دستگاه های ارتودنسی

ریتینر چیست

ریتینر چیست

بعد از اینکه درمان ارتودنسی به پایان می رسد، زمان استفاده از ریتینر نیز فرا می رسد. در زمان ریتینر دندان، دندان ها که یکبار حرکت و جابجایی را تجربه کرده اند، اکنون مستعد این هستند که با برداشته شدن قالب مجددا به حالت اولیه خود باز گردند. در نتیجه اگر مراقبت های لازم از دندان ها به عمل نیاید زحمات شما به هدر خواهد رفت. ریتینر بخشی از درمان خواهد بود که بعد از اتمام ارتودنسی برای بیمار تجویز می شود.

استفاده از ریتینر یا نگهدارنده بعد از ارتودنسی

ریتینر در واقع همان دستگاه ارتودنسی نگهدارنده ای است که بعد از ارتودنسی و مرتب شدن دندان ها، بیمار باید از این دستگاه ارتودنسی  استفاده کند. در واقع زمان استفاده از ریتینر دقیقا از زمان پایان درمان ارتودنسی خواهد بود. استفاده از ریتینر این اطمینان را به شما خواهد داد که دندان های شما در موقعیت جدید، ثابت شده و بعد از برداشتن سیم ها، به هیچ عنوان به حالت اولیه خود باز نگردد. لذا ارتودنتیست ها این مرحله درمان را بسیار حساس و حیاتی می دانند چرا که تضمین کننده میزان موفقیت دوره ارتودنسی خواهد بود.

استفاده از ریتینر بعد از ارتودنسی

دلایل نیاز به استفاده از ریتینر

برخی از بیماران زمانی که ارتودنتیست استفاده از ریتینر را اجبار می کند، مقاومت کرده و تمایلی به استفاده از آن ندارند. ما معتقدیم اگر بیماران با کارایی ریتینر آشنا باشند و بدانند این دستگاه ارتودنسی چه تاثیری در موفقیت درمان ارتودنسی دارد بدون کوچکترین مقاومتی، استفاده از ریتینر را قبول می کنند. ریتینر چند عملکرد مهم دارد:

 • همانگونه که بیان کردیم مهمترین حسن استفاده از ریتینر ثابت نگهداشتن دندان ها و جلوگیری از بازگشت ارتودنسی دندان های مرتب شده به حالت اولیه است. به طور متوسط دوره درمانی ارتودنسی یک سال است. ولی وابسته به نوع ناهنجاری این زمان متغیر است تصور کنید عدم استفاده از ریتینر زحمات درمان ارتودنسی را هدر خواهد داد.
 • یکی از ناهنجاری هایی که در بعضی از بیماران دیده می شود، عدم تطابق دندانها با لثه است. استفاده از ریتینر کمک می کند دندانها با لثه هماهنگ شده و فک شما به بهترین شکل ممکن فرم داده شود.

پیشنهاد متخصص ارتودنسی برای بهترین زمان استفاده از ریتینر

اما این مسئله مهم است که ریتینر چه زمانی باید برای بیمار استفاده شود. زمانی که دستگاه ارتودنسی در دهان بیمار وجود دارد، هیچ خطری مبنی بر بازگشت دندان ها به فرم اولیه وجود ندارد. اما مشکل زمانی شروع می شود که ارتودنسی پایان یافته و متخصص دستگاه ارتودنسی را از دهان شما خارج می کند. با مراقبت اصولی فرم جدید و مرتب دندان ها حفظ شده و یا اینکه با بی توجهی، باز به درجاتی از نامنظمی دندان ها بازخواهید گشت.

بیمارانی که از ریتینر استفاده می کنند در واقع از درمان خود حمایت خواهند کرد. اما بهترین زمان استفاده از ریتینر در یک ماهه اول بعد از اتمام ارتودنسی است چرا که در این زمان بیشترین احتمال جابجایی دندان ها وجود دارد. فراموش نکنید که در  انسان تا پا یان عمر امکان  حرکت و جابجایی دندان ها وجود خواهد داشت

مدت زمان استفاده از ریتینر در بیماران مختلف متفاوت است. بسته به سن بیمار و میزان قابلیت حرکت دندان ها، وضعیت اولیه دندان و فک، شرایط درمان و… ارتودنتیست تشخیص خواهد داد که ریتینر تا چه مدت باید مورد استفاده قرارگیرد. در مدت استفاده از ریتینر بیمار باید در زمان های تعیین شده، به متخصص مراجعه نموده و وضعیت کلی دندان و فک را کنترل نماید.

ریتینر ثابت و متحرک

انواع ریتینر مورد استفاده برای دندان ها

به طور کلی دو نوع ریتینر ثابت و متحرک وجود دارد که نوع ثابت آن باید تا زمان تعیین شده توسط ارتودنتیست، همانند براکت ها بر روی دندان های بیمار ثابت باقی بماند. متخصص ارتودنسی بسته به عوامل مختلفی مدت زمان استفاده از ریتینر ثابت و یا ریتینر متحرک را تعیین خواهد کرد.

سوالات متداول ریتینر چیست؟

1- آیا باید هر شب ریتینر(نگهدارنده) خود را تمیز کنید؟

بله، درست مانند اینکه هر روز دندان های خود را مسواک می زنید، مهم است که هر روز ریتینر خود را تمیز کنید. ریتینر ها به عضلات و بافت های دهان شما کمک می کنند تا دندان های خود را در محل جدید خود نگه دارند.

2- چگونه می توان ریتینر خود را تمیز کرد؟

می توانید هنگام مسواک زدن، مسواک و خمیردندان بزنید. همچنین می توانید ریتینر خود را در هر محلول تمیز کننده از داروخانه برای 15 دقیقه خیس کنید ، وگرنه مقدار کمی سرکه رقیق شده سفید همان کار را انجام می دهد.

3- چگونه می توانم از ریتینر مراقبت کنم؟

با ریتینر های دهان خود بازی نکنید، هیچ چیز چسبنده یا جویدنی را نخوردید، زیرا این ممکن است باعث آسیب دیدن یا کثیف شدن ریتینر شود .

4- کاربرد ریتینر چیست؟

ریتینر یک وسیله سفارشی ساخته شده، قابل جابجایی یا ثابت است که به دندان ها کمک می کند تا بعد از برداشتن ارتودنسی، موقعیت جدید خود را حفظ کنند. از ریتینر نیز می توان برای درمان مشکلات جزئی ارتودنسی استفاده کرد. استفاده از ریتینر قسمت بسیار مهمی از مراقبت بعد از ارتودنسی است.

5- ریتینر های ارتودنسی از چه ساخته شده اند؟

ریتینر های ارتودنسی دستگاه هایی هستند که به صورت سفارشی ساخته می شوند، معمولاً از سیم یا پلاستیک روشن و یا از اکریل ساخته می شوند.

6- آیا ریتینرمی تواند دندان ها را به عقب برگرداند؟

ریتینر ها بعد از برداشتن ارتودنسی بخش مهمی از درمان ارتودنسی هستند. اگر جابجایی دندانها حداقل باشد، می توان از ریتینر برای حرکت دندان ها به سمت نحوه قرارگیری در هنگام برداشتن براکت ها استفاده کرد. سرانجام، در صورت عدم مناسب، ریتینر هرگز نباید روی دندان ها استفاده شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

7 دیدگاه برای “ریتینر چیست

 1. Avatar فرناز گفت:

  دکترمن سیم ارتودنسی من ازیه طرف اومده بیرون عین این ک سیم اضافس نمیدونمم چیکارکنم الانم همه مطب ها بسته ان لطفا یه راه حلی بگید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . شما می توانید قسمتی از سیم را که بیرون زده است با یک وسیله کوچک مثل موچین کوتاه کنید یا آن را خم کنید تا باعث اذیت شما نشود.

 2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

  با سلام . با ارتودنسی می توان این مشکل را درمان کرد. ولی برای جواب قطعی دندانهای شما باید حضورا معاینه شود. مراجعه به این لینک اپن بایت

 3. Avatar ن گفت:

  سلام ریتنر برای فک پایین است

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ریتینر یا نگهدارنده.که بعد از ارتودنسی ثابت یا متحرک استفده می شود. و دو نوع ریتینر داریم. ریتینر ثابت و ریتینر متحرک. مطالعه بیشتر مراجعه به این دو لینک ریتینر چیست و ریتینر ثابت یا متحرک بعد از ارتودنسی

 4. Avatar پریسا گفت:

  سلام من ۳۳ دارم یک‌سال هست که درمان تموم شده و رتینر استفاده میکنم فقط برای فک بالا و در این یک سال فقط ۴ساعت استراحت دارم‌میخواستم‌بدونم که تا کی من باید از رتینر استفاده کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مدت زمان استفاده از ریتینر در بیماران متفاوت است. بسته به سن بیمار و میزان قابلیت حرکت دندان ها، وضعیت اولیه دندان و فک، شرایط درمان و… ارتودنتیست تشخیص خواهد داد که ریتینر تا چه مدت باید مورد استفاده قرارگیرد. در مدت استفاده از ریتینر بیمار باید در زمان های تعیین شده، به متخصص مراجعه نموده و وضعیت کلی دندان و فک را کنترل نماید. مراجعه به این لینک ریتینر چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *