دانستنی های ارتودنسی

طرز استفاده از موم ارتودنسی و کاربرد آن

خانمی در حال استفاده از موم در ارتودنسی

درمان با ارتودنسی ممکن است به دلیل وجود اشیا خارجی از جمله سیم ها، قلاب ها و براکت برای برخی آزار دهنده باشد و باعث برخی عوارض در داخل دهان مانند آفت دهان، زخم و یا حساسیت های لثه شود. استفاده از موم ارتودنسی می تواند ایجاد این عوارض دهان و دندان را به حداقل برساند.

موم ارتودنسی چیست؟

موم ارتودنسی از مواد غیر سمی و بی خطر که اغلب ساختار آشنا و طبیعی برای بدن دارند ساخته می شوند؛ موم ارتودنسی اغلب از موادی چون موم زنبور عسل یا پارافین تهیه می شود. این ماده برای افرادی که به دلیل وجود دستگاه ارتودنسی ثابت در دهان خود دچار زخم یا ناراحتی شده اند مورد استفاده قرار گرفته و باعث می شود که دستگاه ارتودنسی با بافت های دهان در تماس نباشد و در نتیجه باعث زخم و ایجاد حساسیت نشود.

خانمی که در حال استفاده از موم ارتودنسی بر روی براکت ارتودنسی ثابت است

کاربرد و دلیل تجویز موم اردتودنسی

در ابتدای درمان ارتودنسی به دلیل وارد شدن یک جسم خارجی (که شامل اجزای دستگاه ارتودنسی می باشد) به دهان ممکن است در اثر برخورد این اجسام خارجی لثه یا دیگر نواحی دهان زخم یا تاول ایجاد شود. در این زمان متخصص ارتودنسی برای بیمار موم ارتودنسی تجویز کند. این موم ها روی براکت های ارتودنسی قرار می گیرند تا از آسیب وارد کردن به دهان توسط این براکت ها و سیم ها جلوگیری شود. استفاده از موم ارتودنسی تا زمانی ادامه پیدا می کند که لایه های خارجی دهان به حضور ارتودنسی عادت کرده و مقاوم شوند. با سفت و مقاوم شدن پوست داخل دهان براکت ها به دهان آسیبی وارد نکرده و بنابراین نیازی به استفاده از موم ارتودنسی نخواهد بود.

روش استفاده از موم ارتودنسی

پیش از استفاده از موم ارتودنسی ابتدا به مدت 20 ثانیه دست های خود را با آب و صابون بشویید تا از ورود باکتری ها به دهان جلوگیری کنید. علاوه بر آن باید دندان های خود به آرامی مسواک زده و سپس با یک دستمال تمیز آن ها را خشک کنید. باکتری ها احتمال ایجاد زخم و تاول در دهان را بیشتر می کنند. یک تکه کوچک از موم داخل جعبه جدا کرده و چند ثانیه آن را بین انگشتان خود بچرخانید تا گرد شود. اندازه موم باید قدری باشد که قسمت های تیز براکت یا قسمت هایی که دهان را آزار می دهند کاملا بپوشاند. در نهایت با انگشت اشاره خود موم را روی قسمتی از براکت که باعث ایجاد زخم در دهان می شود قرار داده و فشار دهید. همین کار را برای دیگر دندان ها نیز تکرار کنید.

موم ارتودنسی در جعبه های رنگی

موم ارتودنسی

نحوه پاک کردن موم ارتودنسی

برای پاک کردن موم ارتودنسی می توانید از وسایلی چون خلال دندان، مسواک های بین دندانی و یا نخ دندان استفاده کنید. علاوه بر آن با انگشت نیز می توانید موم های روی براکت ها جدا کرد. ابتدا دست های خود را به خوبی بشویید و سپس به آرامی با انگشتانتان موم ها را از روی براکت ها جدا کنید. اگر موم را جدا نکنید، خود آن به مرور دچار ریزش می شود.

سوالات متداول طرز استفاده از موم ارتودنسی و کاربرد آن

1-اگر به صورت اتفاقی موم ارتودنسی توسط بیمار بلیعده شود، چه اتفاقی می افتد؟

موم ارتودنسی با استفاده از مواد طبیعی، غیر سمی و خوراکی ساخته شده است و در صورتی که بیمار سهوا آن را ببلعد هیچ مشکلی برای وی ایجاد نخواهد شد.

2-آیا می توان به جای موم ارتودنسی از مواد دیگر استفاده کرد؟

در صورتی که به استفاده از موم ارتودنسی نیاز پیدا کردید ولی در دسترس نبود می توانید از آدامس بدون قند استفاده کنید. آن را نرم کنید و روی براکت ها قرار دهید. علاوه بر آن استفاده از سیلیکون ارتودنسی و موم شمع نیز می تواند گزینه های جایگزین مناسبی باشند.

3-آیا موم ارتودنسی هنگام مسواک زدن جدا می شود؟

بله، می توانید موم را پیش از مسواک زدن پاک کنید و بعد از مسواک زدن و خشک کردن دندان ها دوباره موم ها را روی براکت های ارتودنسی قرار دهید.

4-آیا می توان هنگام آب یا غذا خوردن از موم ارتودنسی روی براکت های ارتودنسی استفاده کرد؟

خیر، با غذا خوردن موم ها از دندان ها جدا می شوند. پیش از غذا خوردن باید موم ها را پاک کنید و پس از مسواک زدن و پاک کردن دندان ها، موم ها را دوباره روی براکت ها قرار دهید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

12 دیدگاه برای “طرز استفاده از موم ارتودنسی و کاربرد آن

 1. Avatar سیمین رحمانی گفت:

  سلام اقای دکتر موم ارتودنسی را از کجا تهیه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. موم ارتودنسی را باید از داروخانه های معتبر خریداری کنید.

 2. Avatar عسل عبدوستي گفت:

  سلام اقاي دكتر جميليان
  من سه روز گذشته مطبتون ارتودنسي فك بالا انجام دادم ولي استفاده از موم رو تجويز نكرديد و خيلي داره براكت ها اذيتم ميكنه،ميتونم موم رو تهيه كنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سرکار خانم بله، حتما از موم ارتودنسی استفاده بفرمایید. موفق و تندرست باشید.

 3. Avatar پریسا گفت:

  هنگام استفاده از موم حتی آب هم نمیتونیم بخوریم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید از محکم بودن جای قرار گرفتن موم ارتودنسی روی دندان اطمینان حاصل کرد و سپس آب نوشید.

 4. Avatar علی گفت:

  سلام آقای دکتر از کجا باید تهیه موم ارتودنسی را تهیه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. موم ارتودنسی را باید از داروخانه تهیه کرد.

 5. Avatar سمیرا مرادی گفت:

  سلام. چه روشی خوبی، من حدود 2 هفته است که ارتودنسی انجام دادم. لبم با سیم زخم میشه. دکترم بهم نگفت از موم ارتودنسی استفاده کنم و سایت هم نداره. مرسی آقای دکتر جمیلیان بابت اطلاعات خوبتون.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. موم را از داروخانه تهیه کنید. و روی براکت بزارید بعد از مدتی به سیم های ارتودنسی عادت می کنید. سلامت و شاد باشید.

   1. Avatar نسیم گفت:

    سلام آقای دکتر هزینه ارتودنسی چقدرهستش؟ من فک پایینم عقبه وباید ارتودنسی بشه دندونام.. میخاستم ببینم هزینه ارتودنسی چقدر میشه؟

    1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

     سلام هزینه ارتودنسی بعد از معاینه مشخص می شود. ویزیت اولیه ارتودنسی در مطب من بدون هزینه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *