بهداشت در ارتودنسی

روش صحیح مسواک زدن دندان ارتودنسی شده

روش صحیح مسواک زدن دندان ارتودنسی شده

روش صحیح مسواک زدن دندان ارتودنسی شده بسیار مهم است، زیرا براکت ها خیلی محکم و صاف به دندان ها چسبیده اند و در صورت مسواک زدن غیر اصولی به سرعت در معرض آسیب قرار می گیرند.

براکت ها دندان ها را در دهان صاف می کنند، زیبایی لبخند شما را بهبود می بخشند، سلامت دهان شما را حفظ می کنند، و به صحیح صحبت کردن شما کمک می کنند. بنابراین برای حفظ بهداشت براکت ها، دندان ها و محیط دهان خود بکوشید تا بتوانید نهایت استفاده را از مزایای ارتودنسی ببرید.

به عنوان اگر از روش های صحیح مسواک زدن دندان ارتودنسی شده پیروی نکنید، دندان های شما حفره دار شده، لکه های زرد روی آن تشکیل می شود و بافت لثه آسیب می بیند.

بقایای غذا و هم چنین پلاک دندانی روی براکت ها باقی مانده و باید به طور مداوم و روزمره زدوده شوند. اگر دندان شما ارتودنسی شده است، باید پس از هر وعده غذایی آن را مسواک کنید. قرقره آب گرم پیش از مسواک زدن مؤثر است زیرا کمی از بقایای بین براکت ها را خارج می کند.

مسواک زدن براکت ارتودنسی

ابزار لازم برای مسواک زدن دندان ارتودنسی شده

برای این کار مسواک معمولی، برقی یا مخصوص  ارتودنسی لازم است.

اصول کلی مسواک زدن دندان ارتودنسی شده

روش صحیح مسواک زدن دندان ارتودنسی شده به کمک مسواک های معمولی هم امکان پذیر است، می توان برای اثر بخشی بیشتر از مسواک برقی و یا مسواک های مخصوص ارتودنسی که جهت تمیز کردن اطراف براکت طراحی شده هم استفاده کرد.

 1. اطمینان پیدا کنید که از فشار مناسبی استفاده می کنید و هم چنین سر مسواک به طور کامل در اطراف براکت می چرخد. اینکار موجب تمیزی بیشتر دندان ها شده و زمان کمتری هم میبرد.
 2. از مسواک بین دندانی با لبه های زاویه دار استفاده کنید که بتواند بطور کامل اطراف براکت ها را تمیز کند.
 3. اگر از مسواک معمولی استفاده می کنید، برای بهتر تمیز کردن دندان های ارتودنسی شده به خاطر داشته باشید که هم بالا و هم پایین براکت ها را بخوبی تمیز کنید.
 4. هم چنین هر سه جهت دندان یعنی جهت بیرونی (در تماس با لب ها)، درونی (در تماس با زبان)و تاج دندان را تمیز کنید.

تمیز کردن بخش بیرونی دندان ارتودنسی شده

بخش بیرونی دندان همان قسمتی است که با لبخند زدن نمایان می شود. از بین بردن پلاک های دندانی چسبیده به خط لثه را فراموش نکنید. دندان هایتان را به هم فشار دهید.

حال نوبت دندان های آرواره بالاست. با حرکات دورانی و به آرامی سطح رویی دندان ها را مسواک کنید. سپس دندان هایتان را کمی از هم فاصله داده و سطح پشتی آن ها را هم تمیز کنید.

از حرکات دورانی کوچک برای تمیز کردن براکت ها استفاده کنید. اکثر براکت ها سوراخ های کوچکی در بالای خود دارند که دیده نمی شوند. آن ها را فراموش نکنید. با صبر و آرامش حدود 5 ثانیه برای هر براکت وقت بگذارید.

شستشوی بخش درونی دندان ها

مسواک را به بالا و پایین، چپ و راست با حرکات دورانی روی سطح تاج و کناره های دندان هایتان حرکت  دهید. برای شخصی که دندان های ارتودنسی شده دارد شستشو و تمیز کردن بخش درونی دندان ها راحت تر از سایر نقاط است؛ زیرا با براکت ها پوشیده نشده. در افرادی که از ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی استفاده می کنند این وضعیت برعکس است و تمیز کردن پشت دندان ها به مراتب برای آنها سخت تر است. افرادی که دارای ارتودنسی لینگوال هستند باید وقت بیشتری را برای تمیز کردن بخش درونی دندان ها صرف کنند.

شستشوی تاج دندان ها

فرچه مسواکتان را در فاصله بین دندان هایتان قرار دهید وبا حرکات دورانی رو به بالا و پایین و جلو و عقب، دندان هایتان را مسواک کنید.

این کار به از بین بردن پلاک دندانی و ذرات باقی مانده در بین دندان ها کمک می کنند.

تمیز کردن سایر بخش های دهان

دهان شما پر از پلاک و جرم هایی است که باکتری های موجود در دهان از آن ها تغذیه می کنند. شما باید بافت لثه و زبان و گونه های خود را به آرامی مسواک زده و ماساژ دهید. اگر لازم بود می توانید پیش از این کار کمی آب قرقره کنید.

می توانید از مراحل زیر پیروی کنید:

 • در ابتدا به آرامی سطح رویی و درونی لثه ها را در جهت براکت ها مسواک بزنید.
 • سپس مسواک را 180 درجه بچرخانید تا به گونه هایتان برسد.
 • مسواک کشیدن ماهیچه های درون گونه ها سخت تر است، اگر احتیاج به کمک داشتید می توانید با دست دیگرتان گونه تان را کمی ماساژدهید.
 • در مرحله بعد مسواک را پایین آورید و زیر زبانتان را هم مسواک بکشید.
 • حال نوبت سقف دهانتان است و بعد از آن روی سطح زبانتان را بکشید.
 • و در انتها مراقب باشید که دندان هایتان به خوبی مسواک شده باشد.
 • اگر مسواک معمولی دندان هایتان را اذیت می کند، از مسواک بچه گانه با فرچه نرم تر استفاده کنید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “روش صحیح مسواک زدن دندان ارتودنسی شده

 1. Avatar امید حکاک گفت:

  سلام شبتون بخیر
  آقای دکتر ،پسر من ۱۰ سالش است و امروز در مطب شما ،ارتودنسی ثابت گذاشت ،فقط می خواستم بدانم فیلم آموزشی برای طریقه مسواک زدن دندانهایی که ارتودنسی ثابت دارد در سایت شما وجود دارد یا خیر؟ ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما می توانید از ابن دو لینک کمک بگیریدمسواک زدن و یا
   مسواک زدن در ارتودنسی فیلم آموزشی در انتهای مقاله بارگذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *