رادیوگرافی سفالومتری از مبانی تا تصویربرداری سه بعدی

سفالومتری 3 بعدی فصل21

سفالومتری سه بعدی

صورت انسان بدون شک یک معجزه است. هویت ما را در بردارد و مشخص می کند ما چه کسی هستیم. صورت ساختاری فرهنگی، یک اعجاب زیبایی، یک وجود بیولوژیک و دنیایی از بیان های نامحدود می باشد. هر گونه تلاشی در تغییر صورت بر روی همهء این ابعاد تاثیر می گذارد بنابراین مسئولیتی است عمیق که نیاز به مطالعه و درک از بیمار دارد.

اندازه گیری صورت انسان

پیچیدگی و جذابیت نامحدود صورت باعث شده است که نتوان آن را به سادگی مورد ارزیابی کمی قرار داد. اما در عین حال دندانپزشکی و پزشکی نیازمند کمیت هستند. با اینکه ارزیابی بصری صورت –cephaloscopy – برای تشخیص و درمان ضروری می باشد، اما برداشت ذهنی متخصص از عمیق ترین معاینات بصری پر اهمیت تر است.
به منظور کمک به درمان ، ارتودنتیستها و جراحان از سفالومتری استفاده می کنند، علمی که اندازه و تناسب های سر را ارزیابی می کند. اندازه گیری فیزیکی انسان – anthropometry – به سال 1954 باز می گردد که Johann Elsholtz یک میلهی anthropometron، برای اندازه گیری بدن انسان و تقارن های آن طراحی کرد. در سال 1920 آنتروپولوژیست و پزشک مشهور Arles Hrdlicka، به دقت روشهای اندازه گیری سر و صورت را برای اولین بار بررسی و ثبت کرد کار Broad bent و Bolton در سال1931 شروع دوره سفالومتری را رقم زد و ماراتونی 755 ساله در مطالعات ارتودنسی را آغاز کرد. از زمان Munroe ،Farkas ،Kolar ،Salter و برخی دیگر اطلاعات گسترده ایی از اندازه گیری های سر وصورت ارائه گردیده است.
با اینکه استفاده از سفالومتری 2 بعدی به طور روتین در مطالعهء کودکان و بزرگسالان برای تشخیص و درمان ناهنجاری دنتوفاسیال تبدیل به بخشی ضروری شده است، سفالومتری 3 بعدی اطلاعات بسیار دقیقتر و مفیدتری را در اختیار متخصصین و محققین قرار می دهد، در واقع پیشرفت شگرفی در تشخیص ودرمان ناهنجاریهای صورت به وجود آمده است.

سفالومتری 3 بعدی

در سال 1994 Jacobson و Gereb یک آنالیز سفالومتریک 3 بعدی را طراحی کردند. lemchen ، Engel و Jacobson با استفاده از تصویربرداری دلفین، از دیجیگراف 3 بعدی استفاده کردند که قابلیت اندازه گیری دقیق نقاط سطحی بر روی صورت ودهان به شکل 3 بعدی را داشت (شکل a1-22 وb1-22) دیجیگراف فواصل بین نقاط آناتومیک، زوایا و صفحه ها را در فضا توسط مختصاتهای Z وy وX نشان می داد. یک آنالیز جامع 3 بعدی سفالومتریک در 45 ثانیه طراحی می شد و 25 نقطه بر روی صورت و داخل دهان به صورت دیجیتال نشان داده می شدند.
هر چند ارتودنتیست ها به سفالومتری 2 بعدی عادت کرده بودند. به منظور وفق دادن تدریجی و پذیرفتن آنالیزهای سفالومتریک 3 بعدی توسط متخصصین، Jacobson و Engel نرم افزار موقتی را طراحی کردند. که با استفده از الگوریتم ها سفالومتریک 3 بعدی را طوری تغییر می داد که به شکل داده های سفالومتریک 22 بعدی در آیند.
در حال حاضر Computerzed tomography ( CT ) سفالومتری پیچیده 3 بعدی را ممکن ساخته است. آنالیز سفالومتری 3- بعدی ساخته شده توسط اسکن توموگرافی حجم سنج با پرتومخروطی می تواند کاملاً جایگزین سفالومتری دو بعدی شود (فصل 211)

طبیعی در مقابل جذاب Normal Versus Attractive

معمولاً از متخصصین خواسته می شود بیماران را ارزیابی کنند و در مورد تغییراتی که باعث بهتر کردن عملکرد و فانکشن حفره دهان و ظاهر صورت می شوند نظر دهند؛ در این راستا، متخصصین بر سفالومتری متکی می شوند. هرچند، اکثر نرمهای سفالومتری 2 بعدی براساس میانگین بیماران با اکلوژن نرمال می باشند 12-8. نرمهای بسیار اندکی با استفاده از بیمارانی بااکلوژن نرمال که “جذاب” تلقی شده اند انتشار یافته است.
زیبایی صورت معجزه ایی طبیعی اما زود گذر می باشد که نمی توان آن را با سفالومتری اندازه گیری کرد همچنین جذابیت صورت تحت تاثیر زمان، سلیقه، و فرهنگ می باشد و نمی توان با دقت و به طور مطلق آنرا تعریف کرد اما می توان آن را اندازه گیری کرد. مردم معمولاً فارغ از سن، نژاد و تحصیلات بر روی صورتهای جذاب و غیر جذاب اتفاق نظر دارند. براین اساس، نویسنده اندازه گیریهای سفالومتریک 3 بعدی را از بیمارانی به دست آورد که به طور واحد زیبا و جذاب تلقی می شدند.

دانلود فصل بیستم و یکم از کتاب رادیوگرافی سفالومتری از مبانی تا تصویربرداری سه بعدی (تصويربرداري سفالومتري به صورت سه بعدي) انتشارات شایان نمودار

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *