ناهنجاری های غیر ساده دندان

دیپ بایت

خانمی که از ناهنجاری دیپ بایت رنج می برد

در حالت طبیعی دندانهای جلوی فک بالا باید در حدود 2 الی 3 میلیمتر از دندانهای فک پایین را از نظر عمودی بپوشانند. در صورت وجود دیپ بایت دندانهای قدامی فک بالا مقدار زیادی از دندانهای قدامی فک پایین را می پوشاند و بدین ترتیب دندانهای پایین کمتر از حد طبیعی دیده می شوند و در بعضی موارد ممکن است دندانهای قدامی فک پایین به بافت نرم کام برخورد نمایند و باعث آزردگی مخاط بافت نرم فک بالا شود. اشکال در تکامل فکین و یا رویش نامتناسب و بیش از حد دندانهای قدامی فک بالا و پایین و یا زمینه ارثی می تواند از عوامل ایجاد کننده دیپ بایت (Deep bite) باشد.

دیپ بایت یکی از مضر ترین حالاتی است که ممکن است سلامت دندان ها و فک را تهدید کند. در این نوع مشکل، به مرور زمان با سائیدگی دندان ها، چهره فرد به شدت تحت تاثیر قرار گرفته و زیبایی لبخند به مرور کمتر می­شود. در این نوع بیماری، دندان های جلویی فک پائین، بافت نرم کام را تحت تاثیر قرار داده و بافت نرم فک بالا را اذیت می­کنند.

دیپ بایت

دیپ بایت از نمای روبرو

عدم درمان می تواند عوارضی مثل آسیب به لثه در ناحیه جلوی دندانهای پایین (به دلیل تماس با لبه جونده دندانهای بالا) ، آسیب به کام (در اثر برخورد لبه جونده دندانهای فک پایین با کام)، سایش زود هنگام دندانها و یا بروز مشکلات گیجگاهی فکی (TMJ problem) و ظاهری ناخوشایند ایجاد نماید. درمان زود هنگام (قبل از بلوغ) در درمان دیپ بایت از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر بیمار قبل از بلوغ مراجعه نماید با دستگاههای متحرک و ثابت ارتودنسی می توان به راحتی دیپ بایت را درمان کرد . در صورت مراجعه بیمار در سنین بالا (بعد از بلوغ) نیاز به جراحی فک خواهد بود.

مشخصه های دیپ بایت

نشانه های دیپ بایت در دو مرحله اولیه و پیشرفته مورد بحث قرار می­گیرند. برخلاف دیگر بیماری های مربوط به فک و دندان که اکثرا با دردی آزار دهنده همراه هستند، از دیپ بایت به عنوان مشکلی خاموش یاد می­شود که فاقد درد بوده و به مرور زمان پیشرفت می­کند. دیپ بایت معمولا در مراحل اولیه تغییرات چندان چشمگیری در ظاهر فرد ایجاد نمی­کند. اما با گذشت زمان زمینه ایجاد مشکلات برگشت ناپذیری را در فرد ایجاد کرده و زیبایی وی را به شدت تحت تاثیر قرار می­دهد.

مراحل اولیه دیپ بایت

در مراحل اولیه ابتلا  به این مشکل ناسازگار با زیبایی صورت، فرد متوجه می­شود که دندان های جلوی فک پائین او دچار سائیدگی شده و نیز شکست های نازکی در دندان هایش ایجاد شده است که با تجمع جرم و خونریزی لثه، همراه می­باشد. در صورتی که از ادامه این مشکل جلوگیری نگردد، لبه بالای دندان های فک پایین و نیز فک بالا به شدت سائیده شده و از بین می­­روند. در مراحل اولیه ظهور دیپ بایت فرد متوجه پوسته پوسته شدن دندان های خود به صورت کاملا ناگهانی شده و از خونریزی لثه به ویژه در هنگام مسواک زدن رنج می­برد. ادامه این روند به مرور زمان تحلیل لثه ها به دلیل فرو رفتن لبه های بالایی دندان ها در لثه و جویده شدن بافت لثه پشت دندان های فک بالا و نیز جلوی دندان های فک پائین، رخ می­دهد. پیشرفت روز به روز این مشکل، ظاهر و لبخند فرد را تحت تاثیر قرار داده و زمینه ایجاد لثه ای نازیبا را فراهم می­کند.

مراحل پیشرفته دیپ بایت

پیشرفت دیپ بایت، پوسیدگی شدید دندان ها و نیز درد بسیار شدید در دندان های درگیر را به دنبال دارد. این مشکل در مراحل پیشرفته، حساسیت هایی را در سراسر دندان ها ایجاد کرده و منجر به درد در مفصل فکی گیج گاهی خواهد شد.

علل ایجاد دیپ بایت

مشکلات بایت که از جمله آن­ها، دیپ بایت می­باشد، در اثر نا هماهنگی و هم تراز نبودن دندان ها و فک ایجاد می­شود و اغلب به ژنتیک فرد، وابسته است. این مشکل همچنین در اثر عواملی همچون فشردگی و بی نظمی دندان ها، وجود دندان های خراب و پوسیده، رشد بیش از حد دندان های جلویی، رشد ناکافی دندان های عقبی، ترکیبی از این دو مورد و رشد ناکافی استخون های فک می­باشد.

عوارض دیپ بایت

از نظربسیاری از افرادی که دید تخصصی نسبت به دیپ بایت ندارند، تنها مشکل دیپ بایت، آسیبی است که به زیبایی شخص مبتلا وارد می­کند. اما خوب است بدانید که دیپ بایت باعث ایجاد معضلات جدی تری نیز خواهد شد. عوارضی مانند آسیب رسیدن به لثه به علت تماس با لبه جونده دندان های بالایی، ایجاد آسیب در کام به دلیل برخورد لبه جونده دندان های پائین با آن، سایش سراسری و زود هنگام دندان ها، تحلیل و خونریزی لثه، آسیب به ریشه دندان های فک بالا، بروز معضلات گیج گاهی و احساس درد شدید در این نواحی از جمله مشکلاتی است که علاوه بر مشکل زیبایی، فرد مبتلا به دیپ بایت را تهدید می­کند. گفتنی است که وخامت این مشکل در افراد بزرگسالی که دندان های عقب خود را از دست داده اند، تشدید شده و به تدریج با درگیری قسمت تحتانی صورت، ظاهر فرد را مسن تر نشان می­دهد.

درمان ارتودنسی دیپ بایت

ارتودنسی، یکی از روش های درمان دیپ بایت

درمان دیپ بایت

از جمله مهم ترین درمان های توصیه شده به افراد مبتلا به این معضل در مراحل اولیه، ارتودنسی فک بالا و فک پائین و بازسازی پروتزی دندان هایی است که در روند پیشرفت این مشکل، دچار آسیب دیدگی شده اند. اما این روش در مراحل پیشرفته پاسخ گو نخواهد بود، و درمان های پیچیده تری مانند ارتودنسی و جراحی فک را می­طلبد.

سوالات متداول دیپ بایت

1-دیپ بایت چگونه درمان می‌شود؟

بسته به سن بیمار و شدت دیپ‌بایت، با روش های مختلف درمانی می توان مشکل دیپ بایت را برطرف کرد. هدف اصلی درمان، تراز کردن دندان ها و فک ها با هم است. در بیشتر موارد برای رفع مشکل به بیش از یک شیوه درمانی نیاز است. غالبا اولین انتخاب برای درمان استفاده از بایت بلاک قدامی خواهد بود.

2-آیا بیماری دیپ بایت می تواند ژنتیکی باشد؟

در بیشتر موارد، ژنتیک نقش دارد. مشکلات ژنتیکی می توانند در تشکیل دیپ بایت تاثیر بسزایی داشته باشند.

3-از کجا بفهمم که دیپ بایت دارم؟

معاینات منظم ، به دندانپزشک شما اجازه می دهد تا در اولین فرصت و به موقع مشکلات شما را تشخیص داده و درمان کند. شما را به یک متخصص ارتودنسی ارجاع می دهد. علائمی چون درد مزمن فک، سردرد،مشکلات بلع، دشواری در تکلم و ادای کلمات، مشکل در جویدن، سایش دندانها و حساسیت دندانی نیز می تواند شما را به شناسایی این بیماری کمک کند.

4-چرا دیپ ‌بایت نیاز به درمان دارد؟

درمان دیپ بایت علاوه بر اینکه بر طرح لبخند را زیبا می سازد، عوارضی مانند سایش بیش از حد دندانها، آسیب به مخاط فک بالا در اثر تماس دندانها ی فک پایین با فک بالا ،اختلالات مفصل گیجگاهی، مشکلات گوارشی، باز و بستن کامل دهان و روی صحبت کردن حتی نفس کشیدن فرد تاثیر بسزایی خواهد داشت.

5-در چه سنی درمان دیپ بایت مناسب تر است؟

درمان دیپ‌بایت در هر سنی می‌تواند صورت بگیرد، اما روند درمان در دوره کودکی بسیار آسان تر و موفقیت امیز تر خواهد بود. زیرا انعطاف دندان ها و استخوان در سنین کودکی، به متخصص ارتودنسی اجازه می دهد که بهتر تغییرات مورد نظر خود را در دهان کودک اعمال کند.درمان دیپ بایت در سنین بالاتر از 12 سالگی نیاز به ارتودنسی به همراه جراحی دارد. ولی در قبل از 12 سالگی می توان دیپ بایت را با ارتودنسی به تنهایی درمان کرد.

6-درمان دیپ بایت چه مدت طول می کشد؟

یک درمان موفقیت آمیز در مورد دیپ بایت معمولا حدود 1.5 تا 2 سال طول می کشد. با این حال زمان درمان ، برای درمان دیپ بایت بسته به سن بیمار، شدت و ماهیت دیپ بایت متفاوت است.

 

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

6 دیدگاه برای “دیپ بایت

 1. Avatar مهرناز گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر دندونای من دیپ بایت و الان پایان ارتودنسی هست ولی متاسفانه دندون دو من فاصله افتاده و با پاور هم حل نشد چون بعد خارج کردن پاور عرض دو روز فاصله گرفت و دکترم گف که باید ی هفته دهانمو بصورت جمع نگهدارم تا درست بشه ولی درست نشد و اینکه من۲۸سالمه شما پیشنهاد دیگه ای ندارید؟ممنون از توجهتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با روش ارتودنسی فاصله دندان قابل درمان است. از متخصص ارتودنسی معالج خود بخواهید برایتان انجام دهند. اگر متخصص ارتودنسی نتوانست اینکار را انجام دهد، می توانید به مطب اینجانب با گرفتن وقت قبلی مراجعه نمایید. شماره تلفن 22011892

 2. Avatar مریم گفت:

  سلام آقای دکتر دندون های من اورجت هست ۳۰ سالمه، ولی همیشه آرزو داشتم دندون ای مرتبی داشته باشم میشه بگید ،هزینه اش چقدر میشه و درمانش چقدر میشه

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   برای درمان و ارتودنسی اورجت باید وضعیت فکین و دندانهای شما مورد بررسی قرار بگیرد. بعد از معاینه می توان هزینه دقیق درمان ارتودنسی مشکل اورجت شما را اعلام کرد

   1. Avatar بارانا گفت:

    سلام اقای دکتر ،وقتتون بخیر
    میشه لطفا راهنماییم کنید ، نمیتونم حضوری ببینمتون ، اصفهان هستم .
    دندان های جلویی بالا، سه دندان جلویی پایین را پوشانده به طوری که از این سه دندان تنها لثه ها پیدا هستن و تقریبا 3_4 میل فاصله این همپوشانی است (دندان جلویی بالا 3_4 میل جلوتر از دندان های جلویی پایین است) . کلا بنظرم فک پایین خیلی ظریفه … حتی یکی از دندان های پایین کاملا به طرف داخل دهان خم شده ! و بقیه چسبیده به هم هستن … به علاوه مقداری فک پایینم بیشتر به سمت چپ مایل شده ، یعنی حدود ۲میل خط وسط دندان فک پایینی به سمت چپ خط جلویی دندان فک بالایی متمایل است ولی مشخص نیست مشکلم اینه که توی دندان پیدا نیست ولی استخوان فک طرف چپم جایی نزدیک زیر گوشم که مایل میشه ! برجستگی بیشتری نسبت به طرف راست داره !حدود 0/5_1 سانت بیرون تر از سمت راست است (و خودم حس میکنم طرف راستم لاغر تر هست و خط گونم بیشتر مشخصه !چون استخوان فک طرف راستم مثل طرف چپ پیدا نیست).این کاملا مشخص است هرچند واضح نیست . بنظرتون با ارتودنسی حل میشه؟۲۴سالمه . نمیخوام عمل کنم
    دندان های جلویی فک بالا هم مقداری حدود ۱_۲ میل روی هم هست ولی بقیه به هم چسبیده اند … میشه لطفا بگید با این اوصاف من ارتودنسی سنگینی دارم و مهمتر که بدون عمل کاملا خوب میشن؟راستی چانه ام حدود یک و نیم سانت از حالت عادی عقب تر هست … میشه که اونم با ارتودنسی بهتر دیده بشه ؟! یعنی با ارتدنسی فک ها جوری تغییر میکنن که چانه ام جلوتر دیده بشه ؟پیشاپیش از توجه و پاسخگویی شما سپاسگزارم .

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است. مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندان ها ، وضعیت فکین، نیمرخ بیمار، میزان شلوغی دندان ها، وضعیت رادیوگرافی و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *