اخبار

بررسی رابطه تنگی فک بالا با میزان شنوایی انتقالی

بررسی رابطه تنگی فک بالا با میزان شنوایی انتقالی

در این تحقیق که توسط دکتر عبدالرضا جمیلیان متخصص ارتودنسی و همکاران صورت گرفته است رابطه تنگی فک بالا با میزان شنوایی انتقالی مورد بررسی قرار گرفته است. با توجه به این که تشخیص علت ناشنوایی انتقالی از اهمیت بالایی برخوردار است و گزارشات متناقض در رابطه با نقش تنگی فک بالا بر میزان شنوایی انتقالی به دست آمده بود این تحقیق بر روی مراجعین بیمارستان خاتم الانبیا تهران در سال 1384 انجام گرفت.

روش مطالعه رابطه تنگی فک بالا با میزان شنوایی انتقالی

این تحقیق به روش case-control انجام شد. 120 بیمار 7 تا 40 سال مورد بررسی و تحقیق قرار گرفت. 50 درصد این گروه به عنوان گروه شاهد در نظر گرفته شد. این گروه 60 نفره دارای شنوایی نرمال با آستانه زیر 15 دسی بل بودند. 60 بیمار نیز به عنوان کاهش شنوایی با آستانه بالاتر از 15 دسی بل در نظر گرفته شد. گروه کاهش شنوایی با دستگاه ادیومتر دیجیتال مورد بررسی قرار گرفتند.

تنگی فک بالا نیز به روش های زیر تشخیص داده شد:

 • معاینه کلینیکی
 • شناسایی کام گنبدی
 • کراس بایت خلفی اسکلتال
 • وجود تنگی فک بالا در دو گروه شاهد و مورد با کمک آزمون آماری chi-square و مقایسه Odd’s Ratio محاسبه گردید.

کم شنوایی و فک بالای تنگ

نتایج تحقیق تنگی فک بالا و میزان شنوایی

سن و جنس افرادی که در این تحقیق مورد مطالعه قرار گرفتند مشابه بود. در گروه شاهد 7 نفر و در گروه مورد 19 نفر دچار تنگی فک بالا بودند. افراد دارای کاهش شنوایی 3/5 برابر بیشتر در معرض ابتلا به تنگی فک بالا قرار داشتند. و در انتهای این تحقیق به این نتیجه رسیدیم که تنگی فک بالا با کاهش شنوایی انتقالی ارتباط دارد. به همین دلیل درمان تنگی فک بالا می تواند در پیشگیری از مشکلات شنوایی موثر باشد و توصیه می شود ناهنجاری فک بالا تحت درمان قرار بگیرد.

بحث درباره ارتباط تنگی فک بالا و میزان شنوایی انتقالی

در تحقيق حاضر مطالعه و بررسي بر روي 120 بيمار 7 تا 40 ساله مراجعه كننده به كلينيك شنوايي سنجي بيمارستان خاتم الانبياء (ص) دردوگروه شاهد ( داراي شنوايي نرمال ) و مورد ( داراي كاهش شنوايي انتقالي ) انجام گرفت . نتيجه تحقيق نشان داد كه بين تنگي فك بالا با كاهش شنوايي انتقالي ارتباط معني داري وجود دارد . افراد داراي كاهش شنوايي انتقالي 5/3 برابر افراد داراي شنوايي نرمال در مواجهه با تنگي فك بالا بودند .

Gardner و Kronman در سال 2002 در نيويورك طي مطالعه اي براي بررسي رابطه كراس بايت خلفي اسكلتال با كاهش شنوايي رابطه معني داري بين اين دو متغير ذكر نمودند. كه با نتايج به دست آمده در تحقيق حاضر مطابقت دارد .  اين دو محقق اعلام كردند كه افراد داراي كراس بايت خلفي اسكلتال 9/2 برابر افراد بدون كراس بايت در مواجهه با كاهش شنوايي انتقالي بوده اند . در هر دو تحقيق از دستگاه اديومتر ديجيتال براي سنجش شنوايي استفاده شده است ، تعداد نمونه ها در دو تحقيق تقريباَ مشابه بود .

مطالعه Gardner و Kronman به روش همگروهي ( كوهورت ) انجام شد . محدوده سني افراد مورد مطالعه 20 تا 40 سال بود و افراد با انواع كم شنوايي حسي ، عصبي و انتقالي وارد تحقيق شدند .  در حالي كه تحقيق حاضر به روش case control انجام شد و افراد در دامنه گسترده تري از لحاظ سني مورد بررسي قرار گرفتند . ( 7 تا 40 سال )

Krebs AA در سال 1999 به بررسي رابطه كراس بايت خلفي و كاهش شنوايي انتقالي پرداخت. طبق نتايج حاصله ارتباط معني داري بين كراس بايت خلفي و كاهش شنوايي انتقالي وجود نداشت كه با نتيجه تحقيق حاضر متفاوت مي باشد .  اين تنوع و تفاوت در نتايج مي تواند ناشي از تفاوت در روش مطالعه ، روش هاي تشخيصي كراس بايت ، سن و تعداد نمونه هاي مورد بررسي باشد .

در هر دو تحقيق تنها كاهش شنوايي انتقالي مورد توجه قرار گرفته و افراد داراي ساير انواع كم شنوايي از نمونه ها حذف شدند . در هر دو تحقيق از دستگاه اديومتر ديجيتال براي سنجش شنوايي استفاده شده است .

تحقيق حاضر به روشcase control  انجام شده است و تنها افراد داراي كراس بايت خلفي اسكلتال وارد نمونه ها شده اند . همچنين افراد زير 7 سال از نمونه ها حذف شدند . تحقيق Krebs به روش همگروهي ( كوهورت ) بوده و افراد داراي كراس بايت خلفي دنتال و اسكلتال هر دو وارد نمونه ها شدند .  در صورتي كه تنها احتمال ارتباط كراس بايت خلفي اسكلتال به علت تاثير گذاري برروي شيپور استاش و گوش مياني با كاهش شنوايي انتقالي وجود دارد و قرار گرفتن دندان ها در كراس بدون دلايل اسكلتال نمي تواند در كاهش شنوايي موثر باشد . در ضمن در تحقيق Krebs افراد زير 7 سال نيز در نمونه ها قرار گرفتند كه مي تواند نتايج تحقيق را خدشه دار نمايد . زيرا طبق نظر متخصصين گوش و حلق و بيني اين افراد به تستهاي شنوايي پاسخهاي مثبت و منفي كاذب خواهند داد .  تعداد نمونه ها در تحقيق حاضر تقريبا دو برابر تحقيق Krebs مي باشد كه دليل ديگر تفاوت در نتايج اين دو تحقيق مي تواند ناشي از كمتر بودن نمونه ها در مطالعه Krebs  باشد .

 دکتر عبدالرضا جمیلیان* ، دکتر علی اصغر پیوندی، دکتر الهام مرادی، دکتر مهسا جواهری، دکتر میترا تولیت

برای دریافت فایل فارسی و انگلیسی این مقاله بر روی لینک های زیر کلیک کنید

بررسی رابطه تنگی فک بالا با میزان شنوایی انتقالی

The relationship between Conductive Hearing Loss and Maxillary constriction

دکتر جمیلیان
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “بررسی رابطه تنگی فک بالا با میزان شنوایی انتقالی

 1. Avatar وحید گفت:

  سلام بنده مدتی است به وزوز گوش مبتلا شده ام دکترهای مرتبط هم مراجعه کرده ام متاسفانه درمان نشده از کجا میشه مطمئن شد که وزوز گوش وربوط به فک ودندانها هستش؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص جراح فک و صورت مراجعه کنید تا معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *