دستگاه های ارتودنسی

ریتینر چیست

ریتینر چیست

ریتینر در واقع همان دستگاه ارتودنسی نگهدارنده ای است که بعد از ارتودنسی و مرتب شدن دندان ها، بیمار باید از این دستگاه ارتودنسی استفاده کند. بعد از اینکه درمان ارتودنسی به پایان می رسد، زمان استفاده از ریتینر نیز فرا می رسد. در زمان ریتینر دندان، دندان ها که یکبار حرکت و جابجایی را تجربه کرده اند، اکنون مستعد این هستند که با برداشته شدن قالب مجددا به حالت اولیه خود باز گردند. در نتیجه اگر مراقبت های لازم از دندان ها به عمل نیاید زحمات شما به هدر خواهد رفت. ریتینر بخشی از درمان خواهد بود که بعد از اتمام ارتودنسی برای بیمار تجویز می شود.

استفاده از ریتینر یا نگهدارنده بعد از ارتودنسی

در واقع زمان استفاده از ریتینر دقیقا از زمان پایان درمان ارتودنسی خواهد بود. استفاده از ریتینر این اطمینان را به شما خواهد داد که دندان های شما در موقعیت جدید، ثابت شده و بعد از برداشتن سیم ها، به هیچ عنوان به حالت اولیه خود باز نگردد. لذا ارتودنتیست ها این مرحله درمان را بسیار حساس و حیاتی می دانند چرا که تضمین کننده میزان موفقیت دوره ارتودنسی خواهد بود.

استفاده از ریتینر بعد از ارتودنسی

دلایل نیاز به استفاده از ریتینر

برخی از بیماران زمانی که ارتودنتیست استفاده از ریتینر را اجبار می کند، مقاومت کرده و تمایلی به استفاده از آن ندارند. ما معتقدیم اگر بیماران با کارایی ریتینر آشنا باشند و بدانند این دستگاه ارتودنسی چه تاثیری در موفقیت درمان ارتودنسی دارد بدون کوچکترین مقاومتی، استفاده از ریتینر را قبول می کنند. ریتینر چند عملکرد مهم دارد:

 • همانگونه که بیان کردیم مهمترین حسن استفاده از ریتینر ثابت نگهداشتن دندان ها و جلوگیری از بازگشت ارتودنسی دندان های مرتب شده به حالت اولیه است. به طور متوسط دوره درمانی ارتودنسی یک سال است. ولی وابسته به نوع ناهنجاری این زمان متغیر است تصور کنید عدم استفاده از ریتینر زحمات درمان ارتودنسی را هدر خواهد داد.
 • یکی از ناهنجاری هایی که در بعضی از بیماران دیده می شود، عدم تطابق دندانها با لثه است. استفاده از ریتینر کمک می کند دندانها با لثه هماهنگ شده و فک شما به بهترین شکل ممکن فرم داده شود.

پیشنهاد متخصص ارتودنسی برای بهترین زمان استفاده از ریتینر

اما این مسئله مهم است که ریتینر چه زمانی باید برای بیمار استفاده شود. زمانی که دستگاه ارتودنسی در دهان بیمار وجود دارد، هیچ خطری مبنی بر بازگشت دندان ها به فرم اولیه وجود ندارد. اما مشکل زمانی شروع می شود که ارتودنسی پایان یافته و متخصص دستگاه ارتودنسی را از دهان شما خارج می کند. با مراقبت اصولی فرم جدید و مرتب دندان ها حفظ شده و یا اینکه با بی توجهی، باز به درجاتی از نامنظمی دندان ها بازخواهید گشت.

بیمارانی که از ریتینر استفاده می کنند در واقع از درمان خود حمایت خواهند کرد. اما بهترین زمان استفاده از ریتینر در یک ماهه اول بعد از اتمام ارتودنسی است چرا که در این زمان بیشترین احتمال جابجایی دندان ها وجود دارد. فراموش نکنید که در  انسان تا پا یان عمر امکان حرکت و جابجایی دندان ها وجود خواهد داشت

مدت زمان استفاده از ریتینر در بیماران مختلف متفاوت است. بسته به سن بیمار و میزان قابلیت حرکت دندان ها، وضعیت اولیه دندان و فک، شرایط درمان و… ارتودنتیست تشخیص خواهد داد که ریتینر تا چه مدت باید مورد استفاده قرارگیرد. در مدت استفاده از ریتینر بیمار باید در زمان های تعیین شده، به متخصص مراجعه نموده و وضعیت کلی دندان و فک را کنترل نماید.

تصاویر ریتینر ثابت و متحرک

انواع ریتینر مورد استفاده برای دندان ها

به طور کلی دو نوع ریتینر ثابت و متحرک وجود دارد که نوع ثابت آن باید تا زمان تعیین شده توسط ارتودنتیست، همانند براکت ها بر روی دندان های بیمار ثابت باقی بماند. متخصص ارتودنسی بسته به عوامل مختلفی مدت زمان استفاده از ریتینر ثابت و یا ریتینر متحرک را تعیین خواهد کرد.

سوالات متداول ریتینر چیست؟

1- آیا باید هر شب ریتینر(نگهدارنده) خود را تمیز کنید؟

بله، درست مانند اینکه هر روز دندان های خود را مسواک می زنید، مهم است که هر روز ریتینر خود را تمیز کنید. ریتینر ها به عضلات و بافت های دهان شما کمک می کنند تا دندان های خود را در محل جدید خود نگه دارند.

2- چگونه می توان ریتینر خود را تمیز کرد؟

می توانید هنگام مسواک زدن، مسواک و خمیردندان بزنید. همچنین می توانید ریتینر خود را در هر محلول تمیز کننده از داروخانه برای 15 دقیقه خیس کنید، وگرنه مقدار کمی سرکه رقیق شده سفید همان کار را انجام می دهد.

3- چگونه می توانم از ریتینر مراقبت کنم؟

با ریتینر های دهان خود بازی نکنید، هیچ چیز چسبنده یا جویدنی را نخوردید، زیرا این ممکن است باعث آسیب دیدن یا کثیف شدن ریتینر شود .

4- کاربرد ریتینر چیست؟

ریتینر یک وسیله سفارشی ساخته شده، قابل جابجایی یا ثابت است که به دندان ها کمک می کند تا بعد از برداشتن ارتودنسی، موقعیت جدید خود را حفظ کنند. از ریتینر نیز می توان برای درمان مشکلات جزئی ارتودنسی استفاده کرد. استفاده از ریتینر قسمت بسیار مهمی از مراقبت بعد از ارتودنسی است.

5- ریتینر های ارتودنسی از چه ساخته شده اند؟

ریتینر های ارتودنسی دستگاه هایی هستند که به صورت سفارشی ساخته می شوند، معمولاً از سیم یا پلاستیک روشن و یا از اکریل ساخته می شوند.

6- آیا ریتینرمی تواند دندان ها را به عقب برگرداند؟
ریتینر ها بعد از برداشتن ارتودنسی بخش مهمی از درمان ارتودنسی هستند. اگر جابجایی دندانها حداقل باشد، می توان از ریتینر برای حرکت دندان ها به سمت نحوه قرارگیری در هنگام برداشتن براکت ها استفاده کرد. سرانجام، در صورت عدم مناسب، ریتینر هرگز نباید روی دندان ها استفاده شود.

دکتر جمیلیان
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

51 دیدگاه برای “ریتینر چیست

 1. Avatar سجاد گفت:

  سلام آقای دکتر ، ببخشید زمانی که ریتینر (ثابت یا متحرک) مورد استفاده قرار میگیره هم مانند زمانی که براکت ها روی دندان هستند ، باید جهت چکاپ هر ماه به متخصص مراجعه بشه یا اینکه نیازی نیست؟
  و اینکه زمان استفاده از ریتینر ، امکان لمینیت کردن یا کامپوزیت دندان هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، نیازی نیست. در زمانی که متخصص ارتودنسی معالج به شما مراجعه نمایید تا ریتینر باز شود. حدودا ریتینر تا شش ماه گذاشته می شود و وقتی باز کردید لمینیت یا کامپوزیت انجام گردد.

 2. Avatar فاطیما گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر. بعداز برداشتن براکت ها دکترم به من ریتینر متحرک هاولی داد و یه مدت تحت نظر نظر ایشون بودم.بعد از 2 سال گفتن دیگه نیازی نیست متحرک بزارم… اما وقتی که بر میدارم دندونم مث قبل صاف نمیمونه.کج نمیشه ولی یکم جابه‌جایی داره. یعنی تا آخر عمر باید بذارم؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حتما شما نزد متخصص ارتودنسی درمان ارتودنسی دندان های خود را انجام نداده اید. زمانی که طرح درمان ارتودنسی درست و صحیح باشد برگشت نخواهیم داشت.

 3. Avatar مبینا گفت:

  سلام خسته نباشید. آیا ریتینر دائمی هست؟؟؟ یعنی فرد تا آخر عمر باید بزاره؟؟؟یا بعد از یک مدتی میشه برای همیشه برداشت؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، فیکس دندان یا همان ریتینر بعد از درمان ارتودنسی استفاده می شود. استفاده از سیم های پشت دندان یا پلاک دندان بعد از درمان ارتودنسی جهت کامل کردن این درمان ضروری است. طبق توصیه متخصص ارتودنسی باتجربه و ماهر، معالج خود استفاده از ریتینر به مدت چند ماه هست. بعد باید توسط متخصص ارتودنسی معالج باز گردد.

 4. Avatar سجاد گفت:

  سلام آقای دکتر ، اگر بخواهیم که پس از ارتودنسی ، از ریتینر ثابت بجای ریتینر متحرک استفاده بشه ، امکانش هست ؟ و آیا مدت زمان استفاده از ریتینر ثابت هم همان حدود ۶ ماه هست یا مدت زمان بیشتری نیاز هست؟
  با تشکر از شما.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید با متخصص ارتودنسی معالج خود در این خصوص مشورت نمایید. بستگی به طرح درمان متخصص ارتودنسی دارد.

 5. Avatar دنیز گفت:

  سلام چند سالی از برداشتن ارتودنسیم می گذره مدت کوتاهی از ریتینر متحرک استفاده کردم و بعد استفاده نکردم. آیا می توانم مجدد استفاده کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است در این خصوص به متخصص ارتودنسی معالج خودتان مراجعه نمایید تا راهنمایی های لازم به شما داده شود.

 6. Avatar علی حجتی گفت:

  سلام آقای دکتر دو سال دندانهام ارتودنسی داشت. و حدود 8 ماه هست که شما ارتودنسی ام را باز کردید. و ریتینر متحرک داشتم. دیگه اصلا مشکلی ندارم دندان هام کاملا مرتب هست و حدود 20 روز هست که از ریتینر استفاده نمی کنم. مشکلی هم ندارم. آیا لازم هست شب ها ریتینر را استفاده کنم؟ خیلی ممنون میشم اگر راهنمایی کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طرح درمان ارتودنسی بنده طوری است که ریتینر برای شش ماه لازم است گذاشته شود و شما اگر مشکلی ندارید دیگر از ریتینر استفاده نکنید.

 7. Avatar مهشید گفت:

  سلام. آقای دکتر شما برای بیمارانی که ارتودنسی انجام می دهید چه مدت لازم است از ریتینر استفاد کنند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طرح درمان بیماران من به گونه ای است که فقط شش ماه باید از ریتینر استفاده نمایند.

 8. Avatar ساقی گفت:

  سلام
  من 4 سال پیش دندونامو ارتودنسی کردم و بعد از چند ماه(اردیبهشت 97) ارتودنتیست سیم ها رو باز کرد و برای فک پایین ریتینر ثابت گذاشت و الان پس از گذشت 3 سال اون ریتینر هنوزم هست و تو این مدت اصلا پیش ارتودنتیستم نرفتم چون گفت که برای همیشه ست و میخواستم بدونم که آیا حرفش درسته؟
  و آیا میشه که سیم ریتینر رو الان بردارم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. وقت ویزیت از متخصص ارتودنسی معالج بگیرید. اصولا نباید این مدت ریتینر در پشت دندان ها باشد.

 9. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من هفته پیش ارتودنسیمو بازکردم ودیروز تازه ریتینر متحرک روپزشکم برام گزاشته بعد قبل گزاشتن ریتینر دندون جلوم یکم اومده جلو ایا این باریتینر برمیگرده سرجاش یا نه همینجوری میمونه ؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مدتی کوتاه که از ریتینر استفاده کنید نتیجه را متوجه می شوید. اگر باز احساس می کردید مشکلی دارید با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت کنید.

 10. Avatar آیدا گفت:

  سلام خسته نباشید من چند ماه از پایان اورتودنسیم میگذره و دیشب به طور اتفاقی ریتینر ثابت فک بالام در اومد و من هم راستش برای یک امتحان اومدم مسافرت و وقت اینکه طی این هفته به دکتر مراجعه کنم رو ندارم میخواستم بدونم اگر یک هفته بگذره آیا مشکلی برای دندونام پیش میاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر از شکستگی ریتینر شما به مدت یک هفته بگذرد، معمولا مشکلی پیش نمیاید. نگران نباشید. هنگامی که از سفر برگشتید نزد متخصص ارتودنسی معالج خود بروید تا متخصص سیم های ریتینر را برایتان بگذارند.

 11. Avatar مرضیه گفت:

  سلام.من بعد از ارتودنسیم‌ شیش ماه از رتینرم‌استفاده کردم بعد دوماه استفاده نکردم فقط یکی از دندونام یکم جابجا شد وقتی رفتم پیش دکترم گفتن که اگه دوماه نذاشتم و دیگه جابجا نشده پس دیگه نیاز نیست بذارم.اما الان بعد پنج شیش ماه دوباره از ریتینرم‌استفاده کردم اما به طور کامل روی دندونام نمیشیمه یعنی شاید ۸۵ درصد میشینه.دوتا دندون نیشم یکم عقبتر رفتن مانع کامل فیت شدنش روی دندونام میشه.ایا اگه الان با همین وضعیت که کامل نمیشینه ازش استفاده کنم ضرری برای دندونام داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید ریتینر کامل و درست روی دندان قرار بگیرد. اگر فیت دندان نباشد عملکرد ریتینر درست انجام نمی شود. و شخص ناراحت و آرزده می شود و راحت نیست. به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه نمایید تا قالبگیری جدید انجام شود.

 12. Avatar نیلوفر گفت:

  سلام آقای دکتر خوب هستین
  من الان ۲ سال و خورده ای میشه که ارتودنسی انجام دادم حالا بعد از این ۲ سال فک بالا ارتودنسی رو دراوردم و برام ریتینر گذاشتن و الان چسب ریتینرم دراومده و دندونم کج شده دکترمم از تهران بوده دیگ‌نمیاد
  میگ باید ارتودنسی دوباره بشه و من‌نمیتونم‌انجام بدم جز این
  راهی هست که بشه دندونم‌درست بشه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 13. Avatar محمودیان گفت:

  سلام جناب دکتر،روز خوش. چقدر احتمال داره که بعد از نصب ریتینر ثابت پشت دندان، یک دندان که طی ارتودنسی حدود دو میلی متر از بقیه دندان ها عقب تر است با ریتینر تصحیح بشه؟
  منظور بنده اینه که ریتینر تنها خاصیت ثابت نگه داشتن داره یا ممکنه یکسری اصلاحات رو هم که طی ارتودنسی ردیف نشده رو هم درست کنه؟
  درضمن ممنون از مقاله های فوق العاده سایتتون من خیلی استفاده میکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از حسن توجه شما. دندان ها باید با درمان ارتودنسی کاملا درمان شده باشد. بعد از باز کردن سیم های ارتودنسی برای نگهداشتن دندان ها و جلوگیری از برگشت ارتودنسی دندان های مرتب شده استفاده از ریتینر ضروری است.

 14. Avatar احمد گفت:

  سلام جناب دکتر، آیا خودمون نوع ریتینر (ثابت یا متحرک) را مشخص می کنیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. انتخاب رتیینر ثابت و متحرک بعد از درمان ارتودنسی بستگی به نیاز بالینی بیمار، خواسته های خود بیمار و مهم تر نظر متخصص ارتودنسی دارد.

 15. Avatar حسین استاجی گفت:

  سلام آقای دکتر من پارسال دندونامو ارتودنسی کردم و قرار بود دو تا فکمو ارتودنسی کنم اما بنا به شرایطی فقط فک بالارو رو ارتودنسی کردم و فک پایین مو نکردم و حالا دو هفته پیش ارتودنسی فک بالارو برداشتم و از ریتینر استفاده میکنم و از این که فک پایین مو ارتودنسی نکردم خیلی پشیمونم میخواستم بپرسم الان که فک بالارو برداشتم بازم میتونم فک پایینو به تنهایی ارتودنسی کنم یا خیر؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.اصولا برای قرینگی باید دو فک ارتودنسی شود. برای دادن جواب درست و کامل به شما باید معاینه کلینیکی انجام گردد. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 16. Avatar طهرا گفت:

  سلام وقت شما بخیر چرا موقع استفاده از ریتینر وقتی میخواهم جا بندازم درد میگیرد و من تقریبا بعد از ارتودنسیم شب ها مرتب استفاده میکردم ولی روز ها نه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است با متخصص ارتودنسی معالج مشورت کنید.

 17. Avatar مصیب گفت:

  سلام اقای دکتر من ریتینر ثابت گڋاشتم بعد بهم گفتن متحرکم باید بزاری بنڟورتون میخواد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجب موقعیت دندانها و فک شما ندارم و نمیتوانم اظهار نظر کنم. بهتر است در این خصوص با متخصص معالجتان مشورت کنید تا مشکل را حل کنند.

 18. Avatar مینا گفت:

  سلام آقای دکتر
  من دچار چرخش فک اکتسابی شدم ولی وقتی دهانم تا آخر باز میشه فکم سر جای خودش برمیگرده
  درمانی غیر از جراحی براش هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر سن شما زیر 12 سال هست با درمان ارتودنسی مشکل حل می شود ولی اگر بالای 12 سال هستید علاوه بر درمان ارتودنسی، جراحی هم نیاز است.

 19. Avatar shahrzad گفت:

  سلام و وقت بخیر ، ممنون بابت اطلاعات مفیدتون🌺
  دکتر .من ساله سومی هست که ارتودنسیم رو باز کردم و از ریتینر متحرک استفاده میکنم ،دکتر ارتودنسی من تجویر کرده بودن که یک سال و نیم از ریتینر متحرک خود استفاده کنم (شش ماه شب و روز_یک سال شب) من هنوز گاهی اوقات از ریتینر خود استفاده میکنم و هنگام جا انداختن دندان هایم درد میگیره خصوصا فک پایینم، به نظرتون هنوز نیاز هست که من استفاده کنم؟ و ایا فک من در حال تغییر است؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس از حسن توجه شما🌹 برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه شوید. بهتر است به دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید.

 20. Avatar پریسا گفت:

  سلام من ۳۳ دارم یک‌سال هست که درمان تموم شده و رتینر استفاده میکنم فقط برای فک بالا و در این یک سال فقط ۴ساعت استراحت دارم‌میخواستم‌بدونم که تا کی من باید از رتینر استفاده کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مدت زمان استفاده از ریتینر در بیماران متفاوت است. بسته به سن بیمار و میزان قابلیت حرکت دندان ها، وضعیت اولیه دندان و فک، شرایط درمان و… ارتودنتیست تشخیص خواهد داد که ریتینر تا چه مدت باید مورد استفاده قرارگیرد. در مدت استفاده از ریتینر بیمار باید در زمان های تعیین شده، به متخصص مراجعه نموده و وضعیت کلی دندان و فک را کنترل نماید. مراجعه به این لینک ریتینر چیست

 21. Avatar نادر گفت:

  سلام ریتنر برای فک پایین است

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ریتینر یا نگهدارنده.که بعد از ارتودنسی ثابت یا متحرک استفده می شود. و دو نوع ریتینر داریم. ریتینر ثابت و ریتینر متحرک. مطالعه بیشتر مراجعه به این دو لینک ریتینر چیست و ریتینر ثابت یا متحرک بعد از ارتودنسی

  2. Avatar ناهید امیری گفت:

   سلام.من بعد از درمان ارتودنسی متخصص ارتودنسیم ریتینر بهم داده است. ولی استفاده می کنم یک کمی درد دارد آیا طبیعیه؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. معمولا استفاده جسم خارجی در دهان درد دارد ولی با استفاده کردن رتینر بر دندان هایتان این مشکل برطرف خواهد شد.

   2. Avatar علی گفت:

    سلام. آقای دکتر مدت زمانی که باید از ریتینر استفاده کنیم چقدر است؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. مدت استفاده از ریتینر متحرک احتمالا بین 3 تا 6 ماه زمان لازم است. ولی ریتینر ثابت کمی طولانی تر از ریتینر های متحرک است و استفاده از آن تا حدود 9 ماه زمان خواهد برد

 22. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

  با سلام . با ارتودنسی می توان این مشکل را درمان کرد. ولی برای جواب قطعی دندانهای شما باید حضورا معاینه شود. مراجعه به این لینک اپن بایت

 23. Avatar فرناز گفت:

  دکترمن سیم ارتودنسی من ازیه طرف اومده بیرون عین این ک سیم اضافس نمیدونمم چیکارکنم الانم همه مطب ها بسته ان لطفا یه راه حلی بگید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . شما می توانید قسمتی از سیم را که بیرون زده است با یک وسیله کوچک مثل موچین کوتاه کنید یا آن را خم کنید تا باعث اذیت شما نشود.

   1. Avatar هانیه گفت:

    سلام من تازه ارتودنسی هامو باز کردم و نگهدارنده متحرک زدم و توی صحبت کردنم خیلب مشکل دارم و نوک زبونی صحبت مبکنم این طبیعی هست یا ایراد از پلاک هست??

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. دستگاه متحرک (ریتینر متحرک) یک دستگاه خارجی است که داخل دهان قرار می گیرد. بهر صورت که یک دستگاه خارجی که در داخل دهان قرار می گیرد روی صحبت کردن کمی تاثیر دارد و طبیعی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *