بهداشت در ارتودنسی

روش استفاده از دهانشویه

روش استفاده از دهانشویه

روش صحیح استفاده از دهانشویه به شما کمک می کند که نفس تازه ای داشته باشید. همچنین به از بین بردن میکروب های حفره های دندان ها و حفظ سلامت لثه ها کمک می کند. در بیماران ارتودنسی از دهان شویه حاوی کلر هگزیدین نباید استفاده کرد چون باعث تغییر رنگ دندانها  می شود.

به خاطر داشته باشید؛ استفاده از دهانشویه نمی تواند جایگزین مسواک زدن روزانه و استفاده از نخ دندان شود. استفاده از دهانشویه برای تمیز کردن نقاطی از دهان همانند داخل گونه، رو و زیر زبان، و بین دندان ها مفید است. وظیفه اصلی دهانشویه خوشبو کردن نفس است، اما اگر از بدبویی مضمن دهان رنج می برید بهتر است به فکر درمان های اساسی تری باشید.

گفته می شود بعضی از انواع دهانشویه به طور مثال؛ فلوراید، به از بین بردن اسید حاصل از فعالیت باکتری های پلاک دندانی کمک می کند. البته شما باید در ابتدا دندان های خود را به خوبی مسواک کرده و نخ دندان بکشید. سپس از دهانشویه استفاده کنید

استفاده از دهانشویه

همچنین اگر به تازگی از بیماری های دهان و دندانی خلاص شده باشید، ممکن است دندانپزشک نوع خاصی از دهانشویه را به شما پیشنهاد کند. همچنین برای برخی از حساسیت های دندانی دهانشویه مخصوص دندان های حساس تجویز می شود.

استفاده از دهانشویه محدوده زمانی خاصی ندارد، می توانید قبل و بعد از مسواک زدن از آن استفاده کنید. آنچه اهمیت دارد روش صحیح استفاده از دهانشویه و کیفیت این عمل است.

پیش از استفاده از هر نوع از این محلول برچسب آن را با دقت مطالعه کنید؛ بعضی از دهانشویه ها را باید قبل از مصرف با آب رقیق کرد.

ابزار و لوازم مورد نیاز

شما برای استفاده از دهانشویه به ابزار زیادی نیاز ندارید. ابزار و مواد لازم جهت استفاده از دهانشویه به شرح زیر است:

  1. محلول دهانشویه
  2. سیله ای مثل قاشق یا استکان کوچک که به این کار اختصاص داده اید(البته عموما درب دهانشویه ها برای همین کار طراحی شده اند. )
  3. در صورت نیاز به رقیق کردن، مقداری آب

انتخاب دهانشویه مناسب

1-انتخاب محلول مناسب

انواع مختلفی از دهانشویه در بازار موجود است که بنابر نیاز شخصی خود می توانید آن را تهیه کنید.

به طور مثال محلول مدل cosmetic حتی در صورت استفاده از روش صحیح استفاده از دهانشویه، باز هم تنها قادر به خوشبو کردن دهان هستند و باکتری های عامل ایجاد پلاک دندان را از بین نمی برند.

انواع دیگر محلول های درمانی، علاوه بر از بین بردن باکتری های عامل ایجاد بوی بد دهان و پلاک دندانی، در مواردی حتی به سفیدی دندان ها نیز کمک می کنند. به صرفه ترین نوع دهانشویه همین نوع است.

انواع محلول های حاوی فلوراید از ایجاد حفره در دندان جلوگیری می کنند.

برای کم کردن استفاده از مواد شیمیایی و رنگ ها، می توانید از انواع محلول های گیاهی استفاده کنید.

سعی کنید از دهانشویه های حاوی الکل استفاده نکنید، زیرا دهان را خشک کرده و موجب ایجاد زخم می شود.

 

استفاده موثر از دهانشویه

 

2-میزان استفاده مؤثر از دهانشویه

در این مرحله با توجه به برچسب پشت بطری، مقدار مناسبی از محلول را در ظرف مورد نظر بریزید.

به طور معمول این مقدار حدود20 میلی لیتر است اما در انواع فلورایدی آن 10 میلی لیتر.

 

ریختن دهانشویه در دهان

 

3- دهانشویه را در دهان خود بریزید

در روش صحیح استفاده از دهانشویه محلول دهانشویه میزان تعیین شده را یک مرتبه در دهان خود بریزید. نفس خود را چند ثانیه حبس کنید و دهان خود را کاملا ببنید و مواظب باشید مایع بیرون نریزد.

از بلعیدن مایع جدا پرهیز کنید، زیرا ممکن است مواد شیمیایی موجود در آن موجب ایجاد مشکلات گوارشی شدید و ناخواسته ای شود.

غرغره کردن دهانشویه

 

4-غرغره کردن دهانشویه

مایع را به مدت 30 ثانیه تا یک دقیقه در دهان خود نگه داشته و بچرخانید.

برای عمل کردن طبق روش صحیح استفاده از دهانشویه، مایع را دور تمام دندان هایتان بچرخانید، به دندان های عقبی هم مثل دندان های جلویی اهمیت بدهید.

قرقره کردن زیر زبان و اطراف آن را هم فراموش نکنید تا تمام دهان به مایع دهانشویه آغشته شود.

دقت کنید که باکتری های عامل ایجاد بوی بد دهان در جلوی گلو هستند، پس قرقره کردن کامل دهانشویه برای از بین بردن آن ها بسیار مهم است.

 

بیرون ریختن دهانشویه از دهان

 

5- بیرون ریختن دهانشویه از دهان

بعد از قرقره کردن کامل، مایع را داخل سینک بریزید، و سینک را کاملا بشویید.

بسته به نوع دهانشویه به مدت نیم ساعت تا دو ساعت پس از استفاده از دهانشویه باید از خوردن هر نوع خوراکی و یا آشامیدن هر نوع نوشیدنی پرهیز کنید. در واقع این یکی از روش های صحیح استفاده از دهانشویه است که موجب اثر بخشی هرچه بیشتر مواد موجود در آن می شود.

اگر دهانشویه شما از انواع حاوی مواد شیمیایی قوی نظیر الکل ها و یاH202 است حتما پس از استفاده از محلول دهان خود را با آب بشویید

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *