بهداشت در ارتودنسی

روش صحیح مسواک زدن

روش صحیح مسواک زدن

هر فرد در هنگام مسواک زدن؛ سعی می کند تا از روش خود برای تمیز کردن دندان ها استفاده نماید. اما این روش ها هر کدام دارای ایراد های خاصی هستند، که در طولانی مدت باعث خرابی دندانها و ساییدگی بیش از حد آنها می شود. استفاده از یک روش استاندارد و صحیح می تواند باعث افزایش طول عمر دندان ها و زیبایی آنها شود و باعث می شود تا آلودگی های دهان و دندان با استفاده از این روش ها کاملا از بین برود.

مواد لازم جهت مسواک زدن صحیح

  1. انتخاب یک مسواک متناسب بر اساس جنس دندان ها و ترجیحا انتخاب مسواک برقی
  2. خمیر دندان متناسب با جنس دندان

روش کار به ترتیب چهار مرحله زیر می باشد:

1- تمیز کردن سطح جلویی دندان ها

بخشی از دندان که وظیفه جوندگی را برعهده دارد، بسیار مهم و حساس میباشد و در طول روز باید مداوم به آنها رسیدگی شود. برای انجام صحیح مسواک زدن این ناحیه در ابتدا، مسواک را بر روی شیارهای موجود در این بخش قرار دهید و با یک حرکت رفت و برگشت صحیح، از فک پایین به سوی فک بالا حرکت نمایید، سپس همین روش را به صورت برعکس و آرام انجام دهید تا پرزهای مسواک بتواند کف تولید شده را به راحتی در لابه لای دندان ها نفوذ داده و باعث از بین رفتن باکتری ها شود.

تمیز کردن دندان های جلویی

2- دندان های کناری و مجاور لثه

یکی از مهم ترین و در عین حال سخت ترین قسمت های مسواک زدن محسوب می شود، این بخش به دلیل داشتن ارتباط مستقیم با لثه های کناری که حساسیت بیشتری نسبت به سایر قسمت های لثه دارند به دلیل کمتر توجه شدن، همیشه باعث بروز مشکلات دندانی در افراد می شوند.

به منظور مسواک زدن صحیح این بخش، باید بتوانید پرزهای مسواک را در لابه لای این بخش ها نفوذ دهید، برای انجام این کار ابتدا مسواک را با یک زاویه 45 درجه بر روی دندان های خود قرار دهید و به گونه ای آن را تنظیم کنید که پرزهای دندان در بین شیارهای آن قرار بگیرد، حال با یک حرکت لغزشی آرام، این عمل را تا پایین و فک پایینی انجام دهید و با انجام 3 الی 4 مرتبه این روش دندان های کناری خود را به خوبی پاکسازی نمایید.

توجه کنید که برای تمیز کردن این بخش حتما از حرکت لرزشی به منظور قرارگیری و حرکت بهتر مسواک بر روی شیارهای دندان حتما استفاده نمایید.

مسواک زدن دندان های کناری

3- مسواک زدن سطح داخلی دندان

برای مسواک زدن به شیوه کاملا اصولی، ابتدا مسواک را با یک زاویه صحیح 45 درجه در داخل دندان های خود قرار دهید و از بالا به سوی پایین حرکت نمایید، در این روش می توانید به فضای داخلی دندان و شیارهای آن را به راحتی پاکسازی کنید. برای این مرحله باید از روش رفت و برگشتی استفاده نمود، زیرا باعث می شود که دندان ها ساییده شده و در دراز مدت باعث خرابی زودرس آنها می شود.

مسواک زدن داخل دندان ها

بعد از آن بخش قوسی داخل دندان ها را به صورت عمودی تمیز نمایید، بخشی از مسواک را به صورت عمدی در داخل دهان خود قرار داده و با یک روش بالا به پایین این قسمت را مرتب نمایید. حال برای انجام بهتر مراحل و سرعت بخشیدن به عمل مسواک زدن، هرچه از عقب به سوی جلوی دندان و داخل آن حرکت می کنید، باید جهت مسواک را رفته رفته تغییر دهید تا مسواک دندان ها و لثه شما را اذیت نکند.

مسواک زدن پشت دندان ها

4-تمیز کردن زبان

یکی از بخش هایی که کمتر به آن توجه می شود، زبان می باشد. این بخش به دلیل وجود باکتری های مختلف، باعث می شود که دوباره باکتری های مخرب بعد از شست و شوی دهان به روی دندان ها نشسته و باعث خرابی دندان ها شود.

مسواک زدن زبان

برای تمیزی این بخش، این قسمت ها را نیز باید مسواک بزنید، بسیاری از مسواک های جدید و استاندارد در بخش پشتی خود یک قسمت نرم به منظور تمیزی این بخش را در اختیار دارند و در صورت نبود این بخش می توان با یک حرکت آرام و صحیح رفت و برگشتی رو و زیر زبان را به آرامی مسواک کرده تا تمام باکتری های آن از بین برود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *