مقالات تخصصی ارتودنسی

رابطه ارتودنسی و عفونت دندان

ارتودنسی وعفونت دندان

ارتودنسی برای تصییح وضعیت دندان های شما به وضعیت استاندارد مورد استفاده قرار می گیرد. اما این کار باید به آرامی انجام شود تا به ریشه دندان آسیب وارد نشود. ریشه دندان حاوی عروق و اعصابی در خارج و داخل آن است که تغییر ناگهانی و فشار و استرس بیش از اندازه بر روی آنها منجر به آسیب ناحیه و در نهایت مختل شدن خونرسانی و تغذیه بافت می شود.

عفونت دهان و دندان
دندان آسیب دیده و یا به اصطلاح دندانی که دارای پوسیدگی است . گسترش پوسیدگی منجر به بروز آبسه و عفونت دندانی می شود. زمانی که دندان ها را از بیرون نگاه می کنید به نظر سالم می آیند وقتی که دندان عصب ندارد رنگش کمی تیره تر میگردد. در نهایت دندانی که دچار عفونت و آبسه شده با رادیوگرافی از دندان به طور دقیق میتوان این وجود آبسه را تشخیص داد.
در موارد نادری دندان هایی که عفونت یا با آبسه granuloma دارند ممکن است ظاهری شبیه به دندان های طبیعی داشته باشد. ولی در اکثر موارد به علت گسترش پوسیدگی قسمت اعظم تاج دندان از بین رفته است. قبل از انجام درمان ارتودنسی دندان های پوسیده و آسیب دیده باید ترمیم شوند و سپس کار اصلی شروع گردد.

آیا ارتودنسی منجر به عفونت دندان می شود؟

براکت های ارتودنسی به خودی خود منجر به عفونت و آبسه نمی شوند. به طور معمول آبسه های دندانی به دلیل پوسیدگی های قبلی و عفونت باکتریایی که ناحیه دندان و لثه و یا استخوان لثه را احاطه کرده است ایجاد می شود. بهداشت ضعیف دهان و دندان چه با وجود براکت ارتودنسی و چه بدون آنها منجر به بروز حفره ها و عفونت و آبسه خواهد شد.
براکت ها نواحی زیادی را برای گیر انداختن مواد غذایی ایجاد می کنند، که زمینه ای برای تغذیه باکتری ها به شمار می آید. یک عادت بهداشتی ضعیف دهان و دندان، همراه با داشتن براکت های ارتودنسی زمینه ساز جدی عفونت و پوسیدگی دندان است.

5 نکته طلایی برای جلوگیری از عفونت حین ارتودنسی

نکاتی در مورد عفونت دندان

  • دندان ها باید بعد از هر وعده غذایی مسواک زده شوند.
  • از نخ دندان ارتودنسی به طور مرتب و روزانه استفاده کنید.
  • از ارتودنتسیت خود بخواهید دهانشویه مخصوصی برای شما تجویز کند.
  • از برس و وسایل مخصوص بهداشت دهان حین ارتودنسی استفاده کنید بدین منظور می توانید با پزشک خود مشورت کنید.
  • برای چک آپ های ارتودنسی خود به طور منظم به متخصص ارتودنسی معالج تان مراجعه کنید و در کنترل وضعیت دندان ها و براکت ها دقیق و مرتب باشید.

آیا عفونت دندان بعد از ارتودنسی خود به خود درمان می شود؟

توجه کنید چه در حین ارتودنسی چه در مواقع دیگر هیچ یک از عفونت های دندانی خود به خود درمان نمی شوند و فورا باید اقدامات درمانی لازم انجام شود. اگر این وضعیت به حال خود رها شود یکی یا تمام موارد زیر بروز خواهد کرد:
درد و التهاب
تب
خونریزی
احساس ناراحتی به خصوص هنگام جویدن و بلع غذا
در مواقع حاد منجر به انتشار عفونت در نواحی دیگر صورت و گردن می شود
اقدامات کلینیک تخصصی ارتودنسی جهت جلوگیری از عفونت

بهداشت دهان در ارتودنسی

در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر جمیلیان اقدامات کامل جهت جلوگیری از بروز عفونت حین ارتودنسی انجام می شود. از جمله استفاده از وسایل و ملزومات استریل و استاندارد. این اقدامات در جهت پیشگیری و حفاظت بیمار، کارمندان و حتی خود پزشک انجام می شود تا از انتقال و یا ایجاد هرگونه آلودگی جلوگیری شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *