اطلاعات عمومی دندانپزشکی

عادات نادرست مضر برای دندان

عادات مضر برای دندان

بعضی از عادات روزانه که به نظر بدون ضرر می رسند، به سلامت دهان و دندان ما آسیب می رسانند. سبب پوسیدگی، از بین رفتن مینا و یا شکستن دندانها می شود. مینای دندان بسیار سخت است . اما در برابر هر چیز مقاومت ندارد.

چه عادت هایی به دندان آسیب می رسانند

اغلب عادات نادرست که به دندان ها آسیب می رساند شامل یک سری اعمال فیزیکی و خارجی می باشد که در اینجا توضیح می دهیم. این عادات مثل جویدن یخ و ورزش بدون حفاظت دندان می باشد. به طور کل جویدن و دندان زدن به اشیا و خوراکی های سخت از اعمال نادرستی است که به دندان ها آسیب می زند.

جویدن یخ

جویدن و خردکردن تکه های سخت یخ میتواند باعث ترک خوردن های ريز یا لب پرشدن دندانها شود. اگر این عادت عجیب و مضر ادامه یابد میتواند باعث تحریک عصب دندان شده و به دندان درد منتهی شود. صدمات دندانی وآسيب فك ناشی از ورزشهای خشن پردرگيری بسيارشايع است.

جویدن یخ به دندان های شما آسیب می رساند

جویدن یخ به دندان های شما آسیب می رساند

ورزش بدون حفاظ دندان

این نکته ای است که بسیاری از ورزشکاران نسبت به آن بی توجه هستند. در ورزشهای رزمی یا ورزشهایی که در آن تماس فیزیکی بالایی وجود دارد مثل بسکتبال، فوتبال، هاکی و… باید حتما از یک حفاظ دندانی (mouth guard) استفاده شود. جنس این حفاظ چیزی شبیه پلاستیک نرم است و دندانهای جلویی فک بالا را در برابر ضربه محافظت میکند. بدون استفاده از این حفاظ امکان ضربه خوردن و آسیب دیدن عصب، لق شدن، شکستن یا حتی خارج شدن کامل دندان وجود دارد و نمونه چنین اتفاقاتی بارها و بارها در میادین ورزشی رخ داده است. برای ساخت یک حفاظ دندانی میتوانید از نمونه های موجود در بازار استفاده کرده یا به یک دندانپزشک مراجعه کنید.

محافظ دندان برای ورزش کردن

محافظ دندان برای ورزش کردن

جویدن اشياء

برای بسیاری از ما این اتفاق افتاده است یعنی جویدن ته مداد یا خودکار در زمان تمرکز روی مطالعه یا انجام کار، نتیجه اش هم دقیقا شبیه جویدن یخ است. این عادت بسیار مخرب میتواند باعث ترک خوردن یا پریدن لبه دندان شود. وقتی موقع کار نیاز به جویدن چیزی دارید آدامسهای بدون قند بهترین گزینه هستند چون با تحریک ترشح بزاق دهان، دندانها را دربرابر اسید تولید شده توسط باکتریها محافظت خواهد کرد.

جویدن اشیا به دندان های شما ضرر می زند

جویدن اشیا و اجسام سخت به دندان های شما ضرر می زند

تخمه شکستن

عادت لذت بخشی که ترک کردن آن برای بسیاری غیرممکن است به راحتی میتواند دندانهای جلویی شما را به شکل باورنکردنی ای تخریب کند. تخمه شکستن مداوم و طولانی مدت آسیبهایی کوچک و نامحسوسی به دندانها وارد میکند که در طولانی مدت اثر تجمعی آنها باعث سایش شدید مینا و پریدگی لبه دندانها میشود. ترمیم چنین ضایعاتی کار دشوار و پرهزینه ای است بنابراین متاسفانه باید گفت بهترین راه برای پیشگیری تخمه نشکستن است. اگر هم نمیتوانید این عادت را کنار بگذارید دست کم تخمه هایی با پوسته نرم تر بخورید مثل تخمه کدو.

جویدن دانه ها دندان های شما را می شکند

جویدن دانه های سخت مثل تخمه و گردو دندان های شما را می شکند

چیپس خوردن

شاید فکر کنید مواد غذایی نشاسته ای موجب پوسیدگی دندانی نمیشوند چون شیرین نیستند اما این فکر درست نیست. باکتریهای موجود در حفره دهان میتوانند این مواد غذایی را به قندهای ساده تبدیل کرده و از آنها اسیدی بسازند که مینای دندان را حل می کند.

خوردن چیپس به دندان های شما ضرر می زند

خوردن چیپس و اسنک های حاوی کربوهیدرات بالا به دندان های شما ضرر می زند

اسید ایجاد شده تا ۲۰ دقیقه میتواند روی دندان تاثیرگذار باشد و اگر ماده غذایی چسبناک باشد و دور دندانها چسبیده باشد این مدت بیشتر هم میشود. چیپس به خاطر ماهیت خوراکی خود به راحتی به مدت طولانی اطراف دندانها باقی مانده و میتواند باعث پوسیدگی دندانی شود. در نتیجه اگر چیپس خوردید فورا دهان خود را با مسواک و نخ دندان تمیز کنید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “عادات نادرست مضر برای دندان

  1. Avatar الیاس عظیمی گفت:

    سلام اقای دکترپسرم یک سال وسه ماهشه خوردزمین دندون جلوش کلاازریشه دراومدچیکاربایدبکنم ایادوباره دندون درمیاره توروخداجواب بدیدمن خیلی نگرانم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      باسلام. این دندان شیری بوده است. در سن 6 الی 7 سالگی دندان اصلی کودک شما رویش خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *