اطلاعات عمومی دندانپزشکی

سکسکه نوزادان

سکسکه نوزادان

سکسکه در نوزادان بسیار شایع است. مطالعات نشان میدهد که در واقع سکسکه کردن میتواند از هفته ششم بعد از لقاح شروع شود و خانم های باردار گاهی می توانند سکسکه کردن نوزادش را احساس کنند. در اینجا دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی توضیحاتی درباره این موضوع ارائه می دهند.

نوزادانی که داخل رحم بطور متناوب سکسکه می کردند، اغلب بعد از تولد خارج رحم نیز سکسکه میکنند. گرچه بطور کلی سکسکه کردن نوزادان نگران کننده نیست، اغلب والدین جدید دلواپس سکسکه نوزادشان هستند و میخواهند راهی برای کمک به نوزادشان پیدا کنند.

چطور سکسکه نوزاد را متوقف کنیم

چطور سکسکه نوزاد را متوقف کنیم

هر علتی معلولی دارد اگر بدانید که علت سکسکه نوزاد شما چیست می توانید برای توقف و درمان سکسکه کودک خود اقدام مناسبی را انجام دهید. در اینجا چهار روش کارآمد را بر اساس علت بروز سکسکه توضیح می دهیم:

  1. آروغ زدن نوزاد. فشار در معده کوچک نوزاد ممکن است باعث سکسکه و بدتر شدن آن شود. واداشتن نوزاد به آروغ زدن این فشار را کاهش میدهد. برای این کار او را روی شانه تان صاف نگه دارید و ضربات آهسته ای به پشتش بزنید و یا او را بر روی زانویتان بنشانید کمی به سمت جلو خم کنید وبه آرامی به پشت او ضربه بزنید.
  2. غذا دادن به نوزاد. چه شیر مادر و چه شیر خشک، عمل مکیدن شیر میتواند محرک دیافراگم و سپس شل شدن و برگشت آن به حالت نرمال و توقف سکسکه نوزاد باشد. حتی اگر این فرایند اثربخش نبود، غذا دادن به نوزاد در حال سکسکه کمک خواهد کرد تا فکرش از سکسکه منحرف شود به چیز دیگری فکر کند.
  3. به یک دکتر متخصص نوزاد مراجعه کنید تا رفلاکس نوزادتان را چک کند. رفلاکس وضعیتی است که محتویات مری به سمت گلو و دهان برمیگردد. در بعضی از نوزادان، سکسکه های شدید و مکرر میتواند نشانه یک مشکل پزشکی باشد. اگر نوزادتان بیش از یک یا دو بار در روز یا در دوره طولانی سکسکه میکند این امکان وجود دارد که او رفلاکس داشته باشد. بچه هایی که رفلاکس دارند معمولاً نشانه های دیگری نیز شامل مشکلات تنفسی یا احساس درد هنگام غذا خوردن دارند. رفلاکس قابل درمان است، بنابراین اگر نوزاد شما بیش از حد سکسکه میکند، در بیان این موضوع به متخصص اطفال درنگ نکنید.
  4. آرام باشید و منتظر بمانید. سکسکه برای نوزادتان آسیب جدی به همراه ندارد. بعضی اوقات منتظر ماندن بهترین راهکار است. سکسکه نوزادان عموماً بیش از 30 دقیقه طول نمیکشد و معمولاً در مدت زمانی کوتاه تر متوقف میشود. سکسکه با بزرگ تر شدن نوزاد کاهش می یابد. هنگامیکه نوزاد یکساله میشود، سکسکه کردن به ندرت اتفاق می افتد.

درمان سکسکه نوزاد

نبایدهای درمان سکسکه نوزادان

آروغ زدن نوزاد بلافاصله بعد از هر وعده غذایی میزان بروز سکسکه را کاهش میدهد. روش های درمانی عامه و مخصوص بالغین را برای توقف سکسکه نوزادتان به کار نبرید، بطور مثال ترساندن کودکتان، نفس کشیدن در پاکت های کاغذی یا قراردادنش به روی سر و… این روش ها برای نوزاد مضر است و تأثیری در متوقف کردن سکسکه در نوزادان ندارد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *