دستگاه های ارتودنسی

ریتینر چیست؟

ریتینر

ریتینر در واقع همان دستگاه ارتودنسی نگهدارنده ای است که بعد از ارتودنسی و مرتب شدن دندان ها، بیمار باید از این دستگاه ارتودنسی استفاده کند. بعد از اینکه درمان ارتودنسی به پایان می رسد، زمان استفاده از ریتینر نیز فرا می رسد. در زمان ریتینر دندان، دندان ها که یکبار حرکت و جابجایی را تجربه کرده اند، اکنون مستعد این هستند که با برداشته شدن قالب مجددا به حالت اولیه خود باز گردند. در نتیجه اگر مراقبت های لازم از دندان ها به عمل نیاید زحمات شما به هدر خواهد رفت. ریتینر بخشی از درمان خواهد بود که بعد از اتمام ارتودنسی برای بیمار تجویز می شود.

استفاده از ریتینر یا نگهدارنده بعد از ارتودنسی

در واقع زمان استفاده از ریتینر دقیقا از زمان پایان درمان ارتودنسی خواهد بود. استفاده از ریتینر این اطمینان را به شما خواهد داد که دندان های شما در موقعیت جدید، ثابت شده و بعد از برداشتن سیم ها، به هیچ عنوان به حالت اولیه خود باز نگردد. لذا ارتودنتیست ها این مرحله درمان را بسیار حساس و حیاتی می دانند چرا که تضمین کننده میزان موفقیت دوره ارتودنسی خواهد بود.

استفاده از ریتینر بعد از ارتودنسی

دلایل نیاز به استفاده از ریتینر

برخی از بیماران زمانی که ارتودنتیست استفاده از ریتینر را اجبار می کند، مقاومت کرده و تمایلی به استفاده از آن ندارند. ما معتقدیم اگر بیماران با کارایی ریتینر آشنا باشند و بدانند این دستگاه ارتودنسی چه تاثیری در موفقیت درمان ارتودنسی دارد بدون کوچکترین مقاومتی، استفاده از ریتینر را قبول می کنند. ریتینر چند عملکرد مهم دارد:

 • همانگونه که بیان کردیم مهمترین حسن استفاده از ریتینر ثابت نگهداشتن دندان ها و جلوگیری از بازگشت ارتودنسی دندان های مرتب شده به حالت اولیه است. به طور متوسط دوره درمانی ارتودنسی یک سال است. ولی وابسته به نوع ناهنجاری این زمان متغیر است تصور کنید عدم استفاده از ریتینر زحمات درمان ارتودنسی را هدر خواهد داد.
 • یکی از ناهنجاری هایی که در بعضی از بیماران دیده می شود، عدم تطابق دندانها با لثه است. استفاده از ریتینر کمک می کند دندانها با لثه هماهنگ شده و فک شما به بهترین شکل ممکن فرم داده شود.

پیشنهاد متخصص ارتودنسی برای بهترین زمان استفاده از ریتینر

اما این مسئله مهم است که ریتینر چه زمانی باید برای بیمار استفاده شود. زمانی که دستگاه ارتودنسی در دهان بیمار وجود دارد، هیچ خطری مبنی بر بازگشت دندان ها به فرم اولیه وجود ندارد. اما مشکل زمانی شروع می شود که ارتودنسی پایان یافته و متخصص دستگاه ارتودنسی را از دهان شما خارج می کند. با مراقبت اصولی فرم جدید و مرتب دندان ها حفظ شده و یا اینکه با بی توجهی، باز به درجاتی از نامنظمی دندان ها بازخواهید گشت.

بیمارانی که از ریتینر استفاده می کنند در واقع از درمان خود حمایت خواهند کرد. اما بهترین زمان استفاده از ریتینر در یک ماهه اول بعد از اتمام ارتودنسی است چرا که در این زمان بیشترین احتمال جابجایی دندان ها وجود دارد. فراموش نکنید که در  انسان تا پا یان عمر امکان حرکت و جابجایی دندان ها وجود خواهد داشت.

مدت زمان استفاده از ریتینر در بیماران مختلف متفاوت است. بسته به سن بیمار و میزان قابلیت حرکت دندان ها، وضعیت اولیه دندان و فک، شرایط درمان و غیره ارتودنتیست تشخیص خواهد داد که ریتینر تا چه مدت باید مورد استفاده قرارگیرد. در مدت استفاده از ریتینر بیمار باید در زمان های تعیین شده، به متخصص مراجعه نموده و وضعیت کلی دندان و فک را کنترل نماید.

تصاویر ریتینر ثابت و متحرک

انواع ریتینر مورد استفاده برای دندان ها

به طور کلی دو نوع ریتینر ثابت و متحرک وجود دارد که نوع ثابت آن باید تا زمان تعیین شده توسط ارتودنتیست، همانند براکت ها بر روی دندان های بیمار ثابت باقی بماند. متخصص ارتودنسی بسته به عوامل مختلفی مدت زمان استفاده از ریتینر ثابت و یا ریتینر متحرک را تعیین خواهد کرد.

سوالات متداول ریتینر چیست؟

1- آیا باید هر شب ریتینر(نگهدارنده) خود را تمیز کنید؟

بله، درست مانند اینکه هر روز دندان های خود را مسواک می زنید، مهم است که هر روز ریتینر خود را تمیز کنید. ریتینر ها به عضلات و بافت های دهان شما کمک می کنند تا دندان های خود را در محل جدید خود نگه دارند.

2- چگونه می توان ریتینر خود را تمیز کرد؟

می توانید هنگام مسواک زدن، مسواک و خمیردندان بزنید. همچنین می توانید ریتینر خود را در هر محلول تمیز کننده از داروخانه برای 15 دقیقه خیس کنید، وگرنه مقدار کمی سرکه رقیق شده سفید همان کار را انجام می دهد.

3- چگونه می توانم از ریتینر مراقبت کنم؟

با ریتینر های دهان خود بازی نکنید، هیچ چیز چسبنده یا جویدنی را نخوردید، زیرا این ممکن است باعث آسیب دیدن یا کثیف شدن ریتینر شود .

4- کاربرد ریتینر چیست؟

ریتینر یک وسیله سفارشی ساخته شده، قابل جابجایی یا ثابت است که به دندان ها کمک می کند تا بعد از برداشتن ارتودنسی، موقعیت جدید خود را حفظ کنند. از ریتینر نیز می توان برای درمان مشکلات جزئی ارتودنسی استفاده کرد. استفاده از ریتینر قسمت بسیار مهمی از مراقبت بعد از ارتودنسی است.

5- ریتینر های ارتودنسی از چه ساخته شده اند؟

ریتینر های ارتودنسی دستگاه هایی هستند که به صورت سفارشی ساخته می شوند، معمولاً از سیم یا پلاستیک روشن و یا از اکریل ساخته می شوند.

6- آیا ریتینرمی تواند دندان ها را به عقب برگرداند؟

ریتینر ها بعد از برداشتن ارتودنسی بخش مهمی از درمان ارتودنسی هستند. اگر جابجایی دندانها حداقل باشد، می توان از ریتینر برای حرکت دندان ها به سمت نحوه قرارگیری در هنگام برداشتن براکت ها استفاده کرد. سرانجام، در صورت عدم مناسب، ریتینر هرگز نباید روی دندان ها استفاده شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

99 دیدگاه برای “ریتینر چیست؟

 1. Avatar مروارید گفت:

  سلام وقت بخیر. مرسی از اطلاعات خوبی که در اختیار کاربران میزارید.

  ممنون از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   درود و سپاس بر توجه شما.

 2. Avatar مانا گفت:

  سلام من سال نود و پنج ارتودنسیم تموم شد و دکتر پشت دندونام یه سیم نصب کرده و گفت برای همیشه باید استفاده کنم چون ممکنه دندونام جا به جا شن. دوستام پیش دکترای مختلف انجام دادن و اوناهم مثل من باید همیشه استفاده کنند. خواستم ببینم آیا این کار درسته؟ یا بعد از چند سال میتونن درش بیارن؟ اینم بگم که هیچ مشکلی برام پیش نیومده تو این هشت سال.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر درمان ارتودنسی نزد متخصص ارتودنسی باتجربه انجام نگردد یا اصول طرح درمان و مرتب سازی و چیدمان دندان ها بدرستی انجام شده باشد امکان برگشت ارتودنسی وجود دارد. بنابراین اگر اگر کار ارتودنسی ثابت و یا متحرک به درستی و اصولی توسط متخصص با تجربه ارتودنسی انجام شود بازگشت درمان نخواهیم داشت. در بعضی موارد بمدت 6 ماه الی یکسال شاید لازم باشد فرد بعد از درمان ارتودنسی از ریتینر ثابت استفاده نماید. اما استفاده از ریتینر به مدت هفت سال اشتباه است. به متخصص معالج مراجعه نماید و سیم های پشت دندان را باز نمایید. معایب استفاده از ریتینر، 1- تمیز کردن دندان ها را دشوار می کند 2- چسب ریتینر می تواند محل تجمع پلاک و باکتری شود. 3- ممکن است ریتینر شکسته شود که باید حتما تعویض گردد.

 3. Avatar ملودین گفت:

  سلام آقای دکترآیا می توانیم بجای ارتودنسی ثابت از ریتینر ثابت استفاده کنیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ریتینر یا نگهدارنده ارتودنسی همان ‌طور که از نامش پیداست برای حفظ موقعیت جدید دندان‌ها پس از درمان ارتودنسی استفاده می‌شود. برای درمان و مرتب سازی دندان ها باید از ارتودنسی ثابت استفاده شود.

 4. Avatar سیروان گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من ماه پیش اورتودنسی رو در اوردیم و دکترم ریتینر هاولی داده
  وبین دو تا دندون جلویی فاصله جزئی هستش ایا با این ریتینر درست میشه چون خود دکتر گفته بود درست میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ریتینر یا نگهدارنده همانطور که از نامش پیداست برای ثابت نگه داشتن کار است. استفاده از پلاک دندان بعد از درمان ارتودنسی جهت کامل کردن این درمان ضروری است.

 5. Avatar آنیتا گفت:

  سلام، آیا میشه بجای سیم های ارتودنسی از ریتینر استفاده کنم و دندان هام ردیف بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. خیر، ریتینر یا نگهدارنده همانطور که از نامش پیداست برای ثابت نگه داشتن کار است. استفاده از پلاک دندان بعد از درمان ارتودنسی جهت کامل کردن این درمان ضروری است. شما می توانید از ارتودنسی نامرئی استفاده نمایید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک انواع ارتودنسی نامرئی

 6. Avatar رباب گفت:

  سلام وقتتون بخیر ببخشید تمیز کردن ریتینر به چه صورت است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ریتینر خودتان را می توانید براحتی با مسواک نرم و خمیر دندان ملایم بشویید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک چگونه ریتینر ارتودنسی را تمیز کنیم؟

 7. Avatar لئا گفت:

  وقت بخیر، من حدودا سه سال پیش ارتودنسی رو در آوردم و الان مدت طولانی پلاک متحرک نزاشتم ، الان متوجه شدم کمی دندون هام جابه جا شدن ، پلاک قبلی رو مصرف کنم مشکل تا حدی برطرف میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. چون پلاک بعد از درمان ارتودنسی مربوط به چندین سال قبل است تطابق خودش را از دست داده است. بنابراین باید به ارتودنتیست معالج خودتان مراجعه کنید تا پلاک متحرک جدید را برمبنای نیاز شما بسازد.

 8. Avatar میلا گفت:

  من ریتینر دندان گرفتم ولی نمی‌دونم کدوم برا فک بالاست کدوم پایین فرقی میکنه؟
  راهنمایی کنین ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. با مشاهده ریتینر که قالب دندان خودتان هست براحتی قابل تشخیص است. ضمنا دکتر ارتودنسی در زمان تحویل توضیحات لازم را داده است.

 9. Avatar مینا گفت:

  سلام اگر بعد از ارتودنسی دو تا دندان بزرگ فک بالا به سمت چپ حرکت کنند آیا با رتینر درست میشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر درمان ارتودنسی توسط ارتودنتیست انجام گردد برگشت درمان نخواهیم داشت. دندان شما حرکت داشته با ریتینر درست نمی شود. ریتینر یا پلاک بعد از درمان ارتودنسی برای ثابت شدن درمان است. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک استفاده از پلاک بعد از ارتودنسی

 10. Avatar اشكان گفت:

  سلام من اصلا آرتودنسی انجام ندادم و دندونامم زياد مشكل ندارن ميتونم از نگهدارنده استفاده کنم تا کجی دندونم بر طرف بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دوست عزیز، ارتودنتیست، ریتینر یا نگهدارنده را در پایان درمان ارتودنسی برای تثبیت درمان، در صورت لزوم به شخص می دهد. . ریتینر برای فرد قالبگیری و ساخته می شود. یک نوع ارتودنسی نامرئی وجود دارد. برای اطلاعات بیشترارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف را مطالعه نمایید.

 11. Avatar زینب گفت:

  سلام آقای دکتر من ۳۵ سالم هست و ارتودنسی انجام دادم فک بالا دوتا دندونم کج و حالت v شکل داشت که یک سال و نیم طول کشید یکی از دندان ها کمتر کج بود کاملا صاف شد ولی یکی دیگه کمی زاویه دار موند و تو ۶ ماه آخر هیچ تغییری نداشت و صاف نشد و دکتر گفتن نمیتونن بهتر از این صاف کنن دندون رو و ارتودنسیمو باز کردن و ریتینر متحرک دادن ک استفاده ازش برام خیلی سخت هست
  میخواستم بدونم من مشکل فک نداشتم و فقط دو تا دندونم کج بود اگر ریتینر رو تو ۲۴ ساعت حدودا ۱۴, ۱۵ ساعت استفاده کنم مشکلی پیش میاد؟
  گفتن سه ماه اول ۲۴ ساعته و کم کم گفتن کم‌ کنم
  و سوال بعدیم این هست چرا ریتینر سقف دهنمو کامل پوشش داده در حالیکه من مشکل فک اصلا نداشتم
  ممنون از پاسخگویی تون🌹

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید دندان و فک شما معاینه شود. برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است. مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندان ها، وضعیت فکین، وضعیت رادیوگرافی و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه رایگان انجام می شود. با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. پس از معاینه دندان ها راهنمایی های لازم داده می شود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ها پلاک متحرک ارتودنسی و انواع پلاک ارتودنسی متحرک

 12. Avatar کیمیا گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  ببخشید من امروز اومدم مطب و ارتودنسی فک پایینم رو باز کردید ولی فک بالا موند برای دو سه جلسه دیگه ولی برای فک پایین ریتینر نذاشتید با توجه به اینکه نوبت بعدی من یک ماهه دیگه هست آیا ترتیب دندانهای پایینم بهم نمیخوره ؟آیا لازمه تا زودتر برای نصب ریتینر مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. سرکار خانم، نگران نباشید. نیاز به ریتینر برای فک پایین نیست.

 13. Avatar پینا گفت:

  سلام اقای دکتر؛ریتینر ممکنه ناهنجاری جزئی فک را برطرف کنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ریتینر یا استفاده از پلاک دندان بعد از ارتودنسی نمی تواند ناهنجاری را درمان کند. ریتینر یعنی تثبیت کننده یعنی آن شرایطی که وجود دارد را تثبیت و حفظ می کند. استفاده از پلاک دندان بعد از ارتودنسی جهت کامل کردن این درمان ضروری است.

 14. Avatar یوسف قریشی گفت:

  سلام. ممنون و سپاسگزارم بابت اطلاعات خوبی که در رابطه با پلاک ثابت دندان بعد از درمان ارتودنسی و ریتینر ها در سایت قرار داده اید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام و درود بر حسن توجه شما.

 15. Avatar احمدرضا گفت:

  سلام ،خسته نباشید جناب آقای دکتر
  یه سوال داشتم از خدمت‌ تان میخواستم بدونم برای تمیز کردن ریتینر شفاف و هاولی استفاده از صابون کاستیل یا جوش شیرین و سرکه سفید آسیبی به ریتینر وارد نمیکند باعث تغییر شکل یا شل شدن نمیشه؟
  برای اینکه به طور کامل ریتینر شست و شو داد شما چه چیزی رو پیشنهاد میکنید؟ سپاس

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از بیرون آوردن ریتینر از دهان، ریتینر را با مسواک و خمیر دندان بشوئید.

 16. Avatar علی گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر.
  در صورتی که بعد از اتمام ارتودنسی ، از ریتینر ثابت استفاده شود ، برگشت درمان صورت نخواهد گرفت؟
  و اینکه ریتینر ثابت باید بصورت دائمی و برای همیشه پشت دندان ها بمانند یا اینکه بعد از چند ماه برداشته می شوند؟ (حدودا چه مدتی باید استفاده شوند؟ )
  با تشکر از شما.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طبق توصیه متخصص ارتودنسی باتجربه اگر از فیکس دندان یا همان ریتینر بعد از درمان ارتودنسی استفاده نکنید بخشی از درمان شما نیمه کاره می ماند و احتمال بازگشت درمان ارتودنسی بالا می رود. استفاده از پلاک دندان بعد از درمان ارتودنسی جهت کامل کردن این درمان ضروری است. مدت زمان استفاده از سیم ها ی پشت دندان یا ریتینر ثابت بستگی به طرح درمان ارتودنسی شما دارد. طرح درمان مراجعین بنده به گونه ای است که از ریتینر به مدت شش ماه فقط استفاده می نمایند. بهتر است در این خصوص با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت نمایید.

 17. Avatar زهرااا عابدی گفت:

  سلام دکتر وقتتون بخیر، من در ۱۳ سالگی ارتودنسی انجام دادم و نزدیک ۱۶ یا ۱۷ سالگی درشون آوردم، دکتر فقط به من ریتینر متحرک داد و من زیاد استفاده نکردم دندان جلوییم داشت میومد جلو و من مراجعه کردم و بهم ریتینر ثابت داد، حدودا سال ۹۶ یا ۹۷ بود من از ریتینر ثابت استفاده کردم و تا اینکه فک پایینم ریتینرش شکست و کلا درشون آوردم هم فک بالا و هم پایین رو! الان خیلی میترسم که نکنه باز بهم بریزن دندونام… دکتر خودم مهاجرت کرده بود و من پیش یه پزشک دیگه اینکارو انجام دادم…خیلی میترسم لطفا کمکم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. زمانی که چیدمان دندان ها توسط متخصص ارتودنسی مجرب بخوبی انجام شود. اصول طرح درمان، بدرستی انجام شده باشد. درمان ارتودنسی بازگشت نخواهد داشت. اگر از سیم های پشت دندان بعد از ارتودنسی بعد از درمان ارتودنسی استفاده نکنید بخشی از درمان شما نیمه کاره می ماند و احتمال بازگشت درمان ارتودنسی بالا می رود. استفاده از پلاک دندان بعد از درمان ارتودنسی جهت کامل کردن این درمان ضروری است.

 18. Avatar مهدی گفت:

  سلام. اقای دکتر من ریتینر متحرک گذاشتم زمانی که این تو دهنم قرار گرفته نمی‌تونم درست صحبت کنم و حرف زدنم بد شده. ایا این به مرور زمان درست میشه بعد از عادت کردن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای تهیه ریتینر، قالب گیری توسط متخصص ارتودنسی باید بدرستی و خوب انجام شده باشد. ریتینر باید کاملا روی دندان ها بنشیند. بعد از یک یا دو روز استفاده از ریتینر متحرک بزودی شما عادت خواهید کرد.

 19. Avatar محیا گفت:

  سلام سپاس از شما
  من یه ماه هست ارتودنسی رو باز کردم ولی یکی از دندانهایم مرتب نیست و کمی فاصله بین دو تا دندون هام وجود داره . آیا با وجود رتینر این مشکل حل میشه؟ یا مجدد باید ارتودنسی انجام شه ضمن اینکه دسترسی به دکتر خودم ندارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اصولا یک متخصص ارتودنسی باتجربه و ماهر زمانی که چیدمان دندان ها مرتب و درمان ارتودنسی به پایان رسیده باشد. سیم های ارتودنسی را باز می کند. سپس از سیم پشت دندان بعد از ارتودنسی برای ثبات کار استفاده می نمایید. وقتی که درمان درست انجام نشده باشد استفاده از ریتینر بدون نتیجه است.

 20. Avatar محمد گفت:

  سلام آقای دکتر ،وقت بخیر.
  اگر پس از درمان ارتودنسی نیاز به کشیدن دندان عقل باشد ، این کار بعد از برداشتن براکت ها صورت میگیره یا پس از اینکه استفاده از ریتینر هم به پایان برسه؟
  با تشکر.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر لازم باشد دندان عقل کشیده شود. بعد از اتمام درمان ارتودنسی، باید این کار صورت پذیرد.

 21. Avatar هدایتی گفت:

  سلام. آقای دکتر ریتینر متحرک را با چی بشورم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با مسواک و خمیر دندان می توانید ریتینر خود را تمیز کنید.

 22. Avatar نیلا گفت:

  سلام آقای دکتر من بعد ارتودنسیم ۴ ماهه ریتینر متحرک میزارم و الان در مسافرت هستم ریتینر فک پایینم شکسته و تا ۱۰ روز نمیتونم به پزشک مراجعهه کنم برای ساخت دوباره ایا تو این ۱۰روز برای دندونای پایینم مشکلی پیش نمیاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. معمولا درمان ارتودنسی در کلینیک به گونه ای انجام می دهم که فرد فقط مدت کوتاهی از ریتینر استفاده می کند. اگر مراجعه کننده بنده بودید من شما را راهنمایی می کردم. بنابراین اگر متخصص ارتودنسی، چیدمان دندان ها را بخوبی رعایت کرده باشد و اصول طرح درمان، بدرستی انجام شده باشد مشکلی پیش نمیاید. ولی شما باید با متخصص ارتودنسی معالج خود تماس بگیرید و در اولین فرصت نزد ایشان مراجعه نمایید.

 23. Avatar شیما احمدی گفت:

  میشه هم برای فک بالا و هم پایین هم زمان از ریتینر ثابت استفاده کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، این امکان وجود دارد که همزمان برای هر دو فک از ریتینر ثایت استفاده شود.

 24. Avatar سجاد گفت:

  سلام آقای دکتر ، ببخشید زمانی که ریتینر (ثابت یا متحرک) مورد استفاده قرار میگیره هم مانند زمانی که براکت ها روی دندان هستند ، باید جهت چکاپ هر ماه به متخصص مراجعه بشه یا اینکه نیازی نیست؟
  و اینکه زمان استفاده از ریتینر ، امکان لمینیت کردن یا کامپوزیت دندان هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، نیازی نیست. در زمانی که متخصص ارتودنسی معالج به شما مراجعه نمایید تا ریتینر باز شود. حدودا ریتینر تا شش ماه گذاشته می شود و وقتی باز کردید لمینیت یا کامپوزیت انجام گردد.

 25. Avatar فاطیما گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر. بعداز برداشتن براکت ها دکترم به من ریتینر متحرک هاولی داد و یه مدت تحت نظر نظر ایشون بودم.بعد از 2 سال گفتن دیگه نیازی نیست متحرک بزارم… اما وقتی که بر میدارم دندونم مث قبل صاف نمیمونه.کج نمیشه ولی یکم جابه‌جایی داره. یعنی تا آخر عمر باید بذارم؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حتما شما نزد متخصص ارتودنسی درمان ارتودنسی دندان های خود را انجام نداده اید. زمانی که طرح درمان ارتودنسی درست و صحیح باشد برگشت نخواهیم داشت.

 26. Avatar مبینا گفت:

  سلام خسته نباشید. آیا ریتینر دائمی هست؟؟؟ یعنی فرد تا آخر عمر باید بزاره؟؟؟یا بعد از یک مدتی میشه برای همیشه برداشت؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، فیکس دندان یا همان ریتینر بعد از درمان ارتودنسی استفاده می شود. استفاده از سیم های پشت دندان یا پلاک دندان بعد از درمان ارتودنسی جهت کامل کردن این درمان ضروری است. طبق توصیه متخصص ارتودنسی باتجربه و ماهر، معالج خود استفاده از ریتینر به مدت چند ماه هست. بعد باید توسط متخصص ارتودنسی معالج باز گردد.

 27. Avatar سجاد گفت:

  سلام آقای دکتر ، اگر بخواهیم که پس از ارتودنسی ، از ریتینر ثابت بجای ریتینر متحرک استفاده بشه ، امکانش هست ؟ و آیا مدت زمان استفاده از ریتینر ثابت هم همان حدود ۶ ماه هست یا مدت زمان بیشتری نیاز هست؟
  با تشکر از شما.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید با متخصص ارتودنسی معالج خود در این خصوص مشورت نمایید. بستگی به طرح درمان متخصص ارتودنسی دارد.

 28. Avatar دنیز گفت:

  سلام چند سالی از برداشتن ارتودنسیم می گذره مدت کوتاهی از ریتینر متحرک استفاده کردم و بعد استفاده نکردم. آیا می توانم مجدد استفاده کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است در این خصوص به متخصص ارتودنسی معالج خودتان مراجعه نمایید تا راهنمایی های لازم به شما داده شود.

 29. Avatar علی حجتی گفت:

  سلام آقای دکتر دو سال دندانهام ارتودنسی داشت. و حدود 8 ماه هست که شما ارتودنسی ام را باز کردید. و ریتینر متحرک داشتم. دیگه اصلا مشکلی ندارم دندان هام کاملا مرتب هست و حدود 20 روز هست که از ریتینر استفاده نمی کنم. مشکلی هم ندارم. آیا لازم هست شب ها ریتینر را استفاده کنم؟ خیلی ممنون میشم اگر راهنمایی کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طرح درمان ارتودنسی بنده طوری است که ریتینر برای شش ماه لازم است گذاشته شود و شما اگر مشکلی ندارید دیگر از ریتینر استفاده نکنید.

  2. Avatar عارفه لسانی گفت:

   سلام دکتر ببخشید ریتینر ثابت تا اخر عمر هست؟ یا فقط چند ماهی به این صورت است؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. ریتینر یا پلاک بعد از درمان ارتودنسی برای یک مدت بعد از باز کردن سیم های ارتودنسی باید استفاده شود. مدت زمان استفاده از ریتینر بنا به تشخیص متخصص ارتودنسی و ناهنجاری دندانی در افراد متفاوت است.

 30. Avatar مهشید گفت:

  سلام. آقای دکتر شما برای بیمارانی که ارتودنسی انجام می دهید چه مدت لازم است از ریتینر استفاد کنند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طرح درمان بیماران من به گونه ای است که فقط شش ماه باید از ریتینر استفاده نمایند.

 31. Avatar ساقی گفت:

  سلام
  من 4 سال پیش دندونامو ارتودنسی کردم و بعد از چند ماه(اردیبهشت 97) ارتودنتیست سیم ها رو باز کرد و برای فک پایین ریتینر ثابت گذاشت و الان پس از گذشت 3 سال اون ریتینر هنوزم هست و تو این مدت اصلا پیش ارتودنتیستم نرفتم چون گفت که برای همیشه ست و میخواستم بدونم که آیا حرفش درسته؟
  و آیا میشه که سیم ریتینر رو الان بردارم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. وقت ویزیت از متخصص ارتودنسی معالج بگیرید. اصولا نباید این مدت ریتینر در پشت دندان ها باشد.

 32. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من هفته پیش ارتودنسیمو بازکردم ودیروز تازه ریتینر متحرک روپزشکم برام گزاشته بعد قبل گزاشتن ریتینر دندون جلوم یکم اومده جلو ایا این باریتینر برمیگرده سرجاش یا نه همینجوری میمونه ؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مدتی کوتاه که از ریتینر استفاده کنید نتیجه را متوجه می شوید. اگر باز احساس می کردید مشکلی دارید با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت کنید.

 33. Avatar آیدا گفت:

  سلام خسته نباشید من چند ماه از پایان اورتودنسیم میگذره و دیشب به طور اتفاقی ریتینر ثابت فک بالام در اومد و من هم راستش برای یک امتحان اومدم مسافرت و وقت اینکه طی این هفته به دکتر مراجعه کنم رو ندارم میخواستم بدونم اگر یک هفته بگذره آیا مشکلی برای دندونام پیش میاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر از شکستگی ریتینر شما به مدت یک هفته بگذرد، معمولا مشکلی پیش نمیاید. نگران نباشید. هنگامی که از سفر برگشتید نزد متخصص ارتودنسی معالج خود بروید تا متخصص سیم های ریتینر را برایتان بگذارند.

 34. Avatar مرضیه گفت:

  سلام.من بعد از ارتودنسیم‌ شیش ماه از رتینرم‌استفاده کردم بعد دوماه استفاده نکردم فقط یکی از دندونام یکم جابجا شد وقتی رفتم پیش دکترم گفتن که اگه دوماه نذاشتم و دیگه جابجا نشده پس دیگه نیاز نیست بذارم.اما الان بعد پنج شیش ماه دوباره از ریتینرم‌استفاده کردم اما به طور کامل روی دندونام نمیشیمه یعنی شاید ۸۵ درصد میشینه.دوتا دندون نیشم یکم عقبتر رفتن مانع کامل فیت شدنش روی دندونام میشه.ایا اگه الان با همین وضعیت که کامل نمیشینه ازش استفاده کنم ضرری برای دندونام داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید ریتینر کامل و درست روی دندان قرار بگیرد. اگر فیت دندان نباشد عملکرد ریتینر درست انجام نمی شود. و شخص ناراحت و آرزده می شود و راحت نیست. به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه نمایید تا قالبگیری جدید انجام شود.

 35. Avatar نیلوفر گفت:

  سلام آقای دکتر خوب هستین
  من الان ۲ سال و خورده ای میشه که ارتودنسی انجام دادم حالا بعد از این ۲ سال فک بالا ارتودنسی رو دراوردم و برام ریتینر گذاشتن و الان چسب ریتینرم دراومده و دندونم کج شده دکترمم از تهران بوده دیگ‌نمیاد
  میگ باید ارتودنسی دوباره بشه و من‌نمیتونم‌انجام بدم جز این
  راهی هست که بشه دندونم‌درست بشه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 36. Avatar محمودیان گفت:

  سلام جناب دکتر،روز خوش. چقدر احتمال داره که بعد از نصب ریتینر ثابت پشت دندان، یک دندان که طی ارتودنسی حدود دو میلی متر از بقیه دندان ها عقب تر است با ریتینر تصحیح بشه؟
  منظور بنده اینه که ریتینر تنها خاصیت ثابت نگه داشتن داره یا ممکنه یکسری اصلاحات رو هم که طی ارتودنسی ردیف نشده رو هم درست کنه؟
  درضمن ممنون از مقاله های فوق العاده سایتتون من خیلی استفاده میکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از حسن توجه شما. دندان ها باید با درمان ارتودنسی کاملا درمان شده باشد. بعد از باز کردن سیم های ارتودنسی برای نگهداشتن دندان ها و جلوگیری از برگشت ارتودنسی دندان های مرتب شده استفاده از ریتینر ضروری است.

 37. Avatar احمد گفت:

  سلام جناب دکتر، آیا خودمون نوع ریتینر (ثابت یا متحرک) را مشخص می کنیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. انتخاب رتیینر ثابت و متحرک بعد از درمان ارتودنسی بستگی به نیاز بالینی بیمار، خواسته های خود بیمار و مهم تر نظر متخصص ارتودنسی دارد.

 38. Avatar حسین استاجی گفت:

  سلام آقای دکتر من پارسال دندونامو ارتودنسی کردم و قرار بود دو تا فکمو ارتودنسی کنم اما بنا به شرایطی فقط فک بالارو رو ارتودنسی کردم و فک پایین مو نکردم و حالا دو هفته پیش ارتودنسی فک بالارو برداشتم و از ریتینر استفاده میکنم و از این که فک پایین مو ارتودنسی نکردم خیلی پشیمونم میخواستم بپرسم الان که فک بالارو برداشتم بازم میتونم فک پایینو به تنهایی ارتودنسی کنم یا خیر؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.اصولا برای قرینگی باید دو فک ارتودنسی شود. برای دادن جواب درست و کامل به شما باید معاینه کلینیکی انجام گردد. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 39. Avatar طهرا گفت:

  سلام وقت شما بخیر چرا موقع استفاده از ریتینر وقتی میخواهم جا بندازم درد میگیرد و من تقریبا بعد از ارتودنسیم شب ها مرتب استفاده میکردم ولی روز ها نه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است با متخصص ارتودنسی معالج مشورت کنید.

 40. Avatar مصیب گفت:

  سلام اقای دکتر من ریتینر ثابت گڋاشتم بعد بهم گفتن متحرکم باید بزاری بنڟورتون میخواد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجب موقعیت دندانها و فک شما ندارم و نمیتوانم اظهار نظر کنم. بهتر است در این خصوص با متخصص معالجتان مشورت کنید تا مشکل را حل کنند.

 41. Avatar مینا گفت:

  سلام آقای دکتر
  من دچار چرخش فک اکتسابی شدم ولی وقتی دهانم تا آخر باز میشه فکم سر جای خودش برمیگرده
  درمانی غیر از جراحی براش هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر سن شما زیر 12 سال هست با درمان ارتودنسی مشکل حل می شود ولی اگر بالای 12 سال هستید علاوه بر درمان ارتودنسی، جراحی هم نیاز است.

 42. Avatar shahrzad گفت:

  سلام و وقت بخیر ، ممنون بابت اطلاعات مفیدتون🌺
  دکتر .من ساله سومی هست که ارتودنسیم رو باز کردم و از ریتینر متحرک استفاده میکنم ،دکتر ارتودنسی من تجویر کرده بودن که یک سال و نیم از ریتینر متحرک خود استفاده کنم (شش ماه شب و روز_یک سال شب) من هنوز گاهی اوقات از ریتینر خود استفاده میکنم و هنگام جا انداختن دندان هایم درد میگیره خصوصا فک پایینم، به نظرتون هنوز نیاز هست که من استفاده کنم؟ و ایا فک من در حال تغییر است؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس از حسن توجه شما🌹 برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه شوید. بهتر است به دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید.

 43. Avatar پریسا گفت:

  سلام من ۳۳ دارم یک‌سال هست که درمان تموم شده و رتینر استفاده میکنم فقط برای فک بالا و در این یک سال فقط ۴ساعت استراحت دارم‌میخواستم‌بدونم که تا کی من باید از رتینر استفاده کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مدت زمان استفاده از ریتینر در بیماران متفاوت است. بسته به سن بیمار و میزان قابلیت حرکت دندان ها، وضعیت اولیه دندان و فک، شرایط درمان و… ارتودنتیست تشخیص خواهد داد که ریتینر تا چه مدت باید مورد استفاده قرارگیرد. در مدت استفاده از ریتینر بیمار باید در زمان های تعیین شده، به متخصص مراجعه نموده و وضعیت کلی دندان و فک را کنترل نماید. مراجعه به این لینک ریتینر چیست

 44. Avatar نادر گفت:

  سلام ریتنر برای فک پایین است

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ریتینر یا نگهدارنده.که بعد از ارتودنسی ثابت یا متحرک استفده می شود. و دو نوع ریتینر داریم. ریتینر ثابت و ریتینر متحرک. مطالعه بیشتر مراجعه به این دو لینک ریتینر چیست و ریتینر ثابت یا متحرک بعد از ارتودنسی

  2. Avatar ناهید امیری گفت:

   سلام.من بعد از درمان ارتودنسی متخصص ارتودنسیم ریتینر بهم داده است. ولی استفاده می کنم یک کمی درد دارد آیا طبیعیه؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. معمولا استفاده جسم خارجی در دهان درد دارد ولی با استفاده کردن رتینر بر دندان هایتان این مشکل برطرف خواهد شد.

   2. Avatar علی گفت:

    سلام. آقای دکتر مدت زمانی که باید از ریتینر استفاده کنیم چقدر است؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. مدت استفاده از ریتینر متحرک احتمالا بین 3 تا 6 ماه زمان لازم است. ولی ریتینر ثابت کمی طولانی تر از ریتینر های متحرک است و استفاده از آن تا حدود 9 ماه زمان خواهد برد

 45. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

  با سلام . با ارتودنسی می توان این مشکل را درمان کرد. ولی برای جواب قطعی دندانهای شما باید حضورا معاینه شود. مراجعه به این لینک اپن بایت

 46. Avatar فرناز گفت:

  دکترمن سیم ارتودنسی من ازیه طرف اومده بیرون عین این ک سیم اضافس نمیدونمم چیکارکنم الانم همه مطب ها بسته ان لطفا یه راه حلی بگید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . شما می توانید قسمتی از سیم را که بیرون زده است با یک وسیله کوچک مثل موچین کوتاه کنید یا آن را خم کنید تا باعث اذیت شما نشود.

   1. Avatar هانیه گفت:

    سلام من تازه ارتودنسی هامو باز کردم و نگهدارنده متحرک زدم و توی صحبت کردنم خیلب مشکل دارم و نوک زبونی صحبت مبکنم این طبیعی هست یا ایراد از پلاک هست??

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. دستگاه متحرک (ریتینر متحرک) یک دستگاه خارجی است که داخل دهان قرار می گیرد. بهر صورت که یک دستگاه خارجی که در داخل دهان قرار می گیرد روی صحبت کردن کمی تاثیر دارد و طبیعی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *