ارتودنسی جراحی

روش های جراحی فک

روش های جراحی فک و صورت

 ناهنجاری های  شدید فک تنها با روش های جراحی فک درمان خواهند شد. خوشبختانه پیشرفت روش های درمان دندانپزشکی همگام با فناوری و تکنولوژی روز دنیا، این امکان را فراهم کرده است که شما حتی بدترین بیماری های دهان و دندان را بتوانید به بهترین شکل ممکن درمان نمایید. امروزه شما با کمک جراحی فک قادر خواهید بود فرم زیبا و سالم فک خود را به دست بیاورید.

دلایل نیاز به روش های جراحی فک

آمار به دست آمده از متخصصین دندانپزشکی  نشان می دهد که در سال های اخیر تعداد بیماران مبتلا به ناهنجاری فک زیاد شده است. زمانی که شما به متخصص ارتودنسی مراجعه می کنید، ابتدا به کمک عکس برداری های مختلف، شدت ناهنجاری را تعیین می کند. اکثر افرادی که دچار ناهنجاری فک هستند، به بهم ریختگی دندان ها نیز مبتلا هستند، گاها ارتودنسی به تنهایی می تواند مشکل فک و دندان را همزمان درمان نماید اما اگر شدت عارضه زیاد بود، و متخصص جراحی تشخیص دهد، باید از روش های جراحی فک کمک گرفت. اکنون این سوال پیش می آید که چرا باید جراحی فک را انجام داد؟

روش های جراحی فک

  • در افرادی که به صورت مادرزادی به رشد غیر طبیعی فک مبتلا هستند باید جراحی فک برای درمان ناهنجاری فک صورت گیرد.
  • انواع جراحی فک برای درمان ناهنجاری های فک در اثر ضربه، تصادفات و هر گونه آسیب دیدگی در این قسمت به کار می رود.
  • بروز عفونت در ناحیه فک، تومورها و… منجر به بیماری های حاد فک گشته و یکی از مهمترین راهکارها برای درمان آن، جراحی فک است.
  • البته ممکن است فک شما به هیچ کدام از طرفین انحراف نداشته باشد منتهی دندان های فک بالا و پایین بر روی هم تطابق ندارند در این صورت روش های جراحی فک به بهترین شکل ممکن می تواند این عارضه را درمان نماید.
  • اگر بیمار در سنین کودکی برای درمان مراجعه ننماید و دارای مشکل فک باشد نیاز به جراحی فک دارد

بررسی روش های جراحی فک

در ابتدا لازم است بدانید که بهترین سن برای جراحی فک زمانی است که شما در بازه سنی 18-17 قرار دارید. اما این بدان معنا نیست که در خارج از این بازه زمانی جراحی فک موثر نیست و یا استفاده نمی شود. عمده رشد اسکلتی بدن تا این سن انجام گرفته و بعد از آن رشد بسیار کند می شود در نتیجه در صورتی که به کمک انواع جراحی فک درمان ناهنجاری ها را انجام دهید، احتمال برگشت به شدت کم می شود. اما بیمار باید قبل از شروع درمان، بداند که از بین روش های جراحی فک کدام یک از نظر متخصص برای او مناسب است. با توجه به این که ناهنجاری فک با شدت و در سنین مختلف رخ می دهد لذا ممکن است روش درمانی شما با بیماران دیگر متفاوت باشد. در این قسمت از مقاله شما را با انواع جراحی فک شنا خواهیم کرد:

جراحی فک بالا

برخی از بیماران علی رغم این که فک پایین در بهترین شکل ممکن قرار دارد، به ناهنجاری فک بالا مبتلا هستند. عقب بودن، انحراف از طرفین و عدم رشد کافی فک بالا از جمله مشکلاتی است که ممکن است برای این فک رخ داده و جراحی فک برای آن انجام می شود. یکی از روش های جراحی فک برای درمان ناهنجاری های فک بالا، استئوتومی فک بالا است. در این روش باید فک بالا را به صورت دقیق و براساس عکس ها، شکسته و در محل تعیین شده حرکت داد. در ادامه، عملیاتی برای تثبیت دندان ها صورت خواهد گرفت.

روش های جراحی فک

جراحی فک پایین

عکس حالتی که ذکر شد، ممکن است برای فک پایین رخ بدهد. در این صورت بسته به شدت عارضه و شرایط بیمار باید جراحی فک پایین صورت گیرد. استئوتومی فک پایین هم از جمله انواع جراحی فک پایین است که در این روش در انتهای دهان، کنار دندان های آسیای بزرگ، یک شکستگی مورب ایجاد شده و فک را حرکت می دهند.

جراحی فک بالا و پایین

حادترین ناهنجاری فک زمانی رخ می دهد که هر دو فک شما دچار مشکل باشد و در این روش جراحی هر دو فک توسط جراحی درمان می شود. اما بعد از این دوره درمانی سخت، شما زیبایی و سلامت خود را به دست خواهید آورد.

جراحی زیبایی فک و چانه

برخی از روش های جراحی فک به منظور زیبایی صورت می گیرد. برای مثال در روش ژینوپلاستی کمک می شود تا عقب رفتگی چانه بیمار درمان شده و فک به حالت طبیعی خود باز گردد.

آیا تا به حال افرادی را ملاحظه کرده اید که در زمان خندیدن، قسمت عمده ای از لثه فک بالا مشخص می شود؟ این افراد به ارتفاع زیاد فک بالا مبتلا هستند که روش های جراحی فک با برداشتن لثه های اضافی فک بالا کمک به تصحیح عارضه خواهد کرد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *