Avatar ندا گفت:

  سلام اقای دکترجمیلیان. اگر عصب دندان درگیر شود و عصب کشی انجام نشود چه خواهد شد.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان عفونت می کند و بیمار درد دارد.

 81. Avatar مهران گفت:

  سلام خدمت آقا دکتر
  من عصب کشی دندان عقل بالا را داشتم و دو بار بیحسی دریافت کردم و موقع کار دکتر،سرم بسیار پایین بودوقتی کار تمام شد دچار افت شدید فشار خون شدم و تا الان هم که دارم این را مینویسم حالم خوب نیست.وهر کاری میکنم فشارم بالا نمیایدو احساس سرگیجه و تهوع هم دارم میخواستم بدانم علت چیست.ممنون.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما به اصطلاح faint کرده اید و فشارتان پایین افتاده است. بهتر است به یک پزشک متخصص داخلی مراجعه نمایید.

  2. Avatar ایمان گفت:

   سلام آقای دکتر ببخشید من یکی از دندان های آخر آسیای فک بالا یک دیواره نداره و سوراخ است و بعضی از مواقع درد دارد.آیا میشه پر کرد یا عصب کشی میخواد؟؟ از درد عصب کشی بشدت میترسم چون تا بحال عصب کشی نکردم.

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 82. Avatar نوذر گفت:

  سلام دکتر. من ۲ سال قبل دندان ۶ بالا را عصب کشی کردم و به تازگی درد گرفت و به متخصص ریشه مراجعه کردم و گفتن عفونت داره و باید مجدد درمان ریشه بشه و به قول خود دکتر به خوبی و با موفقیت ،مجدد درمان ریشه شدو روکش هم کردم.الان بازم لثه همون دندون درد میکنه حتی آبسه هم کرد که آبسه سوراخ شد و خوب شد.به نظر شما چرا مجدد لثه ام درد میکنه؟ممنون میشم اگه جواب بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان به درستی عصب کشی نشده است بهتر است دکتر معالجتان را عوض نمایید چون وجود ابسه نشانگر عفونت است که باید حتما عصب کشی شود

 83. Avatar مختار گفت:

  سلام.بنده یک هفته گذشته دندان 7 سمت راست فک بالا عصب وشی و مر کردم ولی بعد از یک هفته هنگام خوردن غذا تیر میکشد.دلیلش چیه آقای دکتر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. تا یک هفته طبیعی است ولی بعد از این مدت اگر درد ادامه داشت باید توسط یک متخصص ریشه معاینه شوید

 84. Avatar ملیسا گفت:

  سلام اقای دکتر…من پارسال ابسه ی دندون کنارنیش سمت بالارو درمون کردم امابدلیل اینکه بعدش ترفتم پرکنم دوباره چرک کرد وخراب شد
  ومجبورشدم بکشمش الان دوهفته ازکشیدن میگذره اما چرکش ازبین نرفته یعنی چرک روی لثم سفت شده ودست میزنم دردمیگیره نمیدونم ابسه هست یا چرک …میخواستم بپرسم باید برم دکتر یا خودش خوب میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. حتما باید به دندانپزشک مراجعه نمایید و ایشان از دندان شما یک رادیو گرافی بگیرید شاید ریشه در ان ناحیه باقیمانده است و یا مشکل دیگری وجود دارد

 85. Avatar سولماز گفت:

  سلام من دندونم خیلی درد میکرد امروز رفتم دکتر به من گفتن که ریشه ی دندونت عفونت کرده و باید بکشی دندونتو آیا راه دیگه ای وجودنداره ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. می توانید عصب کشی کنید لطفا به یک متخصص ریشه مراجعه نمایید

 86. Avatar رها گفت:

  سلام دکتر من دندان عقل پایین سمت چپ را هفت سال پیش عصب کشی کردم (چون دندون اسیبو کشیده بودم مجبور بودم از دندون عقل به عنوان اسیاب کمکی استفاده کنم) الان چند مدت یاست که دندونم ریخته و مایه پر کرده شده کاملریخته
  اما درد ندارم میخولستم ببینم این دندون میتونم درست کنم؟الان فقط ریشه مونده ازش
  یا تنها راهش فقط کشیدنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. با وجود ریشه دندان می توان دندان را پر کرد و روی ان روکش قرارداد

 87. Avatar بیتا گفت:

  سلام ببخشید من امروز دندون شماره یکام ک از وسط خورده شد و افتاد رو عصب کشی کردم بعد دکترم گف ک بعد از عصبکشی میتونم روکش بزارم ولی الان ک ی دکتر دیگ رفتم میگ چون سنت ب ۱۸سال نرسیده دندانت ممکنه رشد کنه و باید دوسال صبر کنید بنظرتون کدوم درسته؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است روکش بعد از 18 سالگی انجام شود

 88. Avatar مهدی گفت:

  سلام اقای دکتر.. من 2هفته پیش دندون شماره 5و6بالا را عصب کشی کردم.. اما الان لسه ی همون دندون ها باد کرده.. فک کنم عفونت کرده…. باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید ان دندانهارا مجدد عصب کشی کنید لطفا به یک متخصص ریشه مراجعه نمایید

 89. Avatar میمنت گفت:

  سلام وقتتون بخیر من سه روز پیش درمان مجدد ریشه دندان ۷ رو انجام دادم.۲۴ساعت اول اصلا درد نداشتم بعد درد شدید شروع شد و در روز سوم ورم زیادی کرده… آیا عادی هست که بعد از سه روز تازه تورم ایجاد شده؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درد و تورم تا 4 الی 5 روز اول طبیعی است ولی بعد از ان باید کم شود و از بین برود

 90. Avatar حامد گفت:

  سلام جناب دکتر
  من دندون ۶ فک بالا رو چند سال پیش عصب کشی کردم اما چند وقت پیش متوجه وجود آبسه در اون ناحیه شدم. با مراجعه به دندانپزشکی، توصیه به عصب کشی مجدد شدم. حین عصب کشی مجدد، دندانپزشک گفت که دندان، یه کانال دیگه هم داشته که عصب کشی نشده بوده. الان دو روز از عصب کشی مجدد سپری شده اما احساس میکنم اندازه آبسه دو برابر شده و یه مقدار احساس درد دارم. آیا این موضوع طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر ابسه بزرگ شده علامت خوبی نیست و حتما باید به دندانپزشک مراجعه نمایید و از دندان شما رادیو گرافی تهیه شود .

 91. Avatar zari گفت:

  سلام. من ۶ ماه میشه که دندون ۶ فک بالا رو عصب کشی کردم از همون موقع اتمام کار دندونم رو روهم میذارم یا چیزی میخورم درد دارم. لطفا راهنمایی کنید. من در تمام جلسات عصب کشی افت فشار داشتم و دکتر عمومی هم رفتم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از دندان شما رادیو گرافی تهیه شود اگر عفونتی در دندان باشد در رادیو گرافی قابل مشاهده است. برای عصب کشی بهتر است به متخصص ریشه مراجعه نمایید.

 92. Avatar یداله گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید ،خدا قوت، ببخشید من دوسال پیش یکی از دندانهایم را پر کردم الان دوباره خراب شده ودرد می کند دکترم میگه نمیشه دوبار تخلیه وعصب کشی بشه چون دندان میشکنه آیا این درسته؟ یا میشه دوباره تخیله وعصب کشی ودرمان بشه ؟ ممنون میشم کمی زودتر جوابم رو بدید. با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اطلاعاتی که شما داده اید بسیار ناقص است باید معاینه شوید تا بتوان پاسخ درستی به شما در این مورد داده شود معاینه رایگان است

 93. Avatar مرضیه گفت:

  سلام آقای دکتر من 8ماه پیش
  دندون 6فک بالارو پرکردم
  الان مراحل اولیه ارتودنسی رو انجام دادم
  و بند دور دندون 6فک بالا و پایین گذاشته
  ولی دندون 6فک بالا الان دو روزه درد گرفته
  و نمیشه غذا خورد از اون سمت
  آیا نیاز به عصب کشی دارم یا طبیعیه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید معاینه شویدو از دندان رادیو گرافی تهیه شود تا بتوان پاسخ درستی به شما داده شود معاینه رایگان است

 94. Avatar لقمان محمدپور گفت:

  سلام باعرض خسته نباشید وآرزوی سلامتی
  من تقریبا 6سال پیش دندان 6فک بالاسمت چپ عصب کشی کردم ولی بازهم درد میکرد دکتر گفت که باید دندان کشیده بشه و این کارو کرد اما از اون موقع تا به حالاهمیشه سمت چپ سرم احساس سنگینی ودرد میکنم واین دردها هر وعده غذا یا حتی نوشابه میخورم سمت چپ فکم جای دندان کشیده شده تا بالای سرم وچشمم حتی ، تشدید میشه و جالب این که به محض مسواک کردن فورا درد تسکین پیدا میکنه. ام آر آی و سی تی اسکن هم گرفتم از سرم هیچ نشان نداده عکس کامل دندان رو گرفتم بازم هیچی نمی دونم چه کارکنم بعضی وقتها بیخودی فکر میکنم که تمام دندانهای فک بالام در بیارم ولی تمام دندونام سالمن حیفم میاد خواهش میکنم کمکم کنید، بانهایت تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید یک رادیو گرافی از فک بالا تهیه شود وبه یک متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید. احتمالا در حین دراوردن دندان به عصب ناحیه آسیب وارد شده در اوردن تمام دندانها به صلاح شما نیست

 95. Avatar محمد گفت:

  سلام اقای دکتر من چند سال پیش دندونم عصب کشی کردم . بعد پرش کردم دوتا داندان روی هم هست که پرشدن اما یکشون یه سمتش چند ماه پیش شکست منم توجهی نکردم ولی الان آبسه شده و درد میکنه باید چکار کنم مگه عصب کشی نکردم پس چرا درد میکنه خیلی کلافم کرده ممنون میشم توضیح بدی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.دندان شما به خوبی عصب کشی نشده بوده و دندان دوباره باید عصب کشی شود. وجود ابسه نشانگر عصب کشی ناقص است

 96. Avatar مریم گفت:

  سلام. تقریبا یک ماه قبل دکتر دندان پنج و شش فک بالا سمت راست را عصب کشی کردن و لی دندان ابسه کرده چه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان باید مجددا عصب کشی شود . عصب کشی قبلی ناقص بوده وبدین علت دندان دچار ابسه شده

 97. Avatar ابولفضل گفت:

  سلام اقای دکتر. دندان سانترال بالا چند کانال دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان سانترال بالا یک کانال دارد

 98. Avatar فاطمه گفت:

  سلام دندون ۴ بالام سمت چپ خالی شده رفتم دکتر گفت باید عصب کشی کنم و پین بزارم میخواستم ببینم پین به چه علته؟ همه دندون ها رو پین میزارن ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر نسج سالم زیادی از دندانها از بین رفته باشد برای باز سازی دندانها نیاز به پین است بنا براین پین را بر روی دندانی می گذارند که مینای ان به مقدار زیادی از دست رفته باشد.

 99. Avatar Sahar گفت:

  سلام ببخشید اگر دندان عصب کشی شده را۷ماه روکش کنیم ایا دوباره درد میگیره و احتیاج به پرکردن وعصب کشی مجدد هست؟؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است که دندان بعد از عصب کشی سریعا پر و سپس روکش شود ولی اگر پر کردگی ریشه به درستی انجام شده باشد نیاز به عصب کشی مجدد ندارد.

 100. Avatar علی اشرف گفت:

  سلام جناب دکتر خسته نباشید اولاً تشکر میکنم از زحمات شما در پاسخ به سئوالات
  جناب دکتر یکی از دندانهای آسیا را دو سال پیش پر کردم بدون عصب کشی ودکتر فرمود برو تا ده الی پانزده سال دیگه این دندان مشکلی نداره الان دو سال گذشته دوباره درد میکنه رفتم پیش دکترم معاینه ش کرد گفت خراب شده وهیچ درمانی نداره وباید دندان رو بکشی آیا نمیشه عصب کشی کنم؟ ودرمانی نداره؟ حیفم میاد دندانم رو بکشم لطفاً راهنمایی بفرمایید در ضمن دکترم متخصص ریشه نیست دندانپزشک عمومیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. به احتمال زیاد می توانید ان دندان را عصب کشی نمایید. به شما توصیه می نمایم برای درمان عصب کشی مجدد به دکتر متخصص ریشه مراجعه نمایید. باید دانست متخصص ریشه 3سال دوره تخصص ریشه را در دانشگاه گذرانده است و لی یک دندانپزشک عمومی این دوره را نگذرانده است.

   1. Avatar مستا گفت:

    با سلام ؛ جناب دکتر زیر دندان سانترال فک بالایم یک دانه کوچک درامده باد کرده چه کنم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام. دندان شما نیاز به عصب کشی دارد

 101. Avatar زهره گفت:

  باسلام وخسته نباشید دندان شش فک پایینم رو چند ماه قبل با وجود اینکه چیزی از دندان نمونده بود وفقط یه دیواره داشت وعفونت شدید داشت بعد چند جلسه شستشو وپانسمان و مصرف دارو عصب کشی کردم ودکتر م گفتند که شاید این دندان جواب ندهد ودرست شدنش پنجاه پنجاس اماچون همین یه کرسی برام مونده بود ناچارا خواستم درستش کنن اما الان گاهی وقتا خیلی کم تیر میکشه ونگرانم که خدای نکرده مجبور به کشیدنش بشم اینم بگم که گفتن نیاز به روکش داره ولی من هنوز اقدام نکردم امکان داره دوباره عفونت کرده باشه؟؟سپاس از لطفتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر دندان به درستی عصب کشی شده باشد این دندان عفونت نمی کند . دندانی که عصب کشی می شود بهتر است روکش شود . هر چه سریعتر دندان را روکش نمایید.

 102. Avatar پرستو ابراهیمی گفت:

  سلام روز بخیر
  من دوتا از دندونام نیاز به عصب کشی داره میخواستم بدونم بعد از عصب کشی از کجا باید متوجه شد که عصب کشی کامل و درست انجام شده و دوباره بعدا احتیاج به عصب کشی نداره؟آیا اصلا راهی هست که مطمئن شیم درست انجام شده؟
  سوال بعدیمم درباره ی سه سال تخصصی هست که متخصص ریشه در دانشگاه گذرونده. ینی اگه پیش دندانپزشک معمولی برای عصب کشی بریم نمیتونه درست عصب کشی کنه؟
  و در اخرم ممنونم ازتون که با حوصله پاسخ میدید🌷🌷🌷

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از دندان رادیوگرافی تهیه شود . با دیدن یک عکس بعد از کار عصب کشی دندانپزشک به راحتی می تواند تشخیص دهد که دندان به درستی عصب کشی شده است یانه . بیمار خودش به تنهایی با دیدن یک عکس نمی تواند متوجه شود که عصب کشی به درستی انجام شده یا نه. چون بیمار اطلاعات کافی از دنداپزشکی ندارد. بنابراین در این حالت بیمار فقط بایدبه دندانپزشک خودش اطمینان داشته باشد . در صنف دندانپزشکان و پزشکان همیشه انصاف ودرستی وجود داشته است. در اگثر به اتفاق 99 درصد همیشه دندانپزشکان و پزشکان به درستی با بیمارشان صحبت می کنند چون تمام فارغ التحصیلان در هنگام فارغ التحصیلی قسم یاد می کنند تا به ناحق رفتار نکنند. ولی اگر شما در این خصوص باز به یک دندانپزشک اطمینان نداشتید می توانید عکس بعداز درمان را به یک دندانپزشک مورد اطمینان خودتان نشان دهید. در خصوص متخصص ریشه باید گفت که دندانپزشکان بعد از فارغ التحصیلی 3 سال در دانشگاه در روی ریشه دندانها دوره تخصصی می بینند پر واضح است که اطلاعات یک متخصص ریشه خیلی بیشتر از یک دندانپزشک عمومی است . به عبارت دیگر یک دندانپزشک عمومی هم کار ارتدنسی انجام می دهد ولی یک متخصص ارتودنسی نزدیک به 4 سال دوره تخصصی ارتودنسی را در دانشگاه می گذراند و در این خصوص اطلاعات بیشتری از یک دندانپزشگ عمومی دارد بهتر است برای درمان ریشه دندان به متخصص ریشه و برای درمان ارتودنسی به متخصص ارتودنسی مراجعه نماییم.

 103. Avatar مهدیه گفت:

  سلام دکتر ممنون از وقتی که میگزارید
  یک دکتر دندانپزشک قراره روکش برای ۴ دندان عصب کشی شده من انجام بده در یک جلسه قراره ۴ دندان مختلفم را تراش دهد برای روکش. ایا درسته این کار؟ و بعد من میرم مسافرت و ۱۰ روز بعد باید برم ادامه کارو انجام بده تو این مدت دندونهای تراش خورده آسیب نمی بینن؟ ممنون اگه جواب بفرمایید دلم شور میزنه و نگرانم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. حتما باید روی دندان تراش داده شده روکش موقت گذاشته شود اگر روکش موقت قرار داده نشود به دندانهای تراش خورده آسیب می رسد

 104. Avatar نسیم گفت:

  سلام.ممنون از راهنماییهای شما
  روکش دندان های جلو چندسال میتواند دوام داشته باشد و راهکارهای مواظبت از روکش دندان چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر روکش به خوبی درست شده باشد می تواند تا اخر عمر بیمار در دهان باقی بماند . راهکار مناسب برای مواظبت از روکش رعایت بهداشت دهان است که باید خیلی خوب رعایت شود.

 105. Avatar سمانه فرقانی گفت:

  سلام . من یه سوال دارم . دندان ۶ پایینم چند سال پیش عصب کشی شد و روکش شده . یک ماه پیش فک پایینم درد گرفت .عکس گرفتم .مشخص شد پایین ریشه دندان کیست ایجاد شده . با دو دندان پزشک صحبت کردم .گفتند عصب کشی ناقص بوده و کیست ایجاد شده .باید بکشی و ایمپلنت بذاری . من یک هفته مترونیدازول خوردم و برای درد دگزا متازون زدم . یک ماه گذشته من درد ندارم . ممکنه کیست از بین رفته باشه و نیازی به کشیدن دندان نباشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. عدم درد در یک ماه گذشته به علت داروی مصرف شده بوده است کیست با این داروها از بین نمی رود . برای از بین رفتن کیست باید دوباره عصب کشی شود . اگر با عصب کشی مجدد کیست ازبین نرفت در این صورت باید دندان کشیده و ایمپلنت شود.

 106. Avatar مهران فر گفت:

  سلام اقای دکتر.من دو دندان اخر قسمت بالا را عصب کشی و روکش کردم. بعد از هشت ماه بالای همان دندان ها روی لثه ابسه بزرگ ایجاد شده که درد خاصی ندارم اما مثل توده ی چربی می مانند.به همان دندان پزشکم مراجعه کردم دکتر ابسه رو سوراخ و کمی تخلیه کردن و روزی دوبار داکسی سایکلین تجویز کردن اما بعد دو روز دوباره مثل روز اول یه توده ی سفت از عفونت جمع شد باز مراجعه کردم به دکتر و ایشونم باز همون کارو انجام دادن و گفتن باید ماساز بدی . نمیدونم دیگه چی کار کنم ایا خطرناکه؟باید روکشامو بردارم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان عفونت کرده حتما باید عصب کشی مجدد شود با عصب کشی مجدد عفونت خارج می شود. در ضمن روکش ها نیز باید نعویض شوند.

 107. Avatar کوشا گفت:

  جناب آقای دکتر درود بر شما و بر مرام تان. ان شا الله سرزنده و سلامت و بلند مقام و مرتبه باشید.
  من 5 ماه قبل دندان آسیای فک پایین سمت چپ را عصب کشی کردم هفته ی گذشته با عفونت و درد شدید دندان مواجه شدم و بنا به دستور پزشک معالج با انتی بیوتیک و مسکن دردش کم شده و آبسه چرکی اش در مراحل پایانی درمان است امروز که عکس ریشه دندان را گرفتند پزشک معالج فرمودند ریشه عصب کشی شده مشکلی ندارد ولی کانال بیرونی بین دو ریشه عفونی است . باید تا یک ماه دیگر و مصرف آنتی بیوتیک تا پایان درمان عفونت صبر کنم . در حالی که درد کم تر شده است آیا این همه مدت صبر لازم است و به بافت استخوانی اطراف استخوان این عفونت صدمه نمی زند ؟آیا لازم نیست پزشک معالجم را عوض کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درد و عفونت با انتی بیوتیک درمان نمی شود حتما باید با درمانهای ریشه باید عفونت موجود در کانال بیرونی بین دو ریشه را درمان کرد. لطفا دندانپزشک خودتان را عوض کنید و از یک متخصص ریشه خبره وقت بگیرید.

 108. Avatar کوشا گفت:

  درود بر شما خداوند یاورتان باشد.سپاس گزارتان هستم راهنمایی مفیدی بود در مان شروع شده است.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   ممنون از شما در ضمن درمانهای عصب کشی و درمانهای ریشه در کلینیک تخصصی دکتر جمیلیان قابل انجام است

 109. Avatar امین گفت:

  سلام توروخدا جوابم بدید
  دندان من یکمی سیاه شدگی داشت و یه مدتی بود درد میکرد اما همیشه درد نمیکرد و گاها بخاطر خوردن غذا و اب سرد و اینا دردش شروع میشد. دندان سه کانال هست ولی فقط یه قسمت کوچیک خراب شدگی دارد.
  امروز مرحله دوم عصب کشی انجام شد و دندانپزشک گفت که مقداری عفونت دارد و به من دو قرص اموکسی سیلین و مترونیدازول تجویز کرد و دندان پانسمان کرد تا یک هفته بعد برای پرکردن مراجعه کنم.
  امکان داره بعد پر کردن عفونت راه خروج پیدا نکنه و برام مشکل ایجاد بشه؟ این قرص ها عفونت برطرف میکنند؟ دندان را بصورت پانسمان چه مدت میتوان نگه داشت تا انتی بیوتیک عفوت را رفع کند؟ امکان نفوذ میکروب به داخل پانسمان هست؟
  عاجزانه خواهش میکنم لطفا به سوالاتم پاسخ بدید 🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. من در تعجب هستم که شما کار را در یک مطب دیگر انجام می دهید و سوال را از من می پرسید. ! به هر حال از این مطلب که بگذریم باید گفت اگر دندان به درستی عصب کشی شده باشد عفونت مجدد نخواهد کرد این قرص ها عفونت را کم می کند ولی عفونت را برطرف نمی کند انچه که عفونت را از بین می برد عصب کشی درست است که باید نزد بهترین متخصص ریشه انجام شود.
   پانسمان بعد از یک هفته باید عوض شود. اگر بیش از یک هفته به طول بکشد خطر احتمال سرایت عفونت از طریق زیر پانسمان است. از سوی دیگر درمان عصب کشی در مطب دکتر جمیلیان انجام می شود.

 110. Avatar زهرا گفت:

  سلام وقت بخیر ، من یه دندون جلوم تو بچگی شکست که دندون دائم بود اون دندون رو درست کردیم و روکش، روکش دندون تو هجده سالگی انجام شد و الان ده سال گذشته و بالای همین دندون حدود دو ساله که آفت زده و خوب نمیشه به دکتر عمومی نشون دادم گفتن باید بری پیش دندون پزشک که متاسفانه اون هم درست راهنمایی نکرد، میخوام بدونم مشکل چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان عفونت کرده باید عصب کشی شود لطفا به یک متخصص عصب کشی با تجربه مراجعه نمایید.

  2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این دندان باید مجددا عصب کشی شود لطفا به یک متخصص عصب کشی با تجربه مراجعه نمایید.

 111. Avatar محمد امین گفت:

  سلام جناب دکتر
  دندون اسیابی فک پایینم حدودا 10 سال پیش عصب کشی کردم.مجددا بعد از این همه سال شروع ب درد کرد و من ب دندانپزشک مراجعه کردم.. عکس که گرفتم دکتر گفت زیر دندونم ی عفونت خیلی خیلی وسیع تشکیل شده..برام آنتی بیوتیک های خیلی قوی تجویز کرد و گفت بعد از تمام شدن داروها باید کشیده بشه.. لطفا بگيد آیا امکانش هست مجدد ترمیم بشه چون با توجه ب اینکه دندون کاربردی هستش موافق کشیدنش نیستم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این دندان باید مجددا عصب کشی شود . لطفا به یک متخصص عصب کشی با تجربه مراجعه نمایید.

 112. Avatar حسین گفت:

  سلام آقای دکتر در ابتدا از پاسخهای عالی شما تشکر میکنم
  عرض کنم که دندان من شنبه این هفته عصب کشی شده الآن موقع فشار به دندان یا موقعی که دندان به دندان می خورد احساس درد میکنم آیا مشکلی داره دندونم امروز هم پرش کرده
  ضمنا بیش تر از دوهفته است دندان عقلم که کیست داشت کشیده شده اما هنوز اون ورم روی صورتم کاملا از بین نرفته یکم هم رنگش تیره است تیرگیشه که از صورتم مشخصته ایا استخوان فکم آسیب دیده نمیدونم چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندانی که عصب کشی می شود ممکن استن تا یک هفته نسبت به فشار حساس باشد ولی بعد از یک هفته نباید این حساسیت ادامه داشته باشد. در ضمن ورم صورت بعد از کشیدن دندان عقل باید بعد از یک هفته از بین برود و رنگ ان ناحیه طبیعی باشد در غیر اینصورت باید به یک متخصص جراحی فک و صورت بسیار با تجربه مراجعه نمایید.

 113. Avatar سید علی موسوی گفت:

  سلام آقای دکتر
  ممنون میشم به سوالام پاسخ بدین.
  من ۵ سال پیش دندانهای ۵ و ۶ بالا رو عصب کشی و پر کردم.الان دکتر دیگری پس از مشاهده عکس های جدید منو به اندو دنتیست ارجاع داده و میگه بایستی مجددا ترمیم ریشه بشه که نظر متخصص نیز نظرش به درمان مجدد ریشه هستش.(عفونت دیدن و کمی هم درد احساس میکنم.)
  جناب دکتر می خواستم بپرسم دندانپزشک اول کارش رو درست انجام نداده که من متحمل هزینه گزاف مجدد شدم یا طبیعی هستش؟(خواهشا جواب شفاف بدین)
  به نظر شما بهتر نیست برای عصب کشی از همون اول پیش اندو دنتیست ها بریم نه دندان پزشکان؟
  به نظرشمابهتر نیست پس از هر عصب کشی عکس مجدد از دندان بگیریم تا از عملکرد مطمئن بشیم؟
  با سپاس فراوان

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. به احتمال زیاد دندانپزشک اول کارش را درست انجام نداده که دندان نیاز به عصب کشی مجدد دارد ولی باید عکس رادیو گرافی بیمار را دید تا به طور قطعی نظر داد. قطعا بهتر است که برای عصب کشی از ابتدا درمان را پیش اندو دنتیست یا متخصص ریشه شروع کنیم . و قطعا بهتر است پس از هر عصب کشی عکس پا یان کار از دندان گرفته شود تا مطمین شویم کار صحیح بوده است.

 114. Avatar علی گفت:

  سلام اگه میشه یه متخصص خیلی خوب درمان ریشه دراصفهان جهت عصب کشی مجدد به من معرفی کنید.متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. من متخصص ریشه در اصفهان نمی شناسم ولی در مطب اینجانب درمان ریشه توسط یک متخصص ریشه ماهر انجام می شود

  2. Avatar اوین گفت:

   سلام
   من چهار روز پیش دندون شماره ۶ فک بالا رو پر کردم ولی هنوز نمیتونم با اون دندون غذا بخورم و در حالت معمولی بعضی وقتا تیر میکشه، آیا نیاز به عصب کشی داره؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام . اگر یکی دو روز دیگه درد ادامه داشت با دندانپزشک معالج خود مشورت کنید. دندان که درست عصب کشی شده باشد نباید درد کند.

 115. Avatar سینا گفت:

  سلام اقای دکتر من سه هفته میشه دندونم رو عصب کشی کردم ولی هنوز چیز سرد یا داغ خوردنی بهش درد میگیره برای بار اول این عادیه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این عادی نیست باید از دندان شما عکس تهیه شود و به یک متخصص ریشه خوب مراجعه نمایید.

 116. Avatar Ali گفت:

  با سلام من دندونم رو دو هفته پیش عصب کشی کردم ولی غذای داغ خوردنی یکم درد داره ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید به نزد دندانپزشک خودتان بروید تا از دندان عکس بگیرد .

 117. Avatar محمد گفت:

  سلام دکتر.
  من سه شنبه دندان را عصب کشی کردم دیروز پرش کردم ولی وقتی فشار بهش میاد درد میکنه یا غذا میجوم درد میکنه و درجا قطع میشه
  مشکلی داره ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این درد تا یک هفته طبیعی و بعد از ان باید از دندان عکس گرفته شود

 118. Avatar سارا گفت:

  سلام. من از خارج ایران به شما پیام میدم چون خیلی نگرانم، گفتم از شما هم سوال کنم لطفا اگه ممکنه پاسخ بدید، من چهار روز پیش دندان سه کاناله سمت راست بالام تو سط یک‌ متخصص روت کانال شد، این چند روز درد زیاد داشتم ولی بهم انتی بیوتیک و مسکن دادن، ولی مسله جالب اینجاست که از همون روز، روزی چند مرتبه از بینیم آب روان شفاف سرازیر میشه، دکتره میگه داروهاتو ادامه بده، ولی من خیلی نگرانم چون به نظرم این حالت غیر عادیه تا حالا اینجور نشده بودم، شروع به سرچ کردم به سایت شما رسیدم، میشه لطفا راهنمایی کنید، آیا خروج این سبک آب روان از بینی بعد از روت کانال مشکل خاصیه،؟ جای نگرانی داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این حالت غیر طبیعی است و حتما شما باید با یک متخصص ریشه ماهر مشورت کنید و ایشان از دندان شما عکس بگیرد

 119. Avatar بهناز گفت:

  سلام. دندان سانترال فک بالا چند کانال دارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان سانترال فک بالا یک کانال دارد

 120. Avatar شبنم گفت:

  سلام جناب دکتر، وقتتون بخیر
  من حدود دوسال پیش برای عصب کشی دندان ۶ بالا سمت راست به دکتر مراجعه کردم و بعد خالی کردن دندان گفتن که کانال دندان بسته هست من رو به متخصص ریشهارجاع دادن، با کلی اذیت کارشون تموم شد و عکس انداختن و مجدد پیش دکتر برگشتم و گفتن باید روکش کنیم، الان مدتی هست متوجه شدم لثه همین سمت از داخل یه حالت غده سفت هست و بغل گونه هم کمی ورم داره، میخواستم ببینم از نظر شما علت چی میتونه باشه چون من واقعا عذاب کشیدم سر این دندون و استرس ترمیم مجددش رو گرفتم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از دندان عکس گرفت . به احنمال بسیار زیاد به طور مناسب عصب کشی نشده و باید مجددا عصب کشی شود . لطفا به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید.

 121. Avatar مایده گفت:

  سلام دکتر من چند سال پیش دندان پنج بالام رو عصب کشی کردم و با مواد سفید پر کردم حالا این مواد سفید کاملا تغیر رنگ داده میشه خالیش کرد و مجددا با سفید پرش کرد?

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله می توان دندان را مجدا با ماده سفید پر کرد

 122. Avatar حدیده گفت:

  سلام دکتر من دندانم ابسه کرده چه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام . دندان شما نیاز ه عصب کشی دارد و با عصب کشی درست ابسه درمان می شود

 123. Avatar زینب گفت:

  سلام دکتر ببخشید من یکی از دندان هام عصب کشی شده ۳ روز پیش دندان کنار دندان عصب کشی شده احساس سنگینی و بی حسی دارد حس میکنم سره آیا ممکنه در عصب کشی به ریشه دندان کناری آسیب رسیده باشد و بی حس شده باشد؟ به دندانپزشکم گفتم ایشون گفتن طبیعی هست و رفع میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بعد از عصب کشی به علت التهاب بیمار تا چند روز درد و یا احساس سنگینی دارد و ممکن است این درد را به اشتباه به دندان کناری مرنبط نماید اگر بعد از 5 روز درد پایان نیافت باید از دندان عکس گرفت

 124. Avatar افسون گفت:

  باسلام خسته ناشید
  من حدود 4 ماه قبل دندان 7 خود را عصب کشی کرده و بر کردم اما الان دیواره آن شکسته و ببه دکتر دیگری مراجعه نمودم بس از عکس برداری مجدد متوجه شدم که ریشه دندان بسیار کج است و عصب کشی کامل انجام نشده است.دکتر سوم هم گفته دکتر دوم را تایید کرد اما بیشنهاد داد که اگر درد ندارد میتوانم دندان را روکش دایم کنم.نظر شما چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. حتما باید دندان عصب کشی کامل شود در غیر اینصورت دندان در اینده عفونی می شود .لطفا به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید

 125. Avatar رضایی گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید من دوهفته دندان شماره 4 پایین رو عصب کشی کردم ولی هنوز درد داره ولی خفیف هست آیا طبیعی هست ؟؟تا چه مدت درد برطرف میشه بعضی وقتها کلا درد نداره ولی بعضی روزا درد میگیره ممنون میشم راهنمایی بفرمایید چون خیلی نگران هستم ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.این امر طبیعی نیست حتما باید به یک متخصص ریشه بسیار ماهر مراجعه نمایید بعد از عکس متخصص ریشه راهنمایی لازم را انجام می دهد

 126. Avatar مهدی گفت:

  سلام آقای دکتر

  من 2 سال پیش دندان 4 پایین سمت راست را توسط متخصص اندو عصب کشی کردم بعد از آنهم بیلد آپ کردم دندان نسبت به فشار و ضربه تا حدی حساس هست اما حساسیت دمایی (گرما و سرما)ندارد و درد خود بخودی هم ندارد به یک دندانپزشک و یک متخصص اندو هم مراجعه کردم و هردو هم با دیدن عکس رادیو گرافی گفتند که عصب کشی مشکلی نداشته است . علت این حساسیت ضربه ای و فشاری چیست؟ و چکاری باید انجام دهم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای جواب درست دادن به سوال شما باید معاینه شوید لطفا فقط روز شنبه از مطب وقت بگیرید زیرا متخصص ریشه در روز شنبه در مطب هستند

 127. Avatar Zahra گفت:

  سلام دکتر
  من دندون شماره 6 رو چهار روزه عصب کشی کردم و درد شدیدی دارم که به دکتر مراجعه کردم و گفته زیر پانسمان عفونت کرده و تا التهاب خوب نشه کاری نمیشه کرد
  آیا عصب کشی درست انجام شده؟این اتفاق طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درد تا جند روز بعد از عصب کشی طبیعی است ولی برای اینکه متوجه شویم که عصب کشی خوب انجام شده یا نه باید از شما عکس تهیه شود با دیدن این عکس هر دندانپزشکی می تواند به شما بگویید عصب کشی درست یا نا درست انجام شده است

 128. Avatar ستاره گفت:

  سلام اقای دکتر
  خیلی خوبه که اینقدر سریع جواب میدین و ما رو از نگرانی میارین بیرون
  سال 89 دندان فک پایین سمت راست آسیاب دوم رو عصب کشی کردم الان نه ساله که میگذره ولی چهار روزه از درد دندون خواب ندارم حتی با انواع مسکن و آنتی بیوتیک ، عکس گرفتم از دندونم به دکتر نشون دادم دندونم چهارتا ریشه داشت که کامل عصب کشی شده بود ولی تو عکس پایین ریشه یه آبسه بود چرا بعد از نه سال دلیلش چی بوده با اینکه چهار ریشه درمان شده
  نه میتونم چیزی بخورم نه میتونم بخوابم دکتر گفت باید بری پیش همون دکتری که برات درست کرده اونم شهرستانه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ان دنان به طور کامل عصب کشی نشده و ابسه کرده . اگر از دندان عکس گرفته شود ابسه در عکس واضح است . برای ادامه درمان بهتر است به یک متخصصص ریشه ماهر مراجعه نمایید

 129. Avatar ستاره گفت:

  سلام اقای دکتر
  دندون اسیاب فک پایین سمت راستم رو هشت سال پیش چهار تا ریشه ش رو دکترم عصب کشی کردن ، الان بعد هشت سال درد شدیدی دارم رفتم عکس گرفتم گفتن زیر ریشه ی همون دندونم که عصب کشی شده آبسه زده ، هر چی مسکن میخورم فایده نداره
  دندونم همه دیواره هاش سالمه دلیل این آبسه بعد از هشت سال چی میتونه باشه؟
  ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما به درستی عصب کشی نشده بنابراین باید دوباره عصب کشی شود . مسکن خوردن برای این مشکل فایده ای ندارد

 130. Avatar حیدری گفت:

  سلام آقای دکتر
  دندان 7 پایین عصب کشی شده ولی یکی از ریشه ها s مانند و انتهای ریشه باقی مانده آیا مشکلی ایجاد میکنه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید حتما انتهای دندان به درستی پر شود در غیر اینصورت دندان عفونت می کند لطفا به یک متخصص ریشه مراجعه نمایید

 131. Avatar حلما گفت:

  سلام دکتر
  من دو روزه دندونم و عصب کشی کردم و الان پانسمان هستش دکترم گفته نیاز به مصرف دارو ندارم ولی اگه درد داشتم مسکن مصرف کنم ولی من خیلی شدید دندون درد دارم بطوریکه اصلا نمیتونم زبانم و بهش بزنم فقط وقتی که مسکن مصرف میکنم یه ذره آرومتر میشه به نظر شما ایراد از چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بعد از درمان ریشه به علت التهاب انتهای ریشه بیمار درد دارد که معمولا 3 تا 5 روز طول می کشد. در این مدت می توانید از مسکن استفاده کنید

 132. Avatar سعید گفت:

  سلام‌آقای دکتر خسته نباشید من دوهفته پیش دندان شیشم بالا سمت چپ را عصب کشی کردم اما درد داشتم از داخل دندانم وصورتم ورم کرده بود و به دکترم گفتم وبعد متوجعه شد عصب کشی کامل نشده الان باز عصب کشی کردم دندانم درد نداره اما لثه ام یه کم درد میکه اما با کوچه ترین فشار به لثم درد میگیره چه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از دندان شما رادیو گرافی شود تا بتوان متوجه شد که عصب کشی کامل شده یا ناقص است . اگر عصب کشی ناقص باشد دندان عفونت می کند و عفونت از لثه سر باز می کند وبیمار در لثه درد دارد.

 133. Avatar مهدی سیدی گفت:

  سلام آقای دکتر من حدودا دوماه پیش دندان 4 سمت چپ بالا رو عصب کشی کردم اما تو این دوماه همش با درد همراه بود ،،فکر کردم به خاطر دندان بغلیش هست اما دیروز که به دکتر دیگری مراجعه کردم گفتند پین داخل دندانتون کج گذاشته و عصب کشی هم چون ریشه دندانتون کج بوده درست انجام نشده ،،گفتند باید دندان کشیده شود چون پین کج باعث لق شدن دندان میشود ،،اقای دکتر من خیلی میترسم آیا میشه دندان را نگه داشت ؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است دندان شما دوباره عصب کشی شود لطفا به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید.

 134. Avatar رضا گفت:

  سلانم آقای دکتر من دیروز عصب کشی کردم برای پر کردن حداقل چه زمانی لازم است برخی میگویند باید چند روزی صبر کنید تا گاز آمونیاک دندان خارج شود ایا درست است. پیشنهاد شما چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام بهتر است بعد از یک هفته تاج دندان پر شود زیرا در صورت درد یا موارد دیگر اگر عصب کشی نا قص باشد دوباره دسترسی به ریشه ها وجود داشته باشد

 135. Avatar تقی زاده گفت:

  سلام آقای دکتر، من دو سال پیش دندان‌های جلو رو عصب کشی و روکش کردم الان دو روزه دندان 2 بالا سمت چپ لق شده و وقتی به سمت بالا فشارش میدم مزه چرک میاد تو دهنم، الان دندونم از ریشه شل شده یا روکشش،؟ چه‌کار باید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این لقی نشان دهنده این است که دندان عفونت کرده و عفونت پخش شده و دندان لق شده و نیاز به کشیدن دارد و جای ان باید ایمپلنت شود.

 136. Avatar نیلوفر گفت:

  سلام من سه روزی هستش که عصب کشی کردم
  دندونم کمی به رنگ کبودی میزنه علتش چی هست؟
  و ایا بعد عصب کشی من میتونم ارتودنسی کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. رنگ دندانی که عصب کشی می شود به کبودی متمایل می شود. شما بعد از عصب کشی می توانید ارتودنسی کنید

 137. Avatar مسعود گفت:

  با درود ، جناب دكتر سوال من اينه كه اگر اون فايلي كه براي عصب كشي استفاده ميشه ته ريشه ي دندان رو سوراخ كنه و از ته دندان خارج بشه چه اتفاقي ميوفته ؟! اين براي دندان فاجعه ست ؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما باید متخصص ریشه دندان متبحری را انتخاب نمایید که کار عصب کشی ایشان فوق العاده باشد و انقدر تبحر داشته باشد که وقتی از فایل استفاده می کند انتهای ریشه را سوراخ ننماید. ولی اگر انتهای ریشه توسط فایل سوراخ شود دکتر متخصص ریشه باید از فایل ضخیم تر در مرحله بعد استفاده کند و بتواند با مداد سیلر انتهای ریشه را به گونه ای ببندد که کاملا بسته شود به اصطلاح انتهای ریشه seal شود

 138. Avatar بهناز گفت:

  باسلام دندان سانترال فک بالا چند کانال دارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان سانترال فک بالا یک کانال دارد

 139. Avatar فرزاد گفت:

  سلام، وقت بخیر.
  آقای دکتر چند سال پیش عصب کشی برا دندان آسیاب کردم، چند روز پیش درد شدیدی داشتم و دکتر مراجعه که کردم گفتن عفونت در ریشه هس. آیا نیاز به جراحی ریشه دارم تا عفونت خارج بشه از ریشه، یا دوباره باید عصب کشی انجام بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. در مرحله اول باید دندان دوباره عصب کشی شود . اگر با عصب کشی مجدد درمان نشد باید با جراحی انتهای ریشه عفونت خارج شود

 140. Avatar هانیه گفت:

  سلام من یک سال پیش عصب کشی دندان شماره ۶ بالا را انجان دادم اما الان بالای لثه باد کرده و در عکس رادیو گرافی هم نوشته apical pdl wideninig و موکوسیتیس مشهود است. این به چه معنیه؟ آیا عصب کشی قبلی ناقص انجام شده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما باید این مو ضوع را با دکتر معالجتان مطرح کنید . ولی معنی apical pdl wideninig یعنی بزرگ شدن الیاف لثه ای که نشانه عفونت و التهاب است و موکوسیتیس یعنی وجود سیست که نشان دهنده این است که بیمار نیاز به عصب کشی دندان و جراحی جهت برداشتن سیست دارد.

 141. Avatar الهه گفت:

  سلام و خسته نباشید، من حدود 2 سال پیش دندان ۶ام رو عصب کشی کردم، ولی الان لثه ام ابسه کرده و متورم شده، تشخیص متخصص پریو سوراخ شدن دندان بود و اینکه باید دندان کشیده بشه، واقعا چاره دیگه ای برای نگه داشتن دندان نیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است به یک متخصص ریشه مراجعه نمایید احتمال دارد با عصب کشی مجدد بتوان دندان را حفظ کرد.

   1. Avatar Shirin گفت:

    سلام و خسته نباشید. آقای دکتر برای عصب کشی دندان 7 سمت راست فک پایین اقدام کردم. دندان 6 دارای تو رفتگی است. دکتر گفتن این دندان رو هم عصب کشی کنیم تا با دندادان مجاور روکش شود و تو رفتگی آن اصلاح شود. آیا درمان دیگری برای رفع تو رفتگی این دندان وجود دارد؟؟
    با تشکر از پاسخ دهیتان

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 142. Avatar الهام گفت:

  سلام ، دندان سانترال فک پایین چند کانال دارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   دندان سانترال فک پایین یک کانال دارد

 143. Avatar محمد شهیدی گفت:

  سلام اقای دکتر جمیلیان. وقت شما بخیر.
  من 3 تا از دندانهایم که تقریبا 7 سال پیش عصب کشی و ترمیم شده بود، مجددا به علت شکستی دیوارها و افتادن روکش و پست میبایست ترمیم بر رویشون صورت بگیرید. به دندان پزشک مراجعه کردم و در عکس رادیوگرافی دندانها مقداری التهاب و عفونت توسط دکتر تشخیص داده شد که علت آن عصب کشی ناقص توسط دکترهای قبلی است. ولی با توجه به اینکه در طول این 5 سال هیچ گونه درد ، ابسه و حساسیت به گرمی و سردی نداشتم ایشان نیاز به درمان مجدد ریشه را لازم ندانستن. حال سوال اصلی من این است که در صورتی که درمان مجدد ریشه را انجام ندهم ممکن است این عفونت صدمه به اعصاب سایر قسمتهای صورت و بدنم مثل گوش و چشمها و … بزند و موجب بروز اختلالات و حساسیتهایی در این قسمتها شود. لازم به ذکر است که چندین سال است که آلرژی در گوشها دارم و احساس خارش در قسمت داخلی گوش و حلق دارم. با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. در بدن نباید کانون عفونی وجود داشته باشد بنابراین باید این دندان به طور کامل عصب کشی مجدد شود به طوریکه هیچ عفونتی باقی نماند.لطفا از یک متخصص ریشه بسیار باتجربه وقت بگیرید.

 144. Avatar م.ب گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید اقای دکتر من نزدیک یک هفته دندان ۶ پایین چپ را عصب کشی کردم از روز اول تا به الان اصلا خوب نشدم درد شدیدی دارم که با مسکن تنها ی چند ساعتی ارومم به نظر شما چیکار کنم این درد طبیعیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درد تا یک هفته به علت التهاب انتهای ریشه طبیعی است ولی بعد از ان غیر طبیعی است اگر درد ادامه داشت به یک متخصص ریشه ماهر مراجعه نمایید.

 145. Avatar سولماز قادری گفت:

  سلام خسته نباشین آقای دکتر من دندونم رو ریشه درمانی کردم دندان ششم رو دو جلسه طول کشید یه بار سه ساعت یه جلسه هم دو ساعت چند روز بعد اون دهنم رو نمی‌تونستم باز کنم به اندازه یه انگشت کوچیک‌باز میشه هر چقدر داروی شل کننده دیازپام ومتو کاربامول وآمپولشو وآمپول دیازپام وبعد اون قرص باکلوفن وقرص سفالکسین مصرف کردم باز هم همون حالت هستم البته این داروها و جراح فک و صورت و گوش حلق و بینی بهم تجویز کردن از اون موقع هفده روز میگذره منم همون طور هستم مشکل خوردن هم از یه طرف سه کیلو هم وزن کم کردم ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از دندان عکس گرفته شود و به یک متخصص ریشه برجسته مراجعه نمایید.

 146. Avatar نریمان نریمانی گفت:

  سلام اقای دکتر جمیلیان. وقت شما بخیر.
  دندان سانترال فک بالا چند ریشه دارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان سانترال بالا یک ریشه دارد

   1. Avatar علی گفت:

    سلام. ببخشید من عصب کشی دندون عقب رو انجام دادم و الان حدود دو هفته است و بعلت بیماری کرونا من به دندانپزشکم مراجعه نکرده ام ، متاسفانه امروز متوجه شدم پانسمان دندانم افتاده چیکار باید کرد؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. دنداني كه نياز به درمان ريشه دارد، اغلب شديداً خراب و ديواره هاي ضعيف و شكننده اي دارد، بدين لحاظ لازم است در در طي دوران پانسمان بسيار احتياط نمائيد و از غذا خوردن معمول با دندان پانسمان شده اجتناب نمائيد. فقط مواد غذايي نرم. در صورت تخليه كامل پانسمان حتماً براي تجديد پانسمان مراجعه كنيد، شما الان دو هفته دندانتان پانسمان دارد هر چه سریعتر به دندانپزشک معالجتان مراجعه نمایید و درمانتان را تمام کنید.

 147. Avatar fredy گفت:

  سلام آقای دکتر
  من تقریبا یک ماه پیش دندون ۵ فک بالا رو عصب کشی کردم بعد از چند روز درد شدید و ضربانی داشت رفتم پیش دکتر ،عکس نوشت و گفت ریشه اش عفونت داره باید انتی بیوتیک بخوری
  ۲۰ تا آنتی بیو تیک خوردم دردش قطع نشد و یه برجستگی روی لثه ام ایجاد شد دوباره ۲۰ تا آنتی بیوتیک خوردم با ۲۰ تا مترونیدازول. الان دیگه اصلا درد نداره اون برجستگی هم خیلی کمتر شد منتهی گونه ام یه کم آبسه داره باید چیکار کنم؟(در ضمن عکس هم گرفتم عصب کشی کامل و درست انجام شده)

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر عصب کشی کامل است مشکلی پیش نمی اید ولی اگر عصب کشی کامل نیست با ید مجددا عصب کشی شود به شما توصیه می شود یک متخصص ریشه با تجربه شما را معاینه نماید

   1. Avatar بهناز گفت:

    سلام آقای دکتر جمیلیان. در انتهای دندان من در ناحیه ریشه یک برامدگی ابسه مانند وجود دارد چه باید بکنم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام. دندان شما عفونت دارد و باید عصب کشی شود

 148. Avatar مصطفی گفت:

  سلام آقای دکتر. سه سال پیش دندان جلوی بالام را عصب کشی وپر کردم . دکتر دندانپزشک داخلش یک پین گذاشت وهیچ مشکلی هم نداشتم تا دوهفته پیش یه تکه استخون رفت زیر دندونم بد جور فک ولثه ام درد گرفت چند روز بعدش رفتم دکتر گفت از داخل ترک برداشته باید کشیده بشه. رفتم پیش یه دکتر دیگه گفتش اصلا ترک نداره فشار به لثه ات مونده طول میکشه درد لثت خوب بشه یه چند تا قرص و چرک خشکن هم داد گفت یه موقع عفونت نکنه اما دیشب دندونم لق شد واز وسط تابالا ترک برداشته. لطف میکنید راهنماییم کنید چی کارکنم ممنون میشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از دندان عکس گرفت و اگر دندان ترک دارد و دارای شکستگی عمودی است کاری نمی توان کرد و باید دندان کشیده شود و جایش ایمپلنت قرار گیرد.

 149. سلام آقای دکتر عبدالرضا جمیلیان. دندان سانترال فک بالای من در اثر ضربه شدید سیاه شده درمانش چی است

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این دندان باید عصب کشی شود و بعد با ماده سفید ترمیم شود

 150. Avatar فاطمه گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید من یکی از دندونای آسیاب بزرگم در سمت پایین دهانم وقتی آب سرد یا خیلی داغ میخورم درد میگیره و اینم بگم در حد یه نقطه سیاه شده آیا باید عصبی کشی بشه حتما یا با پر شدن مشکلش حل میشه ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود در صورتی که پوسیدگی نزدیک عصب باشد ودر حین برداشت پوسیدگی عصب باز شود باید دندان عصب کشی شود.

 151. Avatar Masi گفت:

  سلام من دندونمو دو سال عصب کشی کردم اما بین دندون عصب کشی شدم و بغلیش مدام غذا کیر میکنه و لثم به طور وحشتناکی درد میکنه و خون ریزی میکنه نمیدونم باید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام به متخصص معالج خود مراجعه کنید و از نخ دندان نیز به طور منظم استفاده کنید تا باقی مانده غذا بین دندان ها نماند در غیر این صورت دچار پوسیدگی دندان خواهید شد

 152. Avatar قلندری گفت:

  سلام آقای دکتر،خسته نباشید
  آقای دکتر من ۶ماه پیش دندان شماره ۵،پایین سمت چپ رو عصب کشی کردم ولی وقتی دست میزنم یا چیزی بااون دندان میخوردم درد داره
  چند بار به دندان پزشکم مراجعه کردم ولی پس از معاینه فرمودند عصب کشی دندان مشکلی ندارد و درد از دندان های کناری آن دندان هست،ولی من چون مطمئن بودم درد از همان دندان هست ب دندان پزشک دیگری مراجعه کردم ک پس از عکس برداری فرمودند عصب کشی دندان خیلی خوبه ولی التهاب دارد وباید آمپول دگزا بزنید ولی من چن قصد باردارشدن دارم دگزا نزدم
  آقای دکتر لطفا راهنماییم کنید واقعا اذیتم

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام باید عکس رادیوگرافی دندان شما بررسی شود تا بتوان نظر قطعی داد.

 153. Avatar سعیده گفت:

  سلام ،خسته نباشید، دندان 6 پایین بعضی وقتهابه شدت در د می اید وبعد از مصرف دیازپام و مترونیدازول و پنی سیلین بعد از 4-5 روز کم کم دردش خوب می شود عکس از دندان گرفتم اما دکترها می گویند دندانت مشکل خاصی نداره ، می خواستم مرا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام در مواقعی که از سلامت دندان و ریشه مطمئن هستیم پیشنهاد می شود که به متخصص مغز و اعصاب و یا روانشناس مراجعه فرمایید

 154. Avatar Mahasti گفت:

  با درود
  من یکی از دندان های اسیایی پایین رو بیشتر از ده سال پیش روت کانال کردن و پر کردند تقریبا ۶ ماه پیش شکست که روکش گذاشتن ولی بعد از گذاشتن روکش لثم ورم کرد و درد داشت ، کیست کوچیک کرد ، مرتب به دندانپزشکم مراجعه کردم ، دندانم رو تمییز می کرد و انتی بیوتیک می داد ، اوخر کیست بزرگتر و درناکتر شد گفت دوباره باید روت کانال بشه، روکش رو برنداشت و از بالای روکش سوراخ کرد و دارو گذاشت و موقت پر کرد ، الان بعد از چند روز درد ، دوباره برجستگی وکیست سر سفید رو روی لثم می بینم ، مشکل من ممکنه از کروین و روکش باشه یا روت کانال فیل شده ، ممکنه دندونم رو مجبور بشن بکشن ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. مشکل شما مربوط به عصب کشی ناقص است . دندان باید مجددا عصب کشی شود بهتر است به یک متخصص ریشه مجرب در این زمینه مراجعه نمایید. با عصب کشی درست عفونت دندان برطرف می شود و می توان برروی ان روکش گذاشت

 155. Avatar حجت خاتمی گفت:

  سلام و درود برشما
  من ده ساله یکی از دندانهای اسیاب روبعد عصب کشی پر کردم اما از کنار دندان هر هفته یکبار دانه (جوش) چرکی روی لثه نمایان میشه که با فشار توش رو خالی میکنم و این قصه همچنان ادامه داره . امکان داره از این باشه که خوب عصب کشی نشده باشه . ممنون میشم راهنمایی کنین چطور از شرش خلاص شم .

  1. Avatar A Jamilian گفت:

   سلام. این دندان عفونت دارد و باید دوباره عصب کشی شود وجود چرک روی لثه نشانگر این است که دندان خوب عصب کشی نشده است.

  2. Avatar Masoomeh گفت:

   سلام آقای دکتر،من۸روزهست دندان ۴,۵فک بالای چپ رو عصب کشی کردم،امروز همون قسمت لثه ورم کرده و درد میکنه،انگار آبسه زده!!باید چیکار کنم آقای دکتر؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    سلام. ان دندان به درستی عصب کشی نشده است باید مجددا عصب کشی شود

 156. Avatar ناصر گفت:

  سلام من تحت درمان ارتودونسی هستم، دندان نیش پایین پر کردم ولی درد داره، اگه نیاز به عصب کشی داشته باشه با وجود براکت ارتودونسی روی دندان میشه روکش کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله . در صورت نیاز به روکش می توان براکت را برداشت و بعد از روکش بر روی دندان براکت را مجددا قرار داد.

 157. Avatar Mosuio گفت:

  سلام و خدا قوت
  1- یکی از دندون های آسیاب فک بالا چندسال پیش عصب کشی کردم.
  2- الان مابین دندون عصب کشی شده و دندون عقبیش به شدت درد داره. (نخ دندون بزنم یا با خلال دندون فشار بدم)
  مخصوصاً وقتی موقع غذا خوردن غافلگیرانه یه چیز سختی بره زیر دندون هام از درد به خودم می پیچم.
  3- ورم، قرمزی یا آبسه لثه ندارم. تو عکس های رادیوگرافی تکی و کلی OPG (چند بار عکس گرفتم) اصلاً مشکلی نشون داده نمیشه. دکتر مونده واقعاً علت درد چیه!
  4- با اسپری سرمایشی (-50) هم زد به دندون عصب کشی شده دردی/چیزی حس نمیکردم.
  5- جالبه تو مطب نمونه تکه چوب هم که با دندون ها گاز می گیرم و فشار میدم هم درد خاصی ندارم ولی موقع غذا خوردن اگه فشار ناگهانی بیاد جیغم هوا میره.
  – آقای دکتر، من شهرستان هستم اگه مورد مشابه این تا حالا داشتین راهنمایی بفرمایید.
  خداوند خیرتان دهاد.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ممکن است درد از لثه باشد و به دندان ربطی نداشته باشد. ممکن است یک شکستگی بسیار ظریف دردندان باشد که باعث درد شده باشد. ممکن است بین دو دندان فاطله جزیی باشد که غذا در ان ناحیه گیر می کند و باعث درد می شود برای جواب دقیق دادن بهتر است از یک دندانپزشک حاذق در شهر ستانی که هستید وقت معاینه بگیرید.

 158. Avatar مهدی گفت:

  سلام آقای دکتر. آیا دندان نیش عصب کشی یا پر می شود؟

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام بله می توان کلیه خدمات دندانپزشکی مثل پر کردن و درمان ریشه را برای دندان نیش هم انجام داد

 159. Avatar مهدی گفت:

  سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر دو روز پیش عصب کشی کردم(دندان شش و هفت فک بالا سمت چپ همزمان در یک روز عصب کشی شده) ولی هنوز درد دارم، و وقتی دندون هام رو هم فشار میدم احساس درد میکنم.البته اینم اضافه کنم هنوز دندون ها پر نشده و فقط عصب کشی انجام شده. با توجه به اینکه سال های قبل هم عصب کشی داشتم ولی بعد از یک روز دردی نداشتم، این مسئله ای که برای درد این دندون ها دارم، طبیعیه؟ بعد از چند روز درد باید برطرف بشه؟

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام طبق دستور پزشک معالج عمل کنید و با توجه به این که دندان ها هنوز پر نشده اند مراقبت های لازم را به طور دقیق انجام دهید تا از درد دندان جلوگیری کنید. جهت جلسه بعدی نیز به موقع مراجعه کنید

 160. Avatar افسانه گفت:

  سلام دکتر من هفته پیش دندان پنج بالا رو با این که درد داشت هم عصب کشی وهم پرکردم البته دریک جلسه ازفردای آن روز لثه من عفونت شدید کرد که مراجعه کردم برای من پنی سیلین تجویز کردن و دگزا که متاسفانه ورم نخوابید ودوباره رفتم لثه من رو بریدن وعفونت رو خالی کردن ولی با اینکه یه هفته میگذره هنوز ورم صورت خوب نشده ودرد کمی هم دارم که برای من مترونیدازول وآمپی سیلین تجویز کردن خواستم ببینم آیا با خوردن این قرصها ورم خوب میشود یا اینکه من به دندانپزشک دیگه ای مراجعه کنم چون درناحیه گوش وفک درد دارم هنوز

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام پزشک شما باید از بابت درمان ریشه اطمینان کامل کسب کند در غیر این صورت مصرف آنتی بیوتیک درمان موقت محسوب می شود

 161. Avatar محدثه گفت:

  سلام دکتر
  من حدود ۶ماه پیش دندان های ۱فک بالارو ترمیم کردم(پوسیدگی خیلی کم بود)اما اوایل اسفند دندان ۱سمت راست دردناک شد،درد شدید و ضرباندار ،ب متخصص ریشه در دانشکده دندانپزشکی مراجعه کردم و عصب کشی در۵اسفند انجام شد اما متاسفانه از بخش ترمیمی نتونستم وقت بگیرم و در مراکز خصوصی بیرون هم موفق نشدم،سوالم اینه ک با توجه ب اینکه تا وقتی بتونم دندان رو پر کنم ی ماه و ده روز از عصب کشی میگذره ایا برای عصب کشی دندانم مشکلی پیش نمیاد یا احتمال عفونت هست؟یا احتمال عفونت در دندان های کناری؟ و اینکه نیازی هست اگر پانسمان نیافتاد بازم عوضش کنم؟

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام اگر پانسمان نیافتند و مشکلی نداشته باشد می توانید همان پانسمان را نگهدارید و تا بعد از تعطیلات برا درمان ریشه مراجعه کنید

 162. Avatar حمیدرضا گفت:

  سلام وقت بخیر
  قسمتی از دندان ۵ پایینم حدودا ۳ ماه پیش شکست.من این دندان رو قبلا عصب کشی کرده بودم نظر یک پزشک بخاطر تحلیل ریشه کشیدن بود.
  با توجه به اینکه ۱۶ سالمه و نمیخوام دندانمو بکشم آیا راهی برای نگهداریش هست؟
  این دندان کمی عفونت داره .اگه بعد از عید مراجعه کنم مشکلی پیش نمیاد یا زودتر اقدام کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام بهتر بود همان 3 ماه پیش که دچار شکستی دندان شدید سریعا برای درمان اقدام می کردید. پیشنهاد می کنم برای رفع عفونت به یک پزشک مراجعه کنید تا برای شما دارو تجویز کنند و بعد از تعطیلات به یک متخصص با تجربه مراجعه کنید

 163. Avatar جهان گفت:

  سلام دکتر. من 25 اسفند بدلیل درد شدید دندان مجبور به عصب کشی دندان 6 فک پایین شدم و متاسفانه بدلیل تعطیلات عید درمان ناقص ماند و تا پایان تعطیلات امکان مراجعه به مرکز تخصصی برای ادامه درمان و ترمیم و… رو ندارم. از روز اول تا روز هشتم درد بسیاااااار شدید در ناحیه دندان داشته ام که گاهی افزایشی میشده و درد در شبها شدت میگرفت. و من از تهران به شمال مسافرت کرده ام که روز اول بعد از سفر از شدت درد تا عصر روز بعد نتوانستم چشم روی هم بگذارم.
  بعد از هشت روز درد بسیار شدید و تیرکشنده در دندان ها و فک و گوش، خصوصا در شبها الان دو سه روزی هست که درد عمومی کمتر شده اما با خوردن چای ولرم و یا آب سرد و حتی تنفس هوای سرد دندان عصب کشی شده بشدت درد میگیرد طوری که برای چند ثانیه تحمل درد بسیار مشکل میشود و بعد از آن درد آرام میگیرد.البته دندان های عقب تر از این دندان در فک بالا و پایین سمت راست هم به سرما حساس هستند. میخواستم بدونم آیا این شدت درد طبیعی است؟ مگر دندان عصب کشی نشده پس چرا با کمی احساس سرما حتی سرمای هوا یا خمیر دندان باید اینطور تیر بکشد و درد بگیرد؟ این درد بعد از چند ثانیه مثلا 10 ثانیه از بین میرود اما بسیار بسیار شدید است و خصوصا در محل دندان 6 که تازه عصب کشی شده به همراه دندان 5 که سالها پیش عصب کشی کرده ام حس میشود. در ضمن چند روزی است که در محل دندانهای یادشده احساس ضربان هم دارم. که قبلا قطع شده بود اما برگشته
  خیلی خیلی ممنون میشم که راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام احتمالا درمان ریشه و عصب کشی دندان شما کامل انجام نشده یا پانسمان موقتی که برای شما گذاشته اند دچار مشکل شده است. تا پایان تعطیلات مراقبت های لازم را انجام دهید تا به پزشک متخصص معالج خود مراجعه کنید. دردی شبیه به تیر کشیدن پس از دو هفته می تواند نشانه ای از عفونت باشد. در هر صورت بدون معاینه دندان نمی توان نظر قطعی داد

 164. Avatar محمد گفت:

  سلام. ۲ هفته از عصب کشی دندانم میگذره اما هنوز به چای داغ یا آب سرد واکنش لحظه ای نشون میده و به شدت درد میگیره. برای چند ثانیه. دلیلش رو محبت میکنین‌؟ خواهش میکنم جواب بدین.

  1. Avatar محمد گفت:

   دکتر میگه عصب کشی کامل انجام شده. دندونم رو هم پر کرده. نمیدونم باید چکار کنم.

  2. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام شما نباید با دندانی که تحت درمان ریشه قرار گرفته و پانسمان دارد نوشیدنی های خیلی داغ یا خیلی سرد میل کنید. مراقبت های لازم را از دندان عصب کشی شده به عمل آورید و برای ادامه کار به موقع مراجعه کنید. عدم رعایت نکات بهداشتی ممکن است به دندان آسیب وارد کند و طول درمان دندان شما را به تعویق بیاندازد

 165. Avatar ارسلان گفت:

  سلام، من حدود 10 ماه پیش درمان کانال ریشه دندان آسیاب انجام دادم. قبل از آن آپسه چرکی پایین همان دندان داشتم که با این درمان از بین رفت، اما الان درد خیلی خفیفی زیر همان دندان سمت استخوان فک حس میکنم و اینکه رنگ دندان هم تغییر کرده و کدر شده. این علایم رو اگر امکانش هست توضیح دهید.

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام احتمالا دندان شما دوباره دچار آسیب شده و باید دوباره به متخصص درمان ریشه خود مراجعه کنید. رعایت بهداشت و نگهداری صحیح از دندان ها به خصوص برای دندانی که قبلا هم تحت درمان قرار گرفته است بسیار مهم است

 166. Avatar آسوا گفت:

  با سلام. من دندان نیش بالاییم رو چند سال پیش عصب کشی کردم، رنگ دندانم کدر شد بهد چند سال رفتم دوباره درمان ریشه انجام دادن، و روکش کردن ، چند بار با دندان مقابل ضربه خورد که درد زیادی در ریشه ایجاد کرد، مراجعه کردم روکش رو تراش دادن، ضربه الان ایجاد نمیشه با دندان پایینی مقابل، اما ریشه دندان گاه به گاه درد خفیفی داره، خودم حس میکنم روکش دندانم بزرگ و فرمش با فرم دندان اصلی خودم متفاوته، من باید چیکار کنم این روکش و دندانم رو؟ ممنون از پاسخگوییتون آقای دکتر

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام توصیه می کنم توسط یک متخصص ارتودنسی با تجربه ویزیت شوید. هم وضعیت روکش بررسی شود و هم وضعیت قرار گیری فکین و دندان ها

 167. Avatar محمود گفت:

  سلام اقای دکتر دندان کانین یا 3 بالا جند کانال دارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان کانین فک بالا معمولا یک کانال دارد

 168. Avatar مینا گفت:

  سلام. دندان من ر اثر ضربه تغییر رنگ داده است چه کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این دندان به علت ضربه وارد شده نیاز به عصب کشی دارد در غیر اینصورت دندان تغییر رنگش بیشتر می شود و بعدا عفونت می نماید

 169. Avatar نیلوفر گفت:

  سلام وقتتون به خیر
  من چند وقت پیش دو تا از دندونام که پیش هم بودن رو پر کردم
  یکیش روت کانال و یکیش هم معمولی
  حالا بعد چند ماه مرز مشترک جفت دندونام سیاه شده،قسمت سفید خود دندونام منظورمه
  به نظرتون احتمالش هست بشه دندونام رو حفظ کرد و نکشید؟

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام باید سریعا به پزشک معالج مراجعه کنید
   استفاده از نخ دندان را هیچ گاه فراموش نکنید
   احتمال دارد دندان ها را نکشند اما روند درمان قبلی ممکن است دوباره تکرار شود

 170. Avatar امیررضا گفت:

  سلام اقای دکتر روزتون بخیر
  من یک هفته پیش دندان های عقل بالا و پایین سمت چپ رو کشیدم خدمت جراح فک و صورت، منتهی درست از بعد از عمل تا بحال موقع زبان زدن یا فشار امدن ( مثلا جویدن یا فشار روی فک پایین) احساس فشار زیاد در دندان مولار اول فک بالا رو دارم، طوری که در حال حاضر شب ها احساس فشار خیلی زیاد در این دندان میکنم (درد نه فقط فشار)، دندانی که کاملا سالم بود و هیچ مشکلی نداشتم و صرفا بخاطر جلوگیری از مشکلات بعدی اقدام به کشیدن دندان عقل کردم، خدمت خود ایشان عرض کردم، گفتند ممکنه به ریشه در هنگام کشیدن دندان عقل اسیب وارد شده باشه، و در این صورت بعد از مدتی که کاملا مساله دندان عقل مرتفع شد باید بررسی بشه و عصب کشی. البته قبول دارم جراحی سختی بود و دو دکتر دیگه هم قبلا گفته بودن که دندان فک بالا به فک جوش خورده و سخت هست، ایشون هم با سختی خیلی زیاد (به خصوص در فک بالا). حالا سوالم خدمت جنابعالی اینه که آیا ممکنه این درست نباشه و این مساله صرفا موقتی و به دلیل ترمیم لثه یا استخوان بعد از جراحی باشه و بر طرف بشه؟ آیا موارد مشابه فشار در دندان و یا یک احساس لقی یا تمایل به حرکت در دندان وجود داره؟
  ممنون از زمانتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر دندانی که دراورده شده است نهفته بوده است و به سختی خارج شده به علت ترومای وارد شده ممکن است در ناحیه عمل بیمار تا 10 روز درد داشته باشد و این درد باید روز به روز کمتر شود. ولی اگر بعد از 10 روز درد بر طرف نشد یا فروکش نکرد حتما باید از بیمار عکس گرفته شود و توسط یک متخصص جراح فک و صورت مجددا معاینه شود

 171. Avatar مینا گفت:

  باسلام؛ جناب دکتر عصب کشی دندان کرسی کوچک فک بالا چند جلسه نیاز به کار دارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. عصب کشی این دندان نیازبه یک جلسه کاردارد

 172. Avatar فردین گفت:

  سلام جناب دکتر
  من برای دندان پایین شماره هفت درمان ریشه انجام دادم که درست انجام نشده و مواد پر کردن از ته ریشه زده بیرون. آیا امکان داره دندان از فک خارج شود و خارج از دهان ترمیم شود و دوباره بکارن سرجاش. ممنون میشم پاسخ بدید.

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   بهتر این است که دندان دوباره عصب کشی شود. واگر شرایط دندان طوری است که عصب کشی قابل انجام نیست باید یا عمل جراحی اپیکو انتهای ریشه را که همراه ماده پرکردگی است خارج کرد و انتهای کانال ریشه را با مواد خاصی دوباره پر کرد .

 173. Avatar الهه گفت:

  سلام آقای دکتر من تقریبا 10ماه میشه دندون آسیابمو اعصاب کشی و بعد پرکردم خیلی راضی بودم تا اینکه الان کمتر از دو هفتس وقتی چیز سردی میخوردم دردمیگیره و بعد چند ثانیه خوب میشه.میشه راهنمایین کنین.و اینم بگم ک ریشه دندونم کج بود موقع پر کردن.

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام این اتفاق بعد از درمان ریشه دندان طبیعی نیست. احتمالا دندان دیگری نیز در مجاورت دندان قبلی نیاز به درمان ریشه دارد و درد و حساسیتی که احساس می کنید مربوط به دندان مجاور است در هر صورت باید به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا وضعیت شما را بررسی کنند و در صورت نیاز عکس جدید از دندان شما تهیه کنند

 174. Avatar رها گفت:

  سلام
  آقای دکتر. من چند سال قبل دندان شماره هفت پایین سمت راست رو عصب کشی کردم ، بقدری درد وحشتناکی رو تجربه کردم دندون بی حس نمیشد حتی بی حسی داخل خود عصب هم تزریق کردن باز درد وحشتناک و غیرقابل تحمل بود ، الان باید دندان شماره هفت سمت چپ رو عصب کشی کنم ، چکار میشه کرد که حین عصب کشی درد کمتری رو تحربه کنم ؟ ( هیچ کدوم از دندونها درد نداشتن شکسته شدن ، چندین سال قبل پر شدن )

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   ریشه درد باید مشخص شود و بی حسی موضعی از همان نقطه انجام شود انواع مختلفی از داروهای بی حسی وجود دارد و از پزشک معالج خود بخواهید بهترین نوع بی حسی را برای شما استفاده کند

 175. Avatar فاطمه گفت:

  با سلام اقای دکتر،من حدود ده سال پیش دندون ۶فک بالا رو عصبکشی کردم اما عفونت کرد و با انتی بیوتیک تبدیل به آبسه کوچک شد تا الان بود.تا اینکه دندون ۴و۵رو عصبکشی کردم و روکش متخصص اندو گفتن دندون ۶مجدد عصبکشی میخوادکه حین درمان دو کانال اصلا کار نشده بود و مجدد عصبکشی کامل انجام دادن، الان دندونم پانسمان هست و وقت روکش گرفتم اما ورم شدیدی داره و چرک بیرون میاد، دارم انتی بیوتیک مصرف میکنم و از طرفی چون قبلا پانسمان دندون ۶پایینم بعد عصبکشی به دوهفته رسید هنگام پر کردن گفتن ریشه ها از وسط نصف شده و مجبور به کشیدن شدم ، الان نظر شما برای روکش چیه؟بهتر نیست دندان رو پر کنم و بعد اینکه عفونت کامل برطرف شد برای روکش اقدام کنم؟لطفا راهنماییم کنید.با تشکر

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام عفونت باید کاملا برطرف شود بعد برای روکش اقدام کنید. اگر بدون توجه به این موضوع دندان را روکش کنید احتمالا بعدا مجبور می شوید دوباره روکش را بردارید و کار درمان ریشه و عصب کشی را از اول انجام دهید. از طرفی نمی توان تا آخر عمر عفونت و آبسه دندان را با آنتی بیوتیک کنترل کرد و باید درمان کامل انجام شود

 176. Avatar آتنا خانوم گفت:

  سلام من چند سال پیش عصب کشی دندان و درمان ریشه انجام دادم و خدا را شکر در حال حاضر مشکلی ندارم اما متوجه شدم که دو تا از دندان های من روی هم افتاده و همین امر موجب تغییر رنگ و پوسیدگی دندان من شده است. آیا من می توانم در سن 30 سالگی و با وجود این که چند دندان پر کرده و عصب کشی شده دارم باز هم ارتودنسی انجام دهم از این که این دندان ها بر اثر فشار ارتودنسی بشکند یا آسیب ببیند نگران هستم

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   قبل از انجام هر گونه درمان ارتودنسی وضعیت تمامی دندان ها تک به تک بررسی می شود. به یک متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه کنید تا نگرانی از این بابت نداشته باشید. از نظر من درمان ارتودنسی شما ممانعتی ندارد

 177. Avatar دکتر رضا گفت:

  سلام وقت بخیر
  بنده بلعت شکستگی گوشه دندان ششم فک پایین با اینکه درد نداشتم با توصیه پزشک معالج حدود دوماه قبل اقدام به درمان روت کانال کردم، درحال حاظر احساس لقی و درد خفیف در دندان مذکور دارم، ممنون میشم راهنمایی کنید چکار باید بکنم

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   احتمالا هنوز کار درمان ریشه شما به اتمام نرسیده . مسلما دندان شکسته هرچند جزئی باید درمان شود اما روش های درمان متفاوت است و با توجه به پرونده بیمار بهترین روش درمان باید انتخاب شود

 178. Avatar مینا گفت:

  سلام و خسته نباشید
  دندان شش فک پایین من تغیر رنگ داده و بشدت درد داره حتی برای جمع کردن آب دهان … دکتر گفتن که ریشه دندان من کجه و نمیتونه کامل عصب کشی کنم و نیاز هست برای عصب کشی به متخصص ریشه مراجعه کنم … اما متاسفانه هزینش خیلی زیاده … بنظرتون دندانپزشک عمومی نمیتونه این کارو انجام بده و تفاوتی داره ؟ … و یک نکته هم اینکه من ارتودنسی کرده بودم و سه ماه پیش باز کردم و این دندانم همان دندانی هست که حلقه ارتودنسی دورش بوده این پوسیدگی میتونه ناشی از همون باشه؟

  1. A Jamilian Orthodontist A Jamilian Orthodontist گفت:

   دقت کنید برای انجام هر کاری به متخصص همان رشته مراجعه کنید مثلا برای ارتودنسی به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا بابت کمبود اطلاعات و عدم تجربه کافی پزشک متحمل عوارض و هزینه اضافی نشوید. من قبل از شروع درمان ارتودنسی وضعیت تک تک دندان ها را بررسی می کنم و اگر دندانی مشکل داشته باشد ابتدا درمان دندان را شروع می کنم و سپس اقدام به گذاشتن براکت های ارتودنسی می کنم.

 179. Avatar qqdewa گفت:

  آقای دکتر من قبلا برای عصب کشی و درمان ریشه خدمت شما رسیدم و بسیار راضی بودم آیا الان که یک سال گذشته می توانم برای ارتودنسی دو دندان جلو اقدام کنم؟ بین دو تا از دندان های جلوی من فاصله است و من دندان شماره 6 را خدمت خودتان عصب کشی کرده ام. از شما سپاسگزارم

  1. A Jamilian Orthodontist A Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام باید معاینه شوید و بعد از گذشت یک سال مابقی دندان ها نیز مورد بررسی قرار بگیرد. اگر مورد خاصی نباشد می توانیم دندانی که قبلا ترمیم و درمان ریشه کرده اید را تحت درمان ارتودنسی قرار دهیم. من هم از قدردانی شما سپاسگزارم

 180. Avatar سارا گفت:

  با سلام و خسته نباشید من دندان هفت پایینم را به تازگی عصب کشی کرده ام با توجه به اینکه دندان عقل نهفته ای کنار دندان هفت پایین دارم باید چه مدت از عصب کشی بگذرد تا دندان عقل را جراحی کنم ؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   با متخصص خود مشورت کنید در صورتی که مشکل خاصی وجود نداشته باشد می توانید همزمان عمل جراحی دندان عقل را انجام دهید. همچنین تحمل درد در افراد مختلف متفاوت است برخی افراد تحمل انجام چند جراحی را در یک جلسه دارند برخی افراد نیز خیر به مطلب زمان مناسب کشیدن دندان عقل نیز مراجعه کنید

 181. Avatar امیرحسین گفت:

  سلام آقای دکتر
  دندان 5بالا رو حدود 2سال پیش عصب کشی کردم به تازگی نصف دندانم شکسته و مواد پرکننده کاملا مشخصه. متاسفانه امروز حین جویدن همون دندان دچار لقی شده بطوریکه با دست زدن به آن فلز پرکننده و دندان باهم جابجا می شوند و درد زیادی هم دارد. آیا امیدی به روکش کردن دارد؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام اگر به موقع مراجعه کنید امکان دارد بتوانید دندان را نجات دهید. تا زمان مراجعه به متخصص بسیار احتیاط کنید و با این دندان چیزی نجوید

 182. Avatar مریم لطفی گفت:

  سلام آقای دکتر
  وقتتون بخیر
  آقای دکتر؟
  من ارتودنسی متحرک انجام دادم
  ولی دندون ۱ سمت چپ من وسط دندونم به رنگ صورتی یک هفته هستش که تغییر رنگ داده
  عکس هم گرفتم نشانی از باز شدن عصب و… نبود.
  خیلی نگران هستم که این ممکنه التهاب عصب باشه و این فاز ادامه پیدا کنه و دندونم رو از دست بدم؟
  هرچند که این دندان ۱ من کمی جلوتر هست با کم و زیاد کردن نیرو روی دندان توسط پلاک متحرک اینطور شده،
  و طبق تشخیص پزشکم میگن که دیگه نیرو روش نباشه و ریتینر متحرک شفاف یا ثابت برام بزارن.
  و بعدا ونیر کامپوزیت کنم( اصلا دوست ندارم و نمیخوام انجام بدم کامپوزیت)
  ولی هم دندون من کمی جلو هستش و هم تغییر رنگ داده…
  میشه لطف کنید منو راهنمایی کنید.
  و میتونم از شما وقت معاینه بگیرم؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام میزان نیروی وارده به دندان نباید طوری باشد که ناگهانی و بیش از اندازه باشد. در غیر این صورت دندان دچار عارضه خواهد شد. هدف از انجام درمان ارتودنسی عدم بازگشت و عدم آسیب به دندان ها است. ارتودنسی علاوه بر آفرینش زیبایی دندان ها باید سلامت دندان ها را نیز تامین کند. بنابراین تشخیص درست همین است که فعلا فشار و نیروی وارده بر دندان را کاهش دهند. اما در مورد نحوه ادامه درمان من بدون معاینه شما نمی توانم نظر بدهم.

 183. Avatar سمیرا گفت:

  سلام آقای دکتر
  دندان6فک پایین من ابسه کردوپزشک کانالی که عفونت کرده بودروبازکردامانزدیک به انتهای ريشه درکانال دیگرشکستگی بوجودامده،الون به من گفتن برم پیش متخصص ترمیم تایک ترمیم سه ماهه برای این دندان انجام بدن واگرمشکلی پیش نیامددندان روپروکنن وروکش بذارن،به نظرشمااصلااین دندان قابل نگهداری هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما باید عصب کشی شود در صورتی که عصب کشی درست انجام شود و عفونتی وجود نداشته باشد می توان دندان را پر کرد و روکش نمود

 184. Avatar نگار گفت:

  سلام اقای دکتر من دندون پنجمم از سمت راست پایین عفونت شدید کرده که به حدی که سیاه کرده چون خون داخلش هست کنارشم دندون پر هست و اونطرفشم دندوت عقلم دراومده دندون جلو بالامم دوسه روزه عصب کشی کردم امکان داره برا مواد بی حسی باشه حساسیت داشته باشم بهش؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام هرگونه احتمالی وجود دارد و باید معاینه شوید. اگر پزشک معالج برای شما آنتی بیوتیک تجویز کرده اند آنها را به موقع مصرف کنید

 185. Avatar Arshsm گفت:

  سلام. من چند روز پیش دندونمو عصب کشی کردم. وقتی برای پر کردن دندونم مراجعه کردم گفتن که نمیشه پرش کنند و باید حتما پست و روکش بشه ولی از لحاظ مالی فعلا تواناییشو ندارم. میخواستم بدونم اگه روکش کردنو چند ماه دیگه بخوام انجام بدم از لحاظ سلامتی خطری برام نداره؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   اگر نکات بهداشتی را به خوبی انجام دهید می توانید تا چند وقت وضعیت دندان را به همان حالتی که هست نگهدارید برای اطلاع از هزینه روکش دندان و نحوه پرداخت اقساطی و یا شرایط بیمه می توانید با مطب تماس بگیرید

 186. Avatar م.م گفت:

  سلام خسته نباشید جناب دکتر بنده دندون شماره 7 بالا رو قبلا عصب کشی کردم که بعد از 3 سال آبشه کرد و درمان ریشه انجام دادم الان 6 ماه که میگذره خیلی کم لق شده احتمال افتادنش هست یا ممکنه موقت باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید ازدندان عکس تهیه شود اگر عصب کشی خوب انجام شده باشد دندان سالها باقی می ماند در غیر اینصورت عفونت می کند و لق می شود

 187. Avatar نسترن گفت:

  سلام خیلی ممنون از توضیحات خوبتون
  ایا دندونی که بعداز مرحله اول عصب کشی چرک کرده باشه با مصرف اموکسی سیلین و مترونیدازول چرکش خوب میشه؟؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بدون معاینه دندان نمی توان نظر داد مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک و دارو نیز پیشنهاد نمی شود و باید با پزشک معالج خود مشورت کنید

 188. Avatar حسین گفت:

  سلام و وقت بخیر
  حدود ۵ سال گذشته دندان شماره ۴ فک بالا را تخلیه کانال و پر نمودم . اخیراً علاوه بر تیرگی رنگ دندان پر شده احساس لق شدن دندان را دارم .
  ضمناً تخلیه عفونت در دهان هم صورت میگیره
  روش درمان و تشخیص پیشنهادی شما چیست ؟
  قبلاً بابت توجهتون ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این دندان دارای عفونت است باید مجددا عصب کشی شود بهتر است به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید

 189. Avatar علی گفت:

  سلام و وقت بخیر
  درمان دندانی که عفونت دارد چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان عفونت دندان عصب کشی است

 190. Avatar مریم گفت:

  سلام اقای دکتر
  برای پسر ۷ ساله من چند روز پیش درمان ریشه انجام شد ولی بعد یکی دو روز آبسه زد علت ان چیه و ایا بهبود پیدا میکنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. عصب کشی خوب انجام نشده است و دوباره باید انجام شود و دندان عفونت کرده است

 191. Avatar توکلی گفت:

  سلام آقای دکتر
  خیلی ممنون از توضیحات مفیدتون
  من یه خانم 28 ساله هستم که تا الان 4 تا از دندونام رو عصب کشی کردم، متاسفانه به تازگی یکی دیگه از دندونام هم درد شدید داره و احتمالا نیاز به عصب کشی پیدا کرده، سوالم اینه آیا این تعداد دندون عصب کشی شده برای این سن نگران کننده نیست؟ با اینکه من به طور متوسطه روزی دوبار نخ میکشم و مسواک میزنم، بنظرتون چه علتی میتونه داشته باشه؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام ابتدا مطمئن شوید که بهداشت دهان و دندان خود را به درستی رعایت می کنید. در درجه دوم نوع تغذیه شما در بروز این وضعیت غیر عادی موثر است. به علاوه مطمئن شوید که بدن شما دچار فقر کلسیم و دیگر ویتامین های مورد نیاز نباشد

 192. Avatar محمد گفت:

  سلام. دندان ۷ از فک پایین رو عصب کشی و‌ پر کردم. بعد از دو روز دندان درد نداره ولی لثه و کناره های ان درد شدیدی داره طوری ک غذا نمیشه خورد. درمان چیست جناب دکتر

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام آنتی بیوتیک هایی که دکتر برای شما تجویز کرده اند را به موقع و سر وقت میل کنید و غذاهای نرم مثل سوپ و پوره را انتخاب کنید. آب نمک هم غر غره کنید

 193. Avatar ریما گفت:

  سلام آقای دکتر روز خوش. من یک دندان عصب کشی شده دارم. به مدت 3 ماه از زمان عصب کشی هیچ مشکلی نداشتم ولی اخیرا همان دندان دچار درد مجدد شده و لثه کمی آبسه دارد. اگر عصب کشی درست انجام نشده چرا تمام مدت این سه ماه درد رفع شده بود؟ و اگر فکر می کنید موضوع به عصب کشی ارتباطی ندارد دلیل چه می تواند باشد؟ سپاس

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. به احتمال بسیار زیاد عصب کشی ناقص بوده است باید مجددا عصب کشی شود . ولی نظر قطعی را باید بعد از دیدن عکس داد

 194. Avatar هادی گفت:

  با سلام ضمن تشکر از شمااز بابت پاسخ گویی …
  من دندان آسیاب فک پایین رو درمان ریشه انجام دادم . دو روز بعد از درمان دوباره شروع به عفونت کرد و چرک کرد و سپس باد کرد … من اموکسی سیلین خوردم هر هشت ساعت یک عدد تا اینکه بعد از 5 روز عفونت ظاهری خوابید … صبح که از خواب بیدار شدم متوجه شدم که قسمت داخلی پوست صورتم به لثه ام چسبیده و حتی با دستم خواستم پوست صورتم را بکشم به سمت بیرون … معلوم بود که از داخل ( ظاهرا به لثه ام ) چسبیده است .و انگار چرک داخل لثه ام هم به شکل منجمد در داخل لثه باقی مانده … خواستم محبت فرمایید و توضیح بفرمایید

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام به متخصص معالج خود مراجعه کنید تا برای شما آنتی بیوتیک تجویز کنند و پانسمان دندان را هم دوباره بررسی کنند

 195. Avatar محمد گفت:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید آقای دکتر من ریشه دندونم پوسیده است میگن دندونمو باید بکشم،راهی نیست که دوندونم رو نگه دارم؟
  عذرمیخوام

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام اگر پزشک معالج تشخیص داده اند که قابل ترمیم نیست راه دیگری وجود ندارد و باید روش های مختلف کاشت دندان را برای جایگزینی دندان از دست رفته در نظر بگیرید

 196. Avatar رحمت گفت:

  سلام دکترجان ببخشید عصب کشی و پرکردن چند دندان در یک روز چه مشکلاتی به وجود میاره و بهتر است یک جلسه در روز حداکثر چند دندان قابل عصب کشی و پرکردن است بطوری که هیچ ضرر و عوارضی نداشته باشد؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   این بستگی به محل دندان تحت درمان دارد. اگر بیمار در مراقبت از درمان ترمیم شده مشکلی نداشته باشد و بتواند از همه دندان های ترمیم شده به خوبی مراقبت کند محدودیتی برای عصب کشی و پر کردن چند دندان در یک جلسه وجود ندارد. به علاوه برخی بیماران تحمل باز نگهداشتن دهان برای مدت طولانی ندارند و پزشک متخصص نمی تواند مدت طولانی از او بخواهد دهان خود را باز نگهدارد تا بر روی دندان او کار کند

 197. Avatar فرشید کمالی گفت:

  با سلام.متاسفانه بعد از اینکه عصب کشی انجام دادم؛در ناحیه فک پایین انتهای لثه ام دچار تورم شد؛به مدت دو هفته آموکسی سیلین و مترونیدازول
  مصرف کردم ولی تاثیری نداشت. پیش متخصص ریشه رفتم و ایشان مجددا رود کانال کردند ولی متاسفانه ورم انتهای فک پایین لثه ام هنوز بعد از نه ماه نخوابیده است…مجددا پیش متخصص دیگری رفتم و ایشان با چند ضربه به دندانی که عصب کشی شده وارد کردند و با توجه به اینکه دردی را حس نکردم؛گفتند که مشکلی نداره ولی در صورتی که ورم انتهای لثه ام نخوابیده است.آیا به نظرتان برای برای درمان ورم نیاز به جراحی لثه است

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام شما بايد به يك دندانپزشك با تجربه مراجعه كنيد تا علت اصلي ورم لثه شما را پيدا كند به هر حال نبايد به حال خود رها شود زيرا ٩ ماه نقاهت مدت زمان طولاني است

 198. Avatar احسان گفت:

  سلام جناب دکتر، من چند روز پیش دندونم رو عصب کشی کردم، ولی ماده موقتی ک برام زده شده محتوا هاش داره کم کم میریزه ،بنده باید چیکار کنم ؟ مشکلی پیش میاد یا نه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بعد از عصب کشی دندان پانسمان می شود . ممکن است مواد پا نسمان کم کم از سطح دندان خارج شود . معمولا پانسمان تا یک ماه باقی می ماند . بهتر است شما بعد از یک هفته به دندانپزشک معالج خودتان مراجعه نمایید تا دندان دایم پر شود.

   1. Avatar عرفان گفت:

    سلام وقت بخیر آقای دکتر، آیا دندانی که عصب کشی می شود باید درد هم داشته باشد؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. دندان عصب کشی شده دیگه عصبی ندارد اگر خوب و کامل عصب کشی شده باشد جای برای درد نمی ماند.

 199. Avatar محمد رضا گفت:

  سلام آقای دکتر من یک هفته پیش دندان ۶ بالا رو عصب کشی کردم و پانسمان شد بعد دو روز درد شروع شد وکلا درد کم نشد تا رفتم دکتر مرحله دوم ولی بازم بعد یک ساعت کلنجار رفتن کار تمام نشد و هنوز درد دادم هم نبض دندان میزند هم درد کامل بدون حتی کمی آرام شدن در ضربه زدن به دندان هم یک طرفه دندان درد بیشتری دارد میشه راهنمایی کنید با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. احتمالا عصب کشی درست انجام نشده است بهتر است به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید.

 200. Avatar قر ه داغی گفت:

  سلام آقای دکتر من دوسال پیش یکی از دندونام رو پر کردم ولی الان تازه لثه ام و رم کرده علتش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این دندان عفونت کرده و نیاز به عصب کشی دارد. باید به یک متخصص ریشه ماهر مراجعه نمایید.

 201. Avatar سمیرا گفت:

  سلام خسته نباشید من دندان شش فک پایینم نیاز به عصب کشی داره میخواستم قیمت عصبکشی با ترمیم ویا با پست و روکش رو بدونم ممنون میشم جوابم رو هرچه زودتر بدین روز خوش

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بدون معاینه بیمار امکان اعلام هزینه ترمیم دندان و عصب کشی وجود ندارد. لطفا با مطب تماس بگیرید و وقت معاینه بگیرید

 202. Avatar DA گفت:

  سلام آقای دکتر
  من حدود ده روز دیگه وقت برای جراحی دندون عقل دارم میخواستم ازتون بپرسم میتونم تا قبل کشیدن دندون عقلم یکی دیگه از دندونامو عصب کشی کنم ؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   بسته به نظر پزشک معالج شما و تحمل و همکاری خود شما دارد. در اغلب مواقع این امکان وجود دارد.

 203. Avatar h گفت:

  سلام خسته نباشید دندان جلویی من درد شدیدی داشت ب طوری که دردش زد ب بینی وسرم ویک دفعه حس کردم از داخل دندونم ی چیزی مث یک رگ یا نخ کنده شد وبلافاصله درد قطع شد الانم روز ب روز داره درد کمتر میشه و دندونم بعضی وقتا ضربان داره و اگه دست بزنم درد میگیره .ایا باید عصب کشی کنم؟؟؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام احتمالا دچار عفونت دندان و یا حتی آبسه دندان شده اید. ممکن است بار دیگر دچار درد شدیدتری شوید. بنابراین سریعا به یک دندانپزشک مراجعه کنید تا وضعیت دندان های شما را بررسی کنند. ممکن است نیاز به عصب کشی نداشته باشید. همه چیز بسته به نظر دندانپزشکی است که شما را معاینه می کنند.

 204. Avatar حسینی گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر،من نزدیک به یک ماه هستش که دندون پیشین جانبی فک بالام رو عصبی کشی کردم خود دندونم درد نداره اما وقتی با انگشت اطراف بینیم و نزدیک لبم رو فشار میدم احساس درد دارم و دندونی که عصب کشی و پر کردم با حرکت انگشتم کمی لق میزنه به نظرتون باید چیکار کنم ،از اینکه دندون جلوییم اینطوری شده خیلی اذیتم میشم لطفا راهنمایم کنید

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام به دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید تا وضعیت شما را بررسی کنند. این علائم بعد از یک ماه طبیعی نیست . احتمالا فشار زیادی به این ناحیه وارد شده است و علائم باید کنترل شوند

 205. Avatar خمیرانی گفت:

  عرض ادب واحترام آقای دکتر،میخواستم بدونم اگر فقط ریشه دندون باقی مونده باشه میشه داخل ریشه هم پایه گذاشت وروی پایه دندون کاشت؟هم دندون جلو هم دندون آسیاب؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله میتوان از ریشه دندان استفاده کرد و در داخل ان پایه گذاشت وروی ان تاج دندان را درست کرد

 206. Avatar وحید گفت:

  سلام آقای دکتر میخاستم بدونم ایا دندان عقلی که به جا در اومده و به عصب رسیده رو میشه عصب کشی کرد دنبال اینم که به جای کشیدن اگه میشه درستشون کنم ایا امکان عصب کشی دندان عقل وجود داره کسی هست که انجام بده ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. معمولا دندانهای عقل ریشه های خوبی ندارد و به سختی می توان این دندانها را عصب کشی کرد. ولی اگر دندان عقلی در موقعیت خوبی قرار دارد ولی نیاز به عصب کشی دارد می توان ان را عصب کشی کرد بهتر است به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید.

 207. Avatar Sahel گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من دوروز پیش دندان ۶ فک پایینمو عصب کشی کردم ؛دندانم الان پانسمان هستش و نمیتونم فک بالامو روش جفت کنم درد میکنه انگار ی چیزی داخلشه و فشار میده حتی نمیتونم چیزی بجوم عفونتم داشته اموکسی سیلین و مترونیدازول هم مصرف میکنم هر ۸ ساعت دکترم دوتا پنی سیلین و دگزا گفتن بزنم اما باز تورم داره دلیلش چیه؟؟؟ا

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. تورم بین 3 تا 5 روز وجود دارد وبعد از این مدت به مرور کم می شود

 208. Avatar میترا گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید …من سه ماه پیش سه دندان آخر فک بالاییمو عصب کشی کردم و حالا از اون موقع به بعد یکی از ایین سه تا دندون به شدن به سردی و گرمی شیرینیجات حساس شده و به هیچ عنوان نمیتونم با هاش عذا بجوم یا لمسش کنم دوباره پیش دکترم رفتم گفت لبه هاش بلنده و کوتاهش کرد ولی بازم افاقه نکرد حالا امروز متوجه شدم که لثه ام هم به شدن درد ناک و ورم کرده است و از بعد عصب کشی تب مداوم دارم و صورتمم به شدت باد کرده …هیچ دکتری هم حاظر به کشیدنش نیست و درضمن دوماهه که آنتی بیوتیک مصرف میکنم و پنی سیلین نیز تزریق میکنم و از بچگی مدام هم از مسواک و آب نمک استفاده میکنم…
  خواهش میکنم راهنماییم کنید دردش کلافه کنندس…باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این دندان عفونت دارد باید مجددا عصب کشی شود لطفا از یک متخصص ریشه با تجربه وقت بگیرید.

 209. Avatar علیرضا گفت:

  سلام آقای دکتر من دندون ۶بالارو عصب کشی کردم و بعداز پانسمان ومصرف دارو به مدت یک هفته پر کردم وبعداز یک روز لثه هام ورم کرده وتازیر چشم ورم کشیده شده وباوجود مصرف آموکسی ۵۰۰هر ۸ساعت ومترونیدازول ورم بیشتر شده میخواستم بدونم نیاز به جراحی داره یا آنتی بیوتیک قویتر استفاده کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. وجود ورم نشانگر این است که دندان عفونت دارد و باید دومرتبه عصب کشی شود

 210. Avatar محمد گفت:

  سلام جناب دکتر
  بنده دندان 6 بالا رو عصب کشی کردم ولی در یک جلسه نهایت 20 دقیقه ای
  البته پزشکی که من مراجعه می کنم متخصص درمان ریشه هستن
  متاسفانه یکم کار داشتم هنوز پانسمان هستش و با یک طرف دهان غذا می خورم که برم پُر کنم و بعدا روکش بزارم
  می خواستم ببینم عصب کشی دندان 4 کانال بصورت یک جلسه و نهایت 20 دقیقه طبیعی هستش ؟
  و اینکه خودم مخصوصا گفتم بعد یک مدت پُر کنم که اگر مشکلی یا عفونت بوجود آمد بشه باز بررسی کرد و دارو درمانی
  در کل این تاخیر مشکلی بوجود نمیاورد ؟
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر متخصص ریشه متبحر باشد می توان در عرض 20 دقیقه دندان را عصب کشی کند ولی جایز نیست بین عصب کشی و پر کردن دندان فاصله طولانی بیفتد . دارو درمانی هیچ کمکی در تاخیر پر کردن دندان نمی کند

 211. Avatar پیام گفت:

  سلام
  اقای دکتر بعد از عصب کشی دندان بلافاصله پر میشه ؟؟
  دکتر من بلافاصله بعد از عصب کشی دندان رو پر کرد ! بعد که پرسیدم گفت اگه دندان مشکلی از نظر عفونت نداشته باشه میشه پر کرد ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر این است که در یک جلسه دندان عصب کشی شود ودر جلسه دیگر پر شود که اگر عصب کشی دچار مشکل شد بتوان دوباره عصب کشی کرد و به ریشه دندان دسترسی داشت.

 212. Avatar ناصر زهدی گفت:

  سلام جناب دکتر
  بنده 4 سال پیش یک دندان 6 آسیا پایین را عصب کشی و پر کردم ولی بخاطر استرس و ترس دندان پزشکی که همیشه دارم و اینکه پشت گوش می اندازم روکش نگذاشتم. الان کمی گوشه اش هم شکسته و به پایین دندان راه دارد ولی همیشه نخ دندان استفاده میکنم.
  متاسفانه کمی احساس میکنم طعم بدی هنگام مکش در دهان حس می کنم و انگار دندان کمی عفونت دارد ولی ورم یا تغییر رنگ در لثه ندارم ….
  سوال اینکه اگر این دندان را روکش کنم احتمال اینکه بعدا این عفونت محبوس شده و لثه و یا فک و حتی عفونت وارد خون شود چقدر است ؟
  آیا باید دندان را کشیده و ایمپلنت کنم ؟ یا امکان کنترل عفونت با دارو و ترمیم با روکش وجود دارد
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این دندان عفونت دارد باید حتما عصب کشی شود و سپس پر و بعدا روکش شود . هر مسیر درمانی به غیر از مسیر گفته شده به شکست می انجامد

 213. Avatar امیر گفت:

  دکتر سلام. حداکثر فاصله زمانی بین درمان ریشه و پرکردن دندان چقدر است؟ اگر به یک ماه برسه مشکلی پیش میاد؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است بعد از یک هفته که از عصب کسی گذشت دندان شما پر شود

 214. Avatar مریم گفت:

  سلام اقای دکتر… من 3 روز پیش دندون شماره 6 بالارو عصبکشی کردم و دکترم گفت چند روز انتی بیوتیک بخور بعد پر میکنم … اما دندون رو پانسمان نکرد و گفت بهتره باز باشه… بنظرتون این کار درست بوده یا بعد پر کردن مشکل بوجود میاره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. حتما باید دندان پانسمان شود .اگر دندان پانسمان نشود کار اشتباهی انجام شده است

 215. Avatar پویامنش گفت:

  سلام و ارادت
  در ابتدا بی نهایت ممنون از سایت و اطلاعات تخصصی بی نظیری که به اشتراک گذاشته شده و در ادامه من چندماه پیش درمان ریشه دندان ۶ فک پایین رو انجام دادم که متاسفانه بعداز چندروز دیواره داخلی شکست و دندان کلا تخلیه شد و حالا بعداز چندماه احساس التهاب لثه و درد در ریشه به هنگام لمس دندان دارم آیا امکان عفونی شدن کانال ها هست؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بله احتمالا دچار عفونت دندان شده اید و درمان شما هنوز تکمیل نشده است. برای تکمیل مراحل دندان به یک متخصص دندانپزشک با تجربه مراجعه کنید. از قدردانی شما نیز سپاسگزارم

 216. Avatar حدیث گفت:

  سلام جناب دکتر
  من دندان شماره 4 بالا رو عصب کشی کردم خیلی هم مورد خاصی نبود اما ایشان فرمودن عصب کشی لازمه انجام دادم بعد از عصب کشی فرمودند نیاز به رو کش دارد چون ممکن است دندان ترک بخورداما به علت مشکلات مالی گفتم فعلا لازم نیست. من برای ی ویزیت معمولی رفتم اما دستم توی پوست گردو موندو هزینه عصب کشی و پر کردن رو دادم.
  ایشون فرمودند شاید دندان بعد عصب کشی سالها کار کنه اما ممکنه بشکنه بعد یک ماه. منو ترسوندن. ولی دندان من فقط یکمی با آب خیلی سرد حساس شده بود. آیا حتما باید روکش کنم؟ یا میشه همینطور از همین دندان بدون شکستگی که ظاهر کاملا سالمی هم داشت و داره استفاده کرد؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام من شما را معاینه نکرده ام و اطلاع ندارم که وسعت شکستگی دندان و پوسیدگی دندان شما قبل از ترمیم چقدر بوده. به متخصص دندانپزشک مورد اعتمادتان مراجعه کنید تا شما را معاینه کنند

 217. Avatar محمد گفت:

  سلام آقای دکتر ،وقت شما به خیر باشه ابتدا نهایت تشکر وقدردانی رو ازشما دارم ،آقای دکتر من تقریبا دوماه پیش دندان شماره۵بالا سمت چپ رو تو(یک جلسه) دکتر دنداپزشک برام عصب کشی کرد وبعد ازنیم ساعت (همون روز)برام پرش کرد ،تواین دوماه خداروشکر اصلا درد نداشتم اما الان یه چند روزی هست وقتی چیز شیرین بین لثه هام میخوره وزمانی که یه کم با زبانم همون دندون رو(میک) میزنم بین لثه ای که دکتر دندانپرشک برام ترمیم کرده،احساس درد میکنم میشه لطف کنید وراهنماییم کنید که مشکل چیه؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   ممکن است دندانی که ترمیم شده دچار عفونت شده باشد و یا دندان مجاور آن دچار آسیب، عفونت و یا پوسیدگی شده باشد. مجدد به یک متخصص دندانپزشک با تجربه مراجعه کنید

 218. Avatar Maherani گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید من چهارده سالمه دندان هفت دائم سمت راست (خودم)تاجش شکسته و نیاز به عصب کشی یا کشیدن داره هرجا میرم میگه کار ما نیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای عصب کشی لطفا به متخصص ریشه مراجعه نمایید

 219. Avatar S.T گفت:

  سلام وقتتون بخیر.و ممنون از سایت مفیدتون… آقای دکتر من حدود 50 روز هست که دندان آسیای پایین رو در یک جلسه ریشه درمانی کردم.اوایل درد شدید داشتم.ولی الان درد های منقطع دارم .یه لحظه آروم یه لحظه درد… البته دندونپزشکم عکس گرفتن بعد از ریشه درمانی و گفتن به درستی انجام شده.و گفتن احتمال داره این درد تا 3 یا 4 ماه طول بکشه…میخواستم بدونم این درد طبیعیه(البته دردی نیست که نیاز به مسکن باشه)ولی حال دندونم باهاش خوب نیست.میخواستم بدونم دردم طبیعیه و خوب میشه و یا نیاز به مراجعه مجدد هست؟اگه طبیعیه دلیلش چیه و چقدر زمان میبره؟ با تشکر

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام فیزیولوژی بدن افراد با هم متفاوت است و گاها واکنش های درد نیز در افراد بسیار گوناگون است. اگر دچار عفونت دندانی نشده باشید جای نگرانی نیست و طبق دستور پزشک معالج عمل کنید

 220. Avatar خیاط گفت:

  سلام
  من دو هفته پیش دندان ۷ بالا رو عصب‌کشی کردم و از اون موقع درد دارم, مخصوصن خیلی به گرما وسرما حساسیت دارم و تا گیجگاهم تیر میکشه… امروز رفتم دکتر و درد و حساسیت رو مطرح کردم گفتن قطعن از یه دندون دیگه‌ست. ولی مطمئن نبودن کدوم. بنابراین کار بر روی دندون عصب‌کشی شده رو ادامه دادن( ظاهرن باید پایه میساختن و قالبگیری کردن) نتیجه اینکه من همچنان دارم درد میکشم و واقعن نمیدونم چیکار باید بکنم؟:(

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   باید از دندان های شما یک عکس OPG تهیه شود تا بتوان نظر داد

 221. Avatar زهرا گفت:

  سلام دکتر. تشکر میکنم از اطلاعاتی که در اختیار بیماران قرار میدهید. من قسمت کوچکیاز دندون 6 فک پایینم به علت خوردن ته دیگ شکست. اما به جز در لحظه شکسن دیگر هیچ دردی نداشتم. به دکتر مراجعه کردم و بعد از عکس گفتن پوسیدگی به ریشه دندان نزدیک است و ممکنه اگر فقط پر شود بعهدا به عصب برسه و نیاز به عصب کشی بشه و بهتر است از همین ابتدا عصب کشی شود. من هیچ دردی در دندانم ندارم فقط هنگام خوردن غذای شیرین اگر درقسمت شکستگی غذا وارد شود درد میگیرد که پس از خارج کردن با خلال دندان درد برطرف میشود. حالا به نظر شما بهترین درمان عصب کشی است یا به پر کردن تنها کافی است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام . باید پوسیدگی دندان بر داشته شود در حین کار اگر عصب دندان باز شود یاید عصب کشی شود در غیر اینصورت می توان دندان را بدون عصب کشی پر کرد.

 222. Avatar هانیه گفت:

  با عرض سلام.
  دندان سانترال فک بالا چند کانال دارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   دندان سانترال فک بالا یک کانال دارد