ناهنجاری های مادرزادی

زمان ارتودنسی بیماران شکاف لب و کام

زمان ارتودنسی بیماران شکاف لب و کام

ارتودنسی برای بیماران لب و کام شکری با شرایط ویژه ای همراه است. زمان مناسب و درمان مناسب برای این بیماران پیچیدگی های خاص خود را دارد. هدف از نگارش این مقاله پاسخ به تمام سوالات شما درباره ی ارتودنسی برای بیماران لب و کام شکری است.

بیماری شکاف لب و کام چیست؟

لب شکری یا لب شکافته نوعی بیماری مادرزادی است که در آن یک شکاف در لب و گاهی در کام به صورت یک طرفه و گاهی دو طرفه وجود دارد  و در نتیجه آن قسمت باز می ماند. به لب شکری نام های خرگوش لب، لب چاک، شکافته لب و چهار لب نیز گفته می شود.

شکاف کام حالتی است که در آن بخش های چپ و راست قسمت سخت کام پیوستگی ندارد. لب شکری ممکن است با کام شکافته نیز همراه باشد. این بیماری ها امروزه با جراحی سریع پس از تولد نوزاد قابل درمان است.

لب و کام شکافته

علل شکاف لب و کام چیست؟

این مشکل می تواند  ارثی باشد . عوامل  محیطی هم می نواند باعث پیدایش این بیماری می باشد. عوامل محیطی مثل   تماس مادر در زمان حاملگی با مواد سمی، اشعه ایکس و یا مصرف الکل ، کوکائین ،  دارو های عصبی  در زمان  حاملگی و یا سیکار کشیدن مادر در دوران حاملگی و غیره باشد.

 شکاف لب و کام چه عوارضی دارد؟

عوارض شکاف لب و کام بسته به نوع آن متفاوت است. به طور کلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ناهنجاری در تنفس
  • عفونت های گوش و کاهش شنوایی
  • تاخیر و مشکل در تکلم
  • مشکلات دندانی

درمان بیماری شکاف لب و کام چگونه انجام می گیرد؟

تنها راه حل مشکل افراد لب و کام شکری جراحی پلاستیک است. اما، جراحی پلاستیک فقط صورت فرد را تغییر می دهد. شکاف لب و کام در جلوی دهان می تواند مشکلات گوناگونی برای دندان ها ایجاد کند. مثلا، بر روی تعداد، اندازه و شکل و موقعیت دندان های شیری و دائمی تاثیر می گذارد

زمان مناسب ارتودنسی برای بیماران لب و کام شکری کدام است؟

 بیماران لب و کام شکری از همان بدو تولد باید تحت درمان باشند. برنامه ی درمانی برای این بیماران ممعولا شامل معاینات دندانپزشکی بوده و حدودا از یک سالگی شروع می شود.. درمان  ارتودنسی متحرک  برای بیماران لب و کام معمولا از سن 6 سالگی شروع می شود

 پیوند استخوان ممکن است در سنین 8 تا 11 سالگی و در زمان رشد دندان های نیش توصیه شود. برای اصلاح موقعیت دندان ها توصیه می شود ارتودنسی  ثابت برای بیماران لب و کام شکری از سن 12 سالگی شروع شود.

ارتودنسی لب و کام شکافته

هدف از معاینه ارتودنسی قبل از دندان درآوردن نوزاد این است که رشد صورت و به خصوص فک ها بررسی شود. در این معاینه متخصص ارتودنسی برنامه های بلندمدت و کوتاه مدت خود را ارائه می دهد.

به طور کلی، فاز اول درمان ارتودنسی برای بیماران لب و کام شکری از سن 6 سالگی انجام می شود و حدودا تا 12 سالگی ادامه می یابد. فاز اول درمان های ارتودنسی برای بیماران لب و کام شکری حتما باید قبل ازپیوند استخوان صورت بگیرد تا بستر مناسب برای رویش دندان ها در فک و محل شکاف فراهم شود. در مرحله ی فاز اول باید دندان های اضافه ی اطراف شکاف خارج گردد.

در مورد بیمارانی که دندان های غایب دارند، باید برحسب مورد دندان های فک بالا و پایین ردیف شوند. معمولا در این بیماران فک بالا به عقب تمایل دارد و بنابراین باید با دستگاه های متحرک فک بالا را به جلو هدایت کرد.

فاز دوم ارتودنسی برای بیماران لب و کام شکری از 12 سالگی به بعد شروع می شود. بیمار لب و کام شکری بعد از 12 سالگی و با رویش دندان های دائمی به ارتودنسی ثابت فک ها نیاز دارد. با انجام ارتودنسی برای بیماران لب و کام شکری می توان دندان های هردو فک را ردیف و هماهنگ کرد. در این مرحله، درمان ارتودنسی برای بیماران لب و کام شکری معمولا چند سال ادامه پیدا می کند.

فاز سوم درمان ارتودنسی برای بیماران لب و کام شکری در حدود 17 یا 18 سالگی و قبل از جراحی فک انجام می شود. این دوره برای بیمارانی است که دچار ناهنجاری شدید فکی هستند و درمان ارتودنسی فاز دوم قادر به رفع آن نیست.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *