زمان ارتودنسی

زمان حرکت دندان در ارتودنسی

زمان حرکت دندان در ارتودنسی

 زمان حرکت دندان  و مدت درمان ارتودنسی برای همه بیماران یک دغدغه بزرگ است. همه افراد تمایل دارند دندان ها به بهترین شکل ممکن و در مدت زمان کوتاهی حرکت کرده و جا به جا شوند تا سریع تر شاهد نتیجه درمان ارتودنسی باشند. متخصص ارتودنسی مجاز نیست بیش از 1 تا 2 میلی متر در ماه دندان را حرکت دهد. حرکت تند و غیر استاندارد ممکن است به سلامت دهان و دندان بیمار آسیب برساند.

 زمان حرکت دندان در ارتودنسی بسته به نوع ناهنجاری، روش ارتودنسی، سن بیمار،نوع بافت استخوان و… متفاوت خواهد بود. به همین دلیل است که در اولین جلسه مشاوره برای شروع درمان، ارتودنتیست به هیچ عنوان به این سوال بیمار مبنی بر زمان پایان درمان ارتودنسی پاسخ قطعی نخواهد داد و فقط می تواند مدت درمان ارتودنسی را پیش بینی کند.

حرکت دندان در درمان ارتودنسی

عوامل موثر بر زمان حرکت دندان در ارتودنسی

اشتباه بزرگی که برخی از بیماران مرتکب می شوند، قیاس شرایط درمانی خود از نظر زمانی با بیماران دیگر است. برخی از افراد از کند بودن سرعت ارتودنسی ناراضی بوده و مدت زمان ارتودنسی خود را با دیگر بیماران مقایسه می کنند. اما لازم است بدانید که حرکت دندان در ارتودنسی تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد که در ادامه بیان خواهیم کرد:

  • سن بیمار

اولین و مهمترین عامل موثر بر زمان حرکت دندان در ارتودنسی سن بیمار است. با افزایش سن، بافت اسکلتی بدن سخت تر شده و در نتیجه دندان ها با سرعت کندتری جابجا می شوند. توصیه ارتودنتیست ها بر این است که اگر فرزندان شما دچار ناهنجاری و بی نظمی دندان هستند درمان را از 8 سالگی شروع کنید. در سنین کم، به علت نرم بودن استخوان ها سرعت حرکت دندان در ارتودنسی را بیشتر می کند.

  • نوع روش ارتودنسی

این مسئله بسیار مهم است که ارتودنتیست بنا به تشخیص خود و البته تقاضای بیمار، از چه روش درمانی برای مرتب کردن دندان های بیمار استفاده می کند. در جلسه اول مشاوره ارتودنسی، ارتودنتیست در مورد این موضوع با شما صحبت خواهد کرد. برخی از روش های ارتودنسی سرعت عمل بالاتری دارند ولی یا شرایط بیمار امکان استفاده از آن متد را نخواهد داد و یا اینکه بیمار با این روش ارتودنسی موافقت نمی کند.

  • میزان ناهنجاری دندان ها

قطعا این مسئله بسیار مهم است که دندان های بیمار تا چه اندازه نامنظم است. وضعیت دندان ها به شدت بر روی زمان حرکت دندان در ارتودنسی تاثیر خواهد گذاشت. این یک امر طبیعی است که افرادی با بی نظمی شدید دندان ، دیرتر به سلامت و زیبایی دندان ها می رسند.

  • سلامت دندان ها

بیمار ارتودنسی در طول دوران ارتودنسی به صورت ماهانه و یا زودتر توسط ارتودنتیست معاینه می شود تا هم وضعیت حرکت دندان ها و هم سلامت آن ها کنترل شود. پوسیدگی دندان نیازمند ترمیم خواهد بود و همین موضوع زمان حرکت دندان در ارتودنسی را متاثر می کند. بیمارانی که به پوسیدگی دندان و بیماری های لثه مبتلا هستند باید دوره درمانی تا زمان بهبودی کامل را طی نمود و سپس ارتودنسی انجام شود.

  • تعهد بیمار نسبت به درمان

این مسئله نیز بسیار مهم است که بیمار تا چه اندازه مراقبت های لازم از ارتودنسی را به عمل آورده و به سفارشات ارتودنتیست عمل می کند. برای مثال خوردن غذاهای سخت و محکم باعث می شود براکت ارتودنسی کنده شود و نیاز به معاینه مجدد باشد. این معاینه و چسباندن مجدد براکت زمان بر خواهد بود و بر طول درمان ارتودنسی تاثیر می گذارد. بنابراین هر چه بیمار با متخصص همکاری بیشتری داشته باشد، زمان حرکت دندان در ارتودنسی سریع تر خواهد بود.

چند نکته مهم در مورد زمان حرکت دندان در ارتودنسی

اگر قصد دارید از ارتودنسی برای مرتب کردن دندان های خود کمک بگیرید قبل از هر چیز توصیه می کنیم این چند مطلب را با دقت مطالعه کنید:

بیمار باید صبور باشد. به هرحال حرکت دندان به سادگی انجام نمی پذیرد، چرا که قرار است استخوان در بافت لثه جا به جا شود. پس با توجه به زمان بر بودن ارتودنسی بیمار باید حوصله به خرج دهد.

تمامی سفارشات ارتودنتیست باید به دقت عملی شده و مراقبت های لازم انجام شود تا مدت درمان ارتودنسی و زمان حرکت دندان در ارتودنسی کوتاه تر شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *