اطلاعات عمومی دندانپزشکی

راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان

برش عرضی دندان با مسواک و خمیر دندان

برای مراقبت از دندان هایتان منتظر این نباشید که اول دندان درد بگیرید! با رعایت بهداشت دهان و دندان و چکاپ منظم نزد متخصص دندان پزشک، شما می توانید از پوسیدگی دندان هایتان جلوگیری کنید. پیشگیری از پوسیدگی دندان یکی از مواردی است که شما می توانید برای تضمین سلامت دندان های خود انجام دهید. آیا مطمئن هستید که همه راهکارها را برای جلوگیری از ایجاد حفره در دندان های خود انجام داده اید؟

شناخت پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان توسط باکتری های معمولی در دهان شما، شروع می شود. این باکتری ها از ذرات باقی مانده غذا در دهانتان تغذیه می کنند و باعث تولید اسید هایی می شوند. تقریبا 20 دقیقه بعد از غذا خوردن شما، ترکیب شدن باکتری، باقی مانده غذا، اسید و آب دهان ماده ای که «پلاک» نامیده می شود را روی دندان هایتان به وجود می آورد. اگر این پلاک ها بلافاصله از بین نروند، پوسیدگی دندان شروع خواهد شد. به مرور زمان این پلاک ها تبدیل به ماده ای به نام «تارتار»(tartar) می شوند که از بین بردن آن به مراتب سخت تر می باشد. در نهایت این پلاک ها و تاتارها منجر به بیماری های لثه خواهند شد.

علاوه بر بیماری های لثه، پلاک ها روی مینای محافظ دندان نیز اثر می گذارند که منجر به ایجاد حفره در دندان می شود. در ابتدا، حفره ها درد ندارند. ولی اگر مراقبتی صورت نگیرد حفره ها بزرگ شده و مشکلاتی را رقم خواهند زد. معمولا سطح جونده دندان های آسیاب و سطوح بین دندانی بیشتر در معرض پوسیدگی قرار دارند.

جلوگیری از پوسیدگی دندان

همواره جلوگیری از پوسیده شدن دندان بسیار بهتر و آسان تر از درمان پوسیدگی دندان می باشد. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان روش های مختلفی وجود دارد، که توسط آنها احتمال خراب شدن دندان ها به طرز قابل توجهی کاهش می یابند. مهمترین آنها عبارتند از:

1- مسواک زدن و استفاده از نخ دندان

بهترین روش جلوگیری پوسیدگی دندان، رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد. همچنین مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور منظم در جلوگیری از تجمع باکتری ها و در نتیجه پوسیدگی دندان بسیار مؤثر هستند. در نظر داشته باشید که هم نوع مناسب و هم نحوه صحیح استفاده از مسواک در جلوگیری از پوسیدگی دندان مهم هستند. شما ابتدا باید با مشورت با دندانپزشک نوع مناسب مسواک را انتخاب کنید. ولی به این نکته هم توجه داشته باشید که حتی بهترین مسواک ها نیز طول عمر محدودی دارند و باید در فواصل زمانی مشخص و ترجیحا هر سه ماه آن را عوض کنید. مسواکی که دندانه خود را از دست می دهد دندان ها را پاک نمی کند و حتی ممکن است به لثه آسیب بزند. البته حتی با استفاده از مسواک مناسب اگر مسواک زدن را بطرز صحیح انجام ندهید؛ باز ممکن است نتیجه مطلوب عاید شما نشود. گاهی یک بار مسواک زدن در طول روز اما به شیوه صحیح و اصولی می تواند بسیار موثرتر از سه بار مسواک زدن به صورت اشتباه باشد. همچنین شما در کنار مسواک زدن باید از نخ دندان نیز استفاده نمایید. نخ دندان می‌ تواند کار مسواک را تکمیل کرده و بهداشت دهان و دندان شما را تضمین کند. اگر یک فرد با حوصله در روز ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زمان برای مسواک زدن به شیوه صحیح و اصولی صرف کند و از نخ دندان نیز استفاده کند؛ می تواند احتمال پوسیدگی دندان ها را به میزان زیادی کاهش داده و دندان هایی سالم و تمیز و بدون پوسیدگی داشته باشد.

دختری با مسواک

2- استفاده از فلوراید و دهانشویه ضد باکتری

فلوراید در تقویت مینای دندان مؤثر است. این روش با استفاده از خمیردندان های حاوی فلوراید و دهان شویه ها صورت می گیرد. حتی در هنگامی که حفره دندان کوچک و سطحی است و عمق زیادی ندارد؛ می تواند مینای دندان را ترمیم کند. دهانشویه های ضد باکتری می توانند در از بین بردن باکتری های مضر و در نتیجه جلوگیری از پوسیدگی دندان بسیار مؤثر باشند. ولی در این مورد، بهتر است با یک دندانپزشک در مورد استفاده از دهانشویه های آنتی باکتریال که برای برطرف کردن باکتری های مضر و پیشگیری از پوسیدگی و خرابی دندان استفاده می شود، مشورت کنید.

دهانشویه و مسواک و نخ دندان

دهانشویه و مسواک و نخ دندان

3- استفاده از شیارپوش دندان (فیشور سیلانت)

فیشور سیلانت های دندانی یک لایه محافظ و همرنگ با دندان هستند که برای کاهش پوسیدگی دندان روی دندان‌ های آسیاب (مولر) قرار داده می‌شود. سیلانت یا شیار پوش یک پوشش نازک است که شیارهای سطح دندان را می پوشاند و به این ترتیب محلهایی را که مواد غذایی و باکتری ها تمایل به تجمع در آن دارند، از بین می برد. فیشور سیلانت توسط دندانپزشک سریع و بدون درد قابل اجرا است. استفاده از سیلانت می‌ تواند یک روش مناسب برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ ها باشد، ولی جایگزین مناسبی برای مسواک زدن، نخ دندان و رژیم غذایی سالم نیست.

لایه نازک و همرنگ دندان روی سطح دندان آسیاب

لایه نازک و همرنگ دندان روی سطح دندان آسیاب

4- معاینات منظم دندانپزشکی

اولین قدم برای کنترل سلامت دهان و دندان این است که بدانید میزان پوسیدگی چقدر است. بهترین راه برای جلوگیری از خرابی و پوسیدگی دندان ها معاینه از طریق دندانپزشک است. با معاینات منظم و بحث و گفتگو با دندانپزشک خود، می دانید که در چه شرایطی هستید و کدام روش درمانی ممکن است، مورد نیاز باشد. هنگامی که از میزان پوسیدگی دندان خود آگاه شدید، می توانید رویکرد خاص و مؤثرتری را در جهت بهبود سلامت دهان و دندان خود در پیش بگیرید.

هرچه میزان پوسیدگی و خرابی دندان کمتر باشد، به طور حتم به ویزیت کمتری نیاز خواهید داشت. در هنگام معاینات منظم دندانپزشکی، میزان خطر پوسیدگی دندان خود را به کمک دندانپزشک معالج بیابید و در مورد آن مشورت کنید.

دندانپزشکی که دندان بیمار خانم را معاینه می کند

5- رعایت رژیم و عادتهای غذایی مناسب

داشتن یک رژیم غذایی مناسب دندان در همه جنبه های سلامت، از جمله بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است. غذاهایی مانند چیپس یا شیرینی ها که تمایل به گیر کردن مدت طولانی در بین دندان های شما دارند، باعث بالا رفتن شانس ابتلای به پوسیدگی دندان می شوند البته، غذاهای خوراکی فرآوری شده یا مواد غذایی شیرین نیز گزینه خوبی برای مصرف نیستند. در عوض، سبزیجات تازه و میوه ها را انتخاب کنید، زیرا آنها باعث افزایش جریان بزاق و جمع شدن دوباره مواد معدنی در مینای دندان می شوند. بطور کلی تغذیه مناسب و مواد غذایی مفید می تواند باعث بهبود وضعیت سلامت بدن و از جمله سلامت دندان ها شود. در کنار مواد غذایی یا رژیم غذایی برخی عادتهای تغذیه ای نامناسب نیز می توانند احتمال پوسیدگی یا حتی شکستگی دندان ها را افزایش دهند. از جمله این عادات نامطلوب می توان به شکستن مواد سخت با دندان یا استفاده متناوب و پشت سر هم از مواد داغ و خیلی سرد اشاره کرد.

بروکلی، گوجه فرنگی، خیار و هویج موادغذایی ارگانیک برای سلامتی دندان ها

مصرف سبزیجات و مواد غذایی ارگانیک برای سلامتی دندان ها امری ضروریست

6- جرم گیری دندان ها

برطرف کردن پلاک و جرم های دندانی که محل مناسبی برای رشد باکتری ها هستند احتمال بروز پوسیدگی دندان را به میزان بسیار زیادی کاهش می دهد. در نتیجه تمیز کردن حرفه ای دندان ها یا جرم گیری دندان باید حداقل سالی دو بار توسط متخصص انجام شود.

جرم گیری دندان بیمار خانم توسط دندانپزشک

جرم گیری دندان بیمار خانم توسط دندانپزشک

7- ترک سیگار و دخانیات

مضرات مصرف دخانیات برای افراد کاملاً شناخته شده است. با این حال، بسیاری از مردم آسیبی که سیگار کشیدن و استفاده از تنباکو به دهان، لثه و دندان ها وارد می کند، را نمی دانند. این عادت ناسالم همچنین می تواند منجر به ریزش دندان و حتی سرطان دهان شود. ترک سیگار یکی از راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان است. بنابراین اگر نگران پوسیدگی دندان خود هستید، حتما از کشیدن سیگار و دخانیات خودداری کنید. برای افرای که هنوز به استعمال دخانیات ادامه می دهند؛ یا کسانی که در دوره ترک سیگار و دخانیات هستند؛ توصیه می شود که حتما هر 3 ماه برای جرم گیری دندان اقدام کنند.

سوالات متداول جلوگیری از پوسیدگی دندان

1- برای جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی دندان چه کنم؟

با خمیردندان حاوی فلوراید دندان های خود را مسواک بزنید. مرتباً دهان خود را بشویید. هر سال دو بار برای معاینه دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنید. میان وعده های مکرر خود را محدود کنید. غذاهای سالم مصرف کنید و از دهانشویه ضد باکتریایی استفاده کنید. سالی دو بار دندان ها را جرم گیری نمایید.

2- خوردن چه غذاهایی از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند؟

برای جلوگیری از پوسیدگی میوه و سبزیجات سرشار از فیبر مثل هویچ و سیب، غذاهای سرشار از کلسیم، آدامس بدون قند، نوشیدن مقدار زیاد آب، استفاده از خمیر دندان یا دهان شویه فلوراید دار توصیه می شود و استفاده از مواد قندی چسبنده و شیرینی توصیه نمی شود.

3- جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان چگونه انجام می شود؟

از همان کودکی نسبت به تمیز نگهداشتن دندان های کودک کوشا باشید. اگر لکه یا تغییر رنگی بر روی دندان های شیری کودک خود مشاهده کردید سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید. تا زمانی که کودک توانایی مسواک زدن ندارد می توانید از مسواک انگشتی کمک بگیرید و دندان های او را مسواک بزنید. در سنین بالاتر می توانید با مسواک های عروسکی و موزیکال کودک را به مسواک زدن منظم تشویق کنید. با بازی و مهربانی روش صحیح مسواک زدن را به کودک خود بیاموزید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

100 دیدگاه برای “راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان

 1. Avatar حیدر گفت:

  سلام من دندان هایم خرابه و هزینه ای ندارم برای درس کردنشون و دوس دارم دندان هایی سالم داشته باشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. حتما باید بهداشت دهان و دندان رعایت شود و مواد غذایی مفید برای سلامت دندان ها ضروری است.

 2. Avatar آوا گفت:

  سلام وقت بخیر
  من دندون ۵ بالا عصب کشی کردم قراره برم پر کنم
  حالا دکتر گفته حتما باید روکش بشه
  اما الان من نمیتونم هزینش پرداخت کنم
  میخواستم ببینم‌ روکش دندون اجباری هست یا نه ؟
  مرسی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر دندان شما به دلیل پوسیدگی بیش از حد از بین رفته است و مقدار پرکردگی دندان زیاد باشد و با تشخیص دندانپزشک معالج بهتر است روکش شود. اطلاعات بیشتر در خصوص اینکه در چه مواردی روکش دندان ضروری است به این لینک مراجعه نمایید. روکش دندان

 3. Avatar آوا گفت:

  سلام وقت بخیر
  من دندون ۵ بالا عصب کشی کردم قراره برم پر کنم
  حالا دکتر گفته حتما باید روکش بشه
  اما الان من نمیتونم هزینش پرداخت کنم
  میخواستم ببینم‌ روکش دندون اجباری هست یا نه ؟
  مرسی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر دندان شما به دلیل پوسیدگی بیش از حد از بین رفته است و مقدار پرکردگی دندان زیاد باشد و با تشخیص دندانپزشک معالج بهتر است روکش شود. اطلاعات بیشتر در خصوص اینکه در چه مواردی روکش دندان ضروری است به این لینک مراجعه نمایید. روکش دندان

 4. Avatar علب گفت:

  باسلام آقای دکتر من تقریبا همه دندونام خرابه مسواک هم میزنم میدونید دلیلش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر یک فرد با حوصله در روز ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زمان برای مسواک زدن به شیوه صحیح و اصولی صرف کند و از نخ دندان نیز استفاده کند؛ می تواند احتمال پوسیدگی دندانها را به میزان زیادی کاهش داده و دندان هایی سالم و تمیز و بدون پوسیدگی داشته باشد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک پوسیدگی دندان

 5. Avatar زینب گفت:

  سلام وقت بخیر من رو دندونام نقطه های خیلی کوچیک قهوه ای افتاده ایا نیاز به پرکردن داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید توسط دندانپزشک دندان شما معاینه سپس تشخیص درمان مناسب داده شود.

 6. Avatar مهلا رئیسی گفت:

  سلام من ۱۴ سالمه روی سه تا دندون جلوم خیلی وقته لکه سفیدی وجود داره ممکنه از فلوراید باشه
  و جدیدا تیکه ی کوچیکی از دوندون جلو شکسته ممکنه از پوسیدگی باشه راه درمانش چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. خیر، در اثر استفاده از فلوراید بوجود نیامده. به علت عدم کلسیم در زمانیکه دندان آهکی میشده ایجاد گردیده است. با ماده همرنگ دندان پر می شود. دندانپزشک می تواند شکستگی دندان جلو را با ماده همرنگ دندان ترمیم نماید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ترمیم دندان شکسته

 7. Avatar رجمان گفت:

  سلام، آقای دکتر برای جلوگیری از پوسیدگی دندان از چه مسواک و خمیر دندانی استفاده نمایم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. حتما بعد از هر وعده غذایی بطور مرتب و منظم مسواک بزنید. از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده نمایید. نحوه صحیح مسواک زدن از اهمیت بالایی برخوردار است.

 8. Avatar رویا گفت:

  سلام دکتر جان مهم ترین و اصلی ترین راهکار برای جلوگیری از پوسیدگی دندان چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. رعایت بهداشت دهان و دندان و چکاپ دندان ها شش ماه یکبار توسط دندانپزشک از مهم ترین راهکارها برای جلوگیری از پوسیدگی دندان است.

 9. Avatar نرگس گفت:

  انقد هزینه دندون بالارفته ک آدم میترسه بره نشون بده. من فقط یه سوال داره چ جوری طبیعی میشه دندونو سفید کرد بجز مسواک و جوش شیرین.دکترنگو کلینیک چون اگه میتونستم تاحالا هزاربار رفته بودم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دوست عزیز، تاثیری که جرم گیری دندان و سفید کردن دندان و بلیچینگ روی دندان ها از خود بجا می گذارند در درمان های خانگی وجود ندارد.

 10. Avatar میترا گفت:

  سلام دکتر چه راهی را برای جلوگیری از پوسیدگی دندان بچه ها پیشنهاد می کنید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. هر شش ماه یکبار برای معاینات دوره ای به دندانپزشک مراجعه نمایید. فلورایدتراپی هم برای جلوگیری از پوسیدگی دندان موثر است.

 11. Avatar جعفر گفت:

  سلام دکتر جان خوبید بحمدالله
  من دندانم پوسیده برای پر کردن هزینش چقدر میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دوست عزیز، هزینه درمان پوسیدگی دندان، عصب کشی و درمان ریشه به نحوه درمان، شدت پوسیدگی آیا پوسیدگی به ریشه دندان رسیده یا خیر و فاکتورهای دیگر بستگی دارد. به متخصص مراجعه نمایید پس از معاینه دندان هزینه را به شما اعلام خواهند کرد.

 12. Avatar مهناز گفت:

  باسلام و احترام
  آقای دکتر من 27 سالمه تقریبا تمام دندونام یا عصب کشی شده یا ترمیم متاسفانه دندونای بدی دارم میخواستم بدونم حداکثر دفعات مسواک در روز چند بار و استفاده از محلول فلوراید به صورت شبانه مضر نیست ؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید بهداشت دهان و دندان رعایت شود. بعد از هر وعده غذایی باید مسواک بزنیم.

 13. Avatar سحر گفت:

  سلام آقای دکتر دندان شماره 6 سمته راستم فک پایین و حدودا 6 سال پیش پر کردم و الان به سرما و گرما حساس شده عکس رادیولوژی هم گرفتم میشه لطفا بگید باید چیکار کنم، با این وضعیت یعنی دندونم به عصب رسیده؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به دندانپزشک مراجعه نمایید. دندان شما نیاز به عصب کشی دارد و ریشه دندان باید ذرمان گردد.

 14. Avatar هادی گفت:

  کسلام روزتون بخیر من کنکوری هستم و اصلا وقت مراجعه به دندانپزشک و زمان درمان ندارم حداقل برای ۵۰ روز و قبلا یه دندانم رو پر کردم و دندون عقل که در اومد دندون ها به هم چسبیده شدند و اون پر شده زد دو را ریز لب پر کرد چه کاری بکنم که حداقل اینطوری بمونه و پیشروی نکنه حداقل تا ۵۰ روز

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دوست عزیز، باید دندان های شما توسط یک متخصص ارتودنسی معاینه شود. تا در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده شود.

 15. Avatar هنگامه گفت:

  سلام. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها دهانشویه فلوراید موثره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، دهانشویه حاوی فلوراید خوب است. بهداشت دهان و دندان خیلی اهمیت دارد. بهتر است شش ماه یکبار برای معاینات دوره ای به دندانپزشک مراجعه نمایید.

 16. Avatar علی گفت:

  عالی بود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   درود بر شما.

 17. Avatar جوادم گفت:

  به نظر شما کدوم برند خمیردندان استفاده کنیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خمیر دندانی که حاوی فلوراید باشد. همچنین پروانه بهداشت ساخت و تایید سازمان غذا و دارو داشته باشد.

  2. Avatar ابوالفضل گفت:

   سلان آقای جمیلیان وقت شما بخیر
   من 14 سالم است و 3 دندان جلو، کمی پوسیدگی و سیاه است. به نظر شما چه کار باید بکنم؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    باسلام. برای درمان پوسیدگی دندان جلو به یک دندانپزشک مراجعه نمایید تا پس از معاینه تشخیص درمان مناسب و راهنمایی های لازم داده شود.

 18. Avatar کوروش داوودی گفت:

  سلام اقای دکتر وقت بخیر بهترین کار برای جلوگیری از پوسیدگی دندان چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای پیشگیری از پوسیدگی دندان استفاده از مسواک و نخ دندان بعد از هر وعده غذایی ضروری است. توصیه می شود که هر شش ماه یکبار برای معاینات دوره ای به دندانپزشک مراجعه نمایید.

 19. Avatar آیدا گفت:

  سلام
  من نوزده سالمه و تو سطح بعضی از دندون های آسیابم (دندون ۴و۵) خط سیاه وجود داره که فقط با نور دیده میشه و بدون نور چندان قابل تشخیص نیست آیا این نشانه پوسیدگیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از دندان معاینه کلینیکی انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 20. Avatar رانا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من ۱۶سالمه و تا الان سه تا از دندون های جلوم لمینت هست و الان باز یکی از دندان هام پوسیده جنس دندان هام خیلی بده تو این سن خیلی زوده که دندونام به این شدت در حال پوسیدنه
  از کمبود ویتامین میشه ؟ یا ارثی ؟
  راه کارتون چیه برای مقاوم کردن دندونام ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. هر دو می تواند دلیل بر پوسیدگی دندان باشد ولی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان بهداشت دهان و دندان باید رعایت شود. هر شش ماه یکبار جهت انجام معاینات دوره ای نزد دندانپزشک مراجعه نمایید. از فلوراید استفاده نمایید.

 21. Avatar مهدی گفت:

  با سلام . جنس دندان های من خیلی ضعیف هست و با تمام مراقبت ها و روش های جلوگیری از پوسیدگی باز هم بعد از مدتی دچار پوسیدگی میشن . الان 16 سالم هست ولی تقریبا تمام دندون های من پوسیده هستن .برای تقویت دندان هام کاری میتونم بکنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است هر شش ماه یکبار برای معاینات دوره ای به دندانپزشک مراجعه نمایید. فلوراید تراپی انجام شود. مسواک و نخ دندان بعد از هر وعده غذایی فراموش نشود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک معاینات دوره ای دندانپزشکی

 22. Avatar وجیهه گفت:

  سلام ببخشید راه جلو گیری از پوسیدگی دندان چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در وب سایت مطب در همین صفحه ای که سوال را مطرح کرده اید (راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان) بطور کامل شرح داده شده است.

 23. Avatar فاطمه گفت:

  سلام آقای دکتر چه راهکاری برای جلوگیری از پوسیدگی دندان هست؟ ۱۴ سالمه وتا الان خیلی از دندوناما پر کردم. متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید بهداشت دهان و دندان رعایت شود. شش ماه یکبار برای چکاپ به دندانپزشک جهت معاینه دندان ها مراحعه نمایید. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک معاینات دوره ای دندانپزشکی

 24. Avatar فرزاد گفت:

  سلام ببخشید آیا دندانی که حفره کوچکی درآن است می‌شود با مسواک جلو یش را گرفت

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، باید توسط دندانپزشک پوسیدگی برداشته شود و سپس دندان با ماده پرکردگی پرگردد.

 25. Avatar بهار گفت:

  سلام و وقت بخیر
  حفرهٔ کوچکی در دیواره دندان آسیای من ایجاد شده که درد قبلی هم نداشته، دو هفته دیگه کنکور دارم، اگر بعد از کنکور به دندان‌پزشک مراجعه کنم مشکلی پیش میاد یا باید زودتر رفع بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است به دندانپزشک مراجعه نمایید. تشخیص درمان مناسب داده شود. پوسیگی بیشتر می شود و مواد غذایی در حفره جمع می گردد.

  2. Avatar سایه گفت:

   سلام
   من از همه دندونام عکس opg گرفتم 4 تا دندون عقل دارم که دارن درمیان و بسیار فکم درد میکنه چیکار کنم دردم کم بشه؟ ممنون میشم راهنمایی کنین

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    باسلام. درد هنگام رویش دندان عقل مقطعی است. اگر درد زیاد است و ناراحت کننده می توانید مسکن میل نمایید.

 26. Avatar کاربر گفت:

  سلام وقتتون بخیر ببخشید در دندان آسیایی من بدون هیچ گونه دردی سوراخی سطحی و کوچیک ایجاد شده. لازمه اقدام به پر کردن دندان کنم یا رعایت بهداشت دهان کافیه؟ آیا ممکنه وضع دندانم بد بشه و به عصب برسه؟
  ممنون میشم جواب بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، پوسیدگی بیشتر خواهد شد به دندانپزشک برای درمان مراجعه نمایید.

 27. Avatar نجمه گفت:

  سلام ببخشید من یکی از دندون هام هیچ علامت ظاهری نداره اما با خوردن شیرینی و آب سرد درد میکنه باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه از دندان انجام گیرد. دندان شما احتیاج به عصب کشی دارد.

   1. Avatar مصطفی گفت:

    وقت بخیر ببخشید دندان های آسیایی من با خوردن مواد غذایی شیرین درد شدیدی میگیرند، اما علائم ظاهری پوسیدگی رو نداره باید چی کار کنم؟!

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. دندان باید عصب کشی شود. به متخصص ریشه مراجعه نمایید بعد از رادیوگرافی درمان ریشه انجام گردد.

 28. Avatar بنت الهدی گفت:

  سلام اقای دکتر . وقت بخیر
  یکی از دندان های جلو من یه ذره پوسیده شده میخواستم ببینم با رعایت بهداشت دندان این پوسیدگی بیشتر میشه یا نه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید توسط دندانپزشک پوسیدگی دندان برداشته شود و با ماده پرکردگی پر شود، سپس با رعایت نکات بهداشتی از پوسیدگی دندان پیشگیری نمایید.

 29. Avatar زهرا گفت:

  با عرض سلام و خدا قوت خدمت شما دندان های من جدیدا یک مقدار حساس شدن آون هم در حالی که درسال آینده برای قبولی در رشته خلبانی امتحان خواهم داد و به هیچ عنوان نمیتونم دندان بکشم یا پر کنم میخواستم بدونم باید چیکار کنم که از درد دندان های احتمالی بعدی و نیاز به پر کردن یا کشیدن دندان بی نیاز باشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با رعایت بهداشت دهان و دندان بهتر است شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه شود.مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک معاینات دوره ای دندانپزشکی

 30. Avatar فاریابی گفت:

  با سلام و خسته نباشید ایا پوسیدگی دندان میتونه باعت التهاب لثه بشه؟
  اگر میتونه بعد از ترمیم دندان نیازی به درمان لثه هم هست یا خود به خود خوب میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 31. Avatar نرگس گفت:

  با سلام ووقت بخیر
  من پس از مصرف اسپری استنشاقی کورتونی تغیر رنگ دندون های جلویی مشاهده کردم ، سیاه شدند عکس رادیولوژی دندون های سیاه شده رو سالم نشون دادن به نظر شما مشکل کجاست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

  2. Avatar قهرمان گفت:

   سلام آقای دکتر
   من ۱۴‌سالمه ، میخوام خلبان شم و باید همه دندونام رو سالم نگه دارم
   هیچ دندون خرابی ندارم و به طور مداوم مسواک میزنم
   لطفا بگید با مسواک زدن میتونم تا ۸ سال آینده دندونامو سالم نگه دارم؟؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. مسواک زدن و نخ دندان در هر وعده غذایی استفاده گردد. بهتر است 6 ماه یکبار به دندانپزشک برای چکاپ دندان هایتان مراجعه نمایید.

 32. Avatar فاطمه گفت:

  سلام اقای دکتر امیدوارم که حالتون عالی باشه
  من ۱۷ ساله هستم
  تا الان خرابی دندون نداشتم اما چون امسال کنکوری هستم خیلی نتونستم رعایت کنم
  الان دوتا از دندونای پایین و یکی بالا لک سیاه افتاده روش میخوام بدونم بدون رفتم به دندونپزشکی امکان حل شدن این مشکل هست یا نه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، پوسیدگی دندان را باید به متخصص مراجعه شود پوسیدگی دندان برداشته می شود و با ماده پرکردگی پر می گردد.

 33. Avatar نقی پور گفت:

  آقای دکتر وقتتون بخیر من ۲۳ ساله هستم و متاسفانه تا الان ۷ تا از دندون هامو از دست دادم کلا هم اینجوری بوده که پوسیده میشه به تدریج تو تایم کوتاه دیوار دندونم کاملا خورد میشه حتی اون هایی که عصب کشی کردم و بعد فقط ریشش میمونه یخوام ببینم کمبود ویتامین یا چیز دیگه ممکنه باعثش شه چون من مسواک زدنم مرتب و هر شبه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده از نخ دندان در هر وعده غذایی از اهمیت بالایی برخوردار است. شما هر شش ماه یکبار برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه نمایید. فلوراید استفاده کنید. کمبود ویتامین و جنس دندان هم در سلامت دندان نقش بسزایی دارد.

 34. Avatar عرفان گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱۴ سالمه نشانه پوسیدگی دندان چی می تواند باشد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حساس بودن دندان، درد دندان ها، سوراخ در دندان ها و تغییر رنگ دندان ها از علائم پوسیدگی دندان ها می باشند. که برای ترمیم دندان باید به متخصص با تجربه مراجعه شود.

 35. Avatar محمد مهدی گفت:

  ببخشید من یکی دندونام تازه شروع کرده به درد کردن باید چیکار کرد باید پر بشه یا راه دیگری دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.جهت تشخیص درد و درمان مناسب به متخصص مراجعه نمایید تا معاینه کلینیکی انجام گیرد.

 36. Avatar مریم گفت:

  ببخشید من یکی دندونام تازه شروع کرده به درد کردن باید چیکار کرد باید پر بشه یا راه دیگری دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.جهت تشخیص درد و درمان مناسب به متخصص مراجعه نمایید تا معاینه کلینیکی انجام گیرد.

 37. Avatar ساناز گفت:

  سلام ببخشید من الان ی ساله اورتودنسی کردم روی دندونام لکه افتاده این لکه ها از سیمه یا پوسیدگی؟
  و اگ جرم گیری شه میره؟؟
  و من همیشه بهداشت دندونامو رعایت میکنم ولی دندونام زود خراب میشه مشکل چیه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در معاینه با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید. در زمان درمان ارتودنسی رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار مهم و ضروری است. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک پوسیدگی دندان و ارتودنسی

 38. Avatar زهرا صفری گفت:

  سلام .من حدود یک ماه هست که آب سرد میخورم یا چایی یا میوه های ترش تمام دندون هام به طور کلی باهم تیر میکشه و درد شدیدی در اون لحظه تا ۳الی۴ دقیقه احساس میکنم و درد رو در سرم هم احساس میکنم .و البته دوتا از دندونام که با ارتودنسی چندین سال پیش مکانشون جابه جا شد هم درد بیشتری دارن .اما نه رنگ دندونام تغییری کرده نه حفره ای وجود داره .به نظر شما مشکل از چیه ؟۲۳سالمه و همیشه از دندان هام مراقبت میکنم .باید چیکار کنم .لازمه به دندون پزشک مراجعه کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از علائم پوسیدگی دندان است. و دندان عصب کشی لازم دارد. باید معاینه کلینیکی انجام شود.تا بتوان دندان پوسیده را تشخیص داد و درمان کرد.

 39. Avatar علی گفت:

  سلام آقای دکتر ممنون از آموزش های خوبتون . من برنامه های تلویزیونی شما را دنبال میکنم.خدا پشت و پناه و نگهدارتون باشه.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از توجه شما.

 40. Avatar علیرضا گفت:

  سلام،اقای دکتر من دو سوال داشتم.

  ۱_بهترین خمیر دندان برای رفع پوسیدگی چه مارکیه؟
  ۲_وقتی که رنگ دندان عوض میشه و لکه های سفید ایجاد میکنه آیا میشه بدون دکتر رفتن کاری کرد یا اگر هم بریم میشه که پر نکنند؟

  ممنون میشم پاسخ بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خمیر دندان استاندارد داشته و حاوی فلوراید باشد. نحوه مسواک زدن از اهمیت بیشتری نسبت به برند خمیر دندان دارد.

 41. Avatar سارا گفت:

  ض سلام و خسته نباشید خدمت شما، خانمی ۴۴ ساله هستم ..آقای دکتر من حدودا ۱۵ سال پیش دندون ۵ بالامو عصب کشی کردم و پین داخل دندون گذاشتم مشکلی نداشتم تا حدود یکماه پیش ک دیواره داخلی دندان شکست و تو عکس مشخص شد ک از ریشه ترک برداشته جراحی لثه انجام دادم و قرار شده یک هفته بعد روکش کنم مشکل اینجاس ک دکتر بهم گفت دندون های مجاور ۴ و ۶ من هم ترکهای عمودی زیادی داره و باید از دسترس خارج و روکش بشه ممنون میشم راهنماییم کنین
  ترس من بیشتر از بابت سایش دندون های کناری هست ب جهت استفاده از روکش و اینکه آیا راه بهتری هست ک شما پیشنهاد بدین؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود تا بتوان اظهار نظر کرد. با توضیحات شما که ترک برداشته است. اگر دندان پوسیدگی دارد برداشته شود و ریشه دندان بررسی شود و سپس روکش گردد.

 42. Avatar الميرا گفت:

  آقاى دكتر من ٢٥ سالم است و براي جلوگيري از پوسيدگي از فلورايد ٢/. بهسا استفاده ميكنم اما روي بستش نوشته هفته اى يكبار. ميشه هر روز استفاده كرد؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به این نکته دقت داشت که دهان‌شویه‌ها جای مسواک و نخ دندان را نمی‌گیرند و استفاده بی جا از آنها ممکن است باعث مخفی شدن پوسیدگی دندان شود. و تاخیر در درمان بیماری‌های شدید لثه و عفونت‌های چرکی دهان و لثه شود.

 43. Avatar حسن گفت:

  سلام. آقای دکتر چیکار کنم که دندانهام پوسیده نشود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای جلوگیری از پوسیدگی دندانها باید از مواد شیرین و اسیدی استفاده نکرد. بهداشت دهان و دندان رعایت شود.در هر وعده غذایی مسواک و نخ دندان فراموش نشود. هر 6 ماه یکبار برای چکاب به دندانپزشک مراجعه کنید.

 44. Avatar رضا گفت:

  سلام خسته نباشید
  بنده ۱۶ سال سن دارم و دندون پایین(آسیاب)بقلش ی حفره ایجاد شده میخواستم بدونم چیکار باید بکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

   1. Avatar الی گفت:

    سلام
    من دندونام خیلی زود خراب میشن ،۱۷ سالمه مواد قندی و شیرینی هم زیاد مصرف نمیکنم مسواک هم مرتب می زنم .چه دهان شویی استفاده کنم باکتری های دهان رو از بین ببرند انگار باکتری ها باعث خرابی میشن

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. مسواک ونخ دندان بعد از هر وعده غذایی فراموش نشود. هر 6 ماه یکبار برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنید. از دهانشویه آنتی باکتریال می توان استفاده کرد.

    2. Avatar فاطمه× گفت:

     سلام
     من ۱۸ سالمه ولی دندونام هر ۶ماهی که میرم واسه چکاپ ۳الی ۴ تا ازدندونام خراب شده و بعضیاشون هم به عصب رسیده
     مسواک هم میزنم و از دهانشوی استفاده میکنم
     ولی خیلی زود به زود دندونام خراب میشه و مجبور میشم که پُر کنم
     چیکار کنم که انقدر زود خراب نشن دندونام؟

     1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. رعایت بهداشت و بعد از هر وعده غذایی مسواک ونخ دندان استفاده گردد. استفاده از فلوراید هم مناسب است. هر شش ماه یکبار برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه شود. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک معاینات دوره ای دندانپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *