اطلاعات عمومی دندانپزشکی

راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان

راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان

برای مراقبت از دندان هایتان منتظر این نباشید که اول دندان درد بگیرید! با رعایت بهداشت دهان و دندان و چکاپ منظم نزد متخصص دندان پزشک، شما می توانید از پوسیدگی دندان هایتان جلوگیری کنید. پیشگیری از پوسیدگی دندان یکی از مواردی است که شما می توانید برای تضمین سلامت دندان های خود انجام دهید. آیا مطمئن هستید که همه راهکارها را برای جلوگیری از ایجاد حفره در دندان های خود انجام داده اید؟

شناخت پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان توسط باکتری های معمولی در دهان شما، شروع می شود. این باکتری ها از ذرات باقی مانده غذا در دهانتان تغذیه می کنند و باعث تولید اسید هایی می شوند. تقریبا 20 دقیقه بعد از غذا خوردن شما، ترکیب شدن باکتری، باقی مانده غذا، اسید و آب دهان ماده ای که «پلاک» نامیده می شود را روی دندان هایتان به وجود می آورد. اگر این پلاک ها بلافاصله از بین نروند، پوسیدگی دندان شروع خواهد شد. به مرور زمان این پلاک ها تبدیل به ماده ای به نام «تاتار»(tartar) می شوند که از بین بردن آن به مراتب سخت تر می باشد. در نهایت این پلاک ها و تاتارها منجر به بیماری های لثه خواهند شد.

علاوه بر بیماری های لثه، پلاک ها روی مینای محافظ دندان نیز اثر می گذارند که منجر به ایجاد حفره در دندان می شود. در ابتدا، حفره ها درد ندارند. ولی اگر مراقبتی صورت نگیرد حفره ها بزرگ شده و مشکلاتی را رقم خواهند زد. معمولا سطح جونده دندان های آسیا و سطوح بین دندانی بیشتر در معرض پوسیدگی قرار دارند.

تشخیص پوسیدگی دندان

مجرمان پوسیدگی دندان

نشاسته و شکر(کربوهیدرات ها) شناخته شده ترین مسببان پوسیدگی و ایجاد حفره در دندان هستند. غذاهای چسبناک نیز در ایجاد حفره نقش دارند به این دلیل که به سطح دندان ها می چسبند و باعث تقویت فعالیت باکتری ها می شوند. علاوه بر اینها، مصرف زیاد اسنک و هله هوله ها خطر ایجاد حفره ها را بالا می برد زیرا این غذاها باعث تولید سریع تر پلاک ها می شوند.

درمان و جلوگیری از پوسیدگی دندان

برای درمان و جلوگیری از پوسیدگی دندان روش های مختلفی وجود دارد، که این روش ها بر طبق شدت پوسیدگی استعمال می شوند.

 1.  درمان پوسیدگی دندان با فلوراید: این روش در هنگامی که حفره دندان زیاد نیست و کوچک است می تواند مینای دندان را باز گرداند. این درمان با استفاده از خمیردندان های حاوی فلوراید و دهان شویه ها صورت می گیرد.
 2.  پر کردن: درمان اصلی پوسیدگی دندان می باشد و با نام ترمیم نیز شناخته می شود. موادی که مورد استفاده قرار می گیرد، شامل رزین های کامپوزیتی همرنگ دندان، پرسیلین و یا ترکیبی از مواد مختلف می باشد.
 3.  تاج: زمانی از تاج استفاده می شود که پوسیدگی شدید باشد و دندان ضعیف شده باشد. جنس آن از طلا، رزین، پرسیلین متصل به فلز و یا مواد دیگر می باشد و بر روی دندان نصب می شود.
 4. درمان کانال ریشه: هنگامی که دندان به شدت آسیب دیده باشد و پوسیدگی دندان به پالپ دندان برسد از این درمان استفاده می شود.
 5.  کشیدن دندان: وقتی شدت پوسیدگی به حدی باشد که قابل ترمیم نباشند، طبق نظر دندانپزشک باید کشیده شوند.
 6. از شیارپوش دندان (فیشور سیلانت) استفاده کنید، مراكز بهداشتی توصيه مي كنند که تمام كودكان مدارس راهنمايي از شیارپوش استفاده كنند. با این حال، آنها برای افراد بزرگسال و کودکان نیز مفید هستند. شیارپوش های دندان، پوششی محافظ و پلاستیکی هستند که دندان را از ابتلای به شیار و لکه های دندانی که مواد غذایی و باکتری ها تمایل به تجمع در آن دارند، محافظت کند. شیارپوش های دندان بر روی سطح دندان های عقبی قرار می گیرند.
 7. پیگیری منظم دندانپزشکی. با دندانپزشک خود در مورد تعداد دفعات ویزیتی که شما برای حفظ سلامتی دهان خود نیاز دارید، مشورت کنید. معاینات دهانی منظم، تمیز کردن حرفه ای دندانها و سایر روشهای درمان می تواند در پیشگیری از پوسیدگی دندان و ابتلای به مشکلات آن کمک کند.
 8. میان وعده و مز مزه کردن های مکرر خود را محدود کنید. خوردن یا نوشیدن های مکرر به ویژه هنگامی که مواد غذایی شیرین مصرف می کنید، دندان های شما را تحت حمله مداوم قرار می دهد. باکتری های موجود در دهان شما از مواد غذایی و کربوهیدرات ها برای تولید اسیدی که مینای دندان را از بین می برد، استفاده می کند. در این زمینه بهترین کاری که به جای موارد فوق می توانید انجام دهید، نوشیدن مکرر آب نوشیدن آب و مزمزه کردن و مصرف میان وعده به صورت حداقلی است.
 9. خوردن غذاهایی که برای سلامت دندان مفید هستند. داشتن یک رژیم غذایی مناسب در زمینه همه جنبه های سلامت، از جمله بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است. غذاهایی مانند چیپس یا شیرینی ها که تمایل به گیر کردن مدت طولانی در بین دندان های شما دارند، باعث بالا رفتن شانس ابتلای به پوسیدگی دندان می شوند البته، غذاهای خوراکی فرآوری شده یا مواد غذایی شیرین نیز گزینه خوبی برای مصرف نیستند. در عوض، سبزیجات تازه و میوه ها را انتخاب کنید، زیرا آنها باعث افزایش جریان بزاق و جمع شدن دوباره مواد معدنی در مینای دندان می شوند.
 10. یک درمان ضد باکتری را در نظر بگیرید. گاهی اوقات بعضی مشکلات پزشکی ممکن است شما را به خصوص مستعد فرسایش و پوسیدگی دندان کند. در این مورد، بهتر است با یک دندانپزشک در مورد استفاده از مواردی نظیر دهانشویه های آنتی باکتریال که برای برطرف کردن باکتری های مضر و پیشگیری از پوسیدگی دندان استفاده می شود، مشورت کنید.
 11. بهترین روش جلوگیری پوسیدگی دندان، رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد. همچنین مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور منظم و دو بار در سال رفتن نزد متخصص دندان پزشکی برای چکاپ کردن دندان، باید انجام شود.

از میزان پوسیدگی دندان خود آگاه باشید

اولین قدم برای کنترل سلامت دهان و دندان این است که بدانید میزان پوسیدگی چقدر است. بهترین راه برای شناخت این امر معاینه از طریق دندانپزشک است. با معاینات منظم و بحث و گفتگو با دندانپزشک خود، می دانید که در چه شرایطی هستید و کدام روش درمانی ممکن است، مورد نیاز باشد. همچنین تغییر در بهداشت دهان و دندان و رژیم غذایی از راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان می باشند. هنگامی که از میزان پوسیدگی دندان خود آگاه شدید، می توانید رویکرد خاص و مؤثرتری را در جهت بهبود سلامت دهان و دندان خود در پیش بگیرید.

هرچه میزان پوسیدگی کمتر باشد، به طور حتم به ویزیت کمتری نیاز خواهید داشت. در هنگام معاینات منظم دندانپزشکی، میزان خطر پوسیدگی دندان خود را به کمک دندانپزشک معالج بیابید و در مورد آن مشورت کنید.

استفاده از مسواک برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

این یکی از بارزترین راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان است. مرتب و صحیح مسواک زدن  برای سلامتی دهان و دندان شما بسیار مهم است. در واقع دهان شما حدود یک میلیارد میکروب از آنچه می خورید و می نوشید،  وجود دارد . بعضی از انها جزو نرمال فلورا هستند  یعنی به طور طبیعی باید وجود داشته باشند ولی برخی از انها پوسیدگی زا هستند  و همین باعث پوسیدگی دندان می شود. با تغذیه قند موجود در مواد غذایی و نوشیدنی هایی که  مصرف می کنیم، زباله ها به صورت بیوفیلمی که به پلاک دندان معروف است، تبدیل می شوند. این پلاک اسیدهایی تولید می کند، که مینای دندان را می پوشانند و باعث ایجاد پوسیدگی می شوند.

مسواک زدن، یکی از مهم ترین راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان است، که به خلاص شدن از باکتری های دهان و حذف شیرینی و باقیمانده غذایی  کمک می کند. حتماً بعد و قبل از خواب مسواک بزنید. مسواک زدن قبل از خواب، از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا مانع ایجاد اسیدهای مضر مینای دندان می شود.

نوشیدنی های شیرین و اسیدی را کم کنید و آب بیشتری بنوشید

کم کردن مصرف نوشیدنی های شیرین و اسیدی، یکی دیگر از راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان است.  قرار گرفتن طولانی مدت دندان در معرض قهوه  یا چای، همراه با قند یا حتی شیر اضافه شده، می تواند خطر ابتلا به پوسیدگی دندان را افزایش دهد. از قهوه خود لذت ببرید، اما سعی کنید بعد از آن دهان خود را با آب شست و شو دهید. قندهای مضر در مدت زمان طولانی در بزاق شما باقی می مانند. نوشیدن قهوه از نی  به شما کمک می کند، آن مایعات قندی را از روی دندان و بزاق خود دور نگه دارید.

ترک سیگار و دخانیات

کاملاً مشهود است که استعمال و مصرف دخانیات می تواند باعث مشکلات پزشکی زیادی شود. با این حال، بسیاری از مردم آسیبی که سیگار کشیدن و استفاده از تنباکو به دهان، لثه و دندان ها وارد می کند، را نمی دانند. این عادت ناسالم همچنین می تواند منجر به ریزش دندان و حتی سرطان دهان شود. ترک سیگار یکی از راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان است. بنابراین اگر نگران پوسیدگی دندان خود هستید، از کشیدن سیگار و دخانیات خودداری کنید. افرادی که مصرف بالای دخانیات دارند بهتر است هر 3 ماه برای جرم گیری دندان اقدام کنند.

سوالات متداول جلوگیری از پوسیدگی دندان

1-برای جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی دندان چه کنم؟

با خمیردندان حاوی فلوراید دندان های خود را مسواک بزنید .مرتباً دهان خود را بشویید. هر سال دو بار به دندانپزشک مراجعه کنید. میان وعده های مکرر خود را محدود کنید. غذاهای سالم مصرف کنید و یک درمان ضد باکتریایی را در نظر بگیرید. همه اینها از راه های جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی دندان می باشند.

2-علائم پوسیدگی دندان چیست؟

حساسیت، درد دندان ها، سوراخ قابل رویت در دندان ها و تغییر رنگ دندان ها از علائم جدی پوسیدگی دندان ها می باشند.

3-درمان  پوسیدگی دندان چیست؟

باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا از با گرفتن عکس دندان میزان پوسیدگی دندان شما را مشخص کند. دندانپزشک بر اساس میزان پوسیدگی، دندان های شما را پر کرده یا عصب کشی می کند. در صورت نیز جرم گیری دندان نیز برای شما انجام می شود.

4-عدم درمان پوسیدگی دندان چه عوارضی به دنبال دارد؟

عدم درمان پوسیدگی دندان، موجب افزایش پوسیدگی ودرگیری عصب دندان و توسعه چرک در اطراف دندان آلوده، افزایش خطر شکستن  دندان ، مشکل در جویدن غذا، آبسه دندان و ورود عفونت به خون می شود.

5-خوردن چه غذاهایی از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند؟

برای جلوگیری از پوسیدگی میوه و سبزیجات سرشار از فیبر مثل هویچ و سیب، غذاهای سرشار از کلسیم، آدامس بدون قند، نوشیدن مقدار زیاد آب ، استفاده از خمیر دندان یا دهان شویه  فلوراید دار  توصیه می شود و استفاده  از مواد قندی چسبنده و شیرینی توصیه نمی شود

6-جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان چگونه انجام می شود؟

از همان نوزادی نسبت به تمیز نگهداشتن دندان های کودک کوشا باشید. اگر لکه یا تغییر رنگی بر روی دندان های شیری کودک خود مشاهده کردید سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید. تا زمانی که کودک توانایی مسواک زدن ندارد می توانید از مسواک انگشتی کمک بگیرید و دندان های او را مسواک بزنید. در سنین بالاتر می توانید با مسواک های عروسکی و موزیکال کودک را به مسواک زدن منظم تشویق کنید. با بازی و مهربانی روش صحیح مسواک زدن را به کودک خود بیاموزید.

author-avatar
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

52 دیدگاه برای “راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان

 1. فاطمه گفت:

  سلام آقای دکتر چه راهکاری برای جلوگیری از پوسیدگی دندان هست؟ ۱۴ سالمه وتا الان خیلی از دندوناما پر کردم. متشکرم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید بهداشت دهان و دندان رعایت شود. شش ماه یکبار برای چکاپ به دندانپزشک جهت معاینه دندان ها مراحعه نمایید. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک معاینات دوره ای دندانپزشکی

 2. فرزاد گفت:

  سلام ببخشید آیا دندانی که حفره کوچکی درآن است می‌شود با مسواک جلو یش را گرفت

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، باید توسط دندانپزشک پوسیدگی برداشته شود و سپس دندان با ماده پرکردگی پرگردد.

 3. بهار گفت:

  سلام و وقت بخیر
  حفرهٔ کوچکی در دیواره دندان آسیای من ایجاد شده که درد قبلی هم نداشته، دو هفته دیگه کنکور دارم، اگر بعد از کنکور به دندان‌پزشک مراجعه کنم مشکلی پیش میاد یا باید زودتر رفع بشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است به دندانپزشک مراجعه نمایید. تشخیص درمان مناسب داده شود. پوسیگی بیشتر می شود و مواد غذایی در حفره جمع می گردد.

 4. کاربر گفت:

  سلام وقتتون بخیر ببخشید در دندان آسیایی من بدون هیچ گونه دردی سوراخی سطحی و کوچیک ایجاد شده. لازمه اقدام به پر کردن دندان کنم یا رعایت بهداشت دهان کافیه؟ آیا ممکنه وضع دندانم بد بشه و به عصب برسه؟
  ممنون میشم جواب بدین

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، پوسیدگی بیشتر خواهد شد به دندانپزشک برای درمان مراجعه نمایید.

 5. نجمه گفت:

  سلام ببخشید من یکی از دندون هام هیچ علامت ظاهری نداره اما با خوردن شیرینی و آب سرد درد میکنه باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه از دندان انجام گیرد. دندان شما احتیاج به عصب کشی دارد.

   1. مصطفی گفت:

    وقت بخیر ببخشید دندان های آسیایی من با خوردن مواد غذایی شیرین درد شدیدی میگیرند، اما علائم ظاهری پوسیدگی رو نداره باید چی کار کنم؟!

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. دندان باید عصب کشی شود. به متخصص ریشه مراجعه نمایید بعد از رادیوگرافی درمان ریشه انجام گردد.

 6. بنت الهدی گفت:

  سلام اقای دکتر . وقت بخیر
  یکی از دندان های جلو من یه ذره پوسیده شده میخواستم ببینم با رعایت بهداشت دندان این پوسیدگی بیشتر میشه یا نه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید توسط دندانپزشک پوسیدگی دندان برداشته شود و با ماده پرکردگی پر شود، سپس با رعایت نکات بهداشتی از پوسیدگی دندان پیشگیری نمایید.

 7. زهرا گفت:

  با عرض سلام و خدا قوت خدمت شما دندان های من جدیدا یک مقدار حساس شدن آون هم در حالی که درسال آینده برای قبولی در رشته خلبانی امتحان خواهم داد و به هیچ عنوان نمیتونم دندان بکشم یا پر کنم میخواستم بدونم باید چیکار کنم که از درد دندان های احتمالی بعدی و نیاز به پر کردن یا کشیدن دندان بی نیاز باشم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با رعایت بهداشت دهان و دندان بهتر است شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه شود.مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک معاینات دوره ای دندانپزشکی

 8. فاریابی گفت:

  با سلام و خسته نباشید ایا پوسیدگی دندان میتونه باعت التهاب لثه بشه؟
  اگر میتونه بعد از ترمیم دندان نیازی به درمان لثه هم هست یا خود به خود خوب میشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 9. نرگس گفت:

  با سلام ووقت بخیر
  من پس از مصرف اسپری استنشاقی کورتونی تغیر رنگ دندون های جلویی مشاهده کردم ، سیاه شدند عکس رادیولوژی دندون های سیاه شده رو سالم نشون دادن به نظر شما مشکل کجاست؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

  2. قهرمان گفت:

   سلام آقای دکتر
   من ۱۴‌سالمه ، میخوام خلبان شم و باید همه دندونام رو سالم نگه دارم
   هیچ دندون خرابی ندارم و به طور مداوم مسواک میزنم
   لطفا بگید با مسواک زدن میتونم تا ۸ سال آینده دندونامو سالم نگه دارم؟؟

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. مسواک زدن و نخ دندان در هر وعده غذایی استفاده گردد. بهتر است 6 ماه یکبار به دندانپزشک برای چکاپ دندان هایتان مراجعه نمایید.

 10. فاطمه گفت:

  سلام اقای دکتر امیدوارم که حالتون عالی باشه
  من ۱۷ ساله هستم
  تا الان خرابی دندون نداشتم اما چون امسال کنکوری هستم خیلی نتونستم رعایت کنم
  الان دوتا از دندونای پایین و یکی بالا لک سیاه افتاده روش میخوام بدونم بدون رفتم به دندونپزشکی امکان حل شدن این مشکل هست یا نه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، پوسیدگی دندان را باید به متخصص مراجعه شود پوسیدگی دندان برداشته می شود و با ماده پرکردگی پر می گردد.

 11. نقی پور گفت:

  آقای دکتر وقتتون بخیر من ۲۳ ساله هستم و متاسفانه تا الان ۷ تا از دندون هامو از دست دادم کلا هم اینجوری بوده که پوسیده میشه به تدریج تو تایم کوتاه دیوار دندونم کاملا خورد میشه حتی اون هایی که عصب کشی کردم و بعد فقط ریشش میمونه یخوام ببینم کمبود ویتامین یا چیز دیگه ممکنه باعثش شه چون من مسواک زدنم مرتب و هر شبه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده از نخ دندان در هر وعده غذایی از اهمیت بالایی برخوردار است. شما هر شش ماه یکبار برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه نمایید. فلوراید استفاده کنید. کمبود ویتامین و جنس دندان هم در سلامت دندان نقش بسزایی دارد.

 12. عرفان گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱۴ سالمه نشانه پوسیدگی دندان چی می تواند باشد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حساس بودن دندان، درد دندان ها، سوراخ در دندان ها و تغییر رنگ دندان ها از علائم پوسیدگی دندان ها می باشند. که برای ترمیم دندان باید به متخصص با تجربه مراجعه شود.

 13. محمد مهدی گفت:

  ببخشید من یکی دندونام تازه شروع کرده به درد کردن باید چیکار کرد باید پر بشه یا راه دیگری دارد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.جهت تشخیص درد و درمان مناسب به متخصص مراجعه نمایید تا معاینه کلینیکی انجام گیرد.

 14. مریم گفت:

  ببخشید من یکی دندونام تازه شروع کرده به درد کردن باید چیکار کرد باید پر بشه یا راه دیگری دارد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.جهت تشخیص درد و درمان مناسب به متخصص مراجعه نمایید تا معاینه کلینیکی انجام گیرد.

 15. ساناز گفت:

  سلام ببخشید من الان ی ساله اورتودنسی کردم روی دندونام لکه افتاده این لکه ها از سیمه یا پوسیدگی؟
  و اگ جرم گیری شه میره؟؟
  و من همیشه بهداشت دندونامو رعایت میکنم ولی دندونام زود خراب میشه مشکل چیه؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در معاینه با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید. در زمان درمان ارتودنسی رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار مهم و ضروری است. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک پوسیدگی دندان و ارتودنسی

 16. زهرا صفری گفت:

  سلام .من حدود یک ماه هست که آب سرد میخورم یا چایی یا میوه های ترش تمام دندون هام به طور کلی باهم تیر میکشه و درد شدیدی در اون لحظه تا ۳الی۴ دقیقه احساس میکنم و درد رو در سرم هم احساس میکنم .و البته دوتا از دندونام که با ارتودنسی چندین سال پیش مکانشون جابه جا شد هم درد بیشتری دارن .اما نه رنگ دندونام تغییری کرده نه حفره ای وجود داره .به نظر شما مشکل از چیه ؟۲۳سالمه و همیشه از دندان هام مراقبت میکنم .باید چیکار کنم .لازمه به دندون پزشک مراجعه کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از علائم پوسیدگی دندان است. و دندان عصب کشی لازم دارد. باید معاینه کلینیکی انجام شود.تا بتوان دندان پوسیده را تشخیص داد و درمان کرد.

 17. علی گفت:

  سلام آقای دکتر ممنون از آموزش های خوبتون . من برنامه های تلویزیونی شما را دنبال میکنم.خدا پشت و پناه و نگهدارتون باشه.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از توجه شما.

 18. علیرضا گفت:

  سلام،اقای دکتر من دو سوال داشتم.

  ۱_بهترین خمیر دندان برای رفع پوسیدگی چه مارکیه؟
  ۲_وقتی که رنگ دندان عوض میشه و لکه های سفید ایجاد میکنه آیا میشه بدون دکتر رفتن کاری کرد یا اگر هم بریم میشه که پر نکنند؟

  ممنون میشم پاسخ بدید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خمیر دندان استاندارد داشته و حاوی فلوراید باشد. نحوه مسواک زدن از اهمیت بیشتری نسبت به برند خمیر دندان دارد.

 19. سارا گفت:

  ض سلام و خسته نباشید خدمت شما، خانمی ۴۴ ساله هستم ..آقای دکتر من حدودا ۱۵ سال پیش دندون ۵ بالامو عصب کشی کردم و پین داخل دندون گذاشتم مشکلی نداشتم تا حدود یکماه پیش ک دیواره داخلی دندان شکست و تو عکس مشخص شد ک از ریشه ترک برداشته جراحی لثه انجام دادم و قرار شده یک هفته بعد روکش کنم مشکل اینجاس ک دکتر بهم گفت دندون های مجاور ۴ و ۶ من هم ترکهای عمودی زیادی داره و باید از دسترس خارج و روکش بشه ممنون میشم راهنماییم کنین
  ترس من بیشتر از بابت سایش دندون های کناری هست ب جهت استفاده از روکش و اینکه آیا راه بهتری هست ک شما پیشنهاد بدین؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود تا بتوان اظهار نظر کرد. با توضیحات شما که ترک برداشته است. اگر دندان پوسیدگی دارد برداشته شود و ریشه دندان بررسی شود و سپس روکش گردد.

 20. الميرا گفت:

  آقاى دكتر من ٢٥ سالم است و براي جلوگيري از پوسيدگي از فلورايد ٢/. بهسا استفاده ميكنم اما روي بستش نوشته هفته اى يكبار. ميشه هر روز استفاده كرد؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به این نکته دقت داشت که دهان‌شویه‌ها جای مسواک و نخ دندان را نمی‌گیرند و استفاده بی جا از آنها ممکن است باعث مخفی شدن پوسیدگی دندان شود. و تاخیر در درمان بیماری‌های شدید لثه و عفونت‌های چرکی دهان و لثه شود.

 21. حسن گفت:

  سلام. آقای دکتر چیکار کنم که دندانهام پوسیده نشود؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای جلوگیری از پوسیدگی دندانها باید از مواد شیرین و اسیدی استفاده نکرد. بهداشت دهان و دندان رعایت شود.در هر وعده غذایی مسواک و نخ دندان فراموش نشود. هر 6 ماه یکبار برای چکاب به دندانپزشک مراجعه کنید.

 22. رضا گفت:

  سلام خسته نباشید
  بنده ۱۶ سال سن دارم و دندون پایین(آسیاب)بقلش ی حفره ایجاد شده میخواستم بدونم چیکار باید بکنم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

   1. الی گفت:

    سلام
    من دندونام خیلی زود خراب میشن ،۱۷ سالمه مواد قندی و شیرینی هم زیاد مصرف نمیکنم مسواک هم مرتب می زنم .چه دهان شویی استفاده کنم باکتری های دهان رو از بین ببرند انگار باکتری ها باعث خرابی میشن

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. مسواک ونخ دندان بعد از هر وعده غذایی فراموش نشود. هر 6 ماه یکبار برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنید. از دهانشویه آنتی باکتریال می توان استفاده کرد.

    2. فاطمه× گفت:

     سلام
     من ۱۸ سالمه ولی دندونام هر ۶ماهی که میرم واسه چکاپ ۳الی ۴ تا ازدندونام خراب شده و بعضیاشون هم به عصب رسیده
     مسواک هم میزنم و از دهانشوی استفاده میکنم
     ولی خیلی زود به زود دندونام خراب میشه و مجبور میشم که پُر کنم
     چیکار کنم که انقدر زود خراب نشن دندونام؟

     1. دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. رعایت بهداشت و بعد از هر وعده غذایی مسواک ونخ دندان استفاده گردد. استفاده از فلوراید هم مناسب است. هر شش ماه یکبار برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه شود. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک معاینات دوره ای دندانپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *